Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Odpowiem Ci na podstawie mojego doswiadczenia z moja hybryda F30 330e Miala 7kWh baterie i oficjalne WLTP 37km Z mojego watku Ci wkleje cytat: Jak naprawde jest w G60 550e trzeba by bylo porozmawiac z kims kto ja ma oczywiscie, ja sie z hybryd dawno wyleczylem po testowaniu ich w praktyce. PS. X2 M35i Coraz ciekawszy ten jezyk stylistyczny marki 😄
  2. To auto ma 19kWh baterie netto, ktora przy ~10% juz odpala silnik spalinowy bo sie do zera nie rozladowuje. BMW oficjalnie podaje zasieg 84-93km WLTP --> czytaj realnie moze ~70km latem i pewnie cos kolo ~50km zima Jak uzywasz webasto pod domem/praca to zima bedziesz mial moze 30-35km realnego zasiegu na pradzie czyli w moim przypadku ladowanie dzien w dzien jak chcesz jezdzic w trybie elektrycznym i korzystac z ogrzewania wnetrza (2x13km do pracy) 😕 Rzeczywiscie, dobra wiadomosc 👍 Czyli pewnie te 20kWh baterie upchali w podlodze (podwyzszone auto) Ja mysle ze ten etron nie bedzie mial tak kuriozalnej utraty wartosci chociazby ze wzgledu na to, ze jego cena katalogowa to 2/3 Taycana. No chyba ze ktos bedzie klikal wszystkie opcje dodatkowe to juz inna historia, na tym wiadomo ze producencie zarabiaja najwiecej. --------------------- PS. This is fine w wersji Audi: https://autokult.pl/koniec-audi-q8-e-tron-koniec-fabryki-w-brukseli-prace-straci-3-tysiace-osob,7119114486627104a "Audi potwierdziło, że 28 lutego ostatni Q8 e-tron zjedzie z linii produkcyjnej w Brukseli. Decyzja ta prowadzi do zamknięcia zakładu i zwolnienia tysięcy osób" "Tymczasem niemieckie fabryki Volkswagena mogą uniknąć podobnego losu dzięki chińskim producentom, którzy chcą rozszerzyć swoją obecność w Europie. Gernot Döllner z Audi zauważył, że takie działanie "obniżyłoby barierę wejścia dla tych konkurentów". " "Volkswagen niedawno ogłosił plany eliminacji ponad 35 tysięcy miejsc pracy w Niemczech, redukcję produkcji o około 734 tysiące pojazdów oraz przeniesienie części produkcji."
  3. Ja np osobiscie hybrydy bym kijem na dzis nie tknal bo i po co? Zeby ja codziennie ladowac w garazu z gniazdka zamiast raz w tygodniu jak elektryka? Zeby miec duzo mniejszy bagaznik? Zeby bez sensu serwisowac silnik spalinowy? Jakies swiece czy rozrzady wymieniac? W imie czego? Zeby kilka razy do roku nie musiec stac pol godziny na ladowarce DC w jakiejs trasie? Jezeli taka bedzie utrata wartosci to oczywiscie jest to piramidalna bzdura, auto ktore 3 lata z rzedu traci rocznie 20% swojej poczatkowej wartosci katalogowej to jakis potworek motoryzacyjny. Znajac zycie przy takiej wartosci rezydualnej to rabaty szybko beda rowniez po -35% i sie sytuacja ustabilizuje ^^
  4. Panamera to nie do konca ta sama klasa, jest bardziej luksusowa, bardziej komfortowa, Porsche mowilo ze jest miejsce i dla elektrycznego Taycana i dla elektrycznej Panamery. https://electrek.co/2024/03/04/porsche-panamera-ev-electric-taycan/ Co do tego ze elektryk musi byc tanszy ja sie ogolnie zgadzam - w elektryku jest DUZO, DUZO mniej drogich czesci mechanicznych, baterie tanieja szybko wiec nie widze absolutnie zadnego powodu zeby elektryki nie mialy byc tansze od porownywalnych aut spalinowych. Zreszta Tesla to udowadnia, za 250k PLN sprzedaja auto segmentu D, w pelni wyposazone, z osiagami rzedu 3s do setki. I tedy droga do elektromobilnosci - value. PS. "Future is now old man" - jak to FSD kiedys zatrybi to rzeczywistosc motoryzacyjna wywroci sie na swiecie do gory nogami. Nasze dzieci beda na nas patrzec jak na jakichs jaskiniowcow. https://x.com/i/status/1884457749226090590 Ano wlasnie - a w elektryku swiec nie ma, w Tesli w ogole przegladow ASO nie ma, wymiana filtra to 15 min roboty i koszt nie pamietam - z 200 PLN? I to nie jest kwestia czy kogos stac czy nie stac na te 6000 PLN, pytanie egzystencjonalne czy nie lepiej za te 6000 PLN pojechac sobie w weekend na narty i sie dobrze bawic zamiast karmic BMW.
