Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Dzieki za filmik, wyglada jak swietne podsumowanie moich wszystkich narzekan/przemyslen od roku na tych 60 stronach :roll: Problem jest jeden - BMW przestalo byc "fajne". Jest fajniejszy dzieciak w klasie. Pisalem tu o tym wielokrotnie. Duzo ludzi nie rozumie czemu ciagle wymiennie pisze i porownuje BMW/Tesla i czemu tak zatytulowalem watek. Bo przeciez BMW jest "premium" a Tesla to odpadajace kierownice i szpary w karoserii na grubosc palca. Wydmuszka, startup i banka. A ludzie glosuja portfelem. Za BMW ciagnie sie obecnie wiele kontrowersji, narzekan, nieprzemyslanych decyzji. Ciezko sobie na to zapracowali ostatnimi laty. Szczegolnie Froehlich, ktory na szczescie juz zostal "emerytowany". I zamiast sluchac odrobine glosu krytyki ich wiernych uzytkownikow - kpia sobie z nich i pra dalej w zaparte. Takich postow bedzie tylko wiecej i wiecej. Mialem identycznie, wystarczylo pol godziny. Zanim ktos zacznie grubo pluc na TM3 - wsiadzcie, przejedzcie sie chwile i wroccie do rozmowy. Ja po powrocie z mojej pierwszej jazdy testowej TM3 - gdy usiadlem z powrotem w mojej 330e - poczulem sie jak w aucie z poprzedniej epoki. Czlowiek chce sie bronic, nie kupowac nowego - ale obecnie brakuje argumentow zeby zostac przy marce. I to jest wg mnie olbrzymia wtopa BMW - odrzucaja klientow, ktorzy maja kase i chca fajnego elektryka.
  2. Wtedy trzeba bedzie inwestowac w biznesy typu Nurburgring bo ludzie tak latwo kierownic nie oddadza :twisted: Ale nie powiem ze tryb autonomiczny to samo zlo - sa takie sytuacje, ze masz po prostu ochote dojechac do domu a jestes zmeczony - wtedy 2-3h przerwy od kierowania (np na autostradzie) jest wybawieniem. Sluchasz muzyki, relaksujesz sie a do domu coraz blizej. PS. Dzisiaj w drodze do pracy robilem kilka razy "override" ACC (gazowalem na rondzie bo zamulal wg mnie) - aktywny tempomat sie obrazil i wylaczyl i nie dal sie ponownie uruchomic do konca jazdy :shock: Z miesiac temu mialem identyczna sytuacje z nietrzymaniem rak na kierownicy - po kilku monitach napisal na ekranie ze skoro sie nie stosuje do polecen to do konca jazdy lane assist bedzie nieaktywny :norty: Troche zapachnialo zbyt duza kontrola softwaru nad uzytkownikiem.
  3. Generalnie kazde Twoje zdanie rozmija sie z prawda badz jest nie na temat :roll: Punktowalbym ale tak jak mowilem za duzo wycieczek osobistych i zwyklej chamskiej buty, typowej zreszta u osob ktore pisza w taki sposob :norty: :duh: :norty: Za takie teksty dalbym Ci bana, moze by troche dotarlo kultury i rozumu do glowy, na Twoje szczescie nie jestem moderatorem :8)
  4. Bardzo ogolnie bo szkoda mi czasu bo widze ze nie porozmawiamy na poziomie :twisted: 1. Najwazniejsze - zarejestrowales sie na forum 3 dni temu, nie masz jeszcze BMW (sygn.) - nie wyzywaj innych uzytkownikow od troli bo to po prostu nieladnie. Jestem tu na forum prawie dekade, kilka BMW juz mialem, wiec raczej uzasadniac sobie zakupu EV nie musze :duh: Odrobine wiecej pokory. 2. Pisz na temat bo z baterii przeszedles plynnie na plastik z turbin a za chwile przejdziesz na ciezkie izotopy uranu mowiac ze tez jest problem z recyklingiem. 3. PRL, kamienice, "mieszkania z programu rzadowego" (wtf?) - kolego, jestesmy w watku BMW G20 jakbys nie zauwazyl, nie na forum autocentrum w watku "auta do 10k PLN". Pisalem Ci, ze tam EV trafia za 15-20 lat na szarym koncu a Ty o 5 latach piszesz. Czytamy ze zrozumieniem. 4. Gdybys wysilil sie na odrobine researchu z EV (pisalem w tym watku kilka razy wiec ciezko co 5 stron sie powtarzac) to bys wiedzial, ze EV nie ladujemy od 0 do 100% bo gdybys mial 0% to bys do domu nie dojechal. Do 100% tez sie na codzien nie laduje bo degraduje baterie. Pozostale 80% przez noc naladujesz nawet i z gniazdka 16A. Wiekszosc ludzi majacych swoje domy (ponad polowa ludnosci Polski) moze za kilkaset PLN zalozyc 3 fazy 16A - naladowanie EV wtedy to kwestia ~5-6h (najwieksze 80-100kWh baterie). Natomiast EV nie ladujesz jak spalinowego - ladujesz go jak swoj telefon - troche tu, troche tam, nie czekasz az sie rozladuje, az sie zaswieci rezerwa. Inne nawyki. 5. Wspolnota ma do miejsca parkingowego to, ze ktoregos dnia po prostu zrobia glosowanie i zainstaluja gniazda elektryczne wszystkim mieszkancom/uzytkownikom. Ale do tego trzeba dojrzec, jeszcze kilka lat. 6. O przeciazeniu instalacji pisalismy tu juz ze 2-3 razy - wystarczy poczytac troche wstecz, po co wchodzic z buciorami i obrzucac blotem? Dwie rozne kwestie. 