Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Na 90% ma przelozone tablice z innego auta, te 10% zostawiam na to, ze ktos mial fuksa/posmarowal w Transportowym Dozorze Technicznym (indywidualnie rozpatruja podania o rejestracje) https://autoblog.spidersweb.pl/pierwsza-tesla-cybertruck-zarejestrowana-w-polsce https://elektromobilni.pl/tesla-cybertruck-czy-da-sie-ja-sprowadzic-do-polski-i-zarejestrowac/ https://businessinsider.com.pl/technologie/motoryzacja/pierwszy-egzemplarz-tesla-cybertruck-zarejestrowany-w-polsce/r1wk4t5
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Takie to auto brzydkie ze chyba kazdy sie za nim obejrzy ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Fiu, fiu, zaczyna to coraz lepiej wygladac na tle samochodow spalinowych Spadają ceny VW ID.4: Pure 55 (52) kWh od 165 190 zł, Pro 82 (77) kWh od 195 300 zł, wszystkie taniej o 25 000 złotych | SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl
-
Zakup 340i w 2024
Przedluzona gwarancja fabryczna i nowe opony to na pewno duzy plus. 70k PLN tez piechota nie chodzi (niedopowiedzenie ;P) Tak jak mowilem, generalnie mam podobne myslenie 👍
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
Nie nalezy mierzyc wszystkich swoja miara, zycie sie roznie uklada. Jeden zyje "carpe diem", jezdzi wczesnie w zyciu drogimi i szybkimi autami, wynajmuje drogie mieszkania i bzyka tabuny dziewczyn w domu czy na Karaibach i umrze bez majatku ale za to z dobrymi wspomnieniami. A inny zyje skromnie czy tez "rozsadnie", akumuluje majatek a w wieku 50 lat go zawal zabiera z tej ziemi bo za bardzo sie tym majatkiem stresowal. Ciezko wyrokowac ktora droga bardziej wlasciwa, to juz zalezy chyba od charakteru. Trzecia osoba powie, ze kupowanie jakiegokolwiek BMW (juz nie mowiac o 340i) jest idiotyzmem bo przeciez Dacia Sandero wozi z punktu A do punktu B dokladnie tak samo. Nie przesadzalbym z takimi porownaniami, dzwiek obecnych 6-cylindrowek jest mocno wykastrowany wzgledem tego co bylo kilka lat temu
-
Zakup 340i w 2024
Generalnie sie z Toba zgdzam Ale: Te z mocnymi silnikami i dobrym wyposazeniem maja najczesciej najlepsze rabaty dochodzace do ~20% od cen katalogowych (zalezy od dealera, od kwartalu, od czasu od liftu etc) A wtedy wychodzi realny rabat 10-15% od ceny transakcyjnej i kazdy chyba musi sam sobie odpowiedziec czy woli zupelnie nowe czy roczne, przecenione o 10-15% Trzeba tez brac pod uwage krotsza gwarancje fabryczna auta rocznego, zuzyte juz jednak opony, klocki etc
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Juz pomijajac cene (zupelnie mnie nie stac mnie na takie zabawki), to auto z tym silnikiem i w tej budzie jest tak niszowe, dla tak waskiego promila kupujacych, ze sprzedaje sie pewnie ~kilkaset szt rocznie na swiecie Natomiast to, ze Porsche w ogole oferuje takie zabawki swoim klientom --> chyle tylko czola przed firma.