  5. Ja bym to ujal inaczej. Cena 750k PLN za to auto to fantasmagoria ksiegowych Porsche. Odsetek jeleni (ludzi ktorzy sie nie licza z pieniedzmi bo "latwo przyszlo, latwo poszlo") jest dosyc maly a wiec i ceny rownaja do rzeczywistosci. Slonik tam widzi -35% a ja tam szczerze mowiac widze nadal roczne auto za pol banki, dobrze wyposazone, prestizowe, ok, ale ze srednimi jak na konkurencyjne elektryki osiagami w tej cenie. I z gigantyczna utrata wartosci w najblizszych latach. Roznica pomiedzy Panamera a Taycanem jest taka, ze Porsche jak nie chce placic gigantycznych kar za emisje to Taycany MUSI sprzedawac, nawet za -35% a Panamer nie musi. Gdyby bylo inaczej to mialbys dalej w sprzedazy Macany 2.0 a nie same elektryki. Albo jeszcze inaczej - przed Porsche bardzo trudne zadanie, by przekonac kupujacych, ze ich elektryki sa warte 2x wiecej niz elektryki konkurencji. Przy autach benzynowych im sie to udawalo. I czy to przez osiagi, czy komfort, czy technologie, czy wyposazenie, czy personalizacje - nie wiem, nad tym sie beda glowic decydenci. Na razie ludzie nie za bardzo chca placic x2 stad i gigantyczne przeceny i utrata wartosci.
  6. Ale wiesz, ze to samo sie tyczy tego Taycana za 750k PLN (katalogowo)?
  7. Tak swoja droga, biorac pod uwage, ze to raptem wersja 4S i do tego "tatowoz" to 12,3s do 200km/h robi kolosalne wrazenie. Moja stara TM3P miala 13,6s i wydawala mi sie juz bardzo szybka na autostradzie. Niesamowite jaki jest obecnie wyscig zbrojen i jak szybko sa poprawiane osiagi.
  8. Albo nie wybrzydzac i kupowac uzywane w przypadku BEV dopoki sie wartosc rezydualna nie ustabilizuje na rynku. Jest mnostwo porzadnych aut z mikro przebiegami np 2 letnich za 40-50% wartosci katalogowej.
  9. Nie wiem jak tam wyglada finansowanie w PL przy dzialalnosci teraz ale zerknij na FB grupy Porsche - sprzedaz Taycanow w PL wyglada tragicznie na rynku wtornym, kamien w wode jezeli chodzi o wartosc rezydualna (przedlifty, moze z liftami bedzie lepiej, nie wiem). Licz sie z tym, ze jak sie nic nie zmieni w tym temacie w PL to za 3 lata to auto bedzie warte nie wiecej jak ~250k, moze 300k PLN.
  10. Kolor zupelnie nie moja bajka ale chociaz dobrze wyposazone - jest soft close, jest PBP, jest skretna tylna os, panoramiczny dach etc Brakuje troche headupa ale to juz indywidualna decyzja czy potrzebujesz. A czy warte pol banki za rocznik 2024 to juz musisz sam sobie odpowiedziec, 750k PLN to cena abstrakcyjna i Porsche moze sobie rownie dobrze 2 miliony za nie wolac. Mnie troche zdziwilo, ze te CT sa generalnie male (bagaznik) jak na "rodzinne auto"
  11. Jezeli moj zakup i opinia o tym aucie powstrzyma chociaz jedna osobe na tym forum przed zakupem i4 to bylo warto, absolutnie szmatlawe auto 👍 Co do Taycana - absolutnie rozumiem, nowe auto za 2/3 ceny katalogowej to ma rece i nogi chociaz zastanowilbym sie nad wynajmem dlugoterminowym zeby nie zostac z reka w nocniku za 2 czy 3 lata. Podziekuj Tesli za wojny cenowe, nawet takie luksusowe firmy jak Porsche musza sie dostosowac. Pokaz link do tego auta, chetnie obejrze. PS. Pojezdzilem juz 2 Taycanami (oba sprzed liftu) - Turbo i bazowym CT, oba stoja na parkignu pod moja praca bo do ASO mam niestety daleko. Koledzy sobie chwala (poza spadkiem wartosci). Natomiast baletnica to to auto nie jest, GUI tez szalu nie robi (eufemistycznie mowiac). Moze po kilku tygodniach byloby lepiej, nie wiem. Za to komfort i poczucie "jakosci" na duzo wyzszym poziomie niz w Tesli bez dwoch zdan. PS. W Norwegii te Taycany 80-90% to bieda w srodku straszna - ani headupu, ani tylnej skretnej osi, ani soft close czy skorzanej desckirozdzielczej. Panamery byly duzo lepiej wyposazane chyba juz w podstawie bo wiekszosc aut na rynku wtornym ma te opcje.
