Skocz do zawartości

Jakie opony na zime


Myga

Rekomendowane odpowiedzi

no własnie, a teraz mamy 2008-a wlasciwie to prawie 2009. 2,3 lata tyle nowa opona nie powinna lezec :nienie:

 

A dlaczego nie powinna leżeć? Tzn gdzie leżeć? NIe rozumiem twojej wypowiedzi? Mógłbyś to rozjaśnić?

 

pozdrowienia

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Kupuj opony tylko nowe, zadnych uzywanych, nawet takich co niby zrobily tylko 2 tys km :) Robilem juz takie manewry i nic nie bedzie tak wygodne jak nowa opona z dobrym rocznikiem produkcji.

Przy takiej mocy i momencie obrotowym jaki ma 330d stan opony jest bardzo wazny.

 

Kolego nie każdego stać na nowe opony. To tak jakbyś mówił: kupuj tylko nowe samochody , używane to nie to!. Cena nowych opon ziomwych 15' stek to około 200zł sztuka - za jakaś firmową , 17-stek ceny zaczynają się od 350zł sztuka. Cena za komplet łatwa do przeliczenia. Ja od lat jak piszesz robie manewry z używanymi oponami i zawsze prędzej auto sprzedałem niż opony się zużyły. Wiadomo że używka to nie to samo co nowa , ale ja np nie mogę sobie na takie luxusy pozwolić... :(

Wiadomo że każdy szanujący się zakład oponiarski nie sprzeda jakiegoś szajsu, opony są sprawdzane , zresztą ich stan widać przed zakupem. Niemcy z reguły ze sprzedawanym samochodem dokładają komplet zimówek gratis :lol: , np po jednym sezonie, to dlaczego nie kupić takich opon?Każdy ma swoje przekonanie no i zasobnośc portfela również ;-)

 

to tak moim zdaniem

 

pozdrowienia

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podłączę się do dyskusji.

 

Mam oryg. felgi :

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EL91&mospid=47671&btnr=36_0343&hg=36&fg=15

w 330d. Mam na nich opony 215/45/17 i wg mnie to one są już maxymalnie wąskie jak na taką felgę. Jednak ze wszystkich danych wynika, ze zimówka powinna być 205/50. Nie sądzicie, że będzie za wąska do takiej felgi?

Może się mylę i większe profil pozwala jej się bardziej "rozciągnąć " na feldze?

Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podłączę się do dyskusji.

 

Mam oryg. felgi :

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EL91&mospid=47671&btnr=36_0343&hg=36&fg=15

w 330d. Mam na nich opony 215/45/17 i wg mnie to one są już maxymalnie wąskie jak na taką felgę. Jednak ze wszystkich danych wynika, ze zimówka powinna być 205/50. Nie sądzicie, że będzie za wąska do takiej felgi?

Może się mylę i większe profil pozwala jej się bardziej "rozciągnąć " na feldze?

 

Też mam takie felgi i opony o tym samym profilu i szerokości. Rzeczywiście opony ciężko wchodzą na te felgi ale 205/50 i 215/45 to jest prawie to samo - wizualnie- więc też powinna wejść. Są to chyba absolutnie minimalne rozmiary jakie wchodzą na te felgi.

 

pozdrowienia

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kolega barteku moge szczerze polecić Dunlopy Winter Sport M3, z roznych opinii wynika ze to jedne z najlepszych opon zimowych do aut tylnionapedowych. Mam je od zeszłego roku, poprzednia zime jezdziły na E36 i złego słowa o nich nie moge powiedziec. W tym roku trafia do E46 gdzie powinno im być jeszcze łatwiej ze wzgledu na ASC(w E36 nie miałem).

Once you get locked in to a serious drug collection the tendency is to push it as far as

you can...

http://www.motostat.pl/user_images/2680/icon3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie felgi i opony o tym samym profilu i szerokości. Rzeczywiście opony ciężko wchodzą na te felgi ale 205/50 i 215/45 to jest prawie to samo - wizualnie- więc też powinna wejść. Są to chyba absolutnie minimalne rozmiary jakie wchodzą na te felgi.

 

pozdrowienia

Wizualnie :?: :?: :?: :duh: :duh: :duh:

Wizualnie to każda opona jest czarna i okrągła więc powinna pasować :!: :!: :!:

Tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i nie ma żadnego "wizualnie". Dla felgi 8x17 najwęższą zalecaną oponą jest właśnie 215/45, a optymalną zalecaną 225/45, ewentualnie można założyć oponę 205/40, ale nie 205/50. Tak przynajmniej mówią zasady montażu felg i opon. Zresztą nawet w tym linku na REALOEM szerokość opon jest podana 225/45.

