Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
zgadzam sie w 100% EV + >150km/h + autostrada = bida z nedza i trzeba sobie z tego zdawac sprawe przed zakupem. Jezeli ktos potrzebuje jezdzic bardzo szybko i daleko jednoczesnie to nadal ICE jest niezastapione. Ciekawy jestem 250km/h - ~bateria na 20 min jazdy? :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Link do tego artykułu, to taki kij w mrowisko na tym forum, a kolega trafił w sedno, zadając pytanie o realny zasięg :roll: Trzeba by bylo poprosic media zajmujace sie EV czy producentow o nowa procedure testowa: zasieg przy "staram sie utrzymywac ~200km/h" :twisted: A tak na powaznie to Bjorn przetestowal zabawe 200km/h w TM3P na autobahnie. Po 45 minutach i przejechanych 130km bateria rozladowana. Niemiec by powiedzial "Scheiße" :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
https://autokult.pl/40071,1300-zdjec-w-dobe-to-wynik-pierwszego-fotoradaru-na-autostradzie-uruchomiono-juz-drugi :norty: :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jestesmy umowieni (na wachanie) :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
:norty: :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Rownie dobrze mozemy pofantazjowac, ze auta przyszlosci beda napedzane skorkami od banana jak w Powrocie do przyszlosci. "Roads? Where we're going, we don't need roads." Moze mowimy o innym horyzoncie czasowym po prostu? Ja widze, ze DZIS mamy juz auto elektryczne majace zasieg 500km, <3s do setki, ktore wyglada i spelnia wszystkie funkcje aut spalinowych 1:1 Jezdzi za darmo (PV), lub za grosze (ladowanie nocne po 30gr/kWh) a serwis jest praktycznie zerowy. Ty mowisz o KIEDYS, o czyms co byc moze bedzie (Bog jeden wie w jakiej postaci), a byc moze nigdy sie nie wykluje (co jest duzo bardziej prawdopodobne patrzac na historyczne przyklady jak MiniDisc, HD-DVD etc) Za 30 lat to juz pewnie nie bede zyl. Moj horyzont patrzenia na motoryzacje to 5-10 lat max. Za 30 lat to rownie dobrze moje dzieci opanuja technologie teleportacji badz klonowania sie. Musk przez ostanie ~8 lat rzucil wszystkie koncerny motoryzacyjne na kolana, przez jednego kolesia wszystkie firmy motoryzacyjne swiata musialy gwaltownie zrewidowac swoje portfolio na kolejna dekade. Dobry felieton z wczoraj: https://elektrowoz.pl/blog/dominacja-tesli-na-rynku-powoli-staje-sie-samospelniajaca-sie-przepowiednia-felieton/ Zupelnie nie widze tego typu wizjonerstwa w ogniwach Toyoty. bedzie rosla.. beda mniejsze.. bedzie wspolpracowalo.. etc etc Historia mowi ze jedna technologia wypiera druga na cale dekady. Jak EV sie rozpowszechnia (a juz to zrobily) to mina dziesiatki lat zanim cos je zastapi. Jezeli 20 producentow klepie i zapowiada EV na najblizsze 10 lat to powodzenia Toyocie zycze z buntem i ich ogniwami - albo sie ugna albo ich wartosc spadnie do 10% obecnej. Dam sobie reke odciac, ze za rok, max 2 lata Toyota jak posluszny piesek zacznie wypuszczac elektryki i bedzie opowiadac jakie sa przelomowe i jaka ta technologia jest wspaniala :norty: Poki co sa "samoladujace sie" hybrydy. W Norwegii UOKiK kazal wstrzymac reklamy Lexusa bo wprowadzaly klientow w blad :twisted: Smiala wizja, ~miliard "zestawow ogniw, elektrolizerow i zbionikow na wodor" Kazdy dom DZISIAJ, na kazdym kontynencie, w kazdym kraju, ma gniazdo