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Albo obaj sie mylimy 😉 Po ~2 mies jezdzenia i4 musze powiedziec ze juz sie troche oswoilem z tym autem. Generalnie jak bym mial powiedziec co najbardziej irytuje po TM3P to mechaniczne klamki (tragedia po przyciskowych), koniecznosc noszenia kluczyka, brak funkcji komfortowego wsiadania no i brak jednolitego oddawania mocy (TM3P nigdy nie szarpala przy mocniejszym przyspieszaniu czy jazdy na wstecznym - byla duzo "plynniejsza" w oddawaniu mocy, nie szarpala nawet przy maks kickdownie) No i oczywiscie jezdze 2x dostojniej (mniej dynamicznie) ze wzgledu na absolutna krowowatosc auta. Frunk i tunel nie przeszkadzaja jako ze to auto nr2, troche irytuje klapka ladowania i brak wspolpracy z wallboksem Tesli ale to tylko raz w tygodniu wiec da sie zyc. Dalej niz 100-200km sie tym autem od domu nigdzie nie zamierzam zapuszczac wiec zalety sieci SC pomijam zupelnie, to auto do jezdzenia dookola komina. Carplay to dno, soft/gui ogolnie to dno, do Tesli to sie nie umywa nawet, glupiej ikonki "like" nie ma nawet w spotify na glownym ekranie, cuda na kiju. Po co on pokazuje "next track" np na headupie gdy przelaczam piosenke (zamiast ja od razu przelaczyc) tego chyba nawet nie wiedza inzynierowie BMW. Natomiast auto jest cichsze, jest przyjemna skora na kierownicy, jest bardzo ladny headup i "stara" spalinowa buda z ladniejszymi proporcjami (dluga maska) - cieszy oko. W srodku jest tez szlachetniejsze niz Tesla, nadal wiecej tego magicznego "premium". Natomiast zdania nie zmieniam - auto jest jak na 500KM absolutnie nijakie, nie wywoluje zadnych emocji i pojdzie do zyda jeszcze zima czy na wiosne bo jest po prostu nudne.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mysle ze sie mylisz. To jest ewidentnie testowanie "wyrzucania balastu" zgodne z Muskowa filozofia - dazyc do maksymalnej prostoty ale bez wielkiego kosztu utraty funkcjonalnosci, jednoczesnie tnac maksymalnie koszty (brak czesci i krotsza linia montazowa i czas produkcji) Musk powtarzal wielokrotnie - "jak nie musisz przywrocic 20% tego co usunales (bo usunales za duzo) - to znaczy ze wciaz usunales za malo" - i uskutecznia to efektywnie w motoryzacji. I jezeli np takie czujniki USS czy ekran przed kierownica potwierdzam w 100% ze mial racje bo sa zbedne, tak brak wajchy do kierunkowskazow czy yoke to funkcjonalny regres imho. Mysle ze inni producenci akurat tego rozwiazania nie beda malpowac bo jest imho ewidenitnie nieergonomiczne --> do kierunkowskazow powinna byc osobna wajcha. Co do wieku kierowcow Tesli tez sie nie zgadzam - w Norwegii jezdza nimi zarowno 20-latkowie jak i 70 - latkowie. Poszedlbym nawet dalej --> przecietny 70-latek duzo szybciej odnajdzie sie w Tesli niz w nowoczesnym BMW z prostej przyczyny --> w Tesli wystarczy raz skonfigurowac wszystko i pozniej praktycznie WSZYSTKO sie dzieje za Ciebie samo, wsiadasz, jedziesz, wysiadasz - cala reszta jest automatyczna i raz skonfigurowana po prostu dziala. W BMW masz po drodze mnostwo pierdol ktore rozpraszaja, wymagaja uwagi, jakichs glupich komunikatow, niepotrzebnych przyciskow ktore trzeba wciaz przyciskac, nielogiki, etc.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
