Skocz do zawartości

Chcę zdemontować klimatyzację. Mogę?


jaccoobb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

Mam na oku 324td z klimatyzacją w wydaje się dobrym stanie. Być może będę tego żałował, ale po zakupie chciał bym zdemontować tą klimatyzację i może sprzedać. Boję się trochę kosztów użytkowania tego urządzenia szczególnie w tak starym aucie (91 rok). Ona chyba jest jeszcze freonowa z tego co kojarzę, a więc myślę, że nie warto. Wiem, że większość na forum myśli raczej o montażu niż demontażu klimatyzacji w swoich autach, ale tu moje pytanie: czy mogę taką klimatyzację zdemontować bez żadnych konsekwencji, przeróbek? Nie jest ona przypadkiem napędzana od paska klinowego? A nawet jeżeli to może wystarczy pogrzebać trochę, zdemontować i wymienić pasek klinowy na krótszy. Będę wdzięczny za porady, opinie i oczywiście uważam, że klimatyzacja to super wynalazek :)

Siódmego dnia Bóg wcale nie odpoczywał Tworzył BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co znaczy stara freonowa :?: :duh: wszystkie klimy maja gaz, no i co masz na myśli zdemontować , wymontować sama pompę czy komplet z instalacja itp. jeśli komplet to bez kosztów życzę powodzenia :lol: :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie demontuj, po co ci zabawa potrzeba i problemy wynikające z tego. Zawsze jak będziesz kiedyś sprzedawał to będzie plus że ma klimę. Po prostu uważam że jak nie masz potrzeby używania jej to jej nie używaj. Najwyżej ale to też nie wiem czy najlepszy pomysł bo się układ zastoi to założenie paska krótszego żeby pompa na darmo nie pracowała. Ale podobno że jak się nie używa klimy to freon ucieka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, po co demontować, użytkowanie klimy nie jest drogie, a jeżeli coś się zepsuje to części do starych klimatyzacji nie są drogie. Takie jest moje zdanie,a po za tym klima w e30 z 91 roku to można powiedzieć rarytas.
BAYERISCHE MOTOREN WERKE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie demontuj, jeździj z nią od czasu do czasu włączając ją-jak zdemontujesz to w lecie będziesz na pewno żałował-największy błąd jaki zrobiłem kupując auto to kupno auta bez klimy-więcej tego błędu nie popełnię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martino281 może się mylę bo nigdy we własnym aucie nie miałem klimy, ale gdzieś tak do połowy lat 90-tych czynnikiem chłodzącym był freon, a potem zmieniono go na rzecz bardziej ekologicznego środka. Stare(freonowe) klimatyzacje najlepiej jest przerobić na te nowsze bo powszechniejszy jest ich serwis. Pamiętam to z jakiegoś artykułu, być może subiektywnego dlatego nie będę się kłócił jeżeli nie mam racji. Uzyskałem właśnie dostęp do "sam naprawiam e30" i tam jest napisane, że sprężarka klimy ma swój własny, oddzielny pasek klinowy więc pewnie demontaż nie jest taki kłopotliwy. Szczerze to chce mieć klimę, ale nie wiem czy mnie stać stąd ten temat. Naczytałem się trochę, że to trzeba wymieniać co 2 lata bo rdzewieje, to uzupełniać bo się zatrze, sprawdzać czy szczelna. A z praktyki wy dużo wydajecie na obsługę klimy?
Siódmego dnia Bóg wcale nie odpoczywał Tworzył BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare(freonowe) klimatyzacje najlepiej jest przerobić na te nowsze bo powszechniejszy jest ich serwis.

Problem instalacji na gaz R12 nie wynika (bezpośrednio) z tego że jest mniej serwisów.Poprostu-jego używanie jest zakazane.

Sprawdź-wiele Beemek (nawet z początku lat 90) z drugiej ręki już ma przerobiony układ.

Szczerze to chce mieć klimę, ale nie wiem czy mnie stać stąd ten temat.

A co to za wydatek?

W porównaniu z korzyściami jakie daje (zadbana-czysta/odgrzybiona) klima-zerowe. Ja np. po włączeniu odrazu czuje się lepiej,mniej senny jestem przy dłuższej jeździe no a w letnie dni tylko uśmiecham się patrząc jak spora część ludzi którzy stojąc w korku mają otwarte szyby na full i zdychają,a ja kulturalnie zamknięte :twisted2: .Klima to nie tylko wygoda,ale i bezpieczeństwo.

Naczytałem się trochę, że to trzeba wymieniać co 2 lata bo rdzewieje, to uzupełniać bo się zatrze, sprawdzać czy szczelna. A z praktyki wy dużo wydajecie na obsługę klimy?

Wiesz-mówią,że nieużywane starzeje się szybciej...

Napełniać-trzeba jak chcesz mieć chłodek,przecież bak też musisz napełniać żeby jeździć ;) .

Nabicie klimy wraz ze sprawdzeniem szczelności nie pochłonie więcej jak 150-200zł.

 

Także nie wyciągaj jej!

Może być każde auto,pod warunkiem że będzie to BMW...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jaccoobb. Ja również dołączam się do pozostałych postów o trości żebyś nie demontował klimatyzacji. Jeśli nie jest ci potrzebna to przecież nie musisz jej używać. Koszty utrzymania klimatyzacji nie są wysokie , praktycznie znikome.Napełnienie raz na 2 lata lub raz na rok to koszt okolo 100-150zł. Jeśeli nie będziesz używał to nawet przeciez nie musisz napełniać. Zawsze szybciej sprzedasz auto z klima.

 

pozdorwienia

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że w tym co mówicie jest wiele prawdy. Ostatnio przekonałem się do automatu, a zawsze uważałem go za zbędny gadżet. Dzisiaj był bym gotów kupić sobie auto z automatem. Wszystko zależy więc od stanu tej klimatyzacji w 324td. Może wiecie ile kosztowałaby przeróbka tej klimy zakładając, że jest to jeszcze ta stara freonowa? Na co mam zwrócić uwagę przy zakupie auta z klimą aby była sprawna?
Siódmego dnia Bóg wcale nie odpoczywał Tworzył BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że w tym co mówicie jest wiele prawdy. Ostatnio przekonałem się do automatu, a zawsze uważałem go za zbędny gadżet. Dzisiaj był bym gotów kupić sobie auto z automatem. Wszystko zależy więc od stanu tej klimatyzacji w 324td. Może wiecie ile kosztowałaby przeróbka tej klimy zakładając, że jest to jeszcze ta stara freonowa? Na co mam zwrócić uwagę przy zakupie auta z klimą aby była sprawna?

 

Kolego nie ma sięco stresować jakimiś przeróbkami. Kupujesz auto ,ma klime i jest git.! Klimatyzacje włączasz przy zakupie auta i możesz jedynie sprawdzić czy wogle działa. ewentualne wycieki to już tylko ci sprawdzi zakład zajmujący się napełnianiem klimy.

 

pozdrowienia

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK wszyscy sa madrzy :)

Tak masz racje jesli masz jako czynnik freon i dano nie bylo napelniane koszt przerobienia instalacji zawory uszczelnienia wysoki okolo 600-800pln

niestety nie nadaje sie freonowa na czynnik 143a chyba taki sie teraz stosuje

ale dokladnie jesli otworzysz maske powinienes miec gdziez zolta naklejke i tam pisze jaki czynnik masz w klimie

jesli ja zdejmiesz nic sie nie stanie

ale wyjmij chlodnice i zdejmij pasek ze sprezarki to tyle

na pewno powietrze bedzie wtedy lepiej chlodzic uklad

i tylko tyle na tym zyskasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK wszyscy sa madrzy :)

Tak masz racje jesli masz jako czynnik freon i dano nie bylo napelniane koszt przerobienia instalacji zawory uszczelnienia wysoki okolo 600-800pln

niestety nie nadaje sie freonowa na czynnik 143a chyba taki sie teraz stosuje

ale dokladnie jesli otworzysz maske powinienes miec gdziez zolta naklejke i tam pisze jaki czynnik masz w klimie

jesli ja zdejmiesz nic sie nie stanie

 

Widze że kolega się orientuje w tym temacie. To jak: podjade do zakładu nabijającego klime i odmówią mi bo powiedzą że mam jakaś starą klimatyzacje z freonem? :?: hmmm Pierwsze słysze..ale może to racja.

 

Kiedyś odebrałem wizje przerobienia manuala na automat - komfort - wygoda. Na forum był to jedyny wątek, bo większosć to były na odwrót. Ale demontaż klimatyzacji...... :jawdrop:

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że kolega się orientuje w tym temacie. To jak: podjade do zakładu nabijającego klime i odmówią mi bo powiedzą że mam jakaś starą klimatyzacje z freonem? :?: hmmm Pierwsze słysze..ale może to racja.

