Skocz do zawartości

[F10/F11] Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP


Pemek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Efekt "gumowatości" pierwszych dwóch biegów na zimnym i przeciągania zmiany jest właściwie nie do wywalczenia w ramach gwarancji.

Po prostu wygląda na to, że ta skrzynia tak ma.

 

Czytałem ostatnio test Alft Romeo Giulii 2.2 Diesel 180 AT, która też ma tą skrzynię od ZF.

I dokładnie miała takie same "objawy" (mimo, że to był nowy egzemplarz).

 

Ale umówmy się - ta "gumowatość" nie przeszkadza jakoś specjalnie, to nie jest absolutnie szarpanie, bardziej efekt takiej "niechęci" skrzyni do wrzucenia wyższego biegu. Poza tym efekt szybko znika wraz z rozgrzewaniem się auta.

Jak nie jedzie się spokojnie - to właściwie ciężko wychwycić.

Ja to wychwyciłem tyko dlatego, że pierwsze 2 km po wyjeździe z domu mam taką trasę, że muszę jechać spokojnie i delikatnie (osiedle, szkoła, etc.). Jak ruszam z innego miejsca, gdzie nie muszę tak jechać, to właściwie nie zwracam na to uwagi... Poza tym odczuwam to głównie w zimie, jak faktycznie jest niska temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizyta w serwisie BMW się odbyła. Jazda testowa i opinia że jest wszystko ok :shock: tak ma być, ma redukować tak jak redukuje-wszystko dobrze i nie ma co się czepiać. Odradzono mi wydatki związane z kolejnym wgrywaniem czego kolwiek. Nadal jestem nie zadowolony. Wyraźnie odczuwam redukcje, czasem jest idealnie a od czasu do czasu coś jej odbija i wrzuca przy redukcji biegi w mojej ocenie za niskie do prędkości co wyraźnie zwalnia samochód. Już zgłupiałem - jak to jest u Was????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

gorik79, programowo niema możliwości korekty zmiany poszczególnych biegów w zależności od obrotów silnika.

Np:by pierwsze dwa biegi nie przeciągać a pozostałe przełączane były przy trochę wyższych obrotach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Cześć, to mój pierwszy post na tym forum.

 

Powyższy temat przeczytałem od 8 strony więc mam jako takie pojęcie. Zauważyłem, że ~80% osób mocno zaleca wymianę oleju w skrzyni. Rozumiem argumenty i zgadzam się z nimi, jednak czy na pewno w każdym przypadku? Uważam, że nie nikt nie podał konkretnych argumentów za tym by w sytuacji kiedy zalecany przegląd (ten po 80-120kkm ) został pominięty, a auto obcnie ma przejachane powyżej 180 kkm nadal ten olej wymieniać. Pierwsze wrażanie jest oczywiście takie, by wyminiać i to czym prędzej. Jednak przecież w tym czasie skrzynia już trochę sie zużyła, mogły pojawiać się mikro nieszczelności oraz luzy które są w tym momencie rekompensowane przez zalegający w nich olej, mówiąc wprost skrzynia jest uszczelniona. Co jeśli po dokładnym wypłukaniu starego oleju wlejemy nowy i podzespoły skrzyni nie będą już tak dobrze współgrały? Jak oceniacie Koledzy takie ryzyko?

 

Przychodzi mi jeszcze do głowy spuszczenie małej ilosci oleju i jego zbadanie pod kątem zawartości opiłków. Tylko jak ocenić czy zanieczyszczeń jest "dużo" czy "mało"? Tablic żadnych nie ma, a każda ocena będzie oparta na indywidualnych doświadczeniach mechanika.

 

Być może w takiej sytuacji najbezpiecznijesza będzie statyczna wymiana (+ miska z filtrem) bez wypłukiwania ewentualnych uszczelnień. Choć osobiście nie jestem zwolennikiem półśrodków to szuakam najlepszego roziwązania takiej sytuacji.

 

Skrzynia oczywiście GA8HP45Z, działa bez zarzutu. Auto sprowadzone 20kkm temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

@christo74

 

+ wymiana oleju w skrzynce Xdrive ( tu powinno sie co 50 tys km )

 

prosze podaj źródło tej informacji

 

Mnie nawet w BMW ASO cichaczem powiedzieli, że w teorii po ok 40tys km, ten olej nieoficjalnie trzeba wymienić, bo oficjalnie to jest do końca życia i 1 dzień dłużej. Jeszcze się śmiali jak im powiedziałem, że trzeba strzykawką odessać olej, to powiedzieli, że za dużo forów chyba czytam, bo w/g ich (tu mrugał mi okiem) trzeba ściągać całą skrzynię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

@christo74

+ wymiana oleju w skrzynce Xdrive ( tu powinno sie co 50 tys km )

prosze podaj źródło tej informacji

Mnie nawet w BMW ASO cichaczem powiedzieli, że w teorii po ok 40tys km, ten olej nieoficjalnie trzeba wymienić, bo oficjalnie to jest do końca życia i 1 dzień dłużej. Jeszcze się śmiali jak im powiedziałem, że trzeba strzykawką odessać olej, to powiedzieli, że za dużo forów chyba czytam, bo w/g ich (tu mrugał mi okiem) trzeba ściągać całą skrzynię.

