Skocz do zawartości

Czy w Polsce ważne jest obce prawo jazdy?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy można jeździć bez problemowo na prawo jazdy z innego kraju? A co będzie jak w Polsce dostaniemy >24 pkt? Można jeździć na innym prawku? Chyba Policja nie ma możliwości odebrać prawo jazdy robione po za granicami?

 

Czy ktoś się orientuje?

"... Jednością Silni, Rozumni Szałem... "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można jeździć bez problemowo na prawo jazdy z innego kraju? A co będzie jak w Polsce dostaniemy >24 pkt? Można jeździć na innym prawku? Chyba Policja nie ma możliwości odebrać prawo jazdy robione po za granicami?

 

Czy ktoś się orientuje?

 

Ja mam prawko białoruskie, ukraińskie, polskie, międzynarodowe i śmieszną kartę z Monaco...ha ha ha

 

Czasami jak gliniarz przykozaczy...zwłaszcza w moich "dzikich" stronach to wyjmuje wtedy wszystkie i misiek mięknie bo nie wie o co chodzi.

 

Nie przepadam za Panami,,,,chociaż zawsze się staram jezdzić rozważnie to jednak często mam do czynienia w Polsce...jak zwykle o jakieś pierdoły...chowają się Panowie po krzakach i tyle z nich pożytku moim zdaniem

 

P>S>

można jezdzić na obcym prawie jazdy...Swego czasu wielu ,którym zabrali polskie prawko za wódkę jezdzili zdawać na Białoruś

"Wierzę, że instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne dla naszych swobód niż armie. Poprzez kontrolę emisji kredytów, banki i korporacje zabiorą ludziom wszelką własność, dopóki ich dzieci nie obudzą się bezdomne w kraju, o którego wolność walczyli ich ojcowie."

T.Jefferson 1802 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majac prawo jazdy wydane w kraju unii mozesz po wszystkich krajach unii jezdzic bez problemu wiec takze i polsce. wiem ze do niektorych krajow wymagane jest prawojazdy miedzynarodowe, a czy my wymagamy od innych niz unia tego nie wiem.

 

jesli masz zagraniczne prawojazdy nie polskie, to nie daja ci punktow tylko placisz na miejscu kase za mandat, jak nie masz polskiej waluty jada gliniarze z toba do kantoru.

Tłumaczenia: niemiecki, hiszpański, włoski.

Pozdrawiam

Grzesiek

http://img53.imageshack.us/img53/3782/pict6529panoramaresize8pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalnie nie masz prawa mieć jednoczesnie polskiego i z kraju UE,dlatego ,że jesli robisz to legalnie to przy wyrabianiu np.niemieckiego musisz zdac polskie-powtarzam jesli robisz to zgodnie z przepisami.w druga strone tak samo,znam to z pierwszej reki,kuzyn pokazał policjantowi niemieckie prawko ten glina był kumaty i sprawdził ,ze ma tez polskie(jest juz działajaca baza danych-serio)skonczyło sie na wezwaniu do wydziału komunikacji i musiał sie okreslic które zdaje do urzedu.pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można jeździć bez problemowo na prawo jazdy z innego kraju? A co będzie jak w Polsce dostaniemy >24 pkt? Można jeździć na innym prawku? Chyba Policja nie ma możliwości odebrać prawo jazdy robione po za granicami?

 

Czy ktoś się orientuje?

 

Wszyscy moi znajomi i ja sam podczas pobytu w Polsce (pomimo posiadania polskiego) uzywamy hamerykanskie prawa jazdy. Na wyzej wymienione prawo jazdy nie mozna otrzymac zadnych punktow karnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można jeździć bez problemowo na prawo jazdy z innego kraju? A co będzie jak w Polsce dostaniemy >24 pkt? Można jeździć na innym prawku? Chyba Policja nie ma możliwości odebrać prawo jazdy robione po za granicami?

 

Czy ktoś się orientuje?

 

Wszyscy moi znajomi i ja sam podczas pobytu w Polsce (pomimo posiadania polskiego) uzywamy hamerykanskie prawa jazdy. Na wyzej wymienione prawo jazdy nie mozna otrzymac zadnych punktow karnych.

 

Dokładnie tak...podobnie jest z wieloma krajami nie należącymi do Unii.

 

Jak ktoś miał problemy i bał się punktów itp, to śmiało można było zawsze odszukać kontakt w necie osób, które pomagały "zdawać" prawko w Białorusi.

 

W Łukowie, Rzeszowie, Lublinie, Białej Podlaskiej było pełno ogłoszeń swego czasu w prasie i na słupach, przystankach

"Wierzę, że instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne dla naszych swobód niż armie. Poprzez kontrolę emisji kredytów, banki i korporacje zabiorą ludziom wszelką własność, dopóki ich dzieci nie obudzą się bezdomne w kraju, o którego wolność walczyli ich ojcowie."

