Treść opublikowana przez ROGER-NYSA
-
Problemy z Dieslem ;(
Witam Pisząc o dolocie miałem na myśli odcinek turbina -kolektor ssący. Pozdrawiam Krzysiek
-
Problemy z Dieslem ;(
Witam Nie właściwy stosunek powietrza do paliwa powoduje kopcenie. Dokładniej mówiąc gdy powietrza jest zbyt mało w stosunku do paliwa. Taka sytuacja może mieć miejsce gdy pojawi się awaria w układzie zasilania silnika w powietrze tzn. turbo nie osiąga zadanego ciśnienia ,zatkany filtr powietrza , niesprawny osprzęt sterujący turbiną, dziurawy dolot, dziurawy intercooler, rzadko bywa aby za taki stan odpowiadała przepływka ( raczej nie psują się w stronę zawyżającą dawkę ,najczęściej tną paliwo) Wymieniłem podstawę można się doszukiwać innych przyczyn które również mogą powodować czarny dym np. lejące wtryski w co wątpię . Pozdrawiam Krzysiek
-
Chcę kupić. E46 porady,opinie pytania
Witam Masz rację za 20 tyś. nie kupi e46 po liftingu kupi za 26tyś. Zdaję sobie sprawę z tego że 6 tysięcy może stanowić barierę nie do pokonania. Wolał bym poczekać i dozbierać niż kupić 136 konną wersją lub jak koledzy pisali kupić benzynę. Pozdrawiam Krzysiek
-
Chcę kupić. E46 porady,opinie pytania
Witam Klapki w rzeczy samej są problemem. Jednak temat znany i dość głośny , po wywaleniu ich nie ma problemu. Zaznaczyć trzeba że klapki to nie tylko problem E46 w innych modelach jak i również nowszych silnikach problem ten sam. Gdybyś na dzisiejszy kupił auto z tymi klapkami ,myślę że pierwszą rzeczą było by sprawdzenie czy jeszcze są, czy poprzednik je wyciągnął. W jaki sposób zaślepił ,albo w jakim ewentualnie są stanie. Zdaję sobie sprawę że wielu kupujących nie wie co to "forum" nie mówiąc że nie wie również co to kolektor dolotowy. Jednak świadomy kupujący nie boi się tego problemu bo wie co trzeba zrobić by spać spokojnie i cieszyć się lepszym wypełnieniem w przedziale wysokich obrotów .Wiadomo co za tym idzie :mrgreen: Pozdrawiam Krzysiek
-
Chcę kupić. E46 porady,opinie pytania
Witam E46 320d 136ps -GŁOŚNO NIE ! obojętnie w jakim stanie kupisz ,wcześniej czy później bezlitośnie dobierze się do twojego portfela. E46 320d 150ps - ZDECYDOWANIE TAK jak się coś zwali to również popłyniesz , sek w tym że w nich rzadko kiedy coś się wali. Wszystkim śmigającym wersja 136 konną nie podoba się na pewno moja wypowiedź . Przykro mi ale 2 litrowy diesel przed liftem to straszna mina. Pozdrawiam Krzysztof
-
[E46]320D PO WYMIANIE WSZYTSKIEGO NIE ODPALA
Wtam Wcale nie. Tranzystor można wymienić bez wyciągania pompy, nawet nie wyciągając sterownika. Albo wyciągnąć tylko sterownik i zabrać go do domu jesli nie masz odpowiednich warunków w garażu. zobacz : Pozdrawiam Krzysiek
-
[E46]320D PO WYMIANIE WSZYTSKIEGO NIE ODPALA
Witam Bardzo prawdopodobne. Tranzystor łatwo wymienić ! Należy jednak pamiętać dlaczego się spalił ! Przycierający się tłoczek powoduje że tranzystor pracuje pod większym obciążeniem. Zwiększa się prąd płynący przez niego i jego połączenia. Albo pada tranzystor albo pada połączenie. Jednak zawsze winny jest tłoczek odpowiedzialny za dynamiczny kąt wyprzedzenia wtrysku. Moim zdaniem albo do wymiany albo do idealnego polerowania. Tu masz film wymiana tranzystora http://i37.tinypic.com/2d1u7w6.jpg http://obrazki.elektroda.net/33_1231153368.jpg Tu masz tłoczek i widoczne przytarcie. http://images46.fotosik.pl/64/b2e7ca0f95d04013.jpg Pozdrawiam Krzysiek
