Skocz do zawartości

[E81/E82/E87/E88] Wszystko o oponach i felgach


wirciak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Z moich obliczen wynika ze 225/40/18 srednice kola ma 637.2mm natomiast 205/60/15 627mm. Roznica to 1.6%, czyli 205/60/15 sa mniejsze i przy realnych 100km/h bedziesz mial 98.3992

 

masz rację! obliczając średnicę koła dodałem tylko profil z jednej strony koła, zatem:

 

* 225/40R18 = 18" (45,72 cm) + 225*0,040 *2 cm = 63,72 cm

* 205/60R15 = 15" (38,1 cm) + 205*0,06 *2 cm = 62,7 cm

* 205/60R16 = 16" (40,64 cm) + 205*0,06 *2 cm = 65,24 cm

 

Zwłaszcza ta 16" wydaje się teraz dosyć wysoka względem 15". Pomiędzy 18" a 15" dużej róznicy nie ma, więc chyba nie obejdzie się bez wymiany sprężyn.

 

O dziwo sprzedający jakoś załozył te 15", niby z boku na słupku jest taki rozmiar dopuszczalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obliczen wynika ze 225/40/18 srednice kola ma 637.2mm natomiast 205/60/15 627mm. Roznica to 1.6%, czyli 205/60/15 sa mniejsze i przy realnych 100km/h bedziesz mial 98.3992

 

masz rację! obliczając średnicę koła dodałem tylko profil z jednej strony koła, zatem:

 

* 225/40R18 = 18" (45,72 cm) + 225*0,040 *2 cm = 63,72 cm

* 205/60R15 = 15" (38,1 cm) + 205*0,06 *2 cm = 62,7 cm

* 205/60R16 = 16" (40,64 cm) + 205*0,06 *2 cm = 65,24 cm

 

Zwłaszcza ta 16" wydaje się teraz dosyć wysoka względem 15". Pomiędzy 18" a 15" dużej róznicy nie ma, więc chyba nie obejdzie się bez wymiany sprężyn.

 

O dziwo sprzedający jakoś załozył te 15", niby z boku na słupku jest taki rozmiar dopuszczalny.

 

do jedynki nie wejdą ale Ty chyba piszesz o E46, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
koledzy planuje na wiosne kupic jakies 18 cali felgi z oponami i znalazlem cos takiego 245/35/18 88Y ,215/40/18 85Y , 8,5x 18 ET-52 ,7,5X 18 ET-49 opony to BRIDGESTONE POTENZA RE050A RSC. myslicie ze wejda te kola na moja jedynke i czy nie bedzie tam nic obcierac? mam standardowe zawieszenie.ciekawy jestem jaki jest tez komfort jazdy na takich kloach. pozdro....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Panowie poszukuje jakis ciekawych kolek 18 cali,zastanawiam sie nad breyton gts,moze ma ktos na zbyciu je lub cos ciekawego?

 

http://allegro.pl/felgi-bmw-breyton-gts-18-e87-e82-e90-e92-i2165474196.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Koledzy, mam pytanie o opony Bridgestone Potenza 050A RFT. Czy ktoś ich używał, czy może polecić? Opinie bardzo dobre, natomiast niewiele o run flatach, stąd moje pytanie.

 

I dodatkowo - czy to przypadkiem nie są opony kierunkowe? Bo jeżeli tak, i jeżeli dobrze rozumiem, to musiałabym mieć 4 różne przy moim rozmiarze felg m-pakietowych (205 przód i 225 tył), prawda? Generalnie wszędzie piszą, że to opona asymetryczna, ale np. tutaj http://moto.wp.pl/kat,89554,title,Megane-szybkie-jak-blyskawica,wid,13501494,wiadomosc.html już jest o "asymetrycznym kierunkowym" bieżniku. Swoją drogą i na chłopski rozum ten bieżnik właśnie wygląda asymetrycznie, więc byłabym wdzięczna za wyjaśnienie... A za fotki na aucie to już chyba uściskam :8)

 

ps. bardzo proszę, nie zamieniajcie tematu w dyskusję na temat wyższości / koszmaru opon run flat :) To już było i każdy zapewne zostanie przy swej opinii :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Potenzy u siebie i jestem bardzo zadowolony. Tak, są to opony kierunkowe( czyli trzeba je założyć dobrą stroną). Nie musisz mieć czterech różnych opon i wystarczy jeden rozmiar. Ja mam wszystkie 205/50/17.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Potenzy u siebie i jestem bardzo zadowolony. Tak, są to opony kierunkowe( czyli trzeba je założyć dobrą stroną). Nie musisz mieć czterech różnych opon i wystarczy jeden rozmiar. Ja mam wszystkie 205/50/17.

