Skocz do zawartości

Amortyzator prawy przód wymiana - pytanie


Prezioso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niestety wczoraj zaliczyłem dziurę w Krakowie która była zabójcza dla amortyzatora. Miałem wybór czołówka lub dziura... wybrałem to drugie i dzisiaj rano się dopiero okazało że zawias mocno stuka - pojechałem do diagnosty - i jest diagnoza - amorek pluje olejem i ma 15% tłumienia drgań (prawy przód). Lewy przód mam 70% -> w związku z tym pytanie - wymienia się wg "sztuki" parami, czy też przy tym poziomie lewego mogę sobie odpuścić ??

 

Proszę o sugestie i ewentualne polecenie dobrych amorów.

Kiss French. Wear Italian. Drive German.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku gdy lewy ma 70% sprawności wystarczyła by tylko wymiana uszkodzonego prawego bo nówka będzie miała ~85% sprawności.Choć teoria głosi aby wymieniać parami!Przejrzyj budżet domowy i zdecyduj - w ASO komplet na przód coś około 3600pln.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei słyszałem od pewnego diagnosty że nowy i w pełni sprawny amor ma ~70% :shock:

Ale myślę że jeśli zmienisz jeden, a ten drugi jest faktycznie w takim stanie jak piszesz to nic złego na drodze dziać się nie będzie :wink:

 

z zamienników polecam:

1.SACHS

2.KAYABA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niestety wczoraj zaliczyłem dziurę w Krakowie która była zabójcza dla amortyzatora. Miałem wybór czołówka lub dziura... wybrałem to drugie i dzisiaj rano się dopiero okazało że zawias mocno stuka - pojechałem do diagnosty - i jest diagnoza - amorek pluje olejem i ma 15% tłumienia drgań (prawy przód). Lewy przód mam 70% -> w związku z tym pytanie - wymienia się wg "sztuki" parami, czy też przy tym poziomie lewego mogę sobie odpuścić ??

 

Proszę o sugestie i ewentualne polecenie dobrych amorów.

 

Pieprzone drogi. Wezwałeś policje na miejsce?

Ciągnij pieniądze od ubezpieczyciela dróg. Ja w tym sezonie rozwaliłem dwie opony i jedną felgę. Na kasę jeszcze czekam, ale nie popuszczę.

 

Jeden amorek możesz zmienić, ale najlepiej jak będzie identycznej firmy jak ten stary.

_____________________

Sprzedam nowy filtr powietrza MANN C31143 BMW E60 E61 E63 E64 - 90 zł z wysyłką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie też o Policji dopiero dzisiaj pomyślałem ... ale wpadłem w dziurę w zasadzie nie pierwszą i pewnie nie ostatnią - i na początku nie było niepokojących objawów. Zatrzymałem się sprawdziłem felgę i oponę na miejscu i nic. Później byłem u kontrahenta i też nic - nawet jak po akcji do domu wracałem(90km) nic nie było słychać. Dopiero dzisiaj z samego rana jak ruszyłem to przy pierwszym "garbie" zastukało. Ale dopiero przy drugim trzecim coraz głośniejszym stwierdziłem że jadę do diagnosty bo mi coś nie gra - nawet olej mam na nadkolach i drzwiach :( . Pojechałem i się potwierdziło - co ciekawe felga 16" trapezstyling czyli standard wytrzymała gdyż ją też dzisiaj sprawdzałem u wulkanizatora i toczy się równo :).

 

Póki nie masz urwanego czegoś lub padniętego (koło felga) i nie wezwiesz Policji na miejsce... późniejsze dochodzenie roszczeń jest można rzec bezpodstawne.

