Skocz do zawartości

E60 M54B22 ciśnienie oleju

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam forumowiczów!

Mam problem z E60 z silnikiem M54B22 w automacie z przebiegiem 414000km. Otóż szczególnie na postoju na odpalonym silniku zapala się błąd niskiego ciśnienia oleju. Ciśnienie było mierzone manometrem i spada po rozgrzaniu oleju poniżej 0.02 MPa. Dodam, że silnik jest po remoncie także panewki odrzucam ale po głowie chodzi mi pompa oleju, która została założona stara. Zalany jest olej Valvoline 5w30.

Mial może ktoś podobny problem i udało się go jakoś rozwiązać?

Pozdrawiam

Edytowane przez macias.71

Opublikowano

bezwzględnie wymień filtr oleju i sprawdz ciśnienie .

Opublikowano

mi w dłuższym postoju po mocnym nagrzaniu oleju ponad 105stC spadało poniżej 0.5 winowajcą była pompka elektryczna obiegowa, wiedziałem że jest uszkodzona ale nie wiedziałem że robi aż taką robotę 

Opublikowano
  • Autor

@Jarewa pompka obiegowa od płynu chłodniczego?

U mnie ostatnio zmieniona pompa oleju, olej na 5w40, filtr oleju i dalej to samo.

Edytowane przez macias.71

Opublikowano

Coś jest nie halo .Nie wiem kto robił remont i jak wygląda wał korbowy ? Problem może też być z zaworem zwrotnym podstawy filtra oleju dobrze by było go wymienić .

Opublikowano
W dniu 30.12.2025 o 20:12, macias.71 napisał(a):

@Jarewa pompka obiegowa od płynu chłodniczego?

Tak

W dniu 31.12.2025 o 20:15, PYsiore napisał(a):

Problem może też być z zaworem zwrotnym podstawy filtra oleju dobrze by było go wymienić .

A co ma zawór zwrotny do ciśnienia?  jak już to tam bym się przyjrzał dwóm o ringom przy wymianie filtra często są pomijane bo nie ma w zestawie. A są mega ważne.   

Opublikowano
  • Autor

@Jarewa oringi zostały wymienione 

 a temperatura płynu wydaje się w normie.

Jakie miałeś objawy uszkodzonej pompki?

Opublikowano

W pompie oleju też jest zaworek który może robić jaja , no chyba że mechanik zapomniał założyć panewek 😉

Edytowane przez PYsiore

Opublikowano
W dniu 5.01.2026 o 14:14, macias.71 napisał(a):

@Jarewa oringi zostały wymienione 

Jakie miałeś objawy uszkodzonej pompki?

Oryginalne oringi zakładałeś? bo to bardzo ważne uszczelnienie i ma wpływ na ciśnienie, a objawy uszkodzenia pompki to tylko błąd w sterowniku IHKA. Sprawdzałeś w DME jaką temperaturę osiąga olej? u mnie było tajemnicze 105stC do działało ok po już sypało ciśnieniem.  

 

A druga sprawa te silniki nie grzeszyły ciśnieniem oleju na jałowym po rozgrzaniu, nawet serwisy kombinowali i montowali jak jeszcze auta były "nowe" montując czujnik 0.2bar to jest bardzo powszechny temat na niemieckich forach. 

Edytowane przez Jarewa

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

A ciśnienie było zmierzone czy tylko lampka z deski?

Bo może czujnik jest trafiony ?

Drogą dedukcji doszedłem do konkluzji...!!!!
Opublikowano
  • Autor

Oringi oryginalne, też montowałem czujnik 0.22b i dopiero gdy na nim zapaliło się ciśnienie to postanowiłem je zmierzyć i przy temperaturze oleju ok. 90C. było koło 0.2b (wówczas jeszcze olej 5w30 i stara pompa).

Sprawdzę jeszcze dziś ciśnienie czy cokolwiek się zmieniło po wymianie oleju i tej pompy.

Opublikowano
  • Autor

Ciśnienie bez zmian. 
Na zdjęciu temperatury przy ciśnieniu 0.2b.

 

IMG_0626.jpg

Opublikowano

A czemu masz takie niskie obroty? powinno być chyba w granicach 750-800 

Opublikowano
  • Autor

Faktycznie te jałowe obroty są dość niskie.

Tak samo na gazie jak i na benzynie.

Opublikowano

cos dodam choc mam diesla...530d m57 (240tys.)

pompa oleju była wymieniana z racji małego cisnienia oleju...nie pomogło (na chwile mrugneło w korku). Nawiasem mowiać pompe przepstano produkowac - nie kupi

termostat wymieniany itp...

1. zlewałem olej po paru tysiacach Millers 5w40...olej to była woda..smierdziało bardzo sadzą - nie ropą (od dpf jej nie przybyło)

i słyszałem ze może być zatkane sitko od miski olejowej - wiec wypłukany został silnik Millersem - It flushing oil ( 7.5l ta płukanka ma)

dalej nastepny nowy tani zalany olej dla umycia jeszcze bardziej silnika i tego sitka (jesli jest winowajca). Po paru tysiach bede wiedział czy sie cos swieci - jesli nie - mozliwe ze to było to sitko, ktore po umyciu przestalo blokowac olej zasysany przez pompe.

2. inna przyczyna ktora na forach wyczytalem to rozrzedzenie oleju przez sadze - i ze jest rzadki - to zaswieca sie cisnieni po prostu. Rozwiazanie - czesta wymiana oleju lub montaż oil catch tank

 

u mnie czas pokaze przyczyne. narazie 500km jazdy wporzadku

 

Opublikowano
  • Autor

U mnie raczej nie w tą stronę. 
To sitko, o którym mówisz to smok olejowy ale przy okazji wymiany pompy dokładnie go sprawdziłem, wyczyściłem i wymieniłem oring także tu jest wszystko jak ma być.

Ale oby u Ciebie to pomogło.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.