 

To znaczy - możesz założyć opony 205/50, technicznie jest to wykonalne. Tyle, ze nie zalecane - uzyskasz tak lubiany przez wielbicieli tzw. German Style "naciąg" - opona będzie stale poddawana większym naprężeniom. niż te, do których jest przystosowana, więc będzie mniej wytrzymała i bardziej podatna na uszkodzenia, bardziej twarda, będzie słabiej przylegała do nawierzchni środkową częścią bieżnika.

 

A chyba nie o to chodzi?

 

P.S.

ze wszystkich danych wynika, ze zimówka powinna być 205/50
Konkretnie z jakich? Edytowane przez YatzeK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie :?: :?: :?: :duh: :duh: :duh:

Wizualnie to każda opona jest czarna i okrągła więc powinna pasować :!: :!: :!:

Tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i nie ma żadnego "wizualnie".

 

Nie zrozumiałeś mnie. Ja tylko chciałem powiedzieć koledze że pomiędzy oponą 215/45 a 205/50 - przystawiając je dwie obok siebie nie ma widocznej większej różnicy więc powinna wejsć na felgę-odpowiedź na pytanie kolegi

 

ewentualnie można założyć oponę 205/45, ale nie 205/50.

 

Wczym jest tak wielka różnica że nie można 205/50 założyc?

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem Cię doskonale. I wyjaśniłem dlaczego. Opon nie dobiera się wizualnie, tylko na podstawie zasad opracowanych i obowiązujących w branży od lat. I te zasady mówią, że MINIMALNA szerokość opony na felgę 8 cali to 215mm. 205 jest dopuszczalne przy profilu /40.

 

I nie pytaj mnie dlaczego, bo to już wyjaśniałem. Opony 205/50R17 DA SIĘ założyć na felgę 8x17. Ale z powodów które podałem nie jest to dobre rozwiązanie.

Wczym jest tak wielka różnica że nie można 205/50 założyc?
A tu mój błąd, przepraszam, miało być, że ewentualnie dopuszczalna jest opona 205/40 - już poprawiłem poprzedniego posta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

ze wszystkich danych wynika, ze zimówka powinna być 205/50
Konkretnie z jakich?

 

Na przykład z takich:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EL91&mospid=47671&btnr=36_0535&hg=36&fg=95

 

I to mnie właśnie dziwi, że na tak szeroką felgę taka wąska opona.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

ze wszystkich danych wynika, ze zimówka powinna być 205/50
Konkretnie z jakich?

 

Na przykład z takich:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EL91&mospid=47671&btnr=36_0535&hg=36&fg=95

 

I to mnie właśnie dziwi, że na tak szeroką felgę taka wąska opona.

Taaa...

Sprawdź dokładnie jaką szerokość ma ta felga, na przykład tutaj: http://felgenkatalog.auto-treff.com/ (podpowiem: to model 79), potem wrócimy do rozmowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jaka szerokość ma ta felga i wiem, że się nie powinno na taka zakładać opony 205. Jednak właśnie z katalogu realoem wynika, że się taka powinno zakładać. I to wzbudziło moje wątpliwości.

Nie zamierzam wracać do rozmowy z Tobą, bo nie odpowiada mi ton wszechwiedzącego profesora, który kazdej z tych opon spróbował, pożuł i wypluł...

 

Pozdrawiam

Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

instrukcja mówi, że na zimę masz mieć 225x45, lub 205x50 - nie mówi, że tylko 205

ten link co podałeś pokazuje felgę 7 cali, co możesz sprawdzić w linku od YatzeK, bo w Twoim nie ma podanego rozmiaru felgi, tylko opony...

Pozdrawiam,
Grzegorz

330Ci
276218_2.png

335d xDrive
1089970_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jaka szerokość ma ta felga i wiem, że się nie powinno na taka zakładać opony 205.
Czyli nie wiesz.

Ta felga ma szerokość 7 cali i jest wręcz książkowa dla opony o szerokości 205.

Jednak właśnie z katalogu realoem wynika, że się taka powinno zakładać.
W katalogu realoem - w linku który podałeś podany jest tylko rozmiar opony i numer katalogowy kompletnego koła. Nie ma natomiast nic o rozmiarze felgi więc nic takiego z tego nie wynika. Gdybyś sprawdził linka, który Ci podesłałem, znalazłbyś to:

%5B495%3A480%5Dhttp%3A//www.uwaga-pirat.pl/e34/felga.jpg

 

Nie zamierzam wracać do rozmowy z Tobą, bo nie odpowiada mi ton wszechwiedzącego profesora, który kazdej z tych opon spróbował, pożuł i wypluł...
Twoje prawo. Mi z kolei nie odpowiada podważanie informacji opartych na faktach bez uprzedniego sprawdzenia tychże. Ja nie chcę Ci dokopać tylko pomóc we właściwym wyborze. O co zresztą sam prosiłeś. A że wymaga to wytknięcia błędów, to cóż, takie życie.