1. To tak jakbys napisal, ze jak 20 osob zacznie sciagac filmy z torrentow na osiedlu to swiatlowod sie zapcha i poczty nie sprawdzisz. To tak nie dziala, inteligentna instalacja elektryczna przy nadmiernym obciazeniu obniza moc ladowania, jezeli Twoich 99 sasiadow bedzie ladowac sie naraz (wielce nieprawdopodobne-->tabelka) to zamiast 16A bedziesz ladowac auto z moca 10A. A 99 sasiadow nie bedzie sie ladowac naraz, w instalacjach elektrycznych nazywamy to wspolczynnikiem jednoczesnosci na moc zapotrzebowana. Dla blokow z ponad 50 mieszkaniami wynosi 0,15-0,20 ;) Ale tu przechodzimy do punktu 2. 2. Poznym wieczorem/noca kiedy auta sie laduja - ludzie nie susza wlosow, nie prasuja ubran, nie gotuja wody. Zuzywaja DUZO mniej energii niz za dnia (dolina nocna). Czytaj - bez obawy, blackout nam nie grozi :twisted:
  5. 1. Porownujesz auto ktore mialo premiere 30 lat temu do tuningowanego auta z 2021r? :norty: I na tej podstawie wysuwasz wniosek ze "to nadal "sheer driving pleasure" :> Moj telefon ma duzo wieksza moc obliczeniowa niz komputery sprzed 30 lat, nie wiem czy to wielki powod do dumy. Mowilismy o bateriach czy plastiku bo sie pogubilem? Pomijajac juz, ze to nieprawda - to Ci ludzie nie sa najczesciej targetem na zadne nowe auta, nie mowiac o EV. Oni beda sie elektryfikowac ostatni, za 15-20 lat. Nic wiecej Ci do ladowania EV nie trzeba Gdy przyjdzie czas to wspolnota przyjdzie do Ciebie z prosba o mozliwosc zainstalowania gniazd w hali. Mieszkania w wiekszych miastach w NO obecnie, bez gniazda elektrycznego dla EV, sa niesprzedawalne ani niewynajmowalne, chyba ze za pol ceny rynkowej. Cos ala chcialbys wynajac/sprzedac mieszkanie w ktorym nie ma ubikacji. Musisz tylko spojrzec tyci dalej niz to co widzisz teraz dookola Ciebie.
  6. Ale wiesz, ze elektryfikacja aut to nie jest proces, ktory sie skonczy do konca tygodnia, miesiaca czy 2021 roku? Zanim ostatnie auta spalinowe znikna z drog to minie jeszcze spokojnie z 20-30 lat. Wiekszosc krajow zapowiada, ze zakaze sprzedazy nowych aut spalinowych do konca 2025-2035r, do tego dodaj z 15 lat uzytkowania i wyjdzie Ci 2040-2050r. To jest kolejne 20-30 lat na dopracowanie obecnej technologii, na wszelkie modyfikacje i udoskonalenia, na budowe nowych fabryk, ladowarek DC etc etc Mamy tez recycling, czy myslisz, ze po 15 latach wraki ze 100kWh bateriami beda sie walaly po wysypiskach smieci? Jeszcze niejeden nowy biznes powstanie zwiazany z wtornym zyciem akumulatorow z EV. Elektryfikacja aut przebiega jak kazda inna rewolucja technologiczna - zapoczatkowaly ja kraje zamozne, teraz trafia powoli do tych mniej zamoznych a na koncu trafi do krajow najbiedniejszych, ktore do tego czasu beda skupywac niechciane i wypychane z rynku ICE. Cos ala plazmy/LCD - 20 lat temu 40" plazma potrafila kosztowac 40.000 PLN, kupowali to tylko krezusi w zachodnich krajach, pozniej stopniowo tanialy i sie upowszechnialy, kupowali przecietni ludzie a na koncu nawet najwieksza biedote jest stac na LCD 40" za 500-700 PLN, nikt raczej telewizorow kineskopowych nie trzyma obecnie. To jest wlasnie fajne w Tesli, jest zupelnym przeciwienstwem "show no go" ktore zrobilo sie tak modne w niemieckim premium w ostatniej dekadzie. Ja zawsze wolalem skromniejszy i mniej rzucajacy sie w oczy wyglad a za to lepsze osiagi niz ospojlerowane i oklejone znaczkami "M" 320d. Fajnie nacieszyc oczy sportowym pakietem ale na koniec dnia to auto ma JEZDZIC a nie jedynie wygladac, w BMW "sheer driving pleasure" nie znaczy obecnie to samo co jeszcze 10 lat temu (RWD-->X-drive czy wrecz FWD, R6-->R4, R4-->R3, przekladnia hydrauliczna-->elektromechaniczna etc etc). W jez. angielskim zwrot "stupidly quiet" ma znaczenie pozytywne, w sensie "szalenie ciche" :twisted:
