Skocz do zawartości

problem z deska rozdzielcza


duhasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od wczoraj mam podobny problem z zegarami, o którym pisał Kolega duhasz. Mianowicie podczas jazdy wyłączają się zegary (gaśnie wszystko poza podświetlaniem), a po ok. 1s wskazówki idą do normalnego poziomu, zapalają się kontrolki i wyświetlacz. Wyłączanie się zegarów nie ma żadnego wpływu na pracę silnika. Zauważyłem, że dzieje się tak podczas kilku pierwszych km, a gdzieś po 10km jak silnik jest już dobrze rozgrzany problem ustaje. Dodam, że buma stała trochę na deszczu, ale w nocy w suchym garażu.

 

Wczoraj robiłem test zegarów - OK, sprawdzałem wtyczki zegarów - OK, bezpieczniki - OK. Zauważyłem jednak nieprawidłowość podczas sprawdzania bezpieczników, gdy wyjąłem nr 31 i wkładałem go z powrotem wystąpiło delikatne iskrzenie :shock: Z tego, co wynika z rozpiski i jak ktoś napisał, nr 31 odpowiada za (Silnik rozruchowy / Komputer Pokładowy / Układ Alarmowy / Immobilizer / Przyrządy /Zegar / Moduł sterowania nadwozia). Być może to zwarcie powoduje chwilowe wyłączanie zegarów.

 

Moje pytania do Was:

Co i gdzie/w którym miejscu może robić zwarcie, które występuje na bezpieczniku nr 31? Gdzie są umieszczone czujniki od zegarów, które mogły ulec zamoczeniu lub innemu uszkodzeniu?

 

Kolego duhasz, czy znalazłeś u siebie przyczynę wyłączania się zegarów?

 

Dzięki za wszelką pomoc!

Pozdrawiam!!!

Michał

------------

...Może się nie znam, ale powinno być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

pisałem w tym temacie powyżej, ale nikt nie był w stanie mi pomóc.

 

Dalej mam to samo, a teraz nawet częściej. Nie ma znaczenia czy stoję na światłach, czy jadę po (w miarę) normalnej drodze, czy po dziurach. Zegary zachowują się tak samo - głupieją :mad2: Zauważyłem, że podczas jazdy dwa razy wyzerował się dzienny przebieg km. Czasami, gdy przekręcam kluczyk na 2 zegary leżą, by po paru sek. usłyszeć dźwięk taki jak wydaje głośniczek, kiedy temperatura powietrza spada do 3*C. Potem znów idą do "pionu". Z moich obserwacji... gdy zegary przestają działać, mam kontrolki kierunków, świateł drogowych (może jeszcze inne), a wyświetlacz w zegarko-termometrze świeci dużo jaśniej.

 

Podmieniłem sterownik DME, bo chyba on częściowo odpowiada za wskazania zegarów i nic. Test - OK, wtyczki - OK, bezpieczniki - OK, akumulator i prąd - OK, DME - OK. Nie wiem co z Grundmodule, i czy on w jakimś stopniu też odpowiada za zegary?

 

Moje pytania: oczywiście... czy ktoś miał taki problem i jakie było rozwiązanie? Czy winne mogą być same zegary czy coś innego? Z jakiego modułu wychodzą kable do zegarów i termometra?

 

Dzięki!

Pozdrawiam!!!

Michał

------------

...Może się nie znam, ale powinno być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki flash!!! Widzę, że zajmujesz się zegarami i rozumiem, że miałeś do czynienia z takimi przypadkami? Mam nadzieję, że jest to pewniak bo nie chce mi się dalej grzebać w elektryce i np. wykręcać schowek i szukać, czy wymieniać jakieś inne układy. Już i tak włożyłem w ten samochód tyle pieniędzy, że ręce opadają :duh: Dziwne jest to, że w praktycznie tym samym czasie przytrafia się to kilku użytkownikom :shock: ... wina pogody, czy to fatum :?

 

flash czy szukając nowych zegarów mam się kierować rocznikiem modelu z jakiego pochodzą - ma to jakieś znaczenie, czy po prostu jak trafię? A ha... powiedz, co mogło być przyczyną padnięcia elektroniki, by na przyszłość uniknąć takiego dramatu?

Pozdrawiam!!!

Michał

------------

...Może się nie znam, ale powinno być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wielkie dzięki! Będę miał lekki problem, bo mam zegary do 260 km/h - a tych jest mało. Oczywiście 4 cylindry, benzyna. Pełnego OBC nie mam i nawet trudno go nazwać OBC - tylko termometr i zegarek.

 

Jeśli problem leży po stronie zegarów i uda się go rowiązać, to napiszę dla potomnych, mających takie same objawy jak u mnie - niech wiedzą "co w zegarach piszczy' :norty:

Pozdrawiam!!!

Michał

------------

...Może się nie znam, ale powinno być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to IS'y miały zegary do 260 km/h. Nawet sprawdzałem na ETK. A poniżej jest link, gdzie koledzy też się nad tym zastanawiali

 

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?p=564022&highlight=#564022

Pozdrawiam!!!

Michał

------------

...Może się nie znam, ale powinno być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda flash Większość zegarów, jaka jest dostępna np. na allegro jest do 250. Nie mam modyfikacji silnikowych i daleko mi do zamknięcia blatu. Faktem jest, że 260 lepiej wygląda :lol: Będę szukał po wersji silnikowej i paliwie

Pozdrawiam!!!

Michał

------------

...Może się nie znam, ale powinno być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M-Technic, powiedz mi co robi ta kreska pod wartością 240 km/h w liczniku z linka?

 

http://moto.allegro.pl/item447878621_super_licznik_do_bmw_e36_polecam_tanio.html

 

A tu zobacz zegary 1B (trzeci wiersz od góry)

 

http://bmwfans.info/original/E36/Cou/318is-M42/ECE/L/M/1993/09/mg-62/ill-62_0292/#9

Pozdrawiam!!!

Michał

------------

...Może się nie znam, ale powinno być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PisioR

 

To że lekko Ci tam zaiskrzy przy wkładaniu bezpiecznika nie musi oznaczać że coś jest nie tak-jeśli on jest od komputera i tp. Nawet jak odłączysz akumulator i podłączasz to też iskierka przeskakuje-komputer coś tam na podtrzymanie pobiera cały czas.

A co do samych zegarów to mi się w trasie od kiedy auto mam (niecały rok) z kilka-może kilkanaście razy stało tak że wskazówka od prędkościomierza albo obie położyły się na 0 (zazwyczaj przy ostrych redukcjach z 5 na 3) i wstawały po jakimś tam czasie (kilka minut, sekund). Ostatnio nic się nie dzieje także nie szukam dziury w całym i mam nadzieje że już tego nie zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.