Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Alez to musi byc upokarzajace dla takiej firmy jak BMW gdy Ci 15 letni startup pokazuje miejsce w szeregu.. BMW to adopt NACS, access to Superchargers across EV brands (electrek.co) BMW USA News - BMW of North America Expands Electric Vehicle Charging Options for Customers in the U.S. and Canada with Access to Tesla Supercharger Network. A jeszcze 4 lata temu : Nobody wants EVs, says BMW - carsales.com.au
  2. ok, sprawdzilem i sam sobie odpowiem - jest takie zabezpieczenie ale Teslowa ladowarka wiec tyczy sie tylko Tesli, mozna wybrac do 10 Tesli ktore beda ekskluzywnie ladowane z danej ladowarki, cala reszta aut jest blokowana, lipa w Twoim przypadku, bedziesz mial motywacje do zmiany marki jak przyjdzie czas na wymiane samochodu 😉
  3. Madra decyzja slonik z zakupem wallboxow! Mialem takie samo spostrzezenie porownujac do wallboxa BMW - kable ciensze, wtyczka mniejsza i poreczniejsza, sam wallbox 3x mniejszy. (nie uzylbym slowa mniej solidne, bardziej pasuje mniej toporne) Tylko czy to zle? Skoro sprzedaja to w milionach sztuk i o reklamacjach nie slychac to nie podejrzewam ich o brak wiedzy technicznej n/t wymagan czy bylejakosci. Jak nie chcemy miec pozarow hal garazowych to proponuje zostawic to elektrykowi. Wszystko wydaje sie proste jak sie patrzy z boku, ale zeby to bylo proste trzeba poswiecic troche czasu na zdobycie wiedzy technicznej i doswiadczenia 😉 Mozesz rozwinac? Co to znaczy "bardzo stara"? Generacja 3 tych wallboxow zadebiutowala raptem rok temu a najnowsza wersja oprogramowania wyszla ~4 tyg temu. Tesla launches Wall Connector app integration as it opens to non-Tesla EVs | Electrek Tak, taka opcja bylaby calkiem ciekawa, szczegolnie dla posiadaczy tych wallboxow ktorzy beda z nich korzystali w publicznych halach garazowych. Tyle, ze to wymagaloby komunikacji wallboxa kazdorazowo z dowolnym autem i zczytywania VIN przy probie ladowania, to chyba nierealne technologicznie na ten moment (dostep wallboxa do danych dowolnego auta)? Z tego co pamietam jest podzial na Tesle/nie-Tesle ale to razej nie ma nic wspolnego z VIN. To chyba logiczne, kontrola dostepu to jest cos co ustawiasz raz i w 99% przypadkow nigdy do tego nie wracasz, cos jak moc przylaczeniowa sieci, bez sensu byloby taka opcja smiecic apke imho. Ciekawi mnie tylko interakcja wallboxow z autami - w publicznych halach garazowych wygodna i potrzebna jest blokada przed nieautoryzowanym dostepem, pamietam, ze nowe wallboxy BMW mialy czytnik RFID, ten Tesowy tego nie ma?
  4. Tego sie nie da racjonalnie obronic, potrzeba nam w Europie Tesli, potrzeba nam marek chinskich, przypominam, to jest segment C, miejski hatchback marki Volksvagen Za wikipedia: "Volkswagen, or VW for short, is a car company from Germany. The word volkswagen means "People's car" in German. In the 1930s Adolf Hitler was looking for someone who could make a cheap car that the common German worker could afford." PS. Bylo o lojalnosci klientow do marki, w Tesli to wyglada tak: https://insideevs.com/news/690805/tesla-had-auto-industry-highest-repeat-buyer-rate-h1-2023/ "Tesla Had The Auto Industry's Highest Repeat Buyer Rate In H1 2023 Tesla was once again the leader in brand loyalty with a rate of 68.4 percent compared to an industry average of 50.6 percent. "
  5. Nieeee Kriss, to nie do konca tak. Toyota i Lexus maja BAAARDZO lojalnych klientow (firma musiala wiele dekad pracowac na swoja renome) i chca po prostu pozostac przy marce, a ze Toyota i Lexus skupialy sie na hybrydach (byly przekonane ze to jedyna sluszna droga) i lobbowaly przeciwko BEV (slynne reklamy anty-BEV czy ich "samoladujace" sie hybrydy) - to wiekszosc klientow trzymala sie z daleka od elektrykow innych firm a trzymala sie toyotowych hybryd (nawet tutaj w Norwegii byla silna tendencja np z RAV4). Ale jak juz wypuscili elektryka (tego crossovera bz4x) to jego sprzedaz od razu w NO wystrzelila - mimo ze obiektywnie mowiac to naprawde SLABY elektryk - slabe osiagi, slaby zasieg (pradozerny), FWD, jakies chore ograniczenia producenta typu maks 2x ladowanie DC na dobe a pozniej limit mocy ladowania do 40/20kW etc - a mimo wszystko ludzie kupuja jak leci no bo to Toyota Co do mocy to zgadzam sie w 100% - przecietny kierowca Toyoty to 100% pragmatyk drogowy, dla niego 200KM czy 1200KM to jedno i to samo, i tak bedzie jezdzil tak samo beznamietnie po drogach, kierowcy Toyot nie wykazuja na drodze zadnych emocji, takie troche bioroboty ^^