BMFun - umowmy sie, dla Ciebie wszystko to "pierdoly". Przedstawiasz sie jako bardzo malo wymagajacy klient. Moze czas na jakas Toyote? 😉 Jestes meczacy z ta Tesla, widzisz ja juz jak otwierasz lodowke w kuchni doslownie. Napisalem wyraznie - w F30 rozwiazanie bylo LEPSZE bo mozna bylo jednoczesnie miec i "auto" i pojedyncze machniecie (samoodbijajace), w i4 jest regres (wytlumaczylem dlaczego - malo tego, kolega po chwili potwierdzil glupi workaround) - a Ty jak potluczony dalej o tej Tesli, niemozliwy jestes. Malo chyba ta Tesla jezdziles bo to wlasnie TYPOWA funkcja Tesli jak np kolko na kierownicy - raz sluzy za regulacje glosnosci, raz za sterowanie wysokoscia kierownicy, innym razem za jeszcze cos innego - w zaleznosci od tego co ustawiamy w menu, multifunkcja. A o tym, ze Apple jednoczesnie usunelo fizyczny przycisk sciszania dostepny juz sie nie zajaknales bo nie pasuje do Twoich argumentow, slaaaabe to.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Brawo panowie z obserwacje - sa 2 wallboxy i jakas przyczepka z czyms co bez kitu wyglada jak agregat. Jestem sie gotowy zalozyc tu o dobra flaszke, ze przyczyna pozaru nie byl samozaplon akumulatorow elektryka a albo lipna instalacja elektryczna albo czynniki zupelnie zewnetrzne (podpalenie badz agregat prodotworczy badz jakies materialy latwopalne na przyczepce np)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Wyjasni mi ktos ten patent od wycieraczek? Bo zaczynam watpic w moj rozsadek 😕 W starej BMW F30 manetka wycieraczek wygladala tak jak ponizej. Wajcha byla na samym dole na "zero", jak sie chcialo wycieraczki automatyczne (czujnik) to sie wlaczalo przyciskiem z boku. Jak sie chcialo "pojedyncze machniecie" (super uzyteczna funkcja!) to sie robilo ruch manetki w dol (a ona sama odbijala do pozycji zero pozniej) I teraz BMW i4 i nowa manetka od wycieraczek. Nie ma juz przycisku z boku tylko jest pozycja manetki "auto" ktora jest nad pozycja "0". Mam ja w tym polozeniu przez 100% czasu. Ale od czasu do czasu chce uruchomic "pojedyncze machniecie" bo np rano leci woda z gory szyby po porannej mgle etc (a czujnik tego nie wylapuje) Wiec jak chce "pojedyncze machniecie" to musze manetke wcisnac w dol --> na pozycje "0" a pozniej jeszcze raz w dol, na pozycje "pojedyncze machniecie" WTF? Generalnie "workaround" mam taki, ze pojedyncze machniecie mam teraz przestawiajac manetke do gory, w pozycje "I" i z powrotem na dol, w pozycje "auto". O co tu chodzi?
-
M340d co sądzicie?
A nie jechales przypadkiem w trybie eco/comfort w ktorym to auto jest mega zamulone dopoki nie ma kickdownu? Bo zeby ta 3 litrowa benzyna jechala jak na auto ~400 KM benzynowe przystoi (miala odpowiednie obroty i minimalny turbo lag) to trzeba KONIECZNIE jezdzic w trybie sport, inaczej jezdzisz tak jak mowisz na zaciagnietym hamulcu (~polowa mocy)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ogladam wlasnie te zdjecia https://tvn24.pl/tvnwarszawa/okolice/nowe-kozlowice-zyrardow-pozar-aut-elektrycznych-i-domu-dz-jedna-osoba-ranna-st8103286 Od razu mowie ze pisze z pozycji totalnego laika - nie mam zadnego profesjonalnego pojecia o pozarach. W artykule pisza "Pod Żyrardowem doszło do pożaru aut elektrycznych." "Wygląda na to, że pożar zaczął się w miejscu, gdzie znajdowały się pojazdy." 