Skocz do zawartości

320d olej silnikowy


qidd

Rekomendowane odpowiedzi

Może dlatego jest taki drogi, że można na nim jeździć teoretycznie nawet 50 tyś km....

 

Powodzenia :)

 

Jeśli ktoś nie mieszka na biegunie, nie jeździ polować na renifery ani nie odczuwa podniety gdy mu pingwiny szczają na nogawki nie potrzebuje oleju o pierwszej liczbie "0". W naszym klimacie spokojnie i 10 może być. Jednak przy ostrzejszym butowaniu w olejach o W30 film olejowy powie "w tym odcinku robimy separacje głównych bohaterów" i substancje smarujące odczepią się od wody, opadną, a silnik popracuje sobie na wodzie... Dlatego olej 5W40 to olej dla przeciętnego użytkownika auta. 5W50 to olej dla kogoś, kto jeździ ostrzej, czasem zdarzy mu się iść 3h non stop ponad dwie paki na autostradzie we Włoszech latem, lubi wyskoczyć na track day. Ja miałem w S13tce 15W50 Motul Competition 300V i nie było problemów z zapłonem zimą. Więc lalusiowanie z 0W30 jest w PL pozbawione sensu.

 

 

Haha!!! Prawda , panie kolego prawda. 300V lałem do C2 VTR, jak na trasie miałem prostą nogę przez 300 KM.

 

 

Dzisiaj zmieniłem na: Motul Specific LL-04 5w40

 

http://gti.com.mx/zencart/images/LL-04.jpg

 

Zobaczymy.

 

a na czym jeżeli mogę zapytac latałeś wcześniej?

pzdr

 

Wcześniej raz Castrol, potem raz Valvoline MST.

QUATTRO

Diesel ? No thanks....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 246
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

takie pytanie do znawców: nie dawno kupiłem swoją e46 328i z przebiegiem 89tyś mil to jest jakieś 145 000 km nie wiem co jest w silniku a chciałbym jakąś wymiane oleju zrobić za jakiś czas zajrzałem już do książki serwisowej i wszystkich papierów ale nie ma nic o tym czym jest zalany silnik jakim olejem ?? jak to sprawdzić jaki to rodzaj czy synteza czy minerał ?? nie chciałbym zrobić 2 raz sobie z samochodu pożeracza oleju..

co mam zrobić ?? czego nalać ??

z góry dzieki za pomocną rade

 

E46 328i to chyba silnik M52TU

BMW dopuszcza do silnika M52TU stosowanie olejów (począwszy od najwyższych wymagań do najniższych):

- Longlife 04 (ale ze względu na jakość paliwa tylko w UE+Szwajcaria+Norwegia+Lichtenstein)

- Longlife 01

- Longlife 98

 

Fabrycznie BMW zalewa Castrolem ale może być też inny, ważne aby na butelce z olejem był napis BMW Longlife xx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to ja sie podepne pod temat. Posiadam e46 330cd rok 2004. i zastanawiam sie jaki olej wlać. Napotykam na normy Long life 98, LL01, LL04. Czym różnia się te normy? Czy działa tu "zawieranie się"?? czyli LL98 jest nastarsza czyli jak zalejemy olej z LL01 do auta gdzie polecany jest LL98 to mu wyjdzie tylko na lepsze czy niekoniecznie? i tak samo jesli do auta z polecana norma LL01 wlejemy LL04??

 

Mogłby ktoś nakreślic sytuacje. Wyszukiwajka nie rozwiała mych wątpliwosci.

 

pozdro

DOP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to ja sie podepne pod temat. Posiadam e46 330cd rok 2004. i zastanawiam sie jaki olej wlać. Napotykam na normy Long life 98, LL01, LL04. Czym różnia się te normy? Czy działa tu "zawieranie się"?? czyli LL98 jest nastarsza czyli jak zalejemy olej z LL01 do auta gdzie polecany jest LL98 to mu wyjdzie tylko na lepsze czy niekoniecznie? i tak samo jesli do auta z polecana norma LL01 wlejemy LL04??

 

Mogłby ktoś nakreślic sytuacje. Wyszukiwajka nie rozwiała mych wątpliwosci.

 

pozdro

 

Do silnika M57TU dopuszczony jest LL01 i LL04 przy czym LL04 wydłuża okres wymiany filtra cząstek stałych

 

Tak, działa "zawieranie" (za wyjątkiem silnika S62). Tam gdzie dopuszczony jest LL98 lub LL01 BMW zaleca lanie LL04 - w szczególności w dieslach z filtrem czastek stałych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze poradzicie co wlac do silnika?

 

do wyboru stanely 2 oleje:

 

Mobil1 0w40 turbo diesel norma long life 01

 

albo Castrol Edge turbo diesel 5w40 norma LL04.

 

ktory zalac do mojego autka? Mobil ciutke tanszy jest ale niby w starszej normie znowu na castrola co niektorzy psy wieszaja :) zglupialem :) motul i LM odpadaja bo w miejscu gdzie zmieniam olej i kupuje takich nie posiadaja.

DOP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, z jednej strony BMW oryginalnie leje Castrol, z LL04 rzadziej wymieniasz filtr cząstek stałych ale z drugiej strony LL04 wymaga dobrej jakości paliwa.

 

No i niby Mobil ciut tańszy ale wyjdzie drożej bo będziesz częściej filtr czastek wymieniać.

 

Mając taki wybór nalałbym Castrola chyba, że tankujesz paliwo średniej/niskiej jakości wtedy nalałbym Mobila.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zdarza mi się tankować na stacjach ala pan Zdzich. Tankuje na sprawdzonych stacjach w Plocku i Wawie ale jakie tam paliwo jest konkretnie to tez mi ciezko powiedziec. Ibiza mi smigala bez problemów a tez diesel tylko ciut starszy to i bardziej wyrozumialy :) generalnie markowe stacje.

 

a czy jestes pewien ze moja bryka zawiera ten filtr czastek stalych. bo gdzies chyba na forum bmw sport ktos napisal ze e46 nie posiadalo takowego filtra.

 

Reasumujac cokolwiek nie naleje z tej pary efekt bedzie ten sam???

 

 

pozdrawiam

DOP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jestes pewien ze moja bryka zawiera ten filtr czastek stalych. bo gdzies chyba na forum bmw sport ktos napisal ze e46 nie posiadalo takowego filtra.

 

Tego nie jestem pewien. Jeśli Twoje auto nie posiada tego filtru to nie ma żadnej różnicy miedzy LL01 a LL04

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do silnika 3.0 benzyna (231PS) e46, przelot 79000 km co mam nalać?

Osobiscie zalałbym Mobil1 5W50, ale to tylko moje zdanie.

Uważałbym, żeby był to jeszcze Fully Syntetic, bo teraz chyba hydrokrakowane robią, jakoś w oczy mi się rzuciły takie partie na Allegro :roll:

E46 320d 175 PS@365Nm ...by Rogalotti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

BMW Ci mówi longlife 0W30, lub 5W30

Ja wlałem Castrola 5W30, bo taki był. Zrobiłem to pierwszy i ostatni raz.

 

Jak go wyjeżdżę wleję 0W40, lub 5W40, 5W50 i na pewno nie Castrol (Mobil, na którym jeździłem zawsze, albo spróbuję jakiś Texaco, Valvoline, Motul, LM - co dusza zapragnie :mrgreen: )

Pozdrawiam,
Grzegorz

330Ci
276218_2.png

335d xDrive
1089970_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BMW Ci mówi longlife 0W30, lub 5W30

Ja wlałem Castrola 5W30, bo taki był. Zrobiłem to pierwszy i ostatni raz.

 

Jak go wyjeżdżę wleję 0W40, lub 5W40, 5W50 i na pewno nie Castrol (Mobil, na którym jeździłem zawsze, albo spróbuję jakiś Texaco, Valvoline, Motul, LM - co dusza zapragnie :mrgreen: )

 

Wrociłem z serwisu i po z czytaniu z kluczyka informacji powiedzieli że 0W-40 ale nie wiem czy to był castrol, czy jakiś wynalazek made in bmw, pewnie castrol, co? A propos, long life to ten edge, jestem zielony w tych sprawach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanko ile wchodzi oleju do silnika w e46 328i ?

standardowa bańka 4L starczy ??

i jeszcze takie jedno pytanko przy okazzji ile wchodzi oleju do skrzyni biegów manualnej i dyfra ?? i czego tam wlać ??

z góry dzięki za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka ze strony castrola dla silnika M54 3.0i (e46):

 

2000 - 2001 zalecany 0W-40, dobry 0W-30

 

2001 - 2004 zalecany 0W-30, dopuszczalny 0W-40 :duh:

 

Przecież to ta sama jednostka napędowa, błąd w opisie producenta, czy rzeczywiście jakieś zmiany były w tym silniku na przełomie 5 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tej stronie castrola to tak dobierają olej ze szkoda gadac np. do e36 318i(m40) zalecany edge 0w40 dobry edge 10w60 a do e30 318i(m40) zalecany magnatec 10w40 dobry magnatec 15w40.a to są te same silniki i niczym sie nie różnią.dodam ze silnik m40 w e30(np.w touring'u) był montowany do 94 roku:)
///M40pwr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tej stronie castrola to tak dobierają olej ze szkoda gadac np. do e36 318i(m40) zalecany edge 0w40 dobry edge 10w60 a do e30 318i(m40) zalecany magnatec 10w40 dobry magnatec 15w40.a to są te same silniki i niczym sie nie różnią.dodam ze silnik m40 w e30(np.w touring'u) był montowany do 94 roku:)

 

:cool2: tez prześledziłem inne silniki, starsze, np. 2.8L zalecany 0W-40 :doh: Chyba rzucali kostką i wpisywali co popadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tej stronie castrola to tak dobierają olej ze szkoda gadac np. do e36 318i(m40) zalecany edge 0w40 dobry edge 10w60 a do e30 318i(m40) zalecany magnatec 10w40 dobry magnatec 15w40.a to są te same silniki i niczym sie nie różnią.dodam ze silnik m40 w e30(np.w touring'u) był montowany do 94 roku:)

 

:cool2: tez prześledziłem inne silniki, starsze, np. 2.8L zalecany 0W-40 :doh: Chyba rzucali kostką i wpisywali co popadnie.

Bo do kitu ta strona jest; już dawno nie biorę do siebie tego, co jest tam napisane :evil:

E46 320d 175 PS@365Nm ...by Rogalotti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BMW Ci mówi longlife 0W30, lub 5W30

Ja wlałem Castrola 5W30, bo taki był. Zrobiłem to pierwszy i ostatni raz.

 

 

a co sie stalo? bo ja wlalem castrola edge 5w40 i jak narazie kultura pracy silnika bez zarzutu i czuje jakby silnikowi bylo lzej i ciszej pracowal ale to pewnie standardowa wkreta po zmianie :)

DOP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
ja zalałem takim orginałem http://moto.allegro.pl/item516327070_oryginalny_bmw_5w_30_5w30_ll4_quality_longlife_04.html

tylko kupionym w normalnej hurtowni olejów. Nie myślicie, że orginalny olej to najlepszy wybór?

 

BMW to raczej nie produkuje oleju. Oryginalne to tu będzie opakowanie, zawartość jak każda inna. W dodatku ten olej w tej formie sprzedawany jest na'dolewki'. Serwis leje olej pod hurtową nazwą o ile teraz dobrze pamiętam SLX. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wlać 5x1l tak opakowanego oleju bo cena bardzo kusząca. ;) Pytaniem pozostaje kiedy to było rozlewane do tych pojemników.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.