Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Jezeli tak naprawde wierzysz w to co piszesz to nie mamy o czym dyskutowac bo piszesz herezje (pisze bez zadnej zlosliwosci, stwierdzam fakt) Rozstrzal 3-er to transakcyjne ~200-300k PLN, odsetek 3-er powyzej 300k PLN nie przekracza pewnie 5% nawet, obstawialbym blizej 3%. Wersje 3-er ~300k+ kupuja najwieksi fascynaci marki (ktorzy dodatkowo nie chca z jakiegos powodu 5-er), te 2M sprzedazy to stoi flotowymi 318i i 320d kolego chocbys nie wiem jak zaklinal rzeczywistosc. W zeszlym roku srednia cena z cennika BMW to bylo 262k PLN (bez opcji ale i bez rabatow) - dla przypomnienia 3-er to segment low w gamie BMW, w tej sredniej mamy tez 5-er, 6-er, 7-er, wszystkie drogie SUV pokroju X5 czy X7 etc https://premiummoto.pl/ranking-marek-modeli-samochodow-premium-2022-polska/ PS. Pisanie o znaku rownosci w zakupie pomiedzy M3 i 911 to odlot, M3 dosc dobrze wyposazone juz w podstawie to 450k, podstawowa 911 to prawie 600k, gole 4S to ponad 700k, ile kosztuja opcje w BMW i Porsche i jak sa te auta wyposazone w podstawie i jak wygladaja rabaty - nie musze raczej mowic.
  2. Jezeli masz dwa produkty, w tej samej kategorii, w tych samych pieniadzach i jezeli jeden produkt sprzedaje sie 10x lepiej od drugiego to zazwyczaj jest "lepszy". Nie zawsze i nie dla kazdego oczywiscie, ale z reguly po prostu tak jest. Klient glosuje portfelem, wybiera dla siebie lepsza opcje. Negowanie tego jest delikatnie mowiac niezbyt niemadre. Tak sobie mysle - ciezkie jest zycie na forum: - Tesla sprzedaje malo --> ee, wydmuszka, nie umie w produkcje, nie umie w fabryki, - Tesla sprzedaje duzo --> ee, toyota, masowka, Fiatow tez duzo sprzedaja, miliony much nie moga sie mylic - Tesla sprzedaje drogo --> ee, kosza frajerow, auta nie warte swojej ceny, to dlatego Musk jest bogaty - Tesla sprzedaje tanio --> ee, nedzna jakosc to i niska cena, zobaczymy jakie teraz beda mieli marze i na czym beda oszczedzac jeszcze, hehe dlatego manetek nie ma - kurs Tesli na gieldzie nisko --> haha, bankrutuja, wiedzialem ze to scam - kurs Tesli na gieldzie wysoko --> haha, ale spekulacja, ubieraja frajerow i tak na okraglo, logika tego forum czasami poraza ^^ I dla odmiany m.in slonikowe opowiesci: - BMW sprzedaje malo --> premium musi byc ekskluzywne, marka powinna byc dla bogaczy a nie plebsu - BMW sprzedaje duzo --> (wiecej od Fiata i Skody razem wzietych ^^) --> dobry produkt to sie dobrze sprzedaje, ludzie glosuja portfelem - BMW sprzedaje tanio --> BMW otwiera sie na nowych klientow, pobudza sprzedaz - BMW sprzedaje drogo --> a za ile maja sprzedawac jak popyt na produkty premium przewyzsza znaczaco podaz - kurs BMW leci w dol --> ee tam, kurs nie ma nic wspolnego z jakoscia aut i filozofia firmy - kurs BMW leci w gore --> no wiadomo, swietne auta to i swietna wycena na gieldzie Ot forumowa logika ^^ No jezeli auto za 200-300k PLN jest najczesciej kupowane w Europie obecnie to mozna by delikatnie podejrzewac, ze auto ma wiecej minorowych wad a nie tych majorowych (uzywajac Twojej terminologii), czy jednak nie zgadzasz sie z tym? 😉 Nie znam sie na busach, ani spalinowych ani elektrycznych. Mam wyrobiona opinie o takim jednym busie premium ale staram sie gryzc w jezyk bo wywoluje niezdrowe emocje 😜
  3. Zmieniasz temat jak zwykle (ktora firma zaspala, a ktora nie zaspala) ale ok, mozesz rozwinac? Wg Ciebie Twoje elektryczne iX3 badz spalinowe X5M sa tymi sokami 100%, stekami i slowfood? :D:D:D I to ja podobno jestem fanbojem w tym watku ^^
  4. Odpowiem Ci moim wlasnym cytatem z pierwszego postu w tym watku, minelo juz 3,5 roku. Co sie zmienilo przez te 3,5 roku? 1. Fabryka Tesli pod Berlinem juz stoi, wypluwa setki tysiecy elektrykow rocznie, ludzie je kupuja w EU zamiast aut spalinowych. 2. Kapitalizacja Tesli nie jest juz 50% wieksza od BMW, jest 1400% wieksza od BMW 3. Produkcja i sprzedaz Tesli rosnie r/r o 40-50%, sprzedaz aut BMW obecnie spada r/r. 4. W BMW wzrasta sprzedaz jedynie elektrykow (~100% r/r obecnie), dla przypomnienia decydenci firmy 3,5 roku temu mieli jeden (slownie - jeden) model auta elektrycznego (i3) gdyz szef R&D mowil wprost: BMW Says European Customers Aren't Demanding EVs (forbes.com) “There is no customer requests for BEVs” “Customers in Europe do not buy EVs. We pressed these cars into the market and they’re not wanted." “If we have a big offer, a big incentive, we could flood Europe and sell a million cars but Europeans won’t buy these things” “We think the customers in Europe they are reluctant to buy BEVs and the plug-ins are the better option" 3 lata pozniej klienci w Europie: Reasumujac - masz racje a ja sie pomylilem, elektryki sa beznadziejne, ludzie ich nie chca bo to gorsza technologia od aut spalinowych (dokladnie tak jak pisales od poczatku!), Tesla wydmuszka zbankrutowala bo postawila wszystko na jedna karte (BEV), Musk osobiscie tez zbankrutowal etc etc BMW mialo racje od poczatku, hybrydy i wodor to nasza przyszlosc!
