Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Standardowo 50 % spadku wartości po 3 latach. Potem już nie powinno tak spadać. Przy używanym dużo zależy o stanu auta, ale nie sądzę, żeby był wart więcej niż 70kPLN po 5 latach. Ktoś wyżej pisał, że spada 40 proc. w ciągu roku, ale to moim zdaniem błędna kalkulacja oparta na cenie wyjściowej katalogowej (bez uwzględnienia rabatu) no i dotycząca egzemplarzy mocno doposażonych, które dramatycznie tracą na wartości. Dla kupującego auto używane kwestia wyposażenia ma znaczenie drugorzędne (w przypadku aut starszych w zasadzie nie ma znaczenia). Oczywiście może być też problem ze sprzedażą kompletnego golasa,ale to już inna kwestia. Przy odsprzedazy kilkuletniego auta problem maja tylko wlasciciele zupelnych golasow - w takiej marce jak BMW brak xenonow, najprostsze materialowe siedzenia, brak PDC czy manualna klimatyzacja - takie rzeczy odstraszaja nabywcow z tego co zaobserwowalem. Matematycznie czy racjonalnie podchodzac do tematu to PS jest u nas strzalem w dziesiatke z powodu bardzo wysokich cen doposazenia aut salonowych. np. http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-328-bmw-328i-j392459-inchcape-m-C31017391.html auto nowe z salonu (bez rabatow) - prawie 270 tys PLN auto roczne PS - 150 tys PLN zalozona wartosc auta po 5 latach - 70 tys PLN przy zalozeniu kupna auta z salonu i uzytkowaniu 5 lat: (270-70)/5 = utrata wartosci 40 tys PLN rocznie przy zalozeniu kupna auta z PS i uzytkowaniu 4 lat: (150-70)/4 = utrata wartosci 20 tys PLN rocznie. Wychodzi, ze kupno auta rocznego z PS oznacza dwukrotnie nizszy koszt utraty wartosci. I o ile 40k PLN utraty wartosci co roku przez 5 lat wydaje sie kwota zdecydowanie zbyt duza jak na to co niesie ze soba F30 o tyle 20 tys PLN wydaje sie zupelnie rozsadna suma. Mam nadzieje ze nie pomylilem sie nigdzie w obliczeniach.
  2. Dobre :) chociaz mysle ze nie do konca w zgodzie z watkiem. http://blogs.wsj.com/economics/2013/09/23/argentina-most-expensive-place-to-buy-ipad-malaysia-cheapest/ Polska na zaszczytnym 6-tym miejscu na swiecie. Produkt tez iscie ''luksusowy'' i pozadany, w pewnym sensie podobny do BMW. No coz, wypada chyba skapitulowac, oglosic nasz kraj krajem ludzi bardzo majetnych dla ktorych cena ma drugo- albo i trzeciorzedne znaczenie jezeli chodzi o towary premium :)
  3. :cool2: Ale w Polsce ten przelicznik nie obowiązuje, bo trzeba się pokazać, a potem jest "brzytwa na jajach" i :cry2: A mi sie wydaje ze w PL akurat bardzo dobrze ten przelicznik dziala. Srednia krajowa to cos kolo 2700 PLN netto a sredni wiek samochodu to 11-12 lat (zalezy od zrodla) co by akurat dawalo okolo 20k PLN.
