Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. No tak o tym zapomniałem, jeszcze gorsze jest jak wyciągasz ten mokry kabel, ograniasz ten burdel, wsiadasz do auta, chcesz ruszyć a tu zaczyna pikać i pokazuje się na ekranie komunikat o nie zamkniętej klapce od gniazda ładowania i znowu brudne ręce, wkurzony, ale to jedyne negatywne aspekty posiadania plug-in'a Mysle ze niejedyne :> Zasieg na pradzie jest masakrycznie maly, szczegolnie zima - 15-20km i po baterii. A bez naladowanej baterii, w trybie domyslnym jak jedziesz powoli, np w korku, auto wciaz wylacza silnik spalinowy i wlacza po chwili, potrafi tak robic co 10-20 sek. Okropnie upierdliwe. Mozna oczywiscie wlaczyc tryb wymuszony ladowania podczas jazdy ale komu sie kiedykolwiek chce.. :) Bagaznik tez jest mikro, wystarcza po miescie, o trasie z walizkami zapomnij. Znalazoby sie jeszcze kilka irytujacych pierdol, ale w sumie jako caloksztalt fajne auto i tak :>
  2. 330i do pełna to ca. 300 na starcie. Przy kasie jakieś ~200 Pokaż mi 7 (nowe) za te pieniądze. :roll: Katalogowo 330ix dobrze doposazona to 300-310 tys PLN, rabat bedzie spory ale bez przesady, za 200k nia nie odjedziesz. Bazowa seria 7er transakcyjnie to okolice 350-370 tys PLN (rabaty sa wieksze niz na 3er). https://www.otomoto.pl/oferta/bmw-seria-7-okazja-rabat-28-serwis-5-lat-ID6D281j.html#b61ae34155 PS. Jak wezmiesz do porownania 330d to katalogowo dojdziesz do 360-370k PLN w PL? Imho cuda na kiju, pamietaj ze 330i/730d to porownywanie auta z akcyza 3% i 18%. U konkurencji np w takim Perfect Lease, gdzie nie ma znizek, doposazona A4 R4 to bez problemu okolice 350k PLN. Natomiast przyznaje Ci oczywiscie racje, to nie do konca uczciwe porownywanie, uwypuklam odrobine niedorzecznosc.
  3. Wiadomo, mozna wszystko relatywizowac i patrzec z dwoch stron :) Jak tak piszesz to wydaje sie ze G20 330i to top topow. Ale jak spojrzysz z drugiej strony to nadal tylko kompaktowy sedan z nijakim silnikiem R4. Na pewno, poki co, uroku dodaje mu to ze ulice nie sa jeszcze zalane leasingowanymi bieda wersjami flotowymi 318d/318i. Przypominam tylko ze seria 3er w BMW jest w zamysle dla biedniejszej (jeszcze na dorobku) i mlodszej klienteli ktorej nie stac jeszcze na 5er czy 7er ale maja sie juz identyfikowac z marka. A nawet w samej serii 3er 330i to srodek stawki, nad nim jest R6 a nad nimi usportowione M. Wiadomo, teraz sie juz wszystko pomieszalo przez ogrom opcji dodatkowych i ceny doposazonej serii 3-er z R4 potrafia orbitowac w okolice cen transakcyjnych serii 7er :norty: A przyspieszenie 5.6 do setki osiagaja F30 320i z 2011r czy A4 B8 2.0t z 2008r po chipie u Januszex z.o.o za 700 PLN wiec tez juz szalu nie robi. BMW wiadomo ze swieza buda, fantazyjne ledy/lasery, kola 19"-20", dyfuzory, lotki, splittery, naklejki m-performance i 10 naklejek M-sport na calym aucie + swiezy wosk :mrgreen: etc etc robia robote i BMW wyciska soki do cna z klienta ale warto wiedziec ze to nadal bazowa trojka, czyli polka srednio-niska z R4 - srednio-niskim silnikiem. Nie deprecjonuje bron boze G20 330i, staram sie jedynie przedstawic inny punkt widzenia :cool2:
  4. Amen. Faceci po prostu tak maja. Mozesz dzisiaj kupic F80 M3 a i tak jutro bedziesz siedzial na jakims otomoto czy innym youtubie ogladajac G80 czy innym 911 i rozmyslal o kolejnym aucie :norty:
  5. Moje 330e laduje w deszczu srednio co drugi dzien (Norwegia) :) Jedyne w czym przeszkadza to ze masz brudne, mokre rece zamykajac klapke i wsiadasz do auta i syfisz kierownice albo wycierasz rece w spodnie ;)