elektryczne z ktorego mozna DZISIAJ ladowac swoje EV. W chwili jak Ci to pisze moja TM3 przez noc, jak spalem sobie smacznie, naladowala sie prawie od 0 do 450km zasiegu, kosztowalo mnie to zawrotne ~22 PLN :norty: Nie musialem jechac na CPN, nie mam smierdzacych rak od brudnego dystrybutora, auto jest w srodku przyjemnie nagrzane (elektryczne webasto!) i gotowe do drogi. Wodor? jak myslisz, jak bardzo mi go dzis brakuje? :twisted: Strategia rozwoju naszego kraju w dziedzinie motoryzacji to glownie copy&paste tego co robia Niemcy z ~10 letnim opoznieniem :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
W koncu cos z BMW i4 sie ruszylo :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To najbardziej niecodzienny argument anty-EV jaki kiedykolwiek czytalem :norty: Nie wiem jaka musiala by byc sniezyca i jak dlugo i jak wolno musialbys jechac zeby zaliczyc to do realnych problemow (liczac ze miales odsniezone auto przed wyjazdem). TM3 ma dodatkowo maske mocno schodzaca w dol ;) A na powaznie to jest 10x wiecej problemow z ICE w trasie niz zamiec sniezna i balwan na masce w ev - odwracajac kota ogonem: - a co jak rozrzad strzeli w 2.0d (watek na forum mial chyba z 300 stron :norty: ) - co jak klapki w kolektorze zassie jak to bylo wiele lat w 3.0d - a co jak plyn chlodzacy zacznie znikac w oczach (mialem tak w F20 kiedys i sie skonczylo 2 dniami w serwisie i wymiana jakiegos krucca w zbiorniczku) - u Randalla chyba laweta byla w kilkumiesiecznym aucie z tego co pamietam i miesiac auto stalo w ASO - a co jak turbina/wtryski klekna -skrzynka rozdzielcza x-drive klekajaca co kilkadziesiat tysiecy km - a co jak jak dwumasa padnie - a co jak guma na pokrywie zaworow sie rozszczelni/sparcieje czy jedna z x-nastu uszczelek i olej kapie na piecyk webasto i spod maski leci dym jak z kotlowni na postoju (2 razy juz w serwisie naprawiali mi w F10 i nadal sa problemy) - autentycznie sie balem dzieci w aucie zostawiac na 3 min pod przedszkolem/szkola zeby sie zywcem nie spalily - a co jak panewki sie obraca jak to bylo wiele lat w 335i/M3 i trzeba wal regenerowac/wymieniac etc etc :twisted: EV to nie tylko kompromisy/ograniczenia ale tez MASA zalet jezeli chodzi o typowe problemy aut spalinowych
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Przekonaliscie mnie panowie, wystawiam TM3 na sprzedaz i lece do salonu po Toyke Mirai ;) A tak na serio - testowaliscie ta Mirai czy jakies inne auto z ogniwami paliwowymi czy to po prostu sa jakie teoretyczno-filozoficzno-inzynierskie refleksje na podstawie jakichs artykulow/oczekiwan etc? Bo ten slogan "przyszlosc to wodor" to chorem powtarzana jak mantra melodia pod kazdym artykulem onetu n/t EV. Zaczynam sie powaznie zastanawiac czy to nie sa jakies kupione komentarze, trolling Toyoty czy cos. Tak, dlatego Tesla zwiekszyla swoja wartosc jedynie 7x krotnie i sprzedala tylko 50% wiecej aut YOY w czasie pandemiii covidowej i kryzysu przez nia spowodowanego. Ja dzis 3x bardziej balbym sie kupowac akcje Toyoty ktora z uporem maniaka ignoruje EV i forsuje swoj wodor ktory ma tak samo swietlana przyszlosc jak Minidisc i HD-DVD czy akcje BMW, w firmie w ktorej geniusze w zarzadzie mowia ze beda klepac silniki spalinowe kolejne 20 lat a EV nikt nie chce kupowac poza Norwegami i wariatami z Kalifornii.
