Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Australia :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
BMW 2-er ma 440-450cm dlugosci, to wcale nie takie male auto. Na 2021r, tak na szybko auta z zasiegiem 450-500km (baterie 70-80 kWh) w klasie B/C - VW ID3/ID4 - 426cm/458cm - Hyundai Kona/Ioniq 5 - 420cm/463cm - Kia e-soul/e-niro - 420/437cm Pamietaj, ze duze baterie swoje kosztuja i dopiero teraz schodzi sie zauwazalnie z kosztow ostatnie kilka lat. Krotkie i waskie auto to malo miejsca na baterie w podlodze i ladowanie do hatchabacka np WV ID3 500 km zasiegu gdy wiekszosc ludzi robi po 50-100km dziennie jest wg mnie srednio udanym pomyslem - auto robi sie ciezkie (ID3 potrafi wazyc 2 tony..) i przede wszystkim drogie - a tak jak piszesz nadal na trasy jest srednio udanym pomyslem. Ludzie od EV miejskiego oczekuja przede wszystkim rozsadnej ceny i zasieg ~300km (okolo 50kWh) spokojnie starcza imho jak masz sie gdzie ladowac. PS. Tesla (model 3) to nie jest krowa, krotsza od G20.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dobry artykul, mnie wiecej obrazuje tez ten watek gdy ja mowie z perspektywy norweskiej gdzie elektromobilnosc to fakt dokonany i w salonach praktycznie nie ma juz innych aut, a z drugiej strony wiekszosc ludzi tutaj na forum wogole nie rozumie o co chodzi z tymi elektrykami bo przeciez w PL temat nie istnieje :norty: A to wszystko polane sosem Tesli, ktora mimo ze szybka - nie jest przeciez premium, jest brzydka i bezplciowa jak wiekszosc EV, nie nadaje sie zbytnio na trasy - a mimo to nie wiedziec czemu dobrze sie sprzedaje :norty: Koles, ktory ma TM3 i e-trona nagral wczoraj krotki filmik porownujac TM3 i najnowsze A5 2.0 TFSI, krotko i konkretnie porownujac rozne aspekty uzytkowania tych 2 aut, generalnie wyjasnia czemu to ludzie po prostu kupuja, skad ten hype.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie, teraz juz jest wyjasnione - tak jak kolega Filip13 pisze - CCS w Europie jest standardem dla DC i Type 2 dla AC, reszta to egzotyka. Mnie denerwuja tylko te karty lojalnosciowe z dziwnymi apkami (SC Tesli nie dotyczy) - UE powinna WYMUSIC terminale platnicze - zeby nie bylo, ze co ladowarka to inna apka i jakies cuda na kiju. Starszych ludzi to odrzuca, technologia musi byc prosta. To nie tylko o Niemcach. Ja to pisze od 80 stron - gdyby BMW mialo dzis 3-er EV o podobnym zasiegu do TM3 i nawet ~4,5s do setki - nie jezdzilbym dzis Tesla tylko zostal lojalny marce pomimo roznych mankamentow czy niedociagniec. Ale poki co ani MB, ani Audi ani BMW nic takiego nie maja. A Tesla sie rozpycha na rynku i po wyprodukowaniu kilku milionow aut na pewno tak latwo ze swojego kawalka tortu nie zrezygnuja. Maja teraz hype, maja $ na R&D, Niemcy sporo przespali. Mi sie wydaje, ze sie mylisz. Ta fabryka zacznie produkowac jak tylko technologicznie/logistycznie bedzie gotowa - czyli za ~3-4 miesiace. Zadne rzadowe/ regionalne zezwolenia nie wstrzymaja jej o nawet 1 dzien wbrew temu co fantazjuje prasa. Kto jak kto ale jezeli chodzi o protekcjonizm gospodarczy - USA nie maja sobie rownych. Pamietaj, ze niemieckie premium ma duzo wiecej do stracenia na terenie US. Jezeli niemiecki rzad bedzie robil jakiekolwiek problemy - dzien pozniej okaze sie, ze kolo fabryki BMW czy innego MB w USA odkryja nowy gatunek egzotycznej dzdzownicy i wstrzymaja produkcje. Tesla to temat gospodarczo-polityczny dla USA, wlasciciel niedawno wygral kontrakt z NASA na ladownik ksiezycowy etc - to juz nie jest startup a dobro narodowe dla US, chronione calym potencjalem tego kraju. https://www.dw.com/en/spacex-wins-contract-from-nasa-to-develop-lunar-lander/a-57234588#:~:text=SpaceX%20won%20the%20nearly%20%243,after%20winning%20the%20contract.