Skocz do zawartości

E39 JAKI OLEJ? WSZYSTKO O OLEJU DO SILNIKA.


ambience

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Stałem się posiadaczem bmw e39 530dA z 2002roku, muszę wymienić olej w silniku, natomiast zupełnie nie mam pojęcia jaki olej zalać, polecają mi oleje firmy Liqui Moly lub Shell, ma być 5W30 i spełniać norme BMW LL-04, wymiany będą co 10tys km lub co roku. Z LM jest kilka olei spełniających specyfikacje producenta LL-04 np.

LIQUI MOLY Top Tec 4600 5W30

LIQUI MOLY Long Time High Tech 5W30

LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W30

z Shella np.

SHELL Helix Ultra ECT 5W30.

Przyznam że kompletnie się na olejach nie znam, i wolę zapytać żeby nie kupić jakiegoś tandetnego oleju. Jeśli lepszy jest jakiś inny olej to proszę o marke i dokładnie jaki to ma być. Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze

Bierz pełen syntetyk spełniający normy i lepkość.

Wybór marki to kwestia - marketing której firmy bardziej do Ciebie trafia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Bierz z normą ll-01 no. Motul x-cess 5w40 lub 30 jak chcesz.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Bierz z normą ll-01 no. Motul x-cess 5w40 lub 30 jak chcesz.

Motul x-cees 5W/40 to nie jest pełen syntetyk, x-clean to pełen syntetyk. Co do olejów X/30 to żaden żadnej firmy nie jest pełnym syntetykiem, wszystkie to hydrocracki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam serdecznie!

Stałem się posiadaczem bmw e39 530dA z 2002roku, muszę wymienić olej w silniku, natomiast zupełnie nie mam pojęcia jaki olej zalać, polecają mi oleje firmy Liqui Moly lub Shell, ma być 5W30 i spełniać norme BMW LL-04, wymiany będą co 10tys km lub co roku. Z LM jest kilka olei spełniających specyfikacje producenta

 

Do niemieckiego samochodu najlepsze niemieckie oleje :D Ewentualnie japońskie (standardy prawne, olej jest olejem a nie... czymś innym) Shell, nie. Nie lej tego. LM jest fajne, ale marka robi swoje (koszty). Do swoich samochodów leje również niemiecki olej, Bizol. Nie tani, ale nie zawiodłem się na nim.


Jeżeli ma być norma LL-04 full syntetyk, to tylko Bizol Technology 5W-30 507 (https://bizol.pl/pl/p/Technology-5W-30-507/40) teraz chyba mają darmową wysyłkę.


Jeżeli chodzi o Liqui Moly, to też mają fajne produkty. Tak zupełnie z innej beczki ;) (https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Odstraszacz-gryzoni/47)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz z normą ll-01 no. Motul x-cess 5w40 lub 30 jak chcesz.

 

A Motul ma pełen syntetyk 5W-30 z normą LL-01 ? Może nie zauważyłem...

Na RTV znam się dobrze (moja branża ) lecz na samochodach, to jakby dziewica prowadziła blog o sexie :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Bierz z normą ll-01 no. Motul x-cess 5w40 lub 30 jak chcesz.

 

A Motul ma pełen syntetyk 5W-30 z normą LL-01 ? Może nie zauważyłem...

Żaden olej 5W/30 i to żadnej firmy nie jest pełnym syntetykiem. Pełne, prawdziwe syntetyki mają oznaczenie 5W/40 i też nie każdy olej z tym oznaczeniem jest pełnym syntetykiem. U Motula pełnym syntetykiem jest olej x-clean.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz z normą ll-01 no. Motul x-cess 5w40 lub 30 jak chcesz.

 

A Motul ma pełen syntetyk 5W-30 z normą LL-01 ? Może nie zauważyłem...

Żaden olej 5W/30 i to żadnej firmy nie jest pełnym syntetykiem. Pełne, prawdziwe syntetyki mają oznaczenie 5W/40 i też nie każdy olej z tym oznaczeniem jest pełnym syntetykiem. U Motula pełnym syntetykiem jest olej x-clean.

