Treść opublikowana przez adamjttk
-
F30 a felgi z M3 - 437M
Dzieki za linki panowie, juz sie doktoryzuje. Co do replik - raczej nie wchodza w gre, kiedys takie dostalem z jakims autem (19'') i wazyly chyba po 20-30kg kazda :D Jakosc wykonania i trwalosc tez pozostawialy duzo do zyczenia. Oryginaly sa kute i waza po 10kg sztuka.
-
F30 a felgi z M3 - 437M
Czesc, kupilem kilka dni temu F30 330e (niedlugo wrzuce do galerii), niestety poprzedni wlasciciel zamiast oryginalnych 19'' 403M sprzedal mi je z badziewnymi non-M 18'' (co gorsza wszystkie o szerokosci 225mm - moze wykorzystam je na zimowki). I szukam czegos na lato. Myslalem o 19'' 403M ale sa na aukcji niedaleko ode mnie do kupienia 19'' 437M z M3 https://www.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=155876638 Nie ukrywam ze wpadaja w oko i wygladaja lepiej/agresywniej niz oklepane 403M. Ma je moze ktos zamontowane na cywilnej trojce? Ja wyglada sprawa z naciagiem przy oponach 235 i 275 na felgach o szerokosci 9 i 10? Nic nie obciera przy skrecaniu przy wiekszym obciazeniu (4 osoby)? I czy nie za duzo wystaja kola z obrysu auta?
-
brac poki jeszcze nie wykupili
https://www.otomoto.pl/oferta/bmw-seria-3-nowe-bmw-330i-g20-ID6BNbh3.html#6206f558e4 Uzywane R4, z malym przebiegiem, co prawda bez szyberdachu no i siedzenia z "ekoskory" vel skaju za jedyne 356k PLN (94 tys $$). :norty: :norty: Boze widzisz a nie grzmisz :mrgreen:
-
Nowe BMW 3 G20 - zdjęcia, filmy, opinie
To ci wyszla reklama "sheer driving pleasure" F3x :D 3er - od dziesiecioleci punkt odniesienia jezeli chodzi o uklad jezdny do "sa nadal nowsze auta ktore sie gorzej prowadza" :D Ja osobiscie widze MNOSTWO zalet F3x (porownujac do E90) - wyglad (drapiezniejszy), wymiary (z tylu moze siedziec dorosly), silniki, automat!, HU etc ale uklad kierowniczy zje&% po calosci i nie ma co go po prostu bronic. A wiekszosc tych zalet nad E90 to normalny rozwoj wszystkich innych marek rowniez - auta maja lepszy design, sa wieksze, maja lepsze automaty (ZF 8 biegowy jest w co drugiej marce), HU to zadne wow obecnie itp itd To co zawsze stawialo trojke przed szereg wszystkich innych aut w tej klasie to uklad kierowniczy, wsiadales chocby do 316i, doklejales naklejke M3 z tylu (ok, ponioslo mnie :P) i kazdy zakret byl przyjemnoscia! RFT, 19", Eibachy w F30 to pudrowanie trupa imho. Cieszy to ze BMW slucha jednak opinii klientow i sie zreflektowali i G20 prowadzi sie duzo lepiej! Koniecznie do poczytania: :norty: https://www.carscoops.com/2018/10/bmw-doesnt-want-people-complaining-3-series-longer/
-
Nowe BMW 3 G20 - zdjęcia, filmy, opinie
Kolego a co ma wyposazenie czy moc silnika do prowadzenia czy informacji zwrotnych czy ogolnej frajdy z pokonywania zakretow? W F10 mam 300 HP, softclose, nightvision, webasto, AD, zestaw dvd wbudowany w zaglowki i bog wie co jeszcze. Czy to sprawia ze auto ma lepsze prowadzenie od dowolnego 15 letniego golasa E60 520d? Nie, nie ma. Prowadzi sie jak amfibia a nie jak zwinne auto. Tylko o tym mowie. Auto "fajne" a prowadzi sie slabo albo bardzo slabo. Jezdziles kiedys E46? :) Jezeli mowisz ze w F30 uklad kierowniczy jest bardziej dokladny to :norty: :duh: Ostatnim przymiotnikiem jakim okreslilbym uklad kierowniczy F30 byloby "dokladny" :D Opinia o F30 z R6 i wyposazonym na max moze byc oczywiscie skrajnie pozytywna, 50 letnia dentystka czy prawnik powiedza ze to cudowne auta bez wad bo latwo sie kreci kolkiem na parkingu jednym palcem albo dlatego ze maja automatyczny bagaznik. Natomiast ktos kto lubi "frajde" z jazdy powie ze 20 letnie 328i E46 czy 10 letnie 330i E90 prowadzi sie sporo lepiej i ja mu przyznam racje. Niewazne, nie prowadze vendetty na F30, dla mnie prowadzi sie slabo i tyle a G20 prowadzi sie duzo lepiej. (natomiast zgadzam sie z toba oczywiscie ze lepiej jezdzic grubym F30 335i niz chudym F30 318d bo chociaz robiloby soczyste brum brum a nie kle kle a i dla oka wnetrze milsze, ja natomiast zupelnie nie o tym :P)