  7. Wiem, watek sie troche rozrosl bo i tematow EV z miesiaca na miesiac coraz wiecej. Sama Tesla dostarcza sporo contentu :norty: Obecnie kazda firma motoryzacyjna ma juz w ofercie, badz zaplanowane na najblizsze miesiace, kilka modeli EV, to bedzie teraz tylko wykladniczo roslo. Co do zaczepek - nie przeszkadzaja mi, licze, ze po takich dyskusjach jak ktos z ciekawosci przejedzie sie EV i zainteresuje tym tematem - to moj maly sukces. Uczciwie wierze, ze sporo osob po przejechaniu sie jakas Tesla czy innym szybkim, porzadnym EV - zmieni zdanie i troche mnie wesprze w tym watku :lol: Elektryki sa po prostu fajne, wiekszosc osob, ktore sprobuje jazdy - bedzie pozytywnie zaskoczona. W punkt kolego :cool2: :cool2: Mnie takie auta tez malo co interesuja (jestesmy w koncu na forum BMW) i prawie wogole o takich tu nie wspominam, czasem sie przejade jakas padaka (pokroju VW ID3) i cos napisze ale to jakies epizody tylko. Tak jak zauwazyles w temacie watku jest glownie Tesla bo poki co to jedyne auto ktore jest godnym "przeciwnikiem" 3-er. O zadnych VW i innych Mazdach czy Kiach nie pisze bo te auto nie maja nic wspolnego z cechami, ktore lubia kierowcy BMW - przyspieszenie, predkosc max, prowadzenie, pozycja za kierownica, dopracowany soft - to wszystko lezy i kwiczy, dla mnie poki co jest TM3 i dluugo dluugo nic. Licze, ze pod koniec roku dojdzie do tego BMW i4 na ktorego tez niecierpliwie czekam. Taycana nie licze, to juz segment E, dla mnie za duza krowa a takze nie moje progi finansowe, nawet nie testowalem bo glupio by mi bylo u dealera brac na jazde testowa wiedzac ze i tak nie kupie. Co do zalet/wad TM3 - postaram sie zrobic jakies male podsumowanie ale wolabym to zrobic latem jak bede mial szanse wybrac sie w dobra pogode do PL i ogolnie pojezdzic po Europie, potestowac auto w roznych warunkach bo poki co to jest sroga zima i srogi covid. Z kronikarskiego obowiazku - w piatek zadzwonil dealer i powiedzial ze robia akcje przywolawcza na klimatyzacje/pompe ciepla. Podobno partia wadliwych czujnikow temperatury/cisnienia w obiegu AC. W kabinie przestalo leciec cieple powietrze. Nie zauwazylem nawet bo jezdze krotkie odcinki i zawsze przed jazda wlaczam webasto wiec bylo cieplo. Na szklanym dachu zauwazylem tylko ze zbiera sie szron czy wrecz lod - zamarzala wilgoc z powietrza (-10 czy -15C na dworze). W BMW F10 szyberdach tez oszroniony od srodka wiec nie robilem z tego wielkiej afery :norty: W piatek telefon, dzisiaj o 10.00 rano oddalem auto do dealera (10 min od domu), o 14.00 naprawione i odebrane. Obsluga wg mnie na 5, zero problemow i blyskawiczna naprawa. I aktywne podejscie do klienta a nie walenie w &^% jak to czesto robilo BMW. Wiec jakies tam mity n/t lipnego serwisu Tesli obalone. Natomiast gdyby najblizszy serwis byl 300km dalej jak w PL - to mialbym spory problem i caly dzien z glowy, warto o tym pamietac.
  8. PS. Tesla w ramach dywersyfikacji kupila wlasnie Bitcoinow za 1,5 miliarda $ :norty: :norty: https://electrek.co/2021/02/08/tesla-tsla-buys-1-5b-in-bitcoin-pushing-the-crypto-to-all-time-high-plans-to-accept-as-payment/ Musk dodal, ze w najblizszej przyszlosci bedzie mozna za Bitcoiny kupowac ich produkty. Kurs BC oczywiscie wystrzelil na ATH 44.000$. (a jeszcze 2 czy 3 lata temu sprzedalem wszystko co mialem za 4000$ ^^) Brave New World :twisted: :twisted:
  9. Przeceniacie Panowie idee szybko wymiennych akumulatorow. Na oko 80-90% ludzi na swiecie kula sie wokol komina, robi max po 50-100km dziennie. Takie ilosci energii mozna uzupelnic w kilka h ladujac sie z najwolniejszego domowego gniazda elektrycznego w domu jak spicie. Z DC uzupelnia sie to w 5-10 min. A te dlugie trasy ktore sie robi raz na tydzien czy dwa - przy rozwinietej infrastrukturze ladowarek DC - poswiecenie 20-25 min na naladowanie 300km zasiegu nie jest jakims wielkim poswieceniem. Idea magazynow wymiennych akumulatorow dla wielu roznych producentow jest jakims koszmarem, kto by w to inwestowal, kto wymienial - mowimy o setkach i setkach miliardow $. Postawienie co 50-100km ladowarek DC jest nieskonczenie tansze i efektywniejsze. Musk wlasnie otworzyl nowa fabryke w Szangchaju ladowarek SC 250kW - fabryka jest w stanie produkowac 10.000 ladowarek rocznie (Tesla do tej pory zainstalowala 20.000 ladowarek na calym swiecie). Czyli fabryka w ciagu jednego roku zwiekszy ilosc superchargerow o 50% przy max produkcji. To jest niesamowity progress :shock: https://electrek.co/2021/02/03/tesla-opens-supercharger-factory/ I pytanie na koniec dla czytaczy watku - ocencie obiektywnie ile czasu w ciagu doby wasze auto stoi zaparkowane, a ile czasu sie przemieszcza. Moje auta w ciagu doby przemieszczaja sie srednio moze w porywach max. 60 min. To znaczy, ze przez 23h na dobe stoja bezczynnie zaparkowane i maja mozliwosc ladowania sie - zakladajac, ze mamy ladowarki w domu i w pracy (tak jest w moim przypadku).
