Skocz do zawartości

e 39 jaki rozmiar opony na 17 felge z przodu


mar5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam problem z wyborem rozmiaru opon na 17 felgę w E39. Głównie chodzi mi o przód samochodu. W instrukcji prawidłowym rozmiarem jest 235/45/17 i jest to rozmiar dość niekomfortowy na nasze dziurawe drogi. Czy można założyć 225/55/17 i czy nie będzie problemu z obcieraniem przy skręcaniu albo obciążeniu samochodu? :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś już napisał - liczba ...../45/...... określa procentowo wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości. Jeśli mamy rozmiar 235/45/17 tzn, że 45% z szerokości opony 235mm to jest bok opony - czyli daje to jakieś 105,7mm jeśli chodzi o boczną krawędź opony do krawędzi felgi. Jeśli wstawiasz inny rozmiar - 225 to musisz dobrać taki parametr aby ten bok opony pozostawał w okolicy tych 105,7mm.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ja mialem 235 szerokosc z pzrodu i nie bylem zadowolony.Teraz mam 215 i duzo lepiej mniej mnie prowadza samochod.

Wszystko zależy od zawieszenia. Przy obniżonym zawieszeniu (czy fabrycznie czy na własną rękę) trudno jeździc przy 17 calowych kołach na rozmiarze 215 przy tej masie auta jaka jest w e39. Ja w poprzednim aucie (Audi 80 B4) miałem letnie koła 215/45/17 i jeździło mi się dobrze. Tyle tylko, że zawieszenie standardowe no i masa auta nie ta co w e39.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś już napisał - liczba ...../45/...... określa procentowo wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości. Jeśli mamy rozmiar 235/45/17 tzn, że 45% z szerokości opony 235mm to jest bok opony - czyli daje to jakieś 105,7mm jeśli chodzi o boczną krawędź opony do krawędzi felgi. Jeśli wstawiasz inny rozmiar - 225 to musisz dobrać taki parametr aby ten bok opony pozostawał w okolicy tych 105,7mm.

Pzdr.

Racja. Na ktoryms portalu oponiarskim widzialem taki kalkulator ale teraz nie pamietam. Roznica w obwodzie kola moze max wynosic 4%. Mysle ze 225/50/17 bedzie ok. Pozatym musisz zwrocic tez uwage jaka masz szerokosc felgi (zeby nie bylo tak ze fela szersza od opony= opona naciagana i bardzo zly wyglad auta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 215 oponę miałem założoną w poprzednim aucie na felgę 7,5' i było jeszcze ok - choć myślałem, że będzie już lekko szerzej od felgi. Teraz przy rozmiarze 235 jest felga 8' z przodu a przy rozmiarze 255 felga 9' z tyłu. 225 wypada włożyć już na felgę 8'.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można założyć 225/55/17 i czy nie będzie problemu z obcieraniem przy skręcaniu albo obciążeniu samochodu? :?:

225/55/17 to nie bardzo, ale 225/50/17 powinno sie zmiescic bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

225/50/17 jest bardziej dokładnym rozmiarem ale z ciekawostek dodam ze np cenowo wielka różnica od rozmiaru 225/45/17 a na takich sie teraz poruszam i jedynie wizualnie troszke mi przeszkadzaja... takie niskie te kółkahttp://www.opony.com.pl/opony/opony_zamienniki.asp?Rozmiar=195%2F60R15&tolerancja=1%25&imageField.x=83&imageField.y=5 bardzo fajna strona z przelicznikami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.