Skocz do zawartości

[F10/F11] Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP


Pemek

Rekomendowane odpowiedzi

Samodzielna wymiana bez doświadczenia

525d 205km 3.0silnik 8hp 2011r, niby skrzynia ta sama co w 520d, a 530d ma jakąś wzmocnioną

do rzeczy,

widzę że w końcu filozofia się zmieniła i już nie ma parcia na adaptacji

w związku z tym postanowiłem zrobić to samemu

kupuję miskę kolejową i ile dokładnie muszę wlać oleju?

czy temperatura ma jakieś znaczenie?

Czy wlewam tyle ile spuściłem? ryzyku, że gdzieś coś mogło lekko ubyć przez 80tys

Warsztaty zawsze kazały podstawiać auto na skrzynie dzień wcześniej i robiły to niby na zimno

Ma ktoś jakąś ściągę dla żółtodzioba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile może kosztować taka usługa wymiany statycznej? Do 500 zł? Serio chce ci się samemu w to bawić, zamiast dać to zrobić komuś, kto to robi non stop, ma doświadczenie? Dasz zarobić komuś i będziesz miał zrobione jak należy. No ale twój wybór.


cyt.


Wymiana statyczna polega na:


spuszczeniu oleju przepracowanego ze skrzyni,

wymianie filtra oleju (w nowszych modelach wraz z miską olejową),

napełnieniu skrzyni właściwą ilością nowego oleju,

skasowaniem starych adaptacji i wykonaniem nowej adaptacji skrzyni.


b944b5292e038be8.png


Procedura wymiany oleju zakłada podjęcie czynności przy temperaturze oleju poniżej 50 stopni celsjusza. W warunkach normalnej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem kilka wątków i chula niby bez adaptacji

co do kosztów 500zł- ok

+ dojazd gdzie to robią poczekać jak ostygnie auto następnie jak zwolni się mechanik= cała moja dniówka w plecy + dodatkowe km

Albo zaprowadzić samochód- ktoś musi mnie przywieźć, a następnie zawieźć, jeżdżenia 2 wieczory w które zaangażowane są 2 osoby

Moja matematyka mówi, że samemu zajmie to 2h

Jak czyjaś matematyka mówi inaczej niech prowadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
500 za statyczną to kosmos. 250zł płaciłem 2 lata temu ;) no chyba że ceny tak powindowały. Adaptacje odpuścić jeśli skrzynia przed wymiana dobrze chodziła. Żeby płaczu nie było ;)

Ceny sprzed dwóch lat to, wg mnie dzisiaj akurat żaden argument. Do tego dochodzi region kraju gdzie to było robione i pierdylion jeszcze innych czynników.

Wymiana statyczna, łącznie z gratami to coś ca. 1300PLN (okolice Warszawy). Jeżeli masz swój olej i miskę to robocizna wyjdzie jakieś 300/400pln.


Pytanie jak kto robi, bo nie sztuką jest zlać olej, założyć miskę i zalać nowy olej.

Są warsztaty, które w doopie mają procedurę wymiany i nalewają do przelewu na zimnym aucie i finito.

Są takie, które przechodzą przez instrukcję ZF''a lub te zawartą w ISTA.


Ta adaptacja i jej reset, z tego co czytam, to jak jakiś zakazany owoc.

Reset ciśnień w skrzyni nie jest koniecznością jeżeli skrzynia dobrze pracuje, ale nie ma co też demonizować tej operacji.

Ja u siebie wymieniałem olej w ASB i zrobiłem reset adaptacji, chociaż skrzynia pracowała bez zarzutu. Po kasowaniu dalej pracuje normalnie.

Kupiłem jakieś 10L oleju. Najpierw zlałem stary, wlałem nowy, bez zdejmowania miski, przemieliłem biegami, może nawet zrobiłem rundę w okół komina.

Po czym ponownie zlałem, wymieniłem miskę i zalałem świeżym olejem.

Nie jest to konieczne, ale nie wiedziałem co i jak, jeżeli w ogóle, było robione ze skrzynią, więc ją przepłukałem, żeby wydobyć więcej starego oleju.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ciekaw jestem co jeszcze można zrobić nie rozkręcając pół samochodu by jeszcze więcej pozbyć się starego oleju. gorik79 kiedyś pisał że statycznie spuszcza o ile dobrze zapamiętałem ok.8 L :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem co jeszcze można zrobić nie rozkręcając pół samochodu by jeszcze więcej pozbyć się starego oleju. gorik79 kiedyś pisał że statycznie spuszcza o ile dobrze zapamiętałem ok.8 L :shock:

 

Mi z wyciągnięciem mechatroniki prawie 7 weszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie , możecie się pochwalić jakie macie parametry adaptacyjne w swoich 8hp. Jestm po drugiej wymianie oleju w przeciągu roku po skrzynia nie pracowała wzorowo. W marcu pierwszy raz po 184 tys km wymieniany był olej. Po sprawdzeniu adaptacji wyszło że na jednym ze sprzęgieł ( A ) ciśnienie bardzo mocno odstaje od pozostałych ( -378 mbar a na pozostałcyh do -100 mbar ) wczoraj wymieniłem drugi raz olej. Warsztat ( z resztą bardzo dobry i polecany bo specjalizuje się w BMW i skrzyniach ZF ) wymienił olej i miskofiltr - na ZF ( mam opakowania po i stary miskofiltr ) i ponoć robił adaptacje ( na pewno kasował inspekcję ) ale ciśnienia i czasy napełniania mam takie same jak przed. Możecie wrzucić jakie macie parametry adaptacyjne ciśnień i czasów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja mam 30 kkm po dynamicznej wymianie przez niemca jeszcze jakiś rok temu . 12 litrów poszło Fuhs-a zielonego . Wymiana przy 210 kkm około była . Jednak na wiosnę lato znów zmienię bo mam wrażenie że może pracować lepiej jednak . Impreza za 500 ojro .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odkopię trochę ten temat :lol:


Przez przypadek zrobiłem reset uczenia się skrzyni (kliknąłem nie to co trzeba), skrzynia zaczęła słabo zmieniac biegi bo jest zresetowana. Ile mniej więcej trwa przyuczanie się stylu jazdy? Już po 30km jest dużo lepiej ale do poziomu który był po wymianie oleju jest daleko (olej zmieniony według instrukcji zfa wraz z adaptacją - szczegółów dokładnie nie znam).


