Skocz do zawartości

E90 325d M-Pakiet ........... Niebieska :)


szymon-o

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 144
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

maniek21112

Oj zaczęło się i nie wiadomo kiedy się skończy :wink: .

Z robieniem zdjęć nie mam aż takiego problemu, ale z prowadzeniem galerii na bieżąco niestety już tak :? .

Niewidzialną rękawiczką nie jestem zainteresowany, bo jak się dobrze orientuję nie zapewnia ona "mechanicznej" ochrony dłoni.

 

 

Blade1984

Standardowe zabiegi jak kupuje się diesla ze stajni BMW, chociaż w przypadku konkurencji takie podejście jest również wskazane jak autko na dłużej ma być.

Mimo wszystko nie chce mi się wierzyć, że VW jest taki bez-obsługowy jak opisujesz.

 

 

Vaporr

Podziękował :) , może z czasem podgonię do Waszych 335d :8) .

 

 

w1lq

Bardzo podobnie prowadzimy relacje z napraw akurat :wink: , więc wice wersa :) ............ tylko czemu na obszerne opisy schodzi aż tyle czasu :( .

 

 

maras22

Prawdziwe uczucie "często buduje się w bólu", albo bardziej optymistycznie rozwija się z czasem :norty: i trawa trwa trwa :P .

 

 

qubsone90

Niestety obydwie galerie wymagają dopieszczenia i prowadzenia na bieżąco a z tym niestety ciężko :? .

Różnica między naszymi autkami jest tylko jedna .... ja mimo wszystko muszę się martwić o rozrząd a w 2.0d 163 KM masz z tym spokój.

 

 

Łukaszu

Co śnieżynki to śnieżynki :cool2: , a niebieska niestety nie ma jeszcze zimowego obuwia.

Dobrze powiedziane bo jak nowe to "proste", słabo wyposażone oraz z małym motorem ..... chociaż to nie znaczy, że takie autka są złe ..... nie dla mnie :) .

Jak wiadomo bardzo dużą satysfakcję daje wyeliminowanie własnymi rękoma bolączek/usterek, a nowe wiadomo są bez-awaryjne :mrgreen: i lepiej gwarancji nie tracić.

LCI ze względów finansowych nie wchodziło w grę ......... no chyba że 2.0d, jest Pre-LCI i wizualnie z zewnątrz tak zostanie :P .

 

 

Bartku

Chciałem zrobić niespodziankę na spociku, a tak na poważnie to mimo wszystko nadal nie ma się czym się chwalić .. mimo rozebrania pół auta :roll: .

Faktycznie trafiłeś na okresy praktycznie zerowej dostępności po pracy oraz tygodnia dla Niebieskiej :) .

Coś jest w tych niebieskich :wink: , a przebieg jak na miarę moich oczekiwań :P .

 

 

Danielu

Tak jak mówiłem Niebieska to autko praktycznie weekendowe, bo Żoneczka z czarnej aktualnie mało korzysta.

Kombi mamy na zakupy po marketach oraz w tygodniu śmigam nią do pracy, jak na weekend trzeba poza ZG wyruszyć to R6 jest budzone :mrgreen: .

Pali +1l na 100km, chociaż liczyłem, że spalanie będzie praktycznie na takim samym poziomie ze względu na osłabienie 3.0d i wszystko seria ........... zobaczymy jak to będzie przy codziennym użytkowaniu.

Dźwięk na plus i minus, hehe no nie możliwe :P przecież na forach wszyscy zachwalają rzędową szóstkę.

R6 ładniej "gada", ale jest głośniejsze od R4, w układzie wydechowym zero nieszczelności i jeszcze nie wyrobiłem sobie zdania na + albo -.

 

 

Krzyśku

Podziękował Krzyśku, ale to jeszcze nie to co powinno być ............ Czarna od razu po kupnie miała lakier w lepszym stanie.

Jestem bardziej niż pewien, że sporty z E9X nie przypadną tobie do gustu vs. E39.

Z Dziubaskiem uważamy, że siedzenia/pozycja za kierownicą w E46 jest wygodniejsza ........ .

Jak wsiadamy do Czarnej to jest tak swojsko/przytulnie/jak w domciu a w Niebieskiej czujemy się na siedzeniach jak u kogoś pierwszy raz "w gościach" ...... no ale przynajmniej z mojej perspektywy wystarczy dodać gazu i punkt widzenia zdecydowanie się zmienia, a jak $ pozwolą to dopiero początek :twisted: .

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

2017.01.22 Pierwszy Duży Serwis ciąg dalszy .......

 

Niedzielę zacząłem od układu żarowego :D .

 

Standardowy zestaw aby uporać się z układem żarowym.

a) Świece nr oem :arrow: 12237786869, jeśli w aucie są jeszcze fabryczne to zawsze mają oznaczenie Beru.

b) Sterownik świec żarowych można montować nowy albo zregenerowany.

Na szczęście mój Piotrek http://www.bmw-klub.pl/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=36579 radzi sobie z takimi sprawami, więc wybrałem drugą opcję :wink: .

Nadprogramowo wymieniłem:

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=12_1377

nr 3 :arrow: 12427793201

 

uc?export=view&id=1JPti6WcRgX4rHr3QW1T0vfeOKZONcWK6

 

Do demontażu kolektora/wymiany odmy trzeba ściągnąć wszystkie górne osłony.

Bardzo ciężko demontuje się tylną górną osłonę silnika ("ta na L") bo w przypadku silnika 3.0d praktycznie nie ma miejsca :mad2: .... w 2.0d wieloryba na upartego się zmieści :wink: .

Swoją drogą obudowa filtra oleju również odkręcona, aby wszystko "wykapało" :D .

 

uc?export=view&id=13ShCKe6Zi5QWR_FUDsgjiROfTFig9ke2

 

Liści brak :cool2: , kolektor z góry wyczyszczony z ciał stałych ....... można odkręcać/demontować.

 

uc?export=view&id=10uQEKmWlzOaP7hzx-Iqchx2Q5T46wzo6

 

Mogę przypuszczać, że pierwszy demontaż kolektora dolotowego w Niebieskiej zaliczony ..... i znowu liście :P .

 

uc?export=view&id=1-2bpbkoAiyI_9x8Ay4I42PtSws1Jznf0

 

Czas na wykręcenie świec :? .

Świeca nr 1 była rozgrzewką :| .

 

uc?export=view&id=1SvYK4E2GKxhyn5kh0aYEmhg4zuyWr7y-

 

Świeca nr 6 bardzo nie chciała się wykręcić :? , nie pamiętam abym miał aż takie problemy ........ tylko jak raz rozłożyła mi się "fajka" na części pierwsze co prawda nie uszkadzając żadnych gwintów ale rdzeń grzewczy został w głowicy :cry2: .

 

uc?export=view&id=1B-J6hjdKuRP7Ql-OJZtvtZhgUaJKsBM_

 

Gwinty na 1 i 6 świecy nie wyglądały najlepiej po wykręceniu, szkoda że nie dorzuciłem nówki sztuki jeszcze do porównania.

Najważniejsze, że się wykręciły i gwint w głowicy nie ucierpiał.

 

uc?export=view&id=1w9cOXVioDtM6ry2VcHiJzL1BnGu00rYu

 

W moim przypadku problemem była skamieniała-skorupa, która zrobiła się w "fazce" nad gwintem w gnieździe świecy i "blokowała ruch".

Dobrą wiadomością jest to, że po "pracach chirurgicznych" :norty: nie musiałem prze-gwintowywać gniazd świec, tylko wystarczyło dokładne wyczyszczenie.

Wszystkie sześć sztuk wkręciło się bez najmniejszego oporu, jeśli ciężko wchodzą nowe to można zapomnieć o bezstresowym ponownym demontażu.

 

uc?export=view&id=1CxZdg8yb6ue8ZrvxuZvLg_U47rBazYK9

 

Świece żarowe należy przykręcać na gotowo za pomocą klucza dynamometrycznego.

 

uc?export=view&id=11cC3LiTYY-QJZ0ryNr8Z-7xWmhWAmiGL

 

Zregenerowany sterownik świec żarowy prawie na swoim miejscu.

Jako ciekawostkę podpowiem, że mając trochę wprawy w 3.0d manual można go podmienić bez demontażu kolektora dolotowego.

 

uc?export=view&id=1WZgFKI6za_4me5p1JwL2t2PP4PzuDmAo

 

 

 

W między czasie :norty: wymył się i schnął między innymi kolektor dolotowy, oraz druga partia samochodu w domu :norty: .

 

uc?export=view&id=1g7RQBNQuWqUTzZXHiZj5-3KlUAuOUQ0U

 

 

Kompletny serwis filtrowo-olejowy.

 

Niezbędnik serwisowy poniżej :8) .

Płukankę silnika od dawna nauczyłem się stosować przy każdej zmianie oleju.

Płukankę układu paliwowego jak wyżej :roll: .

Kompletną odmę w silnikach diesla sugerowałbym wymienić raz dla świętego spokoju, wymiana co 2/3 wymianę oleju według mnie jest przerostem formy nad treścią.

 

uc?export=view&id=1lzuBRNqVBrmWJCFvEq35MvCbVWrFk-pw

 

:shock: a gdzie plastikowy separator ......... tak ma być :) .

Odma bez separatora jest prawie o 100 tańsza, zastanawiało mnie skąd różnica w cenie między 2.0d a 3.0d jak w E46 na CR2 były takie same.

 

uc?export=view&id=1luK7Ekkrjg47tVtSVzs-TN3NTyfvjwwK

 

Bez znaczenia czy odmę montuje się np. OEM, FEBI jak nie wyczyści się dokładnie powierzchni styku między pokrywą zaworów a obudową to będzie się "pocić" w tym miejscu.

Chociaż jakościowo FEBI zdecydowanie ustępuje oryginalnej odmie BMW.

 

uc?export=view&id=1Xj7KsAnLV9T2jLDX-WqiqKjDS7j1PkVK

 

Nowy filtr powietrza i odma OEM już na swoim miejscu.

 

uc?export=view&id=1kVWwbhf7Y7EkeG4qfQv6JsRpWFV-CCsz

 

Ostatnie prace przy kompletnym serwisie olejowy :arrow: filtr paliwa.

Czarna obudowa "w tle" to podgrzewacz paliwa, który w ropach bardzo często lubi się :norty: ....... psuć :) (wywala/zapisuje błąd w sterowniku silnika).

 

uc?export=view&id=1RCLyOQBMFDLGjlTIuWUQzPwUS0QYSXnn

 

Nowy filtr na miejscu, chociaż zdecydowanie bardziej podoba mi się sposób jego montażu itd. w E46.

 

uc?export=view&id=15TklyNRuyUX6itVUjHgft-JgcKi3IwS-

 

 

 

Odzyskiwanie mocy

 

Byłem zaskoczony bardzo pozytywnie, że tak wyglądał kolektor dolotowy w środku :cool2: od razu po demontażu.

Czujnika ciśnienia doładowania również za bardzo nie było z czego czyścić.

 

uc?export=view&id=1ssqkLrifYlgSo-bw-hnT2me_NeilNb2Q

 

uc?export=view&id=1l83QAjXz1a1VipfmIgd_GaHevKFSaZpR

 

Klapa gasząca zawsze tak wygląd od strony rury od IC.

Swoją drogą ładny niebieski w tle :mrgreen: , ale nie na moich "cicho-biegach" :D .

 

uc?export=view&id=1QOsGv7qHhF3ysHQuTI8tddLmc4cXst-n

 

Egr od strony kolektora dolotowego, jest na prawdę nieźle :) , bo jak niektórzy szczęśliwcy z "www" maja dziurę o prześwicie max 1cm jak zawór jest cały zawalony.

 

uc?export=view&id=12ug7wnLxG1DsJVBdocE1-RMsd9hLe1MF

 

Dużo roboty nie miałem u siebie akurat aby taki efekt na zaworze Egr- uzyskać :) .

 

uc?export=view&id=1SJKIJlaszyYCx2D0Q46OHT4HzieOxmp5

 

Moje stare przewody podciśnieniowe jak na 3.0d mimo wszystko nie były jeszcze spękane ale i tak wymieniłem na nowe, czarne sylikonowe.

Wyczyściłem również w końcu powierzchnie stykowe z kolektorem dolotowym, bo na zdjęciach przy świecach żarowych straszą :wink: .

 

uc?export=view&id=11Zxfw8mEAQ0lCGCh9edcihRnUliv3Iry

 

Kolektor jak nowy :norty: bo mimo wszystko wymyłem go w środku + dużo części montażowych (mniej lub bardziej potrzebnych :roll: ).

Komplet uszczelek przynajmniej raz należy w komplecie wymienić, BMW wymaga co każdy demontaż kolektora dolotowego ....... "na spokojnie" :P .

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=11_3957

nr 2 x6 :arrow: 11617790198

nr 3 x6 :arrow: 11612246945

nr 4 :arrow: 11612245439

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=11_3869

nr 4 :arrow: 13547792098

Moja fanaberia to komplet śrub montażowych EGR-a oraz klapy gaszącej.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=11_3869

nr 2 x7 :arrow: 07129905558

 

uc?export=view&id=1sFRJeMST6XlyPTjeZs8qkgYcBfCPos73

 

Bardzo duży plus na rzecz 325d vs. 330d :arrow: fabryczny kolektor bez nieszczęsnych klapek.