-
Nowe BMW 3 G20 - zdjęcia, filmy, opinie
Zapewne nie testowałeś w F30 adaptacyjnego zawieszenie/czy tam sportowego. F30 nie jest gumowe, po po przestawieniu w tryb sport kierownica staje się twardsza, im bardziej dynamiczna jazda tym skręcanie kierownicą jest oporniejsze. Wystarczy pare razy but i machnięcie kierownicą.. Ostatnie kilka lat jezdzilem/jezdze F20 116i (zawieszenie sportowe 704) i F10 530d z AD i EDC Oba te auta nadaja sie do jazdy jedynie w trybie sport (mowie o przyjemnosci z prowadzenia BMW) i nawet wtedy nie maja startu do prowadzenia starej E90/E60. Przekladnia kierownicza ZF z lat 2011-2018, z elektrycznym silownikiem, nie dosc ze jest awaryjna (w obu autach), przez LCI modelu - 8 lat - bylo jej chyba z 8 czy 9 wersji i do tego jest "mdla" - nijak ma sie do hydraulicznych przekladni z serii E90/E60. Przeklada sie to bezposrednio na czucie auta, informacje zwrotne i przyjemnosc z jazdy RWD. W kazdym BMW serii F pierwsze co robie po wejsciu do auta to zmieniam nastawy na sportowe bo inaczej odczucia sa takie jakbym jezdzil jakims Fordem czy Audi. F30 to najgorzej prowadzaca sie trojka ever i nie jest to moja subiektywna opinia a fakt podkreslany przez tysiace uzytkownikow czy dziennikarzy motoryzacyjnych. X razy przymierzalem sie do zakupu tego modelu i x razy mnie odrzucalo (pomimo tego ze ma mnostwo innych zalet w porownaniu do E90 - szczegolnie automat i turbodoladowane silniki). Nawet przy zawieszeniu sportowym, 19" kolach RFT czy wymianie sprezyn na Eibachy prowadzenie jest po prostu slabe, sztuczne, gumowe, kierownica jest luzna, jej opor za slaby i nie daje polowy informacji zwrotnych jakie dawalo E90. G20 to duzy krok naprzod jesli chodzi o maglownice, nastawy zawieszenia i radosc z prowadzenia! Nawet jezeli nie 100% tego co bylo w E90 to baaardzo blisko i jak dla mnie w zupelnosci wystarczajaco (w przeciwienstwie do F30).
-
Nowe BMW 3 G20 - zdjęcia, filmy, opinie
Dzisiaj potestowalem nowe G20 320xd. Wydaje mi sie ze to co napisze jest w miare obiektywne bo w ciagu 2 godzin mialem bezposrednie porownanie 3 generacji trojek - E90 318d, F30 330e i G20 320xd, wszystkie auta z m-pakietem i zawieszeniem sportowym (w F i G adaptacyjne i kola 19" RFT, w E90 18"), wszystkie testowane w trybie sport na drogach miejskich i podmiejskich. Punktem odniesienia jest moje E90 318d ktore uzytkuje od kilku miesiecy na codzien, to moj drugi egzemplarz E90, kupiony na przeczekanie bo nie moge sie zdecydowac czym chce jezdzic po sprzedazy jedynki F20. Uwielbiam jak to auto sie prowadzi, jego "analogowosc" i minimalizm, silnika nie cierpie, jest tragicznym klekotem, automat jak na 2019 rok jest powolny natomiast "feeling", "feedback" i "handling" auta sa znakomite (przepraszam za makaronizmy). Testowana G20 byla wyposazona we wszystko co mozna wrzucic w konfiguratorze, prawdziwy "full wypas". Zalety (od najwazniejszych): 1. DUZO lepsze prowadzenie od F30, ronda i zakrety pokonuje jak na 3er przystalo, czucie drogi (feedback) fantastyczny i nieodbiegajacy od E90! F30 pod tym wzgledem to kupa, kilka razy probowalem kupic to auto i nie moge sie przemoc wlasnie za ta sztucznosc, brak feedbacku, za luzna kierownice, gumowe prowadzenie. 