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Biore komentarz na klate, zgadzam sie, ze slabo sie takie cos czyta. Wracajac do technologii EV - Koreanczycy dotrzymali slowa z Ioniq 5 i jego 800V instalacja - ladowanie DC 10-80% (uzupelnione 320km zasiegu) trwa zaledwie 18 minut :shock: To jest wg mnie niewiarygodny wynik, chyba najszybsze obecnie ladowanie DC na swiecie, jeszcze 2-3 lata temu standardem bylo 35-40 min na doladowanie 10-80%, ten czas zostal skrocony o polowe (w rodzinnym Hyundaiu!) Tesla ewidentnie bedzie miala zgryz bo nie ma instalacji 800V a szybkie ladowarki 250-350kW rosna jak grzyby po deszczu, w modelu 3 10-80% ladowanie trwa ~30 min. Postep widac golym okiem :cool2:
-
G30 FL vs A6
"Skodzie, Wieśwagenie czy Kałdi" I od razu wiadomo z jakim typem czlowieka sie dyskutuje :norty: Brajan, lat 15 :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ciesze sie, ze jestes zadowolony z auta, smigaj jak najwiecej, ktos musi sponsorowac dofinansowania do EV w PL, infrastrukture ladowarek etc :cool2: Dobrze, ze wziales prestizowe R4 bo czytalem, ze hybrydy sie fajcza bez powodu :norty: https://www.autoexpress.co.uk/hybrid-cars/353474/bmw-recalls-multiple-plug-hybrid-models?_mout=1&utm_campaign=autoexpress_newsletter&utm_medium=email&utm_source=newsletter
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dobry temat, ostatnio troche tez sie zastanawialem jak bedzie wygladac serwis jak sprzedaz zacznie mocno rosnac. Kilka spostrzezen: 1. EV sa proste jak budowa cepa. Wiekszosc typowych napraw/serwisowania w ICE - w elektrykach nie wystepuje. W mojej Tesli nie mam nawet firmowych przegladow, sa tylko te obowiazkowe badania techniczne co 2 lata na ktorych trzepia auto czy wszystko ok. Nie wymieniasz oleju, nie martwisz sie o wtryski, turbine, sprzeglo, dwumase, wydech, filtr DPF i dziesiatki innych rzeczy bo one po prostu w EV nie wystepuja. Tarcze/klocki potrafia wytrzymac 100-200k km bo sa rzadko uzywane. hamujesz silnikiem i odzyskujesz energie do baterii. Wiec na dzien dobry w EV odpada ~polowa standardowych rzeczy ktore robi w warsztacie uzytkownik ICE --> ergo, potrzebujesz 2x mniej serwisow na dzien dobry. 2. Promowany jest serwis mobilny do rzeczy blahych, nie wymagajacych Tak np mialem wymieniony boczek drzwi przednich pasazera - zamowilem serwis w aplikacji w telefonie (opisujesz problem, mozesz wgrac zdjecie etc), wyznaczyli termin po ~10 dniach. Mozesz wybrac adres domowy, prace czy jakikolwiek inny. Ja wybralem dom bo home office na covidzie. Przyjechal koles swoja Tesla S z nowymi boczkami drzwi, wymiana pod domem zajela mu ~25 min, podziekowal i pojechal. Tyle Jak dla mnie rewelacja i maly wyznacznik "premium" (w nawiazaniu do poprzednich postow) :cool2: 3. Duzo rzeczy mozesz