Kiss French. Wear Italian. Drive German.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Kiedys w E39 wymieniłem jeden amortzator z przodu, mimo , że kupiłem 2 z zamiarem wymiany, ale koledze nie starczyło czasu i stwierdziliśmy ze wymieni sie drugi jak padnie. Wytrzymał jeszcze 3 lata, a nie wiem ile juz przejeździł. Nie znaczy ze polecam wymieniac jeden, ale mówie o swoim doświadczeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie też o Policji dopiero dzisiaj pomyślałem ... ale wpadłem w dziurę w zasadzie nie pierwszą i pewnie nie ostatnią - i na początku nie było niepokojących objawów. Zatrzymałem się sprawdziłem felgę i oponę na miejscu i nic. Później byłem u kontrahenta i też nic - nawet jak po akcji do domu wracałem(90km) nic nie było słychać. Dopiero dzisiaj z samego rana jak ruszyłem to przy pierwszym "garbie" zastukało. Ale dopiero przy drugim trzecim coraz głośniejszym stwierdziłem że jadę do diagnosty bo mi coś nie gra - nawet olej mam na nadkolach i drzwiach :( . Pojechałem i się potwierdziło - co ciekawe felga 16" trapezstyling czyli standard wytrzymała gdyż ją też dzisiaj sprawdzałem u wulkanizatora i toczy się równo :).

 

Póki nie masz urwanego czegoś lub padniętego (koło felga) i nie wezwiesz Policji na miejsce... późniejsze dochodzenie roszczeń jest można rzec bezpodstawne.

 

 

Na Twoim miejscu jechałbym w to miejsce jeszcze raz, np. dzisiaj i stanął obok tej dziury i zadzwonił po Policję. Powiesz, że masz rozwalony amorek, po wjechaniu w tę dziurę. Następnie zgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela i czekasz na kasę. Polecam Ci to zrobić, ponieważ takie bagatelizowanie problemów drogowych odbija się na Nas wszystkich. Płacimy olbrzymie podatki w paliwie a drogi są tragicznym stanie.

_____________________

Sprzedam nowy filtr powietrza MANN C31143 BMW E60 E61 E63 E64 - 90 zł z wysyłką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie opłaca mi się gonić samochodu 90km w jedną stronę (180km w sumie)

2. Z amortyzatorem sprawnym w 15% daleko mogę nie zajechać

3. Jak udowodnić że stało się to AKURAT tutaj a nie w dziurze 20km wcześniej i skąd mam takową diagnozę na miejscu ? Co innego jakbym rozwalił felgę i pękła opona lub gdyby wyrwało zawieszenie ;)

4. Felga jest prosta - sprawdzałem wczoraj o czym pisałem

5. Stał znak o którym mowi Tora - tylko nie wiem czy to coś zmienia - bo jak mam tamtędy NIE JECHAĆ skoro TO JEST DROGA PUBLICZNA i jest jedyną droga dojazdu do miejsca docelowego. Ostrzegają ale nie zwalnia ich to z odpowiedzialności że droga która utrzymywana jest min. z moich podatków nie jest bezpieczna. Biorą za to odpowiedzialność - bo gdyby nie brali powinni ją po prostu ZAMKNĄĆ

 

Z doświadczenia i od znajomych wiem że wypłacają odszkodowanie za EWIDENTNE uszkodzenia (felga/opona/wyrwane zawieszenie) niemniej jednak za takie coś będzie ciężko ...

Kiss French. Wear Italian. Drive German.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku gdy lewy ma 70% sprawności wystarczyła by tylko wymiana uszkodzonego prawego bo nówka będzie miała ~85% sprawności.Choć teoria głosi aby wymieniać parami!Przejrzyj budżet domowy i zdecyduj - w ASO komplet na przód coś około 3600pln.

Koszt całkowity w ASO to 2735,2zł brutto za dwa amorki do zawieszenia sportowego, nowe podkładki, nakrętki etc. z wymianą. Robiłem to u siebie jakieś 20 miesięcy temu

BMW to jest to co lubię najbardziej! Freude am Fahren!

http://img.userbars.pl/120/23959.gif

http://img153.imageshack.us/img153/6728/aaad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwalenie amorka to ewidentnie coś rozwalonego.

Ja bym pojechał. A nawet jeśli znak stał to powiem Ci tak, nie musiałeś akurat wpaść tam gdzie on stoi. Niczego Ci nie sugeruje, pomyśl. Nie popuszczaj gnojom.

Sporządzenie notatki przez Policję to tylko 15 minut i już możesz uderzać do ubezpieczyciela dróg. Policja wszystko Ci powie.

