Skocz do zawartości

Harman Kardon vs HIFI - opinie


pawel629

Rekomendowane odpowiedzi

pomysł wymiany wzmacniacza jest w tym przypadku - wg kilku firm z którymi konsultowałem ten pomysł - najbardziej opłacalny cena/jakość , można wyżej wymieniając głośniki ale tu wyraźnie wyższe koszty , i tu należy wspomnieć złote słowa doświadczonych kolegów na forum : najbardziej się opłaca jednak klikać w konfiguratorze najwyższy system audio na którym Cię stać u wujka BMW , każda inna kombinacja do upgradu będzie na pewno droższą opcją .

 


wszystko sie zgadza pod warunkiem że nie mamy restrykcji na HK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Mnie się z początku wydawało, że to HiFi jest niezłe, zwłaszcza przy niektórych basujących kawałkach. Kiedy słucham jednak muzyki, gdzie ważniejsza jest średnica albo soprany to trochę boli :mad2: Auto kupiłem używane i nie miałem niestety możliwości wybrać, chociaż na jazdach testowych miałem G20 z HK i przy muzyce z radia nie było jakiegoś mega wrażenia. Słyszałem lepsze zestawy. Teraz zastanawiam się nad jakimś customem. Robił ktoś z Was coś takiego w Warszawie lub niedalekiej okolicy i może polecić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po kilku tygodniach użytkowania G20 z systemem nagłośnienia Harman Kardon, postanowiłem napisać kilka zdań na temat swoich odczuć z tym systemem, jest to opinia subiektywna, dlatego również podaję szczegóły sprzętu jakiego używam do odtwarzania muzyki oraz listę utworów, które zazwyczaj towarzyszą mi kiedy odsłuchuję nowego sprzętu.


Urządzenie: Samsung Galaxy S22 Ultra

Połączenie: Bluetooth / Android Auto / kabel USB C Samsung

Odtwarzacz: Tidal Hi-Fi Plus (utwory w jakości Master) oraz Spotify te same utwory w jakości Spotify


Lista utworów:

- Michael Jackson - Don't stop 'til you get enough (Master)

- Lita Ford, Ozzy Osbourne - Close my eyes forever (Master)

- Metallica - Nothing Else Matters (Master)

- Heroes del Silencio - Entre dos tierras (Master)

- Led Zeppelin Babe I'm gonna Leave you Remastered (Master)

- Hans Zimmer, Tina Guo - Pirates of The Caribbean Medley… (Master)

- Eminem - Lose Yourself

- Przemysław Gintrowski - Autoportret Witkacego (Master)

- Coldplay - Up&Up (Master)

- The Chainsmokers, Coldplay - Someting just like this (Master)

- The Chainsmokers, Daya - Don't let me down (360)

- A-ha - Take on me 2015 remaster (Master)

- Mike Oldfield - To France Remastered 2015 (Master)



Swoje spostrzeżenia zacznę od tego, że pomimo jednego Urządzenia odtwarzającego i tego samego odtwarzacza, te same utwory brzmią inaczej w zależności od połączenia. W mojej ocenie, zdecydowanie najlepiej jest przy połączeniu kablem, następnie bezpośrednio po bluetooth, na samym końcu plasuje się odtwarzanie za pośrednictwem Android Auto (tak wiem, że to też jest połączenie bluetooth ale w mojej ocenie, utwory brzmią gorzej niż bezpośrednio po bluetooth z poziomu samochodu). Przy połączeniu kablem skala jest w mojej ocenie najszersza, poszczególne pasma dobrze słyszalne i nie przycięte, jak się porówna te same utwory w jakości Master do odtwarzanych przez Bluetooth czy Android Auto.


Największą jednak różnicę w odsłuchu robi jakość utworów. Poszczególne utwory odtwarzane z Tidal w wersji Master brzmią nieporównywalnie lepiej od tych samych utworów granych przez Spotify. Różnica dotyczy przede wszystkim przyciętych pasm, co przekłada się na znaczne pogorszenie wrażeń z odsłuchu. Brak sceny, brak przestrzeni, brak głębi dźwięku, po prostu masakra. Być może negatywne odczucia osób, które narzekają na HK biorą się właśnie z tragicznej jakości źródła dźwięku? Jak mawia Tadeusz Sznuk - "Nie wiem, choć się domyślam…" :)

Szczerze powiem, że zestaw HK w G20 jest niesamowicie wrażliwy na jakość źródła dźwięki, więc jestem w stanie sobie również wyobrazić, że jakość poszczególnych utworów może się istotnie różnić również w zależności od odtwarzacza (tj. modelu i rodzaju telefonu, używanych przez telefon kodeków etc.)