100% szczelności bo na klapkach (ich ośkach) i uszczelkach robią się nieszczelności małe i duże :P = z czasem lewa strona silnika cała w oleju.

100% pewności, że żadna klapka nie wpadła do silnika, chociaż faktycznie w przypadku młodszego pokolenia jest to mniejszy problem ........ strat-kosztów ewentualnie mogą tylko narobić małe, okrągłe uszczelki kolektora te gumowo-metalowe przy niestarannym demontażu/montażu.

Nie ma dylematu, czy jest konieczna ingerencja w sterownik silnika po wywaleniu klapek.

 

uc?export=view&id=1J9gImp5vySJE7ED4RKyuPwtQkeFc2PsA

 

Wszystkie mniej, lub bardziej ważne podzespoły :mrgreen: na swoim miejscu.

 

uc?export=view&id=1uBZ7Nl0kFFO7kFOEW94cgT_XGSxYBUsq

 

Całość Niebieskiej złożona na gotowo :) .

 

uc?export=view&id=1hpRWSLx7yX2gkLbr1hKPGS90ZRZ9zsC3

 

 

 

Po wykonanych wymianach:

- silnik bez obaw można było zacząć odpalać w temperaturach 0C albo mniej bo od startu pracował on równo i nie szarpał, nie stukał/pukał bardzo męczyło mnie to odpalanie (przy temperaturach plusowych objawy "słabego" układu żarowego nie są tak wyczuwalne);

- Niebieska się odmuliła i nie było już wstydu Vs. Czarna, że po dodaniu gazu mało się dzieje :D (bardzo profesjonalnie to napisałem :) ).

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super o nią dbasz, chciałoby się mieć takie umiejętności i zacięcie żeby dłubać tak przy swoim no ale czasu a przede wszystkim miejsca brak, życze powodzenia w dalszym przywracania/poprawiania fabryki :cool2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hapylu

Podziękował, chociaż tak na poważnie to za dużo nie przedstawiłem do tej pory ........ olej z filtrami wymienia prawie każdy :roll: .

Do dopieszczonych Cukiereczków :norty: z tego działu pod względem mechanicznym oraz wizualnym jeszcze dużo mi brakuje :) .

Mam nadzieję, że na poprawianie fabryki przyjdzie czas :D .

 

 

 

2017.01.25 Opony-Koła

 

Wspominałem na początku galerii, że opon letnich na Niebieskiej nie było w momencie zakupu.

225/45R17 wyglądały następująco :duh: :

 

uc?export=view&id=15yAp_P9ynBjVooOQ3I-kWCzeriudUM6V

 

255/40R17 trochę lepiej, ale i tak ścięcie opon po wewnętrznej stronie kwalifikowało się do zabrania dowodu.

Pierwszego przeglądu na pewno bym nie przeszedł z takim ogumieniem.

Dobrze, że z Czarnej mogłem zapożyczyć kompletne koła letnie :mrgreen: na początki zimy :P i zacząć dumać co na "lato" będę zakładał do Niebieskiej.

 

uc?export=view&id=10W1XAUPGL9fUG4KgMnkMwGMKE0lqF_nE

 

Korzystając z okazji, że na felgach nie ma opon i nie są potrzebne na już 3 z 4 dałem do prostowania.

Mimo wszystko :wink: dobrymi wiadomościami było to, że cała trójka jest tylko delikatnie krzywa i wymaga subtelnego "liźnięcia" = niskie koszta roboty.

Wato mieć na uwadze, że np. do krzywej felgi układają opony i jeśli zostaną one przełożone na inne (proste) felgi to mimo wyważenia mogą być drgania na kierownicy itd.

Niestety do momentu jak nie wyrywa kierownicy z rąk albo nie czuć wyraźnych drgań na tylnej osi to większość kierowców bagatelizuje problem krzywych felg, a niestety całe zawieszenie (przód/tył) w końcu zacznie się sypać i koszta dodatkowe.

 

uc?export=view&id=1DIVxcv7T5ZAjPlLZ2FsYFMv6-IpUWm14

 

 

 

2017.01.28 Plener

 

Od 27.01.2017 :wink: Niebieska bez przeszkód natury prawnej może poruszać się po naszych drogach bo ma ważny przegląd oraz ubezpieczenie.

Niestety na przeglądzie nie dowiedziałem "gdzie" jest luz na prawym tylnym kole.

Diagności się zarzekali, że wszystko sztywne ........... "Panowie podnieście tylko tylną oś, ja poszarpię kołami .... bo luz na pewno jest" :? .

 

Bez "przypału" w plenerze mogę zrobić zdjęcia na śnieżynkach :mrgreen: .

Felgi mega brudne :P ale zestawienie białego koloru z niebieskim jest widoczne :8) .

Kontrola trakcji szalała przy letnich oponach na takiej nawierzchni mimo delikatnego obchodzenia się z pedałami gazu i hamulca :roll: .

 

uc?export=view&id=17MncAhp58_ybRZiYrmUODnVkBWNKMWcA

 

uc?export=view&id=1NP1w-uEVEzkxaLfv8Yd2b4K6GsaYMLP2

 

uc?export=view&id=1m6M5qovUT6Q03-DppAKItg2dlAs5Mer9

 

 

 

2017.01.31 Lato

 

Koniec stycznia :norty: to idealny czas aby skupić uwagę na oponach letnich :lol: .

Dobrze że w tym sezonie zimowym śniegu w województwie Lubuskim praktycznie nie było.

 

uc?export=view&id=11ra8z2OktonVdcf6IKyzZC0VVeWUgO9z

 

Aktualnie jedyna subtelna zmiana wizualna "z zewnątrz" :cool2: .

 

uc?export=view&id=1d8Q356ZfdObFcn1IImk-Qs0_kZWj9Sqz

 

Malina jak dla mnie :D , szkoda że na brudnych kołach wentylki nie mogą się przebić.

 

uc?export=view&id=19-YRh2FZILpAB0UHGv7_LP424mnaPwdi

 

Zdecydowałem się na chyba najbardziej popularne opony dla BMW e9X :arrow: Bridgestone Potenza RE050A I i RE050A II.

Chciałem również spróbować w codziennym użytkowaniu opon typu RSC/RFT czyli run flat-ów.

Zdecydowałem się na używki (wychodzi powoli zboczenie zawodowe :wink: ), do tego na tył poszły RE050A II "chwilówki" bo nie mam jeszcze wyrobionego zdania czy pozostanę przy książkowym rozmiarze 255/40r17.

 

uc?export=view&id=1y2EL6Xr_258-qcS_-g686Z4COPUdlQZa

 

Na przód udało mi się kupić praktycznie nowe 225/45r17 RE050A I w bardzo konkurencyjnych $ :) .

Szkoda, że nie miały "kolorowych pasków magazynowo-produkcyjnych" :) .

 

uc?export=view&id=1VRp3wlt04OXg8Sg8iyuGcBVJb548dmfR

 

Jeszcze tylko trzeba wyważyć i można przykręcać do autka.

Swoją drogą muszę jakąś chemię do felg upolować aby poradziła sobie z brudem wewnątrz felg.

 

uc?export=view&id=1sowXifQFSZVAr373RSQ1pek-VyemkvFf

 

uc?export=view&id=1vQ0mXhbET52-MouMi6WHikMSxgXqE5dE

 

Na lato jesteśmy już gotowi :norty: , kapsle będą z czasem ....... więc na spokojnie :P .

 

uc?export=view&id=1YMmxUr5R5UhEpWcWOo8koKVAleJTCSDm

 

Gwiazdka oznacza homologację dla BMW, chociaż zwykłego Kowalskiego interesuje tylko aby opona była czarna i okrągła :) .

 

uc?export=view&id=15A-lkQN4W7GqB5TaGkxU8xe2ADWtXITG

 

 

 

2017.02.01 Alternator

 

Wolne w pracy można było wykorzystać na "walkę" z piskami elementów łożyskowanych układu pasowego.

Na początek padło na łożyska alternatora.

Zdjęcia z przebiegiem niestety nie posiadam, ale jak dodamy +/- 20km do montażu kół letnich to będzie ok :) .

Pacjent cały i przygotowany do zabiegu :lol: .

 

uc?export=view&id=1baIXPGD-PQoOyWZpKzZSmryOuGtIH1dw

 

Alternatora już nie ma, ale muszę przyznać że mimo lepszego dostępu względem E46 2.0d i 3.0d to ciężko wyciągnąć go z mocowań bo jest mało miejsca manewry.

 

uc?export=view&id=1Zj8yLpNl-jYLwf_OmqTfloZdeeMmTYGN

 

Termin zaklepany u sprawdzonego elektryka, pacjenta pod pachę i w drogę :) .

Gdyby komuś były potrzebne nr to proszę :) .

 

uc?export=view&id=1FDucpMJpHqPmkZJ-0KdhUICOdDQ0KIju

 

Łożysko zewnętrzne jeszcze na swoim miejscu.

 

uc?export=view&id=12SuZt-JTaUC1SwvSnZCAf6tV486pU9DE

 

Łożysko wewnętrzne również jeszcze na swoim miejscu.

 

uc?export=view&id=19PjaClx3zJV3bu0NtiYjp7jMRCVvGgE9

 

Co tylko było możliwe zostało wy-szkiełkowane, tak jak lubię :D .

 

uc?export=view&id=1SSja0bbgX3x308hgNhbb1bsaLSQfBQ7n

 

Jeszcze parę minut i alternator będzie kompletny.

 

uc?export=view&id=136akx3TH_a06LBA9-whOPgUjNGXuEUUg

 

0 błędów można montować do Niebieskiej.

 

uc?export=view&id=160p0QBR04PoYPZwbaH2POHOXUSXrHecs

 

Zregenerowany alternator czekana na montaż w zaciszu garażowym.

Wymienione zostały dwa łożyska oraz szczotki.

 

uc?export=view&id=1Mo2zPpgKiR30_tHH_VwFEZdS0_OiqwMh

 

Alternator na swoim fabrycznym miejscu, montuje się zdecydowanie łatwiej :wink: .

 

uc?export=view&id=1RGZe4yK_xcVFnryAtI18evZreznpX0Rt

 

Wszystko złożone na gotowo i kolejna pozycja z listy odhaczona :) .

 

uc?export=view&id=1BGSkYRZ_g1pSc_KTQo3zsTLwC3lypSVz

 

Mimo dużej ilości zdjęć regeneracja alternatora nie jest trudnym/skomplikowanym procesem, ale zawsze zjawiam się z eksploatacyjnie zużytymi a nie w stanie agonalnym-spalonym itd..

Jeśli samochód jest używany na dalekie dojazdy do pracy za naszą zachodnią granicą to jeśli nawet nikt nie słyszy albo nie chce słyszeć :wink: pisków/szumów ,to warto tą część podrzucić do elektryka chociaż na wymianę szczotek.

Jak w DE ładowanie się skończy to będzie trzeba płacić w euro za kompletny alternator, chyba że będzie się miało dużo szczęścia i zostaną wymienione tylko szczotki.

 

Mnie najbardziej cieszy fakt, że na nowych łożyskach alternatora piski/zgrzyty/szurania z układu pasowego wyraźnie się wyciszyły ....... bo wstyd było jeździć :cool2: .

Kompletny pasowy mnie również nie minie, ale to było do przewidzenia ....... jak to z BMW bywa :arrow: Będziesz Mógł Wydawać :8) .

 

 

2017.02.05 Myjka Bezdotykowa

 

Mimo przejechania małej ilości kilometrów na Niebieskiej była widoczna sól, a że nie chciałem brudnej wstawiać do garażu na nie wiadomo jak długi czas to zaliczony został szybki prysznic.

Swoją drogą zaczął mi przeszkadzać czerwony kolor na ramkach tablic rejestracyjnych bo do niczego nie pasował

 

uc?export=view&id=1EFfQC9TOL9JIId25Aggv24133ZnzabJ-

 

uc?export=view&id=1mwPUnA6-lUPAuJqTAehDEBPUfCYddiMm

 

uc?export=view&id=1wCPT7siC0b-a9EQojZ8A7BGdJhv5O5qr

 

Niestety Niebieska w międzyczasie po przejechaniu około 400 km zrobiła mi psikusa :| :cry2: .

Zaglądam aby sprawdzić poziom oleju silnikowego a tu bardzo niemiła niespodzianka bo brakuje +/- 0,5l ............. no to ładnie :mad2: .

Największy mankament oględzinowy :arrow: mała ilość oleju silnikowego dał o sobie znać ........ będą koszta tylko gdzie dokłądnie :cry: .

W pracy "koledzy" mieli ze mnie niezły ubaw ........ "Dobrze, że pije ..... a co ma dawać :D "

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

qubsone90

Jeśli chodzi o olej silnikowy to "na dzisiaj", a trochę km zrobiłem mimo, że głównie weekendowo to nie zauważyłem ponownego ubytku oliwy ...... mniej więcej jest ten sam poziom.

 

 

 

17.02.17 Kompletny Pasowy + Drobiazgi :norty:

 

Kompletny Pasowy

 

Powoli ale sukcesywnie do przodu z "moją listą do roboty na już", ........ chciałem mieć samochód na wiosnę gotowy do jazdy :) .

