Skocz do zawartości

Asystent hamowania awaryjnego - nie działa?


RobertP

Rekomendowane odpowiedzi

Mój  problem dotyczy co prawda G32, ale wyposażenie jest takie samo i tu jest więcej użytkowników. Do tej pory jeździłem 5GT F07, ale trochę się zestarzał i nie miał na wyposażeniu asystenta hamowania. Kiedyś jadąc w korku na A4 uderzyłem lekko w samochód przede mną. Dlatego wybór padł na następcę - 6GT. Auto jest z końca 2017r. Zgodnie ze specyfikacją ma wszystkich asystentów. Na trasie hamuje i przyspiesza za samochodami poprzedzającymi. Gorzej jest w mieście. Myślałem, że samochód zahamuje przed każdą przeszkodą. Wczoraj sprawdzałem go na parkingu i w garażu. Żona stała na parkingu kilka metrów przed samochodem. Podjechałem powoli i gdybym nie zahamował sam, uderzyłbym w nią. To samo z samochodami na parkingu. Czujniki sygnalizują zbliżanie ale nie hamuje sam. W garażu dojeżdża do ściany bez hamowania. Dzisiaj wyjeżdżałem ze skrzyżowania i z lewej nadjechał samochód - bez reakcji, a podobno powinna być. Asystent hamowania na pewno jest. Jak to jest u Was? Może coś muszę ustawić specjalnie. Wszystkie systemy mam na auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona stała na parkingu kilka metrów przed samochodem. Podjechałem powoli i gdybym nie zahamował sam, uderzyłbym w nią.

mistrz , testować asystenta hamowana na żonie

😁😁😁😁

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W zasadzie wystarczy poustawiać w menu co ma być włączone i ewentualnie w jakim stopniu auto ma reagować i interweniować i powinno działać. Przy parkowaniu samo hamuje przed ścianą, to samo dotyczy wykrywania ludzi i hamowania przed nimi (choć prawdę mówiąc na żonie nie sprawdzałem). Tak samo jazda w korku, sam hamuje za pojazdem poprzedzającym.

W poprzednim moim G30z 2018 działało to tak samo dobrze jak w obecnym, więc to raczej nie jest kwestia rocznika. Jedyne co to może Ci brakować którejś opcji: Active Protection lub Active Guard. U siebie mam obie).

Edytowane przez s0nar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest tak, że auto samo hamuje przed przeszkodą z przodu powyżej pewnej prędkości - chyba więcej niż 30km/h i najpierw jest to poprzedzone komunikatem wizualnym (czerwone auto na head-up), potem dźwięk i hamowanie.

 

Auto samo zahamuje przy parkowaniu - ale cofając. Gdy parkujemy powoli przodem, w garażu auto uderzy w ścianę - nie zahamuje (sprawdzone).

Testując na żonie jechałeś zbyt powoli 🙂 , nawet gdybyś jechał szybciej nie ma gwarancji, że system rozpozna osobę jako pieszego i też może uderzyć.

 Oprogramowanie wg mnie rozpoznaje czy przed nami jedzie auto i może nie reagować na inne przeszkody (jest bardzo uczulone na światła stop, jeśli są zapalone w poprzedzającym aucie system reaguje bardziej zdecydowanie).

Robiłem test automatycznego hamowania autem innej marki - postawiłem ogromny karton po lodówce na drodze - auto nie zareagowało nigdy, zawsze w niego wjechałem. Ale na drodze gdy są inne auta - zawsze reagowało bezbłędnie i w krytycznych sytuacjach najpierw ostrzegało a potem hamowało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Woytas napisał(a):

Żona stała na parkingu kilka metrów przed samochodem. Podjechałem powoli i gdybym nie zahamował sam, uderzyłbym w nią.

mistrz , testować asystenta hamowana na żonie

😁😁😁😁

Miała być teściowa, ale zrezygnowała w ostatnim momencie... 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, s0nar napisał(a):

W zasadzie wystarczy poustawiać w menu co ma być włączone i ewentualnie w jakim stopniu auto ma reagować i interweniować i powinno działać. Przy parkowaniu samo hamuje przed ścianą, to samo dotyczy wykrywania ludzi i hamowania przed nimi (choć prawdę mówiąc na żonie nie sprawdzałem). Tak samo jazda w korku, sam hamuje za pojazdem poprzedzającym.

W poprzednim moim G30z 2018 działało to tak samo dobrze jak w obecnym, więc to raczej nie jest kwestia rocznika. Jedyne co to może Ci brakować którejś opcji: Active Protection lub Active Guard. U siebie mam obie).

Mam u siebie: 

Asystent świateł drogowych

05ALActive Protection

05ATDriving Assistant Plus

05DNSystem wspomagania parkowania Plus

05DVZdalne parkowanie

08TFAktywna ochrona pieszych

Aktywny tempomat

Przy parkowaniu w garażu nie zatrzymuje się sam - czujniki działają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomi_ST napisał(a):

Wg mnie jest tak, że auto samo hamuje przed przeszkodą z przodu powyżej pewnej prędkości - chyba więcej niż 30km/h i najpierw jest to poprzedzone komunikatem wizualnym (czerwone auto na head-up), potem dźwięk i hamowanie.

 

Auto samo zahamuje przy parkowaniu - ale cofając. Gdy parkujemy powoli przodem, w garażu auto uderzy w ścianę - nie zahamuje (sprawdzone).

Testując na żonie jechałeś zbyt powoli 🙂 , nawet gdybyś jechał szybciej nie ma gwarancji, że system rozpozna osobę jako pieszego i też może uderzyć.

 Oprogramowanie wg mnie rozpoznaje czy przed nami jedzie auto i może nie reagować na inne przeszkody (jest bardzo uczulone na światła stop, jeśli są zapalone w poprzedzającym aucie system reaguje bardziej zdecydowanie).

Robiłem test automatycznego hamowania autem innej marki - postawiłem ogromny karton po lodówce na drodze - auto nie zareagowało nigdy, zawsze w niego wjechałem. Ale na drodze gdy są inne auta - zawsze reagowało bezbłędnie i w krytycznych sytuacjach najpierw ostrzegało a potem hamowało.

 

Mam 5AT plus , ale kiedyś cofając uderzyłem w słupek. Jedyna reakcja auta to sygnał i wizualizacja ,niestety jakimś cudem to zignorowałem bo nic nie było widać w lusterkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, s0nar napisał(a):

W zasadzie wystarczy poustawiać w menu co ma być włączone i ewentualnie w jakim stopniu auto ma reagować i interweniować i powinno działać. Przy parkowaniu samo hamuje przed ścianą, to samo dotyczy wykrywania ludzi i hamowania przed nimi (choć prawdę mówiąc na żonie nie sprawdzałem). Tak samo jazda w korku, sam hamuje za pojazdem poprzedzającym.

W poprzednim moim G30z 2018 działało to tak samo dobrze jak w obecnym, więc to raczej nie jest kwestia rocznika. Jedyne co to może Ci brakować którejś opcji: Active Protection lub Active Guard. U siebie mam obie).

Podpowiesz co i jak ustawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
22 minuty temu, RobertP napisał(a):

Podpowiesz co i jak ustawić ?

Nie pamiętam dokładnie ścieżki do poszczególnych funkcji, ale szukałbym m.in.:

- Active PDC (tutaj można ustawić czy pojazd ma hamować przy dojeżdżaniu do przeszkody podczas parkowania)

- Intelligent Safety (w G30 jest do tego nawet osobny przycisk obok włącznika świateł awaryjnych - po jego wciśnięciu wchodzisz do menu, w którym ustawia się szereg opcji związanych z bezpieczeństwem: m.in. ostrzeżenie przed najechaniem na przeszkodę wraz z opcją umożliwiającą samoczynne wyhamowanie, system rozpoznawania osób również z funkcją hamowania - np. jak Ci dziecko wybiegnie zza innego samochodu albo wtargnie na ulicę w innej sytuacji, ostrzeżenie o możliwości wystąpienia kolizji bocznej, o zjechaniu z pasa ruchu z ingerencją w kierowanie, ostrzeżenie przed zmianą pasa ruchu, gdy inny pojazd znajduje się w martwym polu, ostrzeżenie o pierwszeństwie przejazdu, wykrywanie sygnalizacji świetlnej itp. itd.). Tutaj też ustawiasz z tego co pamiętam czy kierownica ma wibrować i ewentualnie jak mocno przy konkretnym zdarzeniu.

Ponadto w BimmerCode można sobie zmienić warunki, w których poszczególne systemy są aktywne lub przy których w ogóle działają (np. prędkość, od której zaczyna działać jakiś asystent itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Godzinę temu, RobertP napisał(a):

Mam u siebie: 

Asystent świateł drogowych

05ALActive Protection

05ATDriving Assistant Plus

05DNSystem wspomagania parkowania Plus

05DVZdalne parkowanie

08TFAktywna ochrona pieszych

Aktywny tempomat

Przy parkowaniu w garażu nie zatrzymuje się sam - czujniki działają

Wygląda na to, że wszystko powinieneś mieć do tego czego oczekujesz. Active Guard w przedliftowym G30 też nie miałem (więc to musiało wejść dopiero w 2020 podczas liftingu), a wszystko śmigało jak należy (z tych funkcji, które wspominałeś). Jedyne co to w przedlifcie miałem Night Vision z rozpoznawaniem osób i zwierząt i to też potrafiło hamować przed ludźmi w ciemnościach. W polifcie nie ma już Night Vision, ale jest do tego jakiś inny radar, więc funkcjonalność (poza obrazem night vision na ekranie) jest zachowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w lci mam asystentów pro , wszystkie raczej  włączonne i auto potrafi zaareagować na np. zbyt szybko zblżającego się dzieciaka  na rowerze lub auto z poprzecznej , oczywiście również jak szybko zbliżasz się do auta z przodu, parkowanie tyłem się też zatrzyma, przód nie pamiętam ,  asystent jazdy w korku działa rewelacyjnie 