Ogromne różnice w jakości dźwięku można usłyszeć we wstępie utworu Jacksona - Don'tstop 'yil you get enough, gdzie wysokie dżwięki powstają poprzez uderzanie szklanych butelek pałeczkami do perkusji, do tego dźwięk powinien być przestrzenny i płynnie przechodzić od lewa do prawa… przez Spotify to brzmi fatalnie. Metallica - Nothing Else matters i słynne brzdękanie intro na gitarze Jamesa - w Spotify nie ma w ogóle przestrzeni, natomiast przy odtwarzaniu utworu z Tidal w jakości master doskonale słychać odseparowanie Jamesa od perkusji Larsa. Dalej Led Zppelin i piękna scena którą można usłyszeć w utworze Babe I'm gonna leave you, tego w Spotify nie ma. Nie mówiąc już o tym jak brzmi intro na perksuji w utworze A-ha - Take on me, czy wiolonczela Tiny Guo na nagraniu koncertowym ścieżki z Piratów z Karaibów. Przykładów jest mnóstwo, każdemu zawiedzionemu HK, proponuję upewnić się co do źródła i odpowiedniej jakości odtwarzanych utworów.


Nie będę pisał o ustawieniach equalizera, bo w moim przypadku są zbliżone do ustawień fabrycznych. Kwestia dźwięku, to jak było wielokrotnie potarzane, jest bardzo indywidualna i dla każdego ucha jest inna. Mój post ma jedynie na celu, wskazanie pewnych aspektów, które mogą być kluczowe dla odbioru (odsłuchu), a następnie mogą istotnie rzutować na opinię i ocenę zestawu. W mojej subiektywnej ocenie zestaw gra adekwatnie do ceny i ja jestem z niego bardzo zadowolony.


Żeby jednak nie było tak cukierkowo, HK w G20 nie jest wcale idealny, nie jest to najlepszy zestaw grający jaki słyszałem, zdecydowanie lepiej gra Bowers & Wilkins w Volvo S90, ale to już zupełnie inna półka cenowa. Miałem też okazję posłuchać Bowersa w najnowszym BMW i7 w salonie BMW i tutaj muszę wylać wiadro pomyj, bo tak 'przebasowionego' systemu nagłośnienia nie trawię. Rozumiem, że pewnie trafi on w gusta wiernych miłośników podkręcania bassów na max tzw. 'basshead'ów', do mnie to nie trafia wcale. Rezonowanie basu, które nawet po wyzerowaniu equalizera, przenosi się na budę i na każdą kończynę nie należy do moich ulubionych wrażeń odsłuchowych, zwłaszcza kiedy basy słychać nawet z utworów, które w istocie rzeczy wcale do basowych czy nisko tonowych nie należą! Nie lubię kiedy basy dominują nad pozostałymi pasmami. Tutaj pomimo wyzerowania wszystkich zakresów basu było co nie miara, a szkoda! Bo średnie i wysokie tony grały przepięknie, tylko gdyby nie ten przytłaczający wszystko bas. Dla kogo BMW zamówiło taki przebasowiony zestaw grający? "Nie wiem, choć się domyślam" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zródło dzwięku jest znaczące i Tidal chyba daje najlepszą jakość ale też to zależy od "labelu".

Co do samego HK, on też ma rózne oblicza.Mój znajomy w X5 miał HK i grało to...bardzo przeciętnie, żeby nie napisać że słabo.Ja mam HK w G22 i jest naprawde dobrze,conajmniej dwa levele wyżej jak we wspomnianej X5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

up. zależy od ustawień/świadomości uzytkownika itd.


Mój HK grał dobrze.


niektorzy HK to mają tylko z aliexpresuu bedac zlosliwym :twisted:

Wykonuje darmową fotografię samochodów - PROFESJONALNA.

Dla forumowiczów na terenie Wrocławia. Portfolio. +



http://i.epvpimg.com/guXaeab.png


Zlecę import samochodów z USA/JAPONIA


Kupię:

- Boczek tylnych prawych drzwi F30 wersja Harman/Kardon

- Listwy hexagon wnętrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

Ja mam raczej cała biobliotekę FLAC, w tym także albumy w 5.1 / 7.1 ale zdarza się że słucham czegoś ze Spotify.

Słychać róźnicę, ale na moje ucho (choć czasem tez słyszę rzeczy, których inni nie słyszą) nie jest to jakiś kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam raczej cała biobliotekę FLAC

 

Też tak mam :). Tylko w F-15 miałem dysk twardy 4T i media go widział bez problemu. W G-05 niestety dysk większy niż niż 1T robi się sieczka; dlatego mam muzykę na 4'rych pendrive'ach wpiętych w hub - niestety widzi tylko 2 :(.