_____________________

Sprzedam nowy filtr powietrza MANN C31143 BMW E60 E61 E63 E64 - 90 zł z wysyłką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co jechać taki kawał – znajdź sobie jakąś ładną dziurkę w twojej okolicy stań z 50m za nią i zadzwoń na Policję że wpadłeś w nią i huk był taki że zapewne coś się musiało stać z samochodem i co robić dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co jechać taki kawał – znajdź sobie jakąś ładną dziurkę w twojej okolicy stań z 50m za nią i zadzwoń na Policję że wpadłeś w nią i huk był taki że zapewne coś się musiało stać z samochodem i co robić dalej.

 

No nie chciałem tego tak dosłownie mówić ;)

 

Znaleźć dziurę w tym "dziurawym" kraju to nie problem :). Ostatnio widziałem takie, że oprócz uszkodzenia samochodu można było się zabić lub doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu... :mad2:

_____________________

Sprzedam nowy filtr powietrza MANN C31143 BMW E60 E61 E63 E64 - 90 zł z wysyłką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się patyczkować ja miałem podobny przypadek (albo omijam dziurę albo czołówka). Zgłosiłem na Policję ale kazali czekać 1,5 godz. nie maiłem czasu więc miłej Policjantce powiedziałem aby przyjęła zgłoszenie prosiła tylko jak mam w telefonie aparat to abym zrobił zdjęcia dziury oraz okolicy np. numerem jakiegoś domu dodatkowo jak widać uszkodzenie zdjęcie uszkodzenia. Dalej telefon do Zarządu Dróg tam udzielili dokładnych informacji jak się składa wniosek o wypłatę odszkodowania (bili ubezpieczeni w Allianz). Z mojej strony aby nie była problemów z odszkodowaniem jazda do serwisu BMW sprawdzenie zawieszenia wycena. Wszystkie dokumenty wniosek, zdjęcia i wycena do ZD kopie zachowane z potwierdzeniem zostawić dla siebie pozostaje czekanie i walka z ubezpieczycielem który jak zwykle chce nas wywalić na kasę nie popuszczać. Ja wygrałem swoje, ale mogłem zgodnie z roszczeniami więcej ale tylko przez sąd ale i tak jest OK co wypłacili.

 

Co do amorów to ja wymieniłem oba chociaż ten którego nie uszkodziłem miał 80%, a uszkodzony 46% do tego od uderzenia lał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Ktos orientuje sie jaka jest cena wymiany całego zawieszenie,przód i tył w aso w Polsce,a moze polecacie kogos,mysle o wojewodztwie lubleskim lub wawa????

Sprzedam bmw e36 http://tablica.pl/oferta/bmw-318i-e36-CID5-ID4w39t.html?action=show&id=66505631


...nawet gdy rodzinie twej łzy do oczu się cisną,przenigdy nie współpracuj z pi.......ą policja.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj byłem na bad.tech. i pytałem diagnosty. 75% to najniższa wartość sprawnego amortyzatora. Przy 74% nie ma prawa wbić ważnego przeglądu. Ale tylko o przegląd tu chodzi, a o własne bezpieczeństwo. Ja bym się nie zastanawiam i wymienił cały przód. Sprawdź też jaką sprawność masz z tyłu.

Ostatnio szukałem do 530xd, najlepsze podobno są Bilsteiny albo Sachsy.

 

http://moto.allegro.pl/lodz-sachs-przod-tyl-bmw-e60-xi-i-xd-i1913638839.html

 

Komplet przód-tył za 2450zł. Do tego dochodzi jeszcze parę pierdół, ale łącznie z wymianą w M-Auto ( nie jest to ASO ) zaśpiewali 4000zł bodajże...

Po wymianie auto jeździ jak nowe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!

Mam takie pytanie: da rade wymienić samemu amortyzatory przednie w e61 czy są jakieś niespodzianki typu potrzebne jakieś "specjalne" narzędzia? Wymieniał ktoś sam? Proszę o odpowiedź.

Pozdr!