diagnozowac/serwisowac online i poprzez OTA Aktualizacje OTA sa co kilka tygodni, nie musisz sie fatygowac do serwisu, to kolejne kilka % mniej wizyt w porownaniu do ICE. Producent jest w stanie monitorowac duzo witalnych parametrow auta jak bateria, wszystkie czujniki etc 4. Firma siedzi na kasie. Niemieckie marki tona w dlugach (rekordzista jest VW). Przyklad - Zarowno BMW jak i Tesla maja na dzisiaj ~20B $ zywej gotowki. Roznica jest jednak taka, ze Tesla ma dlugu ~10B $ natomiast BMW ~110B $ (!) I ok, nie ma problemu dopoki sprzedaz rosnie i wszystko jest ok na rynku. Ale czy jest? Tesla wykladniczo zwieksza sprzedaz, kwitnie, buduje nowe fabryki gdy BMW ma perspektywy stagnacji w najlepszym przypadku (poki co sprzedaz spada, ale wiadomo covid wiec ciezko cos wyrokowac dalej). A przed BMW wydatki idace w dziesiatki mialiardow $ bo przeciez w EV jest slabo i to chyba widzi kazdy kto nie ma klapek na oczach. Wbrew temu co pisze kolega slonik - to Tesla zabiera sprzedaz premium a nie na odwrot, ale zeby to widziec, - nie mozna byc hejterem :roll: Do czego zmierzam - majac miliardy $ na koncie i latwa mozliwosc sciagania kolejnej kasy z rynku - jak myslisz - jak trudno jest kupic Tesli jakas ogolnopolska siec serwisowa (jezeli bylaby taka potrzeba) do pozostalych napraw? Typu Eurowarsztat, Bosch Car Service czy cos w tym stylu? Albo jak trudno byloby im podpisac jakas umowe ramowa na serwisowanie Tesli? Przeciez przy ich pozycji na rynku to sa waciki.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dyskusje premium/nie premium sa starsze od internetu. Do tej pory czesc ludzi Audi premium odmawia bo to przeciez "taki lepszy VW" :norty: Mam to szczescie, ze nie jestem zmanierowany i wisi mi to i powiewa czy Tesla to premium, czy 318d to premium etc etc Dla mnie liczy sie technologia, osiagi, prowadzenie i czy sie w aucie ogolnie dobrze sie czuje. PS Ku potomnosci wklejmy zdjecie tego auta co podgryza juz Tesle "z dolu" wg linkowanego przez Ciebie artykulu :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie wiem czy to jakis trolling czy Ty tak na powaznie z ta egzaltacja. Stary, to nie Koenigsegg czy Rolls, tego sie sprzedaje 2M rocznie. Brzmisz troche jak 15 latek ktory sie slini do BMW na plakacie, no offence :roll: W wiekszosci krajow Europy czy innych USA te auta sa sprzedawane w pelnej/prawie pelnej opcji, to tylko w PL jest jakis chory kult 30 stronicowych opcji dodatkowych, a kazdy wybor dekoru na desce rozdzielczej to mistyczne doswiadczenie (bo opcja platna ekstra srednia krajowa :norty: ) :roll: Kriss - zerknij na te 2 prezentacje BMW, dzieli je 10 miesiecy, zobacz jak zmienia sie narracja firmy i sprobuj sam odpowiedziec sobie na te pytania. Zerknij na mape SC w Europie i Stanach a potem zerknij na pokrycie w PL - to daje mniej wiecej pojecie czemu nie zauwazasz tematu wsrod znajomych. Wg mnie dlatego ten watek jest wartosciowy bardziej niz niekonczace sie boje co lepsze diesel czy benzyna, ale to moje zdanie tylko, jak ludzi przestanie interesowac to sobie po prostu odpuszcze, mam mase innych zainteresowan :norty: Slajd ponizej to z dzisiejszej prezentacji Tesli - na oko jakies 35-40% kupujacych pochodzi od MB/Audi/BMW (w USA, w Europie na pewno wiecej) W 2021r Tesla sprzeda jakies 1M aut. To znaczy ze sprzedaz MB/Audi/BMW lacznie w 2021r spadnie o jakies 400.000 aut Zakladajac, ze te 3 firmy klepia jakies 6M aut rocznie - mowimy o 7% spadku sprzedazy. W 2022r Tesla bedzie klepala ~1,5M aut rocznie wiec wtedy bedziemy prawdopodobnie mowili o kolejnych 10-15% spadku sprzedazy niemieckiego premium. Rozumiesz teraz o czym mowie?