Skocz do zawartości

Jakie felgi / opony do F3x


wuujtas7

Rekomendowane odpowiedzi

To celowy chwyt, aby nie mozna bylo wykorzystac posiadanych kol z poprzedniego modelu. Biorac pod uwage ceny kompletu kol z M-Pakietu, to dla BMW sprzedaz kol stanowi calkiem dochodowy interes. Do F34 na przyklad nie pasuja kola od f30, oferowane kola maja wyzsza cene, a ze wzgledu na stosunkowo mala ilosc ofert nie ma cen promocyjnych.

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

nie wiem czy celowy zabieg. Auta rosna, jest moda na wieksze kola. Wydaje mi sie, ze to co jest w F30 jest aktualnie standardem na rynku.

 

A F34 (3er GT) ma znow o 5% wiekszy profil. Tu akurat zastanawiam sie z czego to wynika, przeciez Auto az tak duzo wieksze nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze cena nie wzrasta analogicznie do obwodu tylko o 5% :)

 

a możecie polecić coś poza katalogiem BMW ?

 

Niektorzy polecaja AEZ Antigua, wygladaja jak orginaly M405, ale sa duzo tansze. Ich wada jest duzy ciezar, waza 16 kg, czyli prawie 2x wiecej niz original BMW. Jest tutaj troche informacji w innych postach na temat doboru kol i mozliwosci ich zakupu po atrakcyjnych cenach.

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy pomiędzy jednym rozmiarem kół jest znacząca różnica w poprawie/pogorszeniu komfortu? Jeździłem na 18. Było dla mnie za mało komfortowo. Czy przy 17 odczuję realną poprawę?

 

2. Czy na felgi od opon runflat można założyć zwykłe opony? Czy trzeba inne felgi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiego pytania. To oczywiście można założyć zwykłe opony na fabryczne felgi. Gdy 2 lata temu odbierałem samochód z salonu poprosiłem sprzedawcę o zamianę opon runflat na zwykłe. Tak więc z salonu wyjeżdżałem już na zwykłych. W ramach takiej zamiany nie wydałem ani złotówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek odebrałem od niego kompletne koła zimowe do F34 - na felgach 405M. Byłem u niego osobiście, bo mam niedaleko. Kompletne koła na Continental RunFlat z czujnikami wyniosły mnie 9000zł brutto. Facet bez problemu wystawia FV. Bez faktury można jeszcze coś utargować. Nie mam cienia wątpliwości, że to oryginały. BTW facet ma chyba największy wybór i magazyn nowych felg do m.in BMW w Polsce. Wszystkie ASO w Polsce razem wzięte nie mają takich ilości felg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez szukam felg na lato, czy ktoś może coś powiedzieć o tym sprzedawcy?

 

http://allegro.pl/oryginalne-felgi-19-bmw-f30-i5715392547.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiając decydując się na 320d musiałbym wziąć 16 calowe na start.

Do wyboru mam wersje z oponami:

Opcja 1) 205/60/R16

Opcja 2) 225/55/R16

 

Abstrahując od estetyki. Czy koła 16 calowe z opcji 1 (205/60) będą z silnikiem 320d dawały sporo mniej frajdy lub będą mniej bezpieczne? Jakie realnie odczuwalne różnice?

 

Pakować się w 225/55/R16? Czy te koła będą podobne w jeździe po zakrętach jak 225/50/R17? Ale bardziej komfortowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem 225/50/17. Na zimę dokupię chyba 16. W zależności od tego jak 17 się sprawdzą.

 

BTW dlaczego w PL sporo osób na zimę zakłada sobie mniejsze felgi i węższe opony? Chodzi o ochronę felg przy wjechaniu w często występujące dziury, czy co? Bo logika wskazuje, że przy mniejszej przyczepności brać szersze opony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie chodzi o: 1. większy nacisk na mniejszą powierzchnie co ma dawać lepszą przyczepność, podobno sprawdza się na śniegu ale jak często jeździ się zimą po totalnie zaśnieżonych drogach? Zwykle to co najwyżej błoto pośniegowe. 2. wyższy profil=mniejsze ryzyko uszkodzenia opony na jakiejś np. zalanej/zakrytej wodą /blotem/śniegiem dziurze lub innej przeszkodzie z czym raczej się zgodzę choć mając zwykłe opony w innym aucie przyciełem je, a w BMW felga większa, profil niższy i problemu nie ma. ROF chroni nie tylko przed przebiciem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś twierdzono że zimą węższe opony lepiej się sprawdzają - ale niedawno stwierdzono że to mit - szczególnie teraz gdy może tylko kilka dnie jest ze śniegiem czy lodem).