-
M340d co sądzicie?
Tak z ciekawosci - mozesz otworzyc maske i nagrac dzwiek silnika na postoju bez gazowania? Bo w moim F10 530d jak kolega poprosil o podniesienie maski na postoju to myslalem ze sie ze wstydu spale, nie roznilo sie to duzo od 2.0d :oops: Ja nie wiem czy Wy szukacie upustu emocji na forum, benzyna super szybka i diesel nie ma podejście, kolejny co mi maskę proponuje na postoju otwierać :duh: Mało kto ma szanse sprawdzić się w warunkach naturalnych i mało kto jeździ z maską otwartą. Tak szczerze to 3.0i tez nie brzmi i po co te daremne dyskusje. W V12 nie było wstydu ale to tez kwestia gustu bo inni wolą V8, a inny pomarańcze, a jeszcze inny jak mu śmierdzą nogi... Widze, ze sie niepotrzebnie pieklisz, kompleksow z 340d w aucie za 300k przeciez miec nie powinienes. Napisales, ze nowe R6 diesla brzmi lepiej niz stare wiec poprosilem o filmik z komorki dzwieku silnika przy otwartej masce. Moje F10 530d brzmi paskudnie, chetnie poslucham tego nowego R6 i porownam. Benzyny w BMW obecnie brzmia tragicznie tez (przynajmniej wszystkie R4) jakie slyszalem. O dzwieku benzynowych R6 w EU tez nie ma pochlebnych recenzji na forum. Wszystko pierdzi brum brum Kubica z glosnikow. Moje F20 116i brzmialo rano gorzej od diesla, jak trzesace sie wiaderko z gwozdziami. Z tego wszystkiego wybieram juz cisze EV ;)
-
Seria 3 - 330e - czy warto?
Dawno nie sluchalem tylu GLUPOT na temat 330e co w tym "tescie" :duh: 1. Ladowanie nie trwa 8-9h a ~6h (bateria ma 12kWh, ladowanie ze zwyklego gniazda 16A) 2. Mowi, ze auto nie ma dynamiki, gdzie 330e ma <6s/setki a w miescie subiektywnie jest szybsze od 330i dzieki duzemu momentowi. Po chipie to auto ma >400KM i <5s do setki i <17 s do 200km/h. To sa osiagi 340d/340ix 3. Spalanie 8l to bzdura (chyba ze jezdzisz 100% po autostradzie 150km/h) - ja po 10 mies i 12k km mialem srednia 5l + 5kWh/100km, ladowalem raz dziennie po pracy. 4. Pertyn wogole nie rozumie jak to auto jezdzi / jak dziala naped - nie da sie rozladowac baterii i stracic osiagow i dynamiki - przy 10% baterii auto bedzie sie doladowywac silnikiem. To auto jest ZAWSZE dynamiczne. 5. "Szarpanie silnika czy skrzyni biegow" to jakas fundamentalna bzdura :duh: 6. Silnik glosny - tez przemilcze ta bzdure 7. "Szumy kol sa skandalicznie wysokie" w trybie bezemisyjnym :duh: - no tak, jak nie slyszysz klekotu diesla czy brum brum przez glosniki 330i to slychac "nature", dokup koniecznie szyby akustyczne. Obejrzalem 5 min i myslalem ze zwymiotuje, po takich "testach" trzeba odpoczac od internetu :shock: 1. Hybryda jest fajna przede wszystkim w krajach ktore maja dofinansowania - czesto jest wtedy tansza od 320d/320i 2. Bagaznik jest sporo mniejszy od ICE 3. Komfort jazdy po miescie na pradzie uzaleznia - szybko bedziesz chcial czystego elektryka (ja po 10 mies zamienilem 330e na EV) 4. Webasto dziala pieknie przez smartfona, jak masz auto podlaczone do pradu to nie zuzywa baterii, jak bedziesz uzywal webasto bez podlaczonego gniazda - bateria znika w oczach 5. 330e ogolnie jest fajne, tyle ze realne oszczednosci z tego sa nieduze (w PL) a trzeba codziennie ladowac pod domem co jest troche irytujace. Utrata wartosci moze byc spora bo hybrydy to takie male oszustwo producentow jak nie placic kar za nadmierna emisje CO2 nie produkujac jeszcze EV - za kilka lat poznikaja z rynku bo kupujac hybryde masz namiastke EV a zostaja ci wszelkie koszta i potencjalne problemy zwiazane z silnikiem spalinowym. 6. Tryb czysto elektryczny dziala tylko do 140km/h
-
M340d co sądzicie?