Dobrze, że przebieg nie maleje :mrgreen: .

 

uc?export=view&id=1TnEp3CURhvKgZdtC_tTSbfAizXtS5ZYG

 

Cała sterta prezentów :) .

 

uc?export=view&id=1j22fxgX2QSUVDWRWgFLC8UOKYnywHPOL

 

Niezbędne części do wymiany kompletnego układu pasowego w wersji +.

Jeśli chodzi o schematy gdzie szukać nr. części:

 

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=11_2317

nr 1, 11238511371 koło pasowe

nr 2, 11232247932 x4 śruby montażowe, które BMW zaleca wymieniać na nowe .....

 

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=11_3662

nr 1, 11287790450 pasek główny, niestety najlepszy jakościowo jest oryginał BMW (ma dodatkowe włosie)

nr 2, 11287790447 napinacz paska głównego, ten element w 100% miałem do wymiany .... do regulacji naciągu potrzebna jest gwiazdka T55

nr 4, 07129904984 śruba mocująca napinacz, jej wymiana nie jest konieczna

nr 5, 11287790448 dodatkowo rolka prowadząca, na stanie w garażu mam już 3 używkę w stanie lux :)

 

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=11_3663

nr 1, 11287794070 samo-naciągający się pacek AC, continental w zupełności wystarcza

 

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=32_1608

nr 5, 32427792470 śruby koła pompy wspomagania, nie ma konieczności zmiany ...... mnie przeszkadzała korozja :wink: .

 

"Stary pasowy" jeszcze na swoim miejscu, po demontażu wiatraka chłodnic dostęp do wszystkiego jest bardzo dobry.

Widać "parę km bez dolnych osłon silnika :mrgreen: .

Jeśli paski wizualnie są ok, a z przodu silnika widać "nieszczelności olejowe" to sugerowałbym ich nie zmieniać, tylko najpierw usunąć "dziury".

 

uc?export=view&id=1rmGgml0vDgVTCmXEo1NVvA1WosBLwMop

 

Paski ściągnięte, oraz śruby mocujące koło pompy wspomagania.

 

uc?export=view&id=1Qmpx7NQMAXL3A6libgFCSy0xyaBlS9_1

 

Na czyściocha to ja lubię składać elementy, przy których coś robię :P .

 

uc?export=view&id=1ie0gZVmehW5Zmrzm_QTJUR2swuYO5AUC

 

Niestety największym minusem koła pasowego 3.0d względem 2.0d jest cena :? .

Z moich obserwacji Corteco = jakość oryginału (dla 2.0 i 3.0d) ....... a cena adekwatna do jakości.

Najlepsze jest to, że oprócz wszech obecnej korozji moje stare koło było jeszcze ok (chociaż zdjęcie tego nie oddaje), ale nie ma tego złego ... :norty: bo ten sam rodzaj występuje w większości BMW z 3.0d CR2/CR2 z M57XXX pod maską :) i na ewentualnie podmiany do testów zawsze się przyda.

 

uc?export=view&id=1uVCArKCN9M00mjo647i015uDevC09vdL

 

Mocowanie itd. pompy wspomagania też rozebrane i złożone, aby nie było problemów jak "za jakiś" czas faktycznie będzie trzeba rozbierać bo do czasu nie ma problemu z odkręceniem niektórych śrub itd. (największy problem to demontaż koła).

 

uc?export=view&id=1FTIZIet1L9zn2NW8Nf2YK0EI10CnnV-c

 

Na 150-200 tyś km z głowy :) .

Inżynierowie lepiej rozplanowali rozmieszczenie elementów układu pasowego dla mechanika, szkoda że kosztem żeliwnego bloku dla aluminiowego :cry2: .

Szczególnie poprawiony został dostęp do napinacza paska głównego bo nie trzeba demontować alternatora i wyginać się do demontażu i montażu nowego.

Również nie miałem okazji jeszcze wymieniać faktycznie zużytej dodatkowej rolki prowadzącej, zużywa się ta przy napinaczu tylko w 2.0d M47XXXX jest taka samo.

 

uc?export=view&id=1-6qsoin9NAP9VHUWUH9hG97o1gkt-W9d

 

 

Przy okazji udało mi się w końcu sprawdzić/ustalić, gdzie dokładnie jest luz na prawym tylnym kole bo tylna oś jest następna w kolejce do roboty :norty: ........... łożysko :mrgreen: .

 

 

Drobiazgi, ale bardzo ważne :) .

 

07147146539 x5 :arrow: śruby obudowy filtra kabinowego

07119906086 x9 :arrow: komplet śrub górnych osłon akustycznych silnika

07146949380 x2 :arrow: kapsle osłon termicznych

07146954965 x1 :arrow: śruba rozpórek przy podszybiu

07146963730 x2 :arrow: śruby rozpórek przy kielichach

46637651465 x2 :arrow: spinki z gwintem podstawy filtra kabinowego

07119902932 x2 :arrow: śruba podstawy filtra kabinowego

07147549513 x3 :arrow: wkręty przedniej części łapacza powietrza

17117536971 x2 :arrow: wkręt mocowania IC

07146952931 x2 :arrow: spinka z gwintem mocowania osłony koło f. paliwa

07147129160 x11 :arrow: wkręty osłon podwozia

07147154447 x11 :arrow: spinki z gwintem osłon podwozia

 

uc?export=view&id=1mEa_RfkA14knwyKiWIx8d9x9ddAk-IIh

 

Mocowanie IC od spodu.

 

uc?export=view&id=1iE4SjDMLXQbFoyDT3a0i5h_EPTBCwxYl

 

"Klamry" osłon termicznych.

 

uc?export=view&id=1y7vuDAC7lQnKZMQ9dYMJqBob-v5B9ioL

 

Spinki z gwintem przy filtrze paliwa (jedna stara spadała).

 

uc?export=view&id=1FUbO4xrNBj-cEtgg1WlwEpV21thJEYhv

 

Uzupełniona "osłonka olejowa".

 

uc?export=view&id=1mKXXjV4sc5S1TvtHYKCBnqjg-fvVy255

 

Po jednorazowym "cyrku" z poziomem oleju wymieniłem górne uszczelki bagnetu ......... ogólnie to w 2.0d jest 100% powtarzalność poziomu oleju, a w 3.0d no prawie :wink: .

 

uc?export=view&id=1Fgz_58wIG5fYsA50fK_YhS4F-uNIoid8

 

Wycieraczki przód, zawsze kupuję standardowe ale dedykowane Boscha.

Zaślepka ramienia kierowcy jest na następnej liście życzeń :lol: .

 

uc?export=view&id=1goE0gKBo013XVxczzQh3_JZQAIt5MTuh

 

Śruby przedniej części łapacza powietrza ....... z zewnątrz skorodowane być nie mogą hehe.

 

uc?export=view&id=1ry5LzH7Bfltw22UES48MkV4Gp7EACw_r

 

Nowe śruby rozpórek :D , na nakrętki poduszek przednich amortyzatorów również przyjdzie czas :wink: .

 

uc?export=view&id=17gP95hinGWGEDlwcchggLChd9oU24Rbe

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Szymon wrzucaj foty jak teraz wygląda wnętrze. Dzisiejsze oględziny wypadły całkiem spoko, możesz wpadać częściej :cool2:

"Dobry Boże, co się dzieje z tym światem? Popatrz tu z nieba i przypierd.l granatem."


Alpina B10 V8 4,6

E61 Edition Sport - rodzinne kombi


E39 530i 2002r - moja pierwsza miłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

2017.02.18 Trójmiasto

 

Po rewelacjach z olejem silnikowym Niebieską czekał test :norty: , wycieczka na północ do trójmiasta Gdańsk-Gdynia-Sopot ........... + 1000km w ciągu jednego dnia :) .

 

Celem wyprawy była E92 335d na zdjęciach poniżej ............ wnętrze utwierdziło mnie w przekonaniu jaką/z jakiego materiału :wink: kierownicę itd. chcę do Niebieskiej.

W ogóle to sedan w M-Pakiecie vs. takie coupe wygląda "tatusiowo" hehe ......... Żonka dodała w żarcie jeszcze "Weź tam Bumcie postaw" :wink: to dopiero będzie "tatusiowe".

 

uc?export=view&id=1iodohXeU32_65d3ExzGp1Mjezn4ERhNX

 

uc?export=view&id=1OxCCVrgttj7Yr_TzvH2OjalhnpR9fFBp

 

uc?export=view&id=1C229sAwZuZ-BdOu-e8-yt6RWWEBCVhDK

 

uc?export=view&id=1JnzilAdR_mVLTK-VG8aFB6KzexCQrNY2

 

uc?export=view&id=1ui149YN9UwCNwRetQZtIggg04sQ4HZ2Z

 

 

Poziom oleju sprawdzony w zaciszu garażowym po powrocie do ZG bez zmian :norty: :cool2: :D :8) :) .

Temat z olejem aktualnie uważam za zamknięty, nie ma co się stresować :) .

 

 

 

2017.03.05 Remont prawie całego auta :norty: , a tak na poważnie Bardzo Duży Serwis

 

W wypowiedzi z 09 Kwi 2017 17:12 napisałem:

Prawdziwe uczucie "często buduje się w bólu", w tych słowach miałem na myśli prace opisane poniżej :cry2: :norty: .

 

Standardowo uwieczniony przebieg :) , zaraz zaczynamy ........... .

 

uc?export=view&id=1uFgVsRZ0nuqIwzrogZ-i2HnF-aMkFT6Y

 

 

 

A) Detale

 

To tak na rozgrzewkę :roll: .

 

 

Mniej lub bardziej drobne rzeczy a satysfakcji dużo :) .

Jak dobrze pamiętam to na schematach części przedstawione niżej jest ciężko znaleźć wiec należy się posługiwać nr. oem.

 

uc?export=view&id=1wiu8RXMzRZ4XhRxxd6BApR23O3pYivlu

 

"Używany" kluczyk doczekał się brakującego znaczka.

 

uc?export=view&id=1URuA2HzUPTJS4j8r6OK4Qtgm59a2lO96

 

Drugi kluczyk wizualnie w stanie idealnym zasłużył na etui ochronne :mrgreen: .

 

uc?export=view&id=19eH0u1Itzyd46L5DwokxD-aFEoEmKlMl

 

W bagażniku brakowało mi maty ochronnej.

Wielką zaletą "tej" jest materiał, z którego jest zrobiona ala gąbka a nie twarde tworzywo z bagażnika Bumci ..... na które nie mogę patrzeć (chociaż jest wytrzymałe i to jedyna jego zaleta).

Producenta mimo wszystko nie będę polecał na forum bo zakupiłem u niego do E90 matę ochroną i wkład lusterka kierowcy.

Niestety wkład nie pasował do lusterka M-Pakietowego i zostało odesłane zwykłą paczką i podobno zaginęło ............ (Żonka nie wysłała za potwierdzeniem odbioru akurat).

 

uc?export=view&id=1dbl60b1KEf_OGfsyeHLmktTtlYAVK-Lm

 

Brakująca osłonka wycieraczki po stronie kierowcy .......... niezbędna :D .

 

uc?export=view&id=1XCZDNtDkb62AbtexHWFbLHU9D2fvhzfh

 

Powiedzmy, że niepotrzebny detal ale nie mogłem patrzeć na skorodowaną fabryczną nakrętkę do awaryjnego podłączenia przewodu minusowego.

 

uc?export=view&id=1qUyiGmsQAz5hXfiX_q_AJ3lVQKGOwlx3

 

 

 

Tylna oś do góry, koła zdemontowane będzie się działo :twisted: :cry2: :norty: :D .

 

uc?export=view&id=16RTRy4-T7_4-zOgOa_OZ9lnGnqtyQ7TU

 

 

 

B) Łożyska tył

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=33_1925

nr 1 :arrow: 33412406278, zdecydowałem się na SKF-a bo akurat Maciek FAG-a miał niedostępne

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=34_1478

nr 5 :arrow: 07119904511, nie ma konieczności zmiany ..... chociaż co nowe to nowe :)

nr 6 :arrow: 34211164044, polecam zmienić bo po łebkach tych śrub "przemieszcza" się duży rozpierak elementów ręcznego.

 

uc?export=view&id=19UX_y1Kl_xKMCKD188dNw1vdbNsAVJOU

 

Widząc stan nakrętek zewnętrznych półosi już przypuszczałem, że lekko nie będzie.

 

uc?export=view&id=17zO-FmEW0kTHhXNVpJChj3PaukOJ6y1i

 

uc?export=view&id=1hbCQEHUl_Wv0tXBkgsa3TbJQZI6B4wAy

 

To zdjęcie powinno być zamieszczone przy okazji wymiany tarcz i klocków tył ... bo co tu dużo pisać ogólnie to nie wygląda :mrgreen:.

Głównym powodem zmiany T+K była grubość tarcz poniżej wartości dopuszczalnej przez producenta (o klockach prawie na min wspominać za bardzo nie będę) ................. wiele osób niestety nie zwraca na ten istotny szczegół uwagi :duh: .

 

uc?export=view&id=1RDLKdY0xS3zomyrJ9Nbo-GHTI3hnbKN8

 

Prawa tylna półoś wyszła w zasadzie bez problemu czym mnie bardzo zaskoczyła ........ o kurcze jednak będzie lekko fajnie i przyjemnie :D .

