Skocz do zawartości

Asystent swiateł drogowych


syjam23

Rekomendowane odpowiedzi

Również jestem zainteresowany dołożeniem asystenta proszę tylko o podpowiedź, którą wtyczkę mam kupić żeby pasowała do lusterka ( z tych dodatkowych kabli od modułu pod lampką)? może jest jakaś gotowa z tymi dwoma kabelkami w ASO?

 

Obejrzyj film z YouTube w całości i sam odpowiedz sobie na pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zrobilem... i nie dziala, problem z kodowaniem?

Zrobilem tak: bojac sie rozcinac kable przy wtyczce oskubalem kable L & H z izolacji we wtyczce w alarmie/swiatelkach "dla pasazerow na tyle"... wkrecilem dobrze kable "zlodziejki"... zaizolowalem... same kable ida skrecone i wychodza kolo lusterka... tam wchodza w odpowiednie piny lusterka

Kodowanie robilem tak

 

Kiedys jeszcze "z ciekawosci" odpowiednia opcja w man/trc aktywowalem hign beam asystenta w menu (i jest to zaznaczone w ustawieniach menu)

 

po dodaniu VO robilem process ecu, change jobe (na fa_write) i zapisalem do kilku ecu wymienionych po forach

Uwaga: nie wszystkie "ecu" maja do wyboru FA_WRITE (tylko te z fa_write)

W profilu mialem wylaczonego trace

 

Pisza tutaj ludzie o process car ale nie widze nigdzie w process car opcji "change job" a defaultowy jest sg_kodieren czy cos takiego (raczj pachnie mi praca z plikiem "man")

 

Krotko

1) po kolei jak to zakodowac w ncs express

2) jak to wlaczyc z punktu widzenia usera jezeli to z automatu nie dziala (swiatla w trybie auto, jechalem i 100ka, bawilem sie manetka swiatel... nic)

3) jak to sprawdzic, ze dziala (jakies testy sensora czy cosik takiego)

 

Uwaga drobna: to moja pierwsza w zyciu bmka i mam ja 2 miechy a moje doswiadczenie w grzebaniu ogranicza sie do zalozenia i aktywowania (troche ma pale) tempomatu

Pozdrawiam,

Przemek

 

Walczyłem z asystentem troszkę czasu. Nie miałem jak Ty canów w czujniku wycieraczek.

Po kilkunastu próbach kodowania okazało się, że mój nfrm nie obsługuje Highbeam asistant.

Po wymianie na frm2 problem się rozwiązał.

W standardowej wersji asystent włącza się:

1. przełącznik świateł na auto

2. włączas manetką od świateł długich raz.

3. po ok 5s. długie się zapalają (warunek jedziesz szybciej niż 30kmh oraz nie masz przed sobą innego pojazdu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tak

zaryzykowalem kodowanie process car (z wylacziona obsluga plikow man) i cos sie powiodlo... wywalilo sie "jak zawsze" z bledem (urok mojego ncs expoerta) ale sie powiodlo chyba kodowanie

Dziala wlaczanie kontrolki "automatyczne swiatla"... ale zaslanianie "kamerki" raczka (V> 50km/h) nie powoduje wlaczania kontrolki dlugich/chyba ze dlugie w automacie wlaczaja sie bez kontrolki dlugich?/ (uwaga: test byl w dzien z zaklejonym czujnikiem swiatla na szybie)

Wiec... albo zle jest podlaczone albo walnieta kamerka?

Uwaga: lusterko jest tez z fcja konroli opuszczania pasa ruchu (moze tu jest problem?)

Jak sprawdzic ze auto widzi kamerke? (mozna odczytac jakos "poziom swiatla" widziana przez nia?)

Pozdrawiam,

Przemek

e60 lci 2008r

400ps/830Nm ( a było tylko 235 :D)

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=155&t=299251

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domyslam sie ze inpa wystarczy... nie domyslam sie gdzie sie to sprawdza w inpie

 

EDIT

zadzialalo!!!

nie laczylo jedno polaczenie (szybko nie zawsze znaczy dobrze)

Podsumuje

auto e60 lci, brak cana w cz deszczu, auto ma bixenony skretne (nie wiem czy to ma znaczenie)

Can byl we wtyczce alarmowej??? kolo swiatelek dla pasazerow na tyle w podsufitce(2 i 3 pin - pare postow wyzej opisane jest co i w jakim kolerze)

Rozcialem izolacje bez rozcianania kabla i zwyczajnie wplatalem kabelki + izolacja

same kable skrecilem + "materialowa" izolacja

kabel latwo przeciagnac na przod ale trzeba miec cos troche elastycznego i plaskiego... ja uzylem aluminiowego kija od miotly, ktorego kiedys rozjechalem na plasko (idealnie sie nadal/bylo mu pisane:) )

Podlaczenie do lusterka: kabel zakonczylem zenskimi pinami mini iso

W gniazdku lusterka ciezko nalozyc same piny bez wtyczki wiec wyciagnalem z gniazdka przy lusterku kable bez rozcinania czegokolwiek, nalozylem na bolczyki ...zenskie koncowki dorobionego kabla, izolacja i wsio

Samo kodowanie to

1) bez wlacz. opcji trace/mam w profilu przez fa_write dodalem to $5ac do kilku modulow wymienionych wyzej... dodatkowo (bo nie zadzialalo) zrobilem process car (uwaga!!! bez obslugi man w profilu!!!!)

