Skocz do zawartości

Bangle opuszcza BMW!


mms023

Rekomendowane odpowiedzi

Bangle pragnie podążac własną drogą, związaną co prawda z design'em ale nie tylko samochodowym. nowym szefem stylistów został Adrian van Hooydonk (odpowiedzialny ostatnio za nową 7kę).

Bangle odchodzi

 

wielu pewnie bardzo się ucieszy. dla mnie to jednak jest jakaś strata (nawet duża). Krzyś odmłodził gamę, każdemu segmentowi nadał indywidualny charakter i przyczynił się do rozwoju linii modelowej BMW. naprawdę bardzo bardzo lubiłem jego samego oraz jego zmysł artystyczny (oraz styl argumentacji i przekonanie z jakim opowiadał o swoich projektach). :(

Pozdrawiam

Freude am Fahren - anytime, anywhere

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

http://www.bmwblog.com/2009/02/03/is-chris-bangle-leaving-bmw/

Press Release

Christopher E. Bangle, the BMW Group’s Head of Design, has worked closely with Adrian van Hooydonk in BMW Group design development for nearly17 years. Now he is handing over his post to van Hooydonk, who is currently Head of BMW Automobile Design. “Christopher Bangle has had a lasting impact on the identity of BMW Group’s brands. His contribution to the company’s success has been decisive, and together with his teams he has mapped out a clear and aesthetic route into the future,” said Dr Klaus Draeger, BMW AG’s Board Member for Development.

 

Dr Draeger went on to explain that the BMW Group was currently “in an excellent position”, thanks to a broad portfolio of automobiles and several new vehicle concepts due for market launch in the coming months and years. The BMW AG Management Board, he added, is looking forward to working with van Hooydonk as Head of BMW Group Design - a man who shares Bangle’s fascination for technology and aesthetics, tradition and innovation. Dr Draeger affirmed that van Hooydonk would be in a position to continue to build on a design philosophy, which extends across the BMW Group’s brands. Bangle’s plan to pursue his own design-related endeavours beyond the auto industry marks the start of a new phase in his life while maintaining strong ties with the BMW Group.

 

Over the years numerous designs for new vehicles and vehicle concepts have been developed under Christopher Bangle’s leadership. As well as continuing the BMW 3, 5 and 7 Series, he and his teams were responsible for a range of other models, including the BMW Z3, BMW Z4, BMW X5, BMW Z8, BMW X3, the new BMW 6 Series, the BMW X6 and the BMW 1 Series. Other developments under the auspices of Christopher Bangle include the new MINI and Rolls-Royce models and a number of innovative motorcycle concepts. During his tenure, Christopher Bangle was also instrumental in making the company’s consultancy subsidiary, BMW Group DesignworksUSA, what it is today: a global design agency in North America, Munich and Singapore for leading international brands and companies in a wide variety of industries.

 

Thanks to their outstanding design quality numerous products from all three of the BMW Group’s automobile brands have won a host of renowned awards from around the world. Bangle has always had a special aptitude for working with his teams to strengthen the identities and unmistakable images of the BMW Group’s brands and to inspire design innovations, said Dr Draeger, Board Member for Development. Over the years he has received a dozen patents for his technical applications and design. These, along with the one hundred additional patents awarded to the BMW Group Design under Bangle’s auspices, are a testimony to his creative and innovative power.

 

Born in the USA, Christopher Bangle, aged 52, has been Head of BMW Group Design Development since October 1992. After studying at the University of Wisconsin and the Art Center College of Design in Pasadena, he began his working life in Rüsselsheim, where he worked for Adam Opel AG. In 1985 he joined FIAT, where he became Director of the FIAT Centro Stile in 1992. Shortly afterwards he left the Italian automaker to come to Munich.

 

Throughout his career with the BMW Group Bangle’s right-hand man has been Adrian van Hooydonk, who is now set to become his successor. He described van Hooydonk as “truly a top professional in our business,” adding, “I am sure that the many strong design strategies he has helped us create for the BMW Group will continue to develop and evolve.”

 

Adrian van Hooydonk, aged 44, will take over as Director of BMW Group Design with immediate effect. In his new position he will be responsible for design development for the BMW, Rolls-Royce and MINI brands. Born in the Netherlands, van Hooydonk studied at Delft Polytechnic University in Holland and later at the Art Center Europe in Vevey, Switzerland, until 1992. From there he came to Munich, where he joined BMW as a designer. In the year 2000 he went to California to work for the BMW Group subsidiary Designworks USA. He was Director of the internationally renowned design agency from 2001 to 2004. Then, under Bangle as the BMW Group’s Head of Design, he became Head of the Brand Design Studio for BMW Automobiles.