Luz na tylnym łożysku był właśnie z tej strony.

 

uc?export=view&id=1JzkrIIi0Izn1LqAkA6mMCScIelByVfJc

 

Chwila moment i bez problemu zdemontowany został zacisk, tarcza hamulcowa i poszczególne elementy ręcznego z prawej strony na widoku.

Mimo wszystko nastawiałem się ze "graty" ręcznego będą wyglądać zdecydowanie gorzej i będzie konieczna wymiana ........ kurcze jak z drugiej strony będzie podobnie to nie zmieniam.

Budżet na części miałem bardzo napięty a wisiało widmo, że niestety dojdzie coś jeszcze przy tak dużym zakresie prac ........... no zobaczymy.

 

uc?export=view&id=1gCo7ZJ46b2ugWbX0H9iyjrwKB0d0GSF_

 

Z wyciśnięciem ściągaczami tylnych łożysk zawsze mam mały stresik, ale jak po garażyku :mrgreen: roznosi się "pierwsze strzelenie" i łożysko wychodzi to już jestem w domu :) .

 

uc?export=view&id=1lFi8Dnlu7hZpT1PILDH8gbiCpLuWs8gQ

 

Lewy tył :mad2: .

Wyciśnięcie półosi z piasty to był koszmar :mad2: .

Ściągacz do tej roboty mam na prawdę dużych rozmiarów (na nasadkę 32), na spokojnie skręcam + udar :wink: młotkowy i niestety nic :arrow: półoś nie drgnie.

Kurcze jak będę mocniej skręcał z pomocą 2m rury to gwint w ściągaczu mi się zerwie :? ....... młotka np. "10kg" również nie preferuję bo potrzebny by był ochotnik :P do trzymania sworznia czy czegoś aby walić w (prosić łaskawie aby wyszła :norty: ) półoś a nie piastę a dokładnie "pierścień ułatwiający" montaż koła (niestety po wizycie u mechaników często jest on obtłuczony-zdeformowany i utrudniony jest demontaż-montaż felgi).

Młotka "10 kg" w osobówkach również nie toleruję aby po wymianie nie była konieczna wymiana innych elementów.

Dobra skręcamy na max-a ściągacz .... z nim najwyżej gwint strzeli i kupi się nowy ................... .

1, 2 chyba również 3 próba i półoś drgnęła :D :!: :norty: ,dodatkowym problemem była gimnastyczna pozycja jaką musiałem przyjąć aby przytrzymywać ściągacz bo pod wpływem uderzeń mniejszym młotkiem :wink: zsuwał się/spadał z piasty.

Parę razy półoś łaskawie :mad2: przesunęła się po 0,5-1 mm aż zaczęła się poddawać wkręcanej śrubie i byłem w domu :mrgreen: .

Chyba z miesiąc temu prywatnie miałem takie same perypetie z półosią i łożyskiem w E61 3.0d 04r +300tyś ale na-szczęście również się udało, ale za to dzisiaj kurier dostarczył mi nową zabawkę :wink: do takich właśnie robót hehe.

 

uc?export=view&id=1SskzmrVT_o9e7zZhkgJXBdGFScjRbl2V

 

Z łożyskiem nie było na szczęście tak ciężko, w sumie podobnie do prawej strony.

Widok po wygranej bitwie ....... :mrgreen: .

 

uc?export=view&id=1DY2nrM_cdOrKQQCm8T7nCuF9vXjTeFIe

 

Miejsce montażowe wyczyszczone tak jak lubię :cool2: przed montażem.

 

uc?export=view&id=1XOK26MWfQiLoh_cY75G_2ArBUqQt7g2y

 

W przypadku łożysk "magnetycznych" bardzo ważny jest odpowiedni montaż.

Część magnetyczna powinna być po stronie czujnika abs.

 

uc?export=view&id=1O089136NVcI0vDoOJNohFfzlL56LRBfN

 

Nieszczęsna lewa strona w trakcie składania z nowymi śrubami, o których wspominałem wcześniej.

 

uc?export=view&id=1j0nnNwMth63fS8tNKB5FWiYu8EZ1zGx7

 

Na gotowo :D , montaż piasty to już formalność hehe.

Elementy ręcznego z lewej strony były w takim samym stanie co z prawej.

Dodatkowo awaryjnie miałem zamówione nowe szczęki i zestaw montażowy więc była możliwość pomiaru szczęk i ostatecznie zostawiłem stare części.

Z lewą tylną piastą również się udało, bo nie skrzywiła się itd. a awaryjnie miałem nową, która została również zwrócona i $ można było przeznaczyć na coś innego :) .

 

uc?export=view&id=1Z4QxbarwKTcX3Ft_tk8_YFk_rKOWe8qC

 

Jako ciekawostkę mogę dodać, że nie było słychać prawego tylnego łożyska.

W R6 mimo wszystko ciężej jest usłyszeć łożysko, które zaczyna się kończyć ...... no chyba, że mamy już stan agonalny.

 

 

 

C) Zawieszenie Przód i Tył

 

Na początku prac przy zawieszeniu nie zakładałem aż takiej ilości nowych opakowań :mrgreen: .

Plany były tylko na rozruszanie drążków kierowniczych, oraz tylnych śrub regulacyjnych od pochylenia/kąta oraz zbieżności kół.

Jak wiadomo precyzyjne, łatwe i przyjemne ustawianie geometrii jest w sytuacji jak regulacje odbywają się dopasowanymi kluczami itd. a nie 2-metrowymi szczypcami nastawnymi ....... bo nic nie chce drgnąć :? .

Lewy drążek poddał się dość łatwo, z prawym było trochę zabawy niestety ............. i zacząłem się zastanawiać kurcze może od razu zmienię końcówki :roll:

(luzu nie miały, ale sworznie "lekko chodziły").

Najlepsze zostawiłem sobie na koniec :mad2: .

Ze śrubami od tylnej zbieżności w rozmiarze M14 w zasadzie nie było problemu ....... jeden, drugi, trzeci strzał i swobodnie poddawały się regulacji.

Śruby M12 od kąta hmmmm :norty: :mad2: :duh: niestety nic nie szło, siedziały w tulei jak przyspawane, ..... będzie trzeba ciąć dojdzie koszt nowych tulei

albo w najgorszym wypadku wahaczy :( .

 

Ostatecznie wyszła taka partia towaru :) .

Układ kierowniczy:

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=32_1510

nr 5 Lewy :arrow: 32106767781

nr 5 Prawy :arrow: 32106767782

Zawieszenie przód:

nr 10 :arrow: 31126763719, aktualnie zdecydowałem się na tuleje, chociaż nie preferuję wyciskania tulei z aluminiowych wahaczy

Zawieszenie tył:

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=33_1230

nr 8 x2 :arrow: 33306760349, warto zmienić

nr 9 x2 :arrow: 33306784983, zapieczoną śrubę M14 w tulei ciężko ukręcić przy odkręcaniu, więc nie ma konieczności zmiany

nr 10 x2 :arrow: 33306786187, nie ma konieczności zmiany

nr 13 x2 :arrow: 33326760668, warto zmienić

nr 14 x? :arrow: 33322406290 nr kompletnego wahacza albo LEMFÖRDER 30582 01 nr tulei, jak kto będzie miał szczęście/konieczność :|

nr 16 x2 :arrow: 33326764292, koniecznie do wymiany

nr 17 x2 :arrow: 33306786186, nie ma konieczności zmiany

 

uc?export=view&id=124LRbGdMxoIWEhLI930SaRqKSLqbERCA

 

..... aby uzyskać taki widok musiałem się dużo napracować :mad2: .

Niestety nie mam piły szablastej a ułatwiłaby demontaż wahacza ........... .

Miałem bardzo pod górkę, bo jak kojarzę musiałem ukręcić ręcznie jeden koniec śruby, ubrany w maskę i okulary ochronne na leżąco pod autem kątówką przeciąć śruby z kawałkiem tulei nie uszkadzając wahacza oraz jego wsporników montażowych tylnych "sanek".

Wyprasowanie tulei z resztkami śrub z wahaczy to był już spacer po parku :) .

 

uc?export=view&id=1IBQ4YxtftzQX1fnzlxzDSn7Lt0oZPcYO

 

Tuleje "grubasy" przednich wahaczy "bananów", jeszcze fabryczne.

 

uc?export=view&id=14xrq3lTstXcrf4lNAdbeg6tzWZVrWLVo

 

Oryginalne wahacze z nowymi tulejami 2:0 dla mnie na szczęście :D .

 

uc?export=view&id=15YnYJ9_n27peuNV7VTsXsnjSqwTbT7Hk

 

Wahacze przód gotowe do montażu, chociaż jest to rozwiązanie tymczasowe :) .

 

uc?export=view&id=1FWnrSjqD7XJCSxtcbSRDGV5AZs37iacf

 

Końcóweczki drążków kierowniczych, :mad2: przecież ich wymiana to czysta przyjemność jak drążki nie są zapieczone.

Wystarczy odkręcić 2 nakrętki :D :duh: , połamałem chyba 3 bity torx 40 jak dobrze pamiętam ....... ostatni mi został w garażu :evil: .

Rzutem na taśmę udało się odkręcić jedną i drugą stronę, ale co się nakręciłem w lewo, w prawo, znowu w lewo itd. to moje :mad2: .

Nie ma to jak "wypielęgnowane" przez +10 lat, wodę, sól i kilometry połączenie śrubowe nie ruszane od wyjazdu samochodu z fabryki.

 

uc?export=view&id=1MYWNh7s5M2EHifzGAFffyTf07KnG2fyF

 

Sukces ale z motywacją do dalszego kręcenia jest coraz gorzej :| .

 

uc?export=view&id=1ZkeLnTDdumEL2k32wlU6IHCXcsNC6bWI

 

uc?export=view&id=1QgDKMmWW7e-GXft72Gk82WQNRZGWcXwQ

 

Jeśli chodzi o wrażenia po tych wymianach to najbardziej odczuwalne jest zmniejszenie drgań na kierownicy oraz podczas hamowania po wymianie tulei przednich wahaczy, które jako pierwsze "poddają się" jeśli chodzi o zawieszenie.

Temat przedniej i tylnej osi nie jest dla mnie skończony, bo będę chciał wymienić komplet tulei gumowo metalowych oraz pokombinować z wahaczami, drążkami stabilizatorów itd. .......... ale to na spokojnie :mrgreen: :wink: .

Warto również mieć na uwadze/pamiętać, że jak odstawiając autko na geometrię dowiadujemy się niestety o konieczności wymiany dodatkowych elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia i zapowiada się wydatek w wysokości +/-1000zł to bardzo prawdopodobne że wszystko jest tak zapieczone jak w Niebieskiej i niestety nie wszystko da się odratować.

Regularne coroczne sprawdzenie geometrii i ewentualne korekty (chyba, że samochód więcej stoi niż jeździ to nie ma co kręcić) w znacznym stopniu mogą niwelować zapieczenie itd.

 

 

 

D) Układ Hamulcowy Tył

 

Tutaj raczej nie ma żadnych niespodzianek, wielokrotnie prywatnie sprawdzany przeze mnie zestaw tarcze Zimmermann i klocki Ate.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=34_1478

nr 2 x2 :arrow: 34216855004, na tył ze względów ekonomicznych nie jest konieczny montaż zestawu oryginalnego BMW

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=34_1476

nr 3 x4 :arrow: 34203414763, nie ma konieczności zmiany chociaż często te śruby potrafią być mocno skorodowane

nr 9 x2 :arrow: 34216753675, jakoś jednak nie preferuje malowania tych elementów .....

nr 11 :arrow: 34216775678, standardowe klocki ATE "typu miękkiego"

nr 12 :arrow: 34356789445, z czujnikiem zużycia a dokładnie jego resetem to niestety bywa różnie.

 

uc?export=view&id=1ywsJAaEHRTcvnHOxMz7Gm7MdQSkYwV1Q

 

Prawy przód na gotowo, tylna sprężyna ze swoim oznaczeniem D3 załapała się do zdjęcia.

Akurat zakładając tarcze itd. wiedziałem, że jest niespodziewany dodatkowy wydatek :8) .

 

uc?export=view&id=1gNKUbR1O5DOtvaPckiuUa2KdFFsQqyT2

 

 

 

E) Olej w Skrzyni Biegów

 

Standardowo jak chcemy aby skrzynia manualna z rana (szczególnie w okresie zimowym itd.) trochę lżej chodziła zanim cały samochód się rozgrzeje to warto wymienić w niej olej.

Wbrew zapewnieniom w postaci naklejek na skrzyni "nie jest on wieczny".

 

Niezbędne części przedstawione poniżej.

Od zawsze jak pamiętam :) stosuję olej przekładniowy Fuchs-a.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=23_0966

nr 6 x2 :arrow: 23117531356, korek wlewowy/spustowy rzadko uszkadza się przy odkręcaniu oraz jak uszczelka jest ok to nie ma konieczności zamiany.

 

uc?export=view&id=1Kv1_ngol4_y61kjVXcxXp874p_XXxZF3

 

Skrzynia pusta :D .