1. Artykul sugeruje w tytule juz, ze przyczyna pozaru sa auta elektryczne chociaz obok stalo auto spalinowe ktore wyglada jakby bylo najdoszczetniej spalone (moze zwykly przypadek) 2. Z tego co widze pierwsze jest elektryczne mini (ktore jest obecnie wycofywane ze wzgledu na ryzyko pozaru ^^), druga Tesla model Y, trzecie chyba jakies auto spalinowe https://www.motor1.com/news/732407/mini-cooper-se-recall-battery-fire/ 3. Poszycie dachu jest BARDZO NIENATURALNIE nadpalone/zniszczone - wyglada podejrzanie podobnie jak trasa kabla do wallboksa z rozdzielnicy - no chyba ze czesc z tego to dzielo strazakow podczas akcji gasniczej Generalnie mysle ze przyczyna pozaru powinna byc szybko ustalona i wcale sie nie zdziwie jak skonczy sie podobnie jak to bylo tutaj --> grzali tygodniami temat ze przyczyna byl elektryk a potem sie okazalo ze oczywiscie instalacja elektryczna https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/to-nie-auto-elektryczne-bylo-przyczyna-pozaru-w-ktorym-splonelo-50-aut/j8yd727 https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-pozar-garazu-podziemnego-przy-gorczewskiej-prokuratura-zna-przyczyne-sledztwo-zostalo-umorzone-st5549439 Jak bedziesz sledzil temat to daj znac na forum jak sie sprawa skonczyla, sam jestem ciekawy
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jezeli chodzi o instalacje wallboxa (np w garazu na posesji) to moge sobie wyobrazic dowolna ilosc scenariuszy sprzyjajacych pozarowi. Brak selektywnosci zabezpieczen, przewymiarowany wylacznik czy niedoszacowany przekroj kabla zasilajacego, mizernej jakosci (z alibaby) gniazdo elektryczne pod regularnym, ciaglym i maksymalnym obciazeniem, mizernej jakosci (izolacja badz zyly) kable z alibaby, jakies niechlujnie zainstalowane puszki po drodze w instalacji, chinskie wylaczniki dolozone w rozdzielnicy pod wallboksa, zle ulozone kable (wcisniete gdzies bez dobrego odprowadzania ciepla), nieprawidlowo (niechlujnie) podlaczone zyly w wallboksie i bog wie na co jeszcze pozwala wyobraznia ludzka. Dziesiatki lat elektrotechniki powinny zapobiegac grubej wiekszosci potencjalnych problemow ale wyobraznia/glupota ludzka nie zna granic i wtedy jedna na tysiac czy jedna na 10 tysiecy instalacji konczy sie pozarem w skrajnie pechowych warunkach. Wiekszosc wallboksow/gniazd elektrycznych w garazach jest doslownie metr od auta - w przypadku zwarcia/pozaru w instalacji auto zaczyna sie rowniez palic doslownie po chwili, niektorzy co bardziej pomyslowi potrafia trzymac w garazach jakies latwopalne lakiery w butelkach plastikowych, benzyne na podlodze w jakichs pojemnikach, glupota ludzka naprawde nie zna granic.
-
Nowa 5 G60/G61
Ta lista jest o wiele, wiele dluzsza - brak obszywanej kierownicy, brak wyboru pelnego obszycia deski rozdzielczej skora naturalna, usuniete aluminiowe nakladki w progach drzwi, zredukowane do kuriozalnego rozmairu oswietlenie ambientowe w drzwiach z przodu/tylu, usuniete oswietlenie ziemi w progach drzwi etc etc BMW przeszlo w tryb survival/masowka jezeli chodzi o 5-er, ma byc produkowane szybko i z mozliwie mala iloscia wersji z tasmy ma zjezdzac zeby oszczedzac koszty. Po prawdziwe premium trzeba uderzc w 7-er albo isc do Porsche. Mercedes/Audi nawet jezeli chwilowo oferuja nadal wiecej od BMW --> za rok/dwa wyrownaja do poziomu BMW, nie miejcie zludzen.