  6. 240k PLN za doposazonego hybrydowego hatchbacka o 200KM z segmentu C ^^ Klekajcie narody, trzeba leciec do salonu zanim wykupia 😉 Za te zuzycie 0,7l/100km EU powinna im doje*** taka kare zeby im w piety poszlo Musk sie tylko cieszy, gigaberlin bedzie sie grzal coraz bardziej slonik - odkup ta swoja 530i, mozna jezdzic 200km/h, zabija cisza elektryki, zawiexie Cie do Mielna bez miedzyladowan i hotdogow ^^ nigdy sie nie popsula, serwis za grosze, benzyna tania, auto idealne (jedynie sasiad sie juz nie obejrzy bo sie opatrzylo) 😉
  7. sloniku, ja ta kosiarke 530i testowalem tydzien po premierze dzieki uprzejmosci Bawaria Motors w Gdansku. Ten gowniany silnik pasuje do limuzyny 5-er jak swini siodlo, pamietam ze jak mi sprzedawca powiedzial ze ta konkretna demowka z tym napedem jest wyceniona na 380k PLN (a to bylo 6-7 lat temu rotfl) to parsknalem smiechem. Te silniki w 5-er byly i sa montowane, nie bojmy sie powiedziec dla aspirujacej klienteli ktora chcialaby premium segment E ale budzet na sie nie spina, te 250KM wykrzesane z 2l to VW montuje od 10 lat w swoich Golfach i Passatach czy Skoda w swoich Octaviach. Wiec to Ty nie rob z siebie posmiewiska chlopie piszac te farmazony o kulturze tego napedu na biegu jalowym. No chyba ze start/stop Ci sie zalaczal na postoju i myslales ze masz taki przeswietny naped rotfl ^^ Co do gier i netflixa - podpytaj w BMW, w nowej 5-er juz zaimplementowane, oczywiscie w rozdzielczosci Atari i w okienku o wielkosci smartfona, ale hej, kto komu zabroni sie osmieszac 😜 https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0417865EN/new-bmw-5-series-launches-with-airconsole-gaming-platform?language=en
  8. slonik, hipokryzja to brzydka cecha charakteru 😉 Jak ktos mowi jedno a robi drugie, a potem nadal mowi co innego niz robi to nie do konca to jest halo ^^ Po co kupowales drugiego elektryka w takim razie, zeby zaoszczedzic kilkaset PLN na paliwie czy tez moze ulegles modzie? Tylko mi nie mow ze dla osiagow, te jak juz wielokrotnie tutaj ustalilismy, sa jedynie "teoretyczne" w BEV przeciez ^^ PS. Tylko mi nie pisz prosze znowu o tej skretnej osi tylnej, moja 15-letnia F10 taka miala 😉 Wiesz, jak Slawomir tak pisal o swoim V12 to mozna bylo jeszcze jakos troche merytorycznie chociaz probowac dyskutowac/porownywac. Jak prezes Rollsa pisze ze napedy elektryczne bardziej pasuja charakterem do ich prestizowych limuzyn - wypada posluchac bo raczej wie co mowi. Jak slonik jezdzacy wczesniej kosiarka 4-cylindrowa tak pisze - czlowiek parska jedynie smiechem. oo, tutaj za to widze "madry Polak przed szkoda", dobry wybor i wypada pogratulowac rozsadku, co prawda nie tak dobry jak wallboxy premium MB za 6k PLN ale "next best thing" 😉
  9. Ciekawy komentarz apropo elektrykow ze strony elektrowozu, mam takie wlasnie spostrzezenia od kiedy pierwszy raz w zyciu przejechalem sie autem z napedem elektrycznym: "Generalnie w Audi niewiele wiedzą o elektrykach. Nie wiedzieli nawet czy Q4 e-tron ma ładowarkę pokładową dwu fazową (a ma, co jest ewenementem na rynku, więc tym bardziej łatwo to zapamiętać i o tym informować klientów). Dodam kilka słów przy tej okazji o moich odczuciach użytkowania Audi Q4 e-tron 35 (170KM i mała bateria 52kWh) po miesiącu używania. Mocy mu nie brakuje, bo jest lżejszy niż ten z większą baterią, ale prądu w trasie mogłoby być więcej. Przesiadka z normalnego spalinowca na elektryka to jest tak, jakby człowiek całe życie właśnie na to czekał. To nie chodzi o to, że jest lepiej, ale to jest po prostu tak jak powinno być od początku. Szkoda, że eksperymenty z autami elektrycznymi na początku wieku się nie udały i wszystko poszło w spaliniaki. Auto przyspiesza bez wycia i bez problemów, jeździ mega cicho, nie ma