Skocz do zawartości

Forma zakupu auta za 400k PLN


adiki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planach zakup G26 w konfiguracji za jakieś 400k, zastanawiam się teraz jak najlepiej podejść do tego tematu. O ile niespodziewanie rodzina mi się nie powiększy to planuje użytkować to auto przez conajmniej 5 lat a że wtedy już w miarę normalnych spalinówek nie będą produkować to może i nawet dużo dłużej. Prowadzę działalność gospodarczą ale od tego roku jestem już na ryczałcie więc nie da się już wrzucać raty w koszty bo ich po prostu nie ma w tej formie opodatkowania. Jedynie pewnie co byłbym wstanie rozliczyć to połowa VATu i to niestety tylko do tych 150k. Czy w takim razie opłaca mi się brać auto w leasing? Jedyny plus tego widzę taki że mógłbym część środków ulokować w jakieś inwestycji zamiast wyzbywać się tak dużej ilości pieniędzy jednorazowo. Natomiast byłbym w dupie jakbym miał takie auto sprzedać płacąc cały VAT i podatek przychodowy 12%. Zastanawiam się czy w takim wypadku jedyną sensowna forma zakupu jest zakup prywatny za gotówkę bo leasing konsumencki to chyba jest dużo droższy niż ten na firmę. Jest jakaś inne sensowna alternatywa?

IMG_6104.PNG.8fd0433272655eff0993e663d10ad490.PNG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W dniu 21.06.2023 o 07:43, adiki napisał(a):

Tylko kredyt jest chyba zdecydowanie wyżej oprocentowany niż leasing nie? Może w takim wypadku lepiej odłożyć pełną sumę?

Nie koniecznie. Są kredyty które nie są specjalnie droższe od leasingu. Pogadaj z kimś na ten temat. 

Edytowane przez --maly--
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wziąć leasing z pełną fv, przez 2 miesiące kilometrówka i zapłacić 150brutto, potem normalnie ;)

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A bardziej szczegółowo? Biorę auto w leasing jako w pełni firmowe? A później sie rozmyślam i używam również do celów prywatnych? Jaka korzyść finansowa tutaj występuje?

Edytowane przez adiki

IMG_6104.PNG.8fd0433272655eff0993e663d10ad490.PNG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się jak idziesz z większą wpłatą własną na start. Odliczasz 23% podatku a nie 11,5. Tak, możesz zobaczyć, że Ci się nie sprawdza ten tryb użytkowania. Porozmawiaj o Twoim przypadku z księgową lub jeszcze lepiej z doradcą podatkowym

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czego co mi wiadomo to nie, skontaktuj się z dobrym doradcą podatkowym, może być od leasingów to wtedy najlepiej. Lepiej zapłacić 500 czy 1000zł za usługę ale zaoszczędzić można trochę więcej.  Przy wpłacie 45% może być całkiem ok. 

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To albo mój doradca wprowadził mnie w błąd albo jest błąd w artykule. Warto udać się do specjalisty ;)

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
19 minut temu, nomad66 napisał(a):

To albo mój doradca wprowadził mnie w błąd albo jest błąd w artykule. Warto udać się do specjalisty 😉

Jak zmieniasz przeznaczenie to powinieneś zrobić korektę odliczenia zawsze tak było chyba że jest jakaś nowa interpretacja. Prawda jest taka że wiele osób na drogie auta odlicza całość i nigdy nie słyszałem żeby, ktoś miał z tym problem. Pamiętajcie że od jachtu, skutera wodnego czy samolotu można odliczać cały vat więc te 50% aut aut to jakaś bzdura. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, --maly-- napisał(a):

Jak zmieniasz przeznaczenie to powinieneś zrobić korektę odliczenia zawsze tak było chyba że jest jakaś nowa interpretacja. Prawda jest taka że wiele osób na drogie auta odlicza całość i nigdy nie słyszałem żeby, ktoś miał z tym problem. Pamiętajcie że od jachtu, skutera wodnego czy samolotu można odliczać cały vat więc te 50% aut aut to jakaś bzdura. 

dobrze wiedzieć, w takim razie mój doradca wprowadził mnie w błąd :D 
Osobiście doszedłem do wniosku, że auto które mam w leasing wrzucę 100%, z serwisami, paliwem się trochę nazbiera, a dookoła domu mam gruza :D potem jak będę chciał sprzedać auto to i tak 23% będę musiał odprowadzić, traktuję to auto bardziej jako narzędzie pracy więc mi nie przeszkadza to.

W takim razie nie pozostaje nic innego jak pożegnać się z zapłaconym podatkiem i poprosić beneficjentów o wzniesienie toastu :D

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszperałem, popytałem i artykuł odnosi się do korekty podatku vat w przypadku nabycia samochodu, który stanowi środek trwały firmy, korekta nie ma zastosowania do samochodu używanego w ramach umowy leasingu, najmu lub dzierżawy.
Ale zalecam jeszcze wizytę u specjalisty, nasze prawo podatkowe jest 4 najbardziej skomplikowanym w Europie i 12 najbardziej skomplikowanym na świecie :classic_dry:

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nomad66 wygląda na to że masz rację i w przypadku leasingu nie będzie korekty VAT za zapłacone raty. Dziś też mnie oświecili że limit 150k tyczy się tylko kosztów jako że to zapis z ustawy o podatku dochodowym. Jeśli chodzi o VAT to rozlicza się go od pełnej kwoty samochodu. Biorąc to pod uwage i możliwe szachy ze zmianą przeznaczenia pojazdu wygląda na to że zakup auta o dużej wartości nie jest taki do końca tragiczny pod względem odliczeń.

IMG_6104.PNG.8fd0433272655eff0993e663d10ad490.PNG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.