  6. Kolego Krakus, zagalopowales sie :norty: 330i to nadal taka zwykla najzwyklejsza zona, moze troche lepiej ubrana i z odrobine lepszym dekoltem. Zony za ktorymi sie faceci ogladaja to raczej 340i-> M4-> 911 etc A na koniec i tak pojawi sie ktos z jakims Ferrari czy innym Lambo i dostajesz skretu szyi :D
  7. Artykul w autoswiat jest troche/sporo naciagany. Spadek cen w Chinach nie ma nic wspolnego z technologia baterii. Ceny w Chinach najtanszej trojki spadly zeby "lapala sie" na dofinansowanie przez chinski rzad (niedawno zmienily sie zasady). https://electrek.co/2020/04/29/tesla-slashes-price-model-3-china-incentives/ ----- Natomiast w EU byc moze szykuje sie prawdziwa bomba jezeli chodzi o elektryki - nazwalbym ja norweska bomba :D Chodzi o to by rozruszac przemysl motoryzacyjny po koronie - i zwolnic odgornie w calej EU z VAT wszystkie samochody elektryczne. Przyklad z pewnoscia plynie z Norwegii gdzie udzial elektrykow oscyluje na poziomie ~50% sprzedazy wszystkich aut. Gdyby weszlo to w zycie to w ciagu kilku lat Europa zostala by zalana elektrykami i co wazniejsze infrastruktura do ich obslugi/ladowania. W koncu z kopyta ruszyla by sprzedaz elektrykow, R&D, stacje ladowania itp itd. https://elektrowoz.pl/auta/bloomberg-komisja-europejska-rozwaza-zgode-na-zwolnienie-samochodow-elektrycznych-z-vat/ https://electrek.co/2020/05/19/electric-cars-boost-europe-recovery-plan-vat-exemption/
  8. Przykro sie na to patrzy, MB przez ~100 lat byl synonimem slowa samochod. A akcje firmy sa warte 1/3 tego co 20 lat temu. A gdzie tu inflacja jeszcze tych pieniedzy przez 20 lat :shock: Imho ogladamy zmierzch niemieckich marek premium, amerykanskie firmy technologiczne pociagna je na dol. Tesla przetarla szlak a kolejne amerykanskie firmy z przepoteznym finansowaniem i brakiem nalecialosci ICE dokonaja dziela zniszczenia. Rivian, Lucid, Fisker, Faraday, Karma - za 5-10 lat wiekszosc tych firm bedzie miala wieksza kapitalizacje niz obecne niemieckie premium. Najblizsze lata to bedzie zupelne przetasowanie w motoryzacji jaka teraz widzimy.
  9. Ja dlatego doceniam Muska i jego wklad w elektromobilnosc i rozumiem ze duzo ludzi go po prostu lubi. Gdyby nie jego upor - tradycyjne firmy motoryzacyjne karmilyby nas kolejnymi iteracjami "320d" jeszcze przez dziesieciolecia - z miliardowymi zyskami dla nich a bez zyskow/zauwazalnych zmian technologicznych dla nas - klientow. https://elektrowoz.pl/auta/sprzedaz-bmw-i3-w-stanach-zjednoczonych-na-dnie-64-egzemplarze-w-trzy-miesiace-wyniki-i-kwartalu-2020/ Tyle na temat obecnej sytuacji elektrycznych BMW na drugim najwiekszym rynku motoryzacyjnym na swiecie. 1. BMW i3 podstawowy model, klasa C (45k$) z zasiegiem 250km jest drozszy od TM3SR+, klasa D (40k$) o zasiegu 400km - rezultat - sprzedalo sie 60szt przez kwartal. 2. BMW iX3 - wogole nie bedzie tam mial premiery BO NIE MA CZYM KONKUROWAC technologicznie z konkurencja i jego sprzedaz bylaby spektakularna klapa 3. BMW i4 - premiera moze za ~2 lata a moze i pozniej - juz dzis odstaje technologicznie od konkurencji, za 2 lata nie bedzie czego zbierac po prostu. BMW+elektromobilnosc na dzisiaj to jest KLESKA i imho nie nadgonia technologicznie konkurencji przez kolejna dekade, bede starac sie jedynie nie stracic jej z oczu bo to bedzie koniec tej firmy (przynajmniej w obecnej formie) - przejda do wtornej defensywy i zamiast nadawac ton zmianom, beda robic ctrl+c i ctrl+v liczac na rozwodniona magie znaczka i nostalgie klientow.