  4. Mysle ze nikt, kogo stac lekka reka, na strate 130k rocznie nie spojrzy nawet na R4 F30 ;P Zgadzam sie z Toba w zupelnoscci - w takim przypadku nie stac mnie na takie auto (taka strate). Gdyby stac mnie bylo na auto za okolo 1 mln PLN i tracilo ponad 100k PLN rocznie to bym zrozumial. Ale dla mnie taka utrata wartosci nie przystoi F30 czy F10 jezeli juz o tym mowa. Stad caly ten cholerny watek o anormalnej sytuacji salonowych aut BMW w PL ;) Jedynym sensownym rozwiazaniem jakie widze w panujacych realiach jest "wypierdziane" PS za to wyposazone jak przystalo na prawdziwe premium. Ot watek wrocil do punktu wyjscia ;)
  5. jak amen w pacierzu :P thestructor - ja intensywnie pracuje i zarabiam na szczescie w norwegi (na pensje nie narzekam), place norweskie podatki a pieniadze wydaje w Polsce, taki ze mnie patriota ;) ale tych 100-150k wyparowujace po 12mies na dodatki do F30 jak boga kocham nie dam ;P
  6. Trochę głupio pouczać nt czytania ze zrozumieniem jak się dwa akapity dalej samemu wciska "dużej" przed korporację. "duza" samo przez sie mi tam pasowalo. Jezeli mowimy o malych korporacjach i etatach (tym bardziej poza Warszawa) to kwota 30k/40kPLN w PL jest czysta abstrakcja. Zależy od definicji. Jeśli do populacji inżynierów wrzucasz studentów robiących uprawienia po studiach to pewnie procent się zgadza. Nie są to jednak "specjaliści tej klasy". Przeciez pisalem konkretnie o 10 letnim stazu zawodowym. Po co mieszasz i krecisz na uzytek swoich wnioskow? Jak najbardziej rozumiem, że nie można porównywać bezwzględnych cen na różnych rynkach. Tymbardziej dziwi mnie, jak ktoś pisze elaborat na ten temat, jednak sam nie może się powstrzymać przed komentarzem na temat innego rynku. Choć narzekanie na sytuację w kraju jest pewnym motywem przewodnim relacji emigranckich, i choć osobiście uważam to za skrajny przejaw buractwa, to akceptuję prawo do jego pokazywania. Pisalem wielokrotnie w tym watku o spadku wartosci w %, cofnij sie kilka stron wczesniej. Wpis o Norwegii tyczyl sie Twojego bezmyslnego komentarza cen norweskich samochodow i tylko tego. Dziekuje ze akceptujesz moje prawo do pokazywania moich przejawow buractwa w tym watku. Co prawda nie jestem emigrantem w doslownym tego slowa znaczeniu, zyje w PL, tu jest moj osrodek zyciowy, moja rodzina co wg mnie daje mi prawo do narzekania czy checie zmiany. W Norwegii pracuje i nie przebywam tam ani jednego dnia wiecej niz musze. A co do narzekania jeszcze na sytuacje w kraju - konformista ktory akceptuje sytuacje jaka jest i nawet nie stara sie zmienic warunkow swojego bytowania wg mnie jest godny jedynie pogardy spolecznej. I bardziej takie zachowania nazywalbym buraczanymi. Ale to tylko moje zdanie. Jak dodasz oplate za parkingi, oplaty za autostrady i do tego jeszcze mandaty i okazjonalne zakupy w spozywczaku to z pewnoscia do 2k$ dobijesz. :mad2: :mad2: przeciez napisalem "w krajach rozwijajacych sie takich jak m.in. Polska". :mad2: Chiny sa tez krajem rozwijajacym sie i sprzedaje sie tam troche wiecej niz 5k rocznie. Jest z czego dokladac (pewnie nieduzo ale zawsze) do leasingow w US.