 

The BMW 6 Series and 7 Series lines clearly bear the hallmark of van Hooydonk’s design influence, as do the Z9 Concept Car, the BMW Concept CS (unveiled in 2007) and the M1 Hommage Study. In 1997 van Hooydonk created the ACV 30 Show Car for MINI and more recently he and his team have developed the designs for the new BMW 7 Series and Z4 as well as for the Concept Progressive Activity Sedan, which celebrates its premiere at the Geneva Auto Show in early March 2009.

 

“I am honoured and extremely excited to take on this new responsibility”, says van Hooydonk. “BMW, MINI and Rolls-Royce produce the best cars and motorcycles in their segment, and I am really looking forward to being able to contribute to the future development of these brands.” Speaking of his hopes for the years to come, van Hooydonk added: “I have no doubt that there are challenges ahead, but BMW’s depth in engineering and the passion of its talented design team are as strong as ever. Together I am sure we will be able to create some very sophisticated and extremely attractive concepts.”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlesza z tego nurtu stylistycznego wyszła chyba 3 ( e90) bo wyszła najpózniej i byla juz pogatsza o doswiadczenia z lat poprzednich , kiedy to moim zdaniem i z badan rynku wynika, wielu osob -popsuto linie 7 potem 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

wielu pewnie bardzo się ucieszy

(...)

zaliczam się do tej grupy. jednak nawet pomimo odejścia Bangle`a, nie spodziewam się (niestety) aby teraz nagle BMW wróciło do dawnej, tak nieodżałowanej przez "wielu", stylistyki w najbliższym pokoleniu modeli - maszyna stylistyczna jest w pełnym pędzie i niełatwo ją będzie skierować na nowe (stare?) tory... mam jednak nadzieję, że jeszcze kolejne "pokolenie" beemek, albo następne po nim, będzie już ukłonem w stronę "oldschoolu" (lub raczej "Alteschule" :wink: ), jakim(ą), z tamtej perspektywy czasowej, będą: E32, E36, E39, czy moja obecna E46...

nie chodzi o kopiowanie tego, co było, ale o twórcze rozwijanie tamtego designu...

 

na to liczę, bo wśród obecnych BMW nie widzę następcy dla swojego samochodu, a nie chciałbym zmieniać marki, bo filozofia samochodu tworzonego przez kierowców (a nie księgowych) i dla kierowców, tak charakterystyczna dla BMW, bardzo mi odpowiada i nie widzę innej takiej marki, wśród tych dostępnych dla przeciętnego śmiertelnika...

Pozdrawiam,

Rafał

"It`s not the size of the dog in the fight, it`s the size of the fight in the dog" Mark Twain

http://img72.imageshack.us/img72/2328/1727269a1200bw1a.th.jpghttp://img442.imageshack.us/img442/8869/1737368a1200bwa.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie począwszy od modeli E36, E39 i E38 BMW zaczęło odchodzić od pierwowzoru - oczywiście są to ładne samochody, ale już mniej z beemki. W zasadzie to mój główny zarzut do aktualnej serii - od liftingu trójki podobają mi się już wszystkie modele - ale niestety wydają mi się one za mało charakterystyczne - odważne, ale chociażby przednie lampy wyglądają jak w 90% innych markach.

 

Np. weźmy Mercedesa - obecne modele mi się nie podobają - nie uważam jednak tych samochodów za brzydkie, wręcz przeciwnie - po prostu nie są w moim guście. Natomiast tak właśnie wyobrażam sobie tą markę (może poza poprzednią E klasą) - wszystko jest po prostu tak charakterystyczne, że od razu widać, że to Mercedes.

 

Mam jeszcze jedną uwagę, ale to już tylko do samochodów C. Bangla - nie wiem czemu mam wrażenie, że te samochody są niedopracowane - tak jakby ktoś projektował i skończył w połowie. Brakuje mi detali, smaczków, a dodatkowo samochody pod pewnymi kątami wyglądają wręcz brzydko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie począwszy od modeli E36, E39 i E38 BMW zaczęło odchodzić od pierwowzoru [...]

 

Np. weźmy Mercedesa - obecne modele mi się nie podobają - nie uważam jednak tych samochodów za brzydkie, wręcz przeciwnie - po prostu nie są w moim guście. Natomiast tak właśnie wyobrażam sobie tą markę (może poza poprzednią E klasą) - wszystko jest po prostu tak charakterystyczne, że od razu widać, że to Mercedes.