  5. To mial byc dowcip czy wrociles narobic znowu troche chlewu w tym watku? Natomiast z meritum ciezko sie nie zgodzic, klient w kategorii aut 200-300k PLN jest w stanie wybaczyc producentowi duzo wiecej niz klient na auto za 400-500k PLN, jak Tesla chce zwiekszyc sprzedaz swoich aut w segmencie E (przynajmnie w Europie) bedzie sie musiala postarac duzo bardziej jezeli chodzi o materialy i wykonczenie detali. @Slawomir Sa takie sytuacje w zyciu, ze rzeczywistosc wali Ci plaskacza wprost w twarz na otrzezwienie. Jezeli niemiecki minister transportu czy finansow, z kraju, ktory przez dekady byl europejska POTEGA MOTORYZACYJNA i wyznaczal wszelkie trendy motoryzacyjne, mowi w 2023r ze nie wie jaki rodzaj napedu bedzie za 12 lat dominujacy - gdy jednoczesnie Amerykanie w niecale 2 lata zbudowali w srodku Niemiec fabryke elektrykow, z ktorej po roku produkcji, ich auto jest najczesciej sprzedawanym modelem w Europie - to nie jestem w stanie sobie wyobrazic co pobudzilo by taka osobe do samorefleksji czy samokrytyki. Tzn wiem, to tak jak banki ktore dzisiaj oferuja klientom po 15 latach kredytow frankowych ugody i sa zdziwione, ze nie ma chetnych jak w sadach przegrywaja 98-99% spraw. Napisze Ci to po raz setny zebys mogl sie kiedys do tego posta odniesc - w 2035r nikt w EU nie bedzie pamietal, ze mozna jeszcze kupic cos takiego jak samochod spalinowy. Juz w 2030r, za 7 lat, pies z kulawa noga w EU nie bedzie zainteresowany napedem spalinowym w aucie osobowym. Nie wiem na ile ludzie sledza co sie dzieje na swiecie, ale w 2023r, 12 lat przed tym banem, co czwarte auto kupowane w Chinach to czysty elektryk, tutaj do 2030 nie bedzie co zbierac z aut spalinowych a Ty o jakims banie w 2035 ^^ https://cleantechnica.com/2023/07/05/35-plugin-vehicle-market-share-in-china-china-ev-sales-report-2/
  6. powiedzieli Toyoda czy Froehlich ze lzami w oczach jak im podziekowano za dalsza prace ^^
  7. Wyglada ochydnie, kolega z nadwaga moze? (nie bronie foteli TMX, tam ewidentnie sa za duze powierzchnie bez przeszyc - designerska wtopa) ALe na szybko tez, GLE, tez z 2016r Mercedes-Benz GLE | FINN.no - 130k km BMW X5 2016 - 150k km - zerknij oprocz popekan u kierowcy i jak wyglada czesc na plecy - na gore fotelu pasazera BMW X5 | FINN.no
  8. Mozesz miec racje, w sumie jego nick to Teslabjørn. Ja uwazam go za calkiem rzetelnego youtubera (choc nie sledze zbytnio jego radosnej tworczosci), uzywa duzo cyferek i je popiera testami. Zlapales go na jakichs klamstwach, przejaskrawieniach czy pomijaniu ewidentnym wad/usterek Tesli etc? Moj referral - tak, mialem przez chwile w stopce, usunalem z rok-dwa lata temu zeby nie dyskutowac o tym z psycholami pokroju Panpierr czy jakos tak. Przypominam Ci tez ze rozmawialismy kiedys przed Twoim zakupem elektryka na privie, jezeli odczules ze Cie "nagabuje" na Tesle czy tez wspominalem o jakichs referalach to daj znac 🙂 A wracajac do tematu watku, bo tak sobie pomyslalem ze jestes swietnym reprezentatywnym przykladem, lubisz BMW i nie jestes zamkniety na ICE (w koncu jezdzisz od 2 lat BEV) - mam do Ciebie 2 pytania, w koncu bullshit walks money talks jak to mowia i ktorego dobitnym przykladem jest na tym forum slonik ^^ 1. Jakie bedzie Twoje nastepne auto po spalinowym X5M - czy myslisz o drugim BEV w domu czy po 2 latach z iX3 uwazasz ze 2 BEV w domu nie da rady i bedzie to dalej auto spalinowe? 2. Czy jezeli rozwazasz drugie BEV to czy naturalnym zastepca X5M bedzie iXM60 czy jednak pojdziesz do konkurencji. Pytania dadza odpowiedz n/t technologii jako takiej i tego jak na dzisiaj fun marki zapatruje sie na to co oferuje BMW.
