Skocz do zawartości

Historia BMW - tworzę opis - prośba o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, na licencji, czy nie to nie ma znaczenia - a Isetta, wszystkim i od razu kojarzy się z BMW, a to też licencja (BMW, robiłoby samo od siebie taki "samochód" :? )

Coś chyba pomieszałeś z tym 1893 - wtedy jeszcze firmy BMW nie było ...

Z resztą właśnie firma obchodzi 75-lecie produkcji samochodów ...

Ale oświeć mnie - może czegoś nie wiem 8) :D

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomieszałem tylko tak jak zaznaczyłem nie był to jeszcze samochód ze znaczkiem śmigła - a więc oficjalnie Wartburg ( nie mylić z IFA ;-) ) nie był samochodem BMW ale pierwszym autorskim projektem późniejszych konstruktorów BMW. Przez speców od historii motoryzacji jest jednakże traktowany jako BMW bezśmigiełka ;-) tyle w temacie.

Greg

E30 318i 1985

Wąska lampa rządzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisy wyglądu są mi potrzebne tylko do tego, aby dobrze "poprzypinać" zdjęcia do modeli. Nie opisuje zmian jakie nastąpiły w poszczególnych modelach, bo byłaby to praca doktorska - nie będzie to jakieś super dzieło - przede wszystkim staram się wymienić wszystkie modele BMW jakie były wraz z "podwersjami" (np. kombi, Kabriolet, Targa itp.) oraz wszystkie silniki jakie były montowane. Jest (i było) ok. 50 podstawowych modeli BMW, wraz z odmianami nadwoziowymi przekracza 100 odmian. Każdy z podstwowych modeli jest oferowanych z kilkoma, a nawet kilkanostoma silnikami (np. E36 jest z 13 rodzajami silników ...) Jak miałbym to wszystko dokładnie opisać, to chyba musiałbym "siedzieć" nad tym co najmniej z kilka miesięcy ... jak będą chętni i np. ktoś dokładnie opisze jeden model (ktoś inny, następny model), to będzie to można podpiąć do tego co tworzę - może powstanie jakiś super "dzieło" ;-)

Głównym moim celem jest zrobić przybliżenie wszystkich modeli BMW w sposób w miarę przejżysty, np. aby każdy mógł od razu powiedzieć co to był za model np. E12, czy E3 ... E23 itp - do jakiej do "należy" serii i w jakim czasie była robiona, z jakimi silnikami, albo jekie BMW miało 1 szt. drzwi i jak wyglądało ...

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko zapytam , a czy napiszesz o modelach , które pokazują sie w tym roku(znaczy nowe) , czy masz już okręśloną ilość modeli do opisania.(bedzie E-39 tds) :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ... :lol:

Ale nie spodziewajcie się, że w tym co piszę to będę opisywał jakie są luzy zaworowe, ile wchodzi oleju itp. ;-) :lol:

Jaki jest główny cel tego "dzieła" to już napisałem, krótko i zwięźle o każdym modelu, a i tak na razie mam w tym momencie ok. 15 stron A4 czystego tekstu - i do tego jak narazie ok. 350 zdjęć.

Np o E39 525 tds będziesz miał dokładnie tylko tyle, że ma moc 143 KM, jaką pojemność, ilość cylindrów, symbol silnika, w jakich latach był robiony + dodatkowe informacje o całej serii E39 + kilka zdjęć ...

Szczególnie mi chodzi o przybliżenie mniej znanych i/lub starszych BMW ...

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No problem ;-)

Chyba chwilowo trochę ugrzęzłem w modelach przedwojennych ... ponad 20 modeli w ciągu 10 lat do tego odmiany nadwoziowe itp ... ale spoko :cool2:

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Wartburga :lol:

Jeszcze parę słów o nim bo czuję, że zamieszałem:

W powstałej w Eisenach fabryce samochodów należacej do grupy Rheinmetal ( produkcja zaprzęgów gł. na potrzeby wojska ) powstał pierwszy projekt samochodu cywilnego: niejaki Wartburg Motorwagen a było to dokładnie w 1898roku. W tej samej fabryce w 1927 roku rozpoczęto produkcję modelu 3/15PS czyli licencyjnego Austina Seven. Fabryka w międzyczasie zmieniła nazwę na DIXI a w 1928 roku została przejęta przez BMW ( jakie to na czasie ;-) ). Dalsza część historii jest znana....

Greg

E30 318i 1985

Wąska lampa rządzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Mniej więcej skończyłem, ale chcę trochę pouzupełniać (większą ilością) zdjecia itp. oraz dodać parę małych "bajerów" ...

Wracam do tematu E21 (na razie) - mniej więcej już "kumam" różnicę, ale dla pewności, proszę o potwierdzenie (lub nie), czy dobrze rozróżniam zdjęcia :

1. E21 do pierwszego liftingu modelu (05/1975)

2. E21/1 po pierwszym liftingu modelu (09/1977-09/1979)

3. E21/2 po drugim liftingu modelu (09/1979-07/1983)

4. E21/LA 315 (1981-1983)

5. E21/5 z silnikiem M60-6-cyl. (M20) (07/1977-09/1982)

6. E21Cab. Cabriolet (1976-1983)

to jest spis typów (odmian) E21 i pytanie : czym różnił się typ 2 i 3 oraz 1, bo mam nie jasności ?