2. DUZO lepsze wyciszenie (szyby akustyczne) zarowno od E90 jak i F30 - w obu tych autach juz przy 80-100km/h wiatr hula w okolicach slupkow A. Wyciszone dzwieki diesla w G20 a klekotanie traktora w E90 to przepasc, deklasacja. 3. Spasowanie i jakosc plastikow (od wiekow bolaczka BMW) to juz prawie jakosc Audi, duuza poprawa 4. Kierownica jest gruba i miesista i taka powinna byc, duzy plus! 5. Bardziej rozbudowany, konfigurowalny i wyrazniejszy Head Up 6. Media nowoczesne, rozdzielczosc i plynnosc wyswietlaczy swietne! 7. Klapa bagaznika zamykana w koncu przyciskiem wewnatrz auta 8. Przyciski na kierownicy do bezposredniego przelaczania piosenek a nie tylko rolka, nie bylo tego w serii F 9. Pokretlo navi jakosciowo duzo lepsze (ala Audi) i przycisk start-stop w lepszym miejscu (znowu ala Audi) 10. Siedzenia super wygodne! i w koncu szyte z wielu kawalkow skory dzieki czemu nie beda sie robic faldy (zmora E90) 11. Airbag w koncu obszyty skora 12. Drzwi solidne, nic nie skrzypi i sie nie ugina/odksztalca, przepasc do E90 i sporo lepsze od F30 13. 3 porty USB-C ale i jedno stare USB, brawo (nie to co w MB same wersje C juz) 14. komfort na 19 RFT w trybie sport wiecej niz wystarczajacy, nie trzeba juz rezygnowac z run flatow 15. "ekskluzywniejszy" kluczyk w porownaniu do poprzednich generacji Ogolnie auto sprawia wrazenie duzo solidniejszego niz poprzednie generacje i jak dla mnie jezdzilo sie super przyjemnie (pomimo gownianego silnika na ktory staralem sie nie zwracac uwagi) Nieliczne wady: - auto przeladowane technologia, ustawieniami, asystentami - nie jestem starym dziadem a natlok tych ustawien i informacji przytlaczal mnie. Wszystko jest konfigurowalne, kazda bzdura lacznie z kolorem oswietlenia LED, po co to komu, sztuka dla sztuki imho. - glowny wskaznik odrobine przeladowany natlokiem informacji, po co komu jeszcze obrotomierz w 2019r w 320d z automatem? Powinna byc opcja minimalizacji wyswietlanych informacji. - twarde obicie na dzwiach gdzie spoczywa reka (brak pianki?) - spod drzwi gdzie sa schowki - twarde plastiki - to jakosc Tipo, zenada przy cenie 250-300k PLN - przyciski zamiast pokretel do klimatyzacji - ZLE, ewolucja w zla strone - Dakota nadal jest gowniana, w dotyku to cerata i kolo prawdziwej skory to nie stalo, juz lepiej zostawic alcantare+sensatec (skaje) albo doplacic od razu do skory Merino. Po wejsciu do auta powinien byc zapach skorzanej tapicerki a byl zapach jakis mdly. Moze po jakims Colourlocku byloby lepiej. - galka biegow gorsza niz w poprzednich generacjach (za mala, zle sie ja trzyma) - HK slaby (moze jeszcze nie wygrzane glosniki albo nie ustawiony EQ dobrze), nie kosztuje na szczescie duzo ale jak ktos nie ma hopla na punkcie glosnej muzyki spokojnie mozna zostac przy HiFi - majac 187cm wzrostu praktycznie dotykalem podsufitki z tylu siedzac za soba Pomimo drobnych wad auto bardzo mi przypadlo do gustu i jest DUZYM krokiem naprzod w porownaniu do F30 i jednoczesnie powraca do najlepszych cech za ktore ludzie lubili jezdzic E90. Widac ze firma wziela na klate slowa krytyki po ostatniej generacji 3-er jezeli chodzi o radosc z jazdy. G20>E90>F30 W PL value wydaje sie kupno 320i w mpakiecie z kilkoma niezbednymi bajerami (hifi, navi, HU; olac lasery, gadzety, virtual cockpit, wszystkich asystentow, Dakote itp) - i modlic sie zeby 320i tak jak w F30 chipowalo sie pozniej na 300HP - katalogowo powinno wyjsc w okolicach 200-220k PLN, po rabacie ponizej 200k - wtedy wydaje sie dobra propozycja. Wiecej to auto imho nie warte, okolice 250-300k to juz nie ta klasa.