 

Jeśli cena nie stanowi problemu, to na zimę również wybrał bym R17, będzie to jeszcze jakoś wyglądało, bo R16 jest jednak trochę wizualnie za małe do F30.

Może do tych felg które zamówiłeś dokup zimówki, a na lato kup chociaż R18?

 

W Trójce mam na zimę R17 i nie wyobrażam sobie jazdy na mniejszych kołach (nawet na szczęście mniejsze mi do auta nie pasują).

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jednym z ważniejszych czynników jest Ekonomia.

Dla przykładu dla F20 cena jednej (1szt.) opony na tył dla 18 cali to coś około 1,6k PLN czyli ponad 3tyś za oś. Przy 16 calach cena spada do około 400 za sztukę czyli niecały tysiak za oś. Jak ktoś lubi liczyć sprawa wydaje się prosta:)

Stąd tak dużo teraz fajnych samochodów za około 200k na czarnych stalówkach. Niektórzy pewnie nie chcą wydawać 10k albo więcej za koła w których pojeżdżą przez 3-4 miesiace.

 

Jeśli chodzi o szerokość, to istotnym może być fakt, że w sezonie zimowo-jesienno-wiosennym dużo wiecej deszczowych dni a przy takich warunkach jak ma się szeroką gumę dużo łatwiej o aquaplaning (czy po polsku akwaplanacje, tak, mamy spolszczenie :)). Inna sprawa, że bmw zaleca opony jednakowego rozmiaru na obie osie, nawet jak przy letniej konfiguracji tył jest znacznie szerszy.

 

Jesli chodzi o śnieg to gdzieś widziałem opracowanie, że współczynnik tarcia śnieg- śnieg jest dosyć wysoki, dlatego na śniegu lepszą trakcję będzie mieć opona która więcej tego śniegu "złapie" w bieżnik.

 

A na lód to chyba wszystko jedno dopóki nie założy się opony z kolcami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno cena ma decydujace znaczenie.

W okresie letnim, kiedy przewazaja dobre warunki drogowe mozna zainwestowac w duzo drozsze opony niskoprofilowe nadajace sie lepiej do dynamicznej jazdy lub duzych predkosci. W zimie wychodzi sie z zalozenia, ze warunki na drodze nie pozwola na szybka jazde, wiec mozna zaoszczedzic kupujac tansze opony o mniejszych mozliwosciach. Ze wzgledow oszczedniosciowych jest mozliwosc np. zalozenia opon zimowych o nizszym indeksie predkosci (210) do 320d, ktorego Vmax wynosi 235 km/h.

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
225 trzyma trochę lepiej niż 205, natomiast kwestie różnicy w spalaniu są w zasadzie pomijalne (u siebie takowej nie zauważyłem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

225 trzyma trochę lepiej niż 205, natomiast kwestie różnicy w spalaniu są w zasadzie pomijalne (u siebie takowej nie zauważyłem).

 

Dokładnie, żeby była różnica pewnie trzeba by na hamownie wjechać i laboratoryjnie sprawdzić. A jak jest na drodze to pewnie większy wpływ ma to wiatr, albo samopoczucie kierowcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Moderatorzy
Czy zamawiał w końcu ktoś przez net felgi u tego sprzedawcy? Jeśli tak, to czy może się wypowiedzieć, czy rzeczywiście przyjeżdzają absolutnie gołe, bez dekielków, naklejek M, itp.?
Instagram: @kolczasty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felgi przychodzą bez dekli, możesz je dodatkowo zakupić za podajże 60 zł.

Nie wiem czy przychodzą bez naklejek m, bo zamawiałem zwykle felgi.

Potwierdzam ze felgi są nowe i oryginalne.

Pan wystawił fakturę VAT, także ja jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem felgi na zimę u tego sprzedawcy wzór 393, wszystko wyglada ok, ale od środka widnieje napis made in italy, podczas gdy felgi na których odebrałem auto z salonu są wyprodukowane w Czechach i widnieje na nich napis Ronal od środka. Felgi są ok wiec nie drążę tematu ale czy są oryginalne to głowy nie dam...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Life's too short to drive boring cars!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.