  10. Kolego, nie placa mi za promowanie EV wbrew temu co mozesz sobie myslec, wybralem taka technologie bo MI osobiscie pasuje - jest szybciej, taniej, czysciej, prosciej. Pamietaj, ze w Norwegii "klimat" motoryzacyjny jest zgola odmienny od tego w PL, pisze o tym w pierwszym poscie w tym watku. Sprzedawca nie musial mi niczego wciskac, auto kupilem kilkoma kliknieciami online po tym jak docenilem jego zalety w porownaniu do ICE :norty: EV jest ekologiczniejsze od ICE i to bezsporny fakt. Spalinowcami jezdzimy od 100 lat, materialow do analiz jest sporo. "Dieselgate" VW tylko przyspieszyl akceleracje EV. Jak postoisz w korku pol godziny, ze swoimi malymi dziecmi w aucie, w upalny dzien, za jakims gagatkiem w TDI ktory ma wyciety DPF i jedzie na oleju na frytki to zrozumiesz. Ja mialem w Gdansku takie sytuacje kilka razy w miesiacu - musialem trzymac 50m odstepu od poprzedzajacego auta bo inaczej moj rak dostalby raka. Co do zakupu EV w PL - nastanie za kilka lat taki "klimat", ze pojdziesz do dealera sam z siebie, dojrzejesz do tej decyzji. To bedzie wtedy jak oplaty za ICE zrobia sie nieprzyjemnie wysokie, nagle sie okaze ze ze swoim TDI nie wpuszcza Cie do centrum, gdy sasiedzi dookola pokupuja EV i beda patrzec na Ciebie jak na smierdziucha zatruwajacego ich dzialki/domy, gdy ubezpieczyciel Ci powie ze skoro kopcisz innym to bedziesz placic 2x wiecej od EV etc etc. W Norwegii taki "klimat" nastal szybciej po prostu. I wtedy filozoficzne dywagacje odnosnie ekologii etc odlozysz na drugi plan i po prostu pojdziesz do salonu po EV. Wiesz, gdyby Slawomir w swoim V12 cos takiego napisal to jeszcze mozna by bylo podyskutowac o tym co sie traci ze swiata ICE. Ale doladowane R4 z dzwiekiem "brum brum" z glosnikow? :norty: Przejedz sie taka lodowka majaca 3-4s do setki a pierwszy bedziesz tu przepraszal na forum :twisted:
  11. Radze zacisnac posladki i zbierac juz na EV bo za kilka lat karnie ze spuszczona glowa pojdziesz po swojego elektryka do dealera :twisted: Nawrzucasz mu jak bezsensowna i nieekologiczna ta technologia jest to moze poprawi Ci sie troche humor ^^
  12. Masz chyba typowe zmeczenie materialu jezeli chodzi o auta ze stajni BMW. Moze czas na chwilowy skok w bok? Niezmiennie polecam EV - czy to Tesle, czy Taycana - byleby bardzo szybkie zeby byl banan na twarzy przez dluzszy czas. BMW z i4 i ich 4sek/setki nie bedzie robil "wow" a szkoda, potencjal jest na duzo wiecej. Przy Taycanie jest cala otoczka Porsche a z Tesla ida absurdalne osiagi, ekskluzywne superchargery (wygoda i praktyka jak sie duzo jezdzi) i zabawa z softem i przede wszystkim FSD - technologia jazdy autonomicznej, ktora wciaga i fascynuje. Swiezy powiew w skostnialej motoryzacji. To jest misternie kalkulowany bilans jak marka powinna byc pozycjonowana - przez te 20 lat zarobili dzieki tej taktyce miliony monet (premium, ale jeszcze osiagalne dla wielu Kowalskich). Jakosc plastikow wg mnie jest bardzo dobra, porownywalna do F30 bez problemu. WSZEDZIE sa miekkie, wszystko co powinno byc jest wyscielone filcem/alcantara etc. Nic nie trzeszczy i to duzy plus (ale co bedzie za 100 tys km to zobaczymy). Spasowanie/montaz jest gorszy - chodzi mi o uszczelki, przerwy w panelach, jakosc spinek etc - tutaj ewidentnie Tesla musi jeszcze nadrobic, ustabilizowac produkcje i elementarz/know-how typowy dla europejskich producentow bo poki co przez pogon za wynikami sprzedazy jest po prostu niechlujna. Wielu osobom to przeszkadza bo za >200k PLN maja prawo wymagac przywiazania do detali, mi to totolotto bo nie jestem az takim pedantem - wole jak auto ma fajny feeling i swietna technologie/osiagi i sie dobrze w nim czuje niz patrzec na moje 318d na parkingu w uber pakiecie m-pack/m-performance z karbonowymi wstawkami po kilka tysiecy PLN, typowe "show no go" Natomiast auto jest w srodku ascetyczne, nie ma chromowanych przyciskow i pokretel, wielu detali/przeszyc itp znanych z niemieckich premium i wiele osob to denerwuje i rozumiem, ze niektorzy wydajac 200-300k PLN na mala limuzyne chca troche "polechtac ego" i miec odrobine "luksusu". W Tesli luksusem sa osiagi i soft, to jest luksus "technologiczny" a nie fascynacja detalami/materialami. Z mojej strony moge powiedziec ze 3 lata temu jak zobaczylem na zdjeciach/filmikach srodek TM3 to myslalem jak wiekszosc ludzi tu na stronie - co za BADZIEW, nie ma podejscia do premium. Po kilku tygodniach w aucie (czy w sumie po pierwszej jezdzie probnej) - zwrot o 180% - te przyciski/pokretla etc NIE SA POTRZEBNE, rozpraszaja. Przyklad - w BMW G20 tempomat na kierownicy to 7 przyciskow i rolka. W Tesli to 1 manetka (ktora wciskasz raz w dol zeby aktywowac ACC badz dwa razy zeby aktywowac ACC + lane assist) i 1 rolka. I zapewniam Cie, ze tempomatowi Tesli raczej nic nie brakuje w porownaniu do BMW, smiem nawet twierdzic ze radzi sobie lepiej ;) Takich ergonomicznych przykladow jest dziesiatki. PS. Jak czesto w G20 uzywa sie np tych przyciskow od swiatel- ja w moich poprzednich BMW przez ostatnie ~8 lat nie nacisnalem tam niczego, swieci sie AUTO. Wiec po co to wogole instalowac jak mozna wsadzic do GUI? :duh:
  13. Wez w leasing Skode Octavie w manualu i jakims bazowym wyposazeniu. Szybko milosc do BMW odzyje :norty: Z 7-er z V12 wysoko zawiesiles poprzeczke, trzeba bylo dozowac przyjemnosc :twisted:
  14. BMW ma w wielu modelach sliczna linie nadwozia, muskularna i sportowa i tu nie ma z czym dyskutowac. Tesla jednak w rzeczywistosci wyglada duzo lepiej niz na zdjeciach (zarowno model 3 jak i S), ogladales ja z bliska na zywo? Co do designu BMW - nie kazdy model jest ladny - ze 2 dni temu na parkingu stalo nowe X4 i jak patrzylem na ten tragi-komiczny grill, chinski-wzor badziewne felgi i jajo w klamkach drzwi - rece opadaja, jak mozna zrobic tak przerysowane, karykaturalne auto. Za 10 lat ludzie beda na ten design patrzec z politowaniem jak na E65 na przyklad.