-
Nowe BMW 3 G20 - zdjęcia, filmy, opinie
Nowe 320d, przy 2 turbinach, obstawiam bedzie mozna chipowac w okolice 250-260HP i 550Nm bezproblemowo (potencjal niewiele gorszy od F30 325d z silnikiem z serii B47). A wtedy bedzie robil 0-100 w okolicach 5,7-5,8s? A jezeli sie okaze ze to ten sam silnik co w F30 325d 224HP tylko zdlawiony to beda wychodzily wyniki 280-290HP i pod 600Nm a wtedy 0-100 bedzie w okolicach 5,5s. 320d biorac pod uwage ekonomie (akcyza, spalanie) moze sie okazac calkiem niezly value no i ciezko bedzie mowic ze auto robiace 5,5-6s do setki "nie jedzie" :D
-
zamiana F20 116i na F30 330e, korci tez 996.2..
Macan Turbo wogole nie wchodzi w gre :roll: Najtansze (slabo wyposazone) wersje z poczatku produkcji kosztuja w NO 500kPLN, roczne demowki 700k PLN. Zupelnie nie ten budzet i nie chodzi mi o taka frajde z jazdy (SUV). Temat nietypowy bo w PL porzadne M3 E92 kosztuje 130-150kPLN a F30 330e dobrze wyposazone okolo 200k. W NO odwrotnie, F30 330e (max. wyposaz.) kosztuje te same 200k za to M3 nie dostane ponizej 250k (i to manual). Oczywiscie utrata wartosci bedzie w emce duzo mniejsza ale i sprzedaz kiedys bardziej problematyczna. Stad caly ambaras i pomysl na 996.2 ktore jako ze brzydkie i stare kosztuje relatywnie nieduze pieniadze a powinno dawac sporo frajdy z jazdy jezeli by sie nie psulo za bardzo. Odswieze temat po porzadnym przetestowaniu aut, trzeba wszystkiego sprobowac i wtedy dam znac co wybralem i dlaczego.
-
zamiana F20 116i na F30 330e, korci tez 996.2..
Dzieki ale to zupelnie nie moja bajka, to jednak z zalozenia ma byc daily a GTR jest zbyt "surowy" na codzien, za twardy, za glosny, za bardzo rzucajacy sie w oczy. Nie cierpie poza tym azjatyckiej motoryzacji (mam traume po Toyocie do dzisiaj), wszystko jest za male, za krotkie, plastikowe i ciosane siekiera, niemieckie premium mi duzo bardziej lezy. Podaz do tego znikoma (w calej Norwegii raptem 7 szt) i czytalem ze nie sa demonami niezawodnosci a ewentualne naprawy (jak np skrzynia) - kosztowne i problematyczne, zupelnie odpada. W weekend jeszcze M2 postaram sie przetestowac u dealera dla jasnosci, tyle ze to juz tez 50% ponad budzet 996 a nie wydaje mi sie zeby dawala wiecej funu na codzien, no ale sprobowac nie zaszkodzi w sumie.
-
zamiana F20 116i na F30 330e, korci tez 996.2..
Chyba podaze za Twoja rada tzn dam sobie jeszcze czas do lutego/marca na porzadne jazdy testowe 996.2 i M3 E92 i podejme swiadoma decyzje na ile to mozliwe. Do tego sprawdze tez 997.1 na ile jest lepsza od 996. Mam nadzieje ze nie zaiskrzy na tyle ze kupie znowu cos pod wplywem emocji. Co do gwarancji na 330e - i tak pewnie ja strace bo chip by zawital od razu (silnik B48 jest mocno zdlawiony i az zal nie skorzystac a gwarancja trwa az 5 lat). Dzieki za glos rozsadku! Sprawdzilem te foteliki juz na ang. forum P. i podobno jest kilka modeli ktore sie "upcha", (nie jest to wygodne ale to ma byc tylko awaryjnie) Ej no nie przesadzaj kolego, jedyny plus 996 to ze ma znaczek Porsche?? :nienie: Rozumiem i zgadzam sie ze przod/swiatla jest brzydki jak cholera, ze wnetrze juz traci myszka, ze sa lepsze modele zarowno starsze jak i nowsze ale prowadzenie, "fun", gang silnika itp powinny nadal byc satysfakcjonujace jak na 1. Porsche i polke wyzej od BMW? A awaryjnosc 996 nie powinna byc gorsza od innych modeli (nie liczac tego nieszczesnego lozyska/walka)? Jezeli sie myle to prosze o sprostowanie i szczegoly. Nie jestem purysta jezeli chodzi o 911, chlodzenie, legende itp. Powazanie modelu czy wizerunek mam totalnie w nosie, chodzi mi jedynie o "radoche" lepsza niz w F30, budzet jest jaki jest (tez wolalbym 997.2 ale zadbany model tutaj to okolice 400kPLN za podstawowa wersje silnikowa czyli dokladnie 2x wiecej niz 996) Dzieki, 3.6, 2S i manual - na tym sie skoncentruje. Co do wiatrakow tj 964 i 993 - za pozno, ceny odlecialy w kosmos i sa juz na poziomie 997 a ja autem chce jezdzic, to ma byc moje auto na codzien, nie chce go trzymac pod kocem. Dzieki za opinie, sprawdze 997.1 dla pewnosci tez ale 50-100% wiecej kasy za ten model raczej nie przelkne w tej chwili, sa inne priorytety, wroce do tematu za kilka lat (jak bede zadowolony z 996). Opel Astra Bertone Linea Rossa! Ok, moze to juz bylo troche ponad 10 lat temu ;) Nie zalapalem sie na tamte marzenia, nie chce przegapic kolejnych, ceny uzywanych 911 sa "nieprzyzwoite" jak na masowosc tego auta, musza znaczy sie byc dobre, miliardy much nie moga sie mylic ;)
-
zamiana F20 116i na F30 330e, korci tez 996.2..