  10. Unikatem bedzie niedlugo w sumie kazde zdrowe auto ICE z V8/V12. Natomiast wartosc nowych BMW V8/V12 w 5er czy 7er bedzie leciala teraz na leb/na szyje imho. Ceny czesci zamiennych w ASO astronomiczne, prestiz ulatuje szybko jak wychodzi nowy model, technologia wyzszych modeli skomplikowana no i niezbyt niezawodne po gwarancji. Przecietni mechanicy (nie-ASO) tez nie za bardzo chetni do naprawy/diagnozy ewentualnych problemow. Podatki w zachodnich krajach na takie silniki zrobia reszte. Nie zmienia to faktu ze pozytywnie zazdroszcze mozliwosci jezdzenia ostatnia 7er, nowa z V12, zrob dobre zdjecia i bedziesz kiedys wnukom pokazywal jakie to byly kiedys auta :)
  11. Swietnie napisany artykul, czyta sie jednym tchem, w sumie pokrywa sie w 95% z moimi przemysleniami obecnie, dzieki za link :cool2: Szczegolnie polecam rozdzial - Różnice między "chcieć" a "musieć" Ogolnie z elektrykami jest tak ze jak sie ich nie widzi na codzien, nie ma sie z nimi za bardzo do czynienia (a tak wyglada sytuacja w PL) a otaczaja cie zewszad "normalne" spalinowe auta - to wtedy czlowiek zupelnie nie rozumie o co chodzi z ta cala elektromobilnoscia, widzi sie jedynie problemy ktore wynikaja z poczatku "rewolucji". A to zasieg, a to cena, a to ekologia etc etc Jak sie czlowiek obraca w towarzystwie 320d czy 330i BMW i widzi przewage tych aut nad Passatami czy innymi popularnymi modelami/markami to wtedy te 330i wydaje sie czyms oczywistym, pierwszym wyborem jak sie chce kupic auto. Ale po krotkiej przygodzie z autami elektrycznymi - zdanie sie bardzo szybko zmienia. Nie znam osobiscie osoby ktora kupilaby elektryka i pomyslala chociaz przez 5 min - "ee, to nie to, wracam do diesla, mial lepszy zasieg, bardziej mi pasowalo w nim to czy tamto" PS. Za rok -poltora - premiera nowej 7-er. Topowa wersja nie bedzie miala V12, bedzie czystym elektrykiem. Ironia losu po tym co BMW mowilo jeszcze kilkanascie tygodni temu :norty: https://ww.electrek.co/2020/03/18/bmw-7-series-ekectric-top-powerful-trim-next-gen-flagship-sedan/
  12. apropo ostatniego posta - polecam mega ciekawy artykukul o elektromobilnosci BMW ze strony Electrec: https://electrek.co/2020/03/13/bmw-to-cut-half-its-internal-combustion-engines-as-profits-slump/ Kilka BARDZO ciekawych cytatow: 1. "BMW on Thursday reported a 29% drop in profits in 2019. The company blamed the dip on high investments in new electrified technologies.." 2. "In the company’s fourth-quarter results statement yesterday, BMW revealed that up to 50% of the brand’s “traditional” powertrain variants will be discontinued from 2021. The company did not announce which ones, but its diesel engines, as well as V8 and V12 gas engines, are most likely to get chopped." 3. "In January, BMW’s R&D chief Klaus Froehlich said the company planned to offer gas engines for at least another 30 years. The best assumption is that electrified vehicles [EVs and plug-in hybrids] will account for 20% to 30% of worldwide sales by 2030, but with a very diverse global distribution. Froehlich is retiring in July. BMW announced this week that he will be replaced by Frank Weber, who previously led engineering development of the Chevrolet Volt from 2007 to 2010." // Pisalem niecale 2 miesiace temu (9 strona w tym watku) ze BMW tego czlowieka po ostatnim wywiadzie powinno zwolnic natychmiastowo bo pograza firme przez swoja krotkowzrocznosc. Jak widac sie nie mylilem i dlugo nie trzeba bylo czekac na ta decyzje. BMW widzi juz jasno ze STRACILO ostatnie 5 lat na mowienie "this is fine" i w imie kwartalnych zyskow dalo sie wyprzedzic technologicznie konkurencji (pomysly wtopy z 3-4 turbo, 3 cylindrowe silniki, GPFY etc) . Na dzis sytuacja wyglada klarownie - Tesla buduje fabryke pod Berlinem, ich auta sa na listach top w wielu europejskich krajach a niemieckie elektryki (VW ID3, e-tron, BMW ix3) nawet nie probuja sie sprzedawac w USA zeby sie nie osmieszac bo na dzis NIE MAJA CZYM KONKUROWAC z Tesla.// 4. "Meanwhile, BMW faces ongoing legal costs to fight EU claims that the company colluded with Daimler and VW. The three companies are accused of agreeing for a decade not to compete on better controls for diesel emissions. " //I po czyms takim mam ochote sprzedac moje bmki i pojsc do konkurencji ktora dzis ma lepsza technologie i nie oszukuje na lewo i prawo. Daleko mi od bycia idealista ale nie lubie byc ru%$%^ bez mydla, wizerunkowo niemiecka motoryzacja w ostatnich latach zaliczyla ogromne straty wizerunkowe i nie bedzie jej sie latwo podniesc.