  9. Dla przypomnienia, korzystanie z tel w czasie jazdy jest nielegalne, mandat wynosi 500 PLN i 12 punktow karnych. W Norwegii mandat za korzystanie z tel. podczas jazdy wynosii ~3000 PLN Korzystanie z tabletu podczas jazdy jest legalne i wyjatkowo wygodne. I zanim zaczniesz swoje antysystemowe dywagacje co Ci sie wydaje, co wg Ciebie jest dobre, co wygodne, co niewygodne, jak to powinno wygladac etc etc - ja pisze o stanie faktycznym, Ty o swoich pogladach. Ciekawa sprawa, wlasnie poki co jakos nie slychac o kradzeniu Tesli, nie slychac o cofaniu w nich "licznikow", jakos nie slychac o ulepach Teslowych ktore jezdza po drogach. Gdybysmy mogli tylko znalezc przyczyne.. Czy wsrod pozostalych producentow jest podobnie? Hmm.. Roznica miedzy nami jest taka, ze ja od 3 lat jezdze autem z dzialajacym OTA i BARDZO sobie chwale, jest fantastyczne imho. Ty natomiast nazywasz to syfem bo 20 letni mechanik dzwoni do Ciebie z ASO bo widzi, ze Ci sie klocki koncza i czujesz sie inwigilowany. Kup sobie jakis zagluszacz sygnalu albo wypruj karte SIM z auta i rozwiazesz swoj problem. Albo powiedz w ASO zeby przestali Cie nekac, nie trzeba aut w ASO serwisowac wg EU zeby miec gwarancje. Przykro mi, ze masz takie odczucia. Ja sie czuje bardzo wolny, w porownaniu do tego co mieli np. moi rodzice kilkadziesiat lat temu to niebo a ziemia. Negowanie swobody, mozliwosci i wolnosci zycia jaka mamy dzisiaj, a jaka mieli ludzie jeszcze niedawno temu w PL - nie wiem nawet jak nazwac, trzeba miec klapki na oczach, i Ty mi piszesz ze ja jestem zradykalizowany? ^^ Slawomir, jak to mowia "nie od razu Rzym zbudowano", nie oczekuj cudow w przeciagu dekady czy dwoch. Wg mnie idziemy w dobra strone, z eliminacja samochodow prywatnych w jakiejsc odleglej przyszlosci sie zgadzam, po to jest rozwijana autonomia, te FSD z ktorego tak tu wszyscy sie smieja (tak samo jak sie smieli 10 lat temu z BEV). Jak sie popatrzy na chlodno - ja moja TM3 w 99% czasu uzywam 15min rano i 15 min po poludniu, czyli to auto jest uzywane 30 min dziennie, to jest 2% czasu. Marnotrawstwo zasobow jest ewidentnie gigantyczne i ja tego nie neguje. Zeby to zmienic trzeba dziesiecioleci ale juz sie nad tym grubo pracuje - home office, metaverse, VR, autonomia pojazdow, swiat za 10-20 lat bedzie dla nas nie do poznania. Innym konsensusem w branzy jest to ze elektryki sie pala a diesle nie powoduja nowotworow bo sa czyste, eksperci VW maja na to dowody i testy nawet. 3/4 przyciskow w 518d i M5 jest wspolne. Przy roznicach sa zaslepki a wiazka i tak jest poprowadzona. Elementarz. W Arabii maja inne przyciski na klimatyzacje czy infografike od otwierania bagaznika? I Ty mowisz ze ja bredze? Ogarnij sie chlopie. A tymczasem z drugiej strony oceanu artykuly dla fanbojow Tesla supercomputer could boost EV maker's market cap by $600 bln - Morgan Stanley | Reuters Tesla's China dominance: This week in EVs By Investing.com
  10. @BMFun - tak jak pisalem wczesniej - zapasy w blocie. Napisz mi jeszcze 2 strony o leksykologii reklamy/marketingu/dzialan marketingowych i czego tam jeszcze chcesz a na koniec dnia masz nadal firmy legacy wydajace setki milionow dolcow na promowanie sie w mediach, niektore gazety motoryzacyjne czy strony internetowe sa wrecz poprzez sponsoring reklamowy tubami propagandowymi danych marek w ktorych kazdy artykul jest pisany na jedno kopyto i zgodnie z linia partii. Dam Ci male cwiczenie domowe - poszukaj frazy "elektryki sie pala" i zobacz na ilu stronach artykul okraszony bedzie zdjeciem Tesli a na ilu VW czy BMW. I zrownaj to ze statystykami pozarow danej marki (Tesle pala sieczesciej? 😉 I bedziesz mial odpowiedz o czym pisze. I zeby nie bylo - lubie reklamy, lubie marketing - jezeli jest w miare obiektywny i utrwala swiadomosc marki, w tym np przoduje Porsche ktore robi FANTASTYCZNE reklamy. Natomiast marketing falszywy, kupowanie recenzji czy nachalne klamanie jest zenujace - ot przypominaja sie chocby recenzje BMW i4 gdzie dziennikarze pieja z zachwytu przed premiera n/t jego prowadzenia, reklamy BMW n/t autopilota, GUI etc. Apropo tych linkow polecajacych - jezeli nie chodzilo Ci o mnie, powiedz mi, gdzie sie natknales na te "miliony" uzytkownikow Tesli i ich nachalna reklame, ile to linkow polecajacych na zakup Tesli wyladowalo na Twoim mailu, osobiscie ktos Cie namawial do zakupu Tesli? Ten Twoj sasiad co jezdzi TM3? Ktokolwiek? Pisales wyraznie o forach innych marek, jezeli nie chodzilo Ci o mnie to napisz prosto, gdzie sie zetknales z wciskaniem Tesli na innych forach? Proste pytanie, daj prosta odpowiedz.