Teraz zdjęcia :

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00730.jpg - typ 3 (?) z silnikiem 4-cyl.

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00732.jpg - typ 1 lub 2, 4-cyl.

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00476.jpg - typ2 (3?) z 6-cyl

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00468.jpg - j.w.

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00474.jpg - j.w.

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00276.jpg - typ 1 lub 2 6-cyl.

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00278.jpg - typ 2 (3?) 6-cyl.

- http://www.bmwinfo.com/pictures/00190.jpg - typ 2 (3?) 6-cyl.

- http://www.3er-club.de/bilder/auto_fotos/323-2a.jpg - typ 3 6-cyl.

- http://www.3er-club.de/bilder/auto_fotos/316-1a.jpg - typ 1 lub 2

- http://www.3er-club.de/bilder/auto_fotos/320front.jpg - j.w.

Czy ktoś może podesłać zdjęcia typu 4 (315), ale do opublikowania.

Albo niech ktoś opisowo napisze czym się te trzy modele różniły, ale nie w formie : reflektory, zderzak, lusterka, tylko np. lusterka były chromowane, maska miała takie, a takie wytłoczenie itp., albo tez jakieś linki do zdjęć.

Ja wywnioskowałem, że lusterka zmieniono (chyba) przy drugim liftingu w 1979 roku, światła 2 lub 4 szt. zależały od silnika i na tym koniec ...

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ... wydaje mi się, że modele z 2 reflektorami produkowano także póżniej niż piszecie. znalazłem model z '82 z 2 reflektorami ...

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżdżę E30 318i Coupe Schweiz Version z 1985 r. i BMW dołączało do instrukcji obsługi gwarancję książeczkę i informacją o sieci serwisów w Europie (Polska też jest) i książeczkę z oryginalnymi akcesoriami BMW.

Dla ciekawastki podaję jakie BMW w 85 r. proponuje akcesoria.

- 6 modeli radioodtwarzaczy

- antena wysuwana ręcznie

- antena wysuwana automatycznie

- seria akcesoriów antyzakłóceniowych fale radiowe

- akcesoria do czyszczenia i konserwacji radia i anteny

- głośniki przednie i tylne

- pojemnik na kasety audio

- 4 modele telefonów

- 6 modeli kierownic sportowych

- 6 wzorów alufelg

- śruby kół zamykane każda na kluczyk

- 3 wzory kołpaków

- stabilizatory do jazda sportowej

- amortyzatory do jazdy sportowej Bilstein gas

- 3 typy haków do przyczepy

- konstrukcja wzmacniająca podwozie podczas jazdy z przyczepą

- wycieraczki i spryskiwacze reflektorów

- halogeny

- 4 modele spojlerów przednich

- spojler tylny

- naklejki dekoracyjne naklejane od świateł przednich do tylnych na bokach samochodu

- szyberdachy szklane, z blachy nadwozia

- owiewka do szyberdachu

- lusterka boczne sterowane elektrycznie

- lusterka boczne z załamaniem kąta widzenia

- dodatkowe lusterko wsteczne

- podstawka na korek wlewu paliwa

- podkładka syntetyczna na tylną tablicę rejestracyjną

- chlapacze przednie i tylne

- 2 wzory końcówek chromowanych tłumika

- drugi zamek w drzwiach od strony kierowcy z kluczem kodowanym (to chyba Polish Version)

- centralny zamek

- zegarek digital w obrotomierzu

- wycieraczki czasowe

- szyby sterowane elektrycznie przód i tył

- klimatyzacja

- drewniany i skórzany drążek zmiany biegów

- schowek zamykany na klucz

- podłokietniki foteli przednich

- podłokietnik kanapy

- tylne zagłówki

- tylna roleta

- dywaniki w 5 kolorach i guma

- fotele sportowe Recaro BMW

- zamienne szyny pod fotele dla osób bardzo wysokich

- foteliki dla dzieci mniejszych i większych

- łóżeczko dla noworodka montowane na tylnej kanapie

- lampka w masce silnika

- latarka podręczna na baterie w schowku

- lampka zasilana z zapalniczki

- lampki w tylnych słupach do czytania

- kluczyk do drzwi/stacyjki z podświetleniem

- uchwyt na gaśnicę pod fotelem kierowcy

- składany kanisterek 6 l w kole zapasowym

- komplet narzędzi w klapie bagażnika

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mnie to do dyskusji wiele nie wnosi ... ;-)

Mam podobne (albo takie same) książki (prospekty) do E21, E30, E32 i E34 (chyba dobrze pamiętam ...) z końca lat 80-tych ... jest sporo tego wyposażenia, ale to jest "przyszcz" w porównaniu do np. E38 ;-) :D

Ale wróćmy do tematu ...

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mnie to do dyskusji wiele nie wnosi ... ;-)

Mam podobne (albo takie same) książki (prospekty) do E21, E30, E32 i E34 (chyba dobrze pamiętam ...) z końca lat 80-tych ... jest sporo tego wyposażenia, ale to jest "przyszcz" w porównaniu do np. E38 ;-) :D

Ale wróćmy do tematu ...