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Przeceniasz chlonnosc norweskiego rynku, ile tu sie tego moze sprzedac - 1000 szt? 1500 szt? Na eksport z Chin do Europy na 2021r przeznaczono podobno 12.000 sztuk, reszta produkcji zostaje na potrzeby chinskie. Czyli ktos to jednak kupuje :) https://insideevs.com/news/453971/1600-bmw-ix3-europe-2020-12000-2021/ Mi tylko chodzi o to, ze auta takie jak iX3, robione "na kolanie", byleby tylko wypuscic cos elektrycznego bo cala konkurencja ma juz swoje EV - pokazuje, ze zarzad BMW popelnil przez ostatnie kilka lat sporo bledow/zaniedban. Nie zauwazyli zmiany trendu w motoryzacji, olali coraz ostrzejsze normy Euro, olali EV a teraz patrza jak za kilka mies. Musk zacznie wypuszczac kilkadziesiat tys. sztuk modelu Y miesiecznie "made in germany". Poprzedni CEO, Krüger wlasnie za to polecial ze stanowiska. Za zle trzymanie steru firmy odnosnie EV. Model Y to maly SUV, ulubiony format europejskiego klienta, te auta beda sie sprzedawac setkami tysiecy rocznie. Infrastruktura SC w Europie pobudowana (!), energia z ladowarek DC Tesli tania rzedu 1,3 - 1,5 PLN/kWh wiec z bolem i w trasy mozna jezdzic. A kazdy sprzedany Y to stracony klient na X1,X3, Q5 czy inne GLC, straty niemieckiego premium w najblizszych latach beda liczone w miliardach euro. Grube zwolnienia juz byly (MB) a to dopiero wierzcholek gory lodowej. To ze kolega slonik smali farmazony o premium, o prestizu, o podswietlanym logo w drzwiach i wentylacji - spoko, czesc ludzi pewnie to kreci. Ale zdecydowana wiekszosc szybko przeliczy, ze skoro utrata wartosci jest mala, wyposazenie pelne a rocznie na benzynie mozna zaoszczedzic kilka tysiecy euro - decyzja bedzie szybka. Ogladalem ostatnie kilka tygodni wszystko co sie da odnosnie i4 i to auto bedzie identyczna konwersja ze spalinowego 4-er, zupelnie jak iX3 - czyli pod maska bedzie identyczna wyrwa. Co gorsza - auto bedzie wyzsze o ~10 cm od 4-er ze wzgledu na baterie w podlodze wiec prowadzenie raczej na tym nie zyska :roll: BMW, jak i cala trojca premium ma wg mnie bardzo twardy orzech do zgryzienia na najblizsze lata. Grupa VW zdaje sie najbardziej ogarnieta co sie swieci - dziwnym przypadkiem ich CEO przeszedl tam od BMW (i3 to jego dziecko) :roll: Warto sobie poczytac co sie dzialo w BMW ostatnie kilka lat, jak i dlaczego Zipse zostal nowym CEO etc. Duzo ludzi tu w tym watku pluje na elektryki a malo sledza co sie dzieje w ich ulubionej firmie. https://www.cleanenergywire.org/news/bmws-new-ceo-takes-helm-former-ev-pioneer-searching-direction