Dobra, przekopałem wątek i mam coś takiego, adaptacje skasowałem bimmer toolem.


Ad2. ZF nigdy nie zaleca kasować danych adaptacyjnych po wymianie oleju. Robi się to tylko w przypadku kompleksowego remontu przekładni. Jeżeli już ktoś wykasuje, skrzynia przez następne 1000 - 3000km powinna się sama "nauczyć" na nowo ustawień vs kierowca/właściciel. W tym czasie można zaobserwować np. przeciąganie biegów, lekkie szarpnięcia które w miarę z biegiem kilometrów powinny łagodnieć. Jeżeli tak się nie dzieje oznacza to problem w samej przekładni. Wtedy trzeba zgłosić się do ASO w celu weryfikacji problemu



//////////

Więc jak ktoś skasuje adaptacje i skrzynia zaczyna szarpać to wystarczy zrobić adaptacje czyli przerzucić wszystkie biegi z minimalną ilością mocy i potem je zrzucić hamowaniem silnika. Po jakichś 500km skrzynia zacznie się układać i szarpanie zacznie znikać. Najlepiej to zrobić z komputerem tak jak ma być ale jak nie ma wyjścia to się robi na oko :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Temperatura otoczenia z rn pewnie około 10C, auto przejechało 5km, postało 15min i wróciło, jazda sopojna. Wjechane na kanał, odstał 1h i spuszczone olej/zdemontowana miska olejowa. 2h tak skraplał się olej, (na filmie youtube miał 4h spływać, ale mechanik mądrzejszy bo już nie leci i zakręcił miske- a mi do głowy nie przyszło, że zrobi inaczej niż dostał wytyczne). Wlane 4l i ful. Pewnie będzie trzeba powtórzyć operacje bez wymiany miski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeczytałem wiele stron niniejszego tematu i choć serwis skrzyń automatycznych w Rzeszowie twierdzi "tylko zmiana dynamiczna", chyba jednak zdecyduję się na wymianę statyczną pod wpływem waszych doświadczeń, bez adaptacji - skrzynia pracuje w porządku.

Przy okazji może wymienię olej w xDrive.


530iX GA8HP50Z

czy to jest poprawny zestaw do tej skrzyni?:

https://czescidobmw.pl/zestaw-czesci-wymiana-oleju-w-automatycznej-skrzyni-biegow-zf-1087-298-365--1087,9298,9365,2zf


70 tys km.


Jeśli uważacie, że się mylę proszę o sprostowanie :)

Moje G30 530ix M-sport czarny szafir

Jeśli szukasz zespołu na wesele, to zapraszam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wiele stron niniejszego tematu i choć serwis skrzyń automatycznych w Rzeszowie twierdzi "tylko zmiana dynamiczna", chyba jednak zdecyduję się na wymianę statyczną pod wpływem waszych doświadczeń, bez adaptacji - skrzynia pracuje w porządku.

Przy okazji może wymienię olej w xDrive.


530iX GA8HP50Z

czy to jest poprawny zestaw do tej skrzyni?:

https://czescidobmw.pl/zestaw-czesci-wy ... 8,9365,2zf

 

Serwis ZF nie zaleca wymiany dynamicznej w skrzyniach 8HP

Olej do skrzyni dobiera sie po VINie. Są rózne oleje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy wymiana oleju w skrzyni może mieć jakiś wpływ na pogorszenie płynnosci zmiany biegów? Moje BMW (świeży zakup) miało podobno zmieniony olej niedawno, lecz przy redukcji, wyłącznie podczas hamowania hamulcem, lubi sobie szarpnąć. Podczas hamowania silnikiem albo przyspieszania jest idealnie płynnie.

Czy mozliwe że jednak jakaś adaptacja jest konieczna? 520d 2012, sportowa wersja skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy wymiana oleju w skrzyni może mieć jakiś wpływ na pogorszenie płynnosci zmiany biegów? Moje BMW (świeży zakup) miało podobno zmieniony olej niedawno, lecz przy redukcji, wyłącznie podczas hamowania hamulcem, lubi sobie szarpnąć. Podczas hamowania silnikiem albo przyspieszania jest idealnie płynnie.

Czy mozliwe że jednak jakaś adaptacja jest konieczna? 520d 2012, sportowa wersja skrzyni.

 

Tuleje dyfra i poduszki silnika sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy wymiana oleju w skrzyni może mieć jakiś wpływ na pogorszenie płynnosci zmiany biegów? Moje BMW (świeży zakup) miało podobno zmieniony olej niedawno, lecz przy redukcji, wyłącznie podczas hamowania hamulcem, lubi sobie szarpnąć. Podczas hamowania silnikiem albo przyspieszania jest idealnie płynnie.

Czy mozliwe że jednak jakaś adaptacja jest konieczna? 520d 2012, sportowa wersja skrzyni.

 

Tuleje dyfra i poduszki silnika sprawdź.

 

tuleja dyfra wiem że jest urwana, serio to może mieć znaczenie? Jakim cudem byłoby płynnie podczas hamowania silnikiem a na hamulcu jak zredukuje to jest strzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.