  11. 1. Ten watek tyczy sie zarowno Tesli jak i ogolnie przewagi technologicznej napedu BEV nad ICE, BMW sie trafia najczesciej (ukazywanie wad) bo jestem fanem tej marki wbrew obiegowej opini a i samo BMW sie nader czesto podklada niestety ostatnimi czasy 2. Co do Waszych tez apropo mojego "nagabywanie" na Tesle - pisalem o zaletach Tesli zanim ja w ogole kupilem, pisalem o jej zaletach gdy nie bylo programu lojalnosciowego i bede prawdopodobnie pisac nawet jak sprzedam obie moje Tesle i zamienie je na inna marke (jezeli bedzie nadal za co chwalic oczywiscie) Dla jasnosci - nikt tu z obecnych czytajacych forum nawet nie zna mojego linku polecajacego Tesli, wiec probujcie dalej Panowie, argumenty macie rzetelne bez dwoch zdan 😄 Autor artykulu (ktory sam wklejasz) chyba tez nie rozumie roznicy "Fakt, że amerykański producent samochodów elektrycznych właściwie nie inwestował ani grosza w klasyczne działania marketingowe, przyczynił się do powstania legendy otaczającej markę." No chyba, ze zaraz standardowo zaczniesz kolejny wywod czym sie rozni marketing od dzialan marketingowych ale to juz tylko z popcornem sobie poczytam bo szkoda mi niedzieli na zapasy w blocie😜 PS. Ciezko uznac za wydawanie kasy umieszczenie propagandowego filmiku o TM3 na kanale Tesli na Twitterze. No chyba, ze zaraz zaczniemy dyskusje ze moze po to Musk wydal 40B zielonych na zakup Twittera, zeby reklamowac Tesle 😜
  12. Tak sobie jeszcze ogladam ta Neue Klasse bo pelno filmikow na YT juz lata. - 15" tablet, brak licznika przed kierowca (jest jakis pasek na szybie, czekamy na detale) - wywalony idrive i praktycznie WSZYSTKIE przyciski - wywalone manetki przy kierownicy (aahahahahaha) - wywalony tunel z tylu - klamki wewnetrzne zastapione przyciskami - nie widac skor -szyberdach zastapiony dachem panoramicznym Glowe bym dal ze widzialem juz podobny design gdzies ^^
  13. 1. Chcialem przeprosic za "brednie" i "glupoty" coby nie psuc atmosfery kulturalnej wymiany zdan ale po "glupich argumentach" i "naiwnosci gimnazjalisty" juz mi przeszlo ^^ 2. Ten fragment to najnormalniej w swiecie szczere zloto: I teraz kilka luznych mysli do rozkminy dla Ciebie 1. Marketing - Tesla jako jedyna firma motoryzacyjna nie wydaje zlamanego dolara na marketing w prasie/TV/billboardach etc. Nie ma samochodow prasowych, nie sponsoruje dziennikarzom wycieczek do cieplych krajow w zamian za slodkie pierdzenie i zwykle klamstwa. Stad kazdy artykul ze "elektryki sa zle" jest okraszony zdjeciem Tesli ^^ Gdyby na spiderswebie powstal artykul "elektryki sa gowniane i sie pala" a na zdjeciu glownym bylby VW ID3 to dziesiatki tysiecy zlotych od VW za reklame co miesiac w tym gowno-pudelku nastepnego dnia by przestaly plynac. I tak jest ze wszystkimi mediami i 3/4 gazet motoryzacyjnych ktore nawet nie probuja udawac ze sa w jakikolwiek sposob obiektywne. Stad czesto smieje sie i wklejam negatywne artykuly o BEV okraszone zawsze zdjeciem Tesli a Ty ciagle pytasz o co chodzi. A chodzi o to, ze rzetelnosc mediow jest zalosna, taka grupa VW czy BMW topia grube miliony $ co miesiac zeby narracja w mediach byla odpowiednia. Tesla rozdaje darmowe kilometry na SC, jakies wallboxy etc dla swoich uzytkownikow za polecenia kupna - ok, w sumie jest to jakis marketing na upartego. Ale czy dobry? Czy "lepszy" od marketingu np BMW wg Ciebie? No chyba ze "dobry" marketing wg Ciebie to ekscentryczny miliarder na viralowych filmikach YT zamiast filmikow propagandowych z kolorowymi aktorami, teczowych logo, LGBT i innych takich. 2. Koszt TM3 to 210-260k PLN, TMY to 220-280k PLN. Za te same pieniadze mozesz sobie kupic doposazone BMW 320d/330i czy X3 30i czy 20d. Tych Tesli sprzedaje sie obecnie prawie 2 miliony rocznie. Powiedz mi, jak to sie ma do tego Twojego argumentu, ze Tesla "konkuruje glownie cena", i robi to "kosztem wygody i jakosci". Te auta nie maja skorzanej tapicerki, nie maja licznikow, odpadaja podobno kierownice i szyberdachy i zderzaki, szpary w karoserii na palec, w drzwiach dziury, wyciszenie straszne, zawieszenie podobno slabe a mimo to obecnie ponad 2M ludzi rocznie wybiera te auta zamiast przeswietnych premium BMW 3-er czy X3. Czy swiat juz zupelnie oszalal skoro sprzedaz rosnie Tesli po 40-50% do gory rok w rok? Powiedz mi, jak bardzo te premium diesle czy benzyny BMW musze byc jednak gowniane i zle wycenione w stosunku do tego co oferuja, skoro ludzie decyduja sie na te wybrakowane Tesle zamiast jezdzic prawdziwym premium, creme de la creme motoryzacji? Na koniec dnia masz w portfelu 200 czy 250k PLN i idziesz kupowac sercem/rozumem i nie wybierasz jednak tej przeswietnej 320d ktora mozna od strzalu pojechac do CHorwacji i nie ryzykowaz zamarznieciem zima w trasie badz spaleniem sie zywcem latem? Co poszlo nie tak? Czy moze jednak to Ty nie masz racji apropo tej mitycznej wygody i jakosci? Bo ja Ci mowilem wielokrotnie, dla mnie auto, ktore nie ma frunka czy ma szeroki tunel na wal nie majac walu nie ma za duzo wspolnego z wygoda. Auto ktore nie ma elektrycznej kierownicy czy elektrycznej klapki do ladowania nie kojarzy mi sie z wygoda. Auto ktore wazy 2,4 tony, ma prawie 5m dlugosci i ponad 12m srednicy zawracania a pomimo tego oferuje z tylu mniej miejsca od 4,2m VW Golfa nie kojarzy mi sie z wygoda. Auto firmy, ktora nie umie (badz ma w dupie) zaimplementowac jezyka polskiego w komendach glosowych nie kojarzy mi sie absolutnie z zadna jakoscia. Auto ktore nie potrafi ogarnac takiej podstawowej rzeczy jak plug&charge bez uzywania jakichs staroswieckich kart RFID nie kojarzy mi sie z jakoscia czy tym bardziej wygoda. Moglbym tak 50 rzeczy wymienic tylko po co? Dla jednego jakosc i wygoda to ambienty i posrebrzane plastikowe przyciski, dla drugiego jakosc i wygoda to Sentry mode czy brak koniecznosci jezdzenia na obowiazkowe serwisy do ASO i tracenia cennego czasu. Jaka jest rzeczywistosc kazdy widzi, jednym rosnie, drugim spada, psy szczekaja, karawana jedzie dalej, od startupu do Toyowatosci, strach pomyslec gdzie ten watek zmierza i o czym bedziemy dyskutowac za 3 lata ^^