 

mam podobne zdanie, widząc mercedesa zawsze wiadomo co to za samochód, a obecne modele BMW można rozpoznać jedynie po "nerkach" i znaczku (mowa tu bardziej o laikach motoryzacyjnych), ale widząc e90 przed liftem jedyne co przychodziło mi do głowy to "dełu" lanos lub jakiś japoński wynalazek, po lifcie się poprawiło, a z każdym nowszym modelem/liftingiem jest coraz lepiej - nowe z4 jest :cool2: i mam nadzieję, że reszta będzie równie piękna. Na początku nawet "trójka" coupe nie przypadła mi do gustu, a raczej jej tył, teraz w miarę sie przezwyczaiłem, ale w dalszym ciągu brakuje tego czegoś (mowa o tyle auta - lampach), patrząc na agresywny przód nie ma wątpliwości co to za autko. Nie wiem czy to wina Krzysia B. czy też choroba wieku dziecięcego nowego wizerunku marki, ale ciesze się, że ten "wizjoner" nie jest już szefem, może teraz BMW wróci do dawnego stylu. Zauważyliście, że mercedes wraca do stylu z lat80/90? pomimo, ze uważam, że są to auta dla starszych panów, nowe modele bardzo mi się podobają, właśnie przez to podobieństwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Bangle odchodzi?? Yes! Yes! Yes! :twisted2: :twisted2: Banglowozy, a zwłaszcza e65 zupełnie mi nie podchodzą :hand:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E 65 rzeczywiście niekoniecznie, ale np. E60 uważam za jedno z najpiękniejszych BMW. Co do E90/91 - fatalny był głównie tył, jak widać można było go zaprojektować ciekawiej (dowód - lifting). Sam zdecydowałem się na kombi w dużej mierze dlatego, że tył wydał mi się stosunkowo mniej szpetny :wink:

 

Ale o powrocie do linii E46 czy E 39 moim zdaniem nie ma co marzyć, świat idzie naprzód, design też. Myślę że coraz mocniej na design wpływają też róznorakie normy bezpieczeństwa.

 

Pozdrowienia

Primator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie... wywalili nieudacznika.

Również nie wierzę, że BMW wróci szybko do normalnosci ale może za kilka lat...

Chętnie bym jeszcze pojeździł swoją (kiedyś) ulubioną marką.

"Aerodynamika jest dla tych, którzy nie potrafią budować silników" - Enzo Ferrari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bangle odchodzi?? Yes! Yes! Yes! :twisted2: :twisted2: Banglowozy, a zwłaszcza e65 zupełnie mi nie podchodzą :hand:

 

Jestem tego samego zdania... Nowa E-klass Mesia ma więcej z BMW niż BMW z BMW :twisted2:

 

Banglowozom mówimy stanowcze nie :twisted2:

 

Może doczekam się modelu BMW który będzie mi się podobał... Bo z nowych aut to chyba E-klasa wygrywa nad bumami...

 

A ze starszych E30, E31 - ouuuu jeeeee :twisted2: , E32, E34, E36, E39

 

Kumpel wrócił z niemiec i opowiadał, że oni też psioczą na Bangla... Mówią, że zrobił z ich ukochanych zadziorasów rodzinne wozidła :x

Powiedz mi... maleńka, czy mnie kochasz?? Powiedz mi... czy kochasz moje BMW??


Haratacze - BMW


http://img.userbars.pl/80/15963.png

http://img.userbars.pl/26/5164.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra pierwsza seria tych którzy lubią kogoś pojechać przeszła teraz mogą się wysłowić ludzie.

 

Nowy styl jest nie mniej intrygujący i oryginalny jak poprzednie. Nie rozumiem zarzutów co do E60 czy E65... Dla mnie te auta są piękne i fenomenalne! I nie wiem jak można ich nie poznać na drodze?!? Ten design jest tak nie powtarzalny i oryginalny, że nie wiem jak komuś mogło w ogóle przyjść takie coś do głowy.

 

Ja podziwiam i szanuję jego pracę

 

Edit:

hmmm oglądam galerię wygląda na to iż F01 też jest jego dziełem :?: :?:

 

To autko jest mega :D miałem już przyjemność widzieć je w ruchu blisko jakiś miesiąc temu :) po za tym nie wiem co ktoś ma do Mini Cooper :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem okacje porównać plastiki E46 z plastikami opla vectry c... Śmieszne ale to chyba to samo tworzywo :duh: Jak można było dopuścić do czegoś takiego... :(

 

W czasach kiedy wyszło E36 Opel mógł pochwalić się vectrą A mocno średnią, a VW golf II... nie komentuje

 

Teraz albo BMW spadło, albo inne marki je dogoniły :mad2:

Powiedz mi... maleńka, czy mnie kochasz?? Powiedz mi... czy kochasz moje BMW??