skrzyni biegów więc po pierwsze nie trzeba wachlować wajchą, a jak ktoś ma automat to i tak nie ma porównania - w audi skrzynie są bardzo wolne, a w trybie sport (żeby były szybkie) szaleja ciągłymi zmianami biegów. Tak źle i tak niedobrze. Dodatkowo jest to kolejny skomplikowany mechanizm, o który trzeba dbać i który może się zepsuć. Hamowanie - 90% to oczywiście hamowanie silnikiem mimo tego, że naciskamy normalnie hamulec. Uwielbiam to (jako inżynier i eco) bo ani tarcze się nie grzeją i nie podgrzewają środowiska, ani klocki się nie ścierają i go nie brudzą, ani energia którą przed chwilą pompowałem w samochód nie traci się bezpowrotnie jako ciepło tylko wraca do auta i może za chwile być ponownie wykorzystana. Tak po prostu zawsze powinno być, a nie dopiero teraz. Ładowanie w domu (tak wiem nie każdy może) jest czymś idealnym. Fakt, że wsiadam i po prostu naciskam hamulec i auto jest gotowe do jazdy jest super. Fakt, że wsiadam do podgrzanego czy schłodzonego latem auta bez dodatkowych mechanizmów typu Webasto jest kolejną "naturalną" rzeczą, która powinna być w autach od dawna, ale była trudna do zaimplementowania w spaliniakach i dlatego jej nie było. To, że jak stoje na parkingu i rozmawiam sobie z kimś w aucie, to nie musze mieć "włączonego" silnika, żeby nie marznąć lub się nie gotować w aucie to kolejna nowość. To że mogę sprawdzić przez apke poziom naładowania auta, to też coś naturalnego dla elektryków, a tak dużo zmienia dla kierowcy. Prowadzi się to auto z mega łatwością i lekkością - nie umiem tego lepiej opisać. Myślę, że widać jak bardzo jestem zachwycony przesiadką, choć sieć ładowania w Polsce już mnie zdążyła wkurzyć i przeczołgać z godzinami straty czasu i nerwami przy pozostałych 6% w aku .... po prostu liczę na to, że powoli to się będzie polepszać, a do tego czasu nauczę się lepiej korzystać z tego co już jest. Generalnie nie wiem po co jeszcze jeździć spaliniakiem ..."
  10. Wtedy benzyna bedzie po 12-15 PLN 🙂 Mysle ze to normalne po zakonczeniu doplat bo poprzedzajace miesiace byly pewnie na historycznych maksymach jezeli chodzi o sprzedaz tzn kazdy kto w ogole rozwazal zakup BEV na dana chwile - pobiegl do salonu bo wycofywali doplaty. Identyczna sytuacja byla w Norwegii na przelomie roku: https://www.arenaev.com/ev_sales_in_norway_collapsed_last_month-news-1404.php 1-2 mies i wszystko wroci do normalnosci.
  11. Tak, stereotypy sa silnie zakorzenione a nowa technologia jak zawsze wywoluje sporo leku i niecheci (jak do wszystkiego co nowe). Dlatego tak wazna jest rola mediow i tych wszystkich youtuberow motoryzacyjnych - zamiast pisac bzdury typu elektryk=zlo, spalony dom, blackout systemu energetycznego, dzieci w kopalniach litu, 24h wycieczka z gor nad morze, zamarzniesz na autostradzie etc etc powinni uswiadamiac ludzi jak wyglada codziennosc z elektrykiem, ladowanie, planowanie trasy, jakie sa prawdziwe wady i zalety technologii, a tego jest jak na lekarstwo. Wiekszosc ludzi na boga nie wie, ze swojego elektryka mozna w swoim domu ladowac w nocy z gniazda. Dlatego Kriss skoro kupiles juz elektryka to teraz Twoja rola by niesc kaganek oswiaty (!) - badz cierpliwy i tlumacz kolegom, znajomym, sasiadom - z czym to sie je, przewiez ich, pokaz jak dziala nawigacja, co to one-pedal driving czy brak turbo laga, zademonstruj cisze napedu, pokaz jak latwo sie ladowac pod domem, opowiedz o doplatach ("daja za darmo 20-30k PLN" - to zawsze dziala na wyobraznie jak daja cos za darmo), tlumacz ze nie trzeba wymieniac oleju i tak w ogole nawet przegladow serwisowych nie ma bo te auta sa proste jak budowa cepa, ze przejechanie 100km po miescie kosztuje 15-20 PLN (to tez zawsze zostawia psychiczny slad i dziala na wyobraznie ^^). Pamietaj, kropla drazy skale, za tydzien benzyna wroci na 7-8 PLN a o ekonomiczne wybory wtedy latwiej, trzeba tylko budowac swiadomosc w spoleczenstwie bo inaczej zachod nam znowu odjedzie, ludzie beda w Europie smigac w ciszy, tanio i bezemisyjnie a my bedziemy kolejne 15-20 lat importowac caly zlom spalinowy od naszych sasiadow i bedziemy taka europejska wersja motoryzacyjna Kuby.
