Skocz do zawartości

Olej do manualnej skrzyni biegów


szwajcar85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich klubowiczów.

Muszę wymienić olej w manualnej skrzyni biegów - E90 318D, 2007 r., silnik N47 (143KM). Mimo usilnych prób nie udało mi się na 100% rozgryść jaki olej jest w tych skrzyniach, zwłaszcza jeśli chodzi o lepkość, 75W-90, 75W-80, 80W-90??? Pilnie proszę o pomoc

pozdrawiam

Szwajcar85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dzwoniłem do ASO to powiedzieli, że ma spełniać normę MTF-LT 3, niestety Pan z działu części nie podał lepkości. Jak widziałem oryginalny olej BMW MTF-LT 3 na allegro to miał lepkość 75W-90. Strony do doboru olejów podają, albo 75W-80, albo SAE 75 ibądź tu człowieku mądry... Jeśli, ktoś już to przerabiał na własnym aucie, bądź pracuje w ASO, bardzo proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież masz podane nawet na stronie Ravenol RAVENOL MTF-3 SAE 75W. Jest mtf3 i tego sie trzymaj. Ma spełniać normy i tyle. Zakup taki olej i po sprawie. Koszt ok 85zl/1l bez rabatu. Na etykiecie piszą m.in nirmy BMW: mtf lt3 23007533818, 83220396706, 83227533818. Wstąp do jakiegos sklepu motoryzacyjnego to chetnie pomoga.

Jesli chcesz tanszy to jest to febi 21829 75W. Z tym ze nie ma pondanych żadnych norm poza vw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem przecież, że po przejrzeniu stron wiodących producentów oleju: Castrol, Motul,Valvoline, Ravenol, itd. jedne podają SAE 75W, inne 75W-80. Z tąd poszukuje kogoś kto ma wiedzę, z bardziej wiarygodnego źródła niż ogólnodostępne, internetowe wyszukiwarki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem przecież, że po przejrzeniu stron wiodących producentów oleju: Castrol, Motul,Valvoline, Ravenol, itd. jedne podają SAE 75W, inne 75W-80. Z tąd poszukuje kogoś kto ma wiedzę, z bardziej wiarygodnego źródła niż ogólnodostępne, internetowe wyszukiwarki...

 

To nie ma większego znaczenia. Jak chcesz być pewien to poproś ASO o kartę z danymi oleju czyli głównie lepkości przy różnych temperaturach. Potem porównaj te parametry z innymi olejami i wybierz najlepszy.


Kup jeden z wiodących producentów. Motul, Liqui Moly czy Ravenol. Aby normę spełniał wybitą na skrzyni. Unikaj produktów które spełniają jednocześnie wszystkie normy MTF-LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to trochę jakbyś szukał dziury w całym. Masz podane na tacy oleje spełniające normy,w serwisie potwierdzili i doradzili, no ale jak nie pasują wiodace marki to zawsze możesz kupić oryginalny, który i tak pewnie nie ma podane konkretnie czy to 75w90 czy jaki tam... bo widocznie nie o to chodzi.

PS. Znam mechanika który dobiera olej na tzw. chlupotanie, czyli bierze każdą bańkę i energicznie miesza nią przy uchu i stąd wie jaki olej jest odpowiedni :mrgreen: serio!

Na castrolu nie polegaj bo często są straszne byki w ich katalogu.

Ja osobiście bazuję na ravenolu, co nie znaczy że stosuję tylko ten olej. Są też zamienniki i to tańsze, a wiadomo że do gratka nie będę lać wyszukanego oleju bo główne kryterium to "panie ile pan wezmiesz " wśród klienteli ;)

Gdy masz takie dylematy zakup olej w serwisie i będziesz spac i jeździć spokojnie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ja dobrze rozumiem, że Waszym zdaniem lepkość oleju nie ma znaczenia... ??????

Ps słuszna uwaga o unikaniu olei spełniających wszystkie normy bmw na raz, te, które spełniają wyższą niż potrzeba mogą być ,,zbyt penetrujące" i żle działać na uszczelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Do Twojego auta wyszedł mi taki olej:

https://czescidobmw.pl/partscatalogue/wyniki-wyszukiwania,12-83222339221.aspx?

Dla pewności możesz podać 7 ostatnich znaków vin (pw).

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ja dobrze rozumiem, że Waszym zdaniem lepkość oleju nie ma znaczenia... ??????

Ps słuszna uwaga o unikaniu olei spełniających wszystkie normy bmw na raz, te, które spełniają wyższą niż potrzeba mogą być ,,zbyt penetrujące" i żle działać na uszczelki.

 

Te oznaczenia o których piszesz mogą być mylące więc nie sugeruj się tym jako wyznacznikiem. Co do uszczelek to masz oznaczenia GL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ja dobrze rozumiem, że Waszym zdaniem lepkość oleju nie ma znaczenia... ??????

Ps słuszna uwaga o unikaniu olei spełniających wszystkie normy bmw na raz, te, które spełniają wyższą niż potrzeba mogą być ,,zbyt penetrujące" i żle działać na uszczelki.

 

Te oznaczenia o których piszesz mogą być mylące więc nie sugeruj się tym jako wyznacznikiem. Co do uszczelek to masz oznaczenia GL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Proszę o wypowiedzi osoby które zmieniały olej w skrzyni ? Czy po zmianie oleju była widoczna poprawa a pracy skrzyni i czy biegi wchodzą faktycznie lepiej ?


Piszcie też jaki olej zalaliście. Ja myślę nad wymianą mam 220k przebiegu i skrzynie z oznaczeniem MTF-LT-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po wymianie oleju w skrzyni biegów, oznaczenie MTF-LT 2, wlałem Ravenol 75W 80,przebieg 200 tyś, stary olej wyglądał ładnie, co do zmiany biegów to zbytniej różnicy nie widzę, ale za to skrzynia pracuje ciszej.

 

Ja zalałem to samo 1.5 roku temu przy przebiegu 130 tys. Stary olej wyglądał ok. Po zmianie nie czuję żadnej różnicy. Zmieniłem, bardziej dla "higieny" no i tani jak barszcz, wchodzi tylko 1l z haczykiem.

www.kancelariaturowski.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.