 

Amen. W końcu ktoś to napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam, co prawda posiedziałem troche w tym wątku, ale powiem szczerze że już się gubię więc postanowiłem podłączyć się do tego postu - kupiłem ostatnio E39 z trzylitrowym dieslem zalanym Liqui Moly 5W40. Zostało ok 5 tys km do zalecanej wymiany, ale chce to zrobić jak najszybciej, i tu pojawia się moje pytanie - zostać przy tym oleju czy może jest jakieś lepsze wyjście dla auta które ma przejechane 315 tysięcy? A jeśli zostać przy obecnym to który olej mam wybrać? W internecie znalazłem kilka rodzajów tego oleju, a jako nowicjusz w temacie bawarskich diesli nie chce popełnić żadnego błędu którego kiedyś mógłbym żałować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Dlaczego z normą ll-04? Nie sądzę aby miał dpf, więc śmiało ll-01.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Motul x-cees 5W/40 to nie jest pełen syntetyk, x-clean to pełen syntetyk. Co do olejów X/30 to żaden żadnej firmy nie jest pełnym syntetykiem, wszystkie to hydrocracki

oraz

Żaden olej 5W/30 i to żadnej firmy nie jest pełnym syntetykiem. Pełne, prawdziwe syntetyki mają oznaczenie 5W/40 i też nie każdy olej z tym oznaczeniem jest pełnym syntetykiem. U Motula pełnym syntetykiem jest olej x-clean.

 

Zatem po czym poznać że dany 'syntetyk' jest/nie jest faktycznie syntetykiem?

Wchodzę na stronkę motula i czytam karty oleju:

8100 x-clean 5W40: "Najwyższej jakości w 100% syntetyczny olejsilnikowy zaaprobowany przez ..."

8100 x-cess 5W40: "High performance 100% Synthetic lubricant specifically designed for powerful and recent cars ..."

dla porównania jeszcze

8100 x-max 0W40: "Najwyższej jakości w 100% syntetyczny olej wysokopopiołowy Full SAPS ..."


niżej tabelka z właściwościami, w niej ujęte gęstości, lepkości, temperatury, wskaźniki, itp.. i wszystkie niemal identyczne oprócz niższej wartości TBN w x-clean i oczywiście niższej temperatury płynięcia w 0W40.


chcę dobrać olej wg kryteriów: pełny prawdziwy syntetyk i norma ll-01.

tylko jak rozpoznać ten pełny syntetyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Zasłużeni forumowicze
Ty może i nie, ale turbina i silnik na pewno, gratulacje dla mechanika :duh:

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o silnik się dbało i wymieniało olej regularnie to oczywiście że można zastosować płukankę czy przejść na pełen syntetyk. Np w motocyklach pierwszy olej idzie mineralny, a po przejechaniu 10-12tys przechodzi się na syntetyk. Moja Bunia ma przejechane blisko 500tys km i śmiga na pełnym syntetyku. Oleju nic nie dolewam od wymiany do wymiany. Ważne żeby co rok razem z filtrem powietrza wymienić sobie profilaktycznie odmę i nie będzie problemu z przeciekającym silnikiem. Poza tym silniki BMW mają wąskie kanały olejowe więc gęsty olej nie bardzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam serdecznie,


Jestem nowy, takze na pocztek chcialbym wszystkich przywitac.


Wlasnie stalem sie szczesliwym posiadaczem BMW e39 520i.


Na poczatek chce zmienic olej, auto ma 300 oryginalnych tysiecy, do tej pory byl syntetyk Total, aczkolwiek wole MOTUL (ten motul: https://www.motul.com/us/en-US/products/8100-x-clean-efe-5w30), czy ktos moze ewentualnie doradzic wybor oleju, jak rowniez pomoc ustalic numer filtra po VINie?


Z gory dzieki :)


WBADS21050GS32006


P.S Jednoczesnie dodam, iz chce tez zmienic filtr powietrza i kabiny, takze jesli ktos ma numery tychze filtrow pod reka to bede wdzieczny :).


Jezeli polecacie tez jakies konkretne marki filtrow, to dajcie znac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanik proponuje wlanie do mojej E39 540i Castrola Edge 5W30. Poprosić o inny, czy iść w taki?


Na tym forum castrol raczej jest odradzany ( brudzi silniki i dużo jest podrabianego), posiada on normę Bmw LL04, a tobie wystarczy każdy olej o normie LL01.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.