Hej, po 4 latach w F20 116i szukam dla siebie kolejnego auta. Rok temu, skuszony komfortem, nabylem F10 530d jednak przestrzelilem rozmiar i mimo duzej wygody i kompletnego wyposazenia auto zupelnie do mnie nie trafilo - za duze na codzien (jezdze w 95% sam), zbyt "rozlazle" pomimo AD i DDC - nadaje sie na setki km na prostej autostradzie a ja robie rocznie z 5-10 tys km "po bulki" po miescie. Zonie sie za to spodobalo wiec zostawilem. Upatrzylem teraz F30 330e, sa spore wyprzedaze przed wejsciem G20, latwo kupic auto z kompletnym wyposazeniem (m-pak, automat, Dakota, 19", szyber, HUD, CA, HK, LED) za okolo 60-65% ceny nowego auta - roczne z ASO z symbolicznym przebiegiem, np takie: https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=130798689 Z plusow po testach: - praktycznie darmowa jazda bo krotkie dzienne odcinki wiec 90% jazdy na pradzie (chociaz spalanie jest malo istotne bo robie malo km), - bloga cisza na pradzie, - 4 lata gwarancji zostaje, - mozna zrobic chip na 370HP (5s 0-100, 17s 0-200) wiec bardzo szybkie (chociaz to malo istotne i tak bo 95% mojej jazdy to 50-70km/h), - duzo dodatkow ktore polubilem po F10 (CA, szyber, HUD, automat, HK itp) - ogolnie auto "wspolczesne" Z minusow: - prowadzenie w porownaniu do E90 "takie sobie" - lepsze od F10 ale do idealu sporo brakuje a na tym jednak mi zalezy bo jezdze malo i lubie sie tym cieszyc - dzwiek silnika (R4) a czesciej zupelna cisza (na pradzie) - to jest jednoczesnie wada (w porownaniu do jakiegos B6, R6 czy V8) jak i zaleta, zalezy kiedy - nadal spora utrata wartosci bo wychodzi G20 zaraz - auto bardziej z rozsadku niz serca, daily driver z odrobina zabawy I tak mi do glowy wpadlo tez Porsche 996.2 - cena podobna do 330e, szybkie i zwinne, jest sporo zadbanych egzemplarzy z prawdziwym przebiegiem 100-150k km np: https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=132250868 https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=132547397 https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=134280368 Nie mam pod reka egzemplarza do potestowania niestety, nie jezdzilem tez nigdy 911. Czy ktos moglby sie odniesc do 996 w porownaniu do F30 - wiem ze to mocno ROZNE auta ale tak ogolnie, czy kupowanie 15-18 letniej 911 w cenie praktycznie nowej 330e ma sens? Auto jest brzydkie z frontu - swiatla (przezyje, 116i tez jest brzydkie), nie ma praktycznie wogole wyposazenia (przezyje) za to pewnie ma "to cos" i dobrze sie prowadzi/brzmi na czym mi chyba najbardziej obecnie zalezy. Mocno to sie psuje po tylu latach przy "niedzielnym" jezdzeniu? (nie moge spedzac za duzo czasu u mechanika a sam nie mam wiedzy/zdolnosci/czasu na "dlubanie" w garazu). I glupie pytanie - da sie z tylu zamocowac fotelik dla dziecka? (do okazjonalnego uzytku raz na miesiac) Gdyby chodzilo o 997 byloby mi latwiej podjac decyzje bo jest "wspolczesniejsze" w srodku, ma ladniejsza linie (przod) i jest lepiej wyposazone ale nie ten budzet w obecnej chwili, sa inne priorytety :roll:
-
F30, który silnik wybrać ? opinie, porady, porównania
