Skocz do zawartości

[G30/G31] Niska wydajnosc klimatyzacji


kapitan.szpunt

Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji prawie 30 stopniowych upalow mialem okazje przetestowac wydajnosc (dwustrefowej) klimatyzacji w moim BMW G31. I musze przyznac, ze jestem rozczarowany. Nawet przy wlaczonym "Max A/C" przez okolo 5-10 minut klimatyzacja nie byla w stanie schlodzic powietrza w kabinie na tyle, zebym poczul sie komfortowo. W innych samochodach (np. Subaru Forester mojego ojca), zmrozenie powietrza na tyle zeby az bylo mi zimno, nawet w duze upaly nie jest zadnym wyzwaniem.


Na forum przewijaly sie watki odnosnie roznych problemow z klimatyzacja, stad moje pytanie. Czy ten model tak ma? Auto jest z 2017 roku. Nie wiem czy i kiedy byl ostatnio robiony serwis klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też słabo działa, ale raczej nie klima ile sam wiatrak..

żeby poczuć chłodne powietrze, muszę ustawić prawie max wiatrak i nadmuch z konsoli..

jak jest ustawione na nogi, konsola, szyba - to prawie nie czuć schładzania..

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedzi.


Zobaczymy co powie warsztat zajmujacy sie serwisowaniem ukladow klimatyzacji. Swoja droga, musze przyznac, ze cena czynnika R1234yf jest odstraszajaca. Wiele zakladow krzyczy sobie 150zl za 100g, a do ukladu wchodzi okolo 800g, co daje ponad 1k za sam material.


Czy ktos moze podzielic sie doswiadczeniem jak to zrobic taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim znajdź dobrego fachowca. Jeżeli brakuje czynnika to dopłacasz za uzupełnienie. Jeżeli brakuje to trzeba zrobić test szczelności, znaleźć przyczynę. Tu standardowo skraplacz i łączenia z przodu auta, po ewentualnych kolizjach czy naprawach z koniecznością demontażu klimy.

Niestety większość "fachowców" to typowi "nabijacze" - gazu i klientów. Ciężko znaleźć takiego, który chociażby powymienia o-ringi na złączach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G30/31 miały/mają (?) problemy z całym układem klimatyzacji.

U mnie (2018 rok) były właściwie wszystkie objawy: chłodziła za bardzo, nie chłodziła, brak czynnika, wpływ na temperaturę płynu chłodzącego silnika....

Usuwanie kolejnych usterek/wad fabrycznych zajęło w sumie ponad 3 lata (gwarancja) - usterki ujawniały się w czasie.

Poprawiać tego bubla na własny koszt to baaardzo kosztowny temat :duh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G30/31 miały/mają (?) problemy z całym układem klimatyzacji.

U mnie (2018 rok) były właściwie wszystkie objawy: chłodziła za bardzo, nie chłodziła, brak czynnika, wpływ na temperaturę płynu chłodzącego silnika....

Usuwanie kolejnych usterek/wad fabrycznych zajęło w sumie ponad 3 lata (gwarancja) - usterki ujawniały się w czasie.

Poprawiać tego bubla na własny koszt to baaardzo kosztowny temat :duh:

 

Ostatecznie sobie z nią poradziłeś? Jaks aktualizacja oprogramowania coś daje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie sobie z nią poradziłeś? Jaks aktualizacja oprogramowania coś daje ?

Poradził sobie serwis. No aktualizacja nic nie da jeśli nie ma czynnika, czy jakiś "zawór rozdzielający" nie działa.

Wiele podzespołów wymienili, pewnie nie wszystkie potrzebnie, ale u mnie akurat źródłem problemów był więcej niż jeden element.

Kolejne usterki związane z klimą ujawniały się w czasie.