// 5. "We recognized the signs of change at an early stage and made preparations accordingly." To jest po prostu ZART ROKU i nadaje sie do sygnaturki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  13. "Już od przyszłego roku zaczną się cięcia. BMW zapowiada rezygnację nawet z 50 proc. tradycyjnych wariantów układu napędowego. " Ciekawe, jeszcze kilka miesiecy temu szef R&D zapewnial ze spalinowe silniki beda podstawa ich floty przez kolejne 10-15 lat, szybko sie rakiem wycofuja z tych glupich wywiadow teraz widzac jak konkurencja odjezdza z miesiaca na miesiac i jak szybko zachodza zmiany w elektromobilnosci na swiecie. "Otwartą kwestią pozostaje kwestia jakości produktów i tego, czy to klienci nie będą testować nowych pomysłów inżynierów." Tu mi sie cisnie na usta kilka kasliwych uwag ale sie powstrzymam :norty: "W raporcie nie zabrakło także wzmianki o planach związanych z zatrudnieniem. BMW dalej rekrutuje pracowników. Poszukiwani są przede wszystkim specjaliści IT, którzy będą się zajmować oprogramowaniem, cyfryzacją, autonomiczną jazdą, e-mobilnością oraz zarządzaniem międzynarodową siecią produkcyjną." Tak jak pisalem wiele razy wczesniej - technologia napedu i baterii obecnie lezy i kwiczy (auta zapowiadane na 2022r ustepuja technologicznie konkurencji z 2018), pierwszy elektryczny SUV nawet nie bedzie sprzedawany w USA bo przy modelu Y recenzje, testy, porownania bylyby dla BMW druzgocace (wizerunkowa WTOPA), technologia IT lezy i kwiczy, tutaj jest chyba jeszcze gorzej niz z napedem. BMW musi poprawic swoja gre jezeli chce sie liczyc za kilka lat :cool2:
  14. W sytuacji gry regulatorzy rynku wymuszaja przejscie na naped elektryczny a lobby naftowe nie ma juz za duzo do powiedzenia w motoryzacji - zobaczymy w koncu OGROMNY postep technologiczny w elektromobilnosci. Kazdy producent bedzie dokladal swoja cegielke do rozwoju elektrykow, za 5-10 lat ten rynek bedzie wygladal zupelnie inaczej (lepiej!) - zarowno pod wzgledem osiagow, zasiegu jak i przede wszystkim ceny. Tesla stala sie synonimem elektrykow/elektromobilnosci. Maja poki co najlepsze IT na motoryzacyjnym rynku oraz najlepsza technologie baterii/napedu. Czyli 2 najwazniejsze rzeczy w obecnej motoryzacji. Stad wycena firmy jest jaka jest. Obecne auta to naped i software i tutaj Tesla jest no1. Ludzie marudza ze sa braki w plastikach czy lakierze etc - ale takie rzeczy duzo latwiej poprawic niz software/naped. Tradycyjne firmy motoryzacyjne przekonuja sie o tym miesiac w miesiac walczac ze swoimi ulomnosciami/pozostalosciami po ICE. Nie ma sie co oszukiwac - jezeli jestes topowym programista czy inzynierem - ktorego pracodawce wybierzesz? - takiego VW w Monachium ktory ma tragiczny PR (dieselgate) i kojarzy sie z 70 letnimi skostnialymi dziadkami i "rewolucyjnym" Golfem od kilkudziesieciu lat, BMW ktore elektromobilnosc utozsamia z pudelkowym i3, MB ktory robi hybrydy elektryczno-dieslowe czy firme z Kalifornii (slonce, plaze, smietanka inzynierow, technologii - dolina krzemowa, bogaczy, dekadencji) ktorej wlasciciel oprocz produkcji elektrykow wysyla sobie rakiety w kosmos i planuje podboj Marsa (PR czy nie PR, dziala na wyobraznie). Wg mnie Tesla bedzie powiekszac przewage nad konkurencja z tego prostego powodu - creme de la creme inzynierow/programistow high-tech bedzie trafiac wlasnie tam. To tak jak w futbolu - nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie chcial grac w deszczowym postindustrialnym Manchesterze czy Liverpoolu (pomimo tego ze to kolebka futbolu) jezeli interesuje sie toba Real czy Barcelona i mozesz zyc w slonecznej Hiszpanii. :cool2: i dzieki za linki! PS. https://ww.electrek.co/2020/03/09/bmw-ix3-electric-suv-cancel-us/ BMW i tegoroczny "hit" SUV - ix3 - wlasnie zapowiedzialo ze nie wejda poki co wogole na rynek amerykanski! Osiagi - zalosne, zasieg - zalosny, RWD (w SUVie!) , brak dostepnosci baterii do produkcji, brak ladowarek przy autostradach. I co ze 100 letniej tradycji, co z ich premium, znaczka, pieknych plastikow i fantastycznego grilla? Wiedza ze prawie nikt nie bedzie tam chcial tego kupic i z podkulonym ogonem sie wycofuja. Musk wypuszcza kolejny hit, model Y i smieje sie do rozpuku :oops: Nie jestem fanbojem Tesli ale trzeba obiektywnie patrzec na rzeczywistosc a dla BMW wyglada ona poki co tragicznie (mowie o elektromobilnosci) :roll:
  15. Warto tez zauwazyc ze dzisiejsza seria 3-er wymiarami, osiagami, wyposazeniem i przede wszystkim cena dorownuje serii 5-er sprzed 20 lat. A wtedy porownanie jakosciowe juz zupelnie wyglada blado (obecne 3-er a dawna 5-er). A to co sie dzieje <3-er to jest obecnie dramat w BMW - przejscie na FWD, zenujace skrzynie biegow (automat ale i takze manual), silniki 3 cylindrowe, "skora" czy raczej skajowo-skorzane prasowane trociny, plastik fantastik wszedzie. Tak jak kilka lat temu chcac hatchbacka nawet nie przetestowalem A3 czy A-klasy tylko poszedlem prosto do salonu BMW po F20 tak dzisiaj smutno przyznac ale poszedlbym do konkurencji nie testujac nawet nowej jedynki :oops: PS. Ropa spadla o 30%, chodzi po 30 dolarow za barylke, ciezki cios dla elektromobilnosci jezeli ta sytuacja sie utrzyma w dluzszym horyzoncie. Czas chyba odkurzyc konto tradingowe i isc na zakupy bo cos czuje ze mozna sporo zarobic w ciagu najblizszych kilku miesiecy jak ceny wroca jak sie OPEC dogada w koncu.
