Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
OS 8.0 nie ma problemu, pewnie bedzie hi-res, duzy kontrast wiec o to sie nie martwie - bedzie dobrze :cool2: Moze jak bog da to nawet te rombowe liczniki bedzie sie dalo jakos skonfigurowac/zmienic wizualizacje. Ale osmiokatnej kierownicy z iX nie przezyje - tego sie nie da obronic po prostu, deal breaker. Na przebitkach i4 i testowym aucie jest normalna okragla i tego sie trzymam :roll: Wszystko sie wyjasni za kilka tyg mam nadzieje jak pokaza w koncu wnetrze.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To musi byc efekt tego nowego, smialego designu kierownicy i licznikow :norty: Mam nadzieje, ze w i4 bedzie staromodna, cos ala w G80 (przesliczna :modlitwa: )
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nowy filmik o BMW i4 3.56 - wyszedl prawdziwy cringe :twisted:
-
Ładowanie indukcyjne grzeje telefon i przestaje działać
Tak, i kazdy tak robi - zatrzymujesz sie na poboczu za kazdym razem jak przyjdzie sms, jak chcesz zjesc kanapke, napic sie kawy, jak chcesz rozpiac kurtke czy podac dziecku z tylu butelke z woda. Ludzi sie nawet zatrzymuja jak chca intensywniej o czyms pomyslec i sa rozkojarzeni. W idealnym swiecie. Ktory nie istnieje. W tym realnym - cieszyc sie trzeba jak kierowca jest chociaz trzezwy czy ma prawo jazdy. Producenci raczej ida w druga strone - rozwijaja komendy glosowe, wyswietlacze head up czy autonomiczna jazde (najpierw ACC czy Lane assist, teraz ida dalej w wieksza autonomie - summon, samodzielne wyprzedzanie, rozpoznawanie swiatel na krzyzowkach etc) Ludzie korzystali podczas jazdy z telefonow i beda dalej korzystac - nie da sie od tego uciec i temu zapobiec (nawet i mandatami po 1k euro) Pelniejsza integracja wielu funkcji smartphonu z autem jest po prostu konieczna w dzisiejszych zwariowanych czasach. Przy uderzeniu w bok moze tez sciac glowe prowadzacemu. Pomysl co bedzie jak bedziesz pil goraca kawe przy wypadku - oblejesz wrzatkiem pasazerowi z tylu glowe i trzeba bedzie mu sponsorowac operacje plastyczna. A na powaznie - w przypadku wypadku o takiej predkosci ze dostaniesz telefonem w glowe (nie powinienes bo siedzisz za fotelem) - latajacy telefon bedzie najmniejszym zmartwieniem.
-
Ładowanie indukcyjne grzeje telefon i przestaje działać
Dlatego BMW powinno schowac dume do kieszeni i skopiowac rozwiazania od producentow ktorzy robia to LEPIEJ. 1. Spotify powinno byc wbudowane w infotainment - wtedy nie trzeba stremingowac z telefonu -> nie scina -> nie grzeje sie. 2. Mapy Googla powinny byc wbudowane w infotainment - wtedy nie trzeba streamingowac z telefonu -> nie scina -> nie grzeje sie. 3. Ladowarki indukcyjne powinny byc w 2021r dwie bo smartphona ma dzis kazdy a samochodem jezdzi wiecej niz jedna osoba z przodu. 4. Ladowarka powinna byc wyscielona miekkim materialem np alcantara - wtedy nie rysuje telefonu oraz telefon nie "lata" w plastikowym schowku i nie wydaje niepotrzebnych dzwiekow stukania podczas np hamowania czy przyspieszania. 