 

Mieszacie wątki skrzyni aut. ze skrzynką xdrive ...

 

Widzisz ja wymieniłem olej w xdrive po 55 tys km i był jak NOWY , niepotrzebnie go wymieniłem ... przed wymianą warto sprawdzić strzykawką jaki jest kolor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja wymieniłem olej w xdrive po 55 tys km i był jak NOWY , niepotrzebnie go wymieniłem ... przed wymianą warto sprawdzić strzykawką jaki jest kolor

 

A widzisz zatem dzięki za poradę, niedługo dobijam do 40tys km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

Zafi napisał(a):

Widzisz ja wymieniłem olej w xdrive po 55 tys km i był jak NOWY , niepotrzebnie go wymieniłem ... przed wymianą warto sprawdzić strzykawką jaki jest kolor

 

nigdy tego nie napisalem :duh:

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już nie chcecie wymieniać oleju ja mądrzy wam sugerują to może macie metodę regeneracji tego oleju.

Ile kasy zaoszczędzicie ?

:mrgreen:

Mieszasz :mrgreen: to jest wątek o WYMIANIE OLEJU W SKRZYNI ZF8HP ja tyko mimo chodem wspomniałem o wymianie w XDRIVE bo padło takie pytanie i podobnie jak chłopaki radzą bez sprawdzenia wymieniłem olej w xdrive i na podstawie tego co widziałem to nie było zupełnie potrzeby wymiany tego oleju w moim przypadku . W związku z tym że skrzynie pracują w róznych warunkach i pod różnym obciążeniem to zanim wymienisz ten olej warto sprawdzić czy tego wymaga. Zakup ori oleju do xdrive to jakieś 100 pln + wymiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od roku :) przeczytałem cały... rok temu nie mialem zadnych objawow w szkrzyni teraz mam - gdy auto start stop mi wygasi silnik i po szybkim odpaleniu i czuc raz na jakis czas szarpniecie przy wrzucaniu jedynki... zapewne jest to ostatni moment na wymiane ....

 

po przeczytaniu tego watku wcyhodzi na to, że jedyną słuszną drogą jest metoda dynamiczna i Slusarczyk Auto... problem w tym, ze mam kawalek drogi do Tarnowa z Gdyni :)

 

 

Czy w 3city jest firma, ktora wymienia dynamicznie? Czy mial ktos podobne objawy?

 

 

Dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od roku :) przeczytałem cały... rok temu nie mialem zadnych objawow w szkrzyni teraz mam - gdy auto start stop mi wygasi silnik i po szybkim odpaleniu i czuc raz na jakis czas szarpniecie przy wrzucaniu jedynki... zapewne jest to ostatni moment na wymiane ....

 

po przeczytaniu tego watku wcyhodzi na to, że jedyną słuszną drogą jest metoda dynamiczna i Slusarczyk Auto... problem w tym, ze mam kawalek drogi do Tarnowa z Gdyni :)

 

 

Czy w 3city jest firma, ktora wymienia dynamicznie? Czy mial ktos podobne objawy?

 

 

Dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi :)

 

AUTOMAT w Miszewku. Myślę jednak, że w takim wypadku polecą Ci jednak

wymianę statyczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy wymieniał ktoś z was olej w auroservice grabowski w Izabelin Service?http://autoservice-grabowiecki.pl

 

Polecany na forum zakład w Legionowie ma wolne terminy dopiero w październiku:)

Jakieś opinie co do tego zakładu w Izabelinie ?

Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba z zwykłej sprawy problem tworzyć. W Polsce warsztatów jak grzybów po deszczu.

 

Ale jaki to problem?pytam.

We Wrocławiu jest kilka i twierdzą ze do ZF nie robi się metody dynamicznej bo tak zaleca producent. A są to zakłady na rynku od 20 lat. Inni twierdzą ze potrzeba na to min 20 L oleju itp. Wiec opinie odmienne od sprawdzonych na forum. Skoro mam jechac aż pod wawe to wole zapytać, może ktoś ma jakieś doświadczenia, podobnie jak dobre opinie o gorliku. I ot Caly problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
kolego wiaq zwolnił się któryś dzień po 15 sierpnia w razie czego proszę o kontakt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.