  16. mimo ze offtop, ciekawa lektura i w sumie nic zaskakujacego :roll: na forum panuje dziwna tradycja ze jak sie na cos nowego narzeka czy konstruktywnie krytykuje (porownujac do starszych modeli czy konkurencji) to czesto padaja odpowiedzi "gadasz tak bo cie nie stac na nowe", "trolujesz", "to idz na forum/kup sobie Audi/MB/Tesle" etc a wielu uzytkownikow jezdzac kilkoma generacjami aut BMW zwraca uwage na detale i rozwiazania technologiczne ktore najnormalniej w swiecie ida czesto w zlym kierunku (glownie oszczednosci na materiale/technologii i maksymalizacji zyskow producenta)
  17. Mi osobiscie do niczego nie sa potrzebne poki co (na drogach na codzien nie przekraczam 120km/h bo fizycznie nie mam gdzie) co nie zmienia faktu ze byc moze ktoregos dnia bede chcial w weekend zabrac auto na tor i te osiagi wykorzystac - w koncu to 500 konne sportowe BMW, nie? Jezeli osiagi w i4 (mowimy o sportowej marce BMW a nie Kia) beda gorsze w porownaniu do 4 letniej konkurencji przy prawdopodobnie wyzszej cenie - daje mi to tez troche do myslenia pod wzgledem ogolnego "value" auta (calej reszty technologii elektrycznej) - w koncu chce sie wybrac ogolnie najlepiej w danych pieniadzach, mam nadzieje ze rozumiesz moj punkt widzenia. Jest to jeden z 8-9 minusow ktore zauwazylem na szybko wiec nie widze powodu zeby sie jakos tego szczegolnie czepiac :roll: - za to chetnie poslucham Twojego komentarza odnosnie reszty spostrzezen :cool2: 1. Jestem tu na forum od 8 lat, mam pod domem BMW nr 4 i nr 5 od tego czasu. 2. Ty jestes na forum od miesiaca, nie kwapisz sie nawet napisac czym jezdzisz (masz wogole jakies BMW?) i masz czelnosc wyzywac ludzi od troli? Wyjdz i nie wracaj :norty:
  18. Po chwilowym zachwycie mi osobiscie emocje troche opadly :roll: Z plusow na pewno - odpowiednia marka :norty: , znane rozwiazania technologiczne np infotainment, ogolnie konsola z przyciskami, wyswietlacz mercedesowy ktory mi osobiscie bardzo sie podoba, head up, linia zewnetrzna! Natomiast widze sporo minusow: (nie liczac szalonego grilla :norty: ) - jedynie RWD przy 500HP?? (na wielu rynkach to odstraszy mnostwo klientow - w takiej Norwegii AWD to obowiazek po prostu) - rwd bedzie zabijac osiagi w nie idealnych warunkach przy tej mocy - predkosc max 190km/h? - Tesla model 3 LR ma ponad 230 km/h a Performance 260km/h :duh: - ladowanie 150kW przy Tesli 250kW tez wyglada biednie - 4s do setki to osiagi modelu 3 LR po tuningu softwarowym, model Performance ma 3,5s a jest dostepny juz od 2 lat - a BMW i4 bedzie dostepny realnie za ~1,5 roku? - czyli w momencie premiery, 4 lata po premierze modelu 3P - bedzie mial gorsze osiagi. Za wyzsza cene :roll: Nie wrozy to dobrze sprzedazy imho - do tego czasu Musk wypusci model 3 P+ z bateria 100kWh, przyspieszeniem <3s do setki (chociazby po to zeby wbic szpile w dupe BMW) i nie bedzie juz wogole czego zbierac z i4 :roll: - tunel srodkowy z tylu? w elektryku? really? :duh: - brak bagaznika z przodu (wspolna platforma z ICE :duh: ) - brak dostepu do Superchargerow Tesli a Ionity poki co raczkuje (ale to akurat za 1,5 roku juz nie powinno miec takiego znaczenia chociaz ceny kWh na ladowarkach DC na pewno beda sporo wyzsze) - az sie prosi o akcesoryjne OLEDy z tylu (moze jeszcze beda?) - wady wieku dzieciecego (znajac BMW niestety) Reasumujac - duzego sukcesu niestety nie wroze, cena bedzie pewnie sporo wyzsza od Tesli (nawet nie napomkneli nic o jakichs widelkach cenowych co dobrze nie wrozy) a technologicznie i osiagowo - juz teraz jest gorsze, a co bedzie za 1,5-2 lat jak beda fizycznie na drogach