  7. hmm, mamy chyba odmienne doswiadczenia w pracy. Odsetek informatykow czy inzynierow ktorzy pracuja na etacie w PL (nie mowie o cyborgach pracujacych po 15h na dobe, pisalem wczesniej o 40h/tydz) i zarabiaja podstawy powyzej 10k netto szacowalbym na nie wiecej niz 5%. I rozmawiamy oczywiscie o max 3 najwiekszych miastach w kraju. Specjalisci tej klasy za granica dostaja 3-4x wiecej. Mowisz o rzeczach i procesach o ktorych wydaje mi sie nie do konca masz pojecie. Na ceny samochodow tutaj malo kto narzeka. Co z tego ze drugie tyle co wartosc samochodu musisz zaplacic panstwu w podatkach gdy te podatki w ten czy inny sposob trafia do Ciebie spowrotem w przeciwienstwie do Polski. Przyklady: - urodzi Ci sie dziecko w PL - zasilek na nie do 18 roku zycia wynosi 68/91 PLN/mies. Czyli przez 18 lat dostaniesz od Panstwa 18.000 PLN. oczywiscie przy zalozeniu, ze dochod na glowe w Twojej rodzinie nie przekracza oszalamiajacych 504 PLN/mies. - W Norwegii przez 18 lat na dziecko od Panstwa dostaniesz 130 tys PLN. I nie ma znaczenia ile zarabiasz - wszyscy tyle dostaja. Czyli w praktyce w PL nic a No - 130k. Emerytura - W PL Vincent ograbia wlasnie Polskich emerytow z 130 mld PLN uzbieranych w OFE bo nie ma z czego ich juz teraz wyplacac a norweski fundusz emerytalny jest najwiekszy na swiecie i ma 800mld $ aktywow. Na 5 mln obywateli. You do the math ;) W Polsce jak stracisz prace i nie mozesz znalezc nowej to idziesz pod most, bank licytuje Ci mieszkanie w CHF, jestes bankrutem. W Norwegii jak jest przestoj w pracy to panstwo wyplaca ci 60% pensji i nikt nie marudzi. Kredyt sie zawiesza itp. Ot taki model socjalny panstwa - rozumiesz teraz dlaczego tutaj 328i kosztuje 2x wiecej? Nie rozumiem, przeciez wyslalem Ci konkretny link w ktorym uzytkownik pisze ze wszelkie prowizje oraz podatek jest juz wliczony w rate leasingowa. Na bimmerpost jest od groma watkow z ratami leasingowymi, wystarczy 5 min przejrzec. Dlaczego powtarzasz wciaz te 2k$? A co do wartosci rezydualnych wydaje mi sie ze w US sa tyci zawyzone, nie zdziwilbym sie gdyby BMW USA do nich odrobine dokladalo rekompensujac sobie to z nawiazka w krajach rozwijajacych sie takich jak m.in. Polska.
  8. Teraz to pojechales :P Staram sie nie generalizowac kolego. Natomiast Ty nie czytasz ze zrozumieniem. Napisalem przeciez 100k netto wiec o jakich 55k po podatkach mowisz? :mad2: mysle ze odsetek ludzi pracujacych na etat na forum F10 ktorzy zaplacili 400k za 535 czy 550 jest liczony w promilach. i pokaz mi jedna z tych osob ktora nie ma sluzbowej 5er czy A6.. PS. Jezeli wg Ciebie dyrektor duzej korporacji zarabia w US 10k$ brutto to gratuluje wiedzy o swiecie ;)
  9. Różnica w zarobkach przy wyższych stanowiskach w PL/EU/US nie jest aż tak drastyczna to po pierwsze. Pozatym, takie 650GC to już jednak, po uwzględnieniu podatków i ubezpieczenia robi się bardziej okolice 2k USD miesięcznie, a mało kto będzie wydawał prawie 1/3 pensji netto na same auto. Hej, mozesz rozwinac mysl odnosnie zarobkow i "wyzszych stanowisk"? Szczerze mowiac nie znam nikogo w PL kto zarabia powyzej 100k (netto )pracujac na etacie 40h/tydzien (powiedzmy 10 lat doswiadczenia w zawodzie). Tylko prosze nie mow mi o radach nadzorczych, stanowiskach z nadania, wlasnych przedsiebiorstwach etc. Za granica ta kwota zwieksza sie 2-3 razy (zwykly etat) wiec bym powiedzial drastycznie :) A co do 6GC to np 14' 650xi "M" http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=716051 niecale 1300$ przy rollowaniu wszystkich podatkow i prowizji w racie miesiecznej?