  12. Haha, tutaj wracamy do podstaw i statystyk GUSu i tak jak mowisz, calkowitej rozbieznosci oczekiwan Kowalskiego vs jego realnych potrzeb. Przecietny Kowalski musi miec 1200km zasiegu od strzalu (wiadomo, Chorwacja ^^) a jak przychodzi co do czego to tankuje raz na tydzien za piec dych czy tam stowe i raz do roku leci do Egiptu jak juz przychodzi do wakacji 😜 Generalizuje oczywiscie i przejaskrawiam, ale jak na moje, dzisiaj spokojnie 30-40% ludzi w PL mogloby juz jezdzic elektrykami praktycznie bez zadnych kompromisow (a to sa miliony BEV na ulicach), moze by sie ze 2-3 razy w roku zatrzymali na 20-30min gdzies tam w trasie i wciagneli hotdoga/wypili kawe. Tutaj na dzis problemem jest tylko cena wejscia, chociaz jak widzimy zaciera sie ona coraz bardziej bo auta spalinowe drozeja okrutnie. Im drozsze auto i wyzszy segment tym latwiej o wybor napedu elektrycznego, tak od 250-300k PLN jest juz naprawde spory wybor BEV. Czekamy na rozsadne BEV segment C bo ID3 czy Megane-e po 200k PLN to nijak nie przejdzie niestety i sam bym takiego auta w zyciu nie kupil w tych pieniadzach a Europa tym segmentem stoi.
  13. Pewnie, dlatego Ancelotti musial sie zadowolic i4 M50, zabrako dla niego XM bo Ceballos mu sie wepchal w kolejke ^^ Widzisz Kriss, to jest wlasnie bezposredni efekt tych pier%%% pudelkow pokroju spidersweb, tych onetow, tych Tymonow z autobloga, tych Pertynow i innych povagovanych, ktorzy jak sprzedajne dziwki za kilka dukatow od VW kiedys czy od Toyoty nadal napisza i powiedza wszystko zeby tylko sie klikalo i byly komentarze. To wlasnie dlatego jestem tak ciety na te wypociny i je tu czesto punktowalem.
  14. Jako, ze te auta sa dla zawodnikow frikowe, ja to widze tak, nie wiem czy sie ze mna zgodzisz? 1. Oszczednosc na paliwie w tym przypadku raczej nie decydowala o wyborze napedu (ICE/BEV) ^^ 2. XM ciezko w tym przypadku nazwac nawet hybryda bo prawdopodobnie nie beda podlaczone do gniazda elektrycznego ani razu 😜 3. 2/3 zawodnikow preferuje jednak na dzis naped elektryczny nad spalinowy, wola sie ladowac na parkingu stadionowym niz jezdzic na stacje benzynowa. No chyba ze nie lubia formatu SUV a to byla jedyna dostepna hybryda (nie wiem) 4. Co mnie szczegolnie cieszy, w 2023r nadal 1/3 zawodnikow preferuje malego elektrycznego sedana/liftbacka nad SUVy (czy to spalinowe czy elektryczne), nieraz mi sie tu dostalo na forum ze skoro psiocze na SUVy to znaczy ze mnie nie stac, ze nie rozumiem idei SUVa etc a widac jednak ze nadal sporo ludzi preferuje nadwozie sedana/liftbacka
  15. Piłkarze odebrali nowe BMW | RealMadryt.pl
  16. Co z infrastrukturą do ładowania aut elektrycznych? Polska ma mało czasu - Bankier.pl "Rozporządzenie AFIR to najważniejsza dla rynku zmiana z poziomu regulacyjnego Unii Europejskiej. Rozporządzenie wchodzi w życie już 14 kwietnia 2024 roku i będzie obowiązywało w każdym państwie członkowskim bezpośrednio, bez potrzeby implementacji." "Konieczne będzie zapewnienie mocy stacji na poziomie 1,3 kW na każdy zarejestrowany BEV i 0,8 kW na każdy zarejestrowany PHEV" "Eksperci zaznaczają, że cele wyznaczone przez rozporządzenie AFIR są bardzo ambitne. Jest wśród nich m.in. obowiązek rozbudowy infrastruktury ładowania wzdłuż sieci dróg TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej). Do 2025 roku wzdłuż głównych korytarzy transportowych UE co 60 km w każdym kierunku mają być rozmieszczone ogólnodostępne strefy ładowania o mocy co najmniej 400 kW, przeznaczone dla samochodów osobowych i dostawczych. Do 2027 roku moc takich stref będzie musiała wzrosnąć do co najmniej 600 kW. " "Sieć TEN-T to główne arterie, autostrady i drogi ekspresowe w Unii Europejskiej. Polska ma tych dróg 7,5 