  19. Jutro oficjalna premiera BMW i4. (online bo wystawe w Genewie odwolano) https://insideevs.com/photos/714569/bmw-concept-i4/ Zdjecia konceptu juz sa dostepne, bryla wyglada b. dobrze, klamki lepiej niz w G20, ekrany zywcem z nowych Mercedesow. Jak dadza lasery z przodu, oledy z tylu mam nadzieje ze beda w opcji, 4s/100 i te 450km realnego zasiegu to jak nie przegna z cena w stosunku do modelu 3 Tesli Performance (50k euro netto pelna opcja) - bedzie w koncu jakas konkurencja na rynku. Oby tylko im sie udalo wypuscic na rynek w ciagu ~roku i nie mieli zadnej obsuwy jak VW obecnie z ich ID.3 (chodza plotki ze nie umieja sobie poradzic z aktualizacjami OTA) czy inne marki europejskie ze wzgledu na slaba dostepnosc baterii. Strasznie jestem ciekawy jak wycenia ten model bo musza lawirowac gdzies pomiedzy cena BMW M3/4 a modelem 3 Performance Tesli. Jak znam zycie bedzie ~60k euro netto wersja podstawowa a kilka niezbednych dodatkow wywinduje cene auta do 70-75k euro. A wtedy duzej sprzedazy jednak nie wroze niestety w porownaniu do Tesli - mam nadzieje ze sie pozytywnie zaskocze :cool2: PS. Grill i fejkowe wloty powietrza "troche" kontrowersyjne ale po i3 mysle nikt nie bedzie narzekal zbytnio :norty:
  20. Mialem prawie identyczne zalozenia przy kupowaniu mojej hybrydy :cool2: I juz po kilku tygodniach wiedzialem ze zrobilem blad kupujac hybryde bo trzeba bylo brac jednak elektryka. 1. Hybryde musisz ladowac non-stop, po kazdej, nawet najkrotszej kilku-kilometrowej przejazdzce zeby jezdzic jak najwiecej na pradzie. Jak wlaczysz webasto zima (super rzecz) a nie jestes akurat podpiety do gniazdka, to bateria znika w oczach. Ladowanie 2-3 razy dziennie wbrew pozorom jest odrobine meczace nawet majac wallboxa - trzeba otwierac klapke, rozciagac kable, odkladac - niby nic ale kilka razy dziennie odrobine zniecheca, szczegolnie w brzydka pogode jak wallbox jest na zewnatrz (brudzisz rece i otwierajac klapke i rozkladajac kabel). Elektryk w tygodniu - wystarczy ze naladujesz raz i jezdzisz bez doladowan nie zawracajac sobie glowy. 2. 50km na samym pradzie (szczegolnie w zime) jest ciezkie do zrealizowania w obecnych hybrydach. F30 robi mi 15-17km na pradzie, G20 robi 30-35km. Zeby bezproblemowo robic 50km musialbys miec baterie z 14-15kWh. Sa wogole takie w hybrydach? 3. W hybrydzie jazda po wyczerpaniu baterii jest po miescie bardzo irytujaca - przykladowo jak jedziesz ulica ze spiacymi policjantami albo w korkach to silnik spalinowy wlacza sie i wylacza co kilkanascie sekund (za kazdym razem gdy odpuszczasz gaz sie wylacza), ok mozesz wcisnac tryb sportowy czy tryb ladowania baterii ale w 90% przypadkow jezdzi sie po prostu na "auto". Jest to chyba najbardziej irytujaca rzecz wg mnie. 4. W hybrydzie masz nadal turbine, olej, uszczelki, wtryskiwacze, pompe paliwa i kilkanascie innych rzeczy ktore po gwarancji sie psuja i kosztuja w tysiacach PLN w naprawie. Maly postep technologiczny w porownaniu do elektrykow. 5. Hybrydy z tego co zauwazylem mocno traca na wartosci bo w tej technologii postep widac golym okiem z roku na rok 6. Bagaznik jest sporo mniejszy niz w elektryku 7. Wolalbym zrobic jeden 20-minutowy przystanek w trasie raz w tygodniu na doladowanie i kawe i jezdzic elektrykiem niz borykac sie z tym wszystkim co napisalem powyzej. To sa moje przemyslenia po 2-3 mies jazdy hybryda. F30 330e to fajna trojka, dobre i dopracowane auto ale nijak sie do dobrego elektryka nie umywa :roll:
  21. Tak, bylem kilka miesiecy temu. Siec autostrad (bardzo drogich apropo :shock: -->A2) zaczyna robic wrazenie :cool2: i wyglada to zupelnie inaczej niz w Norwegii. Obecne budzetowe elektryki z bateriami 30-50kWh beda sie na nich slabo sprawdzac, pelna zgoda (jezeli o to Ci chodzi). Do tego trzeba baterii ~100 kWh (dojdziemy do tego juz za kilka lat). Tesle z bateriami ~70-80kWh bylyby juz ok gdyby ladowarki DC byly rozsiane co ~50km. Jedziesz 300km, robisz stop na 20-30 min, jedziesz kolejne 300 km, kolejny stop etc. Natomiast jak bedziemy juz mieli 20-30% rynku czystych elektrykow w PL (ktore wyladuja w wiekszosci w centrach wiekszych miast) - poprawa jakosci zycia bedzie ogromna wg mnie. Wnioskuje to na podstawie obserwacji miast norweskich.