  10. Cena za to Lambo (200k$) jak za 2 dobrze wyposazone 320d w Polsce :D:D Ech, chyba do zlego kraju wyemigrowalem :P
  11. :D Dochodze chyba do tych samych wnioskow :) Na Corse 1.3 CDTI 75KM doposazona (gdyby sie dalo) za 100-120 tys PLN tez by mnie nie bylo stac :P Mi tylko 320d (jak by nie bylo wyposazone, nawet i za 300k) nigdy nie kojarzylo sie z luksusem jakimkolwiek, ot bardziej sportowy Passat, auto dla 30-kilku letniego zaradnego faceta. Co innego jakies 335is czy M3 bo takie auta nie maja czesto odpowiednikow wsrod popularnych marek i niosa juz ze soba powiew prestizu. Tak sobie mysle - jezeli zakladac ze w US w miare dobry np inzynier zarabia 80-100k$ brutto (odpowiednik zarobkow 80-100K PLN w Polsce, przelicznik 1$=1PLN) to taki czlowiek idzie do salonu BMW i bierze nowe i pachnace, maksymalnie wyposazone 335i i placi cos okolo 600-700$ miesiecznie raty leasingowej, po 3 latach idzie znowu po wersje juz LCI. A jezeli ma ochote na 6GC 650xi to placi 1000$ raty. Takie modele kojarza mi sie z premium http://www.6post.com/forums/showthread.php?t=744035 http://www.6post.com/forums/showthread.php?t=874748 Mysl, ze za okolo 600 PLN miesiecznie jezdzi sie nowym 335i a za 1000 PLN miesiecznie jezdzi sie nowiutkim 650GC wydaje sie abstrakcyjna, ech pomarzyc ;)
  12. byc moze, nie znam kolegi ///Michal, tak jak napisalem - tak mi sie zdawalo po tonie wypowiedzi. "Temat jest o użytkowniku BMW, ktory (...) Wg. mnie ta oszczędność, przerodziła się już w skąpstwo." Jezeli kradniesz cos - to nikt nie musi nazywac Cie zlodziejem. Podmiot jest zlodziejem. Dla firmy o takim prestizu i wielkosci jak BMW nie ma rynkow za malych badz bez znaczenia. Mam akurat troche pojecia o miedzynarodowych korporacjach i ich wizerunkowym podejsciu do kazdego rynku. Poczytaj troche np. o implikacjach sciecia finansowania NFZ w zeszlym roku dla miedzynarodowych hegemonow farmaceutycznych w zasciankowej (w sensie potencjalu) wydawaloby sie Polsce. Zdziwilbys sie. Upusty, programy poprawy sprzedazy, masowy PR. Heh, nie wydaje mi sie zebys do konca przemyslal ta wypowiedz.
  13. Ktos powie skapstwo, ktos inny powie racjonalnosc - czesto te zachowania zmieniaja sie z wiekiem. Nie znam Cie, wydaje mi sie jednak po tonie Twoich wypowiedzi, ze jestes jeszcze mloda osoba a mlodosc rzadzi sie swoim prawami. Ktos moze wydawac na auto miesiecznie 80% zarobkow i powie ze "stac" go (bo np. mieszka jeszcze z rodzicami a wokol auta kreci sie cale jego zycie i realizuje swoje marzenia) a ktos inny przeznacza 10-15% swoich zarobkow na to samo auto i na wiecej powie "nie stac mnie" bo ma duzo innych zobowiazan jak np dom, rodzine etc. a jego zycie nie kreci sie tylko wokol BMW. Zarobki, wydatki itp to sliski temat nawet wsrod przyjaciol a co dopiero na forum wiec nie rozumiem po co go poruszasz czy tym bardziej nazywasz ludzi skapcami. Watek byl o opcjach dodatkowych w autach z salonu i o tym ile i za co trzeba doplacac w serii 3. Mamy w Polsce dziwna mentalnosc - na zachodzie ludzie potrafia rozmawiac w cywilizowany sposob o pieniadzach i ich wartosci (nawet mlodzi uzytkownicy forum), maja do nich szacunek i nikt nikogo nie obraza, wiekszosc argumentow jest bardzo rzeczowa. W Polsce jezeli ktos powie ze cos jest (zbyt) drogie wg niego to zawsze pojawia sie tlum komentarzy typu - "ty biedaku, ty skapcu, ty trollu, kup sobie passata a nie o bmw myslisz, zastaw sie a postaw sie itp". Jak tak o tym pomysle to w sumie nie dziwie sie ze polityka cenowa BMW w naszym kraju dziala. Kolejnym komentarzem bedzie - "to idz sobie na zagraniczne fora jak sie nie podoba, won", klasyk oczywiscie. Tak, wyslalem Ci wyceny Eurotaxu jako jakis argument ceny ktora zaproponowalem (proponowalem 30% wiecej niz Eurotax ze wzgledu na to ze nie mam czasu jezdzic po PL i szukac auta a Twoje wydawalo sie w miare zadbane i mi odpowiadalo). Moje auto kupilem dokladnie po cenie Eurotaxu od dealera. Starsze auto majace mocniejszy benzynowy silnik i wiecej opcji szybciej traci na wartosci i jest bardziej niszowe, czytaj tansze - bo ciezej je sprzedac. Moje jest LCI jakbys nie zauwazyl i ma popularniejszy u nas silnik stad taka a nie inna wartosc. Nie zgodziles sie, sprzedales swoje w wyzszej cenie (tak mniemam) - w czym widzisz te "jaja"? Nie mowie juz o tym ze rozmowa byla prywatna i wyciaganie jej na forum publicznym jest zenujacym brakiem kultury osobistej. Ale ok, niech bedzie.