A co do profesorskiego tonu - nie przeżułem wszystkich opon obecnych na rynku, ale pracuję w branży oponiarskiej i widziałem wiele rezultatów nieprawidłowego doboru opon. I wybulone opony czy pogięte felgi należały do tych najłagodniejszych.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam wracać do rozmowy z Tobą, bo nie odpowiada mi ton wszechwiedzącego profesora,

 

Nie tylko ty kolego to odczułeś. Ja też. Ale co tam , nie ma co zbaczać z tematu zbytnio.

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję najpierw uważnie czytać.

Pierwszy link jaki wkleiłem:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EL91&mospid=47671&btnr=36_0343&hg=36&fg=15

nr 3 na rysunku - felga aluminiowa - szerokość 8 cali.

Na stronie, którą mi podałeś - to felga numer 44.

 

Teraz sprawdź sobie jej rozmiar we własnych źródłach.

Ustal Swoje fakty i informacje jakie na nich opierasz, a potem mi pomagaj.

Ale dzięki za chęci.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję najpierw uważnie czytać.
Właśnie.

 

Pierwszy link - OK, felga 8-calowa.

Ale drugi - ten z oponą zimową

Na przykład z takich:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EL91&mospid=47671&btnr=36_0535&hg=36&fg=95

 

I to mnie właśnie dziwi, że na tak szeroką felgę taka wąska opona.

- to już felga 7-calowa, która jest właśnie zalecanym rozmiarem dla opony 205. I jeżeli na tej podstawie wyciągnąłeś wnioski o oponach na swoje felgi to szerokiej drogi.

 

Ode mnie tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dalej proponuje uważnie czytać.

 

Napisałem, że to przykład...

Poza tym nigdzie w fiszce z oponą zimową nie ma rozmiaru felgi. I stąd wynikała moja wątpliwość. Nie było żadnego pretekstu do wytykania niewiedzy i odsyłania do niewłaściwych stron.

Poza tym, dzięki za pomoc. Dobrej nocy. Proponuję zakończyć bezsensowny spór.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

@ttomaszz

pomieszałeś już swoje wypowiedzi :wink:

Twój pierwszy link pokazuje felgę z oponą 225, więc skąd wniosek, że na tą właśnie felgę BMW zaleca Ci na zimę oponę 205?

Pozdrawiam,
Grzegorz

330Ci
276218_2.png

335d xDrive
1089970_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ttomaszz

pomieszałeś już swoje wypowiedzi :wink:

Twój pierwszy link pokazuje felgę z oponą 225, więc skąd wniosek, że na tą właśnie felgę BMW zaleca Ci na zimę oponę 205?

 

W pierwszym linku jest opona letnia... Miał on tylko pokazać jaką mam felgę.

Jest to dosyć popularna, standardowa felga w 330d. Drugi link to zalecana do tego modelu opona zimowa.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wy sie pany rozwodzicie....

 

dla scislosci... ceny opon dosc mocno spadly... - 195/60/r15 bridgestone blizzak mozna kupic juz za okolo 200 zl nawet i taniej...

 

wiec ja nie widze sensu kupowania uzywek po 100 pare zl za sztuke...

 

bo po pierwsze patrzac ekonomicznie dluzej pojezdzimy - nowe - pewne - itd.

 

a po drugie ze zimowka tak naparwde jest najlepsza w pierwszym sezonie! pozniej jej aututy dosc mocno spadaja... i naparawde jest dosc duza roznica miedzy nowa zimowka i jedno sezonowa- sam to odczulem...

 

jest kilka taki testow w necie...

 

do tego jak ktos pisze ze po 5 sezonach ma bieznik 7 mm to albo odczytac z miarki nie potrafi albo auto w zimie stoi na tych zimowkach - bo tyle (7-8mm) maja nowe opony prosto od producenta.

 

http://www.sklepopon.pl/opona/bridgestone_blizzak_lm25_260.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fulda KRISTALL SUPREMO 205/50R17 - jezdził ktoś na tym może?

 

215/R16, kupilem nowe w zeszlym roku, niezle radza sobie na sniegu (ktorego praktycznie nie bylo), bloto odprwadza przyzwoicie, natomiast na czarne drodze subiektywnie wydaje mi bardzo slaba. Generalnie bardzo przecietna opona. Dla rozsadnych i rozwaznych kierowcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.