-
[E46]320D PO WYMIANIE WSZYTSKIEGO NIE ODPALA
Witam SPOKO :cool2: I to jeszcze przeczytaj http://forum.opel24.com/tranzystor-vp44-vt27801.htm Pozdrawiam Krzysiek
-
[E46]320D PO WYMIANIE WSZYTSKIEGO NIE ODPALA
Witam Naprawa elektroniki w vp44 nie jest strasznie droga........ Musisz tylko znaleźć magika który już wymieniał ten nieszczęsny tranzystor w vp44. Masz tu link http://www.swistak.pl/a4542398,X-tranzystor-do-VP44-kolorowy-opis-naprawy.html# Zaznaczam że aukcja nie jest moja! Pozdrawiam Krzysiek
-
330D Spadek mocy - błąd kompa vs turbina
Witam Może zapomnieli podpiąć czujnik ciśnienia ? Kiedyś się zakręciłem...........było szybko, szybko i nie zapiąłem kabelków od czujnika, efekt był podobny . Błąd będzie zapisany, ale gdy podepniesz czujnik nie musisz go kasować problem zniknie. Dotyczy to wszystkich błędów wyłapanych, jeśli po błędzie nie prawidłowość nie występuje nie ma trybu awaryjnego. Pozdrawiam Krzysiek
-
E91 1.8D wymiana turbiny
Witam Mam wrażenie że odpowiedziałem na Twoje pytanie zanim je zadałeś. Więc jeszcze raz od nowa tak.................. :mad2: tomaszf słusznie zauważył że ta opcja jest sterowana elektronicznie......... więc nie ma tam ani gruszki podciśnieniowej ani n75. Jak wcześniej wspomniałem zmieniło się rozwiązanie co do sterowania "zmienną geometrią " jednak zasada jest ta sama. Po uruchomieniu auta komputer wymusza pracę " przestawiacza łopatek" Dokładniej mówiąc elementem wykonawczym jest silniczek na przekładni ślimakowej sterowany elektronicznie. Sterownik ten diagnostycznie po rozruchu przestawia łopatki w dwie skrajne pozycje .Rozpoznaje w ten sposób zakres pracy. pierwsza skrajna pozycja to pozycja ustawiająca łopatki w turbinie tak aby ta była maksymalnie wydajna. Druga pozycja to ta która maksymalnie ogranicza turbinę. Jeśli od strony mechanicznej sterownik nie wyłapie błędu i bez problemu rozpozna dwie skrajne pozycje, ustawia turbinę w pozycji dmuchaj na ful Odpowiednikiem tego stanu jest zaciągnięta sztanga dzięki pracy n75. W większości doładowanych diesli pozycją wyjściową dla turbiny po rozruchu silnika jest pozycja " dmuchaj na ful" co również w wielkim skrócie odpowiada takiemu ustawieniu łopatek aby turbina od dołu (niskich obrotów) wkręcała się jak najszybciej. Szybkość wstawania turbiny nie zależy od ciśnienia ustalonego w programie ale od czynników fizycznych takich jak : budowa kolektora wydechowego,budowa turbiny,wielkość dolotu (intercooler) , wielkość kolektora dolotowego, przepustowość kolektora wydechowego i ilość spalin. Nie pisałem że chcę zwiększyć moc ...........napisałem że kolega może odczuć niewielkie zmiany. Z racji większego ciśnienia, w owerboście pojawi się większy moment obrotowy , w związku z tym podniesie się również nieznacznie moc. Wynika to z tego że w owerboście przepływomierz zmierzy większy przepływ powietrza a w dieslu on odpowiada za współczynnik stechiometryczny, więc siłą rzeczy dostosuje ilość paliwa do powietrza (naturalnie w granicach swojego programu który przewiduje bost i zwiększenie dawki). Jeśli mówimy fachowo o podniesieniu mocy ......to określenie jak to powiedziałeś "nie robiac korekcji na wtryskach do wiekszego powietrza" Nic mi nie mówi. A jeśli chodzi Ci o zwiększanie dawki paliwa to w CR modyfikacji podlega ciśnienie w szynie CR jak również czas otwarcia wtryskiwacza dla wtrysku wstępnego i zasadniczego. Z uwzględnieniem małego szczegółu do 19stopni płynu chłodniczego dawka jest kontrolowana ciśnieniowo (ciśnienie w szynie cr) Po przekroczeniu 19 stopni ciśnieniowo i objętościowo (czyli dochodzi jeszcze zmiana czasu otwarcia wtryskiwaczy) Z turbiny nie wyciska się mocy. :nienie: Pozdrawiam Krzysiek
-
330d Przepływomierz
Witam Jak grochem o ścianę Masakra :duh: masz auto z 99r · E46 320d (również Touring), od kwietnia 1998r. do listopada 2000r.była montowana stara przepływka
-
320d metaliczny dzwiek podczas przyspieszania
Witam Nie wymieniał bym wtrysku korekty są OK. Jesteś pewny że to wtrysk cyka ? Jest stary i prosty sposób na upewnienie się czy z danego miejsca dochodzi jakiś odgłos ,sprawdza się w 90% Po prostu poklei przykładaj drewniany kołek do wtrysków ......... jednym końcem przykładaj do wtrysku drugim do ucha. Klepiący wtrysk będziesz wyraźnie i głośno słyszał . Wcale nie jest powiedziane że wysoka korekta na danym wtrysku świadczy o jego niesprawności. Uszkodzenie na tłoku,pierścieniu ,tulei cylindra może wymuszać korektę i powodować dziwne odgłosy. Jeśli ewidentnie głośniej będziesz słyszał klepanie na tym 4 cylindrze, wyciągnij ten wtrysk i zamień go miejscami z wtryskiem który był najcichszy. Jeśli po zamianie dźwięk pójdzie za wtryskiem -masz sprawcę jeśli zostanie na miejscu coś w silniku. Ja na twoim miejscu przyłożył bym jeszcze do nasłuchu tego kołka do zaworu turbiny ... ten również może uszkodzony głośno cykać. Pozdrawiam Krzysiek
-
E46 320d 150km vs golf V 1.9 tdi
Witam Bmw -twardsze zawieszenie (lepiej w zakrętach lepiej przy sporej prędkości) zawieszenie znacznie wytrzymalsze. BMW- łańcuch rozrządu TDI pd pasek -koszta jeśli chodzi o wymianę Bmw na trasę, TDI na miasto. TDI Strzał niutonów od dołu przy 1700obr mocno ciągnie. BMW ciągnie od 2200obr (spory lag w porównaniu do VAG) W trasie VW traci moment obrotowy BMW jeszcze trzyma. TDI do 2004 łatwa diagnostyka (również banalnie proste i tanie przekręcenie przebiegu) Po 2004 CAN bez drogiego sprzętu nie zrobisz diagnostyki i nie przekodujesz modułów. Bmw droga i dość złożona operacja jeśli chodzi o cofnięcie przebiegów w wszystkich modułach. W TDI po dobrym kręceniu nigdy nie dowiesz się jaki był oryginalny przebieg . W 320 na CR również nie dowiesz się, ale można sprawdzić czy była kręcona. Bmw 150ps na cr sprzęgło z sporym zapasem, nie słyszałem aby ktoś zabił sprzęgło wersji 150ps. Wtryski CR wytrzymują dłużej , są tańsze w regeneracji czy zakupie. Przy wymianie i naprawie mniejszy nakład czasu i pieniędzy jeśli chodzi o wyjęcie i wsadzenie .......niestety TDI trzeba rozdłubać sporo. Wady na przykładzie e46 320d. cr Klapki w kolektorze-wiemy z czym problem (najczęściej jednorazowy zabieg -ale jednak czasu zabiera) Skrzynia biegów znany problem, w zimie nie powracanie lewarka zmiany do pozycji neutralnej (mniej wymagającym nie przeszkadza ten problem a w lecie nie występuje) Uszczelki drzwi no niestety wygniatają się z czasem nie są sprężyste i przepuszczają powietrze w kabinie szum powietrza zaczynający się często od 100km/h Generalnie problem znany na wielu forach świata. Jeśli chodzi o kierownicę ,klasyczna nie obszywana, przy 250tyś jest mocno zmęczona, w VAG znacznie lepszy materiał. Maty zajętości ...zmora tubylców nie okłamujmy się ale problem z tym istnieje. Przekłamywanie jeśli chodzi o średnie spalanie 90% 320d cr znacznie zaniżą średnio 1-1,7 litra na 100km. Te które nie kłamią przeszły pewnie korektę. Generalnie po usunięciu wymienionych niedociągnięć auto nie zastąpione!! Ponadto ponadczasowy "dizaji" auto piękne agresywne i nie starzejące się stylistycznie. Zawsze śmigałem autami VAG przez moje ręce przeszły wszystkie znane silniki 90, 110,115,130 i 150 ps Robię na co dzień diagnostykę swoje wiem, od jakiegoś czasu mam dwie E46 320 cr 150ps .Jestem bardzo zadowolony po prostu "przyjemność z jazdy". Do laga od dołu niestety trzeba się przyzwyczaić. Bardzo istotne!! Nie jest prawdą że 130 konny TDI na PD pali mniej niż 320 d cr. Na pewno nie w passacie czy a4, w golfie pali mniej z racji masy. Ale golf przy 200km/h nie trzyma się tak pięknie jak BMW. Golfem180 stres bmw 180 zabawa. Pozdrawiam Krzysiek
-
gorsze ośiągi 320 d
Witam Seria z tego co mi wiadomo nie dociąga do 20l na5 biegu. Auto ewidentnie po programie! Pozdrawiam Krzysiek
-
E-46 320d
Przedłożę "forumowiczom sytuację zgodną z prawdą" Spaliny w żadnym przypadku nie dogrzewają komory spalania. Mieszanka paliwowo powietrzna uboga w powietrze w której składzie znajdują się tlenki wpuszczone przez układ egr , spala się w znacznie niższej temperaturze zmniejsza się wtedy sprawność silnika ale działa się na korzyść środowiska ograniczając toksyczność spalin. Pozdrawiam Krzysiek
-
E-46 320d
Witam Nie mogę zgodzić się z twoją wypowiedzią. Szkoda że moje wypowiedzi są rażące.............. liczyłem na to że raczej pomocne. Co oprócz EGR Cie tak razi ? Wklejam zrzut z WDS .............. Mam nadzieję że temat EGR zamkniemy i nie będzie rażący. :cool2: http://www.otofotki.pl/img12/obrazki/qy330_Zrzut_59.jpg Pozdrawiam Krzysiek
-
E-46 320d
Witam Pisałem o ciśnieniu w szynie CR ,wychodzi na to że ma jak również czas otwarcia podczas wtrysku wstępnego i zasadniczego. (z tego co się dowiedziałem na PW kolega ma VP44) Wypadało by dodać że temperatura paliwa również odgrywa tu istotną w procesie ustalania dawki nie tyko startowej. To że zamyka wynika z charakterystyki pracy EGR . Dość dokładnie opisano zasadę pracy EGR w WDS. polecam. Naturalnie że nic. Moja wypowiedź miała na celu przedstawić jako przykład jeden z punktów odniesieni dla "podejmowania decyzji przez ECU" Komp zwiększa dawkę rozruchową dlaczego ? Bo jest zimno. Na podobnej zasadzie "podejmuje inne decyzje" .Np. przestawia kąt wtrysku. W tym momencie wiem że ma vp44 ..........niewiele jednak się zmieniło. Dynamiczny kąt wtrysku w DDE3 jest regulowany między innymi w funkcji temperatury paliwa i temperatury cieczy chłodzącej. Tak jak napisałem..... jednym z wyznaczników do ustalenia ciśnienia w kolektorze dolotowym ( nie tylko na wolnych obrotach jest ciśnienie atmosferyczne) Również gęstość powietrza czyli temperatura powietrza zasysanego (czujnik w przepływomierzu) Na wolnych obrotach w funkcji pracy egr (mowa o zamkniętym) Jak wiesz zmienia się przepływ powietrza (wzrasta) ,wynika to między innymi z nieznacznego zwiększenia ciśnienia w kolekturze dolotowym. Gdy będziesz robił diagnostykę diesla w mróz zwróć na to uwagę. Idąc dalej jeśli wzrosło ciśnienie (a wzrosło choćby dlatego że więcej spalin idzie na łopatki turbiny..... gdy EGR zamknięty ) wzrosła również masa mierzona przez przepływomierz , ten zaś odpowiada za współczynnik stechiometryczny w dieslu więc wymusza siłą rzeczy zwiększenie dawki paliwa. Myślisz że dlaczego diesle palą więcej zimą ? Przecież zimne powietrze to większa gęstość i większa ilość tlenu w jednostce objętości.Teoretycznie powinien wzrastać moment obrotowy, co może się przełożyć na oszczędności podczas jazdy. Niestety jest inaczej. Mam dwie E46 co prawda na CR ale gdy odpalam je na -20 stopni po nocy obie puszczają siwobiałego dyma do momentu zagrzania. Przy zasilaniu przez VP44 można doszukiwać się w takiej sytuacji, jej niepoprawnego działania gdy zimna, można się czepiać wtrysków, można szukać sobie problemu i zajęcia. Można również logicznie analizując procesy zachodzące w silniku, przyjąć że tak ma być. Pozdrawiam Krzysiek
-
320d brak mocy po wymianie turbo
Witam Magistrala wacum jest wspólna jak zauważyłeś (tak sądzę) dla sterowania żaluzjami chłodnicy , sterowania klapami zawirowań w kolektorze, dla sterowania egr-m i do sterowania turbiną. Podciśnienie puszczane przez zawór turbiny zaciąga "sztangę" przestawiającą łopatki........ Normalnie na wolnych obrotach zawór puszcza podciśnienie a turbina ustawia się do pracy w pozycji "dmuchaj na ful" Kiedy silnik nie pracuje nie ma podciśnienia a wspomniana sztanga powinna się wysunąć ustawiając łopatki turbiny w pozycji "ograniczaj dmuchanie" Jeśli rozszczelnisz magistralę podciśnienia, wakum zacznie zasysać powietrze atmosferyczne wtedy nie będzie podciśnienia na mieszku turbiny więc sztanga się wsunie . Podczas jazdy w normalnych okolicznościach auto ma muła bo turbina nie ładuje. U ciebie jest lepiej bo łopatki pomimo wysuniętej sztangi nie są ustawione optymalnie do pozycji " ograniczaj dmuchanie" Moja rada: Wydłuż sztangę wysuwającą się z mieszka turbiny. Sprawdź poprawną pracę mieszka ,sztanga powinna przy podaniu podciśnienia chować się około 1 cm Bez podciśnienia powinna się wysunąć. Jeśli zaobserwujesz poprawną pracę tych elementów w procesie podawania i zabierania podciśnienia. Obstawiał bym zawór który pomimo "poleceń komputera " nie odcina podciśnienia .......efektem jest przeładowanie. Pozdrawiam Krzysiek
-
E-46 320d
Witam Błagam!! :duh: Gdy silnik zimny zanim go uruchomisz komp wie, jaka jest temperatura na zewnątrz ,jaka jest temperatura płynu chłodzącego,jaka jest temperatura w dolocie. Na tej podstawie ustala dawkę rozruchową (naturalnie ją zwiększa w odniesieniu do ciepłych dni) Gdy silnik pracuje ECU robi wszystko aby rozgrzać silnik w jak najkrótszym czasie (sugeruje się wcześniej wymienionymi parametrami) -zmienia ciśnienie w CR (dawkę paliwa) -zmienia kąt dynamiczny wtrysku -przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz (nie otwiera EGR ) -uruchamia elektryczny podgrzewacz wody (gdy go włącza podnosi obroty) gdy wyłącza(zmniejsza obroty) Przy słabym akumulatorze i wysokim prądzie ładowania można zauważyć nieznaczne falowanie obrotów. -W zależności od ciśnienia atmosferycznego w danym dniu zmienia ciśnienie w kolektorze (podnosi je) -w DDE4 i DDE5 podaje impulsowo napięcie na świece żarowe w celu podniesienia temp.w dolocie. Wszystkie te zabiegi mają za zadanie jak najszybciej rozgrzać silnik. Zazwyczaj gdy wskazówka od temp. schodzi z niebieskiego pola. Komp dezaktywuje poszczególne funkcje. Biało-siwy dymek w zimny dzień po porannym odpaleniu auta nie jest niczym nadzwyczajnym to jak najbardziej normalne zjawisko. W dni ciepłe nie występuje ............już wiesz dlaczego :cool2: Pozdrawiam Krzysiek
-
330d Przepływomierz
Witam Panowie sprawa jest prosta ! Jeśli miałeś/masz przepływomierz BOSCH 0928400 314 MUSISZ PRZY WYMIANIE NA NOWSZY PRZEPROGRAMOWAĆ ECU. Generalnie nie ma wyboru bo BOSCH przestał produkować ten model,naturalnie są na rynku repliki. (jak z ich działaniem nie mam wiedzy) Jeśli chodzi o silniki z nowym wsadem w ECU i co za tym idzie nowymi przepływkami np: BOSCH nr. 0 928 400 527 inny symbol ( 0928400468) MOWA O NAZEWNICTWIE BOSCH NIE MYLIĆ Z NAZWAMI BMW! Firma Pierburg wypuściła świetny zamiennik przepływomierz Pierburg 7.22684.09.0 Wkłada się go w miejsce starego Plug and Play bez adaptacji ,programowania itd. Naturalnie można go wcisnąć za BOSCH 0928400 314 ale wcześniej należy przeprogramować ECU. Pozdrawiam Krzysiek
-
330d Przepływomierz
Witam Mieszacie numerację firmy bosch i jej nazewnictwo z nazewnictwem i numeracją BMW 13627787076 nr BMW F00C 2G2 029 nr BOSCH http://www.otofotki.pl/img12/obrazki/ps7684_bosch.jpg Pozdrawiam Krzysiek
-
320d jak sprawdzic przeplywomierz ?
:cool2: Nie mam nic do dodania , tomaszf wyczerpał temat dziękuję :handshake: Pozdrawiam Krzysiek
-
E91 1.8D wymiana turbiny
Witam Zgadza się......... turbina ta sama, sterowanie nią zostało zmienione na "elektryczne" Moduł elektroniczny z silniczkiem w środku jest połączony z ecu . Dostaje "polecenia" od sterownika i przestawia łopatki. Rozwiązanie inne zasada kontroli ciśnienia i przestawiania łopatek w turbinie ta sama. Dzięki temu uzyskano większą precyzję w kontroli ciśnienia i skrócił się czas reakcji. Niestety nowe sterowniki już zaczynają powoli siadać ,zwłaszcza szczotki pole komutacyjne silniczka i pozycjoner. Nie ma tragedii urządzenie rozbieralne i da się je naprawić w domu . Dla GARRETTA sterownik jest produkowany przez firmę HELLA. A że turbinki od GT wkładane są do większości doładowanych aut . Sterownik od forda czy fiata działa na tej samej zasadzie co w BMW . Flaki tych sterowników w większości przypadków można wymieniać między sobą, ostatnio składałem mix ford /bmw .
-
E91 1.8D wymiana turbiny
Witam AO Zastanawiałem się...... czy da się prościej? Tak jak napisałeś 100% "lopatologicznego referatu" Pozdrawiam Krzysiek