 

Kiedyś odebrałem wizje przerobienia manuala na automat - komfort - wygoda. Na forum był to jedyny wątek, bo większosć to były na odwrót. Ale demontaż klimatyzacji...... :jawdrop:

 

Dokladnie jak kupowalem swoja podjechalem do warsztatu i tez myslalem ze mam freona

wiec cos o tym wiem

a dokladnie choidzi o uszczelnienia te z klimy freonowej nie wytrzsymaja 143a wiec trzeba praktycznie wszystko zdemontowac i poskladac na nowo i oczywiscie nowe zawory wysokiego i niskiego cisnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę duże te koszty nawet samej przeróbki. Z drugiej strony jak zdemontuję tą, załóżmy freonową klimatyzację, to faktycznie nic na tym nie zyskam poza likwidacją zbędnych oporów na kole pasowym. Nikt przecież ode mnie nie kupi części do starej, nieprzystosowanej do dzisiejszych środków chłodniczych klimatyzacji. Jeżeli jest przystosowana to inna bajka i zaczyna to wtedy mieć dla mnie sens. Zamieszczam link z tym ogłoszeniem. Jest tam zdj komory silnika i na prawym nadkolu jest jakaś żółta naklejka. Może to ta od zmodernizowanej klimy? http://home.mobile.de/home/showDetails.html?id=65674134&__lp=2&scopeId=AV&sortOption.sortBy=makeModelDescriptionSortField&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=472773&lang=de&pageNumber=1&partnerHead=true&showZip=false&showModels=false&hideVehicleType=false
Siódmego dnia Bóg wcale nie odpoczywał Tworzył BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam zdj komory silnika i na prawym nadkolu jest jakaś żółta naklejka. Może to ta od zmodernizowanej klimy?

 

napisz maila do nich z prośbą o dokładniejsze zdjęcie i bedzie wiadomo co to za naklejki.

:idea:

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo być z moja niemiecki ale już wczoraj coś im tam naskrobałem po niemiecku ( :D w mojej interpretacji ) i piękną poprawną angielszczyzną. Jak do tej pory zero rezultatu. Na zdj. ze strony widać tabliczkę znamionową na kielichu a na nadkolu są jeszcze dwie Może to właśnie ta od klimy
Siódmego dnia Bóg wcale nie odpoczywał Tworzył BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i stary układ klimy ci nabiją, poszukaj tu na forum, a na pewno znajdziesz gdzie to zrobić :wink:

jak chcesz się pozbyć wszystkiego a jest sprawne to możemy się dogadać, ja mam auto bez klimy, a z chęcią bym ją zamontował, więc mógłbym odkupić niepotrzebne ci elementy :D

 

generalnie ja bym za nic w świecie nie rezygnował z kilmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zakup może jeszcze potrwać Mam inne auto w Polsce na oku, ale skłaniam się do tego z Niemiec. Nie wiec co to się z euro dzieje. Czemu do góry idzie skoro na zachodzie mają większy kryzys niż my, a dolar to już zupełnie.
Siódmego dnia Bóg wcale nie odpoczywał Tworzył BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Co do wymiany czynnika to faktycznie raczej kłopotliwe. Bo prawidłowo wykonana wymiana powinna wyglądać następująco: wymiana sprężarki, osuszacza + płukanie instalacji i zmiana uszczelek na łączeniach. W sumie to można by nawet taką pustą instalację pod R12 nabić czynnikiem R134a ale nie będzie ona efektywna i będzie powodować szybsze zużywanie się kompresora. Czynniki te różnią się temperaturami i ciśnieniami odparowania i przede wszystkim olejami na jakich powinny pracować sprężarki do nich przeznaczone. Ale istnieje czynnik o podobnych właściwościach co R12. Jest to R409 i można nim napełnić instalację freonową. A tak z ciekawostek to można by ją nawet LPG albo isobutanem napełnić ale ta opcja to tylko dla wyjątkowo odważnych :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego tematu i zaśmiecał forum, więc zapytam tutaj (związane oczywiście z tematem klimy), a mianowicie, czy można jeździć autem które posiada klimę bez odczynnika? Tzn. chodzi mi o to że układ jest pusty i czy nic się nie stanie, czy np. nie uszkodzi się sprężarka? A chodzi mi o E46 dokładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.