-
Nowa 5 G60/G61
W sumie to z wiekszoscia sie zgadzam chociaz przestronnosc 5-er nie poraza (nigdy nie porazala). A na tapicerke pikowana syntetyczna ja sie skusilem w i4 i powiem szczerze drugi raz bym jej nie wybral - jest ladna, wygodna, nie do odroznienia od skory ale najzwyczajniej smierdzi, jezdze autem juz kilka dobrych tygodni a nadal nieprzyjemny zapach jest intensywny w aucie i przy dluzszej podrozy nie jest niczym milym bo boli troche glowa. PS. Dociaganie drzi to REWELACYJNA opcja, prawdzie premium, kto mial te wie o co chodzi, jej brak w 5-er jest niewybaczalny. A masaze to dzisiaj w autach pokroju Golf/Passat sa, ich brak w 5-er to rowniez nieporozumienie. BMW testuje prog bolu swojej klienteli i jezeli sprzedaz 5-er nie spadnie znaczy sie ze maja racje tnac opcje i usprawniajac proces produkcji (bo to chyba tylko chodzi o szybkosc produkcji i zmniejszenie ilosci roznych wersji/komponentow) Twoj post jest tyci "naiwny", tzn ja sie zgadzam z nim w 95% ale trzeba tez patrec trzezwo na otaczajace realia - wolnosc wyboru w produkcie premium powinna byc duza, tyle ze BMW klepie 2 mln aut rocznie, zarowno Tesla ich podgryza, podgryzaja Chinczycy, moda na sedany przemija (SUVy nie biora jencow) --> seria 5-er ewidentnie robi sie coraz mniej premium bo nikt nie bedzie za to auto placil >pol banki (a tyle powinno kosztowac przy obecnej inflacji), najpopularniejsze wersje to 520d, wiekszosc to flota dla przedstawicieli roznorakich, stad musi byc unifikacja. Do prawdziwego premium BMW zostawilo 7-er czy iX --> zreszta widac to nawet po opcjach, tam niczego nie brakuje. PS. Masa nowych BMW to zart, moje i4 wazy tyle co 7-er dawne z V12, kwadratura kola ale podejrzewam jak ze wszystkim ---> klienci beda kupowac, znaczy sie maja w du** mase. Kto potrzebuje prawdziwego premium i ma $ pojdzie do Porsche, w Panamerze nie ma takich problemow.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Samozaplony elektrykow podczas postoju (nie mowie o zle wykonanej instalacji elektrycznej np wallboksa a o samych bateriach w BEV) to jest MEGA rzadkosc, znajdziesz jakis udokumentowany przypadek gdzie ewidentnie stwierdzono samozaplon BEV gdzies tam na parkingu? Jak byly wadliwe jakies partie baterii (np saszetkowe LG) to byl natychmiastowy recall i wymiana tych baterii bo pozwy w US o takie rzeczy to setki milionow $ jak ktos ginie. Boy’s Jeep Fire Death Results in $150M Verdict Against Fiat Chrysler (insurancejournal.com) Co nie zmienia faktu ze podczas wypadkow BEV zdarzaja sie grube pozary i to samo zdarza sie przy lipnej instalacji elektrycznej w domu. Pożar elektryka w Warszawie: Strażacy… wysypali z niego paluszki - WysokieNapiecie.pl Gdyby to nie instalacja domowa byla glownym problemem to przeciez mielibysmy duzo wiecej pozarow przy ladowarkach DC gdzie moc ladowania jest duzo wyzsza a przeciez nie slychac zbytnio o takich przypadkach. Ale i w przypaku ICE nie jest problemem spalic sie zywcem vide sprawa gagatka ktory jak sie zdaje do tej pory siedzi w Dubaju i sie smieje z ekstradycji/noty Interpolu 😕 PS. Tak w ogole to polecam ten artykul z wysokienapiecie apropo pozarow, mozna nabrac perspektywy apropo pozarow aut spalinowych: "Tymczasem w Polsce każdego dnia płonie 20 samochodów spalinowych, o czym zwykle najwyżej wzmiankuje lokalna prasa. Najczęściej są to samozapłony na parkingach lub podczas jazdy." O tej historii z tego artykulu nawet nie slyszalem, a troche