Skocz do zawartości

[e90] Jaki olej?


virek_kk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze
Ja szykuje sie do kompletnego serwisu swojego e92 (nowy nabytek)

Jaki olej polecacie ? 2.0d n47 z przebiegiem ~236

Nie wiem co było lane i kiedy więc najpierw robię mu płukanke na moly

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=88&t=195183&start=2925

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AM-L 5W30 który oprócz bardzo dobrych parametrów tech. skutecznie dba o czystość silnika.

No właśnie baaaardzo powaznie zastanawiam sie nad tym olejem. Obecnie leje motula xclean +, ale chyba zaleje ten shell, zobaczę czy jest jakas widoczna, odczuwalna różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz usunac depozyty z silnika to lepszy jest shell a-vl ,najwieksza ilosc wapnia,i troche boru,ktory utrzymuje brud w zawieśinie olejowej.najlepiej dodac ar9100 archolila to czysty bor.niewiem jak z dostepnascia w pl.tego a-vl,ja kupuje w de.w polsce wiekszosć olei to blendy,zlecane przez duze koncerny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się doświadczeniami:

e90 kupiłem ze stanem licznika 200 tys, jak się okazało handlarze-patole cofnęli 70tys, więc obecnie auto ma 340 tys, od roku 2014 lany valvoline synopower. Silnik poza wymianą termostatów i paska ma wszystkie graty takie jak w 2006 roku. Rok temu kupiłem w aso (PS) f30 z przebiegiem 76tys, pełny serwis, olej i filtry z aso w chwili zakupu, dzisiaj przebieg 98tys i też wlewam od ostatniej wymiany valvoline synopower 5w30 z normą bmw. Żadnej różnicy w akustyce silnika, minimalnie mniejsze zużycie oleju w porównaniu z tym z aso. Zarówno w f30 i e90 olej zmieniany co 12-13 tys i auta latają aż miło :cool2:

***** ***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A pytanie inne :

w podobnej cenie są Ravenol 5w30 VMP do BMW TWINPOWER TURBO 5W-30, dlaczego nikt nie leje oleju od BMW ? Macie z nimi jakieś złe wspomnienia ?

Cena 1l BMW TWINPOWER w ASO to 99 PLN

***** ***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A pytanie inne :

w podobnej cenie są Ravenol 5w30 VMP do BMW TWINPOWER TURBO 5W-30, dlaczego nikt nie leje oleju od BMW ? Macie z nimi jakieś złe wspomnienia ?

Cena 1l BMW TWINPOWER w ASO to 99 PLN

 

Nie trzeba kupować w ASO: https://czescidobmw.pl/partscatalogue/5w30-ll-04-oryginal-bmw,11-5W30~1LL~604-FOEBMW-0-0-83212405948.aspx


tylko szkoda że to olej HC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
"



Chyba raczej GTL , bo to teraz SHELL

A zresztą ktory LL04 nie jest HC (oprócz AMSOIL ,RED LINE ,RAVENOL)?

 

Jest więcej olejów które można śmiało nazwać syntetycznymi, ja sprawdzam na stronach niemieckich bo w niemczech prawo zabrania nazywania olejów należących do III grupy (hc) full syntetykami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMO niby nie jest, jednak cena sugeruje co innego.

 

PMO 5w40 C3 widmo IR z laboratorium Polaris : Olej bazowy HC + troche PAO

PMO 5w30C2 -Standardowy pakiet dodatków jak dla olejów ACEA C2. Fala 722 sugeruje, że jest to olej HC z niedużym dodatkiem PAO Według producenta dodatek PAO 25% co by się pokrywało z widmem IR

.....a miało być 70% PAO :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze


Jest więcej olejów które można śmiało nazwać syntetycznymi, ja sprawdzam na stronach niemieckich bo w niemczech prawo zabrania nazywania olejów należących do III grupy (hc) full syntetykami.

To Shell Helix Ultra Professional AM-L 5W-30 jak jest u sąsiadów kwalifikowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jest więcej olejów które można śmiało nazwać syntetycznymi, ja sprawdzam na stronach niemieckich bo w niemczech prawo zabrania nazywania olejów należących do III grupy (hc) full syntetykami.

 

Prawo prawem, a papier dużo przyjmie i nawet niemiecki producent RAVENOL podaje :

Ravenol HST SAE 5W-40 jest nowym olejem silnikowym wytwarzanym w technologii CleanSynto.

Środek, przygotowywany na bazie olejów syntetycznych, jest przeznaczony do stosowania w silnikach benzynowych i wysokoprężnych aut osobowych (również z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa).

a w rzeczywistości; dass HST einfach HC Öl ist

Welle 722cm-1 = 11,510987 --> überwiegend HC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Warto dodać że każdy olej silnikowy (full syntetyk) do normalnej eksploatacji jest mieszaniną baz: syntetycznej, hc + dodatki uszlachetniające ponieważ sama baza syntetyczna jest słabym rozpuszczalnikiem dodatków uszlachetniających i jedne oleje mają bazy hc wiecej a inne mniej dlatego w niemczech aby olej nazwać full syntetykiem to musi posiadać odpowiednio dużo bazy PAO lub Estrów (nie pamiętam ile procentowo ale jest gdzieś info na ten temat).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.