5. Ladowarka powinna byc zainstalowana w ten sposob, ze telefon nie ma mozliwosci sie ruszac i przerywac ladowanie -> wyprofilowana 6. Ladowarka powinna byc zainstalowana w widocznym miejscu, pionowo, z latwym dostepem dla rak i oczu - jak przyjdzie sms czy chcesz cos sprawdzic - nie musisz grzebac w schowku, wyciagac telefonu, odciagac zbytnio uwage od jazdy To sa podstawy ergonomii, trzeba jedynie odrobine checi i wyjscia w kierunku oczekiwan uzytkownikow. Umiejscowienie i sposob obslugi tej ladowarki w G20 to ponury zart z kupujacych, szkoda ze tej tacki QI nie dali jeszcze w schowku na rekawiczki albo w baganiku :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Randall - nie neguje, wprost przeciwnie. M3 E92 z V8 to ikona motoryzacji i z tylu glowy ciagle mam zakusy zeby sobie manuala na rok czy dwa kupic bo to juz naprawde OSTATNI dzwonek. Ale to juz tylko jako auto weekendowe do przejazdzek bo na daily w moim przypadku niestety sie juz nie nadaje w Norwegii. Tesla ma ta zalete, ze pomimo 3,3s do setki jest takim samym daily jak Skoda Octavia :norty: E92 z V8 i 997.2 to 2 auta ktore mi wierca dziure w brzuchu tak czy inaczej. Z Tesla jest o tyle dobrze ze sa te superchargery. Z mniejszym lub wiekszym bolem ale da sie jezdzic normalnie po autostradach 120-150km/h po calej Europie. Taycan to na dzisiaj tak jak mowisz bolwarowka za 0,5M natomiast Porsche po 9 latach skumalo o co chodzi i beda budowac swoja dedykowana siec jak Tesla, zapowiedzieli to w tym tygodniu :twisted: Ma byc na bogato jak to w premium - lounge room, kawka, te klimaty. https://elektrowoz.pl/ladowarki/porsche-chce-miec-wlasna-siec-stacji-ladowania-aut-elektrycznych-kolejny-skok-w-bok-od-ionity/ Nie chce sie powtarzac ale niemiecka motoryzacja panicznie kopiuje wszystkie pomysly Tesli z prostej przyczyny - wiekszosc z nich jest po prostu DOBRA. Ludzie sie smieja ze uszczelki pogiete, ze dachy odpadaja, ze gowniane wykonanie, a jak przychodzi glosowac portfelem - najczesciej kupowane auto w Norwegii (wciaz, po 3 latach od premiery)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zapraszam na przejazdzke testowa TM3P (maja w Wa-wie?). Po powrocie do swojej M3 E92 bedziesz sie czul jak w muzeum historii motoryzacyjnej, wystawisz ja na sprzedaz nastepnego dnia i pobiegniesz z $ do Muska :> Bedziesz hejtowany tu na forum jak ja i zareczam Ci, ze podstopnica to bedzie ostatnia rzecz na ktora bedziesz zwracal uwage :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Hej, tak, macie racje - sa plastikowe podstopnice w 3-er, nie zwrocilem na to nigdy uwagi. Co ciekawe w poprzednich latach w Tesli modelu 3 byly tez takie: W nowszych modelach podstopnica jest pokryta juz dywanikiem filcowym, na ktory nachodza rowniez dywaniki filcowe. I teraz pytanie za 100 punktow - czy bylo to z oszczednosci czy teraz jest bardziej premium? Moze sprawdzmy jak to wyglada w plebejskiej S-klasie czy Maybachu? :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Hej, u mnie pedaly wygladaja tak: (sorry za smietnik, trzeba w weekend posprzatac) O co chodzi z podstopnica - ze nie ma aluminiowej nakladki czy co, nie rozumiem? Podstopnica jest normalna, obszyta filcem tak jak w kazdym aucie (jak i w 3-er bez m-pakietu) O ruszajacych sie wkladach w lusterkach - pierwsze slysze - na tym filmiku czlowiek mowil o tym ze lusterka czasem sa w innym polozeniu niz je zostawil - jak tak nie mam, moze byl kiedys jakis blad w ktorejs wersji software, ciezko sie