Skocz do zawartości

E61 - logic 7 i zupełny brak dźwięku i jego źródła


cossie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przeszukałem forum w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu, ale nic nie znalazłem.

Pacjent to e61 preLCI z 2004 roku na systemie Business z Logic 7.

Problemy zaczęły się od poboru prądu i rozładowywania akumulatora do totalnego zera. Po jakimś czasie udało mi się powiązać problemy i winna była krańcówka maski. Niestety przy kilku cyklach rozładowania zauważyłem problemy z radiem. Klikając na CD radio zaczyna świrować i skacze między FM, AM i CD losowo, jakbym w wariacki sposób bawił się Idrive. Z początku po kilku minutach się normowało i radio normalnie działało, później była to coraz dłuższa przerwa, aż na tą chwilę w ogóle nie wraca do normy. Odpięcie MULFa nic nie zmienia. Cały czas jest ikonka MUTE na wyswietlaczu. Gdy zrobię reset radia INPĄ, to MUTE gaśnie, ale po następnym przekręceniu kluczyka powraca. Sama INPA żadnego błędu z radiem nie widzi.

Dodatkowo wchodząc w sterowanie tonami wszystko jest na szaro. Nie można zmienić basów, tonów, kompletnie nic. Myślałem, że problem jest ze wzmacniaczem, ale wyczytałem, że część głośników bierze sygnał z radia, a cześć ze wzmacniacza.

Wzmacniacz też podmieniony, co prawda na szybko bez kodowania, ale totalnie nie było żadnej różnicy, tak samo po podpięciu MULFa z tym samym numerem.


Czy ktoś wie, co może być przyczyną, bo jazda w totalnej ciszy jest powoli irytująca... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, miałem podobny problem ze wzmacniaczem, zaczęło się od tego że zanikały dźwięki aż w końcu nie miałem w aucie żadnego dźwięku. Sprawdź też czy działają ci dźwięki czujników parkowania bo są przetwarzane przez główny wzmacniacz logic 7.


Jezeli ich też brakuje to skontaktuj się z firmą Bm54 ze Słupska. U mnie padł w takim przypadku procesor dźwięku - koszt naprawy około 300 zł +wysyłka.

Swój naprawiłem w styczniu i do dziś działa bezproblemowo.. Więc jak najbardziej polecam tego Pana, nawet do wykonania telefonu i dopytania o przyczyny problemu.


Co do informacji że część mocy idzie że wzmacniacza a jakaś z radia to chyba bzdura.. U mnie jak padł wzmacniacz to tak jak napisałem wcześniej - zero dźwięku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Logic7 wszystkie głosniki zasila ze wzmacniacza.

Jeśli podmieniałeś wzmaka to ja bym szukał w radiu i w i-drive ale najprędzej radio.

Może też być problem z komunikacją MOST.

W jakim stanie masz akumulator po tych rozładowaniach?

Drogą dedukcji doszedłem do konkluzji...!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logic7 wszystkie głosniki zasila ze wzmacniacza.

niestety nie zgodze sie z toba glosniki zasilane sa z ask a suby zasila wzmaciacz :wink:

Czasem na drodze spotykam prawdziwych szalencow...

Pedza na złamanie karku i wbrew rozsadkowi...

Czasem naprawde ciezko ich wyprzedzic...

 

 

Moje 730d==>

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety konfiguracja mojej e61 nie obejmuje PDC na pokładzie... :duh: ale nie ma dźwięku ostrzegającego gdy nie zapnę pasów lub gdy otwieram drzwi przy zapalonych postojówkach.

Akumulator wymieniony na nowy, na tą chwilę nie ma żadnych problemów z prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rikooo, Hi-Fi działa tak jak piszesz. Przy L7 wszystkie głośniki zasilane są ze wzmacniacza.

w hifi jak piszesz napewno tak jest przerabialem u siebie myslalem ze w l7 jest to samo :wink: wiec zwracam honor i znowu jestem madrzejszy :8)

Czasem na drodze spotykam prawdziwych szalencow...

Pedza na złamanie karku i wbrew rozsadkowi...

Czasem naprawde ciezko ich wyprzedzic...