Haratacze - BMW


http://img.userbars.pl/80/15963.png

http://img.userbars.pl/26/5164.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bangle odchodzi?? Yes! Yes! Yes! :twisted2: :twisted2: Banglowozy, a zwłaszcza e65 zupełnie mi nie podchodzą :hand:

 

Jestem tego samego zdania... Nowa E-klass Mesia ma więcej z BMW niż BMW z BMW :twisted2:

 

Banglowozom mówimy stanowcze nie :twisted2:

 

Może doczekam się modelu BMW który będzie mi się podobał... Bo z nowych aut to chyba E-klasa wygrywa nad bumami...

 

A ze starszych E30, E31 - ouuuu jeeeee :twisted2: , E32, E34, E36, E39

 

Kumpel wrócił z niemiec i opowiadał, że oni też psioczą na Bangla... Mówią, że zrobił z ich ukochanych zadziorasów rodzinne wozidła :x

 

Którzy kumple? Pewnie Ci co jeżdżą właśnie e30, e32, e34, e36 itd... Sorry, rozumiem - ktoś może mieć hopla na punkcie starych BMW, ale takie krytykowanie przez nich nowych modeli można różnie interpretować.

A z tym stwierdzeniem o nowej E-klasie to nieźle pojechałeś... Bangle uchronił BMW od tego, co stało się z Mercedesem - uchronił BMW od nudy i przestarzałości. Postaw sobie e60 obok e-klasy, później f01 obok s-klasy - inna epoka. Za rok postawimy obok siebie nową 5er (zapowiada się fenomenalnie) i nową e-klase. I moim zdaniem będzie znowóż podobnie. Zauważcie, że Mercedes do czasu CLSa i od tamtej pory nie stworzył auta budzącego emocje - jego modele są poprawne, może nie są brzydkie, ale co poza tym? Dla mnie gwiazda nie ma żadnego znaczenia, a Mercedes cały czas wydaje się myśleć, że wszyscy właśnie tym się kierują. Dla mnie śmigło samo w sobie też się nie liczyło, chodziło mi o samo auto.

 

A co do porównania E46 i Vectry C - proponuję się odczepić od Opla. Miałem Vectrę C gts i nie dam złego słowa o niej powiedzieć - bardzo dobre auto.

 

pzdr

Sprzedam Hondę Civic Sport 1.4, salon PL, bezwyp., I właściciel, 80 tys. km - info PW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wcale opla nie czepiam bo sam miałem dwie calibry przed bumą i także złego słowa nie powiem...

 

Ale uważam iż BMW weszło w auta pospolite... Kiedyś BMW to było coś innego... Teraz BMW to jedno z kilku innych...

 

A co do mojego porównania... Uważam iż BMW zawsze wychodziło do przodu... zaskakiwało innowacjami i dopracowaniem... jakością materiałów i techniką... A teraz?? Jest jak z wszystkim... Normalne samochody... jak każdy inny...

 

Rozumiecie o co mi chodzi??

Powiedz mi... maleńka, czy mnie kochasz?? Powiedz mi... czy kochasz moje BMW??


Haratacze - BMW


http://img.userbars.pl/80/15963.png

http://img.userbars.pl/26/5164.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;] zaomniałeś o SL55 i SLR :D

 

No nie wiem, SL55 w UK został wybrany ulubionym autem dla geja - to o czymś świadczy (bez obrazy oczywiście ;) ). Mi osobiście się nie podoba - jest zbyt delikatny.

 

Do Miki: Czy potrójne doładowanie w silniku diesla (355PS z 3.0 litra pojemności) to niewystarczająca innowacja? Albo night vision rozpoznający znaki.. Chociaż akurat rozpoznawanie znaków ma też wspomniany Opel ;)

 

Oczekujesz, że BMW powinno w każdym modelu seryjnie montować skrzydła i silniki odrzutowe? Na czym wg Ciebie ma polegać ta innowacyjność?

Sprzedam Hondę Civic Sport 1.4, salon PL, bezwyp., I właściciel, 80 tys. km - info PW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wcale opla nie czepiam bo sam miałem dwie calibry przed bumą i także złego słowa nie powiem...

 

Rozumiecie o co mi chodzi??

 

Tak. Moja interpretacja jest taka, ze ten, kto jezdzil Calibra, nie moze miec pojecia o dobrym smaku... :lol:

 

Do Miki: Czy potrójne doładowanie w silniku diesla (355PS z 3.0 litra pojemności) to niewystarczająca innowacja? Albo night vision rozpoznający znaki.. Chociaż akurat rozpoznawanie znaków ma też wspomniany Opel

 

Oczekujesz, że BMW powinno w każdym modelu seryjnie montować skrzydła i silniki odrzutowe? Na czym wg Ciebie ma polegać ta innowacyjność?