ustosunkowac do tego wogole. Uszczelki - na filmiku to jakas masakra, wychodzi presja gonienia wynikow kwartalnych i zwiekszania sprzedazy - z tego co zrozumialem wymienili mu to na gwarancji zaraz po sprzedazy. Taki brak QC jest drazniacy i auto w tym stanie nie powinno byc wydane klientowi wg mnie. Filozofia Tesli z US - nawet jak jest problem z uszczelka czy jakims plastikiem - wydac auto i naprawic po 2 tyg ale zaraportowac sprzedaz. Mi sie to nie podoba i mam nadzieje ze QC bedzie lepsze bo Tesla to juz nie startup a duzy producent. Nie mam powodow zeby pisac Ci glupot - lubie obie marki - moja TM3P materialy w srodku i wykonanie sa spokojnie na poziomie F30 a np duzo lepiej niz mialem w F20. Bedziesz mial okazje - przejedz sie po prostu, pomacaj, wyrob sobie wlasne zdanie. BMW jest bardziej "luksusowe" i potrafi miec lepsze materialy (w odpowiedniej cenie i konfiguracji) - bez dwoch zdan. Natomiast bierz tez poprawke, ze Tesla klepie auta od 10 lat a BMW od 100 lat i to trzeba miec na uwadze. Jak ogladalem Tesle sprzed 5 lat a te obecne - zrobili DUZY progress (dla mnie juz calkowicie akceptowalne wnetrza), tych z 2015r bym nie kupil :twisted: Co do podobnych filmikow - obejrzyj te 2 z BMW serii F - takich przykladow znajdziesz w kazdej marce setki https://www.youtube.com/watch?v=lwqMwHDAXW8&ab_channel=SzymonKu%C5%82akowski
-
Rabaty na nową serie 4
Tak, te dziesiatki tysiecy komentarzy i memow w internecie to wypisuja platni hejterzy z Audi i MB :duh: Nowa 4-er jest projektem absolutnie niespojnym - zenujacy grill, brak Hofmeister kink, klamki, generalnie od slupka C w tyl to dramat. To auto dorownuje brzydocie E90 pre-LCI.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Malo osob jeszcze wtedy sie w PL interesowalo EV wiec sie nie dziwie. Concept i4 byl juz pokazany pod koniec 2017r na Frankfurt Motor Show - cala wierchuszka BMW byla obecna i pozowala do zdjec - na czele z Zipse i Frohlichem. Ten prototyp wygladal jak futurystyczne auto za milion dolarow i nakrecil niesamowity hype, wg mnie lepszy biznes by zrobili gdyby dali cene +50 tys PLN ale zeby auto wygladalo jak koncept a nie jak zwykle 4-er z bateriami :roll: Panoramiczny dach, niesamowicie agresywne reflektory, muskularne nadkola, chowane klamki, kamery w lusterkach - to wszystko zniknelo w wersji produkcyjnej :evil: Jak na moje na dzisiaj BMW nie jest w stanie konkurowac z TM3 ani osiagami (przyspieszenie, zasieg), ani cena (Tesla wysysa najlepsze kontrakty na baterie a takze ma swoj niesamowity R&D), ani softwarem (ktory jest topowy) ani infrastruktura (Superchargery). Powinni isc bardziej w premium, w sportowo-agresywny design, w jakosc materialow i wykonania (z ktora Tesla ma problemy), w bardziej angazujace prowadzenie - mniejsza sprzedaz ale wieksze marze, wieksza ekskluzywnosc. Za to ludzie pokochali kiedys BMW, a nie za vany czy przednionapedowe czy trzy cylindrowe auta ktore konkuruja obecnie z Octaviami bo sa sprzedawane dla przedstawicieli nizszego szczebla z 20-30% rabatami. Jak juz 3-er wygrywa przetargi np dla policji przy konkurencji typu Skoda to wiedz, ze jest naprawde zle :duh:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Szkoda tylko ze i4 wyglada po prostu "staro" w dniu premiery. Jak