 

 

Moje 730d==>

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zobacz czy możesz połączyć sie ze wzmacniaczem (INPA, ista, tool32) wszystkie objawy wskazują na brak komunikacji ze wzmacniaczem. Komunikacja odbywa się po światłowodzie w układzie pętli, jeżeli jedno z urządzeń w pętli jest niesprawne, lub nie ma zasilania, cała pętla nie będzie w stanie działać. W zależności od wyposażenia sa to urządzenia takie jak zmieniarka, mulf, tcu, tuner tv, wzmacniacz l7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rikooo, Hi-Fi działa tak jak piszesz. Przy L7 wszystkie głośniki zasilane są ze wzmacniacza.

w hifi jak piszesz napewno tak jest przerabialem u siebie myslalem ze w l7 jest to samo :wink: wiec zwracam honor i znowu jestem madrzejszy :8)

no jedynie w serii 7 suby idą też chyba osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Logic7 wszystkie głosniki zasila ze wzmacniacza.

niestety nie zgodze sie z toba glosniki zasilane sa z ask a suby zasila wzmaciacz :wink:

Takie rozwiązanie było w E65(centralny, tylne drzwi i suby ze wzmacniacza, reszta z ASK). Wszystkie nowsze mają komplet głośników podłączone do wzmacniacza Logic7




Najczęściej padają moduły bluetooth, a to powoduje, że mamy przerwany światłowód, co skutkuje brakiem dźwięku ze wzmacniacza, brakiem działania zmieniarki itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W e65 organizacja audio jest podobna jak w większości Exx po 2003 roku. z drobnym wyjątkiem:

- Stereo to radio+ proste głośniki(suby pod fotelami podłączone pod przednie kanały), (ta opcja nie występuje w E65)

- HiFi radio+głośniki wyższej mocy i jakości(suby mają swój osobny wzmacniacz podłączony po miedzi, z dedykowanego wyjścia, lub z sygnału głośników(CIC))

- TopHifi/professional/individual(głośniki dużo wyższej mocy, w indywidualnych wersjach np. harman kardon) wszystkie głośniki sterowane z zewnętrznego wzmacniacza na światłowodzie MOST, na którym to brak komunikacji objawia się przedmiotowym problemem, czyli brakiem dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W e65 organizacja audio jest podobna jak w większości Exx po 2003 roku. z drobnym wyjątkiem:

- Stereo to radio+ proste głośniki(suby pod fotelami podłączone pod przednie kanały), (ta opcja nie występuje w E65)

- HiFi radio+głośniki wyższej mocy i jakości(suby mają swój osobny wzmacniacz podłączony po miedzi, z dedykowanego wyjścia, lub z sygnału głośników(CIC))

- TopHifi/professional/individual(głośniki dużo wyższej mocy, w indywidualnych wersjach np. harman kardon) wszystkie głośniki sterowane z zewnętrznego wzmacniacza na światłowodzie MOST, na którym to brak komunikacji objawia się przedmiotowym problemem, czyli brakiem dźwięku.

Mylisz się.

Zwykłe stereo występuje w E65.

Poza tym. Wzmacniacz w E65 jest zupełnie inny niż w pozostałych modelach(E60, E90, E87 mają ten sam wzmacniacz, E70 nie miało Logic7 od Harmann Kardon, tylko system Philipsa).

W przypadku E65, głośniki w przednich drzwiach i na tylnej półce, podłączone są do ASK z przodu(odtwarzacz CD w desce).

Natomiast głośnik centralny w desce, głośniki w tylnych drzwiach oraz subwoofery, podłączone są do dodatkowego wzmacniacza, który z ASK i MMI komunikuje się po MOST(światłowód).

Z przerwanym światłowodem w E65, głośniki podłączone do ASK potrafią nadal działać(bez efektów procesora DSP wbudowanego we wzmacniacz).

Dodatkowo. E65 w systemie logic7 miało dwa rodzaje subwooferów i dwa rodzaje wzmacniaczy.