T.Jefferson 1802 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LukaszPL, a podczas kontroli nie sprawdzają czy posiadasz prawko w Polsce? Właśnie sam mam DL z USA i wstyd się przyznać 22 pkt karne (15pkt w jednym mandacie, za "niepotrzebną polemikę", ech). Zastanawiam się właśnie, czy jak będę okazywał prawko z USA, czy nie spotkają mnie niemiłe konsekwencje, jak milicjant sprawdzi, że mam polskie i mam tyle punktów.

 

I jeszcze pytanko, czy jeśli zostaną mi np odebrane prawo jazdy, to czy mogę prawnie jeździć na prawku z USA? I hipotetycznie nie będę już musiał robić prawka w Polsce?

"... Jednością Silni, Rozumni Szałem... "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalnie nie masz prawa mieć jednoczesnie polskiego i z kraju UE...

A to dobre...

Mam zarówno polskie, jak i niemieckie prawko. Prawko w Niemczech musiałem zrobić ze względu na pobyt dłuższy niż 12 msc. na legalu jeszcze w połowie lat 90'tych. Wielokrotnie (4-5 razy) przedstawiałem policji niemieckie prawko (w Niemczech polskie nie było mi potrzebne, więc zostawiałem je w Polsce) i nigdy nie było to problemem. Może fakt, że blisko granicy temu sprzyjał i to, że legalnie pracowałem wówczas w Berlinie. Sądzę, że po wejściu do UE sytuacja nie uległa zmianie...

Pozdrawiam

Eulem

E39 [E34/E36]

a tu gram: http://s1.metaldamage.pl/c.php?uid=227838

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalnie nie masz prawa mieć jednoczesnie polskiego i z kraju UE...

A to dobre...

Mam zarówno polskie, jak i niemieckie prawko. Prawko w Niemczech musiałem zrobić ze względu na pobyt dłuższy niż 12 msc. na legalu jeszcze w połowie lat 90'tych. Wielokrotnie (4-5 razy) przedstawiałem policji niemieckie prawko (w Niemczech polskie nie było mi potrzebne, więc zostawiałem je w Polsce) i nigdy nie było to problemem. Może fakt, że blisko granicy temu sprzyjał i to, że legalnie pracowałem wówczas w Berlinie. Sądzę, że po wejściu do UE sytuacja nie uległa zmianie...

 

Niestety ale ulegla zmianie przed 2 laty wyrabialem niemieckie prawko i niestety polskie trzebabylo zdac w urzedzie :mad2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LukaszPL, a podczas kontroli nie sprawdzają czy posiadasz prawko w Polsce? Właśnie sam mam DL z USA i wstyd się przyznać 22 pkt karne (15pkt w jednym mandacie, za "niepotrzebną polemikę", ech). Zastanawiam się właśnie, czy jak będę okazywał prawko z USA, czy nie spotkają mnie niemiłe konsekwencje, jak milicjant sprawdzi, że mam polskie i mam tyle punktów.

 

Nie mysle aby sprawdzal czy posiadasz polskie prawo jazdy. Jezeli samochod ktorym sie poruszasz jest zarejstrowany na twoje imie i nazwisko i nagle policjantowi ktory cie kontroluje przedstawisz amerykanskie prawo jazdy oraz polski dowod rejstracyjny to teoretycznie bedzie mial podstawe aby sprawdzic czy nie posiadasz drugiego, polskiego prawa jazdy. Gdy jezdziesz zalozmy samochodem zarejstrowanym na inna osobe, lub z wypozyczalni i przedstawisz amerykanskie prawo jazdy nie mysle aby policjant byl az tak dociekliwy i sprawdzal tylko po to aby dolozyc ci punkty. Zawsze mozesz powiedziec ze przyjechales w odwiedziny do rodziny i pozyczyles samochod.

W moim przypadku jest to troche inaczej. Kiedy zdawalem egzamin na obywatelstwo zmienilem imie. Dlatego tez dane na polskim prawie jazdy nie pokrywaja sie z danymi na amerykanskim i teoretycznie figuruje jako dwie rozne osoby. Polski policjant nie ma niestety jeszcze mozliwosci sprawdzenia ze Jan Kowalski to ta sama osoba co John Kowalski albo Juan Kowalski. Nawet jezeli data urodzenia jest ta sama to w tym samym dniu mogly sie urodzic dwie osoby zarowno Jan jak i John Kowalski.

 

I jeszcze pytanko, czy jeśli zostaną mi np odebrane prawo jazdy, to czy mogę prawnie jeździć na prawku z USA? I hipotetycznie nie będę już musiał robić prawka w Polsce?

 

Pomimo ze zabiora ci polskie prawo jazdy nie maja prawa zabrac amerykanskiego. Bez konca na amerykanskim tez nie mozesz jezdzic. W przeciwienstwie do polskiego traci swoja waznosc i co 4-6 lat trzeba go odnawiac. Istnieje jeszcze szansa ze policjant nie doczyta sie ze prawo jazdy stracilo swoja waznosc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec jest tak:POLSKI POLICJANT MA OBOWIAZEK SPRAWDZIC CZY MASZ POLSKIE PRAWKO JAK ROWNIEZ KIM JESTES.To,ze tego nieraz nie robia to ich zwykle niedbalstwo,istnieje baza danych i od niedawna działa.Mój kyzyn ma w Niemczech imie Thomas a w Polsce Tomasz i go znalezli,ze to on.Także mysle ,ze miałeś do tej pory szczescie że nie trafiłeś na sumiennego gline.pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mysle aby sprawdzal czy posiadasz polskie prawo jazdy. Jezeli samochod ktorym sie poruszasz jest zarejstrowany na twoje imie i nazwisko i nagle policjantowi ktory cie kontroluje przedstawisz amerykanskie prawo jazdy oraz polski dowod rejstracyjny to teoretycznie bedzie mial podstawe aby sprawdzic czy nie posiadasz drugiego, polskiego prawa jazdy. Gdy jezdziesz zalozmy samochodem zarejstrowanym na inna osobe, lub z wypozyczalni i przedstawisz amerykanskie prawo jazdy nie mysle aby policjant byl az tak dociekliwy i sprawdzal tylko po to aby dolozyc ci punkty. Zawsze mozesz powiedziec ze przyjechales w odwiedziny do rodziny i pozyczyles samochod.

W moim przypadku jest to troche inaczej. Kiedy zdawalem egzamin na obywatelstwo zmienilem imie. Dlatego tez dane na polskim prawie jazdy nie pokrywaja sie z danymi na amerykanskim i teoretycznie figuruje jako dwie rozne osoby. Polski policjant nie ma niestety jeszcze mozliwosci sprawdzenia ze Jan Kowalski to ta sama osoba co John Kowalski albo Juan Kowalski. Nawet jezeli data urodzenia jest ta sama to w tym samym dniu mogly sie urodzic dwie osoby zarowno Jan jak i John Kowalski.

 

Echhh człowieku obyś się nie zdziwił podczas kontroli......

Może Polska nie jest Bóg wie jak rozwinięta ale krajem trzeciego świata też nie jest.

Nie wiem ile masz lat, jak dawno temu wyemigrowałeś z Polski ani kiedy ostatni raz tutaj byłeś ale sprawdzenie twoich danych osobowych nie sprawia raczej większych trudności.

Dla przykładu jakieś 8 lat temu został zatrzymany do zwykłej kontroli drogowej mój kuzyn który przyjechał na wakacje po kilkunastu latach pobytu w USA, oczywiście wylegitymował się prawem jazdy tamtejszym, wszystkie jego dane zostały sprawdzone i zweryfikowane pomimo tego że miał zmienione imię ( w USA, imię którym posługiwał się w Polsce nie występuje, więc dla uproszczenia życia zmienił na pospolite :wink: ).

Co za problem potwierdzić tożsamość osoby, nawet po zmianie imienia na podstawie daty urodzenia, miejsca, imion rodziców :?:

W/w sytuacja miała miejsce w jakiejś wiosce niedaleko Rzeszowa :wink: więc nie jest tak źle z dostępem do informacji jak Ci sie wydaje Łukaszu :wink:

 

 

I jeszcze pytanko, czy jeśli zostaną mi np odebrane prawo jazdy, to czy mogę prawnie jeździć na prawku z USA? I hipotetycznie nie będę już musiał robić prawka w Polsce?

 

http://polish.krakow.usconsulate.gov/service/informacje-dla-podrnych-i-osb-zamieszkaych-w-polsce/prawo-jazdy-w-polsce.html

 

 

Pomimo ze zabiora ci polskie prawo jazdy nie maja prawa zabrac amerykanskiego. Bez konca na amerykanskim tez nie mozesz jezdzic. W przeciwienstwie do polskiego traci swoja waznosc i co 4-6 lat trzeba go odnawiac. Istnieje jeszcze szansa ze policjant nie doczyta sie ze prawo jazdy stracilo swoja waznosc. :)

 

To ciekawa kwestia, generalnie każdego obywatela jakiegokolwiek państwa przebywającego na terytorium Polski obowiązuje prawo polskie ale czy policja może zatrzymać dokument takiemu delikwentowi :?: wcale bym sie nie zdziwił gdyby mogła, pod warunkiem że osoba ta miała zatrzymane prawo jazdy wydane w Polsce.

Może wypowie się tutaj jakiś policjant albo może kolega KUJON który zajmuje się tymi sprawami na co dzień :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Johny,w tym linku co podałes jest cała istota problemu tutaj dyskutowanego,W Polsce wiele sie pozmieniało od pewnego czasu i byle glina w Bździnowie Dolnym ma dostep do bazy danych,która niestety dla niektórych nareszcie działa.pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:dance: witam. Kolega ma dylemat. zabrali mu prawko na rok... po apelacji prokuratora dowalili mu jeszcze rok :duh: czyli juz ma 2 lata (rok juz przelecial) ale teraz sie zastanawia czy nie pojechac do UK tylko po to zeby tam zrobic prawko. Bo w polsce musi zdawac przeciez od nowa :oops: Przejdzie to czy nie podczas kontroli? :?: Prosze o komentarz DZIEKUJE I POZDRAWIAM :modlitwa:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.