smutna/straszna Gdyby to sie wydarzylo w BEV a juz w ogole w Tesli to temat bylby grzany przez kilka tygodni we WSZYSTKICH gazetach/wiadomosciach online. A jak w spalinowym? Wyjebongo, takie rzeczy sie w gole nie klikaja. Koszmarny wypadek w Mszanie Górnej. Dwóch młodych mężczyzn spłonęło w samochodzie | Gazeta Wrocławska (gazetawroclawska.pl)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Moze inaczej. Markety budowlane w Norwegii sa pelne artykulow hydraulicznych, elektrycznych etc i kupuje je tysiace ludzi i robi remonty na wlasna reke i nikomu (panstwu) nic do tego. Tylko jak sie dom spali od zle zrobionej instalacji elektrycznej do wallboksa i chcesz 2 miliony zlotych zwrotu z ubezpieczalni to ubezpieczalnia chce wiedziec czy ten wallboks podlaczal elektryk z uprawnieniami czy pan Zdzisiu po 3 browarach na czarno. Jezeli to drugie to raczej logiczne ze zlotowki z ubezpieczalni nie dostaniesz. To samo przy kupnie/sprzedazy domu - jak sie wprowadzam do "nowego" domu to chcialbym wiedziec czy ja/rodzina mozemy spac spokojnie i sie nie bac ze sie spalimy w nocy podczas snu 😆 Co do umywalki - jak masz dom pietrowy i Ci go totalnie zaleje (mialem tak kiedys w wynajmowanym mieszkaniu w PL, wody na 15cm bylo!) bo zlaczke robil ktos kto o tym nie ma pojecia --> straty moga isc w kilkadziesiat (w NO wrecz w kilkaset) tysiecy PLN. Ubezpieczalnia ma tez wtedy wbite i nie odda grosza jak nie ma papierow na to kto podlaczal.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie wiem jak w Polsce ale w Norwegii wszyscy kontraktowcy - hydraulicy, elektrycy etc wpisuja wykonane prace online (jedna strona dla wszystkich branz - boligmappa.no), wlasnie ze wzgledu na takie kwiatki Spalil Ci sie dom, zalal etc? Chcesz odszkodowanie? Nie ma problemu - ale pokaz dokumentacje, ze wallboks byl zamontowany przez elektryka, ze umywalka byla podlaczona przez hydraulika etc etc Przy sprzedazy mieszkania/domu tez wszystko jasne od razu czy robil ktos remonty profesjonalnie czy szwagier po kilku glebszych ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie chce sie bawic w detektywa ale wiekszosc tego typu problemow nie ma za duzo wspolnego z samymi BEV a ma wiele wspolnego z instalacja elektryczna wallboksa w domu - zamiast wezwac elektryka ktory zrobi to zgodnie ze sztuka/normami, ludzie robia samemu albo im "szwagier" robi a pozniej takie kwiatki. Oczywiscie to tylko moje podejrzenia, zeby nie bylo. Pierwsze pytanie strazakow/ubezpieczalni po takim pozarze powinno brzmiec - "czy ma pan dokumentacje montazu wallboksa?" Cos czuje ze w PL bedziemy swiadkiem nie jednego takiego pozaru jeszcze.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
slabo to wyglada https://www.bankier.pl/wiadomosc/Producent-baterii-Northvolt-zwolni-1600-osob-Czy-wypowiedzenia-dotkna-Polski-8816973.html
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Apropo ogloszenia - to musi byc jakis absolutny golas stad pewnie duza przecena X5 3.0d katalogowo 397k pln, m-pakiet i lakier metalik i juz masz 430k pln zeby to auto jako tako wygladalo to w opcjach pewnie 100-120k pln peknie
-
BMW nie chce rezygnować z silników spalinowych. Co sądzicie o tej decyzji?
Kolego, ilosc bzdur i "polprawd" ktore piszesz w tym watku poraza po prostu 🙄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
First Delivery (Customer) of Macan EV today Sep 18! 👍 | 2025+ Macan EV Forum, News, Specs, Models -- MacanEVowners.com