Przedliftowy system używał subwooferów o impedancji 4 Ohm, a we wzmacniaczu były końcówki TDA1562Q(układy philipsa, klasa H, teoretycznie do 70W RMS przy 4ohm i zniekształceniach 10% )

Poliftowy system używał już głośników takich samych jak w E60 i impedancji 2 Ohm. Philips zakończył produkcję TDA1562Q i Harman/Becker zastąpił układ scalakiem TDA8566Q, tym samym, co zasila subwoofery w E60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pomyliłem się co do organizacji głosników w pro hifi E65. Jest tak jak mówisz część na radiu reszta na wzmacniaczu. Oczywiście że wzmacniacze są inne w różnych modelach, ale co do zasady organizacja audio w exx (poza E65) jest podobna i podzielona na trzy możliwe opcje, różniące się rodzajem głośników, wzmacniaczy itp. Nie ma sensu pisać tu o dokładnych sczególach bo i tak autorowi postu to pewnie wiele nie da, a ogóły pomoga zrozumieć jak to jest zorganizowane

Nie wiedziałem że E65 były w wersji stereo, czyli bez żadnego wzmacniacza, nie spotkałem się, w "papierach" tez tego nie widzę, ale kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu mam podjechać do gościa, u którego podmienię radio na inne, może to coś rozjaśni.

Komunikacji ze wzmacniaczem nie ma, przynajmniej przez INPE, ale też jak pisałem podpięcie innego wzmaka nie zmieniło kompletnie nic.

Jeśli to coś pomoże, to światłowód świeci się na czerwono przy zmieniarce, przy wzmacniaczu i przy MULFie. Jedynie nie było światła, gdy wypiąłem wtyczkę z radia, ale to właśnie z radia nie bierze się sygnał do MOST ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W tym tygodniu mam podjechać do gościa, u którego podmienię radio na inne, może to coś rozjaśni.

Komunikacji ze wzmacniaczem nie ma, przynajmniej przez INPE, ale też jak pisałem podpięcie innego wzmaka nie zmieniło kompletnie nic.

Jeśli to coś pomoże, to światłowód świeci się na czerwono przy zmieniarce, przy wzmacniaczu i przy MULFie. Jedynie nie było światła, gdy wypiąłem wtyczkę z radia, ale to właśnie z radia nie bierze się sygnał do MOST ?

Pamiętaj, że sama podmiana to nie wszystko. Radio należy dokodować do samochodu, aby poprawnie działało. W innym przypadku, jeśli radio pochodzi z niższego systemu, to nadal nic nie będziesz wiedział.


Zrób odczyt błędów z całego samochodu przy pomocy inpy(opcja functional jobs) i sprawdź czy na liście sterowników masz "AMP" i "TEL"




 

Faktycznie pomyliłem się co do organizacji głosników w pro hifi E65. Jest tak jak mówisz część na radiu reszta na wzmacniaczu. Oczywiście że wzmacniacze są inne w różnych modelach, ale co do zasady organizacja audio w exx (poza E65) jest podobna i podzielona na trzy możliwe opcje, różniące się rodzajem głośników, wzmacniaczy itp. Nie ma sensu pisać tu o dokładnych sczególach bo i tak autorowi postu to pewnie wiele nie da, a ogóły pomoga zrozumieć jak to jest zorganizowane

Nie wiedziałem że E65 były w wersji stereo, czyli bez żadnego wzmacniacza, nie spotkałem się, w "papierach" tez tego nie widzę, ale kto wie.

W opcjach kodowania ASK są nawet dwie opcje. Stereo przed liftem i po liftingu.

Jest też schemat dla takiego systemu:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e65-730d-lim/wiring-functional-info/body/audio-video-telephone-navigation-most-combination/sound-output/qw8V0Ar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W błędach wyskoczyło e18d, czyli mimo trzykrotnego wybudzania nie udało się włączyć urządzenia - w zakładce MASK lub MOST, teraz sam nie wiem, oraz coś w stylu e190, ale przez przypadek skasowałem i póki co na nowo nie wrócił, ale na pewno było napisane o przerwanej pętli MOST...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że wszystko zaczęło wskazywać na zmieniarkę, bo bez sensu przy wsiadaniu do auta przerzucała wszystkie płyty i nie było z nią połączenia, to finalnie winny okazał się jednak MULF. Pętla światłowodowa pomogła wykryć usterkę. Pozdrawiam i dzięki za wszystkie podpowiedzi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.