Skocz do zawartości

[COMPACT] Zawieszenie? Opony?


vising

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu próbach dobrania idealnego BMW dla mnie, przyszła kolej na Compacta.. Oczywiście jestem jego już szczęśliwym posiadaczem, od 2 m-c. Jak narazie samchód bardzo dobrze się sprawuje, jest zrywny a zarazem ekonomiczny (nie porównywać do poprzedniej 525i :P)

 

Ale mam z nim mały problem, nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim przypadkiem wśród BMW (a to już trzecie)..

 

Przy większych prędkościach, tył samochodu zachowuje się jakby podskakiwał, i rzucał na lewo prawo... Nie wiem, czy to norma wśród COmactów bo jest naprawdę króciutki.... Czy jest jakaś wada w aucie...

Myślę że opony nie mają tu większego znaczenia bo mam 195x60x15 a na takim rozmiarze, nie ma chyba obaw na polskich drogach :)

 

Co sugerujecie?

Było:

E36 318i '91

E34 525i '93

E36 318TDS '97 :)

Teraz:

????

Różnie to było ale z BMW do końca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

che che, jak ktoś nie wie niech nie pisze.

W compakcie niczego się nie ustawia. tam jest zawiecha z e30. Jak ci przeskakuje na boki jak wpadasz jednym kołem w dziurę to na 995 masz do wymiany belke. sam walczyłem z zawieszeniem w swoim przez parę miesięcy. W domu zostały mi niby proste dwie belki i komplet wachaczy. Na zbieżności okazało się że jest rozbieżny. a co do wymiany to metodą prób i błędów. okazała się belka, ale kupiona trzecia była dopiero prosta.

Więc najpierw zrób czy jest dobra zbieżność tyłu. Pojedż najlepiej na taką płytę co pokazuje odrazu. Jak będzie żle to raczej beleczka.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz dokladnie o co chodzi w serwisie bo ja ostatnio mialem miec na 99% do wymiany wahacze z przodu, okazalo sie ze do wymiany byly raptem laczniki stabilizatora... Dobry serwis prawde Ci powie... :) U mnie w compakcie nic nie rzuca to tak na marginesie a rozstaw osi w compact'ie jest dokladnie taki sam jak w innych wersjach E36 tylko jest krotszy z powodu braku "zwisu" tylnego ale napewno nie ma to wplywu na prowadzenie tylko na sama mase pojazdu :) W koleinach ten samochod po prostu jezdzi i rzuca, mam to samo w lecie przy oponach 205/60, teraz w zimie 185/65 ani nawet nie drgnie w koleinach, to opony. To zadna nowosc, nawet nowe BMW kolysaja na koleinach... Jednakze jesli to "typowe" bmwoskie rzucanie rozni sie od Twojego przypadku sugeruje sprawdzic samochod na plycie uwentualnie na szarpaku czy nie ma luzow w zawieszeniu by spac spokojnie a co wyjdzie to wyjdzie, tutaj napewno nie pokusze sie o diagnoze co to moze byc... :) Pozdrawiam!

 

Tutaj masz do obejrzenia tylne zawieszenie w compact:

 

http://bmwfans.info/original/E36/com/318tds-M41/ECE/L/M/1997/08/mg-33/ill-33_0999/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szkoda, ze udało mi się dopiero teraz zrobić, zbieżnośći.. I okazało się że tylnia zbieżność jest w całkowitej normie :/

A teraz pytanie? Co moze być przyczyną że tył mi rzuca na lewo, na prawo na śliskiej nawierzchni?

Było:

E36 318i '91

E34 525i '93

E36 318TDS '97 :)

Teraz:

????

Różnie to było ale z BMW do końca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w swoim compakcie mam to samo, sliska nawierzchnia to na zakretach dupą nosi, a jak jeszcze do tego załapiesz studzienke czy dziure to wogóle go nasuwa..

Pokazałem mechaniorowi i na oko stwierdził że tuleje tylnej belki do wymiany. będąc laikiem faktycznie po przygladnieciu pokumałem, że sa mocno wyrobione. własnie sie przymierzam do zakupu częsci i wymiany tych elementów i po cichu licze że to tylko to. Potem geometria i zbieżnośc i może bedzie si...

Spróbuj u siebie rzucic okiem jak to wyglada. sa dobrze widoczne pod progiem przed tylnim kołem..

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam to samo tez w compakcie

 

na suchej prostej drodze jezdzi sie ok, a na koleinach lub lodzie masakra... wrazenie jak by tylnia belka skrecala na boki.

 

powod:

do wymiany 2 tuleje trzymajace belke do nadwozia

 

jutro jade odebrac tuleje LAMFORDERA, bo w sobote nie mieli ich na stanie

i jakos we wtorek wyrzucam belke i wymieniam tuleje.

 

po skonczeniu prac dam znac czy sie poprawilo.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

watpie zeby rzucanie tylem w Compact`ie na sliskiej nawierzchni bylo normalne dla tego typu bMek - mam Compacta i w zakrety na sliskiej powierzchni wchodzi mi bardzo stabilnie i nie mam wrazenia ze cos zarzuca.Ja bym sprawdzil wahacze i laczniki.Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregorgd wlasnei wrocilem z warsztatu... masakra... robilem te tuleje razem ze szwagrem, wiec koszty robocizny sie nie licza, za tuleje lemfordera zaplacilem 55zl/szt, oryginaly z data wybita na 1995r tez byly lemfordera

 

ogolnie zeby to wymienic to ja juz wiecej tego nie tykam za rzadne skarby...

 

robilem to po raz pierwszy i ostatni, wyjelem:

wydech

odkrecilem wal,

wyjelem stabilizator

odkrecilem polosie

wyjelem dyfer

odkrecilem oba wachacze i przewody hamulcowe

 

dopiero wtedy wyszla mi belka poza auto

no i tu zaczely sie schody... nawet prasa nie dalosie wycisnac tuleji..ogolnie to tuleje mialem w 2 czesciach. wewnetrzna latala luzno, bo byla oberwana i to w 2 tulejach po obu stronach.

po 30 min zmagan mialem wyjete obie tulejki stare, nowe wcisnelem na prasie na tawot ;) i montaz w kolejnosci odwrotnej niz demontaz.

 

 

vitzeq ja u siebie wymienialem wszystko po kolei, przedne tuleje wachaczy, swoznie i auto nadla dziwnei sie prowadzilo. poczytalem troszke i doszedlem do tego ze to beda tuleje w tylniej belce.

Wymienilem je dzis i po wymianie autem mneij rzuca na boki, po torowisku tranwajowym mozna jechac bez problemow, autem przestalo wozic. teraz czekam na zmiane kol na letnie i auto na sezon 2008 mam przygotowane.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.