Skocz do zawartości

Asystent swiateł drogowych


syjam23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

No i w końcu udało się lusterko z FLA zamontowane i podłaczone , cała operacja zajęła ok godzinki razem z robieniem zdjęć , kawką i kilkoma fajkami :D

 

Opis dotyczy BMW e61 z 2005 r. - jako że to dział serii 3 wypada to zaznaczyć .

Fabryczne lusterko fotochrom bez alarmu i bez pilota do bramy , a montuje lusterko z fotochromem i FLA bez alarmu i pilota

Sprawa jest naprawdę prosta i myslę że każdy powinien sobie z tym poradzić . Potrzebne są podstawowe narzędzia - malutki śrubokręt, ucinaczki, małe szczypce , młotek 2kg :mrgreen: żart

 

1. demontujemy lusterko oryginalne odpinamy kostkę lusterka , kostki czujników na szybie .

żeby zdjąć lusterko trzeba jego stopę przekręcić o 45 stopni w lewo lub prawo . ( nie ciągnąć ani nie przeginać !!!)

20130405_222342.jpg

20130405_222941.jpg

 

2. do zaznaczonego na zdjęciu złacza czujnika deszczu musimy podpiąć dwa przewody które później podłaczymy do nowego lusterka . Są to sygnaly CAN H i L , są to jedyne dwa przewody które musimy dodać do całego układu , reszta połaczeń w ori kostce jest taka sama jak w nowym lusterku z FLA poprostu P&P.

20130405_223130.jpg

20130405_223340.jpg

20130405_223646.jpg

20130405_223808.jpg

20130405_224222.jpg

20130405_224447.jpg

20130405_225525.jpg

20130405_230422.jpg

 

Myślę że w miarę to czytelne ...

Jak podłaczymy te dwa kabelki do kostki czujnika deszczu to najgorsza robota za nami .

Schemat podłaczenia jest następujący :

 

Czarny CAN H pin 3 z kostki czujnika deszczu łaczymy z pinem 1 małej kostki w nowym lusterku FLA

Zółty CAN L pin 4 z kostki czujnika deszczu łaczymy z pinem 2 małej kostki w nowym lusterku z FLA

 

20130405_230710.jpg

 

Widok złaczy nowego lusterka z FLA

20130405_230950.jpg

 

jak sprawdzimy że podłaczenie jest poprawne to montujemy lusterko z FLA do szyby , podłaczamy dwie kostki do lusterka dużą i małą , zakładamy obudowy lusterka i gotowe .

20130405_231304.jpg

20130405_231431.jpg

20130405_231808.jpg

20130405_231847.jpg

 

Pozostaje jeszcze kodowanie nowego systemu w samochodzie ale tutaj przyznam się że muszę poprosić :phone: o pomoc kolegę bo mimo że mam NCSa to nigdy jeszcze nie kodowałem i boje się żebym czegoś nie .... nabroił .

 

Dokładny schemat podłaczenia dla e60/61 można zanaleźć w sieci , jeśłi ktoś nie znajdzie mogę przesłać ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Asysten świateł został zakodowany online za co jeszcze raz dzięki Mlodzik18 :cool2: :cool2:

 

No i jak tylko zrobiło się ciemno pojechałem przetestować i początkowo myślałem że nie działa ale myliłem się jak tylko wyjechałem na droge nie oświetloną przez latarnie momentalnie załaczyły się światła długie i kiedy dosyć daleko pojawił się z przeciwka samochód światełka wyłączyły się i znów włączyły kiedy tamto autko skręciło w boczną drogę . Muszę przyznć że czułośc tego urzadzenia jest nawet trochę za duża bo wyłaczy światła długie gdy tylko pojawi się w jego polu widzenia oświetlony przy drodze domek .

 

jak dla mnie super system i działa naprawdę fajnie . Warto było zamontować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Witam,

Sprawiłem sobie takie lusterko i mam jedno pytanko:

Gdzie najbliżej podpiąć się pod Can jeśli mój sensor deszczu ma 3 przewody i jest bodajże bez Can.

Pozdrawiam

 

Nie bardzo wiem co masz na myśli? Masz moduł dachu FZD, więc tam się wepniesz, bliżej niczego nie znajdziesz ;)

_____________________

Sprzedam nowy filtr powietrza MANN C31143 BMW E60 E61 E63 E64 - 90 zł z wysyłką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ww. postach kolega podpiął się pod szynę CAN sensora deszczu. Ja również posiadam sensor deszczu, ale mam inny niż kolega tzn do mojego dochodzą 3 przewody a nie jak wyżej 4. Zdemontowałem FZD i dokopałem się przewodów. Nie wiem dokładnie który z przewodów dotyczy szyny CAN. Wg moich spekulacji to zielony i pomarańczowy w czarnej 20 pinowej kostce. Nie mam oscyloskopu aby sprawdzić który jest Can L a który H. Więc czy ktoś na podstawie fotki zamieszczonej poniżej jest w stanie mi pomóc ?

