Skocz do zawartości

[E81/E82/E87/E88] Wszystko o oponach zimowych


pavelek

Rekomendowane odpowiedzi

fakt że zrobiłem to wcześnie, ale już raz skrobałem szyby a na nadchodzący tydzień też zapowiadają przymrozki, komputer też od kilku dni rano i wieczorem pokazuje *

 

To zawsze jest wybór indywidulany kiedy zalożyć, ale wolę jechać na zimowych przy +10 niż na letnich przy -2. Nie robię dużych przebiegów bo służbówka jest pierwsza.

BMW1 to nie bolid F1 żebym się martwił o opony po dwóch okrążeniach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

wolę jechać na zimowych przy +10 niż na letnich przy -2.

Jeśli jest sucho, tak jak teraz, to zupełnie niewłaściwie wolisz :D

Na suchym i na mokrym opona letnia w niskich temperaturach jest nadal lepsza od opony

zimowej, oczywiście porównując opony podobnej klasy. Sytuacja się diametralnie zmienia

na ściegu i lodzie... Tak przynajmniej wskazują testy w prasie motoryzacyjnej...

Pozdroofka

TT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy posiadacz E87 - pytanie czy na felgi, na których miałem założone opony run flat, da sie bez problemu założyć zwykłe opony?

Jaki jest sugerowany rozmiar do 118d? Letnie opony mialem 195 R16, ale na allegro widzialem komplety 185 R16 - czy te 185 będą dobre do tego silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy posiadacz E87 - pytanie czy na felgi, na których miałem założone opony run flat, da sie bez problemu założyć zwykłe opony?

Jaki jest sugerowany rozmiar do 118d? Letnie opony mialem 195 R16, ale na allegro widzialem komplety 185 R16 - czy te 185 będą dobre do tego silnika?

Bez problemu da się założyć zwykłe opony na felgi z tzw. Extended Hump (EH2).

Opony 195 też będą dobre. Ja mam 205 i źle nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wrzuciłem zimówki do swoich aut "miejskich" wyjeżdzam do pracy 0'c lub +3'C ... a jak wracam to ok 6'C ... prognozy krótkoterminowe raczej zapowiadają obniżenie temperatur :|
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem cały czas na jakie zimówki się zdecydować, ale chyba wybiorę Continental ContiWinterContact TS830.

Boję się tylko, że jak pojeżdżę zimę na 16" bez RSC, to jak na wiosnę założę 18" RSC będę narzekał na komfort :)

http://images.spritmonitor.de/773563.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem cały czas na jakie zimówki się zdecydować, ale chyba wybiorę Continental ContiWinterContact TS830.

Boję się tylko, że jak pojeżdżę zimę na 16" bez RSC, to jak na wiosnę założę 18" RSC będę narzekał na komfort :)

Ba... ja jestem w 100% pewny że będziesz narzekał na komfort :D

E30, E36, E60, E87, F48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam teraz felgi 18" Styling 216.

Na zime dziś przyszły 16" Styling 140.

Czy do nowych felg potrzebuje jakieś pierścienie centrujące ?

Jaki jest rozmiar piasty w naszych jedyneczkach ?

Nie, zakładasz normalnie i gra. Piasta 72,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie wiem cały czas na jakie zimówki się zdecydować, ale chyba wybiorę Continental ContiWinterContact TS830.

Boję się tylko, że jak pojeżdżę zimę na 16" bez RSC, to jak na wiosnę założę 18" RSC będę narzekał na komfort :)

 

Zdecydowanie tak i następne letnie też pewnie kupisz zwykłe (non RFT)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Czy do 123d będą pasowały 16" felgi? Teraz letnie mam 17" 205/50 i tak pomyślałem, że na zimę pasowałyby mi 16, ale nigdzie nie mogę sprawdzić czy to będzie współgrało z tarczami hamulcowymi? (chyba są trochę większe niż w innych wersjach silnikowych?)