 

proszę zwróć uwagę, że chodzi mi o Potenza RE050A, Ty prawdopodobnie myślisz o RE050 - ta literka "A" na końcu oznacza właśnie opony asymetryczne, w przeciwieństwie do jej braku - poprzedni model bez "A" był właśnie kierunkowy :)

 

chyba będę wolała jednak dokładnie dopasowany rozmiar do felg - tył jest szerszy od przodu, stąd chodzi o różne opony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 2 pytanka:

1) czy na oryginalne felgi 18" V-spoke 217 w rozmiarze 7.5x18 i 8.5x18 można założyć opony w rozmiarze 225/40/18 na przednią i tylną oś i czy będzie to ze sobą "grało",

2) czy w BMW widocznym w tym linku, poza rozmiarem opon, może być taki niski rozmiar ET w tych felgach OZ i czy to wszystko do siebie rzeczywiście pasuje? http://www.1addicts.com/forums//showthread.php?t=462635

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Potenzy u siebie i jestem bardzo zadowolony. Tak, są to opony kierunkowe( czyli trzeba je założyć dobrą stroną). Nie musisz mieć czterech różnych opon i wystarczy jeden rozmiar. Ja mam wszystkie 205/50/17.

 

proszę zwróć uwagę, że chodzi mi o Potenza RE050A, Ty prawdopodobnie myślisz o RE050 - ta literka "A" na końcu oznacza właśnie opony asymetryczne, w przeciwieństwie do jej braku - poprzedni model bez "A" był właśnie kierunkowy :)

 

chyba będę wolała jednak dokładnie dopasowany rozmiar do felg - tył jest szerszy od przodu, stąd chodzi o różne opony

 

Właśnie takie posiadam. Są na nich napisy ''inside" i "outside", więc wnioskuję, że są kierunkowe. Jeśli chodzi o rozmiar to kup takie jak Ci pasują. Model opony polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Potenzy u siebie i jestem bardzo zadowolony. Tak, są to opony kierunkowe( czyli trzeba je założyć dobrą stroną). Nie musisz mieć czterech różnych opon i wystarczy jeden rozmiar. Ja mam wszystkie 205/50/17.

 

proszę zwróć uwagę, że chodzi mi o Potenza RE050A, Ty prawdopodobnie myślisz o RE050 - ta literka "A" na końcu oznacza właśnie opony asymetryczne, w przeciwieństwie do jej braku - poprzedni model bez "A" był właśnie kierunkowy :)

 

chyba będę wolała jednak dokładnie dopasowany rozmiar do felg - tył jest szerszy od przodu, stąd chodzi o różne opony

 

Właśnie takie posiadam. Są na nich napisy ''inside" i "outside", więc wnioskuję, że są kierunkowe. Jeśli chodzi o rozmiar to kup takie jak Ci pasują. Model opony polecam.

 

ot to, dziękuję bardzo! napisy outside-inside pojawiają się w przypadku opon asymetrycznych, nie kierunkowych, w których mamy strzałki lub napis "rotation"- a strzałek lub napisów "rotation" w tych Potenzach nie ma, prawda? w międzyczasie poczytałam na zagranicznych forach bmw, wygląda na to, że nie ma, ale wolałabym się upewnić u kogoś pewnego tutaj :)

 

i jeszcze jedno, jak ze ścieraniem, bardzo szybko się zużywają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako że zbliża się lato, planuję zakup ładnych alusów. Trochę dużo liczb wszędzie się przewija i chciałbym to uporządkować. No więc:

 

Przy felgach 18" widziałem że często są zakładane opony o profilu 45 lub 40, a raz widziałem 45 na przedniej osi i 40 na tylnej, stąd moje pytanie, bo trochę nie rozumiem tabliczki przy drzwiach w aucie - jaki jest optymalny rozmiar opon dla felg 17 i 18 cali? Szerokość chyba zazwyczaj nie jest problemem, rozstaw szpilek 5x120... jeszcze jest to ET - co to w ogóle jest?