  14. BMFun - ok, na spokojnie jeszcze raz. Chronologia: 1. Ja pisze, ze guziki nie sa drogie wbrew obiegowej opinii, kosztuja grosze, ze w Tipo czy Astrze miales po 100 guzikow czy analogowych licznikow i te auta chodzily po 40k PLN i producent na nich dobrze zarabial 2. Ty piszesz - nie zgadzam sie, spojrz - takie przyciski od BMW tutaj po 900 PLN sa (to jest Twoj argument w dyskusji do ktorego akurat sie odnosze), te przyciski sa bardzo drogie. 3. Ja pisze - ceny detaliczne w ASO to smiech nie argument n/t rzeczywistego kosztu danej czesci, tutaj masz dla przykladu plastikowy kubek za 4000PLN ktory pokazuje, ze ceny detaliczne ASO nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia. 4. Ty piszesz - czyli piszac o kubku uwazasz ze silnik od BMW kosztuje 80 PLN? Nie masz racji, Twoje argumenty nie sa merytoryczne etc. No to powiedz jak my mamy dyskutowac? Nie wiem ile kosztuje ekran z licznikiem ktory moglby byc hipotetycznie zainstalowany w TM3/Y, mysle, ze taka Tesle to kosztuje moze 50-100$ biorac pod uwage koszt czesci, wiazki, dodatkowy czas na montaz w fabryce. Czy Tesla skasowala ekran zeby zaoszczedzic te 50-100$? Wg mnie nie, mieli taki pomysl na samochod, motyw przewodni Muska to: "the best part is no part. The best process is no process. It weighs nothing, costs nothing, can't go wrong" czy "What can we un-design?" Czy wg Ciebie usuneli wybierak skrzyni biegow albo wajche od kierunkow zeby na Plaidzie 5$ zaoszczedzic? Really? Nie, robia to bo maja taki kaprys, tak widza przyszlosc motoryzacji. Ty mozesz sie z Muskiem nie zgadzac a tymczasem model Y jest najpopularniejszym autem w Europie (bez licznikow o dziwo), Tesla jest warta 10x tyle co BMW a Musk jest najbogatszy na swiecie (i nie dorobil sie na ropie czy miedzi a wlasnie na wlasnej wizji motoryzacji) , do przemyslenia. Nie mowie, ze zawsze ma racje (bo zaraz to bedziesz mi pisal i kolejne 10 stron gownoburzy) - po prostu mowie, ze mi czy milionom innych ludzi ten licznik przed kierownica zwisa i powiewa, jest zbedny i Musk ma tu racje imho. Konkurencja, np BMW w postaci mini zaczyna to juz kopiowac co pisalem 2-3 lata temu. To samo bedzie z wege tapicerka i kierownica, z przyciskami zamiast klamek wewnetrznych, z grami i dziesiatkami innych dupereli. PS. Co do cen dumpingowych poddostawcow - spytaj dlaczego rzad polski doplaca 6 miliardow zlotych Intelowi zeby wybudowac u nas w PL fabryke. Patrza przez pryzmat "emocji i romantyzmu" wg Ciebie?
  15. BMFun - bredzisz, nie mozna inaczej tego nazwac 🙂 Nawklejales glupot w poprzednim poscie, pokazalem Ci na przykladzie, ze BMW w detalu potrafi miec nie "kilkaset %" a "kilka tysiecy % " marzy na takich glupotach, na to Ty dalej mi argumentujesz, ze "aftermarketowe rozwiązania zaawansowanych liczników kosztują powiedzmy $400-$500". Chlopie, oni tego zamawiaja 100k-200k-300k a czasem i milion sztuk w Chinach (wiele przyciskow w wiekszosci modeli jest identyczne), malo tego niektore sa te same nawet w nowych generacjach patrz np otwieranie bagaznika, regulacja kierownicy etc), producenci sie zabijaja o takie wolumenowe kontrakty z tak reputowanym klientem, ceny tego sa dumpingowe nierzadko byleby nawiazac trwala wspolprace. I na koniec przemilczasz, ze zeby cos wywalic, trzeba to tez czyms zastapic - koszt ekranow, sterownikow, softu, OTA, R&D to przeciez ogromne pieniadze. Bolesnie przekonuje sie chociazby o tym VW jak i BMW obecnie probujac desperacko unowoczesnic swoj soft ktory nadal pokazuje zeby wciskac sprzeglo czy wymienic olej w BEV - a to przeciez elementarz elementarza, jezeli takie kwiatki masz w sofcie to jestes w stanie sobie wyobrazic na jakim on jest poziomie obecnie? Przeciez implementacja jakichs bardziej zaawansowanych funkcji OTA (nie mowie o wgraniu nowej mapy raz na rok) zajmie tym firmom podejrzewam DEKADE, to sa tysiace inzynierow i miliardy dolcow. Koszt jakichs smiesznych przyciskow od trzeciorzednych dostawcow to orzeszki przy tym. Tak jak mowilem, Dacia Duster to nowe premium.
  16. Tak jeszcze mi sie przypomnialo apropo przyciskow etc - proponuje Dacie Dustera w takim razie rozwazyc do zakupu jako kolejne auto, ostatni Mohikanin jezeli chodzi o nie zydzenie 20$ na: - przyciski i pokretla analogowe - wybierak skrzyni biegow i hamulec reczny (w nowych autach po taniosci daja mikrowybieraki (mniej plastiku/aluminium sie zuzywa!) albo przycisk od hamulca recznego (badz jego zupelny brak) - ile to taniej, oszczednosc znowu na plastiku i stali. W BEV to juz w ogole dziadostwo, nie ma skrzyni biegow ani wybieraka, no ale wiadomo, to auta dla biedoty 😞 - no i nie zapominajmy o klasyce - analogowe liczniki, wiadomo, ze w nowych autach premium trzeba konkretnie oszczedzac i taniej wstawic jakis tam chinski ekran zamiast precyzyjnej analogowej wskazowki i tarczy