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dla wersji "Impressive", drozszej o 25.000 PLN. Nie do wybrania dla wersji "Inspiring" Jakis komentarz n/t slynnej personalizacji opcji dodatkowych typowej dla klasy premium? Nie zrozum mnie zle Randall, to co robi BMW z cennikiem iX3 to copy&paste tego co ma Tesla. I ja to aboslutnie pochwalam. Czyli koniec z 30 stronicowym cennikiem opcji dodatkowych - sa 3 wersje wyposazeniowe, kilka kolorow, 2 rodzaje felg, zadnych opcji indyvidual, wszedzie elektryczne siedzenia czy szyberdach jak przystalo na 2021r. W koncu! Plulem na te opcje dodatkowe 5 lat temu juz na forum. Kupujesz auto za 300k PLN - ma miec wszystko a nie zastanawiasz sie na 28 stronie cennika czy wzmacniacz audio czy podparcie ledzwiowe jest odhaczone w zamowieniu. Podejrzewam, ze kolejna rzecza ktora zgapia od Tesli bedzie polityka - zero rabatow na EV - ale to juz bedzie musial ktos potwierdzic w salonie PL.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kolego slonik, moge punktowac Twoje dziury w logice caly dzien :duh:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Pol cywilizowanego swiata ta patologie obecnie uprawia https://en.wikipedia.org/wiki/Government_incentives_for_plug-in_electric_vehicles Polska tez sie ugina i zaraz ruszy druga fala doplat (auta do 125k PLN): https://elektrowoz.pl/auta/jeszcze-nie-ma-doplat-a-juz-jest-volkswagen-id-3-pod-doplaty-za-124-990-zl-bedzie-tylko-lepiej/ Co do modelu Y - bylbym spokojny o sprzedaz, cena ~10% wyzsza od modelu 3 a uzytecznosc duzo wieksza. Fabryka pod Berlinem jest na ostatniej prostej, bedzie klepac tylko model Y. Mam nadzieje, ze pojdzie za tym rozbudowa Superchargerow w Europie na ogromna skale :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Uwielbiam Twoje fikolki :norty: Model Y jest niedostepny w sprzedazy w Europie poki co, 2 fabryki ktore beda tego klepac 0,5M rocznie (Texas, Berlin) beda ukonczone za ~pol roku dopiero. Ja bym powiedzial, ze to dotychczasowi klienci Skody Octavii sa targetem obecnie BMW 3-er z rabatami po 20% (sic!) czy promocjami typu: Na forum watkow typu - chcialem Octavie ale za podobna cene mam 3-er jest obecnie pelno :twisted: Dokladamy 3 kolorowe paski na nerkach, znaczek "M3" na klapie bagaznika i heja ha kolejne "prawilne" M na drodze. Model SR+ za 200k PLN to ponizej 10% sprzedazy modelu 3, dominuje LR+ za 250k PLN, cene wyzsza niz 90% sprzedawanych 3-er w PL podejrzewam :cool2: Moj model 3 jest swiezo po lifcie. Nowa konsola centralna, ladowarka QI na 2 tel, automatyczny bagaznik, podwojne szyby, pompa ciepla, wieksza bateria i zasieg etc etc. Ja wiem, ze to nie jest LCI na miare BMW 3-er, gdzie od 20 lat podmieniaja zarowki na LEDY w tylnych lampach albo zmieniaja ksztalt zderzaka, ale jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma. Problemem jest to, ze ja mowie o terazniejszosci - co widac tu i teraz a Ty ciagle zaklinasz przyszlosc, w dodatku mocno wyimaginowana bo nie znajdujaca poparcia w cyferkach. Stary ja to od lat czytam co tu juz za rogiem sie czai i jaki to Tesla-killer nie bedzie. W miedzy czasie glowy prezesow czy zarzadu leca, pojawiaja sie nowe twarze a zamiast realnych aut sa concepty i plomiennie zapowiedzi na youtube. Watek tu poltora roku temu zalozylem z tego powodu i czekam w koncu na te EV zanim osiwieje. We wczorajszym swiezym BMW iX3 AD 2021 pod maska jest plastikowa pokrywa a pod nia zionie 0,5m krater, mam nadzieje ze kolejne modele beda bardziej udane czego sobie i wszystkim zainteresowanym zycze. Swiat czeka na zaje&^%^ elektryki od BMW!