  12. ahahahah, i tak to wlasnie z Toba slonik jest. Plucie na BEV, odgrazanie sie jak to wrocisz do diesla i bedziesz 180km/h jezdzil po 1000km bo technologia gowniana a jak przychodzi co do czego to bedzie kolejny elektryk. Jak to bylo w Biblii? Poznacie ich po czynach a nie slowach? --------------- Apropo GUI: Przesiedzialem w BMW 20 lat, im dalej w las (nowsze auta) tym gorzej jest z GUI. BMW nie potrafi, po prostu nie potrafi stworzyc przyjaznego, intuicyjnego systemu HMI obecnie. Seria G jezeli chodzi o GUI to apogeum glupoty, zagmatwania i nieprzejrzystosci (!) Odechciewa sie uzywac - ja doslownie nie klikam nic oprocz temperatury i radia/spotify (nie dlatego ze nie potrzebuje a dlatego ze sie maksymalnie irytuje) - nawet tak prosta rzecz jak nawigacja to porazka i wole ja w telefonie wlaczyc mimo ze nie ma nawet durnej tacki zeby nie trzeba bylo tego tel trzymac w reku czy na kolanach. Ustandaryzowane systemy Google badz Apple beda dla BMW aktem laski. I nie ma sie co obrazac - niemieccy inzynierowie nie potrafia jak amerykanscy inzynierowie w soft i trzeba to po prostu wziac na klate. Kiedys 10-15 lat temu auta nie mialy tyle softu/elektroniki w sobie i nie bylo problemu, dzis jest tragedia, BMW to firma mechaniczna a nie softwarowa i to widac z daleka. Moglbym wymienic z 10-20 rzeczy od reki ktore sa tak debilnie rozwiazane w GUI i4 ze to po prostu poraza (a mozna by je naprawic na szybko przez OTA bez problemu!) ale juz mi sie powoli odechciewa kopac z koniem, jest jak jest i trzeba chyba brac to na klate bo szkoda zycia na irytowanie sie. Jak na moje - BMW nie slucha klientow i uwaza ze wie najlepiej, to jest clue problemu z ta firma imho. Dopoki sprzedaz i marze sie zgadzaja - hej, co ja tam wiem, jestem zupelnym randomem z internetu.
  13. Nie wiem jak u innych ale u mnie z praktyki. Infotainment BMW (np w i4 M50) to w porownaniu do infotainmentu Tesli jedno wielkie, niefunkcjonalne gowno. Generalnie w praktyce w BMW wyglada to tak jak w Toyocie - nie dotykam tam nic w GUI bo jak mam sie przeklikiwac przez te tragicznie nieintuicyjne menu to mi sie po prostu odechciewa. Najlepsze GUI to BMW mialo jakies ~15 lat temu jak go praktycznie nie bylo, dzisiaj to jest jak soft z jakiegos tabletu z Alibaby za 100 PLN.
  14. https://www.caranddriver.com/news/a63576709/bmw-kills-idrive-knob/ A lyzka na to - niemozliwe. Ten najlepszejszy sposob interakcji z GUI znika? W premium BMW? I co teraz - mazianie palcami po ekranie jak w jakiejs plebejskiej Tesli?
  15. A Taycany nowe nie maja ~700km WLTP i podobnych osiagow? Cena oczywiscie z kosmosu, mowie o samej technologii. Co do iX - wartosc rezydualna jak kamien w wode - w NO 2 latki iX M60 z mikroprzebiegami chodza juz po 300k PLN gdzie nowki sa po 550-600k PLN, piekne czasy dla kupujacych i rwanie wlosow z glowy jak ktos kupil nowe na gorce. Bruktbil til salgs: BMW iX M60 - 2023 - Svart - 619 hk - SUVOffroad | FINN.no Bruktbil til salgs: BMW iX M60 - 2023 - Grå - 619 hk - SUVOffroad | FINN.no
  16. Ogladam ujecia z innych kamer. Doslownie niedowierzam, to jest kur** niepojete, jak go za to nie dojada to strace wiare w ludzkosc
  17. Oddawanie energii z elektryka do sieci czy innego urzadzenia to marketingowe gowno. Ilosc osob ktore beda z tego korzystac to promil promila. Moze raz w zyciu z tego skorzystasz jak sie bedziesz chcial pochwalic koledze na kempingu (tez watpliwe). Gdyby to bylo w opcjach do dokupienia nie wydalbym na to 1 zlotowki.
