Skocz do zawartości

Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc


adamjttk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Wlasnie po 4 miesiacach ciszy otrzymalem rachunek z energii. Jako ze zbiega sie to z zalozeniem fotowoltaiki pod koniec kwietnia zeszlego roku postanowilem zamiescic krotkie podsumowanie:


1. Ilość zużytej energii elektrycznej w okresie ostatnich 12 miesięcy: 3 464 kWh (przed PV srednio rocznie bylo 3600 kwh ale w zeszlym roku doszly 3 klimatyzatory ktore takze ogrzewaly w zime 60m2 (1/3) domu. Zuzycie mniejsze bo zapewne czesc energii byla z autokonsumpcji z PV.


2. Ilosc wyprpdukowanej energii przez rowno rok wedlug apki falownaika 10,99 MWh


Magazyn energii przed wystawieniem faktury rozliczeniowej (PV uruchomiona po 20 kwietnia)

Data Wprowadzenia 31.05.2022 strefa L 51 kWh

Data Wprowadzenia 31.07.2022 strefa L 2217 kWh

Data Wprowadzenia 30.09.2022 strefa L 1682 kWh

Data Wprowadzenia 30.11.2022 strefa L 600 kWh

Razem w magazynie strefa L 4550 kWh


OBLICZANIE SALDA ENERGII za okres: 01.12.2022 - 31.03.2023

Moc źródła 9.9 kW

Współczynnik korekty 0,8

Suma sald dodatnich strefa L 1924 kWh

Pobranie z magazynu strefa L 1924 kWh

Skorygowana suma sald ujemnych strefa L 727 kWh

Saldo bieżące energii strefa L 0 kWh


MAGAZYN ENERGII PO ROZLICZENIU

Data wprowadzenia 31.07.2022 strefa L 344 kWh

Data wprowadzenia 30.09.2022 strefa L 1682 kWh

Data wprowadzenia 30.11.2022 strefa L 600 kWh

Data wprowadzenia 31.03.2023 strefa L 727 kWh

Razem w magazynie strefa L 3353 kWh


Podumowujac, zakladajac ze srednio zuzywam 300kwh miesiecznie z samego wirtualnego magazynu mam na rok "darmowej" energii. To co sie aktuanie produkuje to czesc bedzie autokonsumpcja a cala reszta trafi do wirtualnego magazynu na kolejny rok. Samochod powinienem ladowac glownie w nocy zeby jak najszybciej oproznic wirtualny magazyn zanim energia przepadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Mój dotychczasowy rekord to 86 tyś. na pierwszym komplecie. Ciekawe ile wytrzymają w BV.

Mysle, ze jezeli korzystasz glownie z hamowania rekuperacyjnego to nie zmienisz klockow/tarcz ani razu - no chyba ze z powodu rdzy powierzchniowej po kilku latach.

W Tesli jest zalecenie raz do roku przesmarowac hamulce bo jak nie sa w ogole uzywane to sie potrafia zapiec.

Jak to wyglada w i4, jest to czynnosc serwisowa, wspominaja cos w instrukcji na ten temat?

 

Ilość zużytej energii elektrycznej w okresie ostatnich 12 miesięcy: 3 464 kWh

Ja takie zuzycie potrafie miec w ciagu jednego zimowego miesiaca ^^

Lacznie w zeszlym roku zuzylem 29k kWh, z czego okolo 4-5k kWh przypadlo na 2 elektryki

 

52886247410_d0db0c3f24_o.jpg

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Z tego co wiem to w tym roku mamy zablokowaną przez Rząd cenę na 69 gr netto co daje 85 gr brutto po przekroczeniu 2000 kWh. Jak Ty Adam zużyłeś prawie 30000 ? To srednie zuzycie dla Polaka na 15 lat...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Az podliczylem faktury za prad za ostatnie 12 mies, za 29k kWh wyszlo 28,5k NOK (bylo sporo doplat) czyli wychodzi 1NOK/1kWh, jakies ~0,39 PLN/kWh po obecnym kursie.

Przy 1,5 PLN/kWh (x4..) polowa Norwegow by zamarzla badz zbankrutowala ew. przestala placic rachunki i zdymisjonowala rzad :roll:

 

Jak Ty Adam zużyłeś prawie 30000 ? To srednie zuzycie dla Polaka na 15 lat...

Wiekszosc z tego pewnie to grzejniki elektryczne w praktycznie kazdym pokoju (dom ~200m2), prawie cala NO tak ogrzewa chaty a energii idzie sporo bo domy z tektury z praktycznie zerowa izolacja, standard budowania domow w NO troche inny jak w Polsce :roll:

Oswietlenia duzo ale wszystko ledowe, AGD duzo ale energooszczednego (pralka, suszarka, zmywarka codziennie, zamrazarka, komputer, duze audio-video, boiler do wody, sporo ogrzewania podlogowego w lazienkach i pralni) i tak jakos sie zbiera :roll:

4-5k kWh rocznie to 2 auta elektryczne.


Natomiast 3k kWh rocznie wydaje sie ultra malo, sama pralka+suszarka+zmywarka to z 1k kWh rocznie jak sie ma dzieciaki :shock:

Edytowane przez adamjttk

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

No i jak Polacy mają kupować nowe samochody, skoro muszą płacić tyle za prąd itd :mad2:

Gaz na giełdzie tani a PGNiG rozsyła podwyzki cen. Paranoja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Z tego co wiem to w tym roku mamy zablokowaną przez Rząd cenę na 69 gr netto co daje 85 gr brutto

 

to jest cena samej energii bez dodatkowych oplat przesylowych, dystrybucyjnych itd.. itd.. realnie jest duzo wyzsza.


U mnie pralka i suszarka chodza prawie ze codziennie (14 latka w domu ktora pierze wszystkie ciuchy po jednym zalozeniu + 3 latek). Zmywarka to samo. Do tego 18 ledowych lamp w ogrodzie, swiecacych sie przez sporo wieczorow z czego jedna pali sie wlacznikiem czasowym przez wszystkie noce. Laptop + 2 monitory (home office) chodzi 24h przez 5 dni w tygodniu. Fakt wszystkie sprety sa nowe wiec zapewne energooszczedne. Aplikacja BMW pokazuje mi zaladowane okolo 370kw na miesiac na auto. Pamietaj tez ze te 3400kwh rocznie nie zawiera autokonsumpcji z PV wiec realnie jest zapewne ze 20-30% wyzsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Polsce padł kolejny rekord: "Z danych udostępnianych przez bazę energy.instrat.pl wynika, że we wtorek 9 maja pomiędzy godziną 12.00 a 13.00 polska fotowoltaika wygenerowała rekordową ilość prądu. Chodzi o ponad 8,6 tys. MWh energii (konkretnie to 8664 MWh), co jest o ponad 400 MWh lepszym wynikiem niż ostatni najwyższy uzysk z paneli PV — 1 maja 2023 r. udało się uzyskać 8241 MWh."
Sprzedam koła zimowe do E84 WZ-318 7,5X17 ET-34 5X120, Opony Pirelli Sottozero 2 225/50/17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

https://lepiej.tauron.pl/bezpieczenstwo-i-finanse/jakie-beda-ceny-pradu-w-2023-roku/


Z tego wynika, że dzięki tarczy rządowej cena energii elektrycznej wynosi 1 zł, a bez tarczy 1,87 !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w domu wygląda to tak (na instalacji 10 kWp)


Energia zużyta w roku 2021: 1933 kWh

Energia zużyta w analogicznym okresie poprzedniego roku

kalendarzowego: 8392 kWh


z ciekawostek - na firmie mam instalację 50 kWp, kilka dni temu rekordowo wyprodukowała w ciągu jednego dnia 392 kWh (latem oscyluje przy 350 kWh);

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie smiesza was elektryki na trasie jadace prawym pasem 80-90km/h i czasami chowajacy sie za tiry? Sado-masochisci na baterie
"We at BMW do not build cars as consumer objects, just to drive from A to B. We build mobile works of art" - Chris Bangle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może głupie pytanie ale czy tm3p łapie się na dopłate do elektryków zakładając ,że cena bazowa to 250 k?Nie kumam z tymi dopłatami.Czy dopłata obowiązuje tylko do ceny auta ok 220k?Dziś kolega mi mówił,że na wszystkie elektryki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zależy czy jesteś vatowcem i ile zamierzasz odliczyć VAT. Przy VAT 100 procent łapie się, przy 50 procent nie aczkolwiek niewiele brakuje. Może pod koniec kwartału lekko przecenia i się załapie.


Adam rejestracja dw w Gdańsku to przewaznie auto flotowe, wiec z dużym prawdopodobieństwem była to jakaś służbówka czy tez z wypożyczalni. Poza tym polskie misie kochają bmw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może głupie pytanie ale czy tm3p łapie się na dopłate do elektryków zakładając ,że cena bazowa to 250 k?Nie kumam z tymi dopłatami.Czy dopłata obowiązuje tylko do ceny auta ok 220k?Dziś kolega mi mówił,że na wszystkie elektryki.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=m%C3%B3j+elektryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze



X5 hydrogen w AutoTopNL. Zabrakło pomiaru 0-100 ze względu na błąd i 100-200, bo nie da się. Model jeszcze bardzo mocno testowy i daleki do produkcji w skali masowej.


Jeździ jak elektryk, ale teoretycznie napędy h2 są lżejsze niż elektryki i tankowanie do pełnego zasięgu trwa 2-3min i nie trzeba się @&€&@ z tankowaniem 10-80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Bardzo ładnie wyjaśnione, dlaczego auta elektryczne wraz z czasem będą robić co raz więcej szkód i na 100% nie są przyszłością transportu. Np. taka Tesla model S powoduje 10x większe zużycie jezdni niż Prius. I potrzeba 10-30x więcej wody do ugaszenia pożaru. Tych problemów nie widać, do czasu aż elektryków nie zacznie być sporo na drogach. Kwestia paru lat, aż zaczną szukać politycy nowego króliczka do gonienia i cele środowiskowe się zmienią, tak jak sama emisja CO2 nie sprawia, że diesle są zdrowsze od benzyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
taka Tesla model S powoduje 10x większe zużycie jezdni niż Prius.

Porownywanie 100KM kompaktu klasy C do 500KM limuzyny klasy E, brawo :norty: :norty:

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0416261EN/the-new-bmw-5-series-sedan


Weganska kierownica i tapicerka, podwojna ladowarka indukcyjna, pochowane kratki wentylacyjne, gry w GUI - cos mi to przypomina :twisted:


530i/540i niedostepne w Europie


506 cm dlugosci, rozstaw osi 3m powinno dac mega komfortowe warunki podrozowania w porownaniu do i4


Szkoda ze bateria troche mala (taka jak w i4) - tylko 80kWh, mogli sie szarpnac na ~90kWh.


Waga nie zabija - 2,2t dla RWD i 2,4t dla AWD M60


Ceny troche odlecialy ale to juz dzisiaj standard, ~450k PLN za doposazone RWD i ~600k PLN za doposazone M60

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

i5 dostępne już w konfiguratorze. Za 600tys to jest wersja prawie na full wyposażona z 3.8s 0-100 i to ze skórą merino individual czego nie znajdzie się w Model S. Taki bezpośredni konkurent Model S LR.


Jeśli chodzi o design, to jakoś nie czuję przodu, ten tył też średni i mi to bardziej CLS przypomina niż Camry. Za to środek bardziej konserwatywny niż iX i jak dla mnie jest na plus. Ładowarki to akurat są poziome a nie pionowe i nie wiem co takiego jest w tym odkrywczego i "innowacyjnego" że nawiązujesz do Tesli. Rozumiem jakby zrobili yoke albo kierunkowskazy na przycisk, albo wycięli USS, ale jakoś nikt za tymi "innowacjami" nie idzie :)


Dla mnie zaskakujący jest B&O za 4tys zł, to o 20tys taniej niż w G30. Pytanie czy gorszy, czy standardowe audio jest tak dużo lepsze, czy dotychczasowe marże były tak ogromne :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Mnie się podoba. Design klasy sny, elegancki, konserwatywny. Z tego co widze standard dosyć mocno podniesiony przynajmniej w m60. Hk i wiele innych w standardzie, tani b&w i za dużo z cena do góry się. Ie idzie nawet jak się zsklika praktycznie wszystko. Co mnie natomiast razi to wybór silników na dziś dzień. Brak 530,540 mocnych hybryd a i5 bateria według mnie za mała. Gdyby było około 100kwh to w okolicach realnie 500-550k za wyposażony pod korek egzemplarz byłbym w stanie wyłożyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.