  14. Dzieki wszystkim za merytoryczne odpowiedzi i uwagi, za te mniej merytoryczne w sumie tez mimo ze niektore czytalo sie niezbyt przyjemnie. Z mojej strony powiedzialem juz wszystko co mialem do powiedzenia wiec nie ma co piany dalej bic. Watek w ciagu tygodnia rozrosl sie do 16 stron, kazdy wnioski wyciagnie sam. Na koniec dla rozladowania troche nastroju (z przymruzeniem oka) :cool2:
  15. 11k PLN w F30 (bez akcyzy) :D za starego Ipada wbudowanego w deske rozdzielcza (+pokretlo) o wartosci w sklepie 2k PLN a w produkcji tysiaka. A pozniej 7 miliardow euro czystego zysku za 2012 (glownie dzieki Chinom - na cos w sumie te biliony amerykanskiego dlugu musza wydac). Niemcy to cholernie madry i pragmatyczny narod!
  16. masz racje, przepraszam, srednia to okolo 38-40%. BMW Inchcape Motor Wroclaw: 39% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-5gt-f07-bmw-530d-xdrive-gran-turismo-C30568467.html 40% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-528-bmw-528i-dw39312-faktura-vat-C30044762.html 39% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-525-bmw-525d-xdrive-dx27087-fakt-C30397935.html 37% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-525-bmw-525d-xdrive-dx42021-fakt-C29508740.html 38% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-520-bmw-520d-dy48797-faktura-vat-C30245982.html 42% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-320-bmw-320d-sport-line-j268055-C27813033.html 43% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-328-bmw-328i-j392459-inchcape-m-C31017391.html 36% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-320-bmw-320d-j548513-faktura-vat-C29588467.html 35% http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-320-bmw-320d-sportline-j269557-f-C29725976.html Wszystkie sa z 2012 z przebiegami okolo 20k km. Domysl sie ile jeszcze dostaniesz obnizki jak ladnie poprosisz pod koniec listopada. A dealer sie tym chwali jakby bylo czym :mad2: , ja chyba jestem jakis inny..
  17. Tego wynajmu nie rozumiem za bardzo o co Ci chodzi (spedzam wiekszosc czasu za granica wiec wynajmowanie auta mi do niczego by sie nie przydalo, latam takie duze odleglosci bo samochodem to by byla udreka jechac 20h). A co do tego wyposazenia jeszcze, tak teraz zerknalem w cennik poczciwego Golfa - w przypadku kupna wersji 2.0 TDI dostajemy w standardzie - doswietlanie zakretow, sportowe fotele z regulacja ledzwi, lopatki przy kierownicy jak masz DSG, skladana i dzielona tylna kanape, pakiet schowkow, ISOFIX (w Audi w doplacie rotfl :P), dodatkowe oswietlenie, czujniki deszczu/zmierzchu, fotochromowe lusterko wewnetrzne, radio z dotykowym panelem, tempomat etc. WTF?? Swiat stanal na glowie, 3/4 E90/A4 jezdzacych po naszych drogach nie ma polowy tego wyposazenia. Ciekawe ktore auta mozna tu nazwac premium :P Zupelnie jak z "apartamentami" w deweloperce - 40m2 i na dzialce pol kilometra od wysypiska smieci :D