  15. Ty, ja w E71 miałem webasto i syf nigdy nie działał. Od nowości popsute, po serwisie może odpaliło się raz i znów popsute i w sumie nigdy się nim nie nacieszyłem, a auto prawie 7 lat miałem. A przez to, że w lato tego sprawdzić nie można było, temat zawsze gdzieś umykał do momentu, gdy już było za późno. Znam ten bol. Dopoki mialem podziemna hale garazowa to mi to webasto nie bylo potrzebne, teraz to mus a nie dziala badziew. A czasem kopci i smierdzi spalonym olejem tak, ze sie boje ze sie auto zapali doslownie. Latem byl covid, chetnie bym naprawil na spokojnie to tak jak piszesz - nie mozna bo sie nie da przetestowac. Elektryczne webasto do spalinowego to jak kuchenka gazowa do indukcji - 2 klasy roznicy. Pilot do zalaczania tez badziewny, dziala tylko w prostej lini z niedaleka, w Tesli zalacza sie przez karte SIM/aplikacje wiec bez ograniczen, dziala czysto, sprawnie, tak jak powinno. Model S ma linie nadwozia ponadczasowa, nie zestarzeje sie i za 20 lat. W nocy, w bialym nadwoziu wyglada za^%^&^% po prostu. Olbrzymia zaleta tego auta jest to, ze bedzie niszczyc 100% aut na drodze do 250km/h, a to wszystko za ~500k PLN - co na takie osiagi jest wrecz okazja. Sa tez niestety minusy - auto jest naprawde szerokie, w PL moze byc realny problem z miejscami parkingowymi, roznymi bramami wjazdowymi, wjazdem do galerii handlowych etc - rozwiazania techniczne sa juz hardcorowe, wielu ortodoksow odpusci - wolant zamiast kierownicy czy brak fizycznych manetek do kierunkowskazow czy brak fizycznego klaksonu - trzeba byc w 100% przekonanym do tych rozwiazan bo ewentualna odsprzedaz w PL moze byc ciezka dopoki marka sie nie upowszechni.
  16. Nic madrego nie napisze poki co, za oknem -10C i kupa sniegu, do tego wszechobecny covid i ograniczone przemieszczanie sie. Auto jezdzi krotkie odcinki do/z pracy, bylem kilka razy z dzieciakami w gory na narty/sanki. Minal miesiac, autem zrobilem raptem niecale 2k km, srednia tak jak widzisz okolo 20kWh na 100km, co wydaje sie sporo, ale webasto uruchamiane jest 2-3 razy dziennie i chyba wlicza sie do tego zuzycia. Srednia predkosc jak w innych moich autach - okolo 50km/h. Co dziwnego nie wiem czy w TM3 jest opcja sprawdzania sredniej predkosci z ilus tam km - nie zauwazylem tych statystyk. Albo nie ma albo nie umiem znalezc. Generalnie jezdze na "chill mode" glownie po miescie. Na jakiekolwiek testy trzeba poczekac do wakacji, wybiore sie latem w trip po Europie jak covid odpusci to potestuje EV w praktyce na trasach czy taki ten diabel straszny :twisted: Poki co mam kilka spostrzezen: 1. webasto w EV zima to po prostu luksus nad luksusy, obecnie moj ulubiony "feature" tego auta (nie mam garazu a tylko podjazd) wiec inaczej czekaloby mnie codzienne skrobanie szyb W F10 webasto mi sie popsulo, smierdzi spalonym olejem i kopci spod maski - serwis juz 2 razy naprawial i nadal gow^%. A przez najblisze dni/tygodnie nie moge oddac auta po raz kolejny do serwisu bo tylko w BMW mam hak, remont domu te sprawy ;) Zona marudzi jak jej kolej brac rano F10 (jezdzimy roznie do pracy i trzeba brac auto "na wylocie") bo skrobanie szyb o poranku w takie temperatury to sie odechciewa zyc, problemy pierwszego swiata :norty: Generalnie webasto w EV i w aucie spalinowym to porownanie jak jazda lokomotywa parowa i TGV ^^ 2. Spotify i wyszukiwanie utworow przez komendy glosowe to moj drugi ulubiony feature. Sluchanie PL radia i reklam o uplawach i swedzeniu pochwy doprowadzaja mnie na skraj a muzyka z pendriva sie nudzi po jakims czasie. Spotify po prostu rzadzi, piekna technologia, boze kiedy to bylo radia na kasety w autach, stary juz jestem :norty: 3. Prowadzenie - generalnie swietne. Jest twardo, precyzyjnie, sportowo, cos ala na m-pakietowym sztywnym zawieszeniu, dokladnie tak jak lubie. Kierownica w trybie "sport" chodzi chyba ciezej niz w E90 (ideal i punkt odniesienia), na codzien az za ciezko, czesciej jezdze na "normal". Wchodzenie/wychodzenie z zakretow/rond przy braku laga i tak niskim srodku ciezkosci to poezja, cos co sie nigdy nie nudzi jak ktos lubi charakterystyke jazdy BMW. Gdyby tutaj byly niedostatki - nie zdecydowalbym sie na Tesle mimo innych zalet i zostalbym przy BMW. 4. Skrzypienie - brak, auto solidne i zbite jak skala. W F30 skrzypialo zarowno zima jak i latem na sloncu jak sie plastiki nagrzewaly. 5. Hamulce - 95% hamowania to hamowanie silnikiem bez uzycia pedalu hamulca (odzyskiwanie energii). Zaciski sa duze, "sportowe" w wersji Performance wiec licze ze nie bedzie problemow, poki co praktycznie z nich nie korzystam. Wypowiem sie w tym temacie latem. Trzeba pamietac, ze poki baterie sie nie nagrzeja rano - rekuperacja nie dziala/dziala slabo i czasem trzeba uzyc przez pierwsze kilka km pedalu hamulca. 6. Irytuja mnie czujniki cisnienia TPMS w kolach - Tesla wymyslila jakies nowe z komunikacja przez Bluetooth i poki co nie ma zamiennikow, a serwisy Tesli w NO ich nie maja - kwadratura kola - jezdze ciagle z irytujacym, zoltym alertem - widac na ekranie. 7. Dzwiek niezapietych pasow - w BMW byl piekny 20 czy 30s delay, tzn ja zawsze wyjezdzam z parkingu i sie zapinam juz podczas jazdy. W TM3 czasem lapie sie ze zaczyna juz pikac po ~5-10s - poprawilbym to mimo ze to detal. 8. Klapa bagaznika wydaje "bip" przy zamykaniu, w F10 tego nie mialem (dzwieku) i wydaje mi sie to lepszym rozwiazaniem. 9. Portfel w tylnej kieszeni uwiera na siedzeniu, musi byc inaczej wyprofilowane niz w BMW - drazni mnie to i musze przekladac portfel do kurtki albo wyjmowac i klasc w aucie :D 10. Dolozylbym ze 100W do wzmacniacza audio. W 3-er HK gra minimalnie glosniej. Czystosc, scena dzwieku w Tesli jest duzo lepsza ale brakuje kapke mocy, lubie glosna muzyke. Idealem bylaby moc Gladena i wzm. Audisona - kiedys mialem takie combo w E90 i gralo to poteznie. 11. Kilka rozwiazan uzytkowo-technologicznych jest w Tesli niesamowite w porownaniu do BMW - glupia zmiana profilu jazdy/kierowcy czy zmiana ustawien w twoim profilu. W BMW - odsuwasz np fotel o 1 cm i musisz to zapamietac przyciskiem na fotelu. W Tesli - jak dotkniesz regulacji fotela (jakiejkolwiek) - na ekranie pojawia sie od razu opcja "save", pod nia pojawia sie menu z ustawieniami kierownicy czy lusterek bo auto "wie", ze chcesz sie dopasowac w fotelu i zebys nie musial klikac niepotrzebnie po menu. Uzytkowosc takich detali (a jest ich DZIESIATKI) to lata swietlne przed BMW, chyle czola programistom po prostu, nie zrozumie tego ktos kto sie autem nie przejedzie. Zrobic zaawansowane menu z 30 podmenu i kolejnymi podmenu to zaden klopot. Zrobic proste i czytelne menu ktore zawiera skomplikowane ustawienia - to wielka sztuka. 12. Auto jest fantastycznie nastrojowe podczas nocnej jazdy - wszystkie podswietlenia przyciskow sa minimalne (a samych przyciskow jest doslownie kilka), ambientowe swiatla - minimalne.Za kierownica - nie ma swiecacych licznikow. To wszystko tworzy NIESAMOWITY feeling noca - kierowca i kierownica, nic wiecej, nic cie nie rozprasza, nic nie odciaga uwagi od czystej przyjemnosci z jazdy - uwielbiam jezdzic tym autem noca - w polaczeniu ze sportowymi osiagami, sztywnym zawieszeniem i precyzyjnym prowadzeniem - dla mnie bomba i poki co odnosnik. BMW z ich i4 bedzie musialo sie nie lada napocic zeby dorownac. To sie rozumie samo przez sie - przeciez to amerykaniec tesla. Kierownica mi tez juz kilka razy odpadla podczas jazdy ale na szczescie wlozylem z powrotem i smiga dalej.
  17. Poswiecilem 20 min zycia i obejrzalem do konca. Generalnie troche rak. Koles dla klikow umiejetnie wkleja w swoj monolog sporo polprawd i mitow. Nie chce mi sie wszystkiego punktowac bo to walka z wiatrakami ale odniose sie do najwazniejszego - ladowania i zasiegu. Z tego co zrozumialem pacjentem jest Nissan Leaf po lifcie (2018r) z 60kWh bateria - cena nowego - 170.000 PLN. Abstrachuje juz od tego, ze to pierwszy znany EV i jego archaiczna technologia, w praktycznie niezmienionej formie, siega 2010r. 1. Mowienie o ladowaniu przez 30h (chwytliwe piatek-niedziela) to poziom merytoryczny Onetu. Rownie dobrze mogl powiedziec, ze jak podlaczy do gniazda z zabezpieczeniem B6 to bedzie sie ladowal przez tydzien. Nissan Leaf przyjmuje ladowanie 1x32A i max 6,6kW Ladowanie w skrajnie niekorzystnej sytuacji prawie zupelnie rozladowanego auta od 10-90% (48kWh) zajmie wtedy ~7h. Zakladam, ze ktos wydajac 170k PLN na EV nie pozaluje 500PLN na elektryka i zalozenie gniazda 32A w garazu. Jezeli ladujesz auto ze zwyklego gniazda 16A to naladowanie auta 10-90% zajmie 14h. Podkreslam - skrajnie rozladowanego auta z najwieksza dostepna bateria. Nikt tak aut EV nie laduje na codzien bo robi sie to codziennie czy co drugi dzien (zalezy jak duzo sie jezdzi i jak duza baterie ma sie w aucie). 2. Ekologia. Niekonczace sie narzekania na to, ze nasza energia pochodzi od wegla. Czyj to problem - producentow EV na calym swiecie czy jedynie naszego kraju? A nawet jezeli nic sie w tym temacie nie zmieni (a musi bo UE przycisnie predzej czy pozniej) - czy lepiej truc caly kraj po rowno czy jedynie tereny przemyslowe typu Belchatow? Dziwnym trafem "dziennikarz" nie zajaknal sie o popularnosci PV w naszym kraju ktora zwieksza sie 300-400% rok w rok. Z reguly droga do EV w PL biegnie przez fotowoltaike w domu. 3. Mowienie o jezdzie autostradowej w przypadku Nissana Leafa jest wogole niepowazne - to auto ma rapidgate, baterie sa chlodzone pasywnie powietrzem i po 1-2 ladowaniach DC klekaja, szybkosc ladowania spada niemilosiernie. To jest miejskie/podmiejskie auto z archaiczna technologia baterii i kazdy przed zakupem powinien raczej o tym wiedziec. Gadanie o jechaniu EV 400km przez 7h jest zwyklym falszem, ladowanie sie przez 2h na ladowarkach DC jest kolejnym falszem. Bjorn na youtube namietnie testuje 1000km odcinki elektrykami i wiekszosc z nich trzyma srednia 90-100km/h (lacznie juz z czasem ladowania na DC). 4. Mowienie o strasznej roznicy w zasiegu latem/zima czy koniecznosci jezdzenia w czapce przy pompie ciepla (na trasie) jest jakas piramidalna bzdura. Cieplo odbierane z baterii ogrzewa kabine, ostatnio przy -10C mialem srednie zuzycie z ~300km jakies 17kWh, to sa wyniki na poziomie wielu EV przy letniej pogodzie. Na trasie ogrzewanie kabiny praktycznie nie wplywa na zuzycie energii (majac pompie ciepla). Utrata energii (1 czy 2kWh) nastepuje rano jak trzeba podgrzac auto zaraz po wyjechaniu z parkingu - szkoda tylko ze dziennikarz nie powiedzial, ze czesto rano auta sa podpiete jeszcze do gniazda i ogrzewanie nastepuje z wykorzystaniem energii nie z baterii a z sieci. Ale wiadomo, kliki sa wazniejsze niz praktyka. Wole stracic 1-2kWh energii i miec nagrzane auto niz wsiadac do ICE w czapce i kozuchu i przez pierwsze 10 min dmuchac w rece z zimna. Webasto w ICE to zwykle 7-8k PLN ekstra. Zwroty typu "naprawde" "uwierzcie mi" "podziele sie PRAWDA" :duh: "Dziennikarz" przejechal "kilka tysiecy km" EV i przekazuje wiedze objawiona - nie kupuj EV za 150 czy 200 tys PLN jak go nie masz gdzie ladowac :norty: :duh: PS. Nissan Leaf, miejski kompakt EV za 170k PLN to jakas piramidalna bzdura i predzej rece by mi uschly niz bym kupil takie auto - zeby nie bylo niejasnosci :norty: , TM3 to jednak inna para kaloszy :twisted:
  18. Gratuluje auta! Super, ze zrobiles przeskok z R4 na R6, bedzie dluzej cieszyc!
  19. Dobrze, zeby zakonczyc: - utrzymujac ~80-90km/h na ECO-PRO, - na podmiejskiej drodze bez zadnych swiatel, krzyzowek etc - przy ladnej letniej pogodzie, - nie wyprzedzajac NIKOGO, - jadac jak najmniej dynamicznie i uzywajac ponizej 100KM z 340KM ogolnie dostepnych spalanie 5-6l/100km jest jak najbardziej mozliwe bo M340d to zaj&^%$ oszczedne auto :norty: :norty:
  20. Usuniecie dysku twardego to w sumie chyba znak czasow - pendrive 64/128GB kosztuje grosze a wiekszosc muzyki dzisiaj to juz jednak streaming przez Spotify etc. W F-kach 3er/5er nawet do glowy mi nie przyszlo zeby kopiowac jakas muzyke na HDD :oops: Mialo to jeszcze jakies inne zastosowanie oprocz mp3? Co do sztywnych S/S i asystenta pasa ruchu to skandal tak jak mowisz, duzy krok w zlym kierunku i tak naprawde nie wiadomo po co. Opcje wlaczania wylaczania kosztuja firme okragle 0. Do listy mysle szybko bedzie mozna dopisac skore "weganska" - presja roznych "eko" organizacji jest niesamowita na producentow aut. Przykladowo na Autogefuehl prowadzacy w kazdym filmiku do znudzenia meczy o ta "ANIMAL leather"
  21. Glos rozsadku w koncu :cool2: :norty: 8-10l w zaleznosci od pogody, miasta i ciezkosci nogi to standard dla >300KM, w miare ciezkiego diesla, cudow nie ma. Wklejanie rekordow jazdy o kropelce na eco-pro i bronienie tego jak niepodleglosci jest troche zenujace imho w M340d, ale jak mowilem nic mi do tego, kazdy ma swoje hobby. Mi tylko chodzilo o to, ze spalanie 5l jak i 13l to sa wartosci skrajne, da sie ale nie jest to "normalna" jazda.