Czego to nic nie wnosi ? Jak dla mnie to sebast powninieneś zrobić skany takich ksiązek. Fajnie by było wiedzieć co można było zamówić w swojej Beemce. Więc proponuje zrobić dział na twojej stronie właśnie o wypasie aut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mnie to do dyskusji wiele nie wnosi ... ;-)

Mam podobne (albo takie same) książki (prospekty) do E21, E30, E32 i E34 (chyba dobrze pamiętam ...) z końca lat 80-tych ... jest sporo tego wyposażenia, ale to jest "przyszcz" w porównaniu do np. E38 ;-) :D

Ale wróćmy do tematu ...

Czego to nic nie wnosi ? Jak dla mnie to sebast powninieneś zrobić skany takich ksiązek. Fajnie by było wiedzieć co można było zamówić w swojej Beemce. Więc proponuje zrobić dział na twojej stronie właśnie o wypasie aut.

Bardzo chętnie bym to wszystko zrobił dla Was, ale jak wspomniałem nie mam zamiaru robić pracy doktorskiej ...

Strona ma przybliżyć historię BMW z "wizualizacją" ;-) poszczególnych modeli. Nie zamierzam tam dodawać takich szczegółów, bo nigdy tego nie skończę. I tak już dodałem parę szczegółów itp. ...

Nie mam nic przeciwko, jakby ktoś np. opracował takie zestawienia do poszczególnych modeli (najlepiej w Html-u i ja to "podepnę"). Zapraszam do współpracy.

Proszę zważyć na to, że jedno takie Wasze życzenie ;-) trzebaby pomnożyć przez ilość modeli i wychodzi 13 sztuk, nie licząc najnowszysch modeli i ograniczając się tylko do BMW z "serii" (bez poprzedniów obecnych serii).

Jedyne co zamierzam dodać (nie myślałem o tym na początku) to dość dokładne dane techniczne na temat wszystkich modeli, ale nie wiem czy mi się to uda, bo narazie takich dokładnych, bez pomyłek i uwzględniających wszystkie modele, nie znalazłem. Np. nawet na "naszej" dtronie klubowej sa dane techniczne obecnych i poprzednich serii, ale wziąłem "pierwszy lepszy" model i znalazłem błąd ... Znalazłem inne bardzo fajne zestawienie obejmujące wszystkie modele "z serii", ale znowu nie miały wszystkich modeli silnikowych itp.

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ... wydaje mi się, że modele z 2 reflektorami produkowano także póżniej niż piszecie. znalazłem model z '82 z 2 reflektorami ...

 

Stawiam skrzynkę piwa ;-), że to był 315.

- No, stał tutaj! Był! Patrzył na swoje paznokcie! Rozpłynął się! Nie ma go!

(Bogumił Kobiela we "Wszystko na sprzedaż". Rok później rozbił się na amen swoim białym BMW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pozwolesobie odświerzyć ten wątek

Sebast jakiś czas wziął się za opracowywanie modeli aut marki BMW. CZy może już skończył. Może jest to gdięs dostępne - byłbym zainteresowany przeczytaniem, zapoznaniem się

Pozdrawiam

Może ma ktoś linka?

A może sam Sebast mi go poda

BMW - najlepsza metoda na łagodzenie wewnętrznej natury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, bardzo ładne stronki i chyba super nowe, bo ich wcześniej nie widziałem (jak szukałem materiałów do tego co stworzyłem).

Tylko przez 2 minuty (w tym momencie nie mam więcej czasu) oglądania naszukałem się tyle błędów .....

Oczywiście w tym temacie co mnie najbardziej interesuje (czyli E38 i podobne :norty:) :

- nie ma modelu E38 z silnikiem 3.5l :x oraz 3.0d

- nie ma modelu E39 535i

- w opisie silników silnik v8 4.4l jest jako M60/2, a 3.5l jako M62, a oba są M62

... przy tym nie twierdzę, że u mnie nie ma błędów ;) ... ale do tej pory nikt nie złożył (uwzględnionej :evil:, bo ją podważyłem :)) reklamacji ...

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Noo, bardzo ładne stronki i chyba super nowe, bo ich wcześniej nie widziałem (jak szukałem materiałów do tego co stworzyłem).

Tylko przez 2 minuty (w tym momencie nie mam więcej czasu) oglądania naszukałem się tyle błędów .....

Oczywiście w tym temacie co mnie najbardziej interesuje (czyli E38 i podobne :norty:) :

- nie ma modelu E38 z silnikiem 3.5l :x oraz 3.0d

- nie ma modelu E39 535i

- w opisie silników silnik v8 4.4l jest jako M60/2, a 3.5l jako M62, a oba są M62

... przy tym nie twierdzę, że u mnie nie ma błędów ;) ... ale do tej pory nikt nie złożył (uwzględnionej :evil:, bo ją podważyłem :)) reklamacji ...

 

Z tym E39 535i to zerknę zaraz w instrukcję E39 jak będę w domu... :)

Kai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.