Może ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zródło dzwięku jest znaczące i Tidal chyba daje najlepszą jakość ale też to zależy od "labelu".

Co do samego HK, on też ma rózne oblicza.Mój znajomy w X5 miał HK i grało to...bardzo przeciętnie, żeby nie napisać że słabo.Ja mam HK w G22 i jest naprawde dobrze,conajmniej dwa levele wyżej jak we wspomnianej X5.

 


pamietajcie, wszystko zalezy od tego jak wygrzany zostal sprzet jak auto bylo nowe :DDD



w mojej F30 grało pięknie <3

Wykonuje darmową fotografię samochodów - PROFESJONALNA.

Dla forumowiczów na terenie Wrocławia. Portfolio. +



http://i.epvpimg.com/guXaeab.png


Zlecę import samochodów z USA/JAPONIA


Kupię:

- Boczek tylnych prawych drzwi F30 wersja Harman/Kardon

- Listwy hexagon wnętrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie, że ostatnio musiałem zmienić na chwilę telefon, bo mój Galaxy wylądował w serwisie i sparowałem z G20 swój poprzedni telefon czyli Huawei P30 Pro. Oczywiście muzyka grana z Tidal, playlista którą przytoczyłem w poprzednim wpisie i... P30 Pro gra zdecydowanie bardziej basowo, w porównaniu z Galaxy S22 Ultra było słyszalnie więcej basu. Czy przez to P30 Pro gra lepiej z HK? W mojej ocenie nie, po prostu inaczej, wszystko zależy od tego kto co lubi. Dodaję jednak ten wpis, aby po raz kolejny podkreślić, że wszystko ma znaczenie dla odbioru muzyki, której słuchamy, od jakości nagrania, poprzez źródło, sposób połączenia a na urządzeniu z którego odtwarzamy muzykę kończąc. Warto trochę poeksperymentować i poszukać "swojego brzmienia".


Co do wygrzewania głośników, to są nawet specjalne ścieżki, które odtwarzane mają za zadanie jak najlepiej przystosować nowe głośniki i je "dotrzeć" zanim "damy w palnik" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylaczenie durnego surroundu, pokombinowanie z EQ i polozeniem dzwieku (troche do tylu zeby te wieksze glosniki jednak graly) i bylo ok. Wyciszenie drzwi i jest bardzo ok. Przynajmniej dla mnie i z wbudowanego klienta Spotify.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze


Co do wygrzewania głośników, to są nawet specjalne ścieżki, które odtwarzane mają za zadanie jak najlepiej przystosować nowe głośniki i je "dotrzeć" zanim "damy w palnik" ;)

 

Gdzie szukać?

Nie nastrajałbym się na spektakularne efekty to raz.

A dwa że głośniki wygrzewa się bodajże około 100h i widziałem już gdzieś temat co zrobić, żeby muzyka grała przez weekend w aucie i nie wyłączała się (zasilanie).


Pewnie między normalnym użytkowaniem, a specjalnymi trackami będzie róźnica 0,5%



A porównanie do silnika to:


Jak docierasz silnik, to też nie jedziesz na specjalny tor, żeby spełnić idealne warunki dla silnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że o ile z docieraniem silnika nikt się nie spiera, o tyle według wielu "wygrzewanie głośników" zahacza o audio voodoo ;)


Nie zostawiałbym samochodu grającego szum przez cały weekend. Te głośniki grają w samochodzie pełnym szumów, w trakcie jazdy, nie ma możliwości że zauważycie jakąkolwiek różnicę po "wygrzaniu".

Jak ktoś bardzo chce mieć poczucie że zrobił co się da, to można przez pierwszy tydzień nie odpalać systemu na bardzo dużą głośność żeby dać membranom stopniowo nabierać sprężystości, wystarczy w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi diler powiedział, że 20 H wystarczy wygrzewać hmm

Wykonuje darmową fotografię samochodów - PROFESJONALNA.

Dla forumowiczów na terenie Wrocławia. Portfolio. +



http://i.epvpimg.com/guXaeab.png


Zlecę import samochodów z USA/JAPONIA


Kupię:

- Boczek tylnych prawych drzwi F30 wersja Harman/Kardon

- Listwy hexagon wnętrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

HK gra lepiej niż HiFi, ma inne głośniki, kable i wzmacniacz. Bowers & Wilkins gra lepiej od HK. Słuchałem w iX. Tylko cena jest delikatnie mówiąc spora i dostępność tylko w droższych modelach. Ale jeśli wymienimy głośniki i wzmak w HiFi w firmie od audio to HiFi będzie grało lepiej niż HK. Koszt to ok 3 tys zł.