 

uc?export=view&id=1GBl09sLk8NsOoi9iFN1dRWJ9RyH3p5bv

 

Tak wygląda stary, i raczej na pewno nigdy nie zmieniany olej ze skrzyni a nowy ma kolor złotego piwka ... , więc decydować każdy może :wink: .

 

uc?export=view&id=1IwDQEh51dZYvYU-4TLknxdz_JIRAswCG

 

 

 

F) Tuleje Dyfra + Olej i Tylny Łącznik

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=33_1229

nr 11 x2 :arrow: 33176760287, szkoda nie wymienić tych tulei jak ma się zdemontowany dyfer

nr 12 i nr 13 :arrow: 33176760343, nie ma konieczności zamiany

nr 14 :arrow: 33316769376, koniecznie do wymiany ........ sprawdza głównego problemu

nr 15 :arrow: 33176760342, nie ma konieczności zamiany

nr 16 :arrow: 33326760380, nie ma konieczności zamiany.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=33_1341

nr 3 :arrow: 33117525064, jak uszczelka jest ok to nie ma konieczności zamiany.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=26_0218

nr 10 :arrow: 26117518443, koniecznie do wymiany jak guma jest mniej lub bardziej spękana.

 

uc?export=view&id=1lH5gLkw7SmZvQ5Ldt0K7ahOIjPM3QZ9a

 

W E46 ta tuleje to przysłowiowa "9", objawy takie same bez względu na "rodzaj pokolenia".

Demontaż do łatwych również nie należy :mrgreen: , ale nie przypominam sobie abym musiał toczyć takie boje jak w przypadku niektórych wyżej opisanych podzespołów.

 

uc?export=view&id=1nljdrCqT_x2WrlCCQlP8fO_NMq9pO0lT

 

Z reguły łącznik tylny zużywa się chyba tak samo jak duża tuleja dyfra i warto od razu zmienić te dwa elementy.

 

uc?export=view&id=1Ou4NMcSzwyyHkIAzmy0Jm-sjPIMfcdks

 

I po krzyku.

 

uc?export=view&id=1vAqENnjmIX0Mp6JSRqqY44lX_QFvZX2d

 

Między innymi jak przy zmianie biegów czuć jak "coś wali w plecy" to tak ma nie być ............ , wymiana właśnie tulei dyfra i tylnego łącznika wału to zmniejsza/niweluje (wykluczam osłabienie/zużycie innych elementów).

Dodatkowo tylna oś usztywnia się bo dyfer dla silników 3.0 waży prawie 40kg i nie dobija pozostałych tulei na tylnej osi.

Poprawia się płynność przekazania momentu z wału na dyfer itd., oraz wydłuża się żywotność uszczelnień bocznych flansz dyfra.

 

 

 

G) Kompletne Tylne Amortyzatory

 

Niestety dodatkowa i powiedzmy, że nie przewidziana wymiana.

Tylne amortyzatory jak dla mnie "za głośno już pracowały" oraz tylna oś strasznie skakała na leżących policjantach.

Mają praktycznie na wierzchu amortyzatory sprawdziłem jak zachowuje się tłoczysko ....... i niestety zostawało w amortyzatorze.

:norty: czyżby sprzęt na okręgowej stacji pojazdów mylił się bo na przeglądzie 2 miesiące temu wszystko było ok :mrgreen: :roll: :P .

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=33_1263

nr 1 x2 :arrow: 33528036026, koniecznie do wymiany

nr 3 x2 :arrow: 33528036000, koniecznie do wymiany ale nie mam pojęcia jak to się stało i nie zamówiłem do siebie i w Niebieskiej muszę domówić :|

nr 4 x2 :arrow: 33526764418, nie ma konieczności wymiany ale ta część często jest mocno skorodowana

nr 5 x2 :arrow: 33506767010, nie ma konieczności wymiany ale ta część czasami się uszkadza i w Niebieskiej muszę domówić :|

nr 6 x2 :arrow: 33506771738, koniecznie do wymiany

nr 7 x2 :arrow: 33506771737, koniecznie do wymiany

nr 8 x2 :arrow: 33536764420, nie ma konieczności wymiany ale jak ma być "Po Bożemu" :)

nr 9 x2 :arrow: 33536764419, nie ma konieczności wymiany ale jak ma być "Po Bożemu" :) .

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=33_1230

nr 5 x2 :arrow: 33526768544, koniecznie do wymiany

nr 6 x4 :arrow: 33526764406, nie ma konieczności wymiany.

 

uc?export=view&id=1hsT_982xplLyNsY_0364GXj22h4jW3p6

 

Na szczęście nie trzeba ciąć już wygłuszenia jak to, niektórzy mieli w zwyczaju :duh: .

 

uc?export=view&id=1GvtyvBfaxKcCN1kmtf4k2Ykn2oX5kPCC

 

Co nowe to nowe :cool2: .

 

uc?export=view&id=17-twBo12ICr8UO8XJHHUXX9SKyKilWdp

 

uc?export=view&id=1p1i0hEjI_f5is4797TSTxTY4yxc4wAtU

 

Ostatnie zdjęcia po "nocce" w garażu, aby móc się zjawić na umówiony termin na geometrię.

Satysfakcja ogromna ale Niebieska dała mi w kość.

 

uc?export=view&id=17UBU0w4bupLNYNAss3ua-h-0UsozFxzy

 

Nowa duża tuleja dyfra załapała się do zdjęcia również, akurat nie miałem motywacji na cykanie fotek przy tulejach.

 

uc?export=view&id=1eBLfVBQSp1A_Ze-jR8c3QOuouzN2KblD

 

 

 

H) Geometria

 

Zasypiałem :mrgreen: :

- jadąc na geometrię

- podczas regulacji

- wracając do garażu.

 

uc?export=view&id=17s3MgV21ngb91i4kGHWTQ5QlItibllis

 

............ miska zakończona :!: , na trochę mam spokój z remontami :norty: w Niebieskiej.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, solidna akcja !

 

ile Ci całość zajęła ?

Galeria: E91 320D LCI M-Pakiet 2009r.



2010-2016 E46 Touring 320D 136km 2000r.

2016-2017 E91 318i LCI 143km 2008r.

2017 E91 320d LCI 206km|393Nm 2009r.


kod zniżkowyna 5€ do Carly: XAZHF8

http://yanosik24.pl/widget/64583.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sineczek

Zabawę ...... jeśli można tak powiedzieć zacząłem 05.03 a skończyłem nocką z 9.03 na 10.03.

W tygodniu kręciłem pod wieczór po pracy do późnych godzin nocnych ale nie codziennie.

Dokładnej ilości roboczo-godzin nie powiem, bo tak "nie koduję" ......... przy tych robotach zapamiętałem że Niebieska dała mi w kość dość znacznie i dużo czasu przy niej spędziłem.

Pikanterii dodaje fakt :mrgreen: , że przygotowywałem autko na urlop tyrając w garażu :D .

Niebieską mieliśmy jechać do Włoch .......... już widziałem jak DPF mi się wy-żarzy :norty: totalnie :) na autostradach.

Niestety w piątek wieczorem pewien uroczy :wink: psiak uniemożliwił wyjazd na dwa samochody osobowe.

Niestety nie zgodziłem się na dodatkowego 4-nożnego pasażera :D i jego Właściciel zmobilizował się do zorganizowania busa z pracy.

W 9 osób + psiak wystartowaliśmy w nocy z 10.03 na 11.03 do Val di Peio :) .

 

 

Po drodze mieliśmy krótki postój w Monachium a dokładnie obok :norty: :D :

 

uc?export=view&id=1dHKy6WaoGbEA3Kkka1I2-Vl0Qv61PC6P

 

Generator kosztów związanych z wymianą kompletnego rozrządu :) , aktualna generacja R4 2.0d.

 

uc?export=view&id=1BgaNYjxaSH4_Tjl2YEJ83VGJqFviOw0e

 

Sympatyczny Bobas :D .

 

uc?export=view&id=1sr4wFlBj7bp9exmqMJo78_ueMbTKuZdw

 

Ciekawe ile to mieszkań na kółkach :P .

 

uc?export=view&id=1vnT0DdNRsmZcAUl-db__eJpfWqEwqKvS

 

Wersja :arrow: najszybszy Tatuś pod przedszkolem :) .

 

uc?export=view&id=1Edqu0Exqh5KG9bMHaV9Cjwk01VIP7vew

 

Ten egzemplarz mnie szczególnie zainteresował, a dokładnie zestawienie kolorystyczne :roll: .

 

uc?export=view&id=1pGbjGu4CQVB6-qWcV4tyRbCYQVvMyyLh

 

Hmmmmmm jakie zaciski, z marszu zapisane na listę życzeń do Niebieskiej :roll: :cool2: , kurcze tylko czy montaż jest możliwy :wink: .

 

uc?export=view&id=1xp9QnnHRgN7c0TqQLQggSQpnnPpyCKVV

 

 

 

2017.04.02 Ramki

 

Jak już wspomniałem wcześniej czerwone ramki rejestracyjne kwalifikowały się do zmiany.

Żonka była panią fotograf :) .

 

uc?export=view&id=1KxzAthhAs_q2xp2K334TaQPUIcf3zQpW

 

uc?export=view&id=1Hgd8EKN0-pB8t50fjuP0dW7NoOaNh_c7

 

Zawitały oryginalne BMW.

Dodatkowo nieczęsty widok został uwieczniony :arrow: nawoskowane ....... czyste hehe auto.

 

uc?export=view&id=1LjLOBYYuHMd5u5FwfatCYJQmpENr1MVj

 

Na czyściocha "robi robotę" :) .

 

uc?export=view&id=1TEcRCViMPpYkgKYxZ_1xMaloYa2pOpOD

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zrobiłeś jak na jeden raz - dobra robota.

Teraz wiem skąd to walenie przy zmianie biegów w E39 530i :mrgreen:

"Dobry Boże, co się dzieje z tym światem? Popatrz tu z nieba i przypierd.l granatem."


Alpina B10 V8 4,6

E61 Edition Sport - rodzinne kombi


E39 530i 2002r - moja pierwsza miłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W między czasie pojawiła się pierwsza nieplanowana usterka mechaniczno-elektryczna .......... :mrgreen: przepaliła się lewa tylna żarówka postojowa :) .

 

 

2017.04.12 I szkoda

 

Niestety jadąc z rana do pracy zdecydowanie (lekko pisząc) się nie popisałem :duh: .

Szczęście w nieszczęściu (oczywiście z mojej winy) :duh: skończyło się tylko na stłuczce i poszkodowanemu oraz mi nic poważnego się nie stało.

 

Mimo wszystko zdjęcie z przebiegiem nie napawa optymizmem.

 

uc?export=view&id=1a0kOVZsh37KScJ45-vl_If6fOiTrDMke

 

W momencie stłuczenia bocznej szyby po stronie kierowcy przez "wpadający do środka" wkład lusterka przy zamkniętych oknach itd. rozległ się straszny hałas.

Jak by bomba gdzieś uderzyła :duh: (nie polecam ......... ).

Szkody widać poniżej, szkła nie było tylko w bagażniku :duh: .

 

uc?export=view&id=14UZWddbvJUjSPCyKIGTgRCNXizrD160h

 

uc?export=view&id=1ys617HgrU_HtJuZdc3rNykd61Y6qUSag

 

uc?export=view&id=1ekm8R-v1nmxTlGzzRWljBhhR_LSB6cu8

 

uc?export=view&id=1Q5YMXvU-EAl7BYiFItlMj6nHXX4fpi5k

 

+/- godzinę po wykonaniu zdjęć odkurzacz nie stygł abym mógł pozbyć się szkła z auta ......... masakra :duh: (a i tak od razu nie było to możliwe).

 

 

 

2017.04.28 Naprawiamy :|

 

Niebieska "na spokojnie" z oklejonymi drzwiami kierowcy przezroczystym streczem czekała na fanty w garażu :( .

Standardowo wymaganie było jedno:

- kompletne oryginalne lusterko musi być "w kolor"

- wypas gdyby boczna szyba kierowcy była z tego roku co Niebieska itd..

 

Powertowałem trochę aukcję i w końcu jest dawca ... oczywiście Angol :roll: .

Szyba kierowcy bez znaczenia i tak to samo co Europa.

Lusterko kierowcy niestety nie w 100%, znalazłem opinie że da się je wyregulować ........ zobaczymy.

Wkład faktycznie odgięty na max-a ale widoczność jest, co prawda z prawej strony nie wyobrażam sobie taka rozwiązania.

Regulacja itd. na szczęście działa bez problemu.

Jako ciekawostkę mogą dodać, że z najważniejszych rzeczy :arrow: wkład lusterka oraz obudowa lusterka dla Anglii i Europy jest taka sama.

Lusterka różnią się "kątem łączenia z drzwiami", akurat zdjęcia nie zrobiłem ale po nr. dolnej osłonki można bez problemu rozróżnić.

 

Dodatkowo sprzedawca miał tylne lampy w niedużych $.

 

uc?export=view&id=1dYgHK3WMge0bUktncb8LxtIIxHrFAMgP

 

W moich lampach górnej uszczeleczki osłonowej w zasadzie nie było.

 

uc?export=view&id=1unyJz99Ela6jZMcUjrUnpcOSEqIpAixz

 

uc?export=view&id=16DJgLYuDDvDuw25phGnPo1SOaILtTcHJ

 

Wyzbierać resztki szkła z drzwi kierowcy to był dramat, robótka ale dla cierpliwych :P .