i3 zadebiutowalo 8 lat temu to bylo jedno wielkie "WOW" Brzydkie jak diabli ale design byl smialy i wyprzedzal swoje czasy, karoseria z tworzyw sztucznych/wlokna weglowego. Jak BMW pokazalo 4 lata temu swoj projekt i Vision Dynamics to zbieralem szczeke z podlogi - to auto wygladalo jak z 2030r (cos ala niesamowita bryla i8) A wersja produkcyjna to bedzie zwykle 4-er, auto jak z 2015r :roll:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja tam juz troche przemyslen swoich mam i niecierpliwie czekam na testowe auto u dealera. Przy pomyslnych wiatrach - zawita na podjezdzie zamiast modelu Y. Osiagow kosmicznych mi nie trzeba, TM3P i tak nie dorowna wiec mysle nad podstawowa wersja, jak bedzie mialo z 300-350km zasiegu i 6s do setki z RWD - wiecej mi nie trzeba do kulania sie po miescie. W trasy i tak bede jezdzil Tesla bo przewaga Superchargerow jest niekwestionowana. Licze na: - gruba, miesista kierownice - head-up - dobrze spasowane nadwozie, dobre materialy w srodku (oby sie ostal knob do glosnosci) - elektryczny hak ktorego mi mocno brakuje w TM3 - Nappa/Merino w pakiecie indyvidual coby bylo troche luksusu w porownaniu do Tesli - H/K (szkoda, ze wycofali sie po E90 z audio indyvidual)
-
ANDROID AUTO bezprzewodowy trafi do BMW już w Lipcu
Powiem Ci szczerze, ze malo mnie interesuje czyja to wina, jaka jest wersja software w tel. czy w aucie etc. Sa 2 glowne standardy telefonow obecnie - te z ios i te z androidem. I od firmy motoryzacyjnej, ktora sprzedaje 2 miliony aut rocznie oczekuje, ze ich auta beda bezproblemowo wspolpracowaly z oboma standardami - mam na mysli wspolczesne telefony (powiedzmy z ostatnich 4-5 lat). Jezeli inni producenci potrafia to zrobic (nawet w autach 2-3x tanszych) to znaczy ze to BMW jednak nie ogarnia.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Alez mecza bule z prezentacja i4. 90% prezentacji to gadanie o eko bzdurach, o przetworzonych butelkach PET, o sustainability bla bla bla - tak jakby nie mieli za bardzo co powiedziec o aucie :roll: A potencjalny klient jest zainteresowany premiera nowego EV - osiagami, rozwiazaniami technologicznymi, usprawnieniami. Nadwozie od roku bylo wiadomo jak bedzie wygladalo (ctrl+c, ctrl+v 4-er), w srodku nawet nie raczyli pokazac :duh: Troche stonowali concept - zniknely kamery w lusterkach, swiatla generyczne wzieli z polki z czesciami z 3-er, szkoda bo te w concepcie wygladaly duzo agresywniej. Bialy kolor chyba tez niezbyt pasuje do i4 Za dwa lata maja miec 14 roznych EV w ofercie, w kazdym segmencie :cool2: PS. Auto wydaje sie naprawde spore, przypomina 5-er. Jestem diabelnie ciekawy co upchneli pod ta dluga maska - bedzie przedni bagaznik czy po prostu zabudowali niewykorzystana przestrzen plastikowa pokrywa :lol:
-
ANDROID AUTO bezprzewodowy trafi do BMW już w Lipcu
Tutaj jestem za rozwiazaniami systemowymi na poziomie urzedowym. Jezeli takie Audi czy Opel maja komendy glosowe piekna polszczyzna - to znaczy ze BMW ma Polskich klientow po prostu w du&^%. Urzednicy powinni to WYMUSIC na producencie - nie podoba sie - to wypier&^% z polskiego rynku. Jestem pewny, ze w kilka tyg. by to ogarneli jezeli docisnieto by srube. Gdzie te czasy, ze trzeba walczyc o klienta, swiat stanal na glowie.
