Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Slawomir - ja rozumiem ze wolumen sprzedazy musi byc duzy i szukaja nowych klientow. Mi te ich 2-er i FWD nie przeszkadzaja, chca babcie kupowac tego typu auta ze znaczkiem BMW - niech kupuja, a BMW niech je sobie klepie. Ale to przeciez nie przeszkadza im robic rownoczesnie fajnych sportowych aut dla rzeszy swoich fanow przywiazanych do ogolnego wizerunku marki. I3 zrobili na odpie^%& zeby CO2 sie zgadzalo ale design jest specjalnie taki dziwaczny zeby nie podbieral klientow 3er czy 5-er, to auto raczej dla nowych klientow i fascynatow elektromobilnosci. I8 bylo super pomyslem i powiewem swiezosci ale to bylo od poczatku auto niszowe ze wzgledu na design czy R3. Majac tyle doswiadczenia i4 i iX3 powinny byc juz w ogolnodostepne od zeszlego roku a tu sie szykuje 2021 albo jeszcze pozniej (i4). A co do Tesli - chodza sluchy ze model 3 w tym roku dostanie baterie 100kWh czyli 0-100 ponizej 3s i 600km realnego zasiegu. https://www.teslarati.com/tesla-model-3-performance-100-kwh-ludicrous-mode/ Nie jestes zainteresowany wogole tym modelem? (w sensie zbyt malo premium/zbyt powszechny?)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Alinho - Akcje Tesli to ostatnio istny roller coaster :cool2: Wrocily chyba do poziomu "normalnego"/sprzed tego tygodniowego rajdu. Z ta firma sie raczej nie mozna nudzic, podejrzewam ze to nie koniec spekulacji w najblizszym czasie :norty: Rami - z vatem czy bez vatu e-tron to nadal droogie auto. 10% sprzedazy na rynku dla mnie to kosmos, nawet jak na niebiedna Norwegie. To nie moga byc tylko potencjalni klienci Q7 i X5 ktorzy wybrali wersje BEV bo tych klientow jest niezbyt wielu. To chyba pokazuje tylko ze ludzie oczekuja "fajnych" elektrykow od renomowanych marek i sa gotowi za to placic i targetem nie musi byc chec oszczedzania bo inaczej krolowaly by golfy i leafy. I dla mnie to gruba porazka BMW ze majac tyle doswiadczenia z i3 nie wypuscili juz rok-dwa temu kilku modeli elektrycznych. Dali zagarnac innym firmom spory udzial w rynku, stracili wielu klientow i teraz beda musieli gonic konkurencje. Moze mysleli ze ludzie beda w miedzyczasie kupowac ich inne modele z hybrydowym napedem albo ciagle ICE a tu klapa - okazalo sie ze potencjalni klienci poszli do konkurencji bo az tak do marki nie sa przywiazani. Zeby uzmyslowic: model X5 od 2019r - 30 szt na rynku https://www.finn.no/car/used/search.html?make=0.749&model=1.749.6737&year_from=2019 model e-tron od 2019r - 180 szt na rynku https://www.finn.no/car/used/search.html?make=0.744&model=1.744.2000503&year_from=2019 I gdy X5 hybrydowa (R6+el) kosztuje 100-110kE a etron 70-80k - tak jak mowilem, w salonie BMW hula wiatr.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Elektromobilnosc w Norwegii - styczen 2020 https://norwaytoday.info/finance/electric-cars-accounted-for-over-40-per-cent-of-new-registrations-in-january/ Udzial aut nowych, rejestrowanych w styczniu: - czyste elektryki 44,5% (+17% styczen 2020 do stycznia 2019) - hybrydy 34% (+48%) - glownie Toyota! - diesel 11,5% (-6%) - benzyna 10% (-9%) Z ciekawostek - 11% wszystkich nowo rejestrowanych aut to e-trony :shock: Tansza (mniejsza bateria, moc i zasieg) wersja etron 50 sprzedaje sie tak samo dobrze jak 55 - czyli ludzi nie odstrasza zasieg realny ~280km. Tesla mizerna sprzedaz ale to jak co roku w styczniu (upychaja co sie da w ostatnim miesiacu kwartalu - grudniu - zeby podbic wyniki kwartalne) Zerowa stawka podatku VAT robi robote w popularyzacji BEV chociaz czesto pojawiaja sie juz glosy ze zerowy VAT powinien byc dla aut za max ~250 tys PLN, ludziom przeszkadza dofinansowanie aut premium po 400 czy 500tys PLN.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Gdybym wiedzial na pewno to bym kupowal akcje albo shortowal. Sa podstawy do wzrostow - chinska fabryka w 12 mies, kolejna pod Berlinem za rok, nowy model Y przed czasem (bedzie hit), brak konkurencji dla modelu 3, w koncu firma zaczyna zarabiac realne pieniadze, wolumen sprzedazy rosnie, zabezpieczone dostawy baterii na najblizsze lata. Przyszlosc dla Tesli w koncu wyglada rozowo. Za 2-3 lata kapitalizacja moze spac do 30 miliardow a rownie dobrze moze wzrosnac do 300-400 miliardow, bog jeden wie w jakim kierunku to zmierza. Na dzisiaj po historii z wielkimi amerykanskimi firmami technologicznymi obstawiam raczej to drugie ale nic mnie nie zdziwi. Maja plan, zwietrzyli dobry timing, technologia jest po ich stronie, entuzjazm takze, opor tradycyjnych firm motoryzacyjnych maleje z tygodnia na tydzien (zapowiadane premiery hybryd/elektrykow), regulacje rzadowe odnosnie limitow CO2 zabijaja tradycyjne modele ICE. Jedno jest pewne - skoro akcje jednych firm leca pod sufit to akcje innych firm beda szorowaly o podloge. Beda zmiany, przejecia i bankructwa, to wiecej niz pewne, szybciej niz pozniej. Inwestowanie w kopalnie gdzies w Boliwii czy innej Argentynie czy firme technologiczna pokroju Googla czy innego Netflixa, hmmm :norty: Z reszta zgazdam sie w 100% :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Az z ciekawosci sprawdzilem przejecie Volvo z 2010r. Chinskie Geely nabylo Volvo Cars za cale 1.8 miliarda $. To jakies ~1% wyceny akcji Tesli po dzisiejszym kursie :norty: Sam Musk jest wlascicielem ~20% akcji firmy. No ale Ty piszesz o 100 milionach zysku..
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
akcje po 950$, kapitalizacja 170 miliardow. Wczoraj +20%, dzisiaj kolejne +20%. Akcje Tesli w 5 dni poszly w gore z 600 na 950, to jest ponad 50%. Wtf, gdzie jest jakas korekta? Czy byki chca przebic kapitalizacje Toyoty do konca tygodnia, co tu sie dzieje? Przeczytalem dzisiaj spostrzezenie ktore juz omawialismy w tym watku: There is another school of thought emerging, though, that likely also helps explain the magnitude of the rally. The gist is that the long-held assumption that legacy automakers will catch up to Tesla in the electric-vehicle market is wrong. In fact, Musk may be adding to his lead, ensuring in the process that the company dominates one of the true growth markets in the world for years to come. prosze, powiedz ze zartujesz :roll:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Od poczatku roku (5 tygodni..) ich akcje wzrosly dwukrotnie :roll: Tylko dzisiaj podskoczyly o 15% i sa juz w okolicach 900$. :shock: :shock: Kapitalizacja 160 miliardow $. 160.000.000.000 $... Ciezko sobie to wyobrazic, mowimy o firmie o ktorej jeszcze 10 lat temu nikt nie slyszal. https://www.marketwatch.com/story/teslas-market-cap-tops-158-billion-closing-in-on-double-that-of-gm-and-ford-combined-2020-02-04?mod=mw_quote_news Wyglada na to, ze jestesmy na skraju prawdziwej rewolucji w motoryzacji. Albo najwiekszej banki jaka w zyciu widzialem :norty: :norty: W tym tempie, przy takiej kapitalizacji, po prostu przejma jakas europejska marke premium i jej cale zaplecze produkcyjne, poddostawcow, pracownikow, salony, know-how itp i bedzie koniec smieszkow z brakami w plastikach, lakierze czy lini produkcyjnej pod namiotami. A jak zapowiedza jakiegos szkraba miejskiego za 20k$ do chinskich i europejskich zakorkowanych miast to lecimy w tempie ekspresowym na 200 miliardow market cap. Gdybym byl prezesem to puscilbym takiego tweeta jeszcze dzis ;)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Patrze na gielde i akcje Tesli sa w okolicach 850 dolarow (cena 3x wyzsza niz 6 mies. temu) :shock: :shock: Kapitalizacja firmy urosla ze 100 do 140 miliardow dolarow w przeciagu dni doslownie. (Dla przypomnienia - kapitalizacja BMW to 45 miliardow $ a akcje firmy spadly o 1/3 w ostatnich 2 latach.) Powod? - sfinalizowana umowa z chinskim CATL i koreanskim LG Chem na dostawy baterii do chinskiego Gigafactory. https://www.teslarati.com/tesla-catl-giga-shanghai-partnership-confirmed/ "Tesla believes that the company will be able to completely localize its supply chain for Chinese production by the end of 2020 as well." Dla ludzi nie w temacie - CATL i LG Chem to 2 najwiekszych dostawcow baterii na swiecie. Mowimy o rynku gdzie sprzedaje sie rocznie 28 milionow aut. :shock: Tesla to nie jest juz w tej chwili niszowa manufaktura, chwilowa moda celebrytow czy innych hipsterow jak czesto ludzie powtarzaja. Agresywnie i konsekwentnie sie rozwijaja wytyczajac droge motoryzacji - BEV. Albo to padnie na pysk w przeciagu kilku tygodni i bedzie rzez niewiniatek na gieldzie albo powoli mozemy zaczac mowic na przelom roku 2019/2020 jako o symbolicznej dacie powstania giganta technologiczno-motoryzycyjnego ktory zmieni totalnie rynek motoryzacyjny na swiecie. TM3 w zeszlym roku byla na pierwszym miejscu sprzedazy BEV na swiecie z wynikiem takim jak laczne miejsca 2-5 :shock: https://elektrowoz.pl/auta/wyniki-sprzedazy-samochodow-elektrycznych-na-swiecie-rok-2019/ Ludzie glosuja portfelem, to jasno pokazuje pozostalym firmom motoryzacyjnym jakiego typu samochody BEV ludzie chca kupowac (ekhm i3) Jezeli przyszloroczna premiera BMW i4 okaze sie niewypalem z jakiegos wzgledu (design, technologia, cena czy DOSTEPNOSC) a BMW uparcie bedzie zaklinac rzeczywistosc z ich dieslami i hybrydami to konkurencja odskoczy im na dobre.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
I info z elektrowozu odnosnie baterii w nadchodzacym BMW i4 https://elektrowoz.pl/magazyny-energii/samsung-sdi-mamy-tansze-i-pojemniejsze-ogniwa-li-ion-w-2021-beda-w-bmw/ "nowe ogniwa 5. generacji, które zaoferują o 20 procent wyższą pojemność, a mimo to będą o 20 procent tańsze – w 2021 roku trafią one do BMW" "BNEF prognozuje, że cena za 1 kWh pojemności spadnie za rok do poziomu 84 dolarów." 1. To fantastyczna wiadomosc ze ceny baterii ciagle leca w dol a ich swiatowa produkcja rosnie ~50% rocznie (jak to sie ma do bzdur Froehlicha z wywiadow sprzed kilku tygodni??) - koszt zestawu baterii (najdrozsza czesc BEVA) to juz teraz raptem ~15-20% wartosci calego auta. A powinno byc tylko lepiej. 2. i4 - moze rzeczywiscie bedzie blisko 600km zasiegu (WLTP oczywiscie) przy 80kWh baterii i doladowaniu 100km zasiegu w 6 minut przy cenie podobnej do Tesli modelu 3 AWD (a nawet jesli 15-20% wyzszej) to auto bedzie rywalizowalo wewnetrznie z ICE 320d/320i - czytaj skanibalizuje cala sprzedaz serii 3er (przynajmniej w NO :norty: :norty: ). Przy zalozeniu ze ulga VAT sie utrzyma na BEV - pies z kulawa noga nie kupi tutaj juz wiecej "normalnej" czy hybrydowej trojki 200HP jezeli za te same pieniadze bedzie 500HP czworka. A na rynku cenowo BMW i4 musi konkurowac z TM3 bo marka/model ma juz tutaj bardzo silna pozycje (salony, superchargery) i udzial w rynku, cos pieknego dla klienta (dziekujemy panie Musk :mrgreen: )
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
kicaj - jezeli nie pisales nic obrazliwego to nie sadze ;) Ogladalem w weekend Auta 3 z dzieciakami, tak mi sie skojarzylo, ze nowa generacja aut hi-tech w bajce to wypisz wymaluj wspolczesne elektryki ;) Tycan czy model S to taki Jackson Storm, to jak z wyscigu rezygnuja/sa zastepowani kolejni zasluzeni weterani (ICE) tez wymowne wspolczesnie :norty: :norty: Krotkie review Tycana, imho w blekitnym lakierze wyglada oblednie Szkoda ze to nie moje progi poki co, BMW dawaj juz te i4 z osiagami Tycana 4s i 1/2 ceny :mrgreen: PS. Infotainment Tycana w porownaniu do Tesli jest 5 lat do tylu imho, wizualnie natomiast zewnatrz/wewnatrz poklony. Dzwiek na filmiku podczas launch control tez robi robote jakkolwiek to dziwnie brzmi :norty: PSS. Z kronikarskiego obowiazku - zauwazylem w koncu pierwsze prywatne G20 na ulicach u siebie (wersja 330e oczywiscie) w portimao blue - swietne sa te nowe blekity, imho duzo ladniejszy niz estoril
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kapitalizacja Tesli przekroczyla wlasnie 100 miliardow dolarow i przebila wartosc rynkowa grupy VW. https://www.nasdaq.com/market-activity/stocks/tsla https://strefainwestorow.pl/artykuly/gielda-usa/20200122/tesla-kapitalizacja-100-mld-usd 2 tyg temu pisalem w tym watku ze pewnie zajmie im to jeszcze z pol roku, nie docenilem jak widac firmy, blyskawicznej budowy Gigafactory 3 i planu budowy G4 oraz premiery modelu Y. A najprawdopodobniej nie docenilem przede wszystkim 10% upustu na ich auta na najwazniejszym obecnie rynku motoryzacyjnym swiata - Chinach. Kapitalizacja firmy ustepuje juz tylko jednej grupie - Toyota, kolejny przystanek - 200 miliardow dolarow. Pytanie brzmi "czy" czy raczej "kiedy"? Kilka postow temu przytaczalem BZDURY mowione przez szefa R&D oraz CEO BMW. Ponizej jakze odmienne kilka slow od prezesa VW: https://ww.electrek.co/2020/01/24/volkswagen-ceo-says-he-can-catch-up-to-tesla-and-probably-overtake-them/ "I think Tesla is paving the way. It’s modeling something new for the industry." "The market valuation tells you something about the future and future expectations. Tesla has a product that describes the future of the auto industry — a fully connected, electric car." When challenged about the battle between legacy automakers and tech companies for the future of the auto industry, Diess said he would “take Tesla more seriously than Google.” The Bloomberg interviewers posited that gas-powered cars will dominate for the long-term future. Diess immediately disagreed. No, the future will be electric in the passenger car world for sure. That’s pretty clear now. This train is moving. It’s gaining speed and getting momentum. We are preparing for this world. We will see a car that is emission-free basically. ------------- Imho nie kupilbym dzis akcji BMW. Nie po tym co decydenci firmy mowia publicznie - o wodorze, o dalszych 20-30 latach produkcji silnikow diesla, o tym ze mogliby wyprodukowac milion elektrykow ale nikt nie chce nimi jezdzic dlatego tego nie robia etc etc W takim tempie za kilka lat wycena Tesli bedzie kilukrotnie wyzsza od wyceny BMW co nie wrozy niczego dobrego dla przyszlosci bawarskiej marki.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Trzymam kciuki zeby sie udalo zrealizowac plany bo poki co ta mapka ktora wkleilem wyglada dla nas slabo :cool2: Ciekawe czy majac na mysli "10 ladowarek" chodzi im o 10 stacji czy 10 punktow ladowania :wink: Posluze sie czyims trafnym komentarzem pod artykulem: "Państwu po prostu nie można ufać. Niezależnie czy chodzi o stabilność stanowienia prawa, dotrzymywanie umów czy spełnianie obietnic - w tym przypadku dopłat do elektryków. Niestety, taki mamy w Polsce klimat.." Szkoda, bo ta cala sytuacja tylko zapowiada ze u nas elektromobilnosc bedzie opozniona w stosunku do Europy zachodniej o dobre 10-15 lat. Gdy tam bedzie sie w miastach jezdzilo cicho i czysto u nas beda krolowac stare diesle, nierzadko bez DPFow. Mam maly dysonans poznawczy widzac jak to moze wygladac w sprzyjajacych warunkach (Norwegia) a czytajac o sytuacji elektromobilnosci w PL (oczywiscie zachowujac trzezwosc realiow polityczno-ekonomicznych). Nie widze na dzis po prostu sytuacji ze ktokolwiek pojdzie do salonu i kupi miejska Corse za 130 tys PLN gdy odpowiednik spalinowy (podobna moc, wyposazenie) kosztuje katalogowo 80 tys PLN. A za te 130 tys PLN mozna kupic auto 2 klasy wyzsze. Nie przy braku zachet ze strony rzadu i tylu problemow (brak infrastruktury, niska swiadomosc spoleczna, szkalujace artykuly etc) Nawet w zamoznej Norwegii zeby zachecic klientow trzeba bylo sciac 25% VAT, obnizyc oplaty drogowe, rejestracyjne, dac darmowe parkingi i buspasy. Na efekty nie trzeba bylo dlugo czekac - kilka lat i wiekszosc kupowanych aut to elektryki - kropla drazy skale. A w miedzyczasie ludzie sie oswajaja, infrastruktura dla elektrykow sie bardzo szybko buduje, ludzie kupuja masowo ladowarki domowe, rosnie swiadomosc spoleczna bo ludzie widza ze jazda na prad jest fajna, ze jest ciszej, czysciej etc. A po kilku latach mozna wygaszac ulgi, zachety, wszelkie dofinansowanie bo wszystko sie juz samo kreci i nie trzeba nikogo przekonywac, nikt nie chce jezdzic starym kopciuchem jak sasiad ma cichego i czystego elektryka. Wiadomo, mozna przeczekac jeszcze kilka lat, elektryki w koncu stanieja z doplatami w PL czy bez bo w wiekszosci krajow takie zachety jednak sa. Niewazne czy to USA, Niemcy, Chiny czy Slowacja. Bez zachety ze strony rzadu PL, przejdziemy jednak poki co, kolo tematu elektromobilnosci obok. Zacznie nas to pewnie interesowac na szersza skale jak 60 letni Helmut bedzie sprzedawal swojego 10-15 letniego Leafa a ze w DE juz nikt tego nie kupi - powedruje do PL. Tylko czy chcemy zeby to tak wygladalo?
-
F30 330e LCI M-sport
Zgadzam sie w 100% tylko ze BMW nie oferuje zadnych elektrykow :mad2: :mad2: (nie licze tego specyficznego niewypalu i3 ktory testowalem i po prostu nie moge psychicznie kupic tego auta pomimo tego ze kosztuje grosze i oznacza jazde za darmo) Nie liczac drogich i nieporecznych SUVow (ipace, etron, EQC) na rynku realnie do kupienia jest jedynie Leaf i E-Golf oraz Tesla z ich modelem 3 (do ktorego coraz bardziej mnie ciagnie z racji ZUPELNEGO BRAKU alternatyw w tym segmencie). Przesiadka z 3-er/5-er do Leafa/Golfa troche jednak boli pomimo zupelnego braku ekonomicznego sensu jezdzenia w dalszym ciagu ICE w Norwegii :oops: :roll: Cena nie jest zadnym problemem bo tu auta elektryczne zwolnione sa z VAT (czytaj - sa sporo tansze niz ich spalinowe odpowiedniki).
-
F30 330e LCI M-sport
Male podsumowanie po przejechaniu ~6.000km - zima, temp. okolice 0-5C, klima 21C, ogrzewanie siedzen i kierownicy (czesto). Jazda spokojna, prawie wogole zadnego wyprzedzania, drogi podmiejskie z predkosciami 60-90km/h Polowa tych kilometrow to trasy po 350km bez zadnego doladowywania. Polowa to dojazdy do pracy ~50km z ladowaniem zarowno w domu jak i w pracy. Jak widac srednia na kazde 100km to okolo 5l benzyny i 5kWh energii (wychodzi prawie jedno pelne ladowanie baterii na kazde 100km - bateria ma uzytkowe 6kWh). Spalanie wychodzi podobne do mojej poprzedniej F20 116i. 318d E90 z tego co pamietam palila w tych samych waunkach okolo 7l/100km (a kultura silnika byla o NIEBO gorsza..). Latem spodziewam sie mniejszego zuzycia paliwa z racji wiekszego zasiegu na pradzie i nie uzywania ogrzewania siedzen/kierownicy jak i "mniejszego" zuzycia klimy. Pewnie cos w okolicach 3,5-4l/100km/h? Zobaczymy za kilka miesiecy. Hybryda sprawdza sie oczywiscie najlepiej w warunkach miejskich/podmiejskich gdy jezdzimy wolno/w korkach krotkie odcinki (po kilkanascie km) i czesto auto doladowujemy. Im wiecej, tym wieksze oszczednosci na paliwie (oczywiscie jezeli mamy 2 auta w "rodzinie" to wtedy jeszcze lepszy jest czysty elektryk bo mozna rzadziej ladowac). Wszystkie te statystyki sa dla ogolnej informacji a nie zeby robic "rekordy" jezdzenia o kropelce, jezdze normalnie, przepisowo (+10km/h) :roll: F30 330e LCI sedan to najtansze i najpopularniejsze 3-er w Norwegi, na dzisiaj na ichnym otomoto dla 3-er w wersji sedan z lat 2016-2018 jest odpowiednio: 10 benzyn, 16 diesli i 64 hybrydy. Bak 40l w praktyce okazuje sie wiecej niz wystarczajacy (o dziwo), przejechalem teraz lacznie prawie 500km i pokazuje jeszcze polowe czyli na pelnym baku i przy 2xdziennym ladowaniu pradem zasieg realny dla mnie to 900-1000km.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mapka ladowarek Ionity w Europie Smutny komentarz przeczytalem -"Poland,Slovakia,Hungary,Croatia and everything to the east, 0 chargers? This suck big time." - "This is because Ionity is built by Germans and Germans need to be able to sell somewhere their diesels in order to be able to buy the new EVs. Who is going to buy the used diesels? Not Duch, Danish, Belgian or French for sure. Used cars from the West go to the East since Soviet block collapse. I suspect German car makers will try to downplay EVs in Poland and adjacent countries for a while for that reason." Troche powialo teoria spiskowa ale w samej PL importujemy z zachodu milion aut rocznie i ten komentarz ma duzo sensu jakby sie zastanowic :roll: Opoznienie o 10 lat elektromobilnosci w PL i krajach wschodnich zapewniloby "plynny" odbior calego taboru ICE z zachodu.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ej, takim "argumentem" mozna uwalic kazda dyskusje :nienie: To ze jest na eksponowanym stanowisku nie znaczy ze zawsze ma racje. Historia zna tysiace takich przykladow. Ja pisze co mysle, staram sie przytaczac w miare merytoryczne argumenty (cos co wyczytalem, widze, dedukuje etc). Ja tam widze analogii calkiem sporo tak szczerze mowiac. Z pierwszych Iphonow tez ludzie beke krecili ze badziew, ze nigdy sie nie przyjmie etc ale po kilku latach doszlifowali technologie i sa gdzie sa. Sporo bylo decyzji kontrowersyjnych po drodze ale wiekszosc jednak sie przyjela. Tesla narzuca swoja wizje i poki co rynek to kupuje (wzrost sprzedazy, wycena firmy itp) a konkurencja zaczyna kopiowac bo widzi ze "cos sie dzieje". Powiedz to klientom ktorzy kupuja ich auta kosztem niemieckich modeli premium. TM3 wygryzla 3-er/5er na wielu rynkach. TMS wygryzl Panamere w Chinach/USA TMY za 2-3 mies zacznie wygryzac SUVY. Argument dobry i czesto podnoszony ale chyba jakis czas temu, teraz juz jest troche lepiej? Co masz na mysli mowiac o legendarnej awaryjnosci Tesli, mozesz rozwinac? Po czesci zgoda! Brak Muska na pewno odbil by sie okropnie na wycenie i przyszlosci firmy. Natomiast lubic kogos to jedno a polozyc na stol 50-100tys $ za jego produkt to drugie :norty: TM3 tez jest sedanem. Czekam niecierpliwie na model Y za 2-3 mies premiera, wersja performance (<4s do setki i 400km zasiegu realnego) bedzie w cenie doposazonej X3 2.0d. Zobaczymy co ludzie beda wybierac :norty: Zgadzamy sie w 100% (o tym wciaz piszemy), boli ze moja ulubiona marka BMW nie nadrabia poki co zaleglosci (a jezeli to robi to robi to za wolno i mydlac w miedzyczasie oczy ze wszystko maja pod kontrola, nie, nie maja) a jej glowni przedstawiciele "piep^%$" o jakichs wodorach za 10 lat majac na dzis w salonie i3 jako rywala do Tesli, kto tu jest dzisiaj premium? Po czesci zgoda ale chociaz sa i walcza. Chociaz moze nie do konca :norty: :norty: : https://elektrowoz.pl/auta/mercedes-obniza-produkcje-eqc-o-polowe-brakuje-ogniw-li-ion/ W miedzyczasie robia sie liftingi, nowe koncepcje ale DZIS sa do kupienia w salonie jako realna konkurencja. BMW nia dzis NIE JEST. Porsche Tycan kosztuje 2x model S oferujac gorsze osiagi (przyspieszenie, zasieg itp), ciezko to wytlumaczyc otoczka premium tylko, znowu - klienci wybieraja portfelem. Ale SZANUJE firme za natychmiastowe podjecie rekawicy i walke i pokazanie ze niemieckie premium chce byc lepsze! Tego wlasnie oczekuje od BMW!! Jedyna logiczna decyzja (nie wycofujac zupelnie legendarnych modeli spalinowych jezeli ludzie beda je nadal kupowac) - dokladnie tego oczekuje jak i pewnie klienci. Gdyby pie&^%$ glupoty o jakims wodorze czy ze nawet za 50 lat beda ich silniki nadal ICE tylko to bym besztal ta firme jak teraz BMW Oczywiscie, natomiast na forum sobie w miedzyczasie gadamy bo przeciez nie bedziemy czekac 5 lat na to kto mial racje :) Moje zdanie jest takie ze na dzis to wszystko tak pedzi ze jakakolwiek firma ktora teraz bredzi ze elektromobilnosc to fanaberia Norwegow czy Kalifornijczykow i ze przeczekaja te 5 lat udajac ze cos robia a tak naprawde sciemniaja (patrz Mazda czy poki co BMW) - za 5 lat moga juz nie miec zdolnosci zeby to nadrobic. Rynek nie ma litosci, przeciez sprzedaz aut jest analizowana na biezaco - trend jest taki jaki kazdy widzi, w wielu miejscach TM3 jest bestsellerem a to znaczy ze trzeba zaczac dzialac! Mam nadzieje, byloby to tragiczne dla konsumentow. Pozdr! :cool2: PS. https://elektrowoz.pl/auta/alez-rekomendacja-zalozyciel-i-prezes-koenigsegga-na-co-dzien-jezdzi-tesla-model-3/ Mozna zaklinac rzeczywistosc ale takie artykuly sie same sprzedaja a nie quadturbo w M550d..
-
F30 330e LCI M-sport
Dzieki za wyjasnienie, jezeli tak jest, ma to totalnie sens wtedy - tak jak mowisz :cool2: W F10 jezdzilem czasami dlugimi godzinami po 180-200km/h po autostradach i wskazanie jak skala w okolicach 100C. Myslalem ze w F30 jest tak samo a tylko licznik inny nie wiadomo czemu. Jezdze nim jak emeryt, nie mialem okazji katowac na trasie i zawsze jest w okolicach 100C czyli wpol do dwunastej i mnie to irytowalo :) Auto jest dla specyficznego klienta. Uzytkuje je w Norwegii gdzie paliwo jest drogie a prad tani, mowimy circa o ~10tys PLN roznicy rocznie, niby nieduzo ale juz zauwazalne. Wersja 330e 2-3 letnia jest tez tansza w zakupie o ~40tys PLN od 320d/320i a osiagi o niebo lepsze, nie mowiac o kulturze pracy w porownianiu do diesla ktorego nigdy wiecej juz nie kupie :norty: Mam mozliwosc ladowania w domu (za grosze) i w pracy (za darmo). Jezdzenie w ciszy po miescie z max. momentem od samego dolu bez turbo laga uzaleznia. Tak bardzo ze po 2 miesiacach chce czystego elektryka a F10 530d idzie pod mlotek :norty: :norty: W F10 z tydzien-dwa temu jakas glupia uszczelka za 100 PLN na pokrywie zaworow padla i kapal olej na DPF i smierdzialo i dymilo. Wymiana skromne 2500 PLN za taka glupote. Mam juz dosc spalinowcow w 2020r, ta glupia usterka 5-er podpisala na siebie wyrok :norty: :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Czytam wywiad sprzed 2 tyg. z szefem dzialu R&D w BMW (Klaus Froehlich) i nie dowierzam. https://europe.autonews.com/automakers/bmw-rd-chief-sees-rising-demand-diverse-multifunctional-powertrains Ten czlowiek wydaje sie dalej tkwic mentalnie w latach dziewiedziesiatych albo zaklina rzeczywistosc, nie da sie inaczej tego racjonalnie wytlumaczyc. Jestem w stanie teraz zrozumiec dlaczego BMW jest w takiej czarnej dupie jezeli chodzi o elektromobilnosc i na dzisiaj w salonie po 6 latach od premiery i4 jedynym modelem elektrycznym.. jest dalej to samo i4 a przewidziany nowy model na 2020r SUV bedzie RWD :norty: :norty: - "BEV cost more because of the raw materials to make the batteries. This won’t change. Prices could eventually increase as demand for these raw materials rises." Ciezko o bardziej klarowny blad poznawczy i efekt skupienia. No chyba ze klamie w zywe oczy i zaklina rzeczywistosc. W sytuacji gdy ceny akumulatorow litowo-jonowych spadly o ponad 80% w ciagu ostatnich 6 lat a zestaw baterii 80kWh to koszt juz teraz pozniej 6k euro, Tesla zeszla juz ponizej 100$ za 1kWh. For 75kWh battery, Tesla went from 11kg of Cobalt on original Model S, to 7kg in Gen 2 of Model S and Model X, to 4.5kg of Cobalt in Model 3 batteries. This is for the same capacity battery. A ten guru inzynierii technicznej mowi ze BEV kosztuje i bedzie kosztowal wiecej gdy jednoczesnie probujac dotrzymac kroku elektrykom wklada 4 turbiny pod maske M550d, HIT :mrgreen: -"Too much fast charging could wear out the battery in just two to three years, which would make a customer very unhappy given the high cost to replace a battery pack." Powiedz to wlascicielom Tesli modelu S ktorzy laduja swoje Tesle tylko na superchargerach i notuja srednio 1% degradacji baterii rocznie, jest juz setki opracowan na ten temat, statysk z ostatnich 6-7 lat. BZDURA. "-Why, then, is BMW one of the founding investors in European fast-charging infrastructure builder Ionity? -We had to because in 2017 no one was willing to invest [in a charging infrastructure]." I z pewnoscia nie bylo zadnych innych powodow (400+ stacji superchargerow Tesli w Europie wtedy, ponad 3000 ladowarek) :norty: :norty: "-What has BMW learned from the customers who are already driving its electrified models? -What we have learned, .. is that customers recharge either at home or the office. Charging elsewhere seldom happens. Stephen Hawking :D Jezeli Tesla nie wpuszcza na swoje 3000 ladowarek rozsianych po calej Europie a pudelkowe i3 ma w 2017r sredni zasieg 100km na autostradzie w porownaniu do 300-400km Tesli, ciekawe czemu ludzie sie rzadko laduja na trasie :duh: "Most of the U.S. does not need BEVs." I dlatego BEV TM3 sedan po 2 latach od premiery sprzedaje sie tam lepiej niz wszystkie modele ICE sedanow BMW razem wziete :norty: "We have to update our engines every year, especially for China. Because this costs a lot of money, we have to streamline our offerings. On the diesel side, production of the 1.5-liter, three-cylinder entry engine will end and the 400-hp, six-cylinder won’t be replaced because it is too expensive and too complicated to build with its four turbos." A w miedzyczasie Tesla wklada wieksze baterie i bije rekordy wydajnosci, ich auta schodza ponizej 3s do setki Kto by sie spodziewal ze w BMW ("sheer driving pleasure") 3 cylindrowy diesel nie wypali albo ze wkladanie 4 turbin pod maske diesla bedzie zlym pomyslem wiedzac ze wartosc VW spadla ponad 20 miliardow po dieselgate? Szok i niedowierzanie :lol: "However, our four- and six-cylinder diesels will remain for at least another 20 years and our gasoline units for at least 30 years." :norty: :norty: Zebys sie pan ku^%& nie zdziwil :) The V-12 may not have a future given that we only produce a few thousand units each year and the several thousand euros of added cost it takes to make them compliant with stricter emissions rules. When it comes to the V-8, it’s already difficult to create a strong business case to keep it alive.. To akurat jest troche smutne dla konsumentow petrolheadow. Ale chlopie, twoja dzialka jest trzymac marke BMW na topie a nie dac jej sie zatopic technologicznie przez firme ktora ma 10 lat doswiadczenia na rynku. WTF! We develop fuel cells with Toyota and will begin pilot production of the second generation of these models at the beginning of the next decade on the X6 and X7. Right now a fuel cell powertrain costs about 10 times more than a BEV’s system. Powodzenia. Premiera bedzie razem z formatem HD-DVD i Minidisc. Gdy w miedzyczasie VOD dozyna fizyczne Bluray i zupelnie zmienia sposob dystrybuowania tresci multimedialnych. I think that the future developments of battery cells could make them the most suitable solution for passenger cars by 2025. To jest prawdziwy HIT. A w miedzyczasie VW mowi ze zarzuca ta technologie bo zgina jak Nokia. Na miejscu CEO BMW zwolnilbym tego dzentelmena natychmiastowo po tym wywiadzie bo pociagnie marke na dol i ciezko sie bedzie odbudowac gdy konkurencja nie spi.
-
F30 330e LCI M-sport
Wallbox na scianie domu wisi od kilku tygodni, auto regularnie codziennie jest doladowywane, rutyna do ktorej czlowiek sie przyzwyczaja po przyjezdzie do domu. Co ciekawe sam wallbox moze ladowac z maksymalna moca 22kW (3 fazy, 400V i 32A) natomiast hybryda 330e max laduje sie z moca 3,6kW (1 faza, 230V, 16A). Jest to o tyle ciekawe ze ladowanie trwa okolo 3h (dluuuuugo) podczas gdy w czasie jazdy uzywamy trybu "save" ktory doladowuje baterie - to auto potrafi ja doladowac w 20-30min, jest to dla mnie troche nielogiczne. W Norwegii jest jeszcze jeden problem - wiekszosc (80%?) domow nie posiada instalacji 400V w ukladzie sieci TN, ma natomiast siec IT i uklad 3 fazowy ma napiecie miedzyfazowe 230V (oraz brak przewodu N). Co z tego wynika? W przypadku F30 330e - nie ma problemu bo i tak nie mozna skorzystac z ladowania 3-faz. Natomiast jezeli dokupie czystego elektryka, co zamierzam zrobic juz niedlugo, wallbox bedzie pracowal z max. moca ~7kW (1 faza, 32Ax230V) co stanowi 1/3 jego mozliwosci (nie przewiduje norweskiej sieci IT i brak przewodu N). Zupelna lipa. Dla odmiany wallbox Tesli potrafi utylizowac norweskie napiecie 3 fazowe 230V w ukladzie IT (bez N) i laduje z moca ~12kW. Do tego jest tanszy :) No ale to juz mustarda po obiedzie, temat i tak nie dotyczy sytuacji w PL wiec raczej malo kogo to interesuje ;) Wallbox baaardzo ulatwia proces ladowania bo inaczej trzeba by bylo korzystac z dolaczonej do BMW przenosnej ladowarki co nie jest wygodne na codzien (otwieranie bagaznika, rozwijanie poplatanego kabla, wkladanie do gniazda, odlaczanie, chowanie do bagaznika - wbrew pozorom to jest irytujace na dluzsza mete i pewnie ladowarka po roku-dwoch bylaby do wyrzucenia. Kolejne spostrzezenia w hybrydzie odnosnie wskazania temperatury oleju w porownaniu do wskazania z F10. W F10 - zakres 50-150 i temperatura domyslna, robocza 100C jest na godzinie 12 (wskazowka pionowo do gory) W F30 - zakres 70-170 i temperatury domyslnej 100C nie ma na podzialce wogole zaznaczonej bo na godzinie 12 jest temp. 120C.. Czyli wskazowka normalnie na codzien wskazuje ch&^ wiec co, trzeba liczyc male kreseczki na podzialce jezeli chcesz sie dowiedziec jaka olej ma temperature i czy juz jest robocza. Nie mowiac o estetyce a raczej jej braku. Chcialbym byc na tym spotkaniu w biurze projektowym BMW gdzie Hans/Helmut mowia - "w F10 bylo super, wskazowka stala pionowo do gory gdy robocza temp. oleju wynosi 100C to zrobmy progress i w F30 zrobmy to inaczej, niewazne ze chu&^% ale za to bedzie "inaczej"". W glowie mi sie to nie miesci jako inzynierowi. Oba wskazania dla roboczej temperatury oleju ~100C. Progress by BMW. Zeby nie bylo ze tylko marudze - auto sprawia calkiem sporo frajdy (o wiele wiecej niz F10), jest sporo nowoczesniejsze od poprzednika E90, pali tez malo - ale o tym za chwile w kolejnym poscie.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Pewnie, to wszystko to horyzont kilku dekad ale nie wydaje mi sie to jakos wielce nieprawdopodobne. Wyobrazam sobie jezdzic wspoldzielonym, elektrycznym, autonomicznym uberem, jakims "bezplciowym" autem do pracy kiedy prawdopodobnie robie w miedzyczasie i tak cos innego, czytam gazete, spie etc Wiekszosc porankow gdy jezdze do pracy pol godziny czy godzine monotonnie czy w korkach jade jak zombie klikajac stacje radiowe zeby nie zasnac, na duzej ilosci kofeiny. Nie ma w tym przyjemnosci czesto i taka autonomicznosc przyjalbym z otwartymi ramionami. Fakt braku potrzeby szukania wolnego miejsca parkingowego tez by byl pozytywem. A auto "weekendowe" z ktorym sie jest emocjonalnie zwiazanym to wiadomo ze inna para kaloszy. Ale malo kto trzyma takie auta 10 czy 20 lat, wiekszosc ludzi kupuje czy leasinguje, pocieszy sie kilka lat i idzie dalej w swiat, az takiego "pier%^$#" nie mam na punkcie moich BMW, auto jak auto, naprawiam, serwisuje, ciesze sie jazda a jak mi sie znudzi - wymieniam na kolejne. kolego slonik - auta na minuty to nic innego jak zwykla taxi, tyle ze trzeba je jeszcze samemu prowadzic, bez autonomicznosci w sumie malo zmienia. Nadal tez musisz szukac miejsca do zaparkowania etc Chociaz duzo osob slyszalem chwali ten sposob jazdy - wiec to pewnie dobre preludium do zmian. O autonomicznych taxi w USA nie slyszalem, dzieki, poczytam sobie. Co do BMW i premium - kawa nie wyklucza herbaty, mozna jezdzic autonomicznie wspoldzielonym autem premium za premium stawke, (ciszej, szybciej, z masazem itp) bez znaczenia chyba dla samej idei. PS. Niezle to Waymo, ciekawe czy uda im sie to wprowadzic na masowa skale i ile jeszcze czasu minie zanim bedzie tak popularne jak np Uber. Juz widze to palenie opon przez taksowkarzy skoro o Ubera byl taki kwik. Widac sam naped elektryczny to za malo. Mnie osobiscie to auto odrzuca, wolne, brzydkie (nowa generacja z zewnatrz calkiem ladna, w srodku dramat), FWD, DUZA degradacja baterii, cena nowego modelu z 60kWh bateria = cenie Tesli M3 SR+ a nie zastanawialbym sie dlugo pomiedzy tymi 2 modelami ;) Infotainment sprzed 20 lat, mialem kiedys taki w Toyocie Avensis z 2007r. Sprzedawalo sie bo bylo pierwsze i relatywnie niedrogie i nie mialo zadnej konkurencji.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Stawiasz w jednym rzedzie auto (narzedzie sluzace do przemieszczania sie) z zona? :roll: Musisz miec ciekawy zwiazek :norty: Rozumiem ze to forum BMW a nie Mercedesa Vito ale przyslowiowe "320d" (90% aut) to naprawde nie jest limitowany Chiron do trzymania pod kocem. PS. Domem(mieszkaniem) sie dziele, wynajmuje je bo mieszkam w Norwegii. Mam je trzymac puste bo jest moje na wlasnosc zeby nie byc socjalista? Dziwny sposob myslenia ale ok, tak jak mowilem to tylko moje luzne gdybanie.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jeszcze ciekawy news (piasalem o przetasowaniu w branzy i prawdopodobnym bankructwie niektorych marek klika postow temu z powodu niedostosowania sie do obecnych trendow i realiow rynkowych) https://elektrowoz.pl/auta/ghosn-nissan-prawdopodobnie-zbankrutuje-do-2022-roku-analitycy-w-tym-dziesiecioleciu-nie-tylko-nissan/ "Portal Automotive News twierdzi, że Carlos Ghosn, poprzedni prezes Nissana, spodziewa się, że firma prawdopodobnie zbankrutuje w ciągu 2-3 lat." "Eksperci z branży utrzymują, że w tym dziesięcioleciu problem może dotknąć nie tylko Nissana. Rosnący nacisk na niższą emisję połączony z mniejszym popytem i stopniową zmianą mentalności klientów powoduje ograniczenie zainteresowania samochodami przy rosnących kosztach ich produkcji." Troche to sie wszystko uklada w calosc, takie tam moje luzne przemyslenia Ceny nowych aut sa dzisiaj astronomiczne - to jest anormalne imho ze dobrze wyposazone 320d kosztuje katalogowo 300tys PLN a Golfa w TDI mozna doposazyc do 150k?. 300k to jest polowa mieszkania 60m2 w Gdansku. W jednym mieszkaniu wychowaja sie 3 pokolenia ludzi i na koniec bedzie warte albo tyle samo albo czasami wiecej niz 50 lat wczesniej. I to nie jest tak ze ludzie maja 10 mieszkan i kupuja drogie auta bo nie maja co z pieniedzmi robic, czesto to wyglada tak ze ludzie maja kredyt hipoteczny na 30 lat i kupuja auta warte ~polowe swojego mieszkania w dlugoterminowych wysokooprocentowanych pozyczkach. Bo taki jest trend, presja otoczenia a nie raczej realna koniecznosc. Auto po 10-15 latach jest warte okragle 0. A juz po nawet kilku latach jego technologia jest przestarzala bo tak to wszystko obecnie pedzi. Ktos kto wsiadzie do E60 z CIC ma niezle flashbacki z przeszlosci tak jak ktos kto odpali dzis gry na Atari czy Amidze. I ekonomicznie to sie wg mnie nie spina, posiadanie na wlasnosc auta (mam na mysli auta ktore na siebie nie zarabiaja oczywiscie) - to raczej trend wciskany nam do glowy od lat przez lobby motoryzacyjne a nie realna koniecznosc (tym bardziej w dobie zdalnej pracy czy wszechobecnej automatyki i zastepowania ludzi robotami/IT - kierowcy tirow, taksowek, wszelkiej masci kurierzy - te wszystkie zawody moga juz niedlugo bezpowrotnie zniknac i za 20 lat i malo kto bedzie o nich pamietal, tak jak dzisiaj nie wysylamy listow, nie wywolujemy zdjec, nie chodzimy do banku czy nie korzystamy z encyklopedii w bibliotece) 2. Musk uparcie forsuje FSD twierdzac ze to nie jest normalne kupowac auto wydajac na nie mala fortune i uzywac je dziennie przez pol godziny a pozostale 23,5h trzymac je w garazu zeby zbieralo kurz. Jego wizja z tego co rozumiem - ze to auto powinno podwiezc nas do pracy czy gdzie tam chcemy a potem jechac samo dalej i brac na poklad kolejna osobe ktora chce sie gdzies przemiescic. Autonomiczna praca jako "taxi" 24/7. Brzmi dzis jak jakies sci-fi ale moze za 20-30 lat ludzie zupelnie zmienia mentalnosc odnosnie posiadania auta i bedzie to po prostu rzecz ktorej nie posiadamy a ktora jedynie uzywamy wtedy gdy akurat potrzebujemy. A z powodu wszechobecnej automatyzacji wszystkiego - potrzebowac go powinnismy coraz mniej. Do czego uzywamy aut: - jade do/z pracy - auto moze mnie tam samo zawiezc/przywiezc, nie musi na mnie czekac 8h na parkingu. Oczywiscie jezeli za 20 lat bede musial nadal jechac do pracy zamiast robic ja zdalnie przy jakims stole w domu z hologramami, videokonferencjami itp - jade na zakupy - w dobie wszechobecnych inpostow, autonomicznych aut czy dronow ktore moglyby dostarczac je bezposrednio do domu? - jade do rodziny, na impreze wieczorem, do kina - autonomiczne taxi na zawolanie czy auta "na minuty" zaparkowane pod domem - zalatwiamy "cos na miescie" - wiekszosc papierowych bzdur ( jakies pozwolenia, paszporty, recepty, swistki do pobrania/zawiezenia do urzedu) - to wszystko juz teraz mozna zdigitalizowac i dostarczac online (W Norwegii w sumie juz to funkcjonuje mozna powiedziec, nie pamietam co sie jeszcze zalatwia tu "odrecznie") Ciekawe lata przed nami jezeli chodzi o technologie, niesamowite jak to sie wszystko szybko zmienia, nasze dzieci beda pewnie zyly w zupelnie innych realiach.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Wlasnie przeczytalem "artykul" na AutoSwiat pt. "Drogie ładowanie aut elektrycznych – spalinowym pojedziesz taniej" https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/koniec-darmowego-ladowania-aut-elektrycznych-dieslem-lub-autem-na-lpg-pojedziesz/42dkete "Merytoryczna" tresc artykulu (pisany na zamowienie raczej bo nie posadzam nikogo o taka ignorancje) i przede wszystkim komentarze, ludzi znajacych sie na wszystkim i wiedzacych wszystko, pod artykulem pozwalaja sadzic ze elektromobilnosc w PL nastapi jak "na zachodzie" bedzie juz stosowana teleportacja na masowa skale :norty: :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
1. BMW to byly zawsze auta z zacieciem sportowym (prowadzenie, silniki, balans 50/50, nadwozie, kabina). Do tej pory auta elektryczne nie mialy takich przedstawicieli. TM3 zaczyna podgryzac ten teren, nie do konca jeszcze ale juz skutecznie na tyle ze stawiam ja w jednym rzedzie z 3-er szukajac kolejnego auta. Gdybym DZIS mial wybor elektryczne 3-er a TM3 - wybralbym na 90% BMW nawet jakby miala tyci gorsze osiagi ktore nie sa u mnie na 1szym miejscu na liscie priorytetow -> patrz punkt 2gi. Z lojalnosci do marki chociazby i milych ostatnich 10 lat uzytkowania ich aut. Ale nie mam takiego wyboru, mam nie do konca trafiona hybryde poki co (fajne auto nadal ale nie tak fajne jak TM3) 2. w NO nie potrzeba osiagow dla osiagow bo tu sie jezdzi 50-80km/h. Jak lubisz zyc na krawedzi to 90-100km/h :D (to jest tez jeden z powodow dla ktorych elektryki sa tu popularne - przy tych predkosciach zasieg realny jest bliski zasiegowi deklarowanemu przez WLTP/EPA) Nie ma autostrad, nie ma mlodych gniewnych jezdzacych 150 po miescie. Dzis cie zlapia, jutro siedzisz w ciupie zbijajac europalety i zegnasz sie z prawkiem bez ktorego raczej ciezko pracowac i funkcjonowac w spoleczenstwie czy utrzymywac rodzine. To nie PL ze policja musi Cie zlapac 3 razy bez prawka zebys poszedl do wiezenia czy dostal zawiasy raczej. Przekroczysz o 25km/h predkosc w miescie i ladujesz w areszcie czekajac na rozprawe. Spoleczenstwo jest karne, cos jak azjaci. https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Jante Ulanska fantazje kierujacych wyplenili glownie mentalnoscia ale i nieuchronnoscia kar, mandatami, infrastruktura drogowa, wszedzie gory i zakrety, betonowa bariera posrodku drogi, kamery, pelno policji + ciagly deszcz i ciemno rano, ciemno wieczorem. Jest jak jest, nie osadzam, nie pochwalam ani nie krytykuje, mieszkam tu i to szanuje. V8 tu nikt nie kupuje a juz tym bardziej od BMW (te silniki nie sa mocna strona marki delikatnie to ujmujac ;P) - akcyza na nie jest taka wysoka ze juz w sumie smieszna, nie maja rewelacyjnych osiagow, ani nie sa niezawodne, pala jak smok drogiej benzyny, serwis kosztuje majatek, odsprzedaz jest tragiczna. Silniki widmo tutaj. Tesli modelu S 100D z przyspieszeniem <3s jezdzi na drogach tysiace (ale nadal 50-90km/h) wiec jak juz mowilem wczesniej, osiagi to nie priorytet.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
zaczynasz kolego trolowac troche :duh: BMW premium to bylo 10-20 lat temu na tle konkurencji. Dzisiaj sa o centymetr wyzej z technologia i jakoscia nad VW co nie jest zbytnim komplementem. Dzisiaj premium to nazwalbym Porsche bo BMW to juz masowka. Czym ty sie wyrozniasz dzisiaj wybierajac marke BMW, 3 cylindrowym 118i z napedem FWD czy wizualnym fenomenem elektrycznym BMW pod tytulem i3? :norty: :norty: "90%" wolumentu w PL to gole 320d, flota edition. Ja "value" szukam zawsze, jestem odporny na "prestiz" faktor :D