Skocz do zawartości

Jakie felgi / opony do F3x


wuujtas7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Mam F30 330i xDrive LCI. Po długim czasie zorientowałem się, że moje letnie opony są mieszane - 225/45/R18 255/40/R18 - a zimówki kupiłem 225/45/R18 - już rok temu i w sumie nie zwróciłem uwagi, żeby coś się działo. Ale dla przezorności spytam - czy taka zmiana jest ok? Z czego wynika mieszany profil przód tył?

 

Mieszany profil jest przy "mocniejszych" autach. U mnie w 318d nie ma mieszanego, ale od 320d, czy 320i jest mieszane. Zobacz na nalepce, czy dopuszczone jest stosowanie 225 na obu osiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć,


Mam F30 330i xDrive LCI. Po długim czasie zorientowałem się, że moje letnie opony są mieszane - 225/45/R18 255/40/R18 - a zimówki kupiłem 225/45/R18 - już rok temu i w sumie nie zwróciłem uwagi, żeby coś się działo. Ale dla przezorności spytam - czy taka zmiana jest ok? Z czego wynika mieszany profil przód tył?

 

Mieszany profil jest przy "mocniejszych" autach. U mnie w 318d nie ma mieszanego, ale od 320d, czy 320i jest mieszane. Zobacz na nalepce, czy dopuszczone jest stosowanie 225 na obu osiach.

 

Me2NSXk.jpg


Sprawdziłem naklejkę, ale nie do końca rozumiem jak ją odczytać w kontekście mojego pytania - mógłbyś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem naklejkę, ale nie do końca rozumiem jak ją odczytać w kontekście mojego pytania - mógłbyś pomóc?

 

No tak, g..wno wynika z tej naklejki (u mnie jest chyba jaśniej, bo mam ten sam rozmiar i tylko przy 19" mam mieszane).


W takim razie odsyłam do instrukcji :) W angielskiej wersji (amerykańskiej?) na stronie 210 jest jasno napisane o typie ogumienia dal 330i:


225/50 R 17

225/45 R 18

Front: 225/45 R 18

Rear: 255/40 R 18

Front: 225/40 R 19

Rear: 255/35 R 19

Front: 225/35 R 20

Rear: 255/30 R 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

Z tej naklejki wynika, że producent przewidział do tego auta dwa rozwiązania na zimę (M+S)

4x 225x45R18

4x 225x50R17


Jeśli masz 4 takie same opony na dwóch szerokościach felg (zakładałeś na letnie felgi?), to Twój xdrive tego nie lubi. Kiedy o tym powie, chyba nikt nie zgadnie.

Pozdrawiam,
Grzegorz

330Ci
276218_2.png

335d xDrive
1089970_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej naklejki wynika, że producent przewidział do tego auta dwa rozwiązania na zimę (M+S)

4x 225x45R18

4x 225x50R17


Jeśli masz 4 takie same opony na dwóch szerokościach felg (zakładałeś na letnie felgi?), to Twój xdrive tego nie lubi. Kiedy o tym powie, chyba nikt nie zgadnie.

 


Dzięki za wyjaśnienie - a mógłbyś napisać coś więcej dlaczego napęd 4x4 nie lubi jak z tyłu opona jest bardziej naciągnięta - i czym to grozi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo napęd xDrive lubi jednakowe obwody kół co do 1% maksymalnie różnicy.

 

A co ma do obwodu szerokość felgi? Czyżby te pół cala szerokości felgi więcej (8" vs 8,5") tak naciągało oponę, że zmienia się obwód?

 

Tak, przy naciągu promień koła musi zmaleć, inaczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Z tej naklejki wynika, że producent przewidział do tego auta dwa rozwiązania na zimę (M+S)

4x 225x45R18

4x 225x50R17


Jeśli masz 4 takie same opony na dwóch szerokościach felg (zakładałeś na letnie felgi?), to Twój xdrive tego nie lubi. Kiedy o tym powie, chyba nikt nie zgadnie.

 


Dzięki za wyjaśnienie - a mógłbyś napisać coś więcej dlaczego napęd 4x4 nie lubi jak z tyłu opona jest bardziej naciągnięta - i czym to grozi?

 

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=86&t=242171


Miłej lektury :mrgreen:

Pozdrawiam,
Grzegorz

330Ci
276218_2.png

335d xDrive
1089970_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Ja nie lubię przekładać opon co pół roku, więc zawsze idę w dwa komplety kół. Może trochę drożej (ostatecznie na zimę można przeboleć wzór felgi, kupić używane itp.), ale jeśli masz gdzie trzymać i do tego sam sobie możesz zmienić, to same zalety ;)

Pozdrawiam,
Grzegorz

330Ci
276218_2.png

335d xDrive
1089970_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tutaj należy zadać pytanie, czy xdrive dobrze znosi niewyważone koła. Bo jeżeli nie, to nawet jak samemu zmieniasz to musisz wcześniej odwiedzić wulkanizatora.

 

Wyważanie to trochę taki pic... Tzn. oczywiście koła musisz wyważyć, ale robienie tego co sezon pozostawiam pod znakiem zapytania. Prawda jest taka, że wyjedziesz od wulkanizatora, walniesz w dziurę i chyba możesz wracać na wyważanie ;) Nigdy nie będzie idealnie. Na dobrą sprawę, jak chcesz mieć super to powinieneś wyważać co ileś tam kilometrów (nie wiem, może 1000, może 2000...).


Zrobiłem eksperyment. Miałem zimówki kupione razem z samochodem. Zatem na pewno jeden sezon był za nimi (nikt po sezonie nie wyważa, prawda?). Ja przejeździłem na nich kolejne dwa sezony (albo trzy - dokładnie nie pamiętam). Zrobiłem fotki, zdjąłem ciężarki i zawiozłem do wyważenia. Po wyważeniu zmiany były minimalne albo nie było ich wcale - praktycznie wszystkie ciężarki wróciły na swoje miejsce. Reasumując, jak nie przekładasz opony to koło powinno pozostać wyważone. Wiadomo, wyważenie nie zaszkodzi, ale nie uważam, że jest to niezbędna czynność jeżeli nic z kołem się nie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,


Czy mogę prosić o pomoc forumowiczów o dobór kół zimowych do f31 330i xdrive?

Jestem zupełnie zielony w tym temacie a nie chce popełnić tutaj żadnego błędy


Znalazłem coś takiego:

https://www.olx.pl/d/oferta/felgi-bmw-f30-f20-e90-e46-5x120-7-5j17-et-37-1913-CID5-IDSKYPK.html

Lub

https://www.olx.pl/d/oferta/alufelgi-r17-5x120-bmw-x1-x3-e46-e83-e84-e90-e91-f20-f25-f30-e87-CID5-IDS4wY1.html


+opona


Pirelli SottoZero Serie 3 225/45 R17 91 H RUN ON FLAT


Czy te zestawienia będą ok? Czy będzie to również wyglądało sensownie? Czy może macie inne rekomendacje?


Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Felgi pierwsze są od F30 więc będzie ok.

Drugie mają te same parametry.

Opona powinna być 225/50/17.

Na F30 ładnie wygląda, jest szeroko dostępny i łatwy w utrzymaniu styling 327 od F10.


http://www.bmwstylewheels.com/bmw/327

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zamierzam kupić felgi i opony letnie 18

Do bmw f30 328ix 2015r chciałbym uzyskać pomoc w doborze felg do opon a konkretnie szerokość felg i odsadzenie ET jakie powinno być na przedniej i tylnej osi żeby nie uszkodzić skrzynki xdrive dodam ze wolałbym na wszystkie 4 koła takie same opony z góry dzięki jeśli ktoś pomoże.

Edytowane przez Marrcoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

8x18 ET 34 225/45 R18 91Y

Masz tu fabrykę i tego się trzymaj.

Stylingi do wyboru:

707 415 397 396 416 405

Tu występuje również wariant mieszany jaki i staggered:

398 400 441

Opony to do wyboru do koloru z półki premium, ja polecam michały PS4 lub PS5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,


rozglądam się za nowymi 18 calowymi kołami letnimi do mojej F34 18r 320D.

Standardowe felgi maja szerokość 8j et 34.

Naszła mnie refleksja czy w związku z brakiem Xdrive nie założyć z tyłu szerszej felgi a co za tym idzie opony?


Pytania zasadnicze, jaka szerokość felgi się zmieści w tym modelu? 9j? 9,5?


Bardzo proszę o radę, jaka felgę dobrać i jaką oponę do niej, nie chce kupić czegoś czego nie będę mógł założyć.


Chyba że po prostu radzicie zostać przy 8j


Z góry wielkie dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.