Tak z ciekawosci - mozesz otworzyc maske i nagrac dzwiek silnika na postoju bez gazowania? Bo w moim F10 530d jak kolega poprosil o podniesienie maski na postoju to myslalem ze sie ze wstydu spale, nie roznilo sie to duzo od 2.0d :oops:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Smiesznie sie czyta ten post sprzed rowno roku. Myslalem, ze ekspansja Tesli zajmie jeszcze kilka lat a gdzie jestesmy 12 mies. pozniej :roll: Ciezko to inaczej okreslic jak "Technology Disruption" Polecam obejrzec ta konferencje odnosnie zrodel energii z 2019r. Dla niecierpliwych - wystarczy pierwsza minuta :shock: Generalnie jestem w miare pewny, ze model G20 z 2018r to ostatnie spalinowe 3-er. Model "H20" z 2025r bedzie juz raczej czystym EV. Moze BMW bedzie jeszcze produkowac jakies budzetowe 3-er ICE 3-cylindrowe wersje dla krajow rozwijajacych sie ale to juz beda ogony produkcji z Meksyku. PS. General Motors po 50 latach zmienia swoje logo, zaczyna sie dla nich era EV: Haslem przewodnim kampanii jest "Everybody In" https://electrek.co/2021/01/08/gm-updates-its-logo-for-5th-time-in-history-for-upcoming-electric-transition-campaign/ https://edition.cnn.com/2021/01/08/cars/new-gm-logo/index.html
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Akcje Tesli w ciagu ostatniego MIESIACA wzrosly z 600 na prawie 900$, mowimy tu o 50% wzroscie w 4 tygodnie :shock: Kapitalizacja firmy to ponad 800 miliardow $ i jest 4x wieksza od drugiej Toyoty. Akcje sa rozpalone do czerwonosci i nawet bedac niezmiernie entuzjastyczny balbym sie je dzis kupic. Niby nigdy nie powinno sie walczyc z trendem ale korekta po takich wzrostach nalezy sie jak psu buda :nienie: PS. Akcje Hyundaia urosly w jeden dzien o 20%. Wczoraj podano informacje, ze podpisali umowe ramowa z Apple na auto elektryczne - wyglada to juz na wyscig zbrojen :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie da sie nie zgodzic kolego z Twoja wypowiedzia w 101% Auta EV nie sa poki co dla wszystkich, kazdy musi przekalkulowac czy mu sie oplaca, czy takie lubi, czy mu odpowiada :cool2: Grunt to podjac swiadoma decyzje, najlepiej po jezdzie testowej :cool2: :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Statystycznie podejrzewam, ze o wiele czestsza jest sytuacja, ze masz auto ICE na glebokiej rezerwie niz rozladowane auto EV w sytuacji, gdy potrzebujesz nagle gdzies jechac nieplanowanie. (tak, wiem, ICE mozesz w 5 min zatankowac w razie w). Jezdzenie EV zmienia mentalnosc odnosnie tankowania/ladowania, wiekszosc ludzi podlacza sie do ladowarki po przyjezdzie do domu czy w pracy (mimo ze w sumie nie musi bo ma dalej 200 czy 300km zasiegu), robia to z przyzwyczajenia (tak jak ludzie z przyzwyczajenia laduja smartphona gdzie sie da - w pracy, w domu etc) - finalnie codziennie rano maja auto naladowane do pelna. EV nigdy praktycznie nie jest rozladowane do 0 bo uzytkowo baterie laduje sie w przedziale 10-85%. A co do tej konkretnej sytuacji: - mozesz uzyc swojego drugiego auta - mozesz wezwac taxi - mozesz wezwac karetke - mozesz poprosic sasiada o pomoc etc etc Przytoczony przypadek jest wg mnie malo realny/prawdopodobny, rownie