2) przy wlaczonej obsludze mana wlaczylem opcje w menu asystenta swiatel

 

na zapalonym silniku w trybie automatycznych swiatel jezeli one sia pala!!!! mozna dajac raz na dlugie zamiast wlaczyc dlugie wlacza sie znaczek A ... teraz jadac te n km/h przy braku aut wlaczaja sie dlugie (kontrolka od dlugich sie pali)... pojawia sie auta... przelacza sie na krotkie

Nie da sie dopasowac sterej obudowy maskujacej kable z lusterka no-FLA

 

Kostki/gniazdka z ASO i robienie rozdzielaczy sygnalu CAN jak pisal ktos wyzej: niestety w ASO wtyczki sprzedawane sa po 5-8pln/szt w opakowanich po 10 sztuk!!!.. wiec dlatego zrobilem to bez bawienia sie w takie "zlodziejki"

Koszt:

lusterko 200-300pln

2m kabla 2 zylowego (kupielm w castoramie, sciagnalem izolacje zewnetrzna, skrecilem )

2 piny zenskie

tasma izolacyjna

troche czasu (mi amatorowi n h zeszlo lacznie ze studiowanie tematu)

 

Dziala dobrze (nie rewelacyjnie ale jest to uzyteczne i z tego na trasie 450km dzis korzystalem.. znaczy sie wlaczylem i wystarczajaco dobrze to dzialalo)

Dziekuje userowi YAZ za pomoc oraz pozostalym i pozdrawiam,

Przemek

400ps/830Nm ( a było tylko 235 :D)

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=155&t=299251

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Pozwoliłem sobie odświeżyć temat bo bardzo mnie to zaciekawiło i postanowiłem dołożyć u siebie asystenta. Z racji że mam małe pojęcie o grzebaniu w kabelkach to postanowiłem znaleźć kogoś kto mi to zrobi i tu było moje zdziwienie bo gość powiedział mi i tu cytuję: "Pana auto nie posiada czujnika zmierzchu ani reflektorów xenonowych. Te elementy są wymagane do poprawnej pracy asystenta świateł drogowych". Koledzy czy tak faktycznie jest? Miało być tak prosto a widzę że nic z tego nie będzie. Dodam że lusterko mam najbiedniejsze bo bez niczego, czujnika zmierzchu też nie mam no i wspomnianych xenonów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Do doposażenia w FLA wymagane jest obecność czujnika zmierzchu także masz dwa wyjścia.

Doposażyć się w ten czujnik, lub dać spokój z FLA.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Kurcze nie moge zakodowac tego FLA, czy moglby ktos krok po kroku opisac kodowanie tego lusterka. Znalazlem w CAPPL wpis i mam w idrive high beam assistant ale nie da sie go wlaczyc bo odrazu sie wylacza. CZy ma ktos jakis pomysl jak to zakodowac dodam ze Betka przed liftem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Zasłużeni forumowicze

Niech mi ktoś powie jak bez uszkodzenia zdjąć obudowę z tego czujnika deszczu. :duh: Kupiłem lusterko z obudową i nawet tej nie udało mi się rozebrać bez złamania zaczepów. Nie mama pojęcia jak w takim razie rozebrać tę obudowę co mam w aucie, przecież nie ma dostępu do tych wewnętrznych języczków? :cry2:

 

EDIT:

Dobra, obudowę rozebrałem chyba bez strat, ma inną mądrzejszą konstrukcję niż ta od kamery ale niestety :duh: okazało się, że u mnie nie ma CAN-a przy lusterku bo mam wtyczki 3-pinowe i czujnik w kształcie "pasta do butów". Trzeba ciągnąć od czujnika ultradźwięku. Oby tam był CAN.

 

To na tyle.

 

Wniosek 1: jak jest do kupienia lusterko bez tej plastikowej obudowy mocowania tańsze to brać takie bo pewnie obudowa i tak będzie połamana, a jak się założy nową to przynajmniej nie będzie porysowane jak to zwykle ma miejsce z "używkami" od handlarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
...Wniosek 1: jak jest do kupienia lusterko bez tej plastikowej obudowy mocowania tańsze to brać takie bo pewnie obudowa i tak będzie połamana, a jak się założy nową to przynajmniej nie będzie porysowane jak to zwykle ma miejsce z "używkami" od handlarzy.

Ja, z autopsji, dodam, że obudowa lusterka pod FLA kosztuje coś ca. 25PLN w ASO.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Panowie potrzebuje pomocy, doposażyłem e90 2006/03 w FLA. Montaż prosty, na 100% poprawny.

 

Inpa widzi fla, został wgrany najnowszy soft do lusterka, do frm i cas został dodany kod $5AC po czym zostały przekodowane w/w moduły + kombi + FLA i niestety asystent dalej nie działał. Zrobiłem również process car i dalej nic.