 

uc?export=view&id=1qHfcLHHP1b9jD6ZlFNy8q-pzK1XgYBpC

 

uc?export=view&id=1M0xrilZFIagOo6w6biSIQlCV5XZztKDj

 

Szyba na miejscu, działa ....... nawet nie była konieczna żadna "komputerowa" regulacja.

 

uc?export=view&id=1VA8pYuPw6zbdmNW7dZlJxBHgXMVbCs-2

 

Z datą produkcji itd. udało mi się ......... wszystko to samo.

 

uc?export=view&id=1jG3mh9RbbtOmH31D_vLNiAMDt898PrBU

 

Na gotowo.

 

uc?export=view&id=1nMtEQp63e48yKcay42AFCly8mq04lyCT

 

uc?export=view&id=1JeBIrU7qr4eDZEpzAJXqWgO47zj3n7Av

 

uc?export=view&id=151embtzP5oqUF-hx430qONPW7VvAJlRk

 

Gdyby komuś było potrzebne jak wygląda oryginalne lusterko itd.

Swoją drogą wkład był "na liście" do zmiany ale nie w takich okolicznościach :duh: .

 

uc?export=view&id=19av_zqpT3ZDQOVEr3K0Gm0nXlFOkxF0c

 

uc?export=view&id=1DrdCdWfqCpBfAwEeQWH8rXhf0UbYskZW

 

 

 

2017.05.12 Opony tył

 

Decyzja podjęta, 255/40R17 RSC/RFT/Run-Flat zgodnie z naklejką na słupku zostaje.

Na aukcję trafiłem zupełnie z partyzanta, właściwie jeszcze nie szukałem opon.

Z 2017 to one nie są :P , ale zależało mi na oponach w ogóle nieużywanych.

 

Przebieg uwieczniony, można liczyć na ile starczą opony.

 

uc?export=view&id=1FHENH4GNbjTJDYHxRbKGoDABnyq5HoXx

 

Wiadomo są większe szerokości, ale i tak robią wrażenie.

 

uc?export=view&id=1se4cOf9I0li72WNyUmA1pnHK-JPiQHaZ

 

Miły smaczek :arrow: homologacja BMW, o którym dowiedziałem się po rozpakowaniu przesyłki.

 

uc?export=view&id=1n_mMMMaCcgSWfF5p4CyUbPJVvIRzRiOq

 

Mam co chciałem (kolorowe znakowanie produkcyjne, naklejki :D ).

 

uc?export=view&id=1gYW6YgUD3pxQvW8-aWj5QB_fgoUo-iQc

 

Bridgestone Potenza RE050A I na suchym wolno/szybko/prosto/łuki petarda :cool2: .

Jak pada deszcz, jest ślisko itd. hehe :roll: to "na spokojnie".

 

 

 

2017.05.28 Przednia oś część II :mrgreen: + Dodatki

 

No i trochę sobie pokręcę :P .

 

uc?export=view&id=1soxsSnFRSMwLDPLMN9ey7UIQqPv9VOJO

 

 

A) Kompletne Amortyzatory Przód

 

Zaczęło się od małego olejowego zapocenia lewego przedniego amortyzatora.

 

uc?export=view&id=1L0ray0LZ9ijUQtYCfG1jXmC35IY12wxe

 

Niezbędne części (niebieski kolor dominuje :norty: ).

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=31_0694

nr 1, 31306775098, koniecznie

nr 3, 33326760346, w przeciwieństwie do E46 nie ma konieczności wymiany bo tak śruby nie korodują

nr 4, 33326760668, fanaberia

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=31_0716

nr 2 x6, 31316769731, moje były skorodowane i drażniły oko

nr 6 x2, 31306772226, akurat u mnie były "papierowe uszczelki" całe ....... ale różnie to bywa

nr 7 x2, 31331110196, niestety często widywałem jak z amortyzatorami coś było kiedyś robione to te osłonki "nóg dostawały" :|

nr 8 x2, 31306763966, fanaberia :8)

nr 10 x2, 31336767500, bardzo rzadko uszkadzają się

nr 11 + 12 x2, w zależności od wersji zawieszenia koniecznie :!:

nr 13 x2, 31336764372, jeśli gumowa osłona ma kontakt z olejem z amortyzatora to niestety się odkształca

 

uc?export=view&id=1k6YhTf1b9V2kW7QGjEfVTbmb1nuoRpdZ

 

Kompletnej kolumny Mc-Persona brak :) .

 

uc?export=view&id=1Zl9d4beBzNCwT0m8Rsxxp6siJj37dBVw

 

Pojedyncze części starych puzzli.

Nie załapała się poduszka amortyzatora oraz górna nakrętka.

 

uc?export=view&id=1xWvgHj53xy3m5kdCMcc6K6NPg_nTFzy2

 

Gdyby komuś było potrzebne oznaczenie przednich sprężyn dla Sedan M-Pakiet 3.0d.

 

uc?export=view&id=1K3xlH7W9s4nt1K6aU2L8E4e9oU5fbhi7

 

Stare Vs. Nowe :cool2: .

 

uc?export=view&id=17sPep4F958P41YybR7vuHXVvpTx3NlY8

 

Stare Vs. Nowe :cool2: .

 

uc?export=view&id=15p3Za8y4EUDQabB_NHQ1EFOxzLMHDFuO

 

Stare Vs. Nowe :cool2: .

Tłoczysko po wciśnięciu w ogóle się nie wysuwało.

Na maszynie pomiarowej na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów oczywiście ......... LUX amorki przod :mad2: :norty: .

 

uc?export=view&id=1Qz1UcAAKx08k-zpfDXUipw2MhNNzaHHJ

 

Lewa i Prawa strona na gotowo :8) .

 

uc?export=view&id=1QHkLmUvmErKdLVVlNa0G0nxe9MuUtoER

 

uc?export=view&id=12UTPUVTRWSliMYBFJ1gzk5eZiebFi8I-

 

:D cicha, delikatna praca przedniego zawieszenia ............ i tak przez następne +100 tyś km jak samochód się szanuje i w miarę możliwości zwalnia na dziurach.

 

 

 

B) Krótkie Wahacze Przód + Śruby

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=31_0715

nr 11 x2, 31106763928

nr 12 x2, 31106767496

nr 15 x2, 33326760668

Śruby mocujące krótkie wahacze do "sanek silnika" sugeruję zostawiać oryginalne mimo, że schemat podaje x4.

Niestety gwint mają na całej długości a oryginał przy łepku ma go mnie aby podkładka "miała więcej miejsca" :wink: .

 

uc?export=view&id=1y_Oo10fqQl_85fASLxK1lAX8LtVFfjOe

 

Nowe tuleje w "krótkich" wahaczach.

 

uc?export=view&id=1ulZzzRWhd9gb9ffXNoTswKyOQjS0QYfv

 

Przy skręcaniu "bananów" po wymianie przednich tulei "coś" mi nie pasowało w połączeniu śrubowym ......... więc 2 strony nowe graty :mrgreen: .

 

uc?export=view&id=14YCiWJx6pz0aT-Yp1pUdzstz5klbrSyt

 

Po wymianach 0 zmian :norty: .

Męczyło mnie, że nie wymieniłem "tymczasowo" od razu kompletu tulei przednich wahaczy, a koszt praktycznie zerowy porównując do niektórych części :wink: .

 

 

 

C) Dodatkowa Pompa Wody

 

Błąd nr A6D1 i wszystko jasne :) .

Ceny na serwisach aukcyjnych mają bardzo dużą rozbieżność, na szczęście nie spieszyło mi się z zakupem i mogłem czekać.

Nastawiałem się, że mimo wszystko kupię pompę do regeneracji a tu miłe zaskoczenie.

 

Niezbędna część.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=64_1516

nr 4, 64118369806

Używka prezentuje się nad-wyraz dobrze :) .

 

uc?export=view&id=1imQCJstHNc-25-CD0G_EH6oSMIWsptPA

 

Gdyby komuś były potrzebne dokładne nr..

 

uc?export=view&id=16_Dq9qA9Fs-ImGbrhPEsEzB5yJ5Zfuwq

 

Stara :( .

 

uc?export=view&id=1YtY8jufTu-2-rkwj7IMBFcAmjjTG01wz

 

"Nowa" :) .

 

uc?export=view&id=1UlFMEnQvbPxk0TDgheFZFTAR2Eg7L6Hl

 

 

 

D) Osłona

 

OEM BMW prawie 200 :D , nieuszkodzona używeczka za ułamek tej ceny również będzie pasować.

 

Niezbędna część.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=51_6216

nr 2, 51757127361

 

uc?export=view&id=1L1vNYCaxwpKPCpUPveitYRWOBVaVW9wY

 

 

 

E) Śruby Kół

 

Niebieska w momencie zakupu nie miała śrub antykradzieżowych tylko jakieś 4 zamienniki :lol: .

Nie preferuję malowania łebków "domowymi metodami" aby wyglądały świeżo/jak nowe, więc koniecznie nowe a FEBI jakościowo itd. = OEM.

Na złodziejkę tym razem zdecydowałem się starego typu, gdybym miał aktualnie do Czarnej kupować to również takie by były.

Niestety jak pęknie/ukruszy się wewnętrzna gwiazdka to powodzenia z odkręceniem :cry2: .

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=36_0931

nr 3, 36136781150

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=36_0811

nr 1, 36136786419

 

uc?export=view&id=1i_OUZ2pBE7mkPqirUi3GxGnqM5l16QmT

 

Śruby wyglądają pięknie :D , gorzej z czystością felgi :mrgreen: .

 

uc?export=view&id=16q5trzMELUnVwUDqT3B2mHPzdVNnzxud

 

 

 

F) Siłowniki Tylnej Klapy

 

Niestety tylna klapa "zabijała" przy zamykaniu/otwieraniu :roll: .

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=41_1638

nr 7, 51247250308

 

+/- 200 zł za sztukę oem BMW to jak dla mnie lekka przesada, więc musiałem posiłkować się zamiennikiem.

Padło na produkt firmy Krosno, czy markowy ciężko powiedzieć ......... bo klapa zaczęła zachowywać się normalnie :mrgreen: .

 

uc?export=view&id=1PFAMFkcfTG8w2IIkd6N8MZD-mt7Ttk9h

 

Fabryczny siłownik zdecydowanie się skończył, bo aż takiej krzepy nie mam :norty: .

 

uc?export=view&id=1nowwWu-02jZTzxlfvyiaMfknX6QDqhtG

 

Na gotowo :) .

 

uc?export=view&id=1hJ8a52O85GSS2vevmVsgTUX2xWYxehXe

 

O produktach firmy Krosno chodzą różne opinie, w innej znanej mi dość dobrze E90 klapa mimo wszystko ciężej się podnosi ale samochód nie garażowany.

 

 

 

G) Detale Wnętrza

 

Brakowało mi 5 sztuk osłon szyn przednich foteli, jeden przód i cztery tyły.

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=52_3185

nr 17, 52109110103/52109110104

 

uc?export=view&id=16gwhuWB8-3vGykxEIv8rCHzsJT1suvHW

 

Było tak albo wcale :P .

 

uc?export=view&id=11SEn9I8g1J-8ftLSPjoHj1gZefJfkG4a

 

Mała pierdoła a jak cieszy oko :D .

Swoją drogą od dawna na te osłonki nie zwracam uwagi, ale komplecik jest :norty: .

 

uc?export=view&id=1OdBiwm_F7LWXWDTAUTXjiNCiaqsrqtYu

 

 

 

H) Gadżety

 

Małe a cieczą :P :norty: :D .

 

uc?export=view&id=18o6EoSTqHCGIYd_jirYTo5-Oui8TlGG0

 

Tylko ten panelik po prawej mi nie pasuje bo nie ma wyjścia na USB :roll: .

 

uc?export=view&id=1xYvE74UTKE74NMyF_VH5Y-PnBAPoGR2X

 

Dylemat z Żonką mieliśmy dość poważny :8) , na jaki kolejny breloczek się zdecydować.

Ten wizualnie jest "ze smaczkiem" ale niestety w czasie jazdy po nierównościach stuka w deskę.

 

uc?export=view&id=1DAf2tgkUBxacpPTZAV3hQD3g5FInfhpR

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WojciechT

Jak nowa Niebieska była 11.2006 niestety i czego bym nie zrobił to tak zostanie :mrgreen: .

Od kupna wiedziałem, że będę miał co robić przy autku ...... ale takie chciałem :8) .

Inna sprawa kiedy ma się rozeznanie jak zachowują się nowe części vs. używane ("na wykończeniu ale nie rozpadające się na kawałki") to lista robi się momentalnie :norty: .

Na detale typu np. połamane/brakujące osłony itd. to jestem wyczulony, nie szaleję z kosmetyką wnętrza ale wszystko ma być na swoim miejscu :) .

 

 

 

2017.06.09 I Bonus :twisted:

 

Jak na razie przebieg rośnie w zastraszającym tempie :P .

Wagner time :) .

 

uc?export=view&id=1S2Mwo6ED2-nRXQeYpCJZICcHnrO-qohw

 

IC kupiłem od forumowicza marko0424 https://www.bmw-klub.pl/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=7093.

Zdjęcia przed-sprzedażowe, prywatnie wolałbym w oryginalnym czarnym kolorze ..... ale jak chce się nowe-nowe to do sklepu :roll: .

Zakup wcześniejszy niż planowałem ale na "takie części" się czeka hehe.

 

uc?export=view&id=1Mg8MYcWvQYtmgE0pyHTwE5K36GX6Y_Oe

 

uc?export=view&id=1RN7YUuvqS7xTcSW3tD5gOPN9DPPpCu5v

 

uc?export=view&id=1y38UrHDNyrYMQRN7ebPgvunpVN6-my51

 

Paczkę odebrałem w pracy i cieszyłem się jak Bobas, chociaż jest to wyjątkowo ciężka zabaweczka.

Moja radość nie trwała długo niestety, ............. montaż .............. .

 

Tutaj trzeba dosłownie wepchnąć dziada :evil: .

 

uc?export=view&id=1UQlQyZ0S4qtDtmmU7dEi2MLBxIKwN4CF

 

Instrukcja montażu wspomina o konieczności "rezygnacji" z tej osłonki.

Niestety z mniejszej dolnej osłony chłodnic również musiałem zrezygnować bo za bardzo odkształcała się główna osłona silnika.

 

uc?export=view&id=1ql9MR2nGKjGM56rulDbOkMG82quMyE_k

 

Całość na gotowo :? .

Wizualnie wygląda bardzo fajnie, Żonce też się spodobało :cool2: .

 

uc?export=view&id=1cdW1ggtvCv8PjnPudAT0TzhNEqMS3KNH

 

Niestety z garażu do domu wracałem zły i niezadowolony z nowego nabytku.

Jak na mój gust to montaż w 100% nie jest plug&play.

- Złączki na przewody IN/OUT powinny być bardziej dopracowane.

- Śruby montażowe dołączone do zestawu słabo wyglądają.

- Przy Wagner-ze trzeba zrezygnować z elementów nr 4 ze schematu poniżej:

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=17_0316

Niby pierdoły, ale jak dla mnie słabo wygląda obudowa wiatraka mocowana na try-tytki/paski itd..

 

Podsumowując:

- jeśli byłaby oferowana "trochę" mniejsza wersja to zdecydowałbym się na nią;

- niestety mnie w pełni satysfakcjonują oryginalne części BMW :| , a do E9X nie jest chyba oferowany bardziej wydajny IC.

 

 

 

2017.07.08 Poprawki

 

W zasadzie to bardzo delikatny lifting tylnej osi :) .

 

uc?export=view&id=17PJzTli6TFw1LE_kBO6h1__tUwUXbjGv

 

 

A) Kompletne Amortyzatory Tył

 

Między innymi brakujące/niewymienione odboje tylnych amortyzatorów z osłonami oraz górne uszczelki.

 

uc?export=view&id=1jf9XKz2cB3t_oLK3BzHcE_QOR6zT_SMx

 

"Nie przepadam drugi raz zaglądać w to samo miejsce."

 

uc?export=view&id=15-ZqwZIpmGlv36cCcYzPbdoMzcbTxVP_

 

Mimo wszystko w sedanie i coupe nie ma tak dużo rozbierania jak w touring-u kiedy są wymieniane tylne amortyzatory.

 

uc?export=view&id=1QC_VaL6RtB93ONsbohw4foFn8dswrVgj

 

Można powiedzieć, że kosmetyka :mrgreen: ale górna uszczelka jest uszkodzona :P ....... wymieniamy :D .

 

uc?export=view&id=1FcDbgSATxjX90p2rWx5sBcX6kIhcIeT7

 

Co nowe to nowe, stare odboje były jak kamień :? .

 

uc?export=view&id=1fAOb_2GJ7TS1mlg8HcXP5M-JONcyqCQm

 

Obym w końcu był zadowolony z pracy tylnej osi.

 

uc?export=view&id=18CUhwfhnuBA9FBkRTW1hc6WBLxkcqLle

 

Sukces :cool2: , za skakanie na leżących policjantach tylnej osi były odpowiedzialne stare/bardzo twarde odboje.

 

 

B) Układ Hamulcowy Tył

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=34_1476

nr 8 x2 :arrow: 34216869617, polecam ATE bo jest różnica w jakości względem tańszych zamienników

 

uc?export=view&id=1Q0OsdGDQxm023idmsiEdRrtol5Os1F0V

 

Dramatu nie było jeśli chodzi o naloty korozyjne w miejscu montażowym gumek.

Wiadomo przed montażem wypada :wink: "wyszorować" otwory.

 

uc?export=view&id=1o-J1Dhpl0rZPYB0VwtjJkLtWkm4rOHSV

 

Zrobione :) .

 

uc?export=view&id=16MGYmBniZdCvy6YAe5jGbV4cAdBYho05

 

Mogłem się obejść bez wymiany tych gumek ślizgowych, ale prawie wszystko nowe "poszło" na tylną oś więc nie będę dziadował :D .

 

 

C) Dodatkowe/Nieplanowane Koszta :D

 

A co to za "tłusta" plama na materiałowym nadkolu koło baku :norty: :?:

 

uc?export=view&id=1c0aUGvdnIBLa6pkhZybR5-nlSzdC2NO1

 

Druga usterka elektryczna.

 

uc?export=view&id=1q4zz9we0auuCgtNmAZUmKp0jz-rLGwRa

 

 

 

 

2017.07.24 OEM-owy Serwis

 

"Nadprogramowe" wydatki.

 

uc?export=view&id=1jiGEa27NYERSMsdBeYrvyqB3LY74GVil

 

 

A) Żarówki postojowe/Ringi.

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=63_0918

nr 9 :arrow: 63117161444

Cena jak to w BMW :evil: , niestety płacimy za oprawę standardowej żarówki.

Można próbować rozwiercać/wykruszać żarówkę z oprawy ale ja nie chciałem kombinować, co innego na niesprawnej używce :mrgreen: .

Nie chciałem kombinować z zamiennikami bo zależało mi na oryginalnym podświetleniu oraz braku ewentualnych błędów na liczniku, więc płać i :cry2: .

 

uc?export=view&id=1fsEKbMQ7Qt6hwZdm1UrICwuCerfaDV_W

 

Z wymianą BMW również się nie popisało :mad2: .

Normalnie w samochodzie to podnosi się maskę i w miarę jak warunki/umiejętności pozwalają wyciąga się wtyczkę z lampy :mrgreen: .

A u nas :lol: podnosi się przód i demontuje koła na początek :) .

 

uc?export=view&id=1rAbc118uUyac9yXTw8fWLZrZyIt1Ilga

 

Następnie trzeba uporać się z przednim krótkim nadkolem.

 

uc?export=view&id=1tc9AbMuEwVH2zwNpM8AlRPYeapXca0l_

 

Ściągamy osłonkę widoczną po lewej stronie i "żaróweczka" na wierzchu :P .

 

uc?export=view&id=1WPKeKN0RAH4ewoCMaxJ-1VxQ7ZyteaQB

 

Miejsce montażowe.

Prawa strona (pasażera).

 

uc?export=view&id=1zESjEjDFq6VCKmmDBf2GPZL8rrNTN6hp

 

Lewa strona (kierowcy).

 

uc?export=view&id=1-6Fnz2ou1QZxH33oohf8ZUpbypUngi4v

 

Wszystko składamy w odwrotnej kolejności i żaróweczki :mad2: wymienione.

 

 

B) Przewód Odpowietrzenia Baku

 

Na początek trochę lektury.

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=70&t=132621

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=70&t=126428

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=817634

 

Niezbędne części.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=16_0595

nr 16 :arrow: 16126765748

+ Własna Fanaberia :D , akurat w Castoramie :wink: mieli w kolor :norty: (jeszcze na 2 auta starczy na pewno :8) ).

 

uc?export=view&id=1y1TNHRjviOFAioi8PJj7gtkeTZrUxnyU

 

Przy robocie dużo zdjęć nie robiłem.

Wymiana ogólnie niewdzięczna :? jak całego baku się nie opuszcza:

- jako tako przewód przy baku idzie wypiąć ale wpięcie montażowe :mad2:

- do demontażu/montażu dyfra w E9X również nie mogę się przyzwyczaić, chociaż ostatnio jak miałem okazję zajmować się jego tulejami oraz bocznymi uszczelnieniami w F11 to w ogóle fantazja poniosła inżynierów :evil: :mad2: :cry2: .

Na zdjęciu bak częściowo upuszczony a miejsca i tak za dużo nie ma :| .

Odkleiła mi się również jedna z "poduszeczek", nr 4 na schemacie poniżej.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=16_0595

 

uc?export=view&id=1OA6WPCqpicAeioAZiwuwZZ3jiQaAObQQ

 

Uszkodzenia.

Lipa bo nowy oryginalny przewód odpowietrzający jest taki sam jak stary, prędzej czy później ponownie się wytrze w tych samych miejscach :duh: .

Dobrze by było "we własnym zakresie" pomyśleć o jakieś dodatkowej ochronie albo wykorzystując złączki starego przewodu zastosować elastyczny przewód gumowy odporny na działanie ropy/oleju itd. (zawsze taniej).

 

uc?export=view&id=10iAQI3cxGbL1-AJcPPHF2OIhytpYry6F

 

uc?export=view&id=1SJ6EB4s0A3m2sUNm2RCQpDACh8eUC8g5

 

uc?export=view&id=1RjEJUuY1cL3pxkpcSq8lrFGhLOpcb1F_

 

Całość złożona, dodatkowo ochronna otulina i leży pięknie :cool2: .

 

uc?export=view&id=1BKXDfRWwfpjJ_7v9rveqrmMQFLPcu7rS

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

aaale sie narobiles przy aucie... o jasna dzida...

podrzuce Ci e32 :) bo nie mam kiedy sie za nia zabrac :)

jest to troche zboczenie co robisz... ale na ta chorobe nie ma lekarstwa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Bardzo fajnie prowadzona galeria, miło się czyta ;) Mega plus, że większość użytych części do napraw to ori BMW :cool2: Planujesz jakieś zmiany w look'u Niebieskiej? :twisted:

Moje galerie:


Jest :) BMW F30 // 335XI // BLACK

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=167&t=397494


Była :( BMW E90 // 330D // M-PAKIET

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=339724

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

cypisek21

Faktycznie parę dobrych godzin w garażu zleciało :norty: .

Szczęście w nieszczęściu :wink: to jeszcze nie wszystkie konieczne prace, które chcę ze swojej dość obszernej "początkowej listy" wykreślić.

Oj nie wiem czy sam bym miał wystarczająco czasu :mrgreen: aby zająć się Kolegi E32, bo często wolny czas po pracy mam w garaży na różne kręcenie zarezerwowany .......... :D .

Chorobą bym tego nie nazwał mimo wszystko :roll: , a na pewno sugerując się galeriami nie jestem odosobnionym przypadkiem :cool2: .




SebaG92

Mimo, że "humanistą nie jestem" to trochę wprawy w pisaniu się nabrało a Pani Redaktor Naczelna z reguły uwag również nie wnosi :wink: .

Tak na poważnie to właśnie mi zależy aby przekaz był treściwy, przejrzysty, zrozumiały i w miarę możliwości nieprzytłaczający dla czytelnika.

Najważniej zostawiłem na koniec :arrow: Pomocny, ale opcja szukaj na forum nie jest za bardzo lubiana ...... tylko ciągle te same nowe tematy.

Podziękował :D , wiadomo że kupowanie wszystkiego oem BMW jest ekonomicznie nieuzasadnione ...... ale niektóre części oryginalne są zdecydowanie lepszej jakości i "na dłużej starczają".

Jak już zamienniki to koniecznie w niebieskich kartonach/opakowaniach bo innych ze względu na jakość wykonania BMW nie toleruje :lol: .

Wewnątrz zaszły pewne zmiany :twisted: , z zewnątrz nie planuję raczej większych rewolucji ... ale np. felgi wzór nr. 193 chodzą mi po głowie.




zent

Ta otulina to mnie w ogóle się ......... bardzo podoba :P .

Dołożyłem ją bo znając rodzinne podejście do 4-kółek Niebieska również dłużej w rodzinnej flocie zabawi, a szkoda za np. 4/5 lat ponownie wymieniać ten przewód :mad2: .




2017.09.29 Koszta, koszta, koszta :)


A) III usterka elektryczna


Chcę wymyć przednią szybę a tu zero reakcji na ruch manetki :| :

- wycieraczki stoją

- pomp spryskiwaczy nie słychać

- kaplica, koszta .......... :cry2: hehe.


Działamy :8) .


uc?export=view&id=1ZlPgJLYtSQN6ulZ84cq2tZfAnTX31FTB


Między innymi trochę w ciemno zamówiłem pompkę spryskiwacza przedniej szyby.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=61_1879

nr 8 :arrow: 67127302589, VDO robiło na pierwszy montaż ale z dostępnością słabo ..... wiec witamy :D produkt FEBI

Ściągając przednie długie nadkola warto do razu domówić spinki mocujące.

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=51_5862

nr 4 x3/x6 :arrow: 51161881149


uc?export=view&id=127OIsFBCVOpsMvZGFgOT9I6AJY4vvhMA


Winna okazała się faktycznie pompka spryskiwacza.

Odłączenie od niej wtyczki skutkowało :twisted: ponownym działaniem wszystkiego hehe.

Oczywiście strumienia na przednią szybę nie było wtedy ....... ale to bez znaczenia bo diagnoza trafna :D .


uc?export=view&id=1-4U9wNGcY5BPhICj8_ePsyRbVamvGWI3


Takiego brudnego zbiornika ponownie nie zamontuję przecież :roll: .


uc?export=view&id=1wU1_BujdSRwAVpwrv58PPsJcfYEq7LpG


:mrgreen:


uc?export=view&id=1KDEFjhNpZ6dKSTpCuemnmL2FHry4BMZx


Zaraz zamykamy pacjenta.


uc?export=view&id=1hxzQT_xC4geAOvCamjHjmCWNz8QsX2xH


Na gotowo :) , moja awaryjna lampka w tle to straszna lipa była.


uc?export=view&id=1T1maT98bDqAYzSEoeykZYLrI_SSy9LC4


Podsumowując ..... jak to miało działać :duh: .


uc?export=view&id=1Xq_XGQojf04IAUIqZoshvufmHfrkMTTr




B) Oryginalne dywaniki gumowe


W E46 oem spasowane były idealnie, pewnie w E9X będzie tak samo :roll: .


http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=VC51-EUR-11-2006-E90-BMW-325d&diagId=03_0691


uc?export=view&id=1lkF2vIhuKDQj9ollhpeY1kkrGp6RSu8b


Tył dopasowany petarda :cool2: .


uc?export=view&id=1xQmRa-wVKBqIptl4Q8CcEuB5-gPPAh9Q


Przód dopasowany słabo :mad2: , jak dla mnie oczywiście.


uc?export=view&id=1Xj2LUZOzNC0pFZreesbE-66QDDk1ulRx


Wizualnie nie mam uwag co do wykonania i jakości, ALE dopłacając w zasadzie x2 do zamienników oczekiwałbym idealnego dopasowania a tak w przypadku przodu niestety nie jest.



Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
z pompką miałem podobną zabawę,ale w Wigilię ;) a te dywaniki to nie są przypadkiem dedykowane do F30? może stąd niedopasowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulfon3

Dobierane po numerze oem jako dedykowane do E9X, wiec tutaj raczej babola :D nie ma.

Kolega z ZG w do swojego E90 320d również w M-Pakiecie w innym terminie również zamówił te dywaniki i historia ze spasowaniem taka sama :) .

Z przodem o pare mm się walnęli :| .

W ogóle sposób mocowanie dywaników jest zdecydowanie lepsze w E46 bo są fabryczne otwory a nie jakieś "wkrętne podkładki".




2017.10.22 Mały/Duży prezent i przygotowania do zimowego snu


Przy takim przebiegu :mrgreen: .......


uc?export=view&id=1UzjwU-5Zu8PE6ZfSvewpaxFiscKlKRyX


... było tak :) .


uc?export=view&id=1gLkISPqxTT08OKrSnJaLmCazKJhplODz


Trochę działań manualnych :8) i mamy tak :norty: .

Zestaw kupiłem od forumowicza B-T-K https://www.bmw-klub.pl/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=96911.


uc?export=view&id=12PkrrrCTxzKqErdhtBVChfIDWFZJb5OE


Najważniejszy dla kierowcy jest ster :cool2: .

Na zdjęciach materiał jest trochę pomarszczony przy górnych zgrubieniach ale z tym to na spokojnie.

Jedno co mi nie pasuje to niestety :roll: żółta skóra w górnej części ........ jasno szara :arrow: do całości by pasowała idealnie.


uc?export=view&id=1VI57QAx9bX9FrvMT19MGDZ_4dKUjU5CQ


Gałka zmiany biegów jest niższa i drobniejsza niż oryginalna M-Pakietowa.

Sympatycznie :D leży w dłoni, nawet Żonka mówi że wsteczny mimo wszystko łatwiej wbić w Niebieskiej.


uc?export=view&id=1-gWhqkG2GbbPqPkt2ZT8L-pxeT1qa0gN


Ręczny z mieszkiem :cry: :? .

Nad tym elementem niestety trzeba się trochę dłużej zatrzymać.

Widoczne uszkodzenie nie jest duże, ale stan wszystkiego miał być przysłowiowa igła.

O uszkodzeniu nie byłem poinformowany przez pw oraz podczas rozmowy telefonicznej niestety.


uc?export=view&id=1JntY5Is4o1d9zcub8Ws4lhbfvJ_yT9ao


Czy przypadkiem ..... "dziura" nie wygląda identycznie jak ta z tematu autka forumowicza B-T-K.

Przecież sugerując się wpisem mieszek był reklamowany ..... .


uc?export=view&id=1iO_EOGq_VWH-p-jl14zIzPdAoKH4Bhc1


uc?export=view&id=1IS79GMTRtyi7YCdnlRZh-RzWILrOgJZa


uc?export=view&id=1-yOC6Eq3KAm_3QUZASoZ3Xi9_hv95KAi


Skoro reklamacja została uznana to czemu przysłano mi uszkodzony mieszek ......... .


uc?export=view&id=17juFOm4Dqe2vF8BS8xKvEikO3o3c6B-8


uc?export=view&id=1VW1l8euWSG8IsxHZEyih6EFIKSPp2t3n


uc?export=view&id=1U-pi4bXWRsXdX8BjKtmiVQzKpIs0mWCX


uc?export=view&id=1B-A2nlJRpTZI9aJYYxTJ_zGw1ed_VNEr


Można by podsumować, że tak to bywa z ludzką uczciwością bez znaczenia czy w życiu albo na forum jak jest ktoś od dawna / 1dniowym świeżakiem.

Resztę wniosków niech każdy wyciągnie sobie sam.



Niebieska od razy została porządnie wymyta z zewnątrz i nawoskowana przed zimą.

Mimo że nie jest planowane jej regularne użytkowanie w tym okresie :arrow: przez brak kół zimowych :) .

Kurcze rzuca się ten żółty w oczy :P .


uc?export=view&id=1H002ZsyrFC9BM4v3sqDupT8H50X67sQ5


Na tym skończyły się wszelkie prace przy Niebieskiej na rok 2017 :cool2: .




2018.01.XX Zimowe przejażdżki


Zima w tym roku raczej łaskawa była dla województwa Lubuskiego :) .

Brak opadów śniegu nie unieruchomił mi Niebieskiej na krótsze i dłuższe weekendowe przejażdżki :) .

Chociaż jak były zapowiadane parudniowe ciągłe mrozy -1X C to zmobilizowałem się aby wyciągnąć akumulator z auta i podpiąć pod "podtrzymujący" prostownik.

Przy okazji jednej z przejażdżek na rozruszanie na odcinku Zielona Góra - Świebodzin weryfikacji został poddany DPF :mrgreen: .


Wartości przed wymuszonym wypalaniem w trybie serwisowym, że tak profesjonalnie to ujmę :P .


uc?export=view&id=1p1J4ltMcPB_77Yr-JiKr6D3CezwJNKbL


Wszystkie parametry chwile przed rozpoczęciem procedury :) .


uc?export=view&id=135df9qmT7PWit_AvwsDvZ3I_oCLOB92Q


Dzieje się :wink: .


uc?export=view&id=1d7CiXh-gAWXnrHwHRc8T5Dx0ysRF8go0


Koniec ............. :cool2: .


uc?export=view&id=1-di4PD9wA705NiMpbi5bcxieZeNdSSvU


Akurat w moim przypadku to za dużo się nie zmieniło, bo Niebieska +90% jest użytkowana w trasie.


uc?export=view&id=1eus4P4brxpHAOMUIBnSOpF12OmyPbnGb



Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon

W twoim przypadku zostały wypalone jedynie zagnieżdżone pająki które przez brak użytkowania uplotly sobie domek :mrgreen: Przy sprawnym aucie które robi większość tras wypalanie nie ma sensu. Ale warto od czasu do czasu sprawdzić parametry dpf. I chyba do takich wniosków doszliśmy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

piecia55

Z tymi pająkami to coś może być, bo w okresie zimowych spaliny na zimnym silniku miały zupełnie inną woń :) .

Tak jak mówisz :mrgreen: .




2018.02.15 Niebieskie Zaciski


Od dłuższego czasu po głowie chodzi mi zmiana hamulców przód na coś bardziej z pazurem :wink: .

Swoją drogą tarcze przód z klockami trzeba w końcu wymienić więc mam dodatkową mobilizację.

Najbardziej jestem skłonny zdecydować się na 4 tłoczkowe zaciski np. z F2X, F3X fabrycznie dedykowane pod tarczę 340x30 mm (bez wnikania aktualnie w kolor Niebieski vs. Szary).

W czeluściach :) internetu niestety nie znalazłem 100% odpowiedzi, najlepiej potwierdzonej zdjęciami, że takie zaciski bez problemu podpasują mi pod felgi z palety do E9X ...... aktualnie chodzi mi najbardziej o wzór nr 194.

Podpytując się tu i tam :) , niestety dostałem sprzeczne informacje, dlatego prosiłbym o info w galerii (najlepiej ze zdjęciami) :roll: .



Zaciski, którymi jestem zainteresowany wyglądają tak :) , akurat z Żonka jak byliśmy coś w mieście załatwiać i stała F20 M135i.

Felgi 17 z palety do F2X, wzór nr 379.


Przód


uc?export=view&id=17jllQ0DuGGx2QwAl4MN5To7bu3_Attgs


uc?export=view&id=1gyCaQytWV9UCgKzPOVNiT4X5S20Xyud8


uc?export=view&id=1R0eHGll491iXcvic1I7CIb6lbseFq46K


Tył, tu to jest dopiero ciasno :) .


uc?export=view&id=1OET94N-HstNluu9uA7-1L9NGOjAAOTjS




2018.03.04 Oględziny Nowy Sącz


W województwie Małopolskim nie miałem okazji jeszcze być przejazdem :) .

W sobotę przed wyjazdem do Nowego Sącza miałem duży dylemat, którym autem jechać :P a dokładniej na jakich oponach :mrgreen: .

W Lubuskim drogi czarne i brak planowanych opadów śniegu, w Małopolskim podobnie chociaż wiadomo jak to z tymi prognozami pogody bywa.

Umawiając dokładny termin ze sprzedającym wypytałem jak tam z zaśnieżeniem dróg sytuacja wygląda .......... :cool2: w Niebieskiej wyżarzy się DPF.

Godziny wczesno-ranne Niebieska "mówi" od -14C do -16C ........... popołudniu ma być nawet +2 ....... oby :| .


Po wszystkim :) wracając do ZG pod Nowym Sączem znalazłem jak na moje oko "nie fotografa" interesujące miejsca na zdjęcia, faktycznie temperatura była +1/+2C :D .

Chociaż fotograf plenerowy to raczej ze mnie marny :) , zdecydowanie lepiej wychodzą mi zdjęcia z ewentualnych mechanik do wglądu :mrgreen: .


A)


uc?export=view&id=1lZzvI75DfLrFFPm6qhqwfsDLtqttvSAf


uc?export=view&id=1a4TDI3Sd6Y4PRk2KtUqcieQ2uC4MJ_v1


B)


uc?export=view&id=1wknjMC2pGwtAiaT9MqNSrX5zvytb-MDK


uc?export=view&id=1gg9NHOW9_riuBE7nbdMh85awH1oMl25v


uc?export=view&id=1lSOmAgXPTtbZys4eVdnzIhG5q3rV2GGK


uc?export=view&id=1v480BKAqc4dxZ3dTRiYDnsO6eB7qPXya


uc?export=view&id=1rYTA99Pq2bYlgz625ZTEhVoEwYlZeDwT


uc?export=view&id=1gY23h_6MWm8vPvD2e9sNr0c6MBmeZ3A2


P.S. :roll: mimo opon letnich Niebieska o własnych siłach wjechała i wyjechała z parkingów :norty: .




2018.03.11 Oględziny Elbląg


Przy Zamku Krzyżackim w Malborku mogłem zrobić krótki postój wracając do ZG po udanych oględzinach :) .

Swoją drogą na tle tego obiektu od dawna chciałem zrobić zdjęcia swojego samochodu, będąc 3 albo 4 lata temu na wycieczce "z pracy" bardzo mi się spodobał i dodatkowo miejsca do zaparkowania samochodu utkwiły w pamięci :) .

Niebieska podobnie jak Czarna standardowo z zewnątrz brudna :mrgreen: .


uc?export=view&id=1tdyc8gRvz80FuClaUsdnf3IwYaQnhLiu


uc?export=view&id=1Bcpfkk0IzKjSsX8cdeTYAvl1lk5AAipR


uc?export=view&id=1FtRYr2qqLh7tSnTI09gaV2oMxRpNiuja


uc?export=view&id=10rU_x-Pirg26CgLytUlVUaoAZa4C3j_X


Coś tam niebieskiego Wagner-a widać :) .


uc?export=view&id=1VjtID4JDZSuJmDgrY_bellNnUKSC39ZN


Podczas drogi powrotnej do ZG taki przebieg udało mi się uchwycić :) , tylko 3 z przodu nie pasuje :mrgreen: .


uc?export=view&id=1YiP1OV9m15h0EGtAwVjySJFzHejPNKni



Pozdrawiam

Edytowane przez szymon-o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.