Nie chce Cie martwic ale Polska to inny swiat jesli chodzi o sprzedaz samochodow :) Sprobuj sprzedac 320d z 2012-2013 z przebiegiem ~200kkm za 70k PLN, powodzenia. Moze od pierwszego wlasciciela, 100kkm na liczniku i z FV, pelna historia z ASO i SUPER wyposazeniem (mpak, navi, dakota, headup, ladne felgi etc etc) ok ale w innym przypadku to szykuj sie raczej na okolice 50kPLN a za kilka miesiecy jak zaczna ludzie wymieniac masowo F30 na G20 to zobaczycz jaka rzez bedzie na otomoto ^^ Kiedys jak kupowalem 4,5-letnie E90 320d to auto z przebiegiem ~170kkm od 1. wlasciciela z FV i calkiem porzadnie wyposazone wynioslo mnie 32 czy 33% ceny katalogowej i nie byla to jakas super okazja, facet wymienial bo F30 sie wlasnie pojawilo. Zreszta jak kupujesz nowe, po porzadnym rabacie w salonie, odjeciu vatu, dochodowego i kilkuletniej amortyzacji wogole mnie taka cena nie dziwila. Auta grubo doposazone z sladowym przebiegiem juz po 1. roku sa na sprzedaz po 60-65% ceny katalogowej w salonach ASO, ot urok marek premium ktore sa abstrakcyjnie wyceniane katalogowo przez dealerow, kiedys byl o tym watek na kilkadziesiat stron :D - to samo bedzie z G20, pod koniec przyszlego roku jak pierwszy szal minie to demowki ktore nowe katalogowo staly po 250-270kPLN beda dostepne po 160-170kPLN bez zadnego problemu A co do OPa - za 50k PLN spokojnie znajdziesz bezwypadkowe F30 z PL salonu, z automatem i skromnym wyposazeniem (poleasingowe, poflotowe) - trzeba troche cierpliwosci i czasem troche kompromisow co do wyposazenia, zima to slaby okres na sprzedaz aut wiec ciekawe cenowo oferty beda sie pojawiac tym bardziej ze G20 mozna juz zamawiac od kilku dni.
-
330e wrażenia po 2000km
Nie sądzę, żeby 330e po modyfikacji było nawet blisko 340ix przy 0-200 :-) [...] na stronie TC Performance uzytkownik chipowanego auta pisze ze przy 2 osobach w aucie i przy pelnym baku wykonal pomiary RaceLogic i wyszlo mu 0-200 17.3s. Katalogowo 340i/340ix 0-200 maja w okolicach 19.0-19.5s http://www.automobile-catalog.com/car/2016/2161925/bmw_340i_xdrive.html http://www.automobile-catalog.com/car/2016/2161910/bmw_340i_steptronic.html Porownujemy oczywiscie auto stockowe do chipowanego ale mimo wszystko, na mnie te liczby robia wrazenie (szczegolnie ze w Norwegii 330e to dokladnie polowa ceny 340i) a dodatkowo 90% czasu jezdzi sie po "bulki" a nie sciga wiec spalanie 3-4l a nie 12+ jest tez spora wartoscia dodana, dla mnie no brainer :) ps. nie ujmuje absolutnie niczego 335i/340i, to sa legendarne juz silniki w 3er, tego dzwieku i kultury pracy nic nie zastapi ale na koncu czlowiek glosuje portfelem
-
330e wrażenia po 2000km
TC Performance robi z tego 330e porzadne 340e - 370KM i 600Nm, czasy 0-100 (4.9s) i 0-200 (~17s) ma to lepsze/podobne jak stockowe 340i, a 0-200 jest o 2s szybsze od 340ix, to musi robic wrazenie, szczegolnie ze po miescie jak nie pilujemy ciagle to jezdzimy o kropelce 3-4l/100km zamiast 12l+ jak w 340i. To bedzie moj kolejny daily driver, prawdziwe value for money (szczegolnie w Norwegii gdzie ceny aut sa jakie sa) 530e niby nieduzo drozsze ale jakos mniej sprytne do jezdzenia po bulki na codzien.
-
[F20] 116i - zdechla przekladnia/wspomaganie
na 95% lapiesz sie na akcje serwisowa, zadzwon do ASO. A jezeli nie lapiesz sie na ta akcje (nie wiem od czego to zalezy) to sprawdz te sruby u jakiegokolwiek mechanika bo nic fajnego miec niesprawne auto w najmniej spodziewanym momencie.
-
F31 - wspomaganie kierownicy/stabilizacja toru jazdy
W Twoim przypadku przekladnia pracuje dopiero 4 lata (u mnie to juz bylo 6) i pewnie w Norwegii jest bardziej "wymagajacy" klimat (wiecej wilgoci i duzo wiecej soli na drogach). Najwazniejsze ze nie lekcewaza problemu i prewencyjnie wymieniaja te sruby nawet jezeli nie widac korozji - bedziesz mial klopot z glowy!