 

Bez sprawdzenia w katalogu jaki masz system hamulcowy i jaki jest w 120D (tarcze i zaciski) dla tego samego rocznika nie dowiesz się.

Jeśli maja ten sam numer katalogowy to nie powinno być problemu bo do 120D standardowa felga ma 16'

Poza tym sprawdź na naklejce w samochodzie jakie są dopuszczone wymiary ogumienia - ale tutaj nie jestem pewny czy te naklejki nie są jednakowe dla wszystkich modeli - jeśli ktoś wie to proszę o sprostowanie.

Link do katalogu http://realoem.com/bmw/select.do

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się komuś przyda. Znalezione przypadkiem przez Google. Koła zimowe 2010 cennik dealerski.

https://docs.google.com/fileview?id=0B4BWGk80RUmrMTE2Y2QyMWYtYmU1My00MGU3LTgzODktZGQzMTY1YjUyNzhk&hl=pl.

 

Zastanawiam się nad zakupem kół z akcji BMW zima 2010:

* 195/55 R16 87 H (Goodyear UltraGrip UG7+, Goodyear UltraGrip UG7+ ROF) lub

* 205/55-16 91 H (Bridgestone Blizzak LM25 RFT RSC).

 

Który wybór według Was jest lepszy? Ktoś wcześniej wspominał w tym wątku, że lepiej zimowe koła mieć w rozmiarach oryginalnych dla danego samochodu ze względu na nacisk jednostkowy na oponę:

Jeśli chodzi o zimówki to zalecane jest kupowanie takiego najmniejszego rozmiaru z jakim wychodziło auto w Twojej wersji silnikowej z fabryki. Chodzi o to, ze bardzo istotny jest nacisk jednostkowy na powierzchnie, opony zimowe powinny być stosunkowo wąskie, żeby ten nacisk byl większy. Zatem jesli oryginalnie były 195 to nie kupowałbym 205 tylko 195.

 

I drugie pytanie co sądzicie o cenie:

1189 zł za 195/55 R16 87 H (Goodyear UltraGrip UG7+, Goodyear UltraGrip UG7+ ROF) + felga Star Spoke 229, 16” lub

1219 zł za 205/55-16 91 H (Bridgestone Blizzak LM25 RFT RSC) + felga Star Spoke 229, 16”.

Czy to jest jakaś okazja, którą daje BMW w organizowanej przez nich akcji zima? Znaleziona ceny przeze mnie samych opon są następujące:

 

531 zł - 195/55 R16 87 H (Goodyear UltraGrip UG7+, Goodyear UltraGrip UG7+ ROF)

http://www.opony.net.pl/7058-zimowe-osobowe-goodyear-ultra_grip_7_rof_run_flat-195_55r16-h-87-opona.html

lub

537 zł -205/55-16 91 H (Bridgestone Blizzak LM25 RFT RSC).

http://www.opony.net.pl/6402-zimowe-osobowe-bridgestone-blizzak_lm25_run_flat-205_55r16-h-91-opona.html#opinie_oceny

 

Wychodzi na to, że sama felga kosztuje ~650 zł. Ktoś zna cenę samej takiej felgi dla porównania?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeżeli chodzi o akcję zima BMW 2010 to właśnie z niej skorzystałem, moim zdaniem rewelka! zdecydowałem się na Goodyear UltraGrip UG7+ ROF + felga Star Spoke 229, w przedostatnim numerze AŚ ta opona oraz dunlop, continental i vredestein jest polecana jako wzorowa :) felga bardzo ładnie się prezentuje, opona ma też ciekawy bieżnik w V :) zakup był w BMW w Poznaniu gdzie od ceny 1189 utargowałem jeszcze 5% rabatu :) Więc tylko brać i jeździć !!!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaleziona ceny przeze mnie samych opon są następujące:

 