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Eee nie wiem czy czytales artykul, ktory linkujesz ale tam nie ma nic na temat wynikow sprzedazy globalnej, te beda udostepnione 7 maja. Tam jest napisane, ze sprzedaz przekroczyla oczekiwania jedynie (a oczekiwania mogly byc mizerne w zwiazku z covid) Ale do tego tematu mozna wrocic za 1,5 tygodnia jak juz beda jakies cyferki. Co do premium/nie premium TM3 - wg mnie jak pierdza siedzenia - musi byc premium :norty: Co do e-trona - Norwedzy tak jak i caly swiat kochaja SUVy. Sa ladne, praktyczne, bezpieczne i co tam jeszcze. No i modne. Nie moj cyrk, nie moje malpy - ja nie cierpie Suv'ow, moze za 10-15 lat jak juz kregoslup bedzie nie ten :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dzisiaj pokazano wyniki kwartalne Tesli i konferencje z wynikami sprzedazy. https://tesla-cdn.thron.com/static/R3GJMT_TSLA_Q1_2021_Update_5KJWZA.pdf?xseo=&response-content-disposition=inline%3Bfilename%3D%22TSLA-Q1-2021-Update.pdf%22 Stalo sie to co mnie wogole nie dziwi - model 3 stal sie najlepiej sprzedajacym sedanem premium na swiecie. Wyprzedzil MB E-klase oraz wlasnie BMW 3-er. To chyba tyle n/t dziwactw Norwegii jezeli chodzi o elektryki czy pytanie czy Tesla jest wydmuszka czy nie jest. W Q1 2021r sprzedano 120.000 szt tylko tego jednego modelu, to wszystko przy braku europejskiej fabryki :roll: Przewidywania Muska n/t modelu Y - krotko i konkretnie - juz niedlugo ma szanse byc najlepiej sprzedajacym sie samochodem na swiecie bez podzialu na zadne kategorie, plan - 1M sztuk rocznie. https://elektrowoz.pl/auta/tesla-model-3-to-najlepiej-sprzedajacy-sie-sedan-klasy-premium-na-swiecie-wygral-m-in-z-bmw-serii-3/ https://electrek.co/2021/04/26/tesla-model-3-becomes-best-selling-premium-sedan-in-the-world/ Tymczasem na spotkaniu zarzadu BMW:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kolego poruszyles duzo ciekawych watkow i odniose sie do nich szczegolowo w najblizszych dniach bo wczoraj przez 2-3h z detalami ogladalem/testowalem iX3 porownujac je do mojej TM3. iX3 mnie ciekawi bo tak jak przyszla i4, jest zbudowane na platformie spalinowej. I4 natomiast pomimo nadwozia 4-er, bedzie mialo nowy srodek i nowy infotainment. Porownywalem osiagi, wlasciwosci jezdne, komfort, opcje dodatkowe, jakosc i spasowanie materialow, slynne szpary w karoserii oraz najwazniejsze dla mnie - "feeling" z autem, pierwiastek subiektywny. BMW iX3 ma spokojnie ~5-10 rzeczy lepszych od Tesli i spokojnie ~15-20 rzeczy gorszych, dla kazdego cos milego, zalezy na co ktos bardziej zwraca uwage, czego szuka w aucie za swoje pieniadze. Powiem Ci wiecej - w 2018r jak patrzylem na zdjecia TM3 i ogladalem filmiki z niedorobkami na youtube (krzywe uszczelki, wystajace kable etc) - szydzilem z tego auta niemilosiernie bo bylo niedorobka, po 3 latach usprawniania jakosci produkcji - odwrocilo sie o 180 stopni, jakosc jest juz normalna, a zdjecia w porownaniu do jazdy to 2 rozne rzeczy. Co do funu to sie z Toba w 100% nie zgadzam, fun z jazdy to fun z jazdy a stanie w korku i cieszenie sie piekna tapicerka na komfortowych fotelach czy aluminiowymi, ambientowymi maskownicami od glosnikow B&W to 2 rozne rzeczy, nie mylmy zabawy z luksusem i wygoda. Fun to jedno a zadowolenie calosciowe z auta to drugie. Co do infotainmentu i mirroringu Android Auto - tutaj 150% niezgody (!) i BMW zbierze ode mnie duzo cierpkich slow, ktos kto mowi, ze to nie ma znaczenia, ze to podobne rozwiazania - powiem jedno - przetestuj oba rozwiazania, wroc i przepros bo inaczej to rozmowa ze slepym o kolorach, szczegoly wkrotce :twisted: Mala zajawka tylko, jestem inzynierem i takie rzeczy mnie po prostu rozwalaja, przypominam, to jest premiera auta za 300 tys PLN w 2021r :roll:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Hej Kriss, moze mnie zle zrozumiales wiec doprecyzuje. Ja abolutnie nie twierdze, ze TM3P jest "lepszym" autem od M3 2021 czy tez Twojego M2! Pisanie czegos takiego byloby glupota, kazde auto ma swoje wady i zalety, nie ma aut idealnych. Tesla M3P w porownaniu do F80/G80 jest szybsza do ~160km/h, ma lepszy infotainment, jest prawie darmowa w utrzymaniu czy moze byc spokojnie uzywana jako daily/podstawowe auto. A przede wszystkim jest dostepniejsza - 2x tansza (w PL) czy 3x tansza (w NO) od G80. Dlatego dla mnie i wielu innych ludzi jest to subiektywnie "lepszy wybor" - tansza, nowoczesna, dajaca duzo frajdy z jazdy. Gdybym mial 4 inne auta daily w "garazu" - na auto weekendowe wzialbym zawsze M2, M3 czy inne 911 bo te auta maja sporo innych zalet - zabawa w trasie, dzwiek silnika, manual, "nieograniczony" zasieg etc etc Ale moj garaz to 2-3 auta a daily TM3P laczy dobre osiagi z codzienna rutyna, cos jak opony wielosezonowe - dla jednych blogoslawienstwo, dla innych badziew :norty: To nie jest jedynie moja opinia, nie jestem "fanbojem" Tesli ale nie pochwalam slepo BMW, wiele osob pisze podobnie wiec tak jak uparcie powtarzam - najlepiej sprobowac samemu i albo zaskoczy albo nie, mi to zupelnie rybka wbrew temu co niektorzy koledzy insynuuja. https://elektrowoz.pl/auta/alez-rekomendacja-zalozyciel-i-prezes-koenigsegga-na-co-dzien-jezdzi-tesla-model-3/ PS. Caly ten watek powstal dlatego, ze od premiery TM3 w 2017/18r - BMW nie potrafi pokazac czegos podobnego - malej kompaktowej limuzyny EV. Wczoraj handlowiec w Bavarii powiedzial mi, ze moge zapomniec o i4 w 2021r, zanim produkcja ruszy z kopyta, zamowione auta beda do odbioru w Q1/Q2 2022 :evil:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Rozumiem, i to "plywanie" zaobserwowales w przedziale 200-204? :twisted: Czasem lepiej dac sobie spokoj :handshake: Radzyminska, Warszawa. Jak jestes z okolic to podjedz tam za ~4-5 tygodni jak przyplyna znowu statki. I wtedy wrocimy do rozmowy o tym, jak dlugo jeszcze w PL tak nie bedzie :twisted: Zeby to zrozumiec - musisz sie przejechac. Po prostu. Wtedy zrozumiesz idee szybkiego EV. I polubisz. Albo nie polubisz :twisted: W takiej BMW M3 zeby zrobic 4s do setki - musisz zainicjowac LC, miec idealna pogode i ogumienie, przy przyspieszaniu wszystko sie trzesie i wyje, slychac Cie z pol kilometra. Wiec zrobisz tak kilka razy a pozniej wykorzystujesz 1/3 potencjalu auta bo jest to na codzien uciazliwe, nie da sie tak jezdzic dynamicznie na dluzsza mete bo wymaga to wysokich obrotow. W TM3 te ~3,5s do setki bawi Cie kazdego dnia, na kazdym zakrecie, na kazdych swiatlach. Auto przyspiesza bez zadnego wysilku, bez wycia, bez dramatu, bez laga. Przejedz sie po prostu jak bedziesz mial okazje, jakbym mial porownac - to jest fun porownywalny z Hyperionem w Energylandii - przyspieszasz abstrakcyjnie szybko, flaki Ci sie przewracaja a geba sama smieje. Przepraszam (kolege bambaryle), jezeli zabrzmialo zbyt szorstko, nie mialem nic zlego na mysli. Troche szczuty tu jestem ostatnie dni i sie system obronny odpalil :roll: Natomiast odnosilem sie do meritum wypowiedzi i "funu" a