-
ANDROID AUTO bezprzewodowy trafi do BMW już w Lipcu
Ten watek i to zdanie swietnie obrazuje gdzie BMW jest ze swoim softem w 2021r. Juz widze tych lekarzy czy innych architektow, ludzi wiecznie zapracowanych jak probuja polaczyc swoj najnowszy smartphone za 5k z ich BMW za 300-400k - "tryb programisty" etc :twisted: Jak boga kocham - jak trudne moze byc dla BMW zaimplementowanie poprawnie dzialajacego AA czy obslugi glosowej po polsku :mad2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
W koncu! :cool2: Dzieki za link :handshake:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Rosjanie przetestowali na hamowni nowa TM3P, wyszlo 520KM i 700Nm, calkiem calkiem, 13% wiecej niz obiecuje producent :twisted: BMW w i4 obiecuje podobne parametry, a zapowiada sporo gorsze osiagi (4s do setki), pewnie bedzie "under-promise i over-deliver", oby :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Auto za 400 tys PLN, Norwegia i norweskie stawki ASO + uszkodzenie najwrazliwszej czesci auta (baterii). Mnie to nie dziwi. Koszt przeszacowany pewnie 2x dla ubezpieczyciela, zupelnie jak w PL. Zrob mala stluczke np nowym BMW 7-er, ASO za naprawy mechaniczne + lakiernicze + wymiane obu lamp laserowych tez na bank ze 100 tys PLN zaspiewa ubezpieczycielowi. Bez AC ani rusz w dzisiejszych czasach :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mam nadzieje, ze Polska szybko odrobi lekcje z EV bo jest to realna szansa na tanie koszty uzytkowania auta dla przecietnego Kowalskiego. Prosta budowa, duzo mniej psujacych sie czesci mechanicznych, tania energia w taryfach nocnych czy przy PV (ktore to bije rekordy popularnosci w PL). Umielismy sie odnalezc bardzo szybko w powszechnej bankowosci elektronicznej, dostepie do internetu etc - to pozwala byc optymista jezeli chodzi o technologie EV (przy malym wsparciu rzadu). Co ciekawe jak przez dekade mozna bylo w PIT odliczac internet to malo ludzi marudzilo - a to takie same zachety jak EV, sluza dokladnie do tego samego - upowszechnienia sie nowej technologii. Do Chorwacji z Warszawy od strzalu nie dojedzie ale jakos bede musial z tym zyc :norty: Na kolejny tydzien kulania sie po miescie starczy :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
W temacie elektrykow czesto przewija sie temat zasiegu i ladowania oraz problemow z tychze. Ladowanie to proces inny niz tankowanie, auto ladujemy najczesciej w domu, ale mozemy tez w pracy, na zakupach etc. Sytuacja praktyczna z dzis - 7.30 rano, przyjezdzam do biura, podlaczam kabel do ladowarki i ide pracowac. W biurze mamy z 20-30 wallboxow na parkingu, kazdy 16A, 3-fazy, 400V. Auto laduje sie okolo 65 km/h, do "pelna" (90%) bedzie naladowane w ~6h. Reasumujac - wychodzac dzis z pracy o ~15.00 bedzie na mnie czekalo cieple w srodku i naladowane auto z ~450-500km zasiegu. Koszt - okragle 0 PLN. Mimo darmowych ladowarek w pracy - rzadko kiedy sie tu laduje (dzisiaj pierwszy raz :oops: ) bo jestem po prostu zbyt leniwy, wygodniej jest ladowac sie po prostu w domu ze swojego wallboxa, koszt ladowania w domu przy przebiegach ~20.000 km rocznie to smiesznie male pieniadze, jakies 100 PLN miesiecznie :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Wyglada jakby ktos wylal jakis silny srodek (np do czyszczenia tapicerki) i wsiaklo/wzarlo sie w plastik i w skaj. Moze podczas przygotowywania auta do wydania u dealera, a moze