dobrze mozna zaczac przytaczac argumenty typu - a co jezeli bedzie blackout w nocy a ja akurat chcialem rano jechac do Chorwacji albo - a co bedzie jezeli mam male, 4-osobowe auto miejskie a zatrujemy sie w domu muchomorami i bede musial zawiezc naraz 6 osob do szpitala :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kolego Krakus3 - u mnie trwa to jakies 5 do 6 sekund jak wkladam wtyczke do auta (klapka ladowania jest elektryczna i otwiera sie sama) i kolejne 5-6 sekund jak nastepnego dnia odkladam ja na miejsce (klapka zamyka sie sama). Trzeba to robic raz w tygodniu. Z tego jest ~400km zasiegu zima. Twoj bak to powiedzmy 800km zasiegu wiec mnozymy to x2 czyli wszystko razem trwa 20 sekund. U ciebie trzeba tez doliczyc dojazd na stacje bo ja laduje u siebie na podjezdzie. Wychodzi wiec 20s kontra ~10 min / tydzien. Rocznie wiec tracisz ~10h zycia, ja trace 20 minut. Czasu na mycie smierdzacych rak od benzyny nie licze (jak i gratisowego covida od pana w kolejce czy za lada) ^^ Jezeli zakladasz rekawiczki na stacji to musimy dodac Ci z godzine rocznie :twisted: PS. Jezeli robisz 35 tys km rocznie to przepalasz ~3000l benzyny co kosztuje Cie 13.000 PLN (brutto) 35k km rocznie w EV to jakies 7000kWh energii co kosztuje ~2.000 PLN (taryfa nocna, a jak masz fotowoltaike to -->0) PS2. Jezeli dla Ciebie domowe gniazdo elektryczne 16A w garazu to "elektrownia" to sprowadzamy dyskusje na poziom glebin Onetu :norty: 8-letnie kolezanki mojej corki przychodza codziennie do mojego domu (z rowerami, hulajnogami i bog wie czym jeszcze) i jakos nie maja problemu z kablem do ladowania, wrecz przeciwnie - depcza po nim, przejezdzaja i nikogo to nie rusza. Elektryki nie sa dla wszystkich, mamy w PL rzesze fanow Paskow w TDI i jezdzenia po 1000km od strzalu, dla mnie super informacja, mniej tloczno na ladowarkach oraz przede wszystkim wiecej kasy z akcyzy w kasie panstwa na wyplacanie "bombelkom" 500+ :cool2: :cool2:
-
ANDROID AUTO bezprzewodowy trafi do BMW już w Lipcu
Przerabiane na forum wielokrotnie, miejskie Koreance nie zycza sobie 13k PLN extra za nawigacje. Gdyby BMW udostepnilo AA wszystkim to popyt na ich nawigacje spadlby o polowe? :twisted: Jak sie chce premium - trzeba placic :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kazdy taki polski akcent cieszy ale jak to Musk mowil - jezdzacy prototyp to max 10% sukcesu. Produkcja wielkoseryjna to cos zupelnie innego i nawet Tesla majac wieloletnie doswiadczenie z produkcja modelu S i X prawie co sie nie wylozyla na modelu 3 (Musk pisal ze chcial sprzedac firme Apple bo czul ze go to przerasta) - budowa fabryk, logistyka dostaw podzespolow, serwis posprzedazowy a na koniec konkurowanie cena z konkurencja - na to wszystko trzeba know-how i olbrzymich zasobow $. Dlatego jestem bardzo sceptyczny odnosnie takich projektow (jak i Izery ktora bedzie misiem na miare rzadzacej partii)