Teraz, po ponad 3 latach, jest ok :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo. Klima w tym aucie to porażka. Non stop trzeba regulowac zeby sie nie pocic. Najgorzej jest przy temperaturach otoczenia 17-21st gdy sieci slonce. W kabinie upal a klima nic nie robi, wiatrak na maksa nic nie daje bo nie kreci wcale szybciej. Dopiero przekrecenie na 16 stopni , manualne ustawienia lub max ac i zaczyna chlodzic. Generalnie chciałbym utrzymać 21st tak jak mialem w audi gdzie raz ustawiona na auto i działalo a tu trzeba non stop regulowac. Serwis powiedział ze tak dziala klima i ze musi byc duza roznica temperatur wewnatrz/zewnatrz zeby klima poprawnie dzialala. Kompletna bzdura. Bylem ze 3 razy na gwarancji, zrobili aktualizacje i nic dalej to samo. Fora sa pełne info o dupiatej klimie w g30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Hmmm, Ja u siebie na zimę w ustawieniach ( idrive) w opcji klima nawiew dla kierowcy i pasażera ustawiłem na "ciepło" a teraz na "zimno". Od e46 do f11 miałem pokrętło ciepło-zimno przy środkowych kratkach nawiewu a w g31 przenieśli to do ustawień idrive. Może też macie ustawione na "grzanie" a nie chłodzenie dla środkowych kratek ?
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj te środkowe kratki skierować bardziej w dół, albo tak, żeby nie wiało to centralnie w stronę lusterka. Gdzieś czytałem, że w okolicy lusterka wstecznego jest jakiś czujnik temperatury i jak na niego wieje zimne, to rzecz jasna stwierdza, że "jest zimno" i zaczyna się cyrk... Ja u siebie ustawiłem w ten sposób, że kratka kierowcy wieje max do góry i w stronę pasażera, a pasażera symetrycznie. Dzięki temu omijam to lusterko nieszczęsne i nie wieje mi po ręce. Dodatkowo zauważyłem, że w klimie w ustawieniu "AUTO" można zmienić intensywność wentylacji - coś jak w VAG - "łagodny, zwyczajny, intensywny" klikając na te wiatraczki. Dioda na Auto nie zgaśnie, ale intensywność się zmienia - może wystarczy zwiększyć? Ja jeżdżę na ustawieniu w połowie. Auto mam dopiero 3 miesiąc, więc rozkminiam i mogę pisać pierdoły, więc uprzejmie proszę o wyrozumiałość :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Te kratki mam skierowane w dół i zdecydowanie nie wieje w lusterko. Zresztą sprawdzałem podpinając po ISTE i pokazuje mi ze temp w nogach to 30st, temp przy szybie 50st a ogólna temperatura to 24.5st. Klima ustawiona na 20st.

Intensywność na max oraz w idrive ustawienie na max zimno (mieszanie).

Najgorsze jest to ze jak sie stoi i nie jedzie to nawet działa a jak sie zacznie jechać to po 5 min zaczyna sie robic cyrk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się na wtorek umówiłem z klimą do serwisu..


Auto mam od kilku miesięcy, ale teraz w ciepłe dni widzę, że klima ledwo działa.. Nie ważne czy wiatrak ustawiony jest na maksa, czy na połowę. W 10 minut jazdy nie jest w stanie schłodzić środka..

Czasem też mam wrażenie, że w czasie jazdy znacząco spada wydajność.


Na bimmerpost i innych forach czytałem, że to znany temat. Zobaczymy czy serwis ma na to jakieś rozwiązanie.

W fordzie focusie 5 letnim klima działa 10x lepiej niż w 5tce.


Dla porównania mam nowe A6, gdzie absolutnie zero problemów a tutaj cyrk jakiś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ze 3 razy sprawdzali, 2x wymienili panel i jak było tak jest. Wszystko wskazuje na to, że jest po prostu źle zaprojektowana albo priorytet dostało ECO a nie komfort kierowcy/pasażerów. Edytowane przez swde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle narzekam na BMW ale teraz raczej powiem ze klima dziala ok . Jedyny jej problem to temperatury w okolicach zera plus gdzie parowanie szyb jest wkurzające. Ja bym poszukał problemu dyskomfortu w .....zdrowiu kierowcy ( ciśnienie, metabolizm i inne ). Jak tutaj ok i przebadane to wszelkie kierowanie nawiewów prosto na głowę, korpus czy najgorsze! nogi potęguje efekt dyskomfortu. Jak to nie pomoże to pozostaje zakup hybrydy lub elektryka następnym razem. Wsiada sie wtedy do chłodnego auta i jedzie po prostu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszukał problemu dyskomfortu w .....zdrowiu kierowcy ( ciśnienie, metabolizm i inne ).

 

ja bym poszukał w zdrowiu... psychicznym... przecież nikt normalny nie kupuje bmw :mad2:

a i ciśnienie pod prawą nogą jest zawsze :norty:

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
U mnie ze 3 razy sprawdzali, 2x wymienili panel i jak było tak jest. Wszystko wskazuje na to, że jest po prostu źle zaprojektowana ale priorytet dostało ECO a nie komfort kierowcy/pasażerów.

 

Wczoraj oddałem auto na serwis.

Po 3h przekazali, że we względu na ekologię niestety wydajność klimatyzacji spadła...


Natomiast dziwne jest to, że jak ustawę auto na 20 stopni, to dla pasażerów z tyłu wieje mocno zimne powietrze, a z nawiewów przednich ledwo czuć żeby coś wiało, na najmocniejszym ustawieniu wiatraka...


Coś jest nie tak, ale serwis nie wie co zrobić.


Przy okazji wgrali mi oprogramowanie 3/2022 ale bez informacji, co tam się niby zmieniło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.