  17. Dowody anegdotyczne maja Ci jedynie uswiadomic, ze gdy nawet koledzy z tego forum kupuja elektryki i zwiekszaja ich sprzedaz (zmniejszajac jednoczesnie sprzedaz ICE) - robia to nie z powodow o ktorych pisales (ban na ICE 2035). Przelknij ta jedna prosta rzecz bez wyklocania swojej racji po prostu, to nie boli 🙂 1. Nadal nie rozumiesz clue problemu. To nie chodzi o to, ze cos kiedy nie sprawialo Ci problemu wiec powinno zostac jak jest. Inni ludzie maja podobne zdanie do Twojego na temat kamery cofania, czujnikow parkowania czy nawet ABS ^^ 2. Tesla wyswietla i czyta smsy podczas jazdy natomiast ja osobiscie z tego nie korzystam. Tym bardziej ze zyczy sobie "zsynchronizowac" moje smsy z autem a ja nie lubie sie dzielic moimi smsami z firma z Ameryki, i tak za duzo nas szpieguja 😉 To samo mozesz powiedziec o przyciskach. No chyba ze przycisk "AC" albo "volume up" jest rozny w 518d i 550i. Jest to czesto powielany mit. Chociaz w przypadku np VW i ID.3 byl prawdziwy. Dla mnie OTA to np zawsze aktualne i darmowe mapy, a nie proszenie sie kierownika serwisu ASO o wgranie map przez pendriva i placenie za to 500 PLN i odstawianie auta na 3h do dealera - prosze Cie, mamy 2023r, nie 1980. Dzieki OTA mam np jezyk polski od roku obslugiwany glosowo w aucie ale co tam, Ty wiesz lepiej. Porozmawiaj z wlascicielami modelu S/X, ktorzy przesiedli sie z 3/Y, sporo takich osob na elektrowozie np. Narracja sie przewija ta sama - licznik jest sam z siebie bezsensowny czy tez malo uzyteczny, tym bardziej ze nie jest dotykowy i w malym stopniu konfigurowalny. Co innego HU ale o tym pisalem sto razy. Natomiast powodem jest oczywiscie uszeregowanie modeli w cenniku, kupujesz 2x drozsze auto wiec wypada dolozyc troche swiecidelek zebys wiedzial za co placisz. BMW z tego samego powodu wpycha np. male tablety w 7-er w drzwiach - ot swiecidelka, sztuka dla sztuki. Uzytecznosc zerowa. (no chyba ze robia to wg Slawomira dla ciecia kosztow :D) Wrzucanie cen detalicznych ze sklepu ASO BMW argumentujac koszt producenta danej czesci jest tak naiwne ze powaznie, zabijasz cala dyskusje. Wrzuce Ci inna czesc, ze starej 6-er: Uchwyt do napojów konsoli środk. - 51167131147 / 51 16 7 131 147 - Zastosowanie (bmwstore.pl) Uwazasz, ze ten kawalek posrebrzanego (sic!!) plastikowego uchwytu BMW sprzedaje po prawie 1000 $ bo koszt wytworzenia tej czesci jest tak duzy w hurcie? Czy raczej narzuca 10.000% marzy dla idiotow(badz ubezpieczycieli)? Pytanie retoryczne, nawet nie musisz odpowiadac.
  18. Watek ze Slawomirem tyczyl sie glownie duzego centralnego tabletu ktory przejmuje funkcje sterowania autem wiec nie wiem o jakim samozaoraniu piszesz. To ze tam jeszcze zostalo kilka przyciskow (czy tez racej gladzikow/haptyki) mnie w ogole nie dziwi, auto mialo premiere 3 lata temu, dajmy MB jeszcze troche czasu, lift tuz za rogiem ^^ Zeby zrozumiec tendencje wystarczy zerknac na poprzednia generacje, jezeli ktos mysli, ze robi sie to dla zaoszczedzenia kilkudziesieciu $, spoko, nie mam z tym zadnego problemu ^^ Prawdziwe dziadowanie przez producenta to mozna zobaczyc np tutaj, i4 M50 za ponad 400k PLN a kieszenie w drzwiach skorupa jak w Golfie IV 😄 Dla przykladu - taki VW Golf (za 1/3 ceny) poprzedniej generacji mial flokowane kieszenie ^^
  19. 1. Tansze od czego? (dokoncz zdanie bo nie ma sensu) - tansze od 20 przyciskow? O to wg Ciebie w tym wszystkim chodzi w 2023r, zeby zaoszczedzic 20$ w Taycanie czy innym EQE za 100k$ montujac 3 ekrany zamiast 20 przyciskow? Czy pijesz moze do TM3, w ktorej pozalowano wg Ciebie 20 przyciskow ale jednoczesnie instaluja domyslnie dla wszystkich elektryczne siedzenia, grzane kanapy z tylu, subwoofery, elektryczne bagazniki, elektryczne kierownice etc? Czy wg Ciebie MB montujac tablet w nowej S-klasie AMG za banke szuka kilku $ oszczednosci na swoich klientach? 2. Gdzie ja napisalem, ze korporacje dbaja o mnie? Chociaz jakby sie zastanowic to w sumie Tesla o mnie dba (dbajac o siebie) bo jestem jej udzialowcem, jej zyski to moje zyski ^^ Nie chce tez przestac wysylac mi frikowych wallboksow czy dawac gratisowe km na SC 😜 ------------- Twoja logika jest dziurawa jak ser szwajcarski!- czy wg CIebie zakaz sprzedazy samochodow spalinowych w EU w 2035 (za 12 lat!) spowodowal, ze slonik, ktory tu plul na elektryki wzdluz i wszerz od 400 stron (a mimo wszystko siedzial w tym watku namietnie od 3 lat) - sprzedal swoje 2 ICE i ma w domu jedynie 2 elektryki obecnie? Morawiecki mu pistolet do glowy przystawil? W salonie powiedzieli mu ze nie sprzedadza mu diesla? Ze BMFun, majac srodki finansowe na X5M ma w domu iX3? Ze klakierek jezdzi i4 M50 za kare? To wlasnie Ci ludzie (ktorych jest z dnia na dzien coraz wiecej!!) stanowia o wzroscie sprzedazy aut elektrycznych kazdego dnia (i jednoczesnie spadku sprzedazy ICE!) Jezeli myslisz, ze Tesla model Y, jest obecnie NAJCZESCIEJ kupowanym modelem samochodu w Europie (w 2023r), bo w 2035r nie bedzie mozna kupowac aut spalinowych - to hej, nie mam problemu z Twoja logika ^^ (wiem, zaraz padnie argument ze to abberracja, bo elektryki sa po prostu "modne" (tak samo jak modne sa tablety w autach ^^) i klienci sie zaraz nimi znudza i wroca do kupowania przeswietnych 2.0 TDI i analogowych licznikow z pikselami) ------------- Najpierw rozmawialismy o tablecie zamiast przyciskow, teraz plynnie przechodzisz juz do 5 ekranow, brawo Kolejna sprawa - musze Ci powiedziec, ze masz wyjatkowo wysokie mniemanie o sobie, mowiac/piszac ludziom jak i do czego maja uzywac swoich samochodow.. (zauwazylem to juz wielokrotnie w Twoich wypowiedziach) - bo Ty uzywasz inaczej to inni maja sie dostosowac do Twoich wymagan? Moze Ty jedziesz z punktu A do punktu B i o aucie nie myslisz, ale sa ludzie, dla ktorych "dog mode" to trigger do zakupu tego konkretnego auta, inny wozi 3 dzieci ktore kochaja gry komputerowe i spedzaja mnostwo czasu w aucie i dla niego gry na duzym tablecie to trigger do zakupu danego auta, jeszcze inny kocha "plusz" i milion ambientow i bez EQE AMG nie wyjdzie z salonu, ile ludzi tyle potrzeb, ja bym powiedzial wrecz ze Twoje wymagania co do aut sa specyficzne i niezbyt spojne z wymaganiami Kowalskiego. Standardowe klient glosuje portfelem. Nie jestem polonista i nie chce sie czepiac ale wyglada mi to na jakis absolutnie bledny zwiazek frazeologiczny, jak cos jest jedyne to jest jedyne, nie moze byc "dwoch jedynych" rzeczy, to sobie zaprzecza. Jeszcze raz --> dla Ciebie, mowisz o sobie i swoich potrzebach Dla mnie w 2023r jezeli w nowym aucie nie ma duzego ekranu, typu z 10-13" do przyjemnego korzystania np ze Spotify czy map to jest to automatyczny deal breaker, z muzyka spedzam w aucie wiecej czasu niz z np osiagami 3s do setki i jak sobie np przypomne obsluge Spotify czy nawigacji na ekranie F30 czy G20 to smiac mi sie chce. Ja wiem, z ktorego systemu korzysta mi sie najprzyjemniej na codzien: Co do swiecacych grilli zgadzam sie w 100%, rak designerski przyszedl do BMW ze Skody w osobie Jozefa Kabana, pisalem o tym wielokrotnie. Co do ambientow tez poniekad sie zgadzam, ja w mojej TM3 uwielbiam ciemnice w aucie noca, wylaczone ambienty (sa i tak slabe), brak swiecacego licznika przed oczami - tylko kierownica i droga przede mna. Ale widac nie mam racji bo w lifcie sa juz odpustowe listwy LED za 3$, klient glosuje portfelem czy sie komus to podoba czy nie. No i tak jak piszesz sasiad jak widzi zimny niebieski ambient w zaparkowanej furze to wiadomo, szpan jest. Co do aspirujacych klientow - gdybym byl zlosliwy to bym napisal po co kupowales dedykowane GT3 do jazdy po torze jak Cie delikwenci w i30N objezdzaja za 1/5 ceny. Ile ludzi tyle potrzeb Slawomir.
  20. adamjttk odpowiedział(a) na odpowiedź w temacie w Off Topic
    No i warto dodac ze obaj jezdza tez elektrykami i je sobie chwala ^^ I ze nie tesknia za warkotem silnika benzynowego na codzien. I ze ich w praktyce nie serwisuja 😆
  21. Slawomir, krotko bo sie zaciales i klocisz sie dla klocenia. 1. Jezeli wklejam statystyke, ze sprzedaz EV ROSNIE (niewazne czy szybciej, czy wolniej, po prostu rosnie) --> to znaczy, ze NIE MASZ RACJI piszac, ze technologia BEV nie jest lepsza od ICE, ze jest bezsensowna etc Ludzie maja w salonie WYBOR ICE/BEV (ba, BEV sa nadal sporo drozsze od ICE) i beda go mieli jeszcze wiele lat a glosuja swoim portfelem za BEV juz teraz (dla przypomnienia naped BEV popularnieszy juz od diesla w EU) Mozesz sobie tupac nogami, szczekac na karawane, zaklinac rzeczywistosc, whatever 2. Z ekranami dotykowymi oczywiscie znowu nie masz racji, argumenty przytaczalem wielokrotnie powtorze m.in a) ludzie LUBIA duze ekrany, sa wygodniejsze w obsludze jako ze samochod 20 lat temu a samochod dzis to 2 rozne sposby komunikacji - dzisiejsze auta maja dziesiatki funkcji ktorych nie bylo w autach kiedys i do tego duze ekrany nadaja sie wysmienicie - DUZA czytelna kamera tylna, kamery 360, gry, netflixy, przegladarka internetowa, Spotify, duza navi, mnostwo opcji personalizacji auta bez 20 podmenu --> do tego wszystkiego duzy ekran jest idealny b) mialem sporo aut bez ekranow, mam z ekranami teraz - ZDECYDOWANIE wole te z duzym i czytelnym ekranem c) utyskiwania na ta mityczna klimatyzacje bez przyciskow, na "odrywanie wzroku od drogi" etc etc to opowiesci z mchu i paproci, strzelam, ze 90% ludzi ustawia klimatyzacje na 20-21C w trybie "auto" i w zyciu wiecej jej nie dotyka, po to wlasnie jest "automatyczna klimatyzacja" w samochodzie. Na moim ekranie przyciski klimy sa na stale w docku i zmiana ich nie jest w ZADNYM stopniu bardziej absorbujaca niz np w poczciwej E90 d) "ogromne oszczednosci/zyski dla producentow" - tka z pewnoscia, prawdziwie idiotyczna i naiwna teza, dla przykladu taki MB wstawia oczojebne 100" MBUXy Hyperxy rozposcierajace sie od kierowcy do pasazera bo to TANSZE od 20 chinskich przyciskow po 2 centy za sztuke, nie? Jest cos takiego jak ewolucja designu/interfejsu, dotyka ona telefonii, dotyka komputerow, dotyka urzadzen AGD/RTV i dotyka rowniez motoryzacji. Pisanie, ze to "na zlosc" czy zeby "zaoszczedzic" gdy auta kosztuja setki tysiecy PLN jest ultra naiwne.