 

EDIT: sorry, że taki stary temat odkopałem, ale nie zauważyłem daty, a nie chciałem zakładać nowego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wiem ze temat stary ale mam pytanie

Ostatnio zauważyłem ze jak podczas skrecania (pelny skret) wjade na jakis wyboj typu wystajaca plytka chodnikowa lub dziura to z okolic zawieszenia slychac tak jak by metal uderzal o metal. Mialem wymienione oba wahacze i drazki kierownicze. Gdzies czytalem tez zeby sprobowac dokrecic kolumne macphersona. Dzis zagladajac pod maske wypatrzylem po 3 śruby na kielichach wiec sprobowalem je dokrecic. Dokrecilem kazda po ok pol obrotu i zauważyłem ze mozna dalej dokrecac ale sie balem zeby cos nie urwac wiec przestalem i z tad pytanie. Czy one maja byc dokrecona do oporu (tzn ile sie da oczywiscie bez przesady) czy jest jakis moment ktorym trzeba dokrecac i czy dokrecajac je przetsawi sie zbierznosc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w e60 przedni zawias to tzw mcpherson - amor jest sztywno polaczony ze zwrotnica wiec jezeli skrecasz kolo to i amor sie skreca (w przeciwienstwie do zawieszenia wahaczowego gdzie "amor"/"amor ze sprezyna" przypiety jest do jakiegos wahacza i sie nie skreca)

 

Konsekwencja skrecania sie amora jest koniecznosc stosowania jakiegos mechanizmu umozliwiajacego to.... nie wiem jak jest w "buniach" ale obstawiam, ze moze tam byc jakies ogumowane lozysko czy tez osobno lozysko i osobno gumowa poduszka i moze lozysko sie wysypalo albo ta guma i dlatego stuka?

Amorki tez moga stukac (kiedys byla seria wadliwych bilsteinow co stukaly juz jako nowe...)

Przemek

400ps/830Nm ( a było tylko 235 :D)

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=155&t=299251

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na bad.tech. i pytałem diagnosty. 75% to najniższa wartość sprawnego amortyzatora. Przy 74% nie ma prawa wbić ważnego przeglądu. Ale tylko o przegląd tu chodzi, a o własne bezpieczeństwo. Ja bym się nie zastanawiam i wymienił cały przód. Sprawdź też jaką sprawność masz z tyłu.

Ostatnio szukałem do 530xd, najlepsze podobno są Bilsteiny albo Sachsy.

 

http://moto.allegro.pl/lodz-sachs-przod-tyl-bmw-e60-xi-i-xd-i1913638839.html

 

Komplet przód-tył za 2450zł. Do tego dochodzi jeszcze parę pierdół, ale łącznie z wymianą w M-Auto ( nie jest to ASO ) zaśpiewali 4000zł bodajże...

Po wymianie auto jeździ jak nowe!

 

A to ciekawe. U mnie na badaniach wyszlo ok 70% i sam bylem zdziwiony, ze tak malo, zaczalem wiec wypytywac diagnoste. Ten powiedzial, ze wartosci dla BMW sa zawsze zanizone, ze wzgledu na specyficzne zawieszenie i opony RoF, i ze w tym przypadku 70% to jeden z lepszych wynikow dla BMW. Bez problemu dostalem pieczatke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na bad.tech. i pytałem diagnosty. 75% to najniższa wartość sprawnego amortyzatora. Przy 74% nie ma prawa wbić ważnego przeglądu.

A to ciekawe. U mnie na badaniach wyszlo ok 70% i sam bylem zdziwiony, ze tak malo, zaczalem wiec wypytywac diagnoste. Ten powiedzial, ze wartosci dla BMW sa zawsze zanizone, ze wzgledu na specyficzne zawieszenie i opony RoF, i ze w tym przypadku 70% to jeden z lepszych wynikow dla BMW.

a cos kojarze ze mialem 75%... auto to 530xd na RF z przebiegiem 200tys tz "krajowe" z 2008r

co do "nie ma prawa wbic pieczatke"... mam jedne auto gdzie mialem sprawnosc 65% (kayaby najtansze po 70tys) i przeszlo normalnie - rozrzut tych maszyn mierzacych tez jest spory...

Nie wiem co jest specyficznego np. w zawieszeniu przednim.... fiat uno, ford focus, vw golf i od zaj... innych aut tez ma mcphersony. Wahaczowe bez belki skretnej na tyle jest troche nakomplikowane fakt ale tez nie jest niczym egzotycznym .. mialem podobnemam takie w kilku autach... celica z 91r, honda civic z 96r, exeo 2010)

Przemek

400ps/830Nm ( a było tylko 235 :D)

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=155&t=299251

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.