Jest trochę kombinowania, bo zestaw nie jest fabryczny. To rozwiązanie dla tych którzy HK mieli w restrykcjach i musieli się zadowolić HiFi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
HK gra lepiej niż HiFi, ma inne głośniki, kable i wzmacniacz. Bowers & Wilkins gra lepiej od HK. Słuchałem w iX. Tylko cena jest delikatnie mówiąc spora i dostępność tylko w droższych modelach. Ale jeśli wymienimy głośniki i wzmak w HiFi w firmie od audio to HiFi będzie grało lepiej niż HK. Koszt to ok 3 tys zł.

Jest trochę kombinowania, bo zestaw nie jest fabryczny. To rozwiązanie dla tych którzy HK mieli w restrykcjach i musieli się zadowolić HiFi.

Porównywanie do innego auta jest bez sensu, ale wiadomo że BW w G20 nie ma.


Samo kodowanie HK w RAM i HU pozwala na zmianę doznań dźwiękowych :) więc mimo że M3 i G20 mają te same bebechy 1:1 to w M3 - gra lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś uważa, ze HK gra dobrze to ja chętnie sprzedam zestaw HK z mojego auta, 2021r, 30k przebiegu.

Wszystkie głośniki a i wzmacniacz jeden tez. :)

 

Rozumiem, że tu na forum aż roi się od akustyków, audiofili oraz specjalistów od nagłośnienia, co pewnie w swoim domowym zaciszu mają customowe zestawy projektowane na specjalne zamówienie i wszystko połączone złotymi kablami... ale to jest HK za 4400 zł, który uwzględniając jakiekolwiek rabaty na auto kosztuje mniej niż 4000 zł.


Drodzy audiofile i specjaliści od akustyki, co kupicie za 4000? Jednej dobrze grającej kolumny nie kupicie a wymagacie od 16 głośnikowego zestawu, że będzie grał jak opera w Sydney :roll:


Powtórzę, jeszcze raz to co napisałem tutaj na forum dwa lata temu, kiedy miałem okazję posłuchać HK w G20 po raz pierwszy, w mojej ocenie HK gra adekwatnie do swojej ceny.


Jeżeli ktoś nie czuje się usatysfakcjonowany brzmieniem tego zestawu, to jest mnóstwo firm oferujących "upgrade'y" oraz "customizacje" fabrycznego zestawu audio i tak jak napisał kolega Konopson, po zainwestowaniu kilku kółek w modyfikacje "Hi-Fi Professional" może grać lepiej niż HK, ale też nie dla każdego, bo kwestia odbioru i oceny dźwięku jest bardzo indywidualna i każdemu podoba się co innego ;)


Ale to już indywidualna decyzja każdego właściciela, osobiście nie zamierzam "inwestować" w samochód który sprzedam/wymienię na nowy za 3,5 roku.

Edytowane przez Diav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega się zajmuje profesjonalnie car audio. Jest w tym jakimś sędzią miedzynarodowym czy coś takiego. Jechałem jakiś czas temu jego autem.

Wartość pojazdu - 60.000 zł. Wartość pojazdu z uwzględnieniem sprzętu grającego - 150.000 zł.

Więc również sugeruję umiar.


No i dodatkowo, to ja nie widzę sensu jakiegoś niesamowitego inwestowania w nagłośnienie, bo to nie jest studio odsłuchowe, gdzie można się relaksować i celebrować niuanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że HK w G20 gra całkiem dobrze. Co prawda słuchałem kilkukrotnie krótko w autach demo, ale to wystarczyło, żeby stwierdzić, że gra zdecydowanie lepiej niż w Hi-Fi w G30, którym jestem zawiedziony. W F10 Hi-Fi grało bardzo dobrze i nie było sensu dopłacać do HK. Dlatego nie mam H-K w G30 i tiu się pomyliłem :duh:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja uważam, że HK w G20 gra całkiem dobrze. Co prawda słuchałem kilkukrotnie krótko w autach demo, ale to wystarczyło, żeby stwierdzić, że gra zdecydowanie lepiej niż w Hi-Fi w G30, którym jestem zawiedziony. W F10 Hi-Fi grało bardzo dobrze i nie było sensu dopłacać do HK. Dlatego nie mam H-K w G30 i tiu się pomyliłem :duh:

W F10 między HiFi a HK jest ogromna przekosmiczna róźnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację, choć czy aż taka wielka kosmiczna różnica była, to nie wiem, natomiast chodzi mi o to, że Hi-Fi grało tam w LCI naprawdę dobrze, a w następcy G30 gra dużo słabiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.