Skocz do zawartości

E60 LCI Dołożenie audio


Rekt.1337

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
pacjent to E60 LCI (2008 modelowy, 17.06.2007 prod.) z nawigacją CCC Pro i telefonem, zarówno TCU i MULF2 High. 
Chciałbym ulepszyć bazowe audio, najlepiej dobrać cały zestaw i stąd pytanie co wybrać?
Zastanawiałem się nad retrofitem Logic 7, a AUDIO SYSTEM MFIT BMW EVO2 NAST. X200BMW EVO2, ale chętnie usłyszę też inne opcje.
Zależy mi na czystym graniu i mocniejszym bassie, ale nie wiem który da lepszy efekt i będzie 'łatwiejszy' w montażu.
Czy ten drugi zestaw będzie potrzebował zewnętrznego wzmacniacza? Jeśli tak to jaki?
Chętnie usłyszę opinię ludzi, którzy stali przed tym wyborem i czego się spodziewać.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nie ma czegoś takiego jak rok modelowy, a gdyby nawet było to w 2008 byś miał już CIC 🙂

 

Nad Logic 7 - czyli zapewne masz na myśli HiFi Professional (S677) jest jeszcze Individual Audio (S752A). Dołożenie - ten sam poziom skomplikowania.

Jeśli masz bazowe audio - to nie masz tweeterów i wszędzie głóśników/kanałów, więc czeka Ciebie bardzo duuużo pracy.


Individual audio miałem i grało super.

Nie wiem jak gra drugi, który wskazałeś zestaw - pracy raczej będzie mniej - ze względu na mniejszą liczbę głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W obu przypadkach(czy to audio system, czy głośniki z logic7) bardzo dobrym pomysłem jest wzmacniacz do subwooferów.

Osobiście nie pchałbym się w doposażanie w logic7, tylko rozwiązania aftermarket. W przypadku individual audio, wolałbym systemy Helix Match itp.

 

20 minut temu, luk_byd napisał(a):

Nie ma czegoś takiego jak rok modelowy

Jest coś takiego. A np. PU10 w spdaten czym jest? 😉

20 minut temu, luk_byd napisał(a):

a gdyby nawet było to w 2008 byś miał już CIC

Nie każde E60 z SA609 z 2008r ma CIC. 
Nie raz spotkałem się z wyposażeniem 6VB - sterowanie CCC 

W parze z I-drive z CIC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, luk_byd napisał(a):

Nie ma czegoś takiego jak rok modelowy, a gdyby nawet było to w 2008 byś miał już CIC 🙂

Odświeżone lampy i zderzaki, fabryczne światła do jazdy dziennej, 6hp28x z elektronicznym wybierakiem, aluminiowy M57N2 173kW z piezoelektrykami, zmienione wnętrze itd... A co najlepsze, to nie jest 1 of 1. Nierzadko zdarzają się polifty z CCC, ale rozumiem zamieszanie, bo ani vin decoder, ani raport z ASO nie jest w stanie stwierdzić jaki siedzi tu head unit.

9 godzin temu, luk_byd napisał(a):

Jeśli masz bazowe audio - to nie masz tweeterów i wszędzie głóśników/kanałów, więc czeka Ciebie bardzo duuużo pracy.

A jak konkretnie się różni to wyposażenie i ile przewodów musiałbym prowadzić na nowo? Akurat w zestawach aftermarket chyba zazwyczaj są takie 'rodzielacze' na średnio i wysoko tonowe głośniki do przodu. Niektóre schematy pokazują mid na desce rozdzielczej, niektóre nie. I tak pewnie będę rozbierał wnętrze, ale chciałbym się przygotować. 

10 godzin temu, cursor napisał(a):

W obu przypadkach(czy to audio system, czy głośniki z logic7) bardzo dobrym pomysłem jest wzmacniacz do subwooferów.

Od jakiego pułapu złożenia przestaje to być działaniem zrób to sam? Raczej liczyłem na zestaw plug&play (włącznie z jakimś prowadzeniem kabli, lutowaniem i ewentualnym kodowaniem), ale jeśli przeskok jakości i trudności faktycznie jest duży, to chętnie rozwinę temat. Przykładowy zestaw audio system znalazłem za 1800zł, ile powinienem szykować na indywidualnie dobierane głośniki, żeby zachować ten współczynnik jakości/ceny?

Ewentualnie może lepiej się już wtedy zwrócić do jakiejś firmy albo poszczególnej osoby na terenie trójmiasta, która by to zgodnie z fachem wykonała, co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W dniu 22.06.2023 o 01:23, Rekt.1337 napisał(a):

Od jakiego pułapu złożenia przestaje to być działaniem zrób to sam? Raczej liczyłem na zestaw plug&play (włącznie z jakimś prowadzeniem kabli, lutowaniem i ewentualnym kodowaniem), ale jeśli przeskok jakości i trudności faktycznie jest duży, to chętnie rozwinę temat. Przykładowy zestaw audio system znalazłem za 1800zł, ile powinienem szykować na indywidualnie dobierane głośniki, żeby zachować ten współczynnik jakości/ceny?

Jeśli masz podstawowe stereo, sama wymiana głośników da zauważalny efekt, ale z subwooferów myślę, że nie będziesz zadowolony do momentu gdy nie dołożysz do nich wzmacniacza.
Wszystko rozbija się o własne umiejętności. Zestawy dedykowane takich marek jak Audio system, Gladen, Helix czy Focal to w przypadku przednich drzwi jest plug&play, jeśli pozostaniesz przy zasilaniu ich z końcówki w radiu(w wielu przypadkach wystarczające).
Subwoofery też jakoś zagrają, ale ich potencjał wykorzystasz dopiero po podłączeniu ich do zewnętrznego wzmacniacza. Nie chodzi tu o ilość basu, co przede wszystkim kontrolę nad głośnikami.

 

We wspomnianych instalacjach, które wykonywałem używałem głośników z logic7(chodziło o możliwe najtańsze poprawienie fabryki). Dodatkowo wyprowadziłem sygnał audio do wzmacniacza dla subwooferów jak to jest w systemie HIFI i przekodowałem radio na Hifi. Każde CCC i MASK mają takowe wyjście, kwestia ew. kodowania, aby pojawił się tam odpowiedni sygnał.

Jeśli bawiłeś się już kiedyś z car-audio, to podłączenie takiego wzmacniacza nie będzie dla Ciebie dużą trudnością(niewiele się to różni od montażu takiego wzmacniacza np. w Golfie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniłem trochę wiedzy i przekonałem się do wzmacniaczy do subwooferów. Faktycznie nie wygląda to na skomplikowany proces, a zapowiada się spory przeskok.

Znalazłem rozpiskę z różnicami w wyposażeniach:
GonikiBMWE60.thumb.png.e41958b7bdafde713b40aa38be492c63.png

Czy 4x15W to nie będzie ograniczenie dla głośników z zestawu? Jak duża jest w tym sensie przewaga wyposażenia 677 z 7x40W?

Do wzmacniacza z 677 da się dobrać jakieś aftermarketowe 7 głośników średniotonowych, 4 tweetery i dwa suby? Będzie to współgrało tak jak powinno, czy za bardzo kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po wymienie głosników typu plug and play ale w G30. Kupiłem głośniki Gladen Box More oraz wzmaczniacz Masconi 130.4 DSP. 
Też nie miałem tweeterow więc najpierw na necie zamówiłem ramki z wejściem na głośnik. Jeżeli chodzi o prowadzenie kabli do tweeterów to jeżeli kupisz jakiś zestaw plug and play masz w średniotonowych zwrotnice do której podłączasz te tweetery i nic więcej nie musisz robić tylko podpiąć te średniotonowe. 
Ja mam wzmaczniacz podłączony zarówno do średniotonowych/tweeterów a pozostałe kanały na suubwoofery. Tak jak kolega wyżej pisał, masz o wiele większą kontrole nad basem i ogólnie dzwiękiem jeżeli kupisz wzmaczniacz z DSP to możesz go tam konkretnie ustawić pod swoje upodobania. 
Ja np. żeby to grało tak jak lubię, musiałem ustawić moc wyjściową 55% na średniotonowe bo na 80 to grały tak głośno że tego się słuchać nie dało oraz dałemi 85% na subwoofery, zaznaczę, że nie mówie tutaj o pokrętle mocy we wzmacniaczu bo tam mam ustawione na 25% i więcej nie potrzeba tylko mówię tu jakby o podziale mocy z jednego kanału 🙂 

Jak to gra?

Na bank dużo lepiej niż standardowe audio.

Czy jestem zadowolony? 

Cóż, ja jestem wymagający pod względem audio, nie gra to źle ale brakuje mi żeby bas mocniej siedział. Za te pieniądze spodziewałem się więcej.
ALE... doposaże sobie bagażnik w subwoofer, wzmacniacz już mam wystarczy tylko podpiąć i będzie grało tak jak chce 🙂 

A bagażnik będzie wyglądać wtedy jak na zdjęciu więc nie stracę dużo z powierzchni bagażowej.

subwoofer.png.51e41ca23242259a3b18ef4195b74fda.png

Edytowane przez G30Mati
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem dalszy wyjazd i tydzień przypominałem sobie, jak gra nagłośnienie w X5 E70 ze wzmacniaczem. Po powrocie wrażenie po 'resecie' - E60 gra gorzej i nie ma nawet połowy bassu, głównie tym odstaje. 

Wciąż zastanawiam się co do doboru głośników, ale chyba wezmę zestaw audio system mfit evo2 i go trochę poszerzę? Otóż w zestawie są dwa suby, midy i tweetery, czyli wyposażenie przodu. Zostaje wtedy jeszcze kwestia tylnej półki. Jeśli dobiorę te same głośniki, co w przednich drzwiach (mid, zwrotnica i tweetery), to będzie to równie prosty proces, czy muszę coś jeszcze uwzględnić? 

Całość wykończył bym matami wygłuszającymi i wzmacniaczem do subwooferów. Jakieś sugestie i polecenia w doborze wzmacniacza?

Robota w sumie prosta, ale czasochłonna, więc pewnie dopiero jesienią wolnym czasem zaczynał bym 'projekt'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.