juz w fabryce w US. Nie wiem. Nie da sie tego usunac/wyczyscic ani z plastiku ani ze skaju (probowali jeszcze w salonie podczas odbioru). Co smieszniejsze - nigdy bym sie takich wtop nie spodziewal przy odbiorze nowego auta (w zadnej marce) i to opiekun klienta zauwazyl i zapisal w protokole odbiorczym. Mialem wezwac mobilnego serwisanta (obiecali, ze wymienia caly boczek drzwi np pod moim domem czy pod praca), ale mam tyle rzeczy na glowie, ze od 2 mies jakos sie za to nie zabralem jeszcze. Chyba nie jestem zbytnim pedantem jezeli chodzi o auta :roll:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
1. W tytule watku jest Tesla (model 3) jako nastepca mojego BMW 3-er bo BMW w tym segmencie nie ma nic elektrycznego poki co (nadal, a minal ponad rok od zalozenia watku) :roll: 2. BMW pod koniec roku wypusci i4 i jako wieloletni fan BMW bede pierwszy do testowania - i moge Ci obiecac, ze jezeli to auto bedzie porownywalne/lepsze od TM3 - bez 5 minut zastanowienia wroce do BMW a TM3 pojdzie do ludzi. Nie dlatego ze jej nie lubie (wrecz odwrotnie), ale dlatego ze nadal czuje sie bardziej zzyty z BMW niz z Tesla. A jak ekonomicznie bedzie wszystko ok to moze bedzie i i4 i TM3, pozyjemy zobaczymy. Przesiadlem sie z 3-er bo SUBIEKTYWNIE dla mnie na dzisiaj 3-er nie jest zadna konkurencja dla TM3 (technologicznie, osiagi etc) - mowie o Norwegii i tutejszych klimatach (pisalem w 1szym watku) 3. BMW jest bardzo skape w dawkowaniu info odnosnie i4 i nie ma jak wplatac BMW do watku :( . U Tesli (i innych producentow) dzieje sie duzo wiecej w temacie EV wiec pisze poki co o TM3 (bo kupilem to porownuje) i ogolnie o EV. 4. Posadzanie mnie o lobbowanie Tesli jest niepowazne, chwale ja jak mam za co (to nie moja wina ze ma duzo zalet w porownaniu do BMW), ganie jak cos mi sie nie podoba - pisalem ostatnio o wtopach z klimatyzacja. Na zakonczenie moge wkleic zdjecie boczkow drzwi pasazera - w takim stanie odebralem auto u dealera - w BMW wydaje sie to nie do pomyslenia (QC). Tesla wydaje auta poki co w Europie jak sledzie na rynku - rzucaja kwartalnie duza ilosc i rozchodza sie w oka mgnieniu i maja przewage popytu nad podaza. Niektore auta maja problemy z niechlujnym montazem/transportem/spasowaniem i nie mam zadnego problemu zeby o tym pisac bo to prawda. Mimo, ze bylem poirytowany bo kupujac nowe auto chce sie miec wszystko tip top to nie odmowilem bo bym musial 3 mies kolejne czekac, wydalo sie to malym problemem. Mam nadzieje ze wraz z otwarciem fabryki w Berlinie troche sie to zmieni bo standardy powinny byc wyzsze imho dla coby nie mowic drogich aut.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tydzien bez szkalowania Tesli na spidersweb to tydzien stracony, niezle tam ich d*** musi piec :norty: Jeszcze bym zrozumial minimum przyzwoitosci gdyby ktos naprawde naladowal to auto i tyle musial zaplacic. Ale pisac o hipotetycznym ladowaniu auta (oczywiscie w naglowku Tesla bo bedzie sie klikac, inne firmy nie robia EV) i w tym samym artykule pisac "drogi sa nieprzejezdne" podczas "zimy stulecia" gdzie ceny energii wzrosly o 36.000% (jak i gdzie dokladnie nie wiadomo bo nie ma zadnych linkow nawet /edit - link jest do kolejnego clickbaitowego portalu/) to trzeba miec niezle pod czacha nawalone :norty: Generalnie go%$^ artykul dla gimnazjalistow na poziomie Onetu, ktoremu spidersweb juz dawno dorownuje "poziomem" :norty: