Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Z ostatniej godziny
  2. luk_byd odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    To akurat jest nieprawda. I to stanowczo i nie stronniczo. Moje i4 ma 83,9kwh baterie, użytkowo możemy przyjąć 80 (producent podaje 80). To daje 400km przy zuzyciu 20kwh/100km Mozolne ładowanie przed? Po ? Nie trzeba stać i patrzeć jak się ładuje. 160 w dwie strony to 320km. 80km zapasu, przy jezdzie 150km/h (a wiec ponad dozwolone przepisy) tylko na autostradzie / s'ce. Bo na krajowce 150 to hardcore, a trzeba dojechać jeszcze do takiej drogi, bo rzadko jest 2-5km od domu. Co by nie mówić, z tą opinią się po prostu nie zgodzę. A nawet jadąc 300-400km od domu, to tam raz na miejscu się naładować w 30-45 minut (czas zjedzenia obiadu, załatwienia sprawy czy zwiedzania) - nie przesadzajmy... dzieje się to w tle. Koszty wtedy nadal mniejsze.
  3. luk_byd odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    4-5 wyjazdów dalszych w skali roku tak? Nadal taniej będzie wypożyczyć jakieś auto - i nawet chyba segmentu F (pod warunkiem jazdy przez reszte roku na taniej energii z PV). A jak cos sie stanie w trasie itp - zero zmartwien. Oczywiscie zalezy jeszcze ile na codzien sie km robi, ja cos kolo 70-100. Ogolem mnie EV trochę meczy. Super że za free, ale żadnych emocji. Jak wsiadam w 545e (hybryda plugin) czy 730d - czuje że żyje :D
  4. Cześć. Mam BMW F10 525d, silnik N47 biturbo. Walczę z problemem niskiego doładowania i zamulania przy niskich obrotach. Auto czasami jest zamulone przy ruszaniu i przyspieszaniu z niskich obrotów, szczególnie około 1600–2200rpm. Najczęściej problem wychodzi przy większym obciążeniu, np. mocniejszy gaz na niskich obrotach. Błąd, który wraca: 244C00 / P0299 — Charging pressure too low Z danych błędu w ISTA: RPM: około 1745 obr/min Dawka paliwa: około 58.82 mg/Hub Ciśnienie doładowania: około 1835 mbar Ciśnienie atmosferyczne: około 1007 mbar EGR position: około -9.6%, czyli zamknięty Czyli błąd łapie przy dużej dawce paliwa i niskich obrotach. Najważniejsza obserwacja: po odpięciu wtyczki EGR auto zaczyna jechać normalnie. Doładowanie rzeczywiste idzie wtedy za żądaniem DDE. Auto nie jest zamulone. Przy podłączonym EGR problem wraca albo auto gorzej reaguje. Był założony nowy EGR Pierburg / zamiennik. Na nim auto też nie było idealne i pojawiały się błędy EGR: 255B00 — EGR valve, position control: valve closed too loosely 282B00 — Exhaust-gas recirculation control: EGR rate too low Na nowym EGR DPF wypalił się dopiero po około 350 km, więc produkcja sadzy nie była dramatyczna. Potem założyłem drugi EGR — stary oryginalny. Na starym oryginalnym EGR błędów EGR nie ma, test w ISTA wygląda dobrze: EGR zadane 95% → rzeczywiste 95% EGR zadane 0% → rzeczywiste około -8.6% Zrobiony był też reset w ISTA: Adjustment of exhaust-gas recirculation Reset the EGR adjustment to 0 (neutral value) End with programming Mimo tego na podłączonym EGR wraca błąd 244C00 niskie doładowanie. MAF jest nowy Bosch. W ISTA wartość Air mass nominal 2000 mg/Hub cały czas stoi i się nie zmienia, więc wygląda jak nieużyteczny/zastępczy PID. Natomiast Air mass actual zmienia się normalnie. Przy otwartym EGR masa powietrza spada do około 270 mg/Hub +/-. Przy ruszaniu i przyspieszaniu air mass rośnie, więc MAF reaguje. DPF wygląda dobrze. Po wypaleniu miałem: Soot mass: około 3.78 g Distance since last regeneration: około 35 km DPF regeneration release: ON Wcześniej regeneracje były częściej, ale ostatnio wypalił po około 350 km, więc DPF raczej nie jest głównym problemem. Sprawdzone rzeczy: MAF nowy Bosch. EGR nowy Pierburg był testowany. EGR stary oryginalny założony teraz. EGR test ISTA przechodzi 95/95. Reset korekty EGR do 0 zrobiony. Przepustnica / klapa gasząca w ISTA działa poprawnie. Chłodnica EGR była czyszczona i ma przepływ. DPF nie wygląda na zapchany. Doładowanie z odpiętym EGR idzie za zadanym DDE. Gruszka nr 4 od klapy po stronie spalin chodzi płynnie ręczną pompką. Gruszka nr 4 trzyma podciśnienie. Zauważyłem lekkie pocenie olejem na rurze turbo → intercooler, czyli po stronie ciśnieniowej, ale gdyby była duża nieszczelność, to z odpiętym EGR też raczej nie ładowałby prawidłowo. Były sprawdzane zaworki podciśnienia. Jeden zaworek był już podmieniany. Nr 3 to klapa upustowa / wastegate i normalnie nie ma tam cały czas podciśnienia. Nr 4 steruje klapą po stronie spalin. Mechanicznie gruszka nr 4 chodzi płynnie na pompce. Największa zagadka: dlaczego po odpięciu EGR auto jedzie normalnie i doładowanie idzie za żądaniem, a po podłączeniu EGR wraca problem z niskim doładowaniem 244C00, mimo że EGR pokazuje zamknięty, test w ISTA przechodzi, MAF reaguje, DPF jest czysty, a turbo z odpiętym EGR ładuje dobrze? Czy możliwe, że EGR mimo poprawnej pozycji w ISTA mechanicznie przepuszcza spaliny albo DDE źle steruje/wylicza przepływ EGR? Czy ktoś miał podobny przypadek w N47 biturbo, gdzie odpięcie EGR powodowało, że auto zaczynało normalnie ładować? Szukam konkretnego tropu, zanim zacznę kupować kolejne części.
  5. Dołączył do społeczności: Grzegorz12
  6. Kamilllo odpowiedział(a) na luk1c2 temat w X3 (G01, F97)
    Przy jakim przebiegu i wieku auta najlepiej zrobic olej w skrzyni + xdrive + diff? W tej chwili mam 60 tys km, aczkolwiek auto jest z 2018. Dostalem wycene w hypertech 4500 PLN, wydaje sie dosyc wysoka.
  7. Dzisiaj
  8. Jak to do czego. Klient jedzie do mechanika ze wstępną diagnozą klienta z czatu gpt. Wymienia wszystko co chciał klient a potem zaczynają szukać prawdziwej przyczyny :D @Arek-Gniezno Logi możesz wrzucić na https://log.tunezilla.com/ i udostępnić link.
  9. słonik40 odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    nic nie szukasz bo autostrady, przynajmniej a1 i a2 w Polsce są dosyć dobrze obstawione. Jak ktoś jeździ często to spaliniak, jak rzadko to się te dwa, trzy razy w roku naładuje po drodze albo gdzieś na miejscu. Sam jeżdżę dużo ale znam też osoby co najdalej gdzie jadą to na lotnisko 100km.
  10. Woytas odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    tylko problem z autami EV polega na tym że tu nie chodzi o dalekiej wyjazdy zagraniczne czy dalsze rzędu 500-700 km ... te auta średnio się nadają na trasy 150-160 km w jedną stronę i wrócić bez mozolnego ładowanie przed, w trakcie i po 😁 oczywiście na kręcenie się wokół komina lub czysto po mieście , gdzie jeszcze ładujesz to w domu z własnej instalacji PV OK ale przy normalnej jeździe autostradowej z prędkościami 140-150 km/h przy zużyciu 22-25 kW po 200-250 km szukasz stacji ładowania
  11. Po Słupsku od jakiegoś czasu jeździ iX3 czarne. Chyba jako pierwsze odebrane z Bawaria Motors Gdańsk. Rzuca się w oczy, ale z czasem będzie mniej kontrowersyjne. Ja bym nie pogardził, ale nie za takie pieniądze.
  12. słonik40 odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    Równie dobrze można napisać że seria 3 to małe gowno i w trasy się nie nadaje. Każdy przypadek jest indywidualny i każdy powinien auto rozważać pod siebie. Jak dla mnie jak ktoś nie jeździ daleko za granicę autem, zadko kiedy jeździ powyżej 200 km od domu w jedną stronę to ev jest ok, w przeciwnym razie lepiej spaliniak, jak ktoś ma dwa auta to jako drugie auto to wogole nie ma tematu.
  13. Plan na najlepszy weekend w piekle 🫣 Wyruszamy po południu, od jutra atakujemy ;) Jak ja stary wytrzymam weekend przy zapowiadanych temperaturach to zobaczymy, jak to będzie ostatni post to znaczy, że słabo 😆 Prawdopodobnie wrócimy ok 2.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek. A żeby tego wszystkiego było mało, to mój syn sobie jeszcze załatwił termin na egzamin praktyczny na prawko na ... poniedziałek 6.30 🫣 Ale to jeszcze nie wszystko, bo o 10.00 rozpoczyna kurs na ratownika wodnego nad Rożnowem i ma w planach zdać i samemu się odwieźć 😉 Także moje stare zdrowie zostanie wystawione na spore wyzwanie 😀 Na sukces na egzaminie to sie nie nastawiam, ale kto wie ;) A z ciekawostek za co np oblewają to robią ponoć notorycznie tak, że egzaminator wsiada i zamyka drzwi, na tyle mocno żeby był dźwięk, ale na tyle słabo żeby nie zatrzasnąć. Jak nie zauważysz w stresie, że świeci sie światełko nad łbem to od strzała oblany egzamin 🤬
  14. MedicuS odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    Ale... ile razy się jeździ te 700/800km dziennie? Jeśli ktos tak ma, to nie EV na ten czas. To nawet nie chodzi o to ile razy się jeździ. Nawet jeśli to jest jak w moim przypadku, raptem 4-5 wyjazdów dalszych to już przy zakupie nowego auta to rozważam. Na ten moment wybrałem młockarnie, ale już jako drugie auto rozważam, czy może nie spróbować ev. Za parę lat może te rozważania przestaną być aktualne, ale w 2026 ev nie pozwoli mi wracać ze zdjęciami z trasy 😉
  15. Tez sie chetnie dowiem jak to zrobic
  16. luk_byd odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    Z mojego punktu widzenia jazda EV (w promieniu 400km) to czysta oszczędność okupiona różnymi kompromisami i wadami. Zrobiłem okolo 20 000 km moim i4 a koszty przejazdu (nie liczę skrupulatnie, ale też dodaje coś i zaokrąglam w góre) to około 1000zł. Natomiast nie pojadę tym autem do Włoszech, do Chorwacji a nawet w góry na narty jechaliśmy dieslem. Dieslem wygodniej, a przy okazji... i4 to dla mnie dość małe auto. Takie podmiejskie bym rzekł. Ale do Poznania, Warszawy, Radomia już jechałem i da radę. Ode mnie Dom-Poznań-Dom - jadę na jednym ładowaniu, Warszawa/Radom z jednym ładowaniem - więc to co naładuje w domu to zostaje w kieszeni. Ale... ile razy się jeździ te 700/800km dziennie? Jeśli ktos tak ma, to nie EV na ten czas. Karta ładowania BMW.... żałuje że wygenerowałem ten ślad węglowy i nie tylko. Tylko aplikacje, a tych trzeba mieć kilka. Masakra. Nie jest to wygodne i fajne. No i to... jak ta ładowarka do której się jedzie na styk (mam na myśli 5-8% naładowania) okaże się nieczynna/zepsuta/z uciętym kablem. Ok, można ładować sie przy 20-30% i mieć zapas, ale czy wtedy robie 400km na ładowaniu w trasie czy 250?
