Treść opublikowana przez GrzegorzKo
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Nie będę montować careye ponieważ jakość tej kamerki jest bardzo słaba i obciążą akumulator takie podłączenie bezpośrednie do skrzynki rozdzielczej z bezpiecznikami. Pomysł jest taki aby zasilić powerbanka do kamer, który będzie się ładować z gniazda w zapalniczki w bagażniku w czasie jazdy. Z którego następnie zasilone będą dobrej jakości kamery tył, przód. Przy długim postoju wyładuje do zera powerbanka, a nie akumulator, choć wiem jest tam niby zabezpieczenie aby napięcie na aku za bardzo nie spadło, ale mimo wszystko ta kamera jak wcześniej wspomniałem to żart jeśli chodzi o jakość.
-
G20 330i LCI - nowa konfiguracja do oceny
Problem tego pakietu to cena ponad siedmiu koła za czarny grill, pasy m, przyciemniane klosze lamp oraz czerwone zaciski. W sumie to jedyna, rzecz jaka jest nie dodania tanim kosztem to pasy, ale czy warto brać dla tego pakiet, wątpię. Detailerzy odradzają przyciemnienia lamp, bo podobno bardzo cierpi na tym ilość światła wychodząca z lampy, na pewno to przyciemnianie fabryczne trochę taki efekt daje. Z fizyki im ciemniej tym więcej światła jest pochłanianych = mniej wydostaje się na zewnątrz klosza = słabiej oświetla. Więc według potrzeb.
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
Maxox już widzę jak będziesz kiedyś miał wnuki, jeśli nie masz jeszcze. To jestem przekonany o czym im będziesz opowiadał: kiedyś to były silniki nie co to teraz są te elektryczne, prawdziwe niemieckie diesle co mocznika wcale nie brały, nawet te benzyny czterystukonne to przy tym nie jechały🤣 Za te zaoszczędzone pieniądze, to sobie możesz faktycznie kupić taki silnik, wtedy w przyszłości będziesz mógł naocznie tym dzieciakiem tłumaczyć, że benzyna to przy dieslu nie jedzie.
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
Lać można 95 nie trzeba 98, jak ktoś chce to może 100 z shella, ale wymogu nie ma. A Ty do swojego możesz lać paliwo XTL ono kosztuje ponad 8zł za litr jakbyś chciał być bardziej ekologiczny, a pasowałoby jak chcesz aby diesel był nie zagrożony SCT. https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/w-polsce-jest-juz-dostepne-nowe-paliwo-hvo100-zaskakuje-cena-kto-moze-je-zatankowac/27l63vl
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
Kolego drogi też się chętnie mogę poprzeć artykułem: https://www.money.pl/gospodarka/te-samochody-wybieraja-polacy-ponad-polowa-to-hybrydy-i-elektryki-7053956839647776a.html ,,W segmencie samochodów osobowych wciąż dominują pojazdy z napędem benzynowym, jednak ich pozycja słabnie. W pierwszej połowie 2023 roku stanowiły one 43,9 proc. sprzedaży, ale w analogicznym okresie tego roku udział spadł do 36,2 proc. Podobny trend dotyczy samochodów z silnikami diesla, których udział w rynku zmniejszył się z 10 proc. w 2023 roku do 8,7 proc. obecnie - wynika z raportu.'' Artykuł z lipca, może się trochę zmieniło od tego czasu ale benzyn się sprzedaje po spadku 36,2% ogółu sprzedaży, a diesla 8,7%. To jest różnica ponad 4 krotna. Kolejny artykuł: https://e-mobilni.pl/diesel-2024-normy-limity-przyszlosc-sprzedaz/ ,,Podobną tendencję widać wyraźnie również w Polsce. Z danych CEPiK wynika, że o ile w 2015 r. diesle miały niemal 35 proc. udziałów w rejestracjach nowych pojazdów, to w roku 2023 skurczył się on do zaledwie 9,9 proc. W 2024 ten trend jest kontynuowany – w pierwszych czterech miesiącach sprzedaż samochodów z silnikami diesla nieco wzrosła, ale znacząco spadł ich udział w rynku. Obecnie to już tylko 8,4%." O elektrykach nie gadajmy, bo każdy z nas ma podobne zdanie. Temat był o SCT i sytuacji diesla oraz benzyny w aktualnej sytuacji. Jak diesla się sprzedaje osiem procent, z czego z dieslem wyjeżdżają prawie wszystkie samochody typu: busy 9 osobowy, paki, dostawcze do 3,5t, a jeździ tego dużo więc ile realnie tych sedanów/kombi jest kupowanych? Fakt jest jeden statystycznie diesel zaczyna być marginalny, w Polsce się sprzedają elektryki słabo a są kraje gdzie się sprzedaje dużo więcej elektryków. Polska jest trzecim krajem od końca w ilości procentowej sprzedanych BEV. Czy mi się to podoba, nie dokończą ale takie są fakty co do diesla.