tys. km, więc wdrożenie rozporządzenia AFIR będzie tu olbrzymim krokiem naprzód" "już za niecałe trzy lata moc infrastruktury ładowania będzie musiała wzrosnąć niemal pięciokrotnie względem 2022 roku" "Dziś mamy w Polsce ok. 90 MW mocy zainstalowanej w infrastrukturze ładowania elektryków, ale do 2025 roku będziemy musieli zwiększyć ją aż pięciokrotnie. Jednocześnie wiemy, że nawet przy milionie samochodów elektrycznych w Polsce - a przypomnę, że dziś mamy ich ok. 46 tys. - będziemy zużywać raptem ok. 1 proc. obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną. To oznacza, że problemem nie jest zbyt duże zużycie energii, ale wzrost mocy zainstalowanej infrastruktury ładowania. I to będzie olbrzymim wyzwaniem" "infrastruktura prywatna już w 2025 roku znacząco przekroczy 100 tys. ładowarek, a czterech na pięciu kierowców pojazdów elektrycznych woli obecnie ładować się w domu, w swoich własnych punktach ładowania." -------------------- Zobaczycie co sie bedzie dzialo w najblizszych miesiacach jezeli chodzi o ladowarki DC w PL ^^ Do tej pory pozwolenia i czekanie na odbior to byla gehenna, czekalo sie dlugimi miesiacami - beda musieli przyspieszyc maksymalnie jezeli nie chca placic kar. W najblizszym czasie bedziemy mieli po prostu wysyp ladowarek DC co powinno znacznie ulatwic bezstresowe podrozowanie po PL elektrykiem.
  17. Wszystko rozbija sie o indywidualne potrzeby. Jezeli ktos takie trasy robi kilka razy w miesiacu to miedzyladowanie i przymusowy polgodziny postoj moze byc uciazliwy i sie nie dziwie ze nie pali sie do zakupu BEV. W moim przypadku takie trasy policze na palcach jednej reki w ciagu roku wiec biorac pod uwage wszystkie zalety BEV nad ICE - rezygnacja z aut spalinowych byla bezproblemowa bo to w sumie zaden kompromis. Inna sprawa jest to, ze MIAZDZACA wiekszosc ludzi, zarowno w Europie, USA czy Chinach 150km/h w zyciu nie widziala w swoim samochodzie (juz nie mowiac o jednostajnej jezdzie z taka predkoscia przez kilka h) wiec ciezko sie dziwic, ze producenci nie klada nacisku na te warunki brzegowe. Dla 90% ludzi 400-500km przy 120km/h bedzie juz zupelnie akceptowalne (i dlatego elektromobilnosc juz zrobila sie tak popularna) a czesc ludzi po prostu bedzie musiala zmienic przyzwyczajenia. Chociaz kto wie, moze wyscig na zasiegi nas popcha i do 1000km za dekade czy dwie, ostatnio MB sie chwalil papierowymi 750km w nowym CLA ^^ A moze Toyota w koncu wjedzie na pelnej w BEV i posprzata Tesle z rynku, pozyjemy zobaczymy 😉
  18. Tutaj ciezko sie nie zgodzic, tez pomyslalem, ze w US klient jest specyficzny i tu jest sporo winy Tesli niestety. Nazwali system "autopilot", przekaz od szefa leci, ze jest to pelna autonomia, ze robisz pstryk i auto jedzie sobie samo, skreca samo etc. I tak tez w tym artykule napisano - rozumowanie ludzi w US jest proste - jezeli moge wlaczyc autopilota na danej drodze - znaczy sie ze bedzie tam dzialal niezawodnie bo inaczej przeciez nie dalo by sie go uruchomic:D Dla nas Europejczykow to chyba dobrze bo tam w US ludzie przetestuja to pod kazdym, nawet najbardziej glupio niewyobrazalnym sposobem, i dopiero wtedy dojdzie to do nas do Europy jak w pelni uzyteczna funkcja ktora w teorii powinna byc juz zupelnie idiotoodporna. W US potrafia pozwac firme na setki milionow za to ze na kubku nie bylo napisane "hot, mozesz sie poparzyc" czy za to ze na mikrofali nie bylo napisane zeby nie wstawiac do srodka noworodkow bo to niebezpieczne. Dzieki tego typu akcjom produkty sa ogolnie idiotoodporne i coraz bezpieczniejsze, mam nadzieje ze dozyje kiedys czasow, ze bedzie mozna w aucie jechac 5h na autostradzie i czytac sobie gazete czy ogladac film - miliony milionow godzin ktore ludzie mogliby spozytkowac na relaks a nie na skupianie sie na drodze (np czy nie podjezdza akurat jakis frustrat >250km/h mrugajac dlugimi)
  19. Dobry artykul, bardzo merytoryczny, dzieki! Troche sie dowiedzialem: - ojciec 4 dzieci (dobrze ze ich nie bylo wtedy w samochodzie bo by byla historia jak z horroru..), facet zostal w praktyce zdekapitowany, TM3 nie ma prawie uszkodzen oprocz scietego dachu, na ciezarowce ledwo widac slady wypadku - TM3 nie jechala autonomicznie (FSD) tylko na aktywnym tempomacie (podstawowy autopilot) - chociaz nie wiem czy mialo to jakies znaczenia dla wypadku i czy by do niego doszlo gdyby mial FSD - nie bylo zadnej proby hamowania, ani przez kierowce ani autopilota Tesli, dla systemu to byla abstrakcyjna sytuacja do ktorej nie byl zaprogramowany - facet nie trzymal rak na kierownicy i ewidentnie nie patrzyl zupelnie na droge, nawet nie probowal hamowac i przyplacil to niestety zyciem - z bezdusznego inzynierskiego spojrzenia to kolejny "use-case" dla ludzi od autonomii, niejedna osoba zginela i jeszcze niestety sporo zginie zanim system bedzie sie nadawal do w pelni autonomicznej jazdy - ciekawe na ile taki przypadek ma wplyw na kod autopilota tzn co by sie wydarzylo teraz po taki wypadku w podobnych okolicznosciach w nowych TM3 - autonomia to naprawde ciezka sprawa - latwo sie pisze ze autopilot powinien na maxa hamowac --> zbedne/fantomowe hamowania sa tez super niebezpieczne na szybkich drogach - mialem tak kilka razy przez 3 lata ze jade 100-120km/h i nagle bam, ni z tego niz owego auto wytracilo mega szybko predkosc do 30-40km/h bo padl jakis cien na kamery czy slonce oslepilo na chwile, o krakse wtedy nie problem.
  20. Gen3 ma max ladowanie 22kW i 7,5m kabel, nic wiecej Ci nie trzeba. Teraz widze w PL sklepie jest po 2277 PLN, imho uczciwa cena, posluzy wiele lat, gniazda budowlane zostawmy do betoniarek i spawarek.
  21. Kriss, mala sugestia - przejedz sie jeszcze raz TM3P jak juz "zaakceptowales" naped elektryczny. To auto jest w odbiorze sporo inne niz TMY jezeli chodzi o ogolny "fun" Do czego zmierzam - ciekawie to ujales ta jazde M2, ze jest narowiste i nastawione na "atak" - ja wlasnie DOKLADNIE tak odbieram TM3P - w tym aucie chce sie po prostu dusic pedal gazu na kazdym zakrecie i na kazdym rondzie, lepi sie do drogi niesamowicie, srodek ciezkosci jest tuz nad ziemia i sprawia niesamowity fun kiedy tylko go potrzebujesz. Tyle ze w przeciwienstwie do M2 - jak juz trzeba jechac w sznurku, nawet godzinami, to jazda jest absolutnie relaksacyjna i zupelnie nie meczy, dokladnie jak w TMY. Dla mnie to jest swietne polaczenie 2 swiatow, cos czego bardzo mi brakowalo podczas jazdy probnej np i4 M50, tego "sprytu" i zwinnosci. Zeby nie bylo - nie twierdze ze jest w stanie zastapic 1:1 Twoje M2 ale jest naprawde blisko jak sie czlowiek oswoi z plusami/minusami. Boze slonik, jak Ty sie chlopie zmieniles/ewoluowales przez te 3,5 roku. Pamietam te czasy ile bylo plucia na elektryki, na fotowoltaike, na ograniczenia technologii, na kompromisy, powolna jazde, dusigroszowanie a teraz na forum BMW czytam Twoje elaboraty nt rachunkow, pradu, bev, kwp, klimatyzatorow i inne takie przyziemne sprawy. Jak to sie szybko punkt widzenia zmienia u ludzi jak sie oswoja z nowymi technologiami 😄 No i tak ogolnie do posiadaczy BEV - slonik, kriss, bmfun - napiszcie prosze czy to jest w koncu zaleta technologii czy nie jest, ze mozecie OLAC obajtkowe stacje benzynowe i w domowym zaciszu, raz na kilka dni sobie naladowac do pelna z gniazda swojego elektryka. Tyle tu bylo gadane o tym co bedzie jak sie wroci z trasy z bateria na 1% a tu za minute zona rodzi i trzeba pedzic 180km/h do szpitala na drugi koniec Polski a ladowanie BEV bedzie trwalo kolejne 10-20-30h --> macie te obawy, czujecie ten wewnetrzny niepokoj posiadajac BEV? 😄
  22. Nowa Skoda Kodiaq - hybryda - 25kWh bateria i ladowanie AC 3faz 11kW, DC 50kW Nowa Skoda Kodiaq jako hybryda plug-in z baterią 25,7 (!) kWh i portem ładowania DC obsługującym do 50 kW | SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl BMW 330e 2023 - hybryda - 12kWh bateria i ladowanie AC 3,7kW, ladowanie DC - BRAK Gdzie to premium?
  23. Wiele razy pisalem o tym kolesiu, dla przypomnienia - Tymon Grabowski, spidersweb(autoblog) Koles jest gorszy od Faktu/Superexpressu - na autoblog siedzi od wrzesnia 2020r (~1000 dni) i splodzil w tym czasie 2415 "artykulow", srednio 2,5 dziennie. 99% "artykulow" to clickbaity z chwytliwym tytulem zeby 15-latki z onetu klikaly i komentowaly, poziom dna i 2m mulu, merytoryka 1/10. Generalnie jak chcemy sie babrac w szambie to mozna czytac i sie tam udzielac, jak ktos ceni swoj czas - omijac z daleka, jest duzo innych ciekawszych merytorycznie serwisow. Tymon Grabowski (spidersweb.pl) To jest ciekawe akurat. Zwykle szkody gdzie uszkodzeniu nie ulega bateria powinny byc sporo tansze z prostego powodu - jest DUZO mniej czesci mechanicznych niz w analogicznym ICE. Przy delikatnym uderzeniu przodem w aucie spalinowym jest dziesiatki czesci od silnika ktore pozniej ASO wymienia i wylicza przy wystawieniu faktury - nowa turbina - prosze 10k PLN, nowy rozrzad - prosze - 10k PLN, nowy silnik - prosze - 60k PLN, dziesiatki pomniejszych pierdol ktore kosztuja krocie i dziesiatki drogich roboczogodzin. W elektrykach z przodu naped elektryczny ukryty gleboko i relatywnie tani w porownaniu do ICE, na wierzchu frunk za to. Uderzenia boczne/tylne - koszta powinny byc podobne BEV/ICE Warto tez pamietac, ze elektryki ogolnie sa drozsze niz auta spalinowe w wiekszosci segmentow i sporo lepiej wyposazone w podstawie - gdy przecietny Golf to 100k PLN tak przecietne ID3 to 200k PLN. Im wyzszy segment i drozsze auta tym bardziej roznica sie oczywiscie zaciera. W NO rodzaj napedu nie ma znaczacego wplywu na koszt ubezpieczenia, duzo zalezy za to od rocznego deklarowanego przebiegu. Jezeli jezdzisz 10k km rocznie - placisz sporo mniej niz gdy deklarujesz np. 40k km rocznie i dla mnie ma to duzy sens - robisz wieksze przebiegi - wieksza szansa na stluczke. Ale ciezko porownywac 1:1 bo w NO auta spalinowe potrafia byc duzo drozsze od elektrykow a i sposob jazdy na drogach jest skrajnie rozny. I do tego duzo bardziej sa popularne "udzialy wlasne" w AC przy jakims zdarzeniu - jak masz kilka tys PLN udzialu wlasnego to ludzie nie zawracaja ubezpieczalni du** jakimis glupotami tylko wykorzystuja ubezpiecznenie wtedy gdy jest rzeczywiscie potrzebne. Przez to tez ludzie jezdza ostrozniej. No i serwisow autoryzowanych np takiej Tesli jest dziesiatki, wiec argument jak w tym artykule ze jeste jeden serwis tutaj jest nieaktualny. A tu akurat slyszalem bardzo duzo dobrego n/t Tesli - tzn kradziezy praktycznie BRAK. 1. Sentry mode - auto inwigilowane 24h na dobe kamerami dookola wiec to juz jest pierwszy odstraszacz. 2. Nie ma (a przynajmniej nie slyszalem) cofania licznikow (!) 3. Jakiekolwiek naprawy poza ASO odcinaja auto od sieci SC, nie ma na ulicach ulepow, a przynajmniej ich kupowanie jezeli chce sie korzystac z dobrodziejstw SC jest bez sensu - ma to przelozenie na brak zapotrzebowania na czesci zamienne do aut powypadkowych (nie mowie o drobnicy oczywiscie) Moje stawki ubezpieczenia przy ~20k km rocznie to okolo 4000 PLN/rok, i to zarowno dla 3-letniej TM3P jak i rocznej TMYP - co ciekawe ubezpieczenie TM3P jest nawet kilka zlotych drozsze od TMYP, pomimo ze jest warta ~50-60% obecnie TMYP.