-
F20 116i M-pak Estoril Blue
Update, przebieg 85.000 km, auto ma rowno 6 lat Kilka dni temu po odpaleniu rano na parkingu i probie skrecenia kierownicy w jakakolwiek strone - metaliczny jazgot przekladni kierowniczej slyszany z kilku metrow. Wezwalem lawete i do ASO. Pod autem znalazlem aluminiowa skorodowana srube, okazalo sie ze byla to ostatnia z 3 srub ktore trzymaja silnik elektryczny napedzajacy przekladnie kierownicza. Pozostale 2 sruby odpadly jakis czas temu. W serwisie powiedzieli ze jest na to akcja serwisowa, przekladnie ZF uzywane w BMW serii 1-4 z lat 2011-2014 maja wade fabryczna i trzeba je wymienic na nowa. Wymiana srub podobno nie wchodzi w gre bo ich resztki zostaly w srodku przekladni i moga ja uszkodzic po ponownym zamontowaniu silnika do przekladni. Oczywiscie nie wiem czy to do konca prawda, byc moze da sie tak naprawic maglownice - nie wnikalem skoro wymieniaja na ich koszt. Nowa przekladnia z robocizna to koszt >10k PLN wiec gdyby nie akcja serwisowa to szukalbym innego rozwiazania. Problem zaczyna byc coraz powazniejszy, auta z poczatku produkcji coraz czesciej sa uziemiane, pomaga jedynie wezwanie lawety i do serwisu. Slabe to jezeli ktos akurat jest na wakacjach gdzies daleko od domu. Zdecydowanie polecam kontrole przekladni w serwisie zeby sie nie milo rozczarowac, symptomow przed usterka nie ma zupelnie zadnych. Wiecej w tym temacie w innych watkach: https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=165&t=348402 https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=163&t=339324 https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1469927
-
F31 - wspomaganie kierownicy/stabilizacja toru jazdy
Zadzwon do jakiegokolwiek ASO, podaj numer VIN i spytaj czy jest akcja przywolawcza na przekladnie dla Twojego samochodu. Jezeli jest to umow sie na konkretny termin, oni sprawdza sruby mocujace silnik od przekladni kierowniczej - jezeli sruby beda skorodowane - wymienia bez pytania cala przekladnie i masz problem z glowy. Jezeli sruby nie beda skorodowane - bedziesz mial pewnosc ze problem Ciebie nie dotyczy. Wychodzi na to ze akcja obejmuje serie 1,2,3,4 z lat co najmniej 2011-2014.
-
F31 - wspomaganie kierownicy/stabilizacja toru jazdy
Tak jak kolega kris1973 zauwazyl sruby nie wypadaja calkowicie, skorodowana, ulamana czesc zostaje wewnatrz przekladni i pewnie dokonuje (albo moze dokonac pozniej) spustoszenia. Nawet jezeli zdarza sie to w 5 czy 10% przypadkow to BMW nie moze ryzykowac bo ma to realny wplyw na bezpieczenstwo nie mowiac o komforcie (wzywanie lawety z MOPu na srodku autostrady na pewno nie jest komfortowe), nie mowiac jezeli zdarzylo by sie to dwukrotnie po ponownym wkreceniu silnika do przekladni. To ze w pierwszej chwili po awarii czlowiek kreci kierownica w lewo i w prawo w rytm metalicznego zgrzytu przekladni na pewno tez nie pomaga :roll: Co do miejsca na nowe sruby to nie do konca prawda - sa nagwintowane gotowe otwory w ktore mozna wkrecic nowe sruby tak jak na zdjeciu ponizej: Dla mojego VINu w etce naliczylem 13 roznych wersji przekladni kierowniczych, uaktualniane srednio co pol roku przez poddostawce (ZF), niezly kwas pokazujacy jak bardzo jest to niedopracowana technologia :/ No i na koniec mysl - BMW oszczedza kazdy grosz gdzie moze (patrz np akcja serwisowa rozrzadu w N47 i wymiana jedynie napinaczy) - gdyby mogli jedynie zainstalowac ponownie silnik do przekladni to na 100% by to robili zamiast wymieniac dziesiatki tysiecy maglownic na nowe. No chyba ze za kazda nowa wymieniona przekladnie w ASO dostaja odszkodowanie od ZF, ale to juz tylko moje gdybanie..