  22. Rozumiem. Czy wg Ciebie moze miec na to wplyw rodzaj nadwozia samochodu (SUV), a Twoja decyzja bylaby inna w przypadku np M3? Pytam, bo jezeli ktos decyduje sie na SUV, to juz na starcie przedklada walory praktyczne nad fun i trzeba by bylo to tez wziac pod uwage w dyskusji - tzn takie auto sie kupuje dla wiekszego komfortu kosztem funu z jazdy/osiagow i raczej ciezko temu zaprzeczyc. W moim pseudo SUV (czyt. crossoverze) te 500KM sa potrzebne jak swini siodlo, generalnie mogloby byc 300KM i mialbym to w nosie, tyle, ze jezeli doplata wynosila 20k PLN a dostaje sie do tego o 2" wieksze kola, jakies spoilery, nakladki aluminiowe, efektywniejsze hamulce etc to decyzja byla raczej prosta. Jezeli komus absurdalne przyspieszenie przeszkadza zawsze mozna wlaczyc "chill" i obciac polowe mocy, jak to mowil kiedys Dziewulski - lepiej miec bron przy sobie i jej nie potrzebowac niz jej nie miec gdy bedzie akurat potrzebna. argument patrz jak wyzej, zalozenia SUV apropo osiagow niekoniecznie sa miarodajne w przypadku sedanow czy coupe Ja bym bral Plaida bo mysle ze roznica to nie tylko 0,5s do setki ale pewnie tez inne rozwiazania technologiczne (przede wszystkim termika ktora musi byc sporo lepsza przy predkosciach +300km/h) ale tez ogolnie tam sie doplaca glownie za to, ze dostajesz auto szybsze od 99,9999% aut na drogach, chyba bardziej kwestia ego ze jedziesz autem o ultra wyjatkowych osiagach/technologii. Ale Ameryki nie odkryles, ja o tym pisalem juz 3 lata temu, jak testowalem TM3 to byla wersja LR i to auto jest i tak absurdalnie szybkie, 4.4s do setki bez turbo laga to w praktyce szybciej od wszystkich BMW M nie liczac aktualnej generacji G. Obnizone zawieszenie tak jak piszesz tez bylo jednym z glownych kryteriow wyboru, to jak auto jezdzi przyklejone do drogi z tak nisko polozonym srodkiem ciezkosci (dzieki bateriom) to poezja. Slawomir ja sie naprawde poddaje bo po kilku wymianach postow z Toba gubie po prostu watek i nie pamietam co Ty chcesz mi udowodnic zeby nie wyszlo ze nie masz racji. Teraz czytam i rozumiem co chciales zaakcentowac - "dezinflacje" rodem ze standupow Glapinskiego, ze bedzie roslo ale wolniej wiec juz stopy mozna obnizac. Nigdzie nie pisalem (jak insynuujesz), ze bedzie roslo w nieskonczonosc, ze 50 lat etc. Urosnac moze tylko do 100%, w praktyce bedzie to pewnie 99,9999%. 50 lat nie moze bo za 12 lat bedzie koniec (w praktyce szybciej). Ty natomiast mocno akcentowales ze BEV co najwyzej zastapi diesla i osiagnie 30-40-50% sprzedazy i bedzie jednym z napedow co jest po prostu GLUPIE jezeli juz wiadomo, ze ban na ICE od 2035r jest klepniety. No chyba, ze insynuujesz ze go cofna i te kilkadziesiat fabryk baterii, lini montazowych BEV/fabryk recyklingowych i setek miliardow $ utopionych w R&D pojdzie w bloto bo za 3 lata rzad EU/US/China powie, ze samoladujace sie hybrydy nie sa jednak takie zle a poza tym Mirai zaliczy 100000% wzrostu zainteresowania wsrod klientow ^^ Nie posadzam Cie jednak o taka naiwnosc bo przeciez nie dorobilbys sie tego majatku bedac naiwnym 😉 Generalnie troche trollujesz bo wiesz dobrze jak sytuacja wyglada i jak bedzie wygladac za 5-10 lat, slepy chyba tylko tego nie widzi albo ten co wyrabia sobie opinie o swiecie patrzac jedynie przez okno swojego domu. Co nie zmienia faktu, ze mnie to NIE CIESZY, osobiscie uwazam ze za 10 lat zostaniemy motoryzacyjnie SKOLONIZOWANI (jako Europejczycy) przez Azje i USA, cos jak ze sprzetem komputerowym, RTV czy telefonia komorkowa, szkoda bo to zywotna galaz naszej (europejskiej) gospodarki i na pewno nie bedzie to z pozytkiem dla przecietnego obywatela naszego kontynentu. Ale to juz tylko producenci legacy moga sobie dziekowac ze przespali transformacje technologiczna. Alternatywy i tak nie ma, technologia BEV jest o rzad wielkosci doskonalsza od ICE a sytuacja geopolityczna z Rosja tylko postawila wisienke na torcie/grobie (ICE).
  23. Co do nowego elektrycznego mini jeszcze, bo to SZCZERE ZLOTO co oni pisza w notce prasowej ahahah https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0432978EN/the-reinvention-of-the-original:-the-all-electric-mini-cooper Kilka cytatow na temat wnetrza i m.in braku licznikow przed kierownica: "The purist design" "the greatest possible space utilisation for passengers" "world of digital experiences" "our own new design language, defining our DNA. We call it ‘Charismatic Simplicity’." "clear, reduced design language intuitively focused on the essentials of the brand" "The interior: minimalist, digital, immersive & warm" "Reducing everything to the essentials, the new interior makes do with a smaller number of components that are cleverly designed and implemented to a high standard." "the dashboard on the driver’s side does not require an additional display, so it opens up the view to the front." "To make the dashboard as slim and spacious as possible, the air vents are very flat." " Thanks to MINI Operating System 9, all vehicle functions can be operated intuitively with touch or voice control." "The graphic presentation of the content is modern and focuses on the essentials." "particularly clean in appearance" "The new “Charismatic Simplicity” design language is also reflected in the aesthetic of the user interface" Rece sie skladaja do oklaskow, "Charismatic Simplicity" by BMW, jeden mem sie tylko cisnie na usta apropo simplicity
  24. Wijesz sie jak wegorz Slawomirze 1. Najpierw 5s piszesz, teraz ze nie chodzi o dana liczne, jakies 8s juz wplatasz do swoich wywodow 2. Co do niepotrzebnych osiagow po ktorych nikt by nie plakal - mysl rownie gleboka jak te z ksiazki Paulo Coelho - zdradze Ci tajemnice - przez tysiace lat ludzie nie mieli samochodow w ogole i tez nikt za nimi nie plakal. Historia motoryzacji to historia zbijania ulamkow sekund, czy to na torze, czy to na prostej, ktos kto temu zaprzecza czy umniejsza (tym bardziej osoba ktora pisze jedno a robi zupelnie odwrotnie) wystawia sie tylko na osmieszenie. 3. Jeszcze raz gratuluje Ci majatku 4. Nie pisz prosze na jakie tematy mam sie wypowiadac a na jakie nie (polowa mojej rodziny to matematycy tak btw ^^), w koncu to moj watek a Ty jestes tylko gosciem, zgoda?

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.