nie tego kto czym jezdzi, wiec prosze nie wkladaj w moje usta czegos czego nie powiedzialem :handshake: Ostatnie 2 dni to duzo zlosliwosci, czas wrocic do meritum watku, Slawomir - dzieki za inspiracje :norty: Spedzilem cale popoludnie testujac nowe EV BMW, contentu niesamowicie duzo, trzeba bedzie to zebrac w porzadny opis :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kriss - cofnij sie 88 stron w tym watku, poltora roku. Moj 1szy post w tym temacie, cytuje: Na dzisiaj roznica sie tylko poglebila w NO, EV sa tansze i jest wiekszy wybor, ICE sa drozsze i znikaja zupelnie z salonow. Udzial benzyny i diesla to lacznie ~11% sprzedazy na dzis, za 2-3 lata po prostu znikna.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Chyba na Playstation tym autem powyzej 200 jechales ^^ Kolego bambaryla, patrzac po Twoim garazu to nie jestes petrolhead a dieselhead :norty: Czy Ty naprawde porownujesz fun z jazdy 5m kombi w dieslu do malej Tesli z 3,5s do setki i mowisz, ze masz wiecej funu? Czy Ty jestes powazny? :)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Adam nie bedzie takiej korelacji. Na tym odcinku A1 jest ograniczenie do 70 km/h, zły przykład. Sugerowalem sie zakonczeniem artykulu (moze blednie): "OPP może stanąć na wciąż budowanych odcinkach dróg (tak jak w tym przypadku) lub tych wyjątkowo niebezpiecznych. Niedawno podjęto choćby decyzję o postawieniu takich urządzeń na obwodnicy Warszawy." Przeciez bedzie Taycan, w przyszly weekend beda fotki ze Starbucksa na Monciaku, do tego obowiazkowo zapach pieniadza - Dior :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dzieki za link :cool2: Jestem zaintrygowany tym autem, wyglada zupelnie nieszablonowo i nowoczesnie, technologicznie to prawdziwy top, osiagi (5s do setki) sa swietne. Jestem bardzo ciekawy prowadzenia, pozycji za kierownica i czytelnosci/obslugi infotainmentu bo to decyduje o brac/nie brac. To auto w porownaniu do iX3 wyglada jakby bylo o dekade nowsze, postep koreanskiej motoryzacji jest przeogromny :roll: I po raz kolejny - o tym wlasnie jest ten watek - co pokazuje w EV konkurencja, a co pokazuje BMW poki co.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Boze co ja tu czytam za wylew zolci :) Norwegow nie stac na samochody spalinowe, sa niewolnikami bo nie moga zapier^%^& 200km/h etc :duh: Panowie, apeluje o troche rozsadku i wiecej merytoryki a mniej dziecinnych komentarzy ala onet i 15 latkowie. To, ze przykladowe X3 M340i jest w NO drozsze o ~30% (440k PLN do 330k PLN w PL) jest faktem powszechnie znanym, Ameryki tu nie odkrywacie bo pisalem o tym wyraznie w pierwszym poscie na pierwszej stronie tego watku :roll: Malo tego, w NO nie ma tez co liczyc na 20% rabaty jak w PL bo dealerzy z marzy schodza niechetnie bo te auta sprzedaja sie i tak bardzo slabo. Czy kogos na ta zwyzke 30% "stac" czy nie, przy zarobkach 2-3 x wiekszych niz w PL - nie mi osadzac, do portfela nikomu nie wypada zagladac :roll: Trzeba pamietac, ze jezeli komus EV "pasuje" do stylu jazdy to przy alternatywie ICE i 5 latach lania benzyny wychodzi okragla sumka ~100 tys PLN przepalona, dochodzi makabryczna utrata wartosci bo chcac czy nie chcac spalinowe auta sa skazane w Europie na wymarcie obecnie bez wzgledu na kwik tutaj na forum czy na portalach typu spidersweb. Take it easy. O 16.00 mam jazde testowa iX3, Slawomir mnie zaciekawil, recenzje pierwsze tez calkiem pochlebne wiec trzeba sprobowac czym BMW sie ratuje przed Tesla!