 

Nigdy BMW nie bylo tak innowacyjne jak w ostatnich latach. A to, ze Opel i inne - kiedys nudne i zupelnie nieinnowacyjne - firmy teraz tez maja wieksze ambicje (bo musza miec, nie da sie juz skusic klientow budowaniem prymitywnych samochodow z technika sprzed 20 lat), to wychodzi to tylko na dobre klientom. Poziom moze sie nie wyrownal, ale roznice miedzy "najslabszym" a "najlepszym" sie zmniejszyly. I nie uwazam, zeby to byl powod do smutku. BMW czy MB zawsze pozostana czyms specjalnym, a Toyota, Hyundai czy Opel samochodami dla nudnych emerytow, przemieszczajacych sie z punktu A do B i niemajacych pojecia o przyjemnosci z jazdy... :)

pozdrowienia

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę ukrywał, że wdzięczny jestem Bangle’owi za to odejście od BMW. Ponad rok temu już szeroko sobie pogadaliśmy na ten temat ;) Od tamtego czasu robiłem dużo, żeby przychylnie spojrzeć na stylistykę – i o ile mogę polubić „exteriors” (zwłaszcza X6, E60, ale już E65 z trudem), to interior jest nie do przełknięcia (obojętnie, czy oceniany na żywo, czy ze zdjęć).

 

Bangle to pewnie pracowity projektant, ale kompletnie nie utalentowany i niezorientowany w temacie wnętrz samochodowych (zwłaszcza w kulturze europejskiej). Nie rozumiem dlaczego Niemcy, którzy są naprawdę mocni i godni naśladowania we wzornictwie przemysłowym, czy architekturze, zdecydowali się kiedyś na gościa z USA, gdzie design wnętrza auta kończy się na wstawieniu foteli i kierownicy.

 

W kokpitach E60 i E65 są po prostu błędy projektowe na poziomie pierwszego roku każdych studiów związanych z projektowaniem.

 

Z mojej strony „wsparcie duchowe” dla nowego szefa projektów (Adriana Van Hooydonka).

 

Pozdr.

moje BMW (the SILVERY)

E34 520i M20 (R6 12V) Lachssilber Metallic, Chrome-line, 1988r., pasja /klasyk, żółte tablice/

E39 525i M54 (R6 24V) Touring, Titansilber Metallic, Shadow-line, 2000r., daily driving

podpis.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Moja interpretacja jest taka, ze ten, kto jezdzil Calibra, nie moze miec pojecia o dobrym smaku... Laughing

 

nie mów, że jak na tamte czasy (1989r) calibra była brzydka, to że teraz na co drugim wiejskim/podmiejskim podwórku stoi zdezelowana calibra z toną szpachli i eksperymentami projektowymy domorosłych rzeźbiarzy we włóknie szklanym, nie znaczy, że jest to brzydki samochód, swego czasu dostał nagrodę właśnie za design

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zaszczepiłem beemką poprzez e30 (i to jeszcze z czasów gdy byłem w kinie na Młodych Wilkach :lol: , a sam zasiadłem w tym dużo później), a obecne e46 to już w 100% wybór podyktowany słabością do nadwozia (ładniejsza jest dla mnie już tylko M3 e46), no ewentualnie właściwościami jezdnymi, ale to nie ten temat. Chciałbym zostać z marką na wiele lat, ale gdybym dzisiaj miał szukać czegoś nowszego to albo musiałbym machnąć ręką na większość wstrętnych (dla mnie) banglowozów, albo obrabować bank, bo przemawiają do mnie jedynie obecne M3 (coupe), M5, ewentualnie X5, no i X6 które niedawno widziałem na żywo i mnie zmiotło z fotela. Ale to i tak jedynie atuty zewnętrzne - tego co się stało w środku bym chyba nie przebolał.

 

Niewiele ponad dekadę temu BMW i Merc wyraźnie odstawały od reszty. Dzisiaj stylistyką zewnętrzną wszystkich producentów przyziemnych samochodów pobiło do nieprzytomności Audi, którego modele z poprzedniej dekady służyłyby dzisiaj do popularnych w zimie "zjazdów na byle czym". Oskarżam Bangla o to, że gdybym już dzisiaj musiał zmieniać samochód to musiałbym się przesiąść na napęd x4, bo w przednionapędowym Audi bym pierdnoł, rzygnoł i wyszedł bo chamstwa nie zniese :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.