Czesc wszystkim zainteresowanym. Jako ze ani na polskich ani na zagranicznych forach nie znalazlem tego typu informacji postanowilem co - nieco napisac odnosnie zestawu GPOWER SKI do BMW M3 E92. Calosc zorganizowala i zamontowala mi firma MOTO-SPA prowadzona przez tutejszego forumowicza Kokos'a. Wykazal sie on pelnym profesjonalizmem i zaangazowaniem w projekt, za co jestem mu bardzo wdzieczny. Zacznijmy moze od tego co najbardziej nas interesuje: 1) OSIAGI Moj egzemplarz w serii legitymowal sie moca 388 koni (8% mniej niz podaje producent) oraz 366 nm momentu obrotowego. http://s8.postimg.org/yndguvlw5/hamownia_Przed.jpg Taka moc i moment zapewnialy mi osiagi mierzone na racelogic: 0-100: 4.9s 100-200: 10.8s 1/4 mili: 13.1s @ 178 km/h. Po zamontowaniu kompresora GPOWER SKI moc samochodu wzrosla do 462 koni (GPower deklarowal 520) oraz 471 nm (GPower deklarowal 525 nm) http://s8.postimg.org/xjtcix191/hamownia.jpg 0-100: 4.4s, 100-200: 8.1s 100-250: 8.3s 1/4 mili: 12.4s@194 km/h 1609m: 30.3s@274km/h https://www.youtube.com/watch?v=Si3n-_LexQo Osiagi SK2 na Stronie 27. Podsumowanie: jesli przeczytal bym ze po wydaniu tylu pieniedzy mam przyrost +42 konie wzgledem serii to nie kupil bym tego za cholere. ALE... Wrazenia sa niesamowite, jesli chodzi o osiagi. Auto zbiera sie od samego dolu i czuc popularne "kopniecie w fotel" wszedzie i zawsze, nawet jak jedziesz 200 na 6 biegu. Po roku uzytkowania GPower dal "gratis" softa z nielimitowanym VMAX, 333 km/h na liczniku to 304 km/h na gps i jest limiter, dalej nie chce isc :) https://www.youtube.com/watch?v=esv7tf08eTY Ja osobiscie z osiagow jestem ZADOWOLONY, auto bije M6 V10 a taki bym zamysl zamontowania kompresora. Dla porownania podam wam kilka innych czasow jakie mierzylem RaceLogiciem. (100-200 km/h) SLS Roadster: 8.7s E63 AMGs 4Matic: 8.6s M6 V10: 9.2s M5 V10: 9.8s (z pasazerem) I gdzies znalezione w internecie: Lamborghini Gallardo (500ps) 9.4s. Przyznacie ze moje 8.2s robi wrazenie, prawda ;)? 2) JAZDA Malo sie o tym pisze, ale jazda doladowanym samochodem wymaga troche wiecej uwagi niz wolnossacym. Przedewszystkim pamietamy nie tylko o rozgrzewaniu oleju ale takze o jego chlodzeniu. Wiec po ostrzejszej jezdzie musimy te 20-30 sekund poczekac zanim wylaczymy silnik. Auto stalo sie bardziej elastyczne, przyspiesza z kazdych obrotow z kazdego biegu, seryjne M3 WOGOLE nie ma porownania. Niestety sa tez wady, wada moze byc dzwiek w chwili gdy utrzymujemy pedal gazu, albo go puszczamy. Slychac wtedy jak powietrze krazy w okolicach kompresora, co w praktyce brzmi jak woda spuszczana z kibla. Doslownie. Za to dzwiek podczas przyspieszania? Bajka, jakby startowal odrzutowiec ktory wsysa wszystko co znajduje sie dookola, ten dzwiek bardziej mi sie podoba niz rasowy bas Audi RS czy Mercedesow AMG, nie wspomne juz o miedzygazach przy redukcji, ktorym obecnie dodatkowo towarzyszy swist powietrza opuszczany z kompresora. Spalanie uwaga -> spadlo ;) (przynajmniej srednie). Przed zamontowaniem kompresora mialem srednia w okolicy 14-15 litrow, co pozwalalo mi na przejechanie okolo 400 kilometrow na baku po miescie. Obecnie mam srednia 13-14 litrow co w praktyce wyglada tak ze jak mam przejechane 400 kilometrow to wlaczy mi sie "druga rezerwa". Oczywiscie czy agresywnej jezdzie spalanie wzroslo i to znacznie, mozna by powiedziec ze wskazowka od paliwa rusza nam sie w oczach (bo tak faktycznie jest) Czym wiec jest spowodowane nizsze spalanie? Otoz aby zamontowac GPower'a nalezy miec wgrany najnowszy soft silnika oznaczony kodem: 240E (ja mialem 80E). Z tego co zauwazylem to po wgraniu tego softu minimalnie ale zauwazalnie trzyma sie wyzsza temperatura oleju oraz wody. Co skutkuje nizszym spalaniem. Kompresor zaczyna dzialac od okolo 2 tys obrotow. Zatem jazda do 2 tys obrotow wplywa na: nizsze spalanie, a kompresora w ogole nie slychac. (2 tys obrotow na 6 biegu u mnie to okolo 80km/h) jest to wystarczajaca predkosc aby swobodnie poruszac sie po miescie. Podsumowanie: Jest to idealne rozwiazanie (moim zdaniem) podnoszace moc silnika do jazdy na co dzien. Jadac