  22. https://en.wikipedia.org/wiki/Government_incentives_for_plug-in_electric_vehicles Patrzysz troche krotkowzrocznie. Od 100 lat produkujemy i sprzedajemy spalinowe auta i ludzie sa do nich przyzwyczajeni. Jest status quo. Auto = spalinowiec. Auta elektryczne, czy sie komus to podoba czy nie (a jest wielu plaskoziemcow nawet tu na forum), sa ekologiczniejsze, nie zatruwaja srodowiska podczas jazdy, miliony ludzi nie zdechnie predzej czy pozniej w miastach od wdychania nowotworowego gow&^% wydobywajacego sie z Paskow w dieslu bez DPFu. Ostatnia afera VW jedynie uwypuklila problem, pokazala do czego zdolne sa koncerny motoryzacyjne w pogoni za zyskiem. Kazda osoba ktora zachoruje na astme, choroby pluc, serca, nowotwory czy inne gowno od tablicy Mendelejewa wydobywajacej sie z rury wydechowej auta spalinowego - to koszt dla panstwa idacy w setki tysiecy zlotych. To takze brak podatkow od przyszlych zarobkow czy konsumpcji w razie smierci/choroby delikwenta itp itd. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-zanieczyszczeniu-powietrza-spalinami-samochodowymi.html Kilkuletnie niepobieranie Vatu z elektrykow czy jakies male "doplaty" (do czasu upowszechnienia sie BEV na rynku) to przy tym kropla w morzu. Produkcja baterii jest nieekologiczna - pewnie. Transport baterii z Chin jakims kontenerowcem jest nieekologiczny - pewnie. Jest problem z utylizacja baterii - pewnie. Bedzie problem z siecia elektryczna jak bedzie duzo aut elektrycznych - pewnie. Sa poki co sporo drozsze od spalinowych odpowiednikow - pewnie. Zasieg jest niewystarczajacy dla niektorych osob - pewnie. Przed elektrykami stoi dziesiatki problemow ktore trzeba rozwiazac. Ale czasu jest sporo, mozna te wszystkie problemy rozwiazywac stopniowo przez kolejne dekady. Ale zeby to zrobic - trzeba je realnie wprowadzac na rynek juz teraz, a do przekonania klienta najlepsza jest zacheta finansowa. Jezeli nie bedziemy nic robic w tym kierunku to status quo zostanie utrzymane jak przez ostatnie sto lat, potezne lobby motoryzacyjne bedzie sie bronic rekami i nogami przed jakimikolwiek zmianami w tym temacie. Jezeli chodzi o cene elektrykow - pamietajmy ze przy sprzedazy na szeroka skale te samochody beda taniec z roku na rok. Jest wieksza konkurencja - ceny beda leciec w dol, podstawy ekonomii. W Norwegii uzywane 4 letnie BMW i3 czy e-Golfy z mikro przebiegami mozna w pelni wyposazone kupic juz po 50-60 tys PLN, to sa juz "normalne" ceny i one spadaja z roku na rok. Ale wpierw musi byc odpowiedni wolumen sprzedazy nowych aut elektrycznych. A pozniej samo sie juz kreci bo obecne elektryki sa pod wzgledem technologii i osiagow poziom wyzej niz auta spalinowe, taka Tesla pokazuje to od premiery do premiery swoich nowych modeli. A im szybciej renomowani produceni do nich dolacza (np Porsche ze swoim Tycanem, Audi ze swoim e-tronem etc) - tym lepiej dla nas wszystkich. Twoje rozumowanie jest logiczne natomiast linia czasu jest zla (mowisz o zmianach na efekty ktorych trzeba bedzie czekac x-nascie/x-dziesiat lat). Obecna wladza (w sumie jak wiekszosc politykow) mysli i dziala jedynie w kategorii kadencji obecnej/ew. przyszlej. Dzialanie warunkowane jest spadkiem/wzrostem poparcia wsrod wyborcow. W PL narracja elektromobilnosci jest przerazajaca - fanaberia dla bogaczy, moj pasek w tdi jest najekologiczniejszy, elektryki to gowno bo na autostradzie przejada 100km, kosztuja pol miliona, przyszlosc to wodor etc etc - polowa uzytkownikow tego forum BMW tak mysli a co dopiero przecietny Janusz z Grazyna. Potencjalny klient elektryka to najczesciej tez nie jest wyborca obecnej wladzy a ewentualna doplata raczej nie zmieni jego upodoban politycznych - ergo - moga sobie tylko narobic problemow takimi dotacjami (realnym spadkiem poparcia swojego obecnego elektoratu - juz widze ten pisk opozycji - patrzcie, zabieraja "biednym" i doplacaja do "Mercedesow" tym "bogatym"). Dla mnie smutne ale naturalnie zrozumiale.
