Skocz do zawartości

rozmiar opon


petszol76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;)) Zamierzam w przyszłym tygodniu zakupic nowe opony do mojej e39, sprzedawca w punkcie wymiany zaproponował zmiejszenie rozmiaru szerokości przednich opon z 235/45/17 na 225/45/17,nie jestem do końca przekonany co do tej propozycj, czy mogę bez obaw zmiejszyc rozmiar opon? co do tylnych opon to myśle że zmiana profilu z 255/45/17 na 255/40/17 powinna byc korzystna proszę o opinie użytkowników forum. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przy przejściu z rozmiaru 235/45/17 na 225/45/17 będziesz miał różnicę w średnicy koła na poziomie 9mm (-1.42%) co jest jeszcze akceptowalne (przekłamania będą takie, że przy prędkości 50km/h będzie faktyczna 49,29km/h; przy 100km/h będzie 98,58km/h; przy 150km/h będzie to 147,87km/h).

W przypadku kół tylnych i takiej zmiany jak piszesz czyli z 255/45/17 na 255/40/17 będzie to o tyle korzystne, że będziesz miał WŁAŚCIWY rozmiar koła. Do tej pory jeżdżąc na 255/45/17 miałeś różnice w średnicy koła na poziomie 25,5mm (+3,86%) co już może być - ale nie musi - odczuwalne dla elektroniki/trakcji auta (różnice w prędkościach są następujące: 50km/h ---> 51,93km/h; 100km/h ---> 103,86km/h; 150km/h ---> 155,78km/h - do tej pory miałeś właśnie te przekłamywane wartości i teraz jeśli zmienisz opony to wrócisz do właściwych).

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję założyć to co fabryka zaleca czyli 235/45 przód i 255/40 tył. nie wiem jakie masz felgi ale podejrzewam że na tyle to z 10" lub 9,5" skoro masz takie szerokie opony. jeżeli masz węższe to na tył też założyłbym to co na przód czyli 235/45
powoli dochodzę do wniosku że BMW to nie marka samochodów - to nieuleczalna choroba :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tez nie kombinował załóż najlepiej 235/45 -chyba że zadne masz szersze felusie.Bez urazy ja osobiście nie poważam :roll: takich szerokich laci przy takiej mocy.Do tego koleinki i cena kapci :cry: .Najwazniejsze- bezpieka.POdzr

BezpiecznyMocnyWygodny

Foteczki: Moja Bunia 525d-KLUB // Galeria Moja z Forum

GG36122033/TEL.722-22-99-00/ dani3011@interia.eu

http://www.motostat.pl/user_images/36127/icon1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 10" z tyłu i powiem tak rzeczywiście w koleinach trzeba walczyć i trochę mi to czasami przeszkadza , ale na suchej, czystej i gładkiej :D (szkoda że takich jest mało) drodze auto trzyma się jak przyklejone do drogi.

kolejny minus to większe spalanie i mniejsza prędkość maksymalna ( większe i to dużo większe opory toczenia)

 

plus auto wygląda zajefajnie na takich laczkach :8) i wypolerowanym na lustro 10 cm parapetem

powoli dochodzę do wniosku że BMW to nie marka samochodów - to nieuleczalna choroba :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za pomoc :) co do rozmiaru moich felg to nie jestem pewien ich szerokości ale są to felgi jak na poniższym obrazku http://felgenkatalog.auto-treff.com/showpic.php?nr=066 do tych felg producent zaleca właśnie takie a nie inne wartości,chciałem się tylko upewnić czy zmiejszenie rozmiaru przednich opon może mieć jakiś negatywny wpływ na bezpieczeństwo bądz samo prowadzenie auta, gdyż za 4 tyg wybieram się w podróż do Polski i musze zmienic opony gdyż na tylnej osi mam 2 różne opony( taki sam rozmiar ale inny producent) tu gdzie aktualnie mieszkam( mała wysepka ISLE OF MAN) nie muszą być na jednej osi takie same opony (cóż co kraj to obyczaj). Jak już będe zmieniał chciałbym zmienić na 4 jednakowe (tego samego producenta) a tutaj wybór jest niestety niewielki np za wmiarę rozsądną cenę mogę tu kupić opony BARUM ( ok 100funtów czyli jakieś 460zl za każdą) czy ktoś może słyszał o tych oponach a może ma jakieś inne w miare rozsądne propozycje co do innych marek, jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedzi i czekam na kolejne e(L)o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się czasem zastanawiam, czy samochód kupuje się, żeby nim jeździć, czy żeby go pokazywać? Skoro samochód źle zachowuje się na drodze (koleiny to raczej standard, płaskie drogi to u nas luksus), więcej pali i zużywa zawieszenie , to po co pchać się w rozmiary ponad te, które zaleca producent? Warto? Uświadomcie kolegę... :mrgreen:
Tanie w utrzymaniu BMW, to BMW dobrze utrzymane!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja to przerabiałem ostatnio więc cos moge na ten temat powiedziaeć.Kupiłem naprawdę okazyjnie komplet alu 17"z oponami,na przodzie miałem opone 235/45/17 na feldze 8" a na tyle było 255/40/17 na feldze 9" i w moim przypadku przy silniku 150ps w benzynce zauważalnie zamuliło mi auto, a co za tym idzie spalanie podskoczyło.

Teraz obecnie zamieniłem opony i na przód wrzuciłem 225/45/17 a na tył 235/45/17 i po pierwsze spalanie się nie zmieniło w stosunku do wąskich zimówek no i nie odczówam faktu zamulenia autka....

Ps jesli masz taką samą szerokość felg to wrzuć oponki 235/45/17 nie więcej a jesli masz różne szerokości felg to zrób jak ja mam,bedziesz zadowolony.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar moich felg to 8`` z przodu i 9`` z tyłu, po namyśle zgodnie z sugestiami użytkowników prawdopodobnie założe mniejszy rozmiar opon z przodu 225/45/17 a z tyłu 235/45/17, rozumiem że na tył przy rozmiarze 235 profil pozostaje 45 nie jak w przypadku 255 profil 40?, zastanawia mnie też fakt że producent do moich felg proponuje 235/45/17 z przodu i 255/40/17 z tyłu, http://felgenkatalog.auto-treff.com/ (felgi nr66) a większość z piszących uważa iż jest to za duży rozmiar do mocy tego auta, czy faktycznie po zmiejszeniu rozmiaru osiągi auta wzrosną a spalanie chodż troche spadnie tego nie wiem, jak dla mnie wartościa nadrzędną jest bezpieczeństwo więc mam nadzieję że zmiejszenie rozmiaru nie wpłynie negatywnie na nie. pozdrawiam e(L)o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy faktycznie po zmiejszeniu rozmiaru osiągi auta wzrosną a spalanie chodż troche spadnie tego nie wiem, jak dla mnie wartościa nadrzędną jest bezpieczeństwo

Więc zostan przy tym co fabryka sugeruje a nie kombinuj. 225/45/17 ma na przyklad mniejszy indeks nosnosci niz 235/45/17, co w jakis sposob przeklada sie na pogorszone bezpieczenstwo. A roznica w spalaniu i osiągach bedzie tak mala, ze nawet jej nie zauwazysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Zauważy u mnie jest więcej ok. 0,5 l na 100 km.

225 na felge 8" to tak,ale 235 na felge 9" to trochę za mało będziesz mniał naciąg tzw trapez.

Nie wiem czemu niektórzy tak robią np na felge 10" widziałem naciągniętą gumę 225,to ani ładne ani bezpieczne.

Czemu koledzy twierdzą,że szeroko to bezpiecznie :shock: ?Nie zgodzę się z tym,może na drogach równych jak stół,a nie w koleinach.Co tak bezpiecznie jest jak lata się po połowie drogi?Sam mam lato na 18"-stce i nie uwierze w głupoty szeroko to bezpiecznie, pewnie po deszczu kiedy są całe koleiny wody i walczy się z kierownicą,na weższej oponie np.zimowej jeździ się o wiele pewniej i spokojniej.

ec2Wze6.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy, latałem w e39 na 235 przód i 265 tył, wyglądała pięknie, koleiny też znosiła dobrze, nie ma co wyddziwiac, jak zarzucacie 18 czy 19 to kazdą bedzie prowadzac, ja nie narzekalem, wiadomo opory cięzsze, spalanie nieco większe niz na zwyklych zimowych kółeczkach ale wygląd porażający;) profil z tylu 35 z przodu 40. Polecam zagorzałym fanom german stylu i pozdrawiam ; ) ( aaa i wahacze jakies lepsze bo szybko klękną ;) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj założyłem 4 nowe opony Barum Bravuris 2 94W, do przodu na felge 8` rozmiar 235/45/17, do tyłu na 9` założyłem 255/40/17. Dzieki wszystkim za pomoc e(L)o

I powiedz mi kolego czy komputerek nie wariuje ? jak miałem przód 205/55 r16 i tył 215/60 r16 i dostawał wariacji dokupiłem na tył takie jak na przód i się uspokoiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj założyłem 4 nowe opony Barum Bravuris 2 94W, do przodu na felge 8` rozmiar 235/45/17, do tyłu na 9` założyłem 255/40/17. Dzieki wszystkim za pomoc e(L)o

I powiedz mi kolego czy komputerek nie wariuje ?

Dlaczego mialby wariowac? Te dwa rozmiary opon maja niemalze identyczna srednice. Takie opony montowala fabryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego,u mnie jak miałem taki rozmiar jak wcześniej napisałem,to ABS i trakcja zaczęła wariować i przy kierownicy z przodu coś trzeszczało,wcześniej jak jeździłem na zimówkach i na obu osiach był taki sam wymiar opon było ok a niedawno zmieniłem na letnie właśnie takie rozmiary przód 205/55 r 16 i tył 215/60 r16 to wariacje były zmieniłem na tyle na 55 i cisza nic się nie dzieje.Więc pytam czy komputerek u ciebie nie wariuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego,u mnie jak miałem taki rozmiar jak wcześniej napisałem,to ABS i trakcja zaczęła wariować i przy kierownicy z przodu coś trzeszczało,wcześniej jak jeździłem na zimówkach i na obu osiach był taki sam wymiar opon było ok a niedawno zmieniłem na letnie właśnie takie rozmiary przód 205/55 r 16 i tył 215/60 r16 to wariacje były zmieniłem na tyle na 55 i cisza nic się nie dzieje.Więc pytam czy komputerek u ciebie nie wariuje

Pisalem Ci juz w innym wątku, ze 205/55/16 i 215/60/16 maja stosunkowa różną średnicę, wiec dlatego komputer wariuje. Rozmiary trzeba dobierać z głową, a nie zakładać co popadnie.

 

205/55/16 ma srednice 632 mm.

215/60/16 ma srednice 664 mm.

Roznica: ponad 5%. Przednia oś się szybciej obraca. Komputer myśli, że masz kapcia z przodu albo tracisz przyczepnosc, bo jedne koła obracaja sie szybciej niz inne, i dlatego zapalają się kontrolki ABS/trakcji.

 

 

A w przypadku kolegi petszol76:

 

235/45/17 ma srednice 643 mm.

255/40/17 ma srednice 636 mm.

Roznica: około 1%.

 

Rozumiesz juz o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.felgi-opony.com/Aktualnosci/Szerokosc_opony__a_szerokosc_felgi_,3,32,15.html pozwoliłem sobie skopiować link od kolegi schabo78 z rozmiarami opon do róznych szerokości felg, właśnie dzieki tej tabelce zdecydowałem się na zakup takiego a nie innego rozmiaru opon, myśle że właśnie teraz kiedy większość będzie zmieniała opony na letnie ta tabelka może być pomocna tak jak kolega Pete napisał Rozmiary trzeba dobierać z głową, a nie zakładać co popadnie. Oczywiście komputer mi nie wariuje i ogólnie wszystko jest oki bo i tak być musi gdyż załozyłem taki rozmiar jak zaleca producent. pozdro dla wszystkich e(L)o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.