  18. "Przypadkowe" nazistowskie saluty. A dzisiaj: https://www.reuters.com/world/europe/elon-musk-appears-video-german-far-right-campaign-event-2025-01-25/ Mam nadzieje ze sie to rozniesie nie tylko na reddita https://www.newsweek.com/reddit-banning-x-links-2019994 Jak na moje Tesla na dzisiaj powinna sie odciac juz od Muska, zrobil sie zbyt toksyczna osoba, zbyt zradykalizowana i skoncentrowana na polityce. Szkoda ze zarzad to slupy. Stad wg mnie beda straty, najpierw wizerunkowe a potem juz finansowe, zbyt daleko to zaszlo.
  19. Cena jest imho zbyt wysoka - to dla tych co musza miec nowosc natychmiast. Za kilka mies powinna spasc i wtedy ktos kto szuka elektryka --> model Y jest nadal imho wyborem nr1 jezeli chodzi o szeroko rozumiane value. Wg mnie jak ktos juz ma model Y to zmiany nie sa na tyle duze zeby sie skusic na wymiane auta - ot duzy lifting. Co mi sie podoba --> powrocili do manetki z kierunkowskazami (czyli sluchaja sie klientow bo pomysl z przyciskami byl po prostu zly) i glupota a pokazuje jak Tesla jest przyjazna uzytkownikowi --> jak sie sklada tylne fotele (elektrycznie!) to przednie sie same przesuwaja do przodu i pozniej spowrotem do tylu. To jest glupota ale bardzo pomocna --> w moim modelu Y niejednokrotnie skladalem kanape z tylu i haczyla o przednie fotele zaglowkami, trzeba bylo isc do przodu, przesuwac je do przodu, wtedy tylne opadaly i mozna bylo spowrotem przesunac przednie fotele do tylu. To sa te drobiazgi za ktore uwielbiam inzyniering Tesli. Z tego co pamietam w nowej 5-er trzeba kanape kijem skladac od strony bagaznika bo pozalowali nawet na sprezyny (sic!) Jak na moje za kilkanascie miesiecy tak czy inaczej wloza do modelu Y z 10kWh ekstra i wtedy dopiero bedzie to auto kompletne jak na 2025r PS "This is fine" Najbardziej plusowane komentarze pod filmem, pieknie sie Musk popisal: "model SS coming soon" "Do you have to use arm signals instead of indicators?" "Berlin to Warsaw in one charge" "Putting on the turn signal suggests you are going to take the third right" "Does it come with "blitz charging"?" "The facelift really sets it apartheid from the old model." "Does satnav now direct you to Poland ?" "The self drive feature "was only following orders"" "Interior design by Hugo Boss?" "When is the performance version with swastika rims coming out?" "Hey Tesla, set destination for nearest gas station" "Ja Wohl"
  20. Piekne konsekwencje debilnego zachowania - reklama ktorej na pewno zyczy sobie kazdy producent aut. Elon Musk Controversial Salute Image Beamed on Tesla Factory in Berlin - Newsweek
  21. Stary, stanowczosc? Podczas II wojny swiatowej zginelo dziesiatki milionow ludzi, nazistowski salut to jedna z bardziej rozpoznawanych symbolik nazizmu i najgorszego, prawdziwego rasizmu. Nie wazne czy Twoj majatek to milion czy 400 miliardow, czy jestes Kowalskim czy Muskiem. Dojechalbym go za to pelna moca aparatu panstwowego (EU), inaczej wracamy do ciemnych, smutnych czasow co jest bardzo niebezpieczne. Ochydne zachowanie godne najwiekszej pogardy i ostracyzmu, nie ma zadnego usprawiedliwienia.