531 zł - 195/55 R16 87 H (Goodyear UltraGrip UG7+, Goodyear UltraGrip UG7+ ROF)

http://www.opony.net.pl/7058-zimowe-osobowe-goodyear-ultra_grip_7_rof_run_flat-195_55r16-h-87-opona.html

lub

537 zł -205/55-16 91 H (Bridgestone Blizzak LM25 RFT RSC).

http://www.opony.net.pl/6402-zimowe-osobowe-bridgestone-blizzak_lm25_run_flat-205_55r16-h-91-opona.html#opinie_oceny

Podałeś ceny opon 16'tek, według mnie za wysokie, jak kupowałem swoje nowe za 350zł za sztukę w Krakowie (Dunlop Wintersport 3D, więc też OK)z fakturą i gwarancją.

http://allegro.pl/opony-zimowe-205-55r16-dunlop-205-55-16-krakow-i1288005191.html

Ceny jakie podałeś są OK dla 17 cali. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś ceny opon 16'tek, według mnie za wysokie, jak kupowałem swoje nowe za 350zł za sztukę w Krakowie (Dunlop Wintersport 3D, więc też OK)z fakturą i gwarancją.

http://allegro.pl/opony-zimowe-205-55r16-dunlop-205-55-16-krakow-i1288005191.html

Ceny jakie podałeś są OK dla 17 cali. Pozdro!

 

No tak ale piszesz o oponach non RFT - niestety ale RFT są znacznie droższe i to we wszystkich markach. Jak ktoś sie nie boi kapcia to oczywiscie znacznie taniej wyjdą te pierwsze. Właśnie sam miałem ten problem co kupić na tą zimę i w końcu zdecydowałem się na Good Year UG7+ RFT 195/55 16. Chciałem coś w rozmiarze 205/55 bo w lecie na takich jeździłem ale musiałbym czekać na dostawę a nie mieli pewności kiedy będą.

Jeśli ktoś się zastanawia nad zakupem to może przydadzą mu się moje spostrzeżenia:

1) 195/55 są raczej wąskie i moim zdaniem lepiej wyglądają 205/55 ale dramatu nie ma, są też orobine mniejsze,

2) jeśli chodzi o odgłosy to z UG 7+ na suchym asfalcie jest w miarę cicho ale nie wierzcie w stwierdzenia typu "ciszej jak na letnich" - ja w lecie jeździłem na conti PremiumContact 2 RFT i było ciszej

3) jest bardziej miękko ale też mniej precyzyjnie

 

Zastanawiałem się też nad Conti TS810 w dobrej cenie ale to już opona dość dawno zaprojektowana, ciężka do dostania i opinie użytkowników są raczej średnie, TS 830 nie ma RFT, Michelin PA3 nie mieli niestety, PA4 nie ma RFT, został Dunlop i Good Year - raczej podobne. Ja wybrałem te drugie - są jeszcze Bridgestone ale nie mam doświadczenia a Good Year miałem wcześniej w przednio napędowym i było ok.

 

Są to oczywiście moje subiektywne odczucia i na pewno wiele osób będzie miało inne.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Jeśli chodzi o zimówki to zalecane jest kupowanie takiego najmniejszego rozmiaru z jakim wychodziło auto w Twojej wersji silnikowej z fabryki. Chodzi o to, ze bardzo istotny jest nacisk jednostkowy na powierzchnie, opony zimowe powinny być stosunkowo wąskie, żeby ten nacisk byl większy.

 

a szersze gumy nie hamują lepiej ? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamują lepiej na twardej asfaltowej nawierzchni, nawet jeżeli ta jest śliska - szersze. To samo tyczy się przyczepności w warunkach zimowych na odśnieżonej drodze. Węższa zimówka spisze się lepiej od szerokiej tylko na nawierzchni pokrytej grubą warstwą śniegu i im luźniejszy śnieg tym większa przewaga węższej opony. Ma to właśnie związek z większym naciskiem przenoszonym przez mniejszą powierzchnię styku. W związku z faktem, że w PL raczej jeździmy po odśnieżonych/mokrych drogach nie ma sensu zakładanie na zimę zbyt wąskich opon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.