-
G20 330i LCI - nowa konfiguracja do oceny
Hak? Pytałeś kiedyś w aso ile kosztuje doposażenie? Przypominam, ze względu na elektrykę w warsztacie zwykłym nie założysz w okresie gwarancji, grosze kosztuje w konfiguratorze, a dołożenie w ASO ok. 15k
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
No tak, bo do charakterystyki suva zdecydowanie bardziej pasuje silnik diesla. Często ludzie, kupują je do holowania np. łódek (przynajmniej, ja stosunkowo często widuje takie obrazki na autostradach), mnie to akurat tam nie dziwi. W opływowym małym sedanie 30% większe spalanie benzyny niż diesla zdecydowanie mniej boli, niż w takim Q7. Szczególnie, jak się jeszcze te samochody nie oszczędza to przecież tam benzyna 3.0 wciągałaby naprawdę nie rozsądne ilości paliwa. Można się nie przejmować, można się przejmować to już jest indywidualne podejście. Ja nadal kupię do firmy samochody z silnikiem diesla, bo tam ma to sens tj. oszczędność na paliwie przy przebiegach +40k/rok kompensuje wszystko patrząc tylko na excela. Dodatkowo użytkuje taki samochód najczęściej nawet do 10lat, jeśli się nic z tym nie dzieje, już mi rybka ile ten samochód będzie warty przy przebiegu +300k (a co ciekawe, jakiś czas temu sprzedałem takie samochód za 35% wartości początkowej, bus-9 osobowy). Natomiast przy przebiegu 15kkm rozważać dziś zakup prawie nowego diesla jako daily w sedanie/kombi, jeszcze jako osoba prywatna bez fv? Moim zdaniem jest to bardzo odważne i naprawdę ciekawi jak będzie ze sprzedażą za te kilka lat, szczególnie że można oczekiwać dobrej ceny za taki samochód, patrząc na spadki wartości samochodów w ostatnich latach. Sam kupiłem daily diesla 5 lat temu, nie żałuję ale to było 5 lat temu. Dziś w życiu bym nie kupił, jest na niego nagonka i można sobie gadać co się chce. Tak samo jak ze źródłem ogrzewania, zaraz podatkami wymuszą zmianę ogrzewania, a pragnę przypomnieć, że są to regulacje narzucane przez UE, gdzie poza paroma krajami większość jest zielona, a ostatnie wybory dużo nie zmieniły. Nie wiem jak będzie bo to wróżenie ze szklanej kuli, ale ciekawe ile będzie chętnych za 5-8 lat na diesla bez fv (bo jeszcze może jakieś firmy go rozważyły), oczywiście by nie mieć olbrzymiej utraty wartości, bo jak kogoś interesuje oddać ten samochód za bezcen w przyszłości nie ma problemu. Gdyby nie regulacje, sam uważam, że diesel ma bardzo dużo plusów i chciałbym mieć wybór w przyszłości. Jeszcze, może dopowiem jeśli mieszkasz na wsi to Cię te SCT nie interesują, choć ja np. mieszkam na wsi + duże miasto. W mieście zaraz będzie SCT, na wsi teoretycznie nie, ale ja w pobliżu mam PN + parki krajobrazowe już się dyskutuje tutaj o SCT dla przyjezdnych. Zrobili teraz kolej co jest pierwszy krokiem do ograniczeń wjazdów, pobierania opłaty klimatycznej etc., mówię jako ciekawostkę.
-
G20 330i LCI - nowa konfiguracja do oceny
Ten biały taki zły nie jest, jeśli Ci się podoba. Gdzieś oglądałem recenzję, w której mówiono, że biały podstawowy dobrze się trzyma na samochodzie w przeciwieństwie do czarnego, ale jego w 3 nie ma tylko w innych modelach. Konfiguracja jest spoko. Jedynie zastanów się, czy nie warto dokupić pakietu repair choćby na 3 lata. Gdybym miał sztywny budżet, to zastanowiłbym się nad rezygnacja z pakietu innowacji. Dobrałbym systemy asystujące poza pakietem, adaptacyjne światła, pakiet repair na 3 lata i przyciemniane szyby. Nie wiem czy faktycznie, aż tak ważny byłbym dla mnie head up czy kamery 360 przy ograniczonym budżecie, ale jeśli tego potrzebujesz to konfiguracja jest ok. Dodam, że u siebie mam pakiet innowacji + systemy asystujące pro, adaptacyjne światła na szczęście nie musiałem z czegoś rezygnować.
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
Jak widać, diesel ewidentnie jest bardziej restrykcyjnie traktowany - Warszawa. Jak się nie zmienią, założenia to jak kupi diesla np. z 2023r. teraz na początku 2025 to ile ma 10 lat jazdy? Będziesz takie auto sprzedawać, za kilka lat odpada masę klientów mieszkających w dużych miastach. Oczywiście to są tylko domysły, szklanej kuli nie ma nikt jak z tym będzie.
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
No ale nie napisał, że chce kupić z BMW Premium Selection. Jak kupi 330i z 2021r. bez przedłużonej gwarancji, to przecież ma bez gwarancji. Odniosłem do tego co zostało przez niego napisane, bo faktycznie można kupić w taki sposób.
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
Trochę już tych pytań było. Czyli średnio dziennie zrobisz 45km razy 365= 16425 km = benzyna moim zdaniem. Diesel spali Ci mniej ja wiem z dwa trzy litry, jeśli będziesz robić trasy gdzie będzie się mógł zagrzać. Na dystansach kilku km, spali nawet więcej. Bezyna jest tańsza w serwisie, tańsza w naprawie, mniej się może zepsuć, w samochodzie zimą masz szybciej ciepło. Dziś chyba diesel, tylko jak ktoś dużo jeździ. Sam przy przebiegu dwadzieścia pięć tysięcy kilometrów wybrałem benzynę 340i. Dodatkowo, zaczynają się już pojawiać SCT. Ograniczenia na diesle są bardziej restrykcyjnie traktowane, a benzyna dwudziestoletnia wjedzie nadal = dużo większą szansa na, że za kilka lat szybciej znajdziesz nabywcę i mniej straci na wartości dziś kupiona benzyna. A opłacalość diesla, wynika przy zakupie w dniu dzisiejszym na podstawie kosztów przy pokonywaniu dużych przebiegów w perspektywie okresu użytkowania, gdzie ten spadek wartości kompensujesz oszczędnościami przy dystrybutorze. Jedyny punkt zaczepienia, to xDrive bo w kombi te świeże 20i nie mają, trzeba faktycznie dopłacić do 30i. Nie wiem czy bym się decydował na trzy latka, więc albo dołożył do świeższego 30i by mieć gwarancję na kilka lat, albo 20i. Na szczęście, nie muszę wybierać bo mam 340i, a xDrive jest dla mnie kluczowy. Natomiast, już wielokrotnie pisaliśmy to już są Twoje pieniądze, budżet jest spoko i nie daj sobie wmówić, że 20i jest za słabe. Do codziennego przemieszczania, każda wersja którą podałeś jest wystarczająca.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Będę zakładać kamerkę do samochodu, mam pytanie czy po wyłączeniu zapłonu macie napięcie pomiędzy stykami gniazda zapleczniki w bagażniku- G21 LCI2. Nie wiem czy tak samo jest w innych, więc pytanie do wersji, którą będę mieć. Chcę sobie zabookować termin montażu i dostałem takie pytanie od instalatora ☺️
-
Rabaty na nową serię 3 g20
Warto pisać przy jakich parametrach i czy stałe/zmienne %. Bo na 5 lat 1% OW, wykup max to jest sensowna oferta 😄 (nie mówię, o tym że słabe proporcje według mnie, ale na tym przykładzie 123%jest ok chyba)
-
Czy adaptacyjne ledy z LCI dorównują laserom?
Ale to masz świata z Tourega inna klasa samochodu... Naprawdę to jest samochód, który jest zaawansowany technologicznie i mimo że VW doposażony kosztuje tyle co X5/X6/Cayenne/Q8. Nie można tak porównywać, tylko znajdź nagranie np. z nowej A5, skody superb, passata. W skodzie oglądałem film i tak se. Tych co masz na nagraniu, w skodzie nie uświadczysz. W Audi np. w A6 też są gorsze niż tym VW. Zobacz sobie co się dzieje w A8. To jest inna liga, BMW nie ma świateł, które mają do tego podjazd. Tyle, że konkurencja segmentowa jak wcześniej napisałem 3er takich świateł nie ma, ma gorsze wersje.
-
M340d co sądzicie?
Jak zrobisz 1000km cała trasę na autobahnie utrzymując 200 km/h to naprawdę byłbym w szoku 😄 Chwilowo można tak pojechać, natomiast ja np. po chwili jazdy z tak dużą prędkością zawsze wolę zwolnić i chwilę wolniej się powlec. Jednak jest to cały czas ciśnięcie lewym pasem i trzeba być maksymalnie skoncentrowanym, moim zdaniem się tak nie da jechać. W Polsce nie mówię, bo po pierwsze jest to nielegalne i zaraz po zmianie przepisów prawo jazdy na autostradzie z tą prędkości będzie można stracić, a po drugie na wydmach A1 to tym samochodem byś przy tej prędkości mógł ,,latać" 😉 Co do Audi uważam, że te samochody są bardzo dobre jak pisałem wcześniej jeśli chodzi o wykonanie, materiały, nic się tam nie dzieje. Natomiast jazda nie sprawia za dużej frajdy, na co dzień z punktu a do b jest super. Po kilku latach czujesz zwykle potrzebę zmiany na coś innego, pewnie by po kilku latach wrócić (choć nowe usportowione modele teraz mają torque splitter, więc znacznie się poprawiły wrażenia z jazdy, np. S3 zarzuca lepiej tyłem niż M135i https://www.audi-mediacenter.pl/artykul,40877,techfocus__torque_splitter ) 🙂 Ja lubię samochody, uważam że każda marka coś innego ma do zaoferowania. Zawsze przy zakupie oceniam dany model indywidulanie i staram porównywać do konkurencji bez zbytniego faworyzowania znaczka. Choć dla mnie BMW znaczek robi robotę, jak Cię ludzie widzą w lusterku na autostradzie jak jedziesz tą samą prędkością częściej puszczają 😄
-
Czarny grill.
Czarny zwykły z lamelkami, a plaster miodu dla m performance 🙂
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
No i nie pozwolił sobie wszystko wyjaśnione pisemnie, na początku się trochę zdenerwowałem, że są takie sytuacje i chce mnie albo dealer wkręcić, albo leasingodawca 😞 Miałem wcześniej Interrisk i był w porządku, szkoda parkingowa z AC w w miarę nowym samochodzie. Nie było problemu z wymianą całego zderzaka na nowy w ASO 🙂 Tutaj też leasingodawca zapewnił, że wszystkie naprawy będą realizowane przez ubezpieczyciela tylko i wyłącznie w ASO, umowy są podpisane z większością delerów BMW, sam mogę sobie wybrać przy hipotetycznej szkodzie miejsce naprawy. Wyobraźcie sobie, że nawet mają podpisaną umowę dokładnie z tym dealerem, który mnie zaczął straszyć utratą gwarancją: zlecą Panu w nowym samochodzie naprawę u Mietka, niech Pan uważa. Notabene leasing był załatwiany przez salon tj. wyrównali mi warunki jakie dostałem indywidualnie i poszło przez nich aby coś z tego mieli, więc to nie była sytuacja, że jakaś dziwna firma leasingowa etc. Nie chce robić antyreklamy dealerowi, bo poza tym wszystko jest w porządku, ale trochę nie ładnie. Odebrałem to jako próbę wciśnięcia znacznie droższego pakietu dealerskiego. Tania nie tania, ciężko powiedzieć bo ubezpieczenia to produkty wysoko marżowe, jak ktoś ich sprzedaje tysiące miesięcznie to z marży może zejść, zrobić skale aby dobrze zarobić, w pierwszym roku miałem już w przeszłości lekko ponad 2% od leasingodawcy i nie było to jakieś dziwne ubezpieczenie. Jedynie co to jeszcze zapytam co wchodzi w skład assistance, bo tam może być lipa, ale można rozszerzyć. Suma ubezpieczenia pokrywa w 100% wartość brutto z faktury, naprawy bezgotówkowe, dodatkowo oczywiście wykupuje GAP fakturowy, mogę przez leasing czy indywidualnie sobie ubezpieczyć 🙂 I jeszcze raz to powiem dobry leasing czasem daje więcej niż kilka % rabatu. Można przepłacić na RRSO, mieć w umowie przymus ubezpieczenia i się robi w skrajnych przypadkach +10% do ceny samochodu, nawet w skali 3lat.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Edit wyjaśnione.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Szybkie pytanie!:) Stoję przed wyborem ubezpieczenia: Dealer 8700zł, Leasingodawca 6360 zł - TU Interisk. Dealer w reakcji na tańszą ofertę zareagował takim mailem: Tylko w przypadku szkody nie zostanie Pan skierowany na naprawę do ASO tylko do warsztatu, z którym leasingodawca ma podpisaną umowę, więc straci Pan gwarancję. A dodatkowo jest tam napisane, że ma Pan bezszkodowo 7 lat – a z tego co wiem, towarzystwa po rozpoczęciu ochrony bardzo lubią sprawdzać zadeklarowane lata bezszkodowa i robić rekalkulację składki. Więc może czekać Pana potem dopłata. A nie wygląda to tak w UFG. Napisałem do leasingodawcy o prośbę zweryfikowania warunków ubezpieczenia jaki tam jest wariant naprawy w przypadku szkody. Zawsze jak miałem samochód na gwarancji to naprawili mi w ASO przy ubezpieczeniu samochodu w leasingu. Jak to u was wyglądało? Dla mnie to jest kit aby przy nowym samochodzie takie rzeczy się odbywały i próba na naciągniecie na droższe ubezpieczanie, ale może się nie znam...
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Ja na touringa czekam/czekałem bo w zasadzie będzie zaraz do odbioru 7 miesięcy, łapiąc się na wcześniej zaklepany slot salonowy gdzie pierwsza data produkcji jaką dostałem to sierpień 2024. Więc mnie 11 miesięcy nie dziwi.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
1. Lepiej w okresie gwarancji lać olej OEM. Nie jest on zły, a przynajmniej masz spokój z gwarancją wymieniając go poza ASO, bo nikt nic nie udowodni. 2. Do momentu, aż się nic nie wydarzy pewnie nikt Ci nie będzie zwracać uwagi, bo nawet po co. Później będziesz mieć większą stłuczkę, laweta do serwisu bez możliwości zmiany to może okazać, że będą się na tym opierać aby mieć podstawę do uwalenia gwarancji/nie wypłacenia ubezpieczenia (chociaż, z ubezpieczanie to trzeba poczytać OWU). Więc wszystko jak zawsze na własne ryzyko, jeden przejeździ cały okres użytkowania na takim zestawie, inny będzie mieć pecha...
-
Finansowanie, leasing, wibor
Przeczytaj ostatnie kilka stron wątku: Rabaty na nową serię 3 g20. Jest tam bardzo dużo opinii o tego typu finansowaniu (najem), nie ma sensu co kilka dni od nowa zaczynać tego samego tematu 😄 Natomiast w kilku słowach: przy obecnym wiborze, korzyści możliwe do uzyskania w ten sposób są kasowane przez RRSO. Jeśli ustawisz wykup 50% na np. 3 lata to masz netto 120k*(w optymistycznym bardzo tanim finansowaniu wibor+marża=7,5%, a bardziej przy najmie to pewnie +10%) to 3*120*7,5%=27k odsetek od wykupu + dodaj odestki od kapitału poza wykupem na bidę ze 35-40k w sumie. Więc no tak średnio się opłaca, jak marzysz o samochodzie, nie ma możliwości wzięcia leasingu na normalnych warunkach to pewnie jedyny sposób, ale droga zabawa. Jak spadnie wibor do 300pb to pewnie, może się okazać opłacalnym takie kombinowanie. Ja wziąłem leasing na stałej i zobaczymy czy dobrze na tym wyjdę, ale łączna cena samochodu jest dla mnie akceptowalna po wszystkich odliczeniach.
-
Czy adaptacyjne ledy z LCI dorównują laserom?
Te które były dostępne tj. podstawowe matrixy w A5 F5 są trochę lepsze od adaptacji w BMW 3 - dopłata podobna. Można jeszcze było dokupić do F5 do końca produkcji matrixy laserowe, które były wyraźnie lepsze od adaptacyjnych w BMW3. Natomiast Audi oferuje jeszcze cyfrowe matrixy z laserami, które są znacznie lepsze od wszystkiego co ma/miało BMW w ofercie - oczywiście Audi A8. Zależy o co pytasz, bo odpowiedzieć, że tak samo wycinają się nie da, bo są to troszkę inne technologię. Natomiast, można powiedzieć, że w BMW działa to dobrze i nie można się przyczepić. Na plus również, relatywnie niski koszt wymiany takiego reflektora, ponieważ im mniej technologicznie zaawansowany tym taniej, a gdzieś jest granica potrzeb, po przekroczeniu której koszty rozjeżdżają się z poprawą efektywności.
-
G20, który silnik wybrać ? opinie, konfiguracje, porównania
Racja zwykle też gorzej rabatuja podstawowe wersję silnikowe, a jeśli już to wymagają wzięcia nie mało wyposażenia dodatkowego. Raczej po dobrym rabacie ceny się zaczynają od 200k za nowe. Chyba, że trafisz na brokera, albo zloty strzał od dealera. Jak budżet nie przekraczalny to używka/demo koniecznie z gwarancją.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
W ASO Audi chcieli 2k zł za olej metodą statyczną tj. wymienią w ten sposób max 60% oleju bo tam jest masa w różnych zakamarkach bez wymiany filtrów. A ogólnie nie po 60k, ale tam trzeba zmienić 3 filtry w części mechanicznej tak co 2 wymianę. ASO oczywiście nie wymienia filtrów bo producent nie zaleca, przez co się te skrzynie psują... W BMW jest mega prosta sytuacja, statycznie można co 60k olej zmienić i się nie nie będzie działo, przy wymianie 90% oleju jest zmieniane nie trzeba dynamicznie. Natomiast sam kupując samochód jak słyszę serwisowany tylko w ASO, jeszcze z zaleceniami to jest dla mnie minus nie plus. Wolałbym samochód od kogoś, kto miał mechanika, wymieniał zgodnie ze sztuką a płacił dużo mniej za te usługi.