  22. Internet powoli sie budzi i zaczyna nazywac rzeczy po imieniu. Widze coraz wiecej serwisow ktore otwarcie nawoluja do usuwania linkow do X (Twittera) i wprowadzaja to natychmiastowo w zycie. Jezeli jeszcze kilku wielkich graczy (np norweski fundusz olejowy) zechcialoby nazwac rzeczy po imieniu (poki co sie odcinaja, kasa najwazniejsza) i sprzeda akcje Tesli to straty miliardera pojda w grube dziesiatki miliardow $. Tacy ludzie rozumieja niestety tylko pozycje sily. A nikt nie powinien byc ponad prawem. Jak na moje - na chwile obecna Musk jak duze dziecko testuje na ile moze sobie pozwolic, jezeli zobaczy ze nazistowskie saluty ujda mu plazem - nastepnym razem pojdzie jeszcze dalej. Tacy Niemcy powinni go natychmiast oglosic persona non grata w ich kraju, moze do tego zradykalizowanego mozgu by dotarlo, ze kazdy czyn ma swoje konsekwencje. A jezeli ktos jest na tyle glupi ze mysli ze to bylo "przypadkiem" - jak czesto wykonujecie nazistowskie saluty w towarzystwie? Zdarza sie wam? Dawno mnie nic tak nie strigerowalo.
  23. Mam w nosie stopklatki. Filmik ktory wkleiles jest zedytowany (gdy robi pierwszego sieg-heila to stacja TV pokazuje tlum i to jest wlasnie MANIPULACJA 🤮) Tu masz 2 jego sieg-haile, jeden po drugim: Tego sie nie da odzobaczyc i NIE DA SIE WYTLUMACZYC zadnymi wykretami, za cos takiego w Niemczech by go spalowali i wrzucili do wiezienia bo jest to NIELEGALNE, mam w dupie jak sie tlumaczy, zrobil to specjalnie naziol pier****. Popieranie AfD etc zbiera sie tylko w cala otoczke. Dla mnie to czerwona linia, uwielbiam Tesle i jak tylko go usuna z zarzadu chetnie odkupie wszystkie akcje, dla mnie koles jest spalony, za bardzo sie zradykalizowal, widac od kasy (jest najbogatszy juz na swiecie) teraz go naszla ochota na wladze ktora jest jak wiadomo ostatecznym afrodyzjakiem ego. 100% zgody, pojechal tam bo nabruzdzil na twitterze Zydom, byly niezreczne antysemickie twity a pozniej zeby probowac ratowac wizerunek pojechal momentalnie do Auchwitz, nawet mycke zalozyl lol Elon Musk visits Auschwitz after uproar over antisemitic messages on X | Elon Musk | The Guardian
  24. Czy jak kupowales swoje 2 elektryki to tak sie czules? Ze kupujesz "glupie napedy"? Ze robisz to za kare? Czy EU nakazala Ci wybor Twoich BEV? Najblizsze "zakazy" dla aut spalinowych sa o dekade do przodu a mimo tego juz dzis miliony ludzi na swiecie wybiera naped elektryczny. I co najsmieszniejsze - miazdzaca wiekszosc po latach jazdy BEV mowi "nigdy wiecej elektryka". Kary za nadmierna emisje dla producentow to NAJLEPSZE co moglo spotkac klientow - dzieki nim firmy legacy MUSZA sie starac robic coraz lepsze elektryki (zeby ludzie je chcieli kupowac), a nie NA ODPIERDOL, jak to mialy w zwyczaju jeszcze kilka lat temu. To dzieki m.in. tym karom auta elektryczne za kilka lat nie beda mialy praktycznie zadnych kompromisow w porownaniu z autami spalinowymi. Inaczej bysmy jezdzili jeszcze wiele lat hybrydami z 5kWh bateriami czy innymi Leafami/e-Golfami.
  25. Mi wydobycie ropy naftowej nie przeszkadza zupelnie, to nie ma nic wspolnego z elektromobilnoscia --> patrz Norwegia. Ropa jest i jeszcze wiele dekad bedzie potrzebna. Co do ludzi bijacych brawo --> ja mysle ze gdyby on tam powiedzial "Zydzi do gazu" to ten motloch tez by wiwatowal, bezrozumna tusza, nie przywiazywalbym do tego zadnej uwagi. Napisalem jak jest, co robie i dlaczego. Co do reszty - szkoda mi sie babrac w blocie, ulzyj sobie jak potrzebujesz 👍 Niech pieklo pochlonie BMW z ich gownianymi hybrydami. Wrzucac tam po 6 czy 7kWh to bylo od poczatku spluniecie klientowi w twarz. Auta robione po to by nie placic kar za emisje. To byl jedyny cel tego napedu. Technologicznie to jest dramat. Auto ma jedna zalete - jak ktos pojezdzi te 10km na pradzie to polubi elektryki. Cala reszta tego napedu to wady.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.