  18. Kolego KoKoS, nie wylewam zalow, rozmawiam na forum o tym co mnie irytuje, od tego to forum m.in. jest. 1. Nikt nie karze. Lubie ta marke, dobrze mi sie nia jezdzi, chcialbym kupic nowa trojke z fabryki, ale dobrze wyposazona. Nie kupie nowej bo mnie "nie stac" na wyrzucenie ponad 100 tys w kosz w rok. Nie zrobilbym tego majac 3 miliony na koncie (nie mam jakby co). Kupie pewnie PS jak wszyscy. 2. BMW, Audi, Merc to klasyczna zmowa cenowa. Mozesz w ciemno wybierac miedzy ta trojka producentow, technologia, sposob sprzedazy, wszystko jest identyczne. Roznice sa kosmetyczne. 3. Nie zaoszczedze nic na upuscie bo jest tak skonstruowany. W zyciu nie kupilbym skladanej kanapy za 2k PLN bo w zyciu w zadnym aucie jej jeszcze nigdy nie zlozylem. Po odjeciu kanapy cena P.P=cenie poszczegolnych opcji. A co do tej polityki koncernu i fatalizmu i biernosci co do zmian - gdyby wszyscy Polacy kilkadziesiat lat temu tak mysleli jak Ty to Polski by dzis nie bylo na mapie swiata wiec to troche smutne co piszesz. Moze gdyby ludzie wlasnie czesciej wyrazali swoje niezadowolenie z tego powodu to cos by w koncu drgnelo w tym temacie. Takie historie zdarzaja sie dookola Ciebie kazdego dnia - slyszales jakis czas temu o "klienci nie zrozumieli oferty" nc+ i jak szybko mozna takie rzeczy poprawic? Spready w bankach, internetowe kantory itp etc. trzeba tylko troche chciec a nie cale zycie na kolanach.
  19. Przeczytaj uwaznie pierwszy post watku. Dyskusja zaczela sie od 320d za 260 tys PLN (bez mpaku, bez xdrive etc) Dziekuje, pracuje calkiem sporo i wydajnie, na chleb starcza. http://otomoto.pl/bmw-m5-wlasciciela-salonu-bmw-C30829504.html - zeby ten pan mogl jezdzic co roku nowym M5 Ty kupujesz navi za 15k ;P (ok, zart nie na miejscu troche jak i komentarz odnosnie 3 domow) Klimatronik jest w standardzie (jupi, auto za 200-250 tys w 2013r, niewazne ze w US byla w standardzie od lat 60tych ubieglego wieku w autach) Pakiet Polski dla F30 (ZP5) - cena 9.389 PLN Zawiera elementy wyposazenia premium jak - 465 (skladane oparcie tylnej kanapy - bylo w wyposazeniu standardowym Daewoo Lanos w latach 1997-2002, tutaj kosztuje 2160 PLN no ale przeciez Lanos to nie premium.., 493 (schowki), 4AE (podlokietnik), 507(PDC tyl), 522(xenony), 563 - wartosc laczna opcji wybranych oddzielnie - 11.064 PLN. Czyli 1675 PLN roznicy, cale 15 %.. po prostu szal. Czytaj ze zrozumieniem. Mowimy o cenach auta "premium" z opcjami ktore powoduja utrate wartosci rzedu 40-45 % po pierwszym roku uzytkowania auta. tego juz nie bede komentowal po raz trzeci bo i po co.. przeczytaj moze jeszcze raz ze zrozumieniem o co chodzi w watku - to nie watek "Chce miec Ferrari ale mnie nie stac, jestem zly, ale moj Passat w TDI i tak jest najszybszy bo nikt mnie nie wyprzedza na drodze".
