Skocz do zawartości

Nowy olej do BMW w ASO - już nie leją 5w30


autopark

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy
Dziwne, od paru lat kupuję olej z Niemiec i również to jest shell, w oryginalnych opakowaniach BMW Twinpower Turbo 5w30. Widziałem też beczkę tego oleju również wyprodukowanego przez Shell. BMW zmieniło dostawcę na całą Europę a zostawiło Castrola w Belgii ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, od paru lat kupuję olej z Niemiec i również to jest shell, w oryginalnych opakowaniach BMW Twinpower Turbo 5w30. Widziałem też beczkę tego oleju również wyprodukowanego przez Shell. BMW zmieniło dostawcę na całą Europę a zostawiło Castrola w Belgii ?

 


Jak znajde chwile to poszukam raportu z wymiany oleju, jest tam wyszczegolniony castrol. Nawet chcieli mi opchnąc 1 buteleczke na dolewke :mad2: ( pytalem w 4 roznych ASO bo nie chcialem Castrola, serwis olejowy swiecił wiec bylem zmuszony :cry2: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Zasłużeni forumowicze

Zacytuję siebie...


 

Jako, że zbliża mi się serwis olejowy w G32 3.0d 265PS byłem dzisiaj zapytać w Inchape Poznań jaki olej leją.

Powiedzieli, że cały czas 5w30. Wertując allegro, na tej aukcji


https://allegro.pl/oferta/oryginalny-olej-bmw-5w30-ll-04-twin-power-turbo-1l-8314928292


znalazłem opis, że jest to HELIX HX8 ECT, czyli jak z tej aukcji


https://allegro.pl/oferta/shell-helix-hx8-ect-c3-5w30-mb229-51-bmw-ll-04-5l-7576271793

 

Dodam tylko, że zrobili na moim oleju i filtrach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli będziesz zmieniał w ASO na service inclusive a dodatkowo chcesz pomiędzy na wlasna reke to jednak nie polecam zabawy w raz 0w30 raz 5w30. Aso leje 0w30 więc pomiędzy przeglądami nie wlewaj 5w30 tylko kup 0w30

A dlaczego nie? Wg tabelki którą wcześniej podlinkowałem 5W30 jest zalecany do wszystkich bardziej wysilonych silników (daje do myślenia?) i zalecany do DPF (bo wydłuża trwałość filtra). Do 3l 265 KM też jest dopuszczony. 0W30 jest zalecany do pozostałych.

Na stronie Shella seria Professional, w tym ten AM-L 5W30, jest oznaczona jako Premium, inne jako Standard. W wersji 0W30 występują tylko oleje z segmentu Standard (ta lepkość zresztą nie wyskakuje u nich jako polecana do tego silnika). Ja się nie dziwię że w ramach pakietu "5 lat" ASO leją Standard bo tańszy, a ponadto zawsze jest wytłumaczenie że ekologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
jeśli będziesz zmieniał w ASO na service inclusive a dodatkowo chcesz pomiędzy na wlasna reke to jednak nie polecam zabawy w raz 0w30 raz 5w30. Aso leje 0w30 więc pomiędzy przeglądami nie wlewaj 5w30 tylko kup 0w30

A dlaczego nie? Wg tabelki którą wcześniej podlinkowałem 5W30 jest zalecany do wszystkich bardziej wysilonych silników (daje do myślenia?) i zalecany do DPF (bo wydłuża trwałość filtra). Do 3l 265 KM też jest dopuszczony. 0W30 jest zalecany do pozostałych.

Na stronie Shella seria Professional, w tym ten AM-L 5W30, jest oznaczona jako Premium, inne jako Standard. W wersji 0W30 występują tylko oleje z segmentu Standard (ta lepkość zresztą nie wyskakuje u nich jako polecana do tego silnika). Ja się nie dziwię że w ramach pakietu "5 lat" ASO leją Standard bo tańszy, a ponadto zawsze jest wytłumaczenie że ekologia.

 

Proponuję lać olej 0W40 czy 5W40.

Olej ......W30 są dobre na niedługie odcinki w mieście, tak twierdzą osoby zajmujące się tuningiem silników/aut.

Dla naprawdę wysilonych silników zalecają 5W50.

Myślę ,że wiedzą o czym mówią , ponieważ trochę tych silników rozebrali i widzieli jak wyglądają ruchome elementy motoru , które były smarowane olejem 5W30.

W G30.... B47 ....temperatura pracy ,jeśli chodzi o płyn chłodniczy jest jeszcze większa niż w F10.....N47......, przynajmniej o 10°C.

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/g30-520d-lim/wiring-functional-info/power-train/digital-diesel-electronics/engine-cooling/1VnXoRYonz

Adekwatnie do tego rośnie temperatura oleju. Oczywiście mówimy tutaj o książkowych parametrach, które nie uwzględniają innych nietypowych sytuacji ( temperatura powietrza , krótkie niedomaganie/awaria jakiegoś podzespołu silnika, charakterystyka terenu , po którym się przemieszczamy ).

Pozdrawiam.... :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
5w40 jest najbardziej optymalny między ochroną silnika a zużyciem paliwa. Przesadzić też nie można bo nowoczesne silniki są ciasno pasowane i wymagają od oleju płynności więc najlepiej dobrać odpowiedni 5w40 wg mnie 5w50 to już za grubo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To jak to wreszcie z tym olejem?


f32 320I 2017 B48 290ps@390nm


Zapytałem kilka osób i uzyskałem takie odpowiedzi:


hypertech.com.pl: 5w50 (Tylko taki leją do tych silników)

aso : 0w30 ll04

czescidobmw.pl : 0w30 ll04 (Mail od Macieja z forum)

czescidobmw.pl : 5w30 ll01 (Przez telefon kolega Macieja powiedział że Maciej się pomylił i żeby Lać ten )

mautoczesci.pl : 5w30 ll04 (Lub oryginał bmw 0w30)



Wszyscy uzasadnili i wyjaśnili dlaczego taki a nie inny ...


Z tymi olejami jak z dziewczynami....

Każdy lubi co innego :D

Edytowane przez Senor5150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Koledzy jaki olej najlepiej do bmw m5 f90 ? Nie wziąłem pakietu serwisów bo postanowiłem, że będę na serwis dawał swój olej i tak planuje wymiana oleju co 10 tyś.

 


Nie będę się mądrować ale powtórzę to co mówią panowie z YouTube , którzy jeżdżą takimi autami i naprawiają silinik , wymiana oleju co 5000km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja do M5 leję - Millers Oils Motorsport CFS 5W40 NT + , ale też wiem że polecają olej 10w60

 

Kto poleca bo chyba nie producent, obecne silniki w modelach M-power są skonstruowane pod oleje o mniejszej lepkości, zalanie olejem 10w60 prowadzi do szybkiego zużycia elementów w silniku, tak dużą lepkość stosowało się dawniej w E39, E60 ale tamte silniki były odpowiednio zaprojektowane pod tak dużą lepkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.