 

Moje auto ma FRM1 + bixenon skrętny ( ahl )

 

Czy asystent świateł występował w pre lci ? z ahl? czy powodem nie działania fla jest brak frm2?

 

z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
...Wniosek 1: jak jest do kupienia lusterko bez tej plastikowej obudowy mocowania tańsze to brać takie bo pewnie obudowa i tak będzie połamana, a jak się założy nową to przynajmniej nie będzie porysowane jak to zwykle ma miejsce z "używkami" od handlarzy.

Ja, z autopsji, dodam, że obudowa lusterka pod FLA kosztuje coś ca. 25PLN w ASO.

 

 

Te co widzę teraz oscylują w okolicach ~90zł :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
...Te co widzę teraz oscylują w okolicach ~90zł :shock:

Jaki nr części sprawdzałeś?

Ja kupiłem ten 51167161083.

90PLN to sporo - ja za lusterko z FLA zapłaciłem mniej, co prawda jest od e60, ale obudowa jest ta sama.

...Czy asystent świateł występował w pre lci ?...

Z tego co sprawdziłem w WDS to w przypadku e90/e91 producent nie uzależniał obecności FLA ze względu na rok produkcji auta.

Uderz do jakiegoś kodera, tak jak pisałem Ci na PW, coby Ci sprawdził wszystko i będziesz miał odpowiedź.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
...Te co widzę teraz oscylują w okolicach ~90zł :shock:

Jaki nr części sprawdzałeś?

Ja kupiłem ten 51167161083.

90PLN to sporo - ja za lusterko z FLA zapłaciłem mniej, co prawda jest od e60, ale obudowa jest ta sama.

 

Hmm, sam nie wiem, wszedłem na bmwstore po vin swojego auta w wyposażenie/lusterko wewnętrzne i tam obudowy po tyle wyskoczyły ale nie zauważyłem tej której numerki Ty podałeś. :mrgreen: Chyba kupie sobie 2szt jak będą faktycznie po tyle.

 

BTW: gdzie to mają takie dobre ceny na części, ze lusterko z FLA kupiłeś za mniej jak 90zł? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
...BTW: gdzie to mają takie dobre ceny na części, ze lusterko z FLA kupiłeś za mniej jak 90zł? :shock:

Jak to mówią, szukajcie, a znajdziecie :D

Poszperałem trochę na znanym portalu aukcyjnym i jak pisałem, nie ograniczałem się tylko do typoszeregu e90 :wink:

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podłączę się do tematu. Obecnie mam lusterko z fotochromem, czujnikiem zmierzchu/deszczu, dioda alarmu. Mam możliwość dorwania lusterka z fotochromem, kamerą asystenta świateł, pilotem do bramy oraz diodą alarmu. Czy podłączając asystenta tak jak to było opisane wcześniej również pilot do bramy będzie działał, czy to jeszcze inne kable trzeba podłączać. Rozumiem że asystenta trzeba kodować a jak wygląda sprawa z pilotem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

pilot to dodatkowa elektronika w lusterku i raczej nie trzeba tego dodatkowo podłączać/kodować. Piloty dodajesz 3 przyciskami pod lusterkiem zobacz sobie w instrukcji do auta.

 

Ponawiam pytanie czy Asystent świateł działa z frm1 czy wymagany jest frm2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Przy okazji montażu czujnika zaparowanie zrobiłem pierwsze kroki do montażu (o ile jest możliwy) asystenta świateł. Niestety u mnie do czujnika zmierzchu idą trzy kable:

http://http://i58.tinypic.com/a3m9o3.jpg

Gdzie mogę podpiąć asystenta (chodzi mi o te CAN L oraz CAN H). Tylna lampka w podsufitce wygląda jak na zdjęciu poniżej. Jest jedna wtyczka do oświetlenia i druga chyba do alarmu:

http://http://i57.tinypic.com/2rm195f.jpg

http://http://i58.tinypic.com/2mzxffc.jpg

Lampka przednia podsufitkowa wygląda tak:

http://http://i57.tinypic.com/335a43l.jpg

Czy istnieje możliwość podpięcia, a jeżeli tak to gdzie najlepiej i w które piny trzeba się wpiąć.

http://http://i57.tinypic.com/e1cljk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W białej wtyczce na ostatnim zdjeciu. masz zielony i pomarańczowo - chyba zielony, pierwsze dwa piny. kabel będą wyżej skręcone wokół siebie. ( to znak ze na 100% to przewody CAN )

 

zielony can L

pomaranczowy, z zielonym paskiem can H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku miałem problemy. Odkręć uchwyty osłonek przeciwsłonecznych, podsufitka trochę opadnie, wsadź rękę od strony przedniej szyby i wyczujesz dwie blaszki trzymające lampkę, wciśnij je a lampka sama wyskoczy. Dla większego ułatwienia możesz delikatnie cienkim śrubokrętem wyjąć klosze lampek okrągłych (wychodzą elegancko) a wtedy zobaczysz te blaszki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.