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Woytas napisał(a):

...  asystent jazdy w korku działa rewelacyjnie 

Chodzi Ci o aktywny tempomat ? Często w korku samochody poruszają się z prędkością 5-10 km/h. Wtedy też działa ? Wjeżdżając do garażu też ma być włączony, żeby nie uderzyć przodem w ścianę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem, jaki błąd popełniłem. Za każdym razem przy wjeżdżaniu do garażu, czy podjeżdżaniu do samochodów stojących na parkingu trzymałem nogę na hamulcu lub w okolicach hamulca. jakieś czujniki wychwytują to i "stwierdzają", że samochód jest pod kontrolą kierowcy i nie trzeba uaktywniać asystenta hamowania. Na razie nie mam odwagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System zatrzymujący samochód przy parkowaniu tyłem działa również z nogą na hamulcu, nawet ledwo się tocząc. Używam tego codziennie parkując.

Trzeba to mieć włączone. Zdjęcie znalezione w necie obrazuje sprawę ustawień, nie ma tu nic o dojeżdżaniu przodem (u mnie jest tak samo):

thumbnail.jpg.52ff9c8fcb84bb01e3d0ac7a6a5aec71.jpg

 

O innych wspomagaczach się nie wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Codziennie parkując tyłem do ściany cofam z nogą na hamulcu, ale już przestałem nawet obserwować jak blisko ściany jestem, bo wiem, że system "dociśnie" hamulec jakieś 15-20cm od ściany i zatrzyma mój wehikuł (obym się kiedyś nie zdziwił) 🙂 Także to chyba nie to, że trzymasz nogę na hamulcu. Bo nawet jak trzymasz to system nie pozwoli wjechać w ścianę - im szybciej jedziesz tym gwałtowniejsza ingerencja systemu (przy bardzo powolnym cofaniu jest to bardzo delikatna reakcja). Jest nawet taki filmik na YT gdzie gościu fajnie opowiada o M550i i przy okazji mówi, że systemy w G30 dbają nie tylko o życie kierowcy, ale i o lakier samochodu 😄 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lucas48 napisał(a):

System zatrzymujący samochód przy parkowaniu tyłem działa również z nogą na hamulcu, nawet ledwo się tocząc. Używam tego codziennie parkując.

Trzeba to mieć włączone. Zdjęcie znalezione w necie obrazuje sprawę ustawień, nie ma tu nic o dojeżdżaniu przodem (u mnie jest tak samo):

thumbnail.jpg.52ff9c8fcb84bb01e3d0ac7a6a5aec71.jpg

 

O innych wspomagaczach się nie wypowiem.

Dzięki 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, s0nar napisał(a):

Codziennie parkując tyłem do ściany cofam z nogą na hamulcu, ale już przestałem nawet obserwować jak blisko ściany jestem, bo wiem, że system "dociśnie" hamulec jakieś 15-20cm od ściany i zatrzyma mój wehikuł (obym się kiedyś nie zdziwił) 🙂 Także to chyba nie to, że trzymasz nogę na hamulcu. Bo nawet jak trzymasz to system nie pozwoli wjechać w ścianę - im szybciej jedziesz tym gwałtowniejsza ingerencja systemu (przy bardzo powolnym cofaniu jest to bardzo delikatna reakcja). Jest nawet taki filmik na YT gdzie gościu fajnie opowiada o M550i i przy okazji mówi, że systemy w G30 dbają nie tylko o życie kierowcy, ale i o lakier samochodu 😄 
 

 

Mój asystent nie reaguje przy wjeździe do garażu przodem (z nogą na hamulcu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)
W dniu 5.03.2024 o 09:06, RobertP napisał(a):

Mój asystent nie reaguje przy wjeździe do garażu przodem (z nogą na hamulcu).

Chwilę dziś czekałem w aucie, więc postanowiłem przejrzeć menu i faktycznie ten samohamujący asystent parkowania działa jedynie przy cofaniu i skręcaniu, gdy cofamy, a np. z boku istnieje przeszkoda. Wychodzi na to, że przy jeździe do przodu to nie asystent parkowania hamuje (ale nie sprawdzałem czy wyhamuje przed ścianą 🙂 Przed samochodami i ludźmi hamuje).

image.thumb.jpeg.985e4a3ba1bd5976578b0483fe48016f.jpeg

image.thumb.jpeg.eac89bf4d86a8cae52928b6660ee8f38.jpeg

Edytowane przez s0nar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.