  17. Jak zrobisz to na odpiętym akumulatorze - to nie.
  18. słonik40 odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    2 ev w domu, jakieś 110 tysięcy zrobione w 3 lata, karty mam całe dwie BMW i Mercedes, wybieram między jedną a drugą tylko z powodu ceny, 99 procent ładowań na IONITY, tego co piszesz nie uświadczyłem
  19. Zapłacić można przy dystrybutorze, w kilka sekund (np. Orlen Pay), wiec tutaj nie ma żadnej przewagi :)
  20. Woytas odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    co do mitów ... akurat mam w domu drugie auto EV i widzę , że nie masz pojęcia jaka jest rzeczywistość ... 1) z tym czy ładowarka będzie czynna / zajęta / ktoś kable zajumał totalna loteria .. ostatnio jadąc na lotnisko miałem zaplanowane doładowanie się na sprawdzonym punkcie GreenWay-a przy S5 .. CS 400 KW 15 minutek lecimy dalej ... z 8 działających 0 😁 2) karty są wygodne ... szczególnie te flotowe , których potem każdy posiadacza EV ma po 3 bo .uj wie która zdziała z daną ładowarka danej sieci a na końcu jak masz stojące auto pod lidlem i tak nie naładujesz 😁 więc jak piszesz , że poruszanie się EV jest "Wygodniejsze od tankowania i stania w kolejce przy kasie żeby zapłacić" .. co 300 km autostrady bo na więcej baterii nie starczy to nie wiem czy Ty miałeś większą styczność z tego typu autem😉
  21. Link do ogłoszenia: https://autoplac.pl/oferta/bmw/seria-3/e90-e91-e92-e93-2-0-2008r-e91-bezwypadkowe-0290-7273-FA
  22. słonik40 odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    Z tym akurat na dziś dzień nie ma problemu, nie powtarzaj zasłyszanych mitów, a karty są akurat wygodne. Wygodniejsze od tankowania i stania w kolejce przy kasie żeby zapłacić. Podjeżdżasz, przykładasz kartę, ładujesz, na koniec miesiąca opłata zostanie ściągnięta z karty kredytowej .
  23. Ale jak wszystko odepnę a później podepnę to nie będzie choinki na liczniku?
  24. Woytas odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    jak jest akurat dostępna/wolna ładowarka i o ile działa 😁 ... pomijam ten cyrk z kartami , sieciami itd ...
  25. słonik40 odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    Tu nie ma co filozofować, jeździsz często i bardzo daleko szybkimi autostradami i nie lubisz marnować wtedy czasu bierz spaline, jeździsz daleko albo wcale albo od wielkiego dzwona albo nie przeszkadzają ci postoje, elektryk jest ok. Bmw i3, ix3 ma tą zaletę że ładuje się mega szybko. 20 minut i możesz jechać dalej.
  26. Wczoraj
  27. Posiadam f10 525D z n47 i zaobserwowałem ostatnio że na nagrzanym silniku auto jakby delikatnie falowało, czuć lekkie drgania podczas trzymania hamulca na światłach czy w korku, delikatnie słychać jakby auto inaczej przez chwilę pracowało i dodam że występuje to tylko na biegu D/S a nie na biegu jałowym. Podczas jazdy żadnych niedolegliwosci nie czuję. Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?
  28. kkx5 odpowiedział(a) na macste temat w G20, G21, G80, G81
    Dokladnie tak 😄

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.