  20. Hej, widze ze myslenie "narzeka na ceny bo zazdrosci ze go nie stac" wciaz sie tu powtarza jak mantre, nie rozumiem zupelnie dlaczego. Nie ma znaczenia czy mowimy o produkcie za 2 tys PLN czy za 200 tys PLN. Co prawda nie jestem milionerem ani celebryta tylko etatowym inzynierem, od wielu lat pracuje za to w Norwegii w branzy olejowej i 200k PLN dawno temu przestalo robic na mnie wieksze wrazenie. Nie biore na auto kredytu w Providencie zebym biadolil na comiesieczne ratki, moja pensja jest duzo wyzsza niz srednia europejska nie mowiac o polskiej wiec po co tego typu komentarze? - co nie znaczy ze lekka reka przychodzi mi "wyrzucanie w bloto" takich sum bo ciezko i uczciwie na nie pracuje i mam do nich spory szacunek. Popatrz na to ogloszenie ktore mnie zainteresowalo: http://bmw-imp.otomoto.pl/bmw-328-bmw-328i-j392459-inchcape-m-C31017391.html Rok (i 20tys km) temu to auto bylo do zamowienia z salonu w Polsce za 267 tys PLN, po roku jego wartosc spadla do 152 tys PLN. Cena transakcyjna bedzie pewnie jeszcze nizsza. Mowimy tu o stracie wartosci rzedu 115-120 tys PLN. To jest 44 % spadku wartosci auta po 1 roku! Mowimy o samochodzie klasy sredniej, aucie rodzinnym a nie o luksusowych i prestizowych limuzynach segmentu F. Czy to jest normalna utrata wartosci samochodu? Czy uwazacie ze dealer nie ma wplywu na cene tego auta na rynku aut nowych i uzywanych? Moim skromnym zdaniem wartosc rezydualna auta na poziomie 56% powinna byc po okolo 3 latach jego uzytkowania (przy normalnym uzytkowaniu okolo 20 tys km rocznie). Tak jest w przypadku normalnie wycenianych w salonach aut w Polsce czy w przypadku BMW np w USA (oficjalne dane od leasingodawcow). Wg mnie tworzy to patologie na rynku aut salonowych BMW gdyz prawie nikt nie kupuje (zamawia wg swojej konfiguracji) dobrze wyposazonych z normalnym silnikiem aut, a sprzedaja sie jedynie przecenione makabrycznie demowki, Premium Selection badz salonowe gole i wesole wersje 114, 116, 318 (glownie i tak sprzedaze flotowe a nie klienci indywidualni). Odsetek kupowanych aut z mocniejszym silnikiem i wyposazonych jak na klase aut premium przystalo jest znikomy. I ok jezeli jestes klientem ktoremu nie przeszkadza roczne uzywane auto, nie irytuje Cie "wygniecione siedzenie", gorzej tylko maja klienci ktorzy po prostu chcieliby sobie kupic nowy i nieuzywany produkt w normalnej cenie i nie tracic prawie polowy wartosci auta po 12 miesiacach. I dlatego uwazam ze ceny dodatkow (nie wersji bazowych) w PL to kpina z klienta. Przypomina mi to sytuacje z telefonia komorkowa dopoki nie wszedl na rynek Play czy dystrybucja Apple w Polsce dopoki nie pojawili sie autoryzowani "resellerzy". Bardzo zaluje ze brokerzy w PL nadal nie maja sily przebicia gdyz gdyby ludzie zaczeli zamawiac w ten sposob nowe auta np z UK to salony aut premium u nas w kraju (w tym BMW) szybko poszlyby po rozum do glowy.
  21. ciekawy i merytoryczny post, oby takich wiecej w tym watku (wlasnie na takie posty liczylem zakladajac temat :cool2: ) a nie gadania o maturach, trolowaniu itp Ps. nie sadzisz, ze BMW w PL znaczco poprawilo by swoja sprzedaz wprowadzajac jednak pakiety ktore daja jakies rzeczywiste korzysci klientowi? (a nie ze mamy pakiet z 3-4 opcjami ktore po zsumowaniu oddzielnie daja cene pakietu i tak). cos ala wyposazenie cosmo w oplach czy highline w vw. O ile przyjemniej patrzy sie pozniej na takie auta na ulicy czy w ogloszeniach (vide nowy Golf ktory czesto jest w opcji HL wybierany obecnie) ktore czesto widzi sie w bogatszym wyposazeniu niz E90 u nas na rynku(sic).