  24. Ciekawy artykul n/t BYD vs Tesla Tesla Vs. BYD 2023: Tesla Deliveries Fall With Archrival Poised To Seize BEV Crown | Investor's Business Daily (investors.com) Generalnie tak jak tu pisze od poczatku, dla europejskiej motoryzacji wyglada to z roku na rok coraz gorzej, do 2035r bedzie tu konglomerat amerykansko-chinski. PS. Ciekawy watek apropo referali Tesli Top Tesla referrers from the Tesla referral program (teslastats.no) Odkad wrocil ten program 5 mies temu - norweski Teslabjorn dostal 180 referali ze swojego YT kanalu, to daje 1,35M kredytek (1 referal to 7500 kredytek) czyli ~245 wallboxow (1 wallbox to 5500 kredytek). Na stronie Tesli widze cena wallboxow poszla ostro do gory (2000--> 3290 PLN), co daje po cenie katalogowej jakies ~800k PLN. Niezle benefity za 5 mies kontentu youtubowego (maj-wrzesien), w rok kalendarzowy uzbiera pewnie z 1,5M PLN za same referale (!) Nie wiem jak wyglada regulamin tego programu, pewnie trzeba podatki zaplacic od takich korzysc ale mimo wszystko robi wrazenie. Ciekawe czy inni producenci motoryzacyjni pojda droga Tesli jezeli chodzi o marketing, wydawaloby sie to logicznym krokiem, dzisiaj wiekszosc marketingu tak czy inaczej przenosi sie do sieci.
  25. Slonik, jak zwykle rozbijasz bank. Samochod sportowy? Jak wg Ciebie jakiekolwiek auto o dlugosci ponad 5m i wadze prawie 2,3 tony (Plaid) ma byc sportowe? To jest anty-definicja auta sportowego. M5 z autem sportowym tez nie ma za duzo wspolnego dla Twojej wiadomosci zreszta. Hamulce? Czy M5 nie ma takiej samej ceramiki do dokupienia w konfiguratorze jak model S za ~100k PLN dla tych co lubia szybko i ostro? Jak dzialaja hamulce cermaiczne w modelu S wklejal Ci juz kolega powyzej, w porownaniu do Chirona zreszta. To, ze na stalowych hamulcach ciezko wyhamowac auto o tej masie z 250 czy 300km/h nie jest dla mnie jakas wielka niespodzianka, zwykla fizyka. O kierownicy (yoke) zostalo juz wiele powiedziane, byl i jest to niewypal, Tesla wycofala sie rakiem z tego pomyslu i udostepnia normalne kierownice jak i retrofity dla tych co dostali yoke. Gdzie w tym filmiku jest powiedziane ze model S prowadzi sie koszmarnie? (tzn zle) Slabo hamowal bo byl bez ceramiki i glupawa kierownica, ot 2 wady ktore zostaly rozwiazane wiele miesiecy temu, filmik jest sprzed roku. Przypominam Twoj doslowny cytat: "praktycznie wszystkie recenzje" .. Nic nie ujmuje M5, na pewno jest to kawal dobrego auta, tyle ze przy cenie bazowej 600k PLN+, duzej utracie wartosci, wysokich kosztach eksploatacji i sporej usterkowosci na to auto bedzie sie po prostu decydowac coraz mniej i mniej klientow w porownaniu do szybkich elektrykow. Skoro to taki swietny i przyjazny naped to niech BMW daje to co przy BEV - gwarancje na caly zespol napedowy na 8 lat i 200k km, wtedy z pewnoscia decydowaloby sie na te auto duzo wiecej klientow. A tak po 2 latach gwarancji albo placisz po kilkanascie tysiecy PLN ubezpieczenia rocznie (BSI) albo jezdzisz z dusza na ramieniu kiedy toto sie posypie.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.