  22. Zestawienie jest w mph, wprowadza drobne zamieszanie. Generalnie sa 2 modele Plaid, roznia sie bardziej zasiegiem niz osiagami, ktore w obu sa abstrakcyjne. Plaid 2,1s do setki, 1020 HP i ~9,3s 1/4 mili, zasieg 630km Plaid+ <2,1s do setki, 1100HP+ i <9,0s 1/4 mili, zasieg 840 km To tylko pokazuje gdzie jest technologia ICE a EV dzisiaj. Chiron, arcydzielo inzynierii motoryzacyjnej, auto zbudowane jedynie po to by bic rekordy, kosztujacy ~40x wiecej od tego Plaida nie jest w stanie do ~250km/h nadazyc za rodzinnym, 7-osobowym sedanem, ktorym za kilka miesiecy bedzie jezdzilo dziesiatki tysiecy Kowalskich i Smithow w Europie/US :norty: PS. Musk jest ewidentnie fanem "This is Spinal Tap" :twisted: "These go to 11" :norty: :norty: https://en.wikipedia.org/wiki/Up_to_eleven
  23. https://elektrowoz.pl/auta/ogloszenie-wynikow-finansowych-tesli-jutro-czwartek-28-stycznia-godzina-0-30-a-oto-nowe-wnetrze-modelu-s/ https://electrek.co/2021/01/27/tesla-unveils-new-model-s-x-interior-crazy-steering-wheel/ Wiedzmin III w odswiezonej Tesli model S :twisted: Kierownica (pol) bez manetek :shock: Cwierc mili lepsze niz w Chironie :norty: 1020 HP, 2,1s do setki, Vmax 320km/h Aktywne wygluszanie (ANC) w kabinie Polecam przejrzec raport :shock: https://tesla-cdn.thron.com/static/78Z2ZX_2020_Q4_Quarterly_Update_Deck_SMXBZX.pdf?xseo=&response-content-disposition=inline%3Bfilename%3D%22TSLA-Q4-2020-Update.pdf
  24. 1. Po pierwsze to prosilbym o odrobine kultury, jakis tam poziom wypowiedzi na forum starajmy sie utrzymywac. 2. Kupiles 340d, a jestes zafiksowany na punkcie jezdzenia eco-pro i bicia rekordow spalania - ok, nie mam z tym zadnego problemu, natomiast wklejanie "personal best" z jakichs tam tras gdzie jedziesz z wiatrem za TIRem nie ma wiekszego sensu w przypadku rozmow o normalnym, standardowym spalaniu - z tego co widze jezdzisz ciagle na eco-pro i srednie masz mimo tego ~8l/100. Jezdzac "normalnie" w trybie comfort i uzywajac od czasu do czasu chociaz polowe mocy w Twoim aucie - mialbys pewnie blizej 10l. Tyle z mojej strony. PS. W mojej poprzedniej hybrydzie 330e moglbym Ci na sile pokazac, ze srednie spalanie z ostatniego 1000km wynosilo rowno 0l/100km bo ladowalem sie pradem i w pracy i w domu i jezdzilem same krotkie odcinki. Nie znaczy to jednak, ze to jest "normalne" spalanie 330e o ktorym bym pisal ludziom na forum.
  25. Nie sadze, ze jazda na ECO-PRO, gdzie zwloka na pedal gazu trwa "3s", przez 350km w idealnych warunkach (bez wyprzedzania, tempomat, pewnie z wiatrem etc etc), jest miarodajna :twisted: W 316d - moze ok, ktos tak jezdzi, w 340KM M340d - nie, tak sie raczej nie jezdzi standardowo. Moja F10 530d jest o 150kg lzejsza od G21 M340d, nie ma x-drive i jezdzac w COMFORT miasto/drogi podmiejskie bez zadnego wyprzedzania i muskajac pedal gazu srednie spalanie z ostatnich 40 tys km to 10l/100km. Nie chce zaczynac wojenki co ile komu pali bo to sa bardzo subiektywne rzeczy i kazdy ma inna noge ale na boga, nie piszmy herezji na forum ze 2 tonowe 340KM auto z AWD pali 5 czy tam 6 litrow oleju na 100km. PS. Kolega CrocodileReggae uprawia zaawansowany eco-driving jezdzac 90% czasu na eco-pro i ma srednie spalanie 7,7l/100km - kupowanie M340d za >300k PLN, zeby pozniej jezdzic jak autem 90KM jest jakas aberracja (nic mi do tego oczywiscie, nie osadzam, mowie tylko ze w ten sposob to mozna Octavia TDI uzyskac spalanie srednie 2l/100km na jakims tam odcinku).

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.