  23. Nie sposob sie z Toba nie zgodzic w 100%. Kazdy ma swoje wlasne potrzeby, elektryk nie jest dla kazdego, tym bardziej ze poki co w PL infrastruktura dla elektrykow kuleje. 1. robisz dlugie trasy "na raz" 2. nie masz zadnej zachety finansowej od rzadu gdzie pol swiata cywilizowanego dotuje elektryki 3. nie masz gdzie go ladowac 1. Ja nie jezdze w trasy prawie wogole (powyzej 200-300km) a jezeli juz to pod domem stoi takze 530d z komfortowymi fotelami. 2. u mnie elektryki sa tansze o 25% (VAT) 3. moge za pol darmo ladowac w domu i zupelnie za darmo w pracy a na trasie superchargerow jest mnostwo. PS. Model 3 Performance jest wyceniony dobrze nawet i bez ulgi VAT, auto ma 3,5sek do setki i kosztuje w PL <300 tys PLN. Z pelnym wyposazeniem. W Norwegi jest za 220 tys PLN. Nie ma zadnej konkurencji na rynku osiagi/cena.
  24. odpowiem Ci jako swiezo upieczony uzytkownik hybrydy F30 330e i generalnie fan marki (w domu jest jeszcze F10 530d) Decyzja zakupu hybrydy byla mocno chybiona, technologia jest gorsza pod kazdym wzgledem od czystego elektryka (modelu 3 Tesli, chocby tej najtanszej SR+) - mowie tu o sobie i moich potrzebach. Gdyby nie to ze jestem z natury leniwy i kupilem juz 3 rozne rodzaje kol letnich do F30 to puscilbym ja spowrotem na rynek po 2 mies uzytkowania. I nie, F30 330e nie jest zlym autem, wrecz przeciwnie, natomiast w porownaniu do modelu 3 jest praktycznie pod kazdym wzgledem gorsza :roll: Myslalem podobnie jak Ty jezeli chodzi o elektryki, nawet Tesli nie przetestowalem przed zakupem F30 330e, duzy blad :shock: PS. Superchargerem nie ladujesz nigdy auta do 100%, strata czasu i degradacja baterii. Ladowanie 10-80% modelu LR trwa okolo 35 min. (uzupelniasz ~300km zasiegu) PS. Z moimi odczuciami zgadza sie rynek wtorny (norweski) - hybrydy BMW notuja makabryczna utrate wartosci rzedu ~20% rocznie podczas gdy utrata wartosci modelu 3 to ~5%. Mowimy tu o utracie wartosci ~10 tys PLN po 1. roku uzytkowania Tesli i ~40-50 tys PLN po 1. roku uzytkowania BMW. BMW w Norwegii przy premierze G20 330e dokladalo za darmo M-pakiet i kilka innych bajerow (ponad 40 tys PLN za free na dzien dobry) a mimo to sprzedaz jest praktycznie zerowa gdzie na Tesle nie dostaniesz nawet 1% rabatu a jezdzi ich po ulicach setki.
  25. Kolego porownujesz jablka z pomaranczami (juz pomijajac to ze mowilismy o nowym modelu 3 a nie starym S) 1. Model S to rodzinny sedan do ktorego upchasz 7 osob ktory premiere mial ladnych kilka lat temu. 2. Model S kosztuje 95k$ w pelni wyposazony. 3. Tycan Turbo S to 4 osobowe auto sportowe ktore mialo premiere "wczoraj" a ceny zaczynaja sie od 185k $ a po doposazeniu do poziomu Tesli ceny laduja w okolicach 220-240k $ czyli ponad 2x wiecej. Wezmy do porownania jakies hiper auta po milion $ to Tesla dostanie jeszcze wiekszy "lomot" :) :roll: Co nie zmienia faktu ze Tycan to swietne elektryczne auto i bardzo sie ciesze ze Porsche podjelo rekawice w tym segmencie, dla klientow to same plusy bo bedzie rozwoj technologii, nikt nie spocznie na laurach. Dobrze sie wyraziles, "Norwegii" a nie "Norwegow". To jest kasa panstwa i Kowalski nie ma do niej zadnego dostepu, to jest dla przyszlych pokolen w erze "po ropie". Przecietny Kowalski w Norwegii nie zyje na duzo wyzszym poziomie niz Kowalski w PL z powodu wysokich cen towarow i uslug. Natomiast dzieki poduszce finansowej stac ich pewnie na sciecie Vatu z elektrykow i promowanie elektromobilnosci. Nie chce wchodzic w polityke, to co wklejasz nie ma zadnego zwiazku z elektromobilnoscia bo mozesz to podpiac rownie dobrze pod telefony komorkowe, laptopy czy T-shirty z Reserved. Swiat jest jaki jest i nikt tutaj nie twierdzi ze elektryki sa zasilane labedzimi piardami. Powtarzam od 15 stron, dla mnie "ekologicznosc" elektrykow to jedynie to ze nie wacham spalin w centrum miast z smierdzacych diesli bo auta jezdza zeroemisyjnie :roll:

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.