po autostradzie mozna albo bardzo szybko przyzwyczaic sie do tego halasu kompresora, albo wlaczyc glosniej radio :) 3) KOSZTA I SERWIS. Kompresor zakupilem "w promocji" na 30 lecie firmy GPower. Normalnie ten kompresor kosztuje 8199 euro netto, w promocji byl za 4199 euro netto. Jednak jak to w promocjach bywa nalezalo dokupic: - soft "zwiekszajacy" moc do 520ps. (500 euro netto) - kabelek GFlash (240 euro netto) - wgranie nowego softu w ASO BMW (600 pln - [Takie znizki tylko z MOTO-SPA]!) - koszta montazu: ~2,5 tys pln. (w tym umycie i nawoskowanie samochodu oraz zabezpieczenie wnerza na zime, taki mini detaling :) ) - g power oferuje zdjecie limitera predkosci ale kosztuje on 850 euro netto (!) Tutaj nie bede oszczedzal w slowach, chyba ich pogibalo ;) Gpower zaleca wymiane paska napedzajacego kompresor co 10 tys km, oleju w silniku co 10 tys km, oleju w skrzyni biegow co 20 tys km, oleju w dyferencjale co 20 tys km, swiec co 10 tys km, oraz w miare mozliwosci robic czeste inspekcje silnika. Coz, musze przyznac ze niewiele sie to rozni od tego jak dbalem o Mke obecnie, zatem w tym przypadku nic mi sie nie zmienilo. No, moze wymiana oleju w skrzyni biegow (dla manuala to koszt 100-150 pln) Po zakupie naturalnie zakupilem i zmienilem olej (silnik/skrzynia/dyfer) w MAutoCzesci u Adama (uzytkownik: gorik79) ktory oprocz wymiany oleju, dodatkowo fachowym okiem rzucil na jakosc montazu wykonanego przez firme MOTO-SPA i potwierdzil ze wykonali kawal dobrej i porzadnej roboty. Podsumowanie: nie wiem czy zaplacil bym za ten kompresor 8199 euro netto, czyli ponad 40 tys pln brutto (!). Natomiast mysle ze na pewno ten kompresor jest wart ceny, ktora za nia zaplacilem. Czestosc i gestosc serwisu mnie nie przeraza. Gdyz wlasciwie nie zmienila sie z mojego punktu widzenia. Minusem w lato na pewno beda nie szybko a BARDZO SZYBKO zuzywajace sie opony w tylu. 4)SUBIEKTYWNA OCENA. Pomimo malego wyniku z hamowni jestem bardzo zadowolony. Jesli masz M3 i myslisz nad zwiekszeniem mocy, dzwon do GPOWERA i zamawiaj zestaw :) Ale sa tez minusiki... - waga zestawu: - 52 kg (-10kg stare graty) daje to +42 kg do masy auta. Sprawdze na Torze w Poznaniu, ale mam wrazenie ze ta mase sie czuje. - slabe opaski elastyczne ktore trzeba co jakis czas "korygowac" nawet jak niewiadomo jak mocno je dokrecisz. http://s8.postimg.org/xz4mbxn6d/opaski.jpg - halas wody z kibla. - trzeba przeznaczyc dodatkowy budzet w okresie letnim na opony ;) To Chyba tyle. Zobaczcie sobie jeszcze zdjecia z montazu i inne takie ;) http://s8.postimg.org/z26d4xead/image.jpg http://s8.postimg.org/exhed79ud/image.jpg http://s8.postimg.org/ji3ks4tjp/image.jpg http://s8.postimg.org/650fpioph/image.jpg http://s8.postimg.org/djprhwal1/image.jpg http://s8.postimg.org/6vt5var2t/image.jpg http://s8.postimg.org/im73cojv9/image.jpg http://s8.postimg.org/5jbgtetn9/image.jpg http://s8.postimg.org/kul9u0qz9/image.jpg http://s8.postimg.org/bx55aenx1/image.jpg http://s8.postimg.org/ya8ajgzh1/image.jpg http://s8.postimg.org/h4q8ev4id/image.jpg http://s8.postimg.org/o2pr72d91/image.jpg http://s8.postimg.org/ifxznc045/image.jpg http://s8.postimg.org/3y0sfc8t1/image.jpg http://s8.postimg.org/mrmlcc711/image.jpg http://s8.postimg.org/mhf2szset/image.jpg http://s8.postimg.org/swe3pnz4l/image.jpg http://s8.postimg.org/xxlhr16l1/image.jpg http://s8.postimg.org/xyvfkg8et/image.jpg http://s8.postimg.org/w8ceiyqvp/image.jpg http://s8.postimg.org/w9qxq4i39/image.jpg http://s8.postimg.org/6s8j6j0d1/image.jpg http://s8.postimg.org/dwqcfk7md/image.jpg http://s8.postimg.org/m3ic74xp1/image.jpg http://s8.postimg.org/febsr4cd1/image.jpg http://s8.postimg.org/u02tfd95h/image.jpg http://s8.postimg.org/43952r5hx/image.jpg http://s8.postimg.org/ndg5m6rh1/image.jpg http://s8.postimg.org/j1rjx6kk5/image.jpg http://s8.postimg.org/8sz2rcwid/image.jpg http://s8.postimg.org/isykkzx5h/image.jpg http://s8.postimg.org/9z7o3wa6t/image.jpg http://s8.postimg.org/xepl98txx/image.jpg http://s8.postimg.org/qcrnn1qc5/image.jpg http://s8.postimg.org/qqszmnafp/image.jpg http://s8.postimg.org/kr58izpn9/image.jpg