Skocz do zawartości

e46 - jak rozpoznać silnik


tomferm

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Znajomy kupił e46 328 99' jak twierdzi z przełożonym silnikiem na 330 ale nie wie jak sprawdzić czy faktycznie pojemność silnika to wymarzone 3000 :lol:

Podłaczyłem auto do kompa i DIS po automatycznej identyfikacji wskazuje na 328, nr VIN też się zgadza. Czy jest możliwość że to jednak 330 a sterownik DME jest z 328???

Może są jakieś różnice wizualne tych silników?

Dodam że wentylator jest na visco co też wydaje mi się dziwne bo zdaje się że te silniki mają tylko wentylator elektryczny (sam zresztą taki posiadam).

Moduł do własnej konfiguracji świateł E39 sprzedam!



icon3.png BMW E36 316i M43

icon1.pngBMW E61 530D M57N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kto pierwszy raz zasiada do e46 może nie poczuć różnicy. Najłatwiej rozpoznać po przepustnicy, ale to też nie jest sprawdzenie na 100% - jeśli ktoś przekładał silnik to mógł zostawić osprzęt z M52TU :)

 

Mocy to to auto nie ma nawet ma 170 koni ale to inna sprawa (wisco załączone na stałe, błędy sond).

Więc okazuje się że tak naprawdę ciężko rozszyfrować czy to M52TU czy M54TU.

Dziwię się tylko że sterowniki tak można bezkarnie zamieniać między silnikami chociaż w tym przypadku powoli skłaniam się do zdania że jednak sterownik i silnik to 2.8.

Moduł do własnej konfiguracji świateł E39 sprzedam!



icon3.png BMW E36 316i M43

icon1.pngBMW E61 530D M57N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można - zastosowanie osprzętu z M52TUB28 i wstawienie bloku z głowicą z M54B30 wymaga remapu kompa. Na mapach od 2.8 silnik 3.0 nie pojedzie prawidłowo.

 

Wracając do problemu - podobno gdzieś w okolicach kolektorów wydechowych jest wybity numer...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do problemu - podobno gdzieś w okolicach kolektorów wydechowych jest wybity numer...

 

Sprawdzimy jutro na kanale...

Moduł do własnej konfiguracji świateł E39 sprzedam!



icon3.png BMW E36 316i M43

icon1.pngBMW E61 530D M57N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam. Otóż dalej borykam się z niewiedzą, jaki dokładnie posiadam silnik. Zakupiłem bmw e46 po swapie z 1.8 na 6-cio rzędówke.

Czy po takich szczegółach jak silnik z 1999r, na aluminiowym bloku oraz widoczna Odma, da się jakos znacznie przybliżyć co to może być? Nie mogliśmy z kumplem nigdzie znaleźć numeru silnika... Wymianiejąc paski alternatora itp po ich numerach w sklepie z czesciami zasugerowali ze to raczej silnik m54 2,2 poj. 170KM, ale czy te paski nie są uniwersalne do kilku silników? Czy jak podepnę pod komputer to powinno wyswietlic jaki jest silnik, czy jest możliwe, że jak zrobili swapa to sterwników nie zmienili tylko przeprogramowali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz skok tłoka.

Dla M52b28 wynosi 84mm

Dla M54b30 wynosi 89,6mm.

Ciężko się pomylić.

 

a w takim razie czy w podobny sposób mogę sprawdzić u siebie? Z tym, że moge miec silnik i M52 i M54, nie wiem który. jest coś co mogę zmierzyć, i po tym dojść czy to 2,2, 2,5 lub 2,8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skok tłoka dla.

M52B20TU - 66mm

M52B25TU - 75mm

M52B28TU - 84mm

M54B22 - 72mm

M54B25 - 75mm

M54B30 - 89,6mm

Dane wzięte z Wikipedia.

Skok tłoka dla M52B25TU i M54B25 jest taki sam, więc trzeba weryfikować po wyglądzie.

Może łatwiej najpierw zweryfikować po wyglądzie czy masz M52 czy M54 (był gdzieś taki temat) a później weryfikować pojemność po skoku tłoka.

Z tego co pamiętam to różnice są w pokrywie vanosa i/lub w kształcie kolektora ssącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
kopiłem bmw e46 328iA Turing. Z numeru vin wynika ze jest w nim rzeczywiście silnik 2800 cm3. lecz gdy mierze przyspieszenie 0-100km/h to jest jakies 9,2s na benzynie, 9,7s na gazie, jednym slowem kiepsko ... I teraz nasuwa mi sie pytanie czy rzeczywiscie mam w nim silnik 2800 cm3 - a moze mam 2500 cm3 albo 2000... . Szukalem wybitej pojemności na bloku silnika, znalazłem tylko numer 1 436 793. Pytanie brzmi czy jest gdzies na bloku nabita pojemnosc (jak tak to gdzie) albo jak sie da jednoznacznie określić jaki mam dokladnie silnik .. prosze o sugestie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialbym zaczac od tego czy to rzeczywiscie ten silnik. prosil bym o opinie kogos kto ma takze 328iA odn. przyspieszenia. Auto osiaga 100 km/h dopiero na trzecim biegu - na filmikach z youtuba widac ze na 2-gim juz osiagaja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się obiło o uszy, to gdzieś na bloku jest wybity pięciocyfrowy numer, w którym bodajże dwie pierwsze cyfry oznaczają pojemność.

Np. 28 oznacza pojemność 2,8l

Ale gdzie to by miało być? Słyszałem dwie wersje (obie dotyczą kolektorów):

1) numer jest pod kolektorem ssącym

2) numer jest pod kolektorem wydechowym, gdzieś w okolicach śruby spustowej płynu chłodniczego.

 

Aczkolwiek, nie sprawdzałem, czy tak jest w istocie.

Edytowane przez artur03061982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
chcialbym zaczac od tego czy to rzeczywiscie ten silnik. prosil bym o opinie kogos kto ma takze 328iA odn. przyspieszenia. Auto osiaga 100 km/h dopiero na trzecim biegu - na filmikach z youtuba widac ze na 2-gim juz osiagaja

A o czym tu pisać , ja w 2,5 170 km ,bez problemu schodziłem poniżej 9 sek. więc u Ciebie definitywnie coś nie gra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odp, Pytanko czy ten 323 170PS był w automacie ? w autocentrum w danych niby pisze ze 328 w automacie ma 9s ... a w manualu 7 s - link: http://www.autocentrum.pl/dane-techniczne/bmw/seria-3/e46/sedan/silnik-benzynowy-328-i-193km-1998-2000/

 

ps. jak tylko wjade na kanal to odrazu szukam numeru silnika i dam znac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Te 9s to czas touringa czy sedana? Bo kombiak jest cięższy o jakieś 150-180kg :shock:

Edit:

autocentrum ma namieszane, 328iA touring robi 100 w 8,4 a sedan 8,1s i różnica w wadze to niby tylko 70kg a dla 320d różnica to 90kg, tylko ja w dowodzie mam wpisane 1580kg a tu podają 1505 :roll: a sedan 1415kg, stąd wyszła mi różnica 165kg..ile masy własnej macie w DR dla 320d touring 150km manual?

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.