Skocz do zawartości

Czujniki Ciśnienia RPA w BMW F10


Tomek520dxdrive

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy ktoś miał problem z systemem monitorującym RPA w F10 xdrive. Generalnie złapałem gumę powietrze zeszło do 0, aczkolwiek czujnik cały czas świecił na zielono podczas jazdy. Samochód odwieziony przez pomoc drogową następnego dnia bo już ewidentnie był kapeć mimo opony runflat. Po zamontowaniu nowej opony przeprowadzałem testy z pracownikiem ASO obniżając ciśnienie do 1 bara, po przejechaniu kilku kilometrów również brak komunikatu, kontrolka świeci cały czas na zielono. W ASO zaktualizowali oprogramowanie kontrolki świecą dalej na zielono.

Jak dla mnie to system nie działa jeżeli przy braku powietrza dalej pokazuje że wszystko ok, oczywiście również podczas jazdy. Może ktoś miał podobne doświadczenia, sugestie?

System monitrujący w moim aucie to RPA, czyli czujnik w ABS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak system został zainicjalizowany przy prawidłowym ciśnieniu, tylko z jednego koła zostało spuszczone powietrze.

Z obniżonym ciśnieniem przejechałem tylko kilka km, żeby nie uszkodzić runflata, ale według wszelkich prawideł system powinien zadziałać na takim odcinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie system wyglada na to że nie działa, w ASO w innym samochodzie z takim samym systemem przeprowadzili test obniżając ciśnienie do 0.8 bara też im się nic nie zaświeciło że jest nie tak. Dla mnie to błąd technologiczny do którego BMW się nie chce przyznać. W ASO mówią że zrobili co mogli, BMW Polska mówi mi że system działa prawidłowo, chociaż cały czas czekam na pisemną odpowiedź. Auto jest na gwarancji, ale to dla nikogo nie ma znaczenia w końcu jest sprzedane to niech się klient martwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zmieniałem koła na zimowe, kazałem nabić 2,5B we wszystkie koła zatwierdziłem ciśnienie następnie pojeździłem z 2-3km. chłopaki spuścili do 1,5Bara na 1 kole pojeździłem parę km 0 komunikatu. Zastanawiam się czy nie dokupić tych czujników do kół mam wgrany soft z 2015 więc po LCI powinno działać chyba?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Czujnik ABS oblicza ilość obrotów koła i jeśli będzie porządna opona run flat z niskim profilem to po spadku ciśnienia zbyt mało opona "siada", zbyt mała różnica obrotów koła i komputer nie wykrywa, taka moja teoria.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System zachowuje się bardzo słabo, widać nie można na nim wogóle polegać. Generalnie myślałem że winne są runflat-y, ale jak nie działa to na zwykłych oponach to już porażka. Dla mnie BMW aspirujuje do marki premium, aczkolwiek podejście ASO i BMW Polska wygląda bardzo słabo. Problem z czujnikami występuje nie tylko w Polsce.

http://www.autoexpress.co.uk/bmw/5-series/59993/watchdog-faulty-safety-systems.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Dokładnie tak, musi być znacząca różnica w średnicy kół, aby system zareagował.

Przy niektórych oponach RF ten system działa średnio z uwagi na sztywne boki...

 

BTW: zawsze można założyć normalne czujniki ciśnienia i zakodować system RDC...

Swoją drogą chyba wszystkie modele pochodzące z rynku polskiego mają RDC (w seriach "F").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak być że system nie działa przy runflat-ach niskoprofilowych w moim przypadku fabryczne 18-tki, tylko jeżeli nie działa to po co sprzedają auta z tym systemem. W mojej F10 po facelift TPMS był w opcji, chociaż kupiona w Polsce w ASO.

 

Generalnie koła zimowe mam kupione też w ASO i z czujnikami, ale powiedzieli mi że nie da się tych czujników zsynchronizować z moim autem, więc jedynie pozostają czujniki firm trzecich z apką na telefon, albo z dodatkowym urządzeniem, chyba że ktoś ma doświadczenie jak podpiąć czujniki BMW, jeżeli ASO mówi ze się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie ostatnio wrzuciłem komplet drugi zimowy który dostałem przy kupnie auta i w zasadzie nie wiedziałem jak to działa . Opony bez runflat .

 

Wyjeżdżałem na pogrzeb się spieszyłem jadę i wyskoczył komunikat że ciśnienie spadło dojechałem na cpn a tam mały wkręt

Także bardzo szybko system zareagował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Też mam problem z RDC

Koła zimowe z czujnikami TPMS i jak inicjalizuje RDC w idrivie to cały czas mi wywala błąd. Najpierw że mało powietrza w jednym kole, za chwile że w drugim po czym wyświetla komunikat uszkodzony czujnik RDC skontaktuj się z serwisem, oponki na wyświetlaczu są na żółto najpierw jedna potem wszystkie cztery, tak mniej więcej. Ktoś miał podobny przypadek? Czy czujniki mogą "nie pasować", czy nie działają a może mają padnięte baterie. Próbowałem to wyłaczyć ESYS`em ale po zmianiew HU_CIC => RDC_SAFETY na nicht active nadal wywala błąd. Gdzieś doczytałem że można uruchomić odczyt z czujnika ABS`u czyli RPA ale nie bardzo wiem gdzie szukać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.