 

I pytanie do tych, którzy mieli podobną sytuację - jak się zachowuje samochód po przejściu z 16 na 18? Muł jest ogromny, czy da się jeździć? Słyszałem że podobno w 116i na 18" ciężko jest zakręcić w ogóle kołem nawet przy strzale ze sprzęgła...

 

Aha, jeszcze jedno. Zakładając że podziękuję za runflaty - z czego najlepiej korzystać? Widziałem że modne są pianki w puszce przykręcane do wentyli. Miał ktoś z tym do czynienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elomike, oto odpowiedzi na nurtujace Cie pytania :)

 

Wg BMW:

Optymalna szerokosc dla felg 17" 205/50R17 na felge o szerokosci 7" i 225/45R17 na felge 7,5"

 

Optymalna szerokosc dla felg 18" 215/40R18 na felge 7,5", 225/40R18 na felge 8", 245/35R18 na felge 8,5"

 

Dopuszczalne jest tez zastosowanie rozmiaru 215/40R18 na felge 8", 235/40R18 lub 255/35R18 na felge 8,5". Napisalem Ci o "popularnych" rozmiarach, na pewno daloby sie cos jeszcze wymodzic, ale po co wywazac otwarte drzwi.

 

Co do ET, jest to osadzenie, w wielkim skrocie odpowiada za to jak bardzo felga jest wysunieta na zewnatrz, do E87 powinno byc w zakresie 35-52. Przy czym im niższe ET tym bardziej felga wysunieta.

 

Co prawda mam silnik 2.0i, ale nie czuc wiekszej roznicy, jezeli chodzi o osiagi miedzy 16" a 18".

 

Na pewno warto miec pianke czy mowiac inaczej spray naprawczy oraz assistance :8) , inna mozliwosc to wożenie koła dojazdowego od serii 3 E46. :)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ET, jest to osadzenie, w wielkim skrocie odpowiada za to jak bardzo felga jest wysunieta na zewnatrz, do E87 powinno byc w zakresie 35-52. Przy czym im niższe ET tym bardziej felga wysunieta.

 

takie moje spostrzeżenia:

wizualnie ET 35 (takie mam na feldze) dodaje "pazura" tzn. autko z tyłu wygląda masywniej, koła są bardziej wysunięte na zewnątrz i wydaje się jakby samochód stał na szerokich kapciach :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seryjnie jest et35 i z tylu nawet przy 8 calowej feldze trzeba dac dystans 20mm zeby kolo bylo wysuniete na rowno z nadkolem, takie moje spostrzezenie.

 

Mozesz podac wiecej szczegolow? Ja mialem przy feldze 18x8 ET 47 i przy dystansach 17mm owszem wyglad spoko, kolo rowno z nadkolem, ale przy pasazerach z tylu juz tarlo. (mam fabrycznie lekko opuszczone zawieszenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zna jakiś sklep albo ma na kogoś namiary kto sprzedaje felgi bmw (interesują mnie double spoke 207)? na allegro nie umiem znaleźć tego co chcę, znaczy było, ale już poszło :)

albo to co jest nieodpowiada...W grę wchodzi coś w Polski najlepiej, nie chcę kupować na ebayu itd..

 

Może znacie jakąś sprawdzoną firmę. Z góry thx.

Sprzedam:

1. Ekran, IDrive, radio, gniazdo aux do F30

2. Sprzedam tłumik do F30 328i z wersji sportline

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seryjnie jest et35 i z tylu nawet przy 8 calowej feldze trzeba dac dystans 20mm zeby kolo bylo wysuniete na rowno z nadkolem, takie moje spostrzezenie.

 

Mozesz podac wiecej szczegolow? Ja mialem przy feldze 18x8 ET 47 i przy dystansach 17mm owszem wyglad spoko, kolo rowno z nadkolem, ale przy pasazerach z tylu juz tarlo. (mam fabrycznie lekko opuszczone zawieszenie)

 

U mnie z tylu jest 8 cali i bez dystansu to chowa sie to kolo strasznie. 20mm musi byc , obcierac nie obciera, moze mam normalne zawiesznie poza tym nikogo z tylu nie woze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.