  22. Hej kolego, niepotrzebnie sie wkurzyles, moje stwierdzenie "cherlawy" nie mialo miec pejoratywnego wydzwieku a jedynie stwierdzeniem faktu. Sam posiadam jednostke 320d 177KM + chip na 200KM i mniej wiecej wiem jak to jezdzi. Ok, jest szybsze od Fabi czy innej Corsy ale demon szybkosci to to nie jest bo nigdy taki nie mial byc - ta jednostka zostala stworzona do ekonomicznej jazdy po autostradach. Jest to jedna z najslabszych jednostek w gamie BMW (nie liczac jakichs aberracji 1.4 czy 1.6) i malo ma wspolnego z prawdziwa przyjemnoscia z jazdy w koncu limuzynami o charakterze sportowym. ("sheer driving pleasure", "ultimate driving machine" etc). Jezeli ktos uwaza ze wiecej nie trzeba, ze to juz sufit bo nikt go przeciez nigdy nie wyprzedzil to wydaje mi sie ze po prostu nie wie o czym mowi badz zyje w swoich fantazjach. Stwierdzenia "biedny, glupi" to Twoje dopowiedzenia i prosze nie doczepiaj tego do moich wypowiedzi o 320d. A jakby ktos pytal czemu takim jezdze skoro jest cherlawy to sprawa jest oczywista - jak wiekszosc rozsadnych ludzi przedkladam bezwypadkowa i pewna historie auta nad mocniejszym silnikiem. Szukalem kilka tygodni, stracilem czas i nerwy a ze potrzebowalem szybko auta to wzialem co bylo - czyli socjalne minimum silnikowo i wyposazeniowo. Stad tez po czesci watek(gorycz) w ktorym teraz piszemy - miazdzaca wiekszosc aut sprzedawanych w PL (z PL salonow) serii 3 to 318d z minimalnym wyposazeniem i imho nie ma to nic wspolnego z radoscia z jazdy z ktora powinna sie kojarzyc z ta marka. I o to mam troche zalu do dystrybutorow. Po zrobieniu 3 czy 4 tysiecy kilometrow od kupna auta wiem ze 320d to nie jest to o co mi chodzilo kupujac BMW (bynajmniej po torze nie jezdze). Sprzedam przy najblizszej mozliwej okazji i wymienie na conajmniej R6 badz to nowe 245 konne R4 ktore juz chyba daje to minimum frajdy z jazdy jednoczesnie omijajac ta durna akcyze.
  23. Jezeli dla Ciebie roznice: skrzynia (darmo - 11k) albo navi (8k - 19k) da sie wytlumaczyc 19% akcyza badz 23% VAT to ok, nie mam innych argumentow ;)
  24. To wymyśl swój bizes i sam zacznij zarabiać takie pieniądze. Nikt Ci nie broni. ///Michal po co te osobiste wycieczki? Na nowe BMW mnie "stac" (114i to i dwa bym lyknal :P) natomiast na co mnie "nie stac" to niczym nieuzasadnione lokalne roznice w cenach dodatkow (pomijam akcyze w rozumowaniu) czy zenujaca utrata wartosci doposazonych i przewartosciowanych modeli z salonu. Zbyt szanuje swoja kase. Co do "placzu i biadolenia" to myslalem ze od tego jest forum zeby wymieniac opinie, skoro watek rozrosl sie na 10 stron i wzielo w nim udzial z 15-20 osob to znaczy ze jednak jest ciekawy. Jezeli Ci przeszkadza - nie musisz przeciez brac w nim udzialu.
  25. Haha przypomina mi to kabaret po prostu takie myslenie. Przychodzi klient do salonu BMW z 200 tys gotowki w reku i mowi ze chce nowe auto skonfigurowac. Mowi ze wypasiona Insignia/Passat kosztuje 150, to on chce dorzucic 50 i miec premium. A sprzedawca ktory sam jezdzi 10 letnim golfem i zarabia 2-2,5k netto (ale za to w gajerku Sunset Suits) mowi ze za tyle to co najwyzej 316d albo 318i w miare wyposazone bo 320d to juz tylko najwazniejsze rzeczy a 325d to bedzie golas. I mowi ze klient to golodupiec jak ma tylko 200 tys bo go nie stac i powinien jezdzic Fabia. No i zgaszony klient bierze 318d ze wstydem albo wychodzi z salonu idac do psychoanalityka bo sprzedawca okaleczyl mu psychike :PP A wlasciciel salonu po 5 latach buduje 3ci dom pod miastem i jezdzi M5 co roku kolejnym. Co tam, fani marki na forum mowia ze jak chcesz sie bawic to plac odpowiednio i navi jest warta 19k PLN ;)

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.