Pozdrawiam

 

http://imageshack.us/a/img705/1016/img1368tb.th.jpg

 

http://imageshack.us/a/img850/2952/img1373ak.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam Was, właśnie po przeczytaniu tych postów postanowiłem dołożyć do swojego auta asystenta świateł drogowych, obecnie posiadam lusterko wsteczne z pilotem, fotochromem oraz autoalarmem i brakuje tylko asystenta :), i teraz mam pytanko po nabyciu odpowiedniego lusterka pozostaje mi podpiąć się pod linię CAN, w opisie kolegi widać że ma 4 kabelki w czujniku deszczu czyli dokładnie tak jak u mnie. Zatem jak tylko przyjdzie przesyłka to zabieram się za montaż. Pozostaje tylko kwestia kodowanie. Posiadam zestaw potrzebny do tego czyli NCS'a, ale nie bardzo wiem jak zakodować FA. Wiem jak dopisać FA do CAS ale nie wiem jak dokodować całe auto tym FA żeby inne moduły nauczyły się asystenta. Czy mogę kogoś prosić by mi to opisał na PW. Może będę też mógł jakoś się odwdzięczyć swoją wiedzą, którą już nabyłem.

 

Pozdrawiam.

Było E36 M40 93, było E39 M52 98, jest E60 545i 2004 SMG.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam ponownie wszystkich czytających ten post. Chciałem się pochwalić oraz powiedzieć Wam że doposażenie w asystenta świateł drogowych FLA jest bardzo proste i warto to zrobić dość małym kosztem mamy bardzo przydatną funkcję w aucie. Działa to rewelacyjnie. Dla tych którzy jeszcze się zastanawiają to napiszę jak to działa. Jeśli mamy już wszystko podłączone i zakodowane to wygląda to tak. Na włączonych światłach mijania, wciskamy manetkę od długich w kierunku zegarów 1 raz, na postoju nic się nie dzieje ale właśnie po tej czynności uruchamia się FLA, podczas postoju auta długie nie zapalą się, dopiero jak auto przekroczy prędkość 43km/h oraz nikt nie jedzie na przeciwko nas oraz przed nami i jest stosunkowo ciemno to dopiero włączają się same światła drogowe co wskazuje nam kontrolka na zegarach. Oczywiście zabawa jest wtedy kiedy jedzie auto z przeciwka system automatycznie zmienia światła na mijania i po minięciu auta gdy już nie ma następnego po ok. 2s zapalają się światła drogowe. FLA również zmienia na mijania kiedy prędkość pojazdu będzie mniejsza niż ok 35km/h, czyli wtedy kiedy dojeżdżamy np. do skrzyżowania lub ronda. Dodatkowo w sytuacji gdy wjeżdżamy na oświetlony teren np. miasto i napotkamy tam auto to system zmieni na drogowe dopiero po wjechaniu w ulice gdzie nie ma lamp przy drodze, czyli już poza miastem. Posiadam bixenon oraz światła skrętne i nie zauważyłem by system reagował na odblaski znaków lub tablic kierunkowych, czujnik reaguje na światło o pewnych barwach tylko. Generalnie wystarczy raz uruchomić ten system i przez całą drogę nie musimy ruszać manetki od zmiany świateł. Fajny i przydatny bajer. Pozdrawiam i dziękuję za pomysł kolegom z postu wyżej.
Było E36 M40 93, było E39 M52 98, jest E60 545i 2004 SMG.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej czy ktoś z Was wie może jak zakodować by wycieraczki powracały na swoje miejsce po wyłączeniu zapłonu oraz jak ustawić by centralny wyświetlacz w zegarach wyświetlał zadaną prędkość dla tempomatu w km/h a nie w milach ??
Było E36 M40 93, było E39 M52 98, jest E60 545i 2004 SMG.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej czy ktoś z Was wie może jak zakodować by wycieraczki powracały na swoje miejsce po wyłączeniu zapłonu oraz jak ustawić by centralny wyświetlacz w zegarach wyświetlał zadaną prędkość dla tempomatu w km/h a nie w milach ??

 

co wycieraczek to

moduł JBBF (2JBBF)

ZYCLUS_VOLLEND_KLR_AUS

 

tempomat to tylko to

Display cruise control set speed moduł Kombi

TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej czy ktoś z Was wie może jak zakodować by wycieraczki powracały na swoje miejsce po wyłączeniu zapłonu oraz jak ustawić by centralny wyświetlacz w zegarach wyświetlał zadaną prędkość dla tempomatu w km/h a nie w milach ??

 

co wycieraczek to

moduł JBBF (2JBBF)

ZYCLUS_VOLLEND_KLR_AUS

 

tempomat to tylko to

Display cruise control set speed moduł Kombi

TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.