-
F31 - wspomaganie kierownicy/stabilizacja toru jazdy
Mi te sruby wszystkie skorodowaly (BMW F20 116i, 2012), 2 sztuki odpadly duzo wczesniej i ostatnia sruba (trzecia) poddala sie kilka dni temu, znalazlem ja pod samochodem. Szczescie w nieszczesciu ze auto stalo na parkingu pod blokiem bo 2 tyg temu robilem trase 1300 km i bym sie wsciekl okrutnie gdybym musial organizowac sobie taka pomoc gdzies posrodku Europy. Efekt - silnik wspomagania odlaczyl sie od przekladni, wspomaganie padlo, przy probie krecenia kierownica - metaliczny jazgot slyszany z kilku metrow. BMW zrobilo na to akcje serwisowa - wymieniaja przekladnie od reki w ASO (podobna akcja byla w Fordzie i w Tesli). Gdyby nie akcja serwisowa albo gwarancja - koszt samej przekladni 9k, robocizna 3k czyli sporo jak za wpadke konstrukcyjna BMW - sruba za 5 groszy w hurcie Goraco polecam uzytkownikom serii F z lat 2011-2014? zrobic przeglad przekladni kierowniczej - nic fajnego pozniej byc uziemionym daleko od domu w trasie - szczegolnie ze symptomow przed usterka nie ma zadnych, ot pstryk i samochod nadaje sie tylko na lawete. Calosc dokladnie opisana tez tutaj: https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1469927&page=2
-
[F20] 116i - zdechla przekladnia/wspomaganie
Hej, dzieki za odpowiedz mateuszbmw1 Bylem dzisiaj u lokalnego dealera i rzeczywiscie jest ta akcja serwisowa na przekladnie. Szkoda ze nie zadzwonili sami z siebie kilka tyg. temu to oszczedziliby mi tego: Serwisant powiedzial ze nie ma znaczenia czy przekladnia juz zdechla (jak w moim przypadku) czy jest dzialajaca - jezeli sruby sa skorodowane - wymieniaja przekladnie na nowa w ramach akcji serwisowej. Sruby sa aluminiowe a nie ze stali nierdzewnej i po kilku latach na deszczu, sniegu i soli drogowej - poddaja sie, ukrecaja. W moim przypadku 2 sruby juz byly dawno urwane a ostatnia (trzecia) znalazlem na parkingu pod samochodem Ford wymienil tak >500.000 sztuk przekladni, Tesla >100.000 sztuk, sluchy chodza ze wszystkie te przekladnie pochodza od jednego poddostawcy, niezly fuckup.. Cala historia jest identyczna jak tutaj: https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1469927 W przypadku braku akcji serwisowej/gwarancji - cena nowej przekladni 9.000 PLN, robocizna (wymiana, kalibracja) - 3.000 PLN, razem bagatela 12k PLN.
-
[F20] 116i - zdechla przekladnia/wspomaganie
Hej, F20 116i stalo 3 tyg nieuzywane na parkingu, wsiadam, odpalam i chce skrecic kierownice i dochodza mnie dzwieki jakby pol silnika wlasnie obcieralo o siebie tzn metaliczne chroboczace charczace dzwieki (bardzo glosne, slychac z 10m) przy wychyleniu o milimetry kierownicy w lewo badz prawo. Jezeli kierownica jest prosto - jedzie toczy sie do przodu/tylu bez tych dzwiekow. Jeeli wylacze silnik i krece kierownica - wszystko ok (brak tych dzwiekow) Wspomaganie - padlo. W komputerze wyswietlilo "skontaktuj sie z serwisem jak najszybciej" czy cos w tym stylu, pozniej komunikat zniknal i zadnych bledow juz nie wyswietla. Prosze o porade, czy to ten silnik wspomagania przekladni kierowniczej z watku?: https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=163&t=339324&p=2475997&hilit=wspomaganie#p2475997 Jestem w Norwegii, auto norweskie i praktycznie jedynym wyjsciem jest oddanie auta do ASO a nie widzi mi sie wydawac 10-15k PLN za nowy magiel (auto rok po gwarancji).
-
wymiana akumulatora - rejestracja poprzez ISTA
dzieki za szybka odpowiedz know-how zmalpuje z tutoriali/youtuba pozdrawiam
-
wymiana akumulatora - rejestracja poprzez ISTA
Czesc, jestem zielony jesli chodzi o wszelkie "kodowanie" rzeczy w aucie. Moje pytanie brzmi - czy kupujac ten kabel: http://allegro.pl/kabel-enet-bmw-ista-d-e-sys-f10-f30-f20-f25-f01-i7130961864.html i instalujac na laptopie program ISTA bede w stanie samodzielnie zarejestrowac nowy akumulator w F10? Czy oprocz laptopa, programu ISTA i tego kabla jest cokolwiek jeszcze potrzebne? (nie liczac nowego aku o podobnych parametrach co OEM) W przypadku negatywnej odpowiedzi - czy serwisy nie-ASO typu Bosch etc - sa w stanie zarejestrowac nowy akumulator w F10?