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Taniej i efektywniej dla producenta jest wyposazyc auto np w 1-2 wersje wyposazenia (i montowac domyslnie wszystko juz w fabryce) i umozliwiac zamawianie bezposrednio online bez salonow (dealerow i ich marz) niz personalizowac kazde jedne auto. To co wyrabia BMW (i inne niemieckie premium) z opcjami wyposazenia i rabatami to obecnie patologia w najczystszej postaci. Cenniki maja 30 stron, jedne opcje wykluczaja drugie, sa czesto zupelnie nielogiczne a potem konczy sie to tak jak w przypadku kolegi woltan - brak opcji bo dealer cos spartolil, zamawianie od nowa etc. Rola dealerow powinna ograniczac sie jedynie do wydania auta (drobne poprawki po fabryce, regulacja etc) i ewentualnej rejestracji auta dla klienta przed wydaniem - a do tego nie trzeba salonu w kazdej wiosce, wystarczy kilka centralnych punktow w kraju. Finansowanie czy wiele innych rzeczy (zamawianie jazd testowych, objasnianie opcji dodatkowych etc) mozna zalatwiac online tak jak w przypadku bankowosci, kupowania telewizorow przez net etc etc Generalnie branze motoryzacyjna czekaja wielkie zmiany, jedna firma pokazuje ze sie da, ze mozna taniej i efektywniej i jak ludzie nie protestuja i glosuja portfelem ze sie zgadzaja na takie cos - to inne firmy musza sie dostosowac bo inaczej ich produkt bedzie drozszy przy porownywalnej technologii/parametrach ergo bedzie spadac sprzedaz.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Tesla ze swoim modelem biznesowym (sprzedaz bezposrednia) daje w kosc innym koncernom. VW juz wycina role salonow, nie sa posrednikami w sprzedazy ID3. Reszta marek bedzie podazac bo to sa setki milionow $ w skali roku. A co do rabatow - bardzo dobrze, nie bedzie szalonych rabatow to nie bedzie tez sztucznie zawyzanych cen aut - byl kiedys taki watek "ceny salonowych BMW - lekka kpina z klienta" :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak policzysz czyste elektryki 54%, hybrydy plugin 20% i zwykle hybrydy "samoladujace sie" 9% to wyjdzie 83% :shock: Nowe auta z silnikami diesla w 2020r to 9%, z silnikiem benzynowym 8% - to juz jest koniec sprzedazy silnikow spalinowych w NO mozna powiedziec. PS. W innych krajach zaczyna dziac sie podobnie - Holandia - 3 najpopularniejsze auta w calym 2020r to VW ID3, TM3 i Hyundai Kona EV. W grudniu sprzedaz EV to bylo 69% wszystkich sprzedanych aut ;) https://electrek.co/2021/01/08/the-netherlands-69-all-electric-market-share/ - UK - w grudniu najczesciej kupowanym autem byla TM3, za nia ID3 - to juz nie sa smiechy chichy, UK to olbrzymi rynek gdzie sprzedaje sie 1,5M aut rocznie.. https://electrek.co/2021/01/07/tesla-3-uk-best-selling-car-overall-december-2020/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
chodza sluchy ze gdzies kiedys na swiecie ktos ich uzyl ;) na SC ladujesz sie od wielkiego dzwonu, 95% czasu ladujesz sie w domu A takie rozumowanie (Loew) prowadzi do strachu przed klamkami w drzwiach, dawania czesc innym etc. Rece smierdza po tankowaniu ropa/benzyna, kropka, nie ma co tu dodawac. ke?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Do wakacji pewnie sie nie wybiore w ogole do PL, zwariowane covidowe czasy :evil: Ale jak bedziesz mial okazje przetestowac gdzies w Warszawie to zrob to koniecznie. I nie osadzaj auta przez pryzmat blichtru 7-er bo to wiadomo lata swietlne roznicy a raczej porownuj do jakosci M2 - w TM3 ma byc w miare tanio, masowo ale jednoczesnie z top osiagami, top softwarem i top prostota i jednoczesna max. funkcjonalnoscia wszystkiego.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak wyglada praktyka "na trasie" z ladowaniem EV. Wracam z Bergen, baterii coraz mniej, mowie do auta "nawiguj do superchargera" (Tesla sprzedala w Polsce ze 100 aut i postawila pierwszy salon miesiac temu wiec komendy glosowe sa juz po polsku, w BMW po 15 latach od wprowadzenia komend glosowych - chyba dalej lipa w tym temacie? Moze beda w serii H, najpozniej w I.. :norty: ) Auto ustawia navi i podgrzewa baterie (jezeli jest potrzeba) - zeby ladowalo sie z max moca jak dojedziemy do ladowarki. Dojezdzam, 16 pustych stanowisk Tesli V3 (250kW) i 10 dla innych EV. (rzadko kiedy jest tu wiecej niz kilka aut na raz, w 90-95% ludzie laduja sie w domu) Klapka ladowania automatycznie sie otwiera, podlaczam kabel i wracam do auta. Nie ma zadnych licznikow na ladowarce, rozliczen, PINow, kart, nie ma namolnych sprzedawcow oferujacych zdrapki, pytajacych o karty Payback czy oferujacych czteropaka cieplych Redbulli za jedyne 20 PLN etc. Kwota ladowania obciazy karte kredytowa powiazana z moim kontem Tesli (a raczej obciazylaby gdybym nie mial gratisowego ladowania przez caly 2021r :twisted:) Zaczynam ladowac auto punkt 23.00, bateria praktycznie pusta (23 km zasiegu) Po minucie auto osiaga pelna moc ladowania ~210kW (~1300km/godz) 23.10, po 10 minutach ladowania mamy juz 180km zasiegu (+160km), moc ladowania spadla do ~140kW 23.15, po 15 minutach ladowania mamy juz 240km zasiegu (+220km), moc ladowania spadla do ~110kW 23.20, po 20 minutach ladowania mamy juz 290km zasiegu (+270km), moc ladowania spadla do ~80kW Generalnie w tym momencie zakonczylbym juz ladowanie, ~300km zasiegu starczy mi spokojnie na kolejne kilka dni /te SC sa juz blisko mojego domu/. Ale z kronikarskiego obowiazku laduje dalej. Sprawdzamy co tam slychac na forum w miedzyczasie.. 23.25, po 25 minutach ladowania mamy juz 330km zasiegu (+310km), moc ladowania spadla do ~70kW 23.30, po rowno 30 minutach ladowania mamy juz 360km zasiegu (+340km), moc ladowania spadla do ~55kW W tym momencie nie chce mi sie juz dalej czekac, odlaczam kabel ladowarki, klapka zamyka sie automatycznie sama, jade do domu. Reasumujac - uzupelnilem jakies 56-57kWh energii, gdybym nie mial darmowych SC - zaplacilbym za to ~40-41 PLN (0,7PLN za 1kWh, w PL niestety 2x drozej - 1,4 PLN za 1kWh). To, ze czlowiek nie musi jechac na stacje benzynowa, ze rece nie smierdza benzyna/dieslem po tankowaniu - bardzo mile uczucie. To, ze czlowiek nie oddaje jakiejs czesci swojej pensji za rope arabskim szejkom czy rosyjskim oligarchom - tez mile uczucie. Kazdy musi sobie odpowiedziec na pytanie czy tego typu jazda/ladowanie jest dla niego i czy EV mu odpowiada. Dla ludzi jezdzacych 200km/h po autostradzie co weekend czy dla ludzi jezdzacych co miesiac do Chorwacji od strzalu, bez przystankow - pewnie nie. Dla wielu